Keresés

Részletes keresés

sjose Creative Commons License 2007.07.19 0 0 2777
KOmolyra forditva legyszi vedd meg oket valahogy majd lerendezzuk. Persze ha latod hogy semmi erdekes nincs benne akkor nem fontos. Engem tudod mi erdekel :-)
Előzmény: sjose (2776)
sjose Creative Commons License 2007.07.19 0 0 2776

Nem lattam egy szlovak ismerosom igert belole fenymasolatokat. Zorgorol es Hidasirol kerdeztem.

Van nalam 70 korona azt fel tudom ajanlani meg a legutobbi kassai kirandulasrol maradt :-) Ha meg tudod venni barmelyiket kifizetem amikor legkozelebb Debrecenben jarok.

Előzmény: Tempó Vasutas! (2764)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.19 0 0 2775
Szó volt pár napja Horthyról. Ezt most találtam:

Magyarság 1940. 03. 02.
20 éve kormányzó Horthy Miklós
Gidófalvy rendelkezése: minden mérkőzésen a 20. percben megáll a játék, a két csapat a játéktér közepére vonul és 3 szoros éljent kiált Magyarország kormányzójára.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.19 0 0 2774
A most életbelépett MLSZ szabályok kapcsán összegyűjtöttem, hogy az 1939 júniusában a szövetség élére kinevezett, később népbírósági perben elítélt, egyértelműen nyilasbarát hatósági biztos, Gidófalvy Pál milyen (a mostanihoz hasonló) rendelkezéseket hozott.

Magyarság 1939. 08. 29.
Gidófalvy Pál utasítása
„A múltban elszomorító szokássá vált, hogy a közönség egy része a játékvezető személyét egyes ítélkezések után sértegette. A játékvezetői tekintélyt minden körülmények között meg kell óvnunk. A nézőközönségnek be kell látnia, hogy a játékvezető is ember, tévedhet, ezért a tévedéséért azonban nem járhat részére a gyűlölködéstől telített magatartás, amelyet a múltban többször tapasztaltunk. Felkérem a rendező egyesületeket, azoknak vezetőit és rajtuk keresztül az egyesületekhez tartozó komoly nézőközönséget, kövessenek el mindent az esetleg előforduló jelenségek azonnali elfojtására. A játékvezetőknek utasításként meghagytam, hogy ha előfordulnak sértegetések, a szabályok alapján a mérkőzést szüntessék be. Az ebből származó minden felelősséget a rendező egyesület tartozik viselni. A következmény a pályaválasztási jog haladéktalan megvonása. Azt akarom, hogy a magyar futballpályákon rend, fegyelem legyen minden tekintetben.”

Magyarság 1940. 04. 25.
Gidófalvy rendelete:
„A jövőben nemcsak azokat a durvaságokat fogja szigorúan büntetni, amelyek testi sérülést okoznak, hanem a játékból azonnal eltávolítják azokat, akik játék közben társaik felé káromkodnak, szitkozódnak, vagy trágár kifejezést használnak. Minden ilyen sportszerűtlen és minősíthetetlen magatartást a fegyelmi eljárás megindulás esetén úgy bírálják el, mintha az illető játékos szándékos testi sérülést okozott volna.”

Magyarság 1940. 05. 11.
- ha a közönség fegyelmezetlen, a lelátót karhatalommal kell kiüríttetni, vagy a mérkőzést be kell szüntetni
- az ilyen egyesület pályaválasztói jogát örökre fel kell függeszteni
- ha a játékosok levonulnak, a csapatot a bajnokságból törölni kell

Magyarság 1940. 11. 09.
„Az MLSZ fegyelmi bírája felhívást intézett a ferencvárosi közönség egy