Keresés

Részletes keresés

m-gabor Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1411
Szia Szaharaa!
Köszi! Azon vagyok, hogy használható legyen, de gondolom más is azért
építi a kemencéjét, mert használni szeretné.
Még októberben kiöntöttem az alapot, felfalaztam a lábazatot, és egy vasalt
fedlapot kapott. A télen esténként legyártottam az összes szükséges vas
alkatrészt (keret, ajtók, hamuláda, alsó-, felső suber, tévő, bográcstartó, flekkenező
tepsi tartószerkezettel, rostély, stb.), és a szerszámokat (szénvonók, piszkavas,
kantaszekér, tisztító eszközök, stb.). Előre elkészítettem a tető alkatrészeit, a sütőlapátot, stb. (L. a 1328-as hozzászólásomban a képet!)
Márciusban a tetőszerkezet került a helyére, egyelőre egy ponyvával a tetején,
a múlt héten hétfőn kezdődött a kőműves munka. Délutánonként, ha éppen szabad,
és épp nem esik az eső, akkor bütykölünk rajta egy kicsit. Ma és holnap pl. áll a
munka. Közben a tető és a csatorna is felkerült a helyére. Még van rajta bőven
tennivaló, de bízom benne, hogy május végére már teljesen kész lesz.
Kevés a szabad időm, lassan halad, de hál' Istennek, nincs köttelező határidő.
Üdv: Gábor
Előzmény: szaharaa (1401)
ancsika25 Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1410
Engedelmetekkel üveg témában bátorkodnék egy kis észrevételt tenni:


Száz évvel ezelőtt a falusi paraszt építette kemencéjét.
Vájogból rakta a lábazatot, feltöltötte, jutott bele üvegszilánk is - szándékosan.
De a mi parasztunk vajon már akkor gondolkodott hőátadásról, hőtárolásról?
Több esze volt annál.
Tudta hogy a kemence lábazatába szívesen költöznek be és raknak fészket mindenféle rágcsálók, egerek, patkányok - ennek megakadályozására szolgált az üvegszilánk.


Homokkal soványított agyaghabarcsba fektetett tetőcserép is megteszi.
Kárt nem okoz az üvegszilánk viszont macerás, felesleges és ha túl vastagon rakod nem lehet terhelni, mozog. A homok is megfelelő (- és mielőtt még valaki vitatkozna, homok=üveg)

Ennyi.
tuutuu Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1409

A képcső belsejében nem épp környezetbarát anyagok vannak, a fene tudja, mi jön ki a meleg hatására azokból. Én kihagynám a lehetőséget....

 

 

Bocs, hogy így belekurjantottam, nemrég fedeztem fel a topicot, és szorgosan végigolvastam...:}} ( nem 1 nap volt..).

Nekem van kb. 2 m3 samottéglám, amit hőtárolásra vettem úgy 20 éve , 9 ( KILENC) forintért darabját, a falusi pékség bontásából....:}}}}

 

Úgy gondolom, kikerül belőle egy kemence is, úgyhogy előbb-utóbb én is kemencés leszek, egyelőre fülelek...

 

De a képcsövet én kihagynám mindenképpen. Ha a bevonatot valahogy el lehet tüntetni, akkor lehet , hogy jó lenne, de baromi nagy szilárdsága van, összetörni se lenne egyszerű..

Előzmény: nodi (1408)
nodi Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1408
Hello kemencések
Egy ismerösöm felajánlott egy csomó televizó képcsövet az épűlő kemencémhez
szerintetek ,ha összetöröm jó lessz a sütőtér alá ?
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1407
Otthoni körülmények közt nem lesz egyszerű elkészíteni a tepsit. Egy 90x54cm-es lemeznek a négy sarkából kimetszettünk egy 5x5cm -es négyzetet, majd hidraulikus élhajlítóval felhajtogattuk az oldalait, majd saválló elektródával megheggesztettűk a sarkait. Végül is "ennyi" az egész. Komolyabban be kell fűteni a tepsi anyagvastagsága véget, hogy kellő hőmérsékleten süljön a tepsi tartalma. Lehetett volna véknyabb lemezből is csinálni, de akkor nem lett volna tartása, mikor megpakolom 15-20 kg hússal ez nem rogyik össze. A lemez beszerzése rozsdamentes anyagokat forgalmazó üzletből történt, nem kapkató minde utcasarkon.
Próbálkozz az alábbi címeken felvenni velem a kapcsolatot, vagy jelölj be az iwiw-en.

dacakemence@freemail.hu
kemencetulajdonos@citromail.hu
daranyig@mailbox.hu
Előzmény: szaborob (1405)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1406
Most látom csak a kérdéseidet! Tehát:
-Véleményem szerint sarokcsiszolóra szerelhető kőcsiszoló fazékkoronggal legcélszerűbb és leg könnyebb síkba csiszolni a samottot.
-Valóbban az üveg tölti be a hátárolást, minnél vastagabb annál jobb. (Az enyémbe momentán 40cm vastagon van.) A samott pedig hőátadó szerepet tölt be, ami nem célszerű ha túl vastag, mert nehezebben fűthető fel a kemence (Ez nekem 3cm vastag)
-Szigetelés? szerintem nem szükséges, nem épületfalról van szó. Nekem legalábbis nincs.
Előzmény: szaborob (1399)
szaborob Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1405
Hello,

Próbálkoztam korábban is mindkét emailedre, de ez jött vissza:

This is an automatically generated Delivery Status Notification.
Delivery to the following recipients failed.

Sőt a freemail-es is ide próbálta továbbküldeni, de ugyanazt a hibát adta.

a tepsivel kapcsolatban:
le tudod esetleg írni, hogy hogyan csinaltatok?
kellett hegeszteni?
halandó, nem szakember is meg tudja csinálni?:)
Alapanyagot hol vettetek?

Előzmény: DacaGaby (1404)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1404
Egyedi a tepsi, direkt a kemencéhez lett csinálva 1,5mm-es rozsdamentes lemezből nem éppen saját kezűleg, de majdnem. Egyébként az IWIW-en megtalálsz az e-mail címemet is, de azt hiszem itt sincs titkosítva.
Előzmény: szaborob (1403)
szaborob Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1403
A tepsi méretét megtaláltam: 80x44
A kérdés már csak, hogy hol és mennyiért lehet beszerezni?

Szabi
Előzmény: szaborob (1402)
szaborob Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1402
DacaGaby:

Az iwiw oldaladra (is) felraktál képet a pizzádról (erről), amit egy jó nagy tepsiben sütöttél.
Ez saját gyártású tepsi, vagy be lehet szerezni valahol?
Esetleg a méreteit meg tudod adni?
Illetve a beszerzési helyet, árat is ha lehet?


köszi.szaborob
ui: próbáltalak emailben elérni, de nem sikerült
szaharaa Creative Commons License 2008.04.21 0 0 1401
Szia m-gábor.Nagyon rendben van a kemencéd.Mikor kezted építeni?szahara.
m-gabor Creative Commons License 2008.04.21 0 0 1400
Sziasztok!
Ma a búbot borítottuk kenderszövettel, megkezdtük a kemence burkolását
ytong téglával.
Üdv: Gábor
szaborob Creative Commons License 2008.04.21 0 0 1399
Sziasztok,

Lenne három kérdésem:

1) A kemence sütőtere aljának egyenesbe csiszolásához milyen típusú csiszolót érdemes használni? Rezgőcsiszolót? (esetleg szalag, vagy sarok?)
Van-e tanácsotok, hogy hogyan érdemes csiszolni, mire érdemes figyelni?

2) Tudtommal az elsődleges hőtároló funkciót a sütőtér alatti tört üveg valósítja meg.
Hőtárolás, vagy más szempontból van-e jelentősége, hogy a sütőtér aljának feles vastagságú, vagy teljes vastagságú téglát használok?

3) Lehet, hogy hülye kérdés, de mivel nagyon kezdő építkező vagyok..
A beton alap, ill. a téglák közé kell valami vízzáró szigetelés. Elég bitugélt kenni, vagy kell bitumenes lap is? Hány réteget érdemes rakni? Mire érdemes figyelni?

köszi
szaborob
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1398
Nincs mit, ha tudok szivesen segítek!


Ma lebontottam a kemencém körül a "téliesitést," meg kell csinálni rajta a tavaszi karbantartást, át kell meszelni vagy két sorral, hogy a hajszálrepedések betömődjenek mésszel. Szombaton sütés főzés lesz, jönnek a haverok és akkorára széppé akarom tenni a kemencét és környékét.
Előzmény: lala79 (1397)
lala79 Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1397
Helló DacaGaby Köszi újbol a jótanácsokat, jol látad szallag cserép,akkor nyakamba veszem a falut és probálok cserepet keríteni.
Előzmény: DacaGaby (1390)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1396
Szia!
Igen a belső ajtó (tévő) az elsődleges "szigetelés", én a kéményre is raktam
alsó és felső subert (és nem sublert, az egy tizedmiliméter pontosságú
mérőeszköz), hogy a "kaminajtó" és a külső ajtó közötti térrész is szigeteljen.
Egyébbként a kemence teste is szigetelve lesz 10 cm-es ytong téglával, hogy
ne az udvart fűtsem, kevesebb tüzelő kelljen, ill. hosszabb ideig legyen meleg
a kemence.
A subert főleg Székelyföldön használják előszeretettel.
Nem semmi, egyből két kemencét is csinálsz! Sok sikert hozzá! Itt a fórumon
nagyon sok jó ötlet van, célszerű olvasgatni, ill. kérdezni. Én is ezt tettem.
Üdv: Gábor
Előzmény: konaking (1394)
zoldiistvan Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1395
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni egy kemence építéséhez.
Leírás vagy méretezés szempontjából.
Kb 1.5m magas és kb. 2m hosszú kemencét szeretnék építeni.
Segítségeteket megköszönném.
Válaszaitokat erre a címere küldjétek: zoldiviktor@citromail.hu
konaking Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1394
Akkor jó felé kapiskáltam, sublerre gondoltam én is. De elől kéményes kemencénél miért kell subler? Ott ha jól tudom, csak oda szokták tenni a kamin ajtót, és az gátolja meg a meleg kiáramlását. Bocsi, hogy itt értetlenkedek, de én még ezután állok neki 2 kemencének, és minden infót próbálok felcsipegetni. : ) A kinti kémény már félig kész van, nálam is 6 téglás, nekem minden képen kell subler, mivel a kemence oldalába tudok bekötni, ilyenek a körülmények.

Előzmény: m-gabor (1393)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.20 0 0 1393
Szia!
Az ajtó felett a kémysuber nyílása van kialakítva. Betolható egy lemez, amivel
le tudom zárni a kéményt, ha már fel van fűtve a kemence, hogy ne áramoljon ki
a meleg levegő. A kémény "6 téglás", külső mérete: 50x50 cm.
A tetőfedő "bádog" pedig, ahogy mondani szokták "pénz után öt percel" le lesz
cserélve. A tetőszekezet teherbírását cseréphez méreteztem.
Egyébbként örülök, hogy tetszik a kemencém, köszi!
Üdv: Gábor
Előzmény: konaking (1392)
konaking Creative Commons License 2008.04.19 0 0 1392
Szia!

Tetszik a kemencéd, de ez a cserép, vagy tetőfedő bádog nem igazán megy hozzá, bontott apatini cseréppel jobban el tudnám képzelni. A kéményen mi az a vízszintes csík az ajtó felett?

Előzmény: m-gabor (1391)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.19 0 0 1391
Sziasztok!
Ma nem sokra haladtunk az eső miatt.
Üdv: Gábor
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.19 0 0 1390
Helló Lala!
Elég kicsire sikerült ez a kép, nemi gazán tudom kivenni belőle, hogy milyen cserép, első ránézésre sajnos azt kell, hogy mondjam ez nem megfelelő kemence építésre. Szalagcserépnek tűnik a belsejében üregek vannak.
Hódfarkú, natúr cserépből kell csinálni ami teljesen tömör. Nagyon régi házakon vannak ilyenek, dupla sorosan fedik egymást. Ezeket valaha kézzel készítették, amiket én beépítettem több mint 100 éves házról való, azokon látszanak az kéznyomok is ahogyan simították a felületét.
Az alábbi képen 1. jelölt bekarikázásban talán látszik, hogy hogyan néz ki. Azt hiszem 30cm hosszú ez a cserép, három fele vágtam és a 2. bekarikázás arra akar utalni, hogy az elharmadolt cserép két széle le van vágva trapéz alakra, hogy lehessen ívbe rakni.
Előzmény: lala79 (1389)
lala79 Creative Commons License 2008.04.19 0 0 1389
Előzmény: lala79 (1388)
lala79 Creative Commons License 2008.04.19 0 0 1388
Helló Sikerült kisméretü téglát kerítenem régi tipusu piros tégla a cserépel bajban vagyok kérdezném,hogy a bub also pár sorját ebből raknám félbe vágva jó lenne-e addig mig nem szükül joban? Cserepem van valamenyi de ilyen fajta (kép) nem tudom jó lenne-e mert ebböl a fajtábol lenne még több.
Előzmény: DacaGaby (1386)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1387
Sziasztok!
Ma délután a tető és kémény folytatása volt soron. Két segítségem is volt.
Holnap folytatjuk.
Üdv: Gábor
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1386
Most veszem csak észre, hogy nem válaszoltam arra kérdésre, hogy mennyi cserép kell a kemencéhez. 400 darab szováti cserepem volt, maradt meg belőle néhány és tört is össze belőle.
Előzmény: lala79 (1382)
kita45 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1385
Tisztelt Daca Gaby!

Köszönöm a szakszerű jótanácsokat. A kemence építése során majd megpróbálom maradék nélkül betartani.
A felrakott fotókat láttam, sőt többször is menéztem.Elolvastam szinte minden hozzászólást is. A képek,valamint ezek a hozzászólások hatására döntöttem úgy, hogy én is a búbos kemencét fogom megépíteni.
Most már azon leszek, hogy az építéshez szükséges anyagokat beszerezzem és hozzá láthassak a saját gyártmányú kemencém építéséhez.
Az eredményről természetesen be fogok számolni.
Addig is kivánok mindenkinek sikeres kemencézést.
lala79 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1384
Köszi szépen a segitséget.Megnéztem a képeket a kemence bencén és sokat elárulnak az épitésröl , amiket meg sütötetek nagyon étvágy gerjesztö gratula!
Előzmény: DacaGaby (1383)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1383
Helló lala79!
Ha jól emlékszek az ajtó nyillása 80 cm széles és 40cm magas a kemence szája pedig 45cm széles és a boltív magassága pedig 50cm, magassabb mint a külső ajtóé, hogy a füst és a láng a kéménybe vezetődjön. A kémény úgymond 5 téglás, 50cmx50cm-es és 3,5m magas. Egyébként az alábbi képről a téglág számából tudsz "puskázni" a fuga kb. 10-12mm.
Előzmény: lala79 (1382)
lala79 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1382

Helló DacaGaby  Énis töled érdeklödnék mert tetszik a kemencéd és énis bubost sszeretnék építeni . Csak egy pár méret kellene , hogy mekkorák az ajtok és a kémény és menyi cserép kell körulbelül?                                                                                                                  

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!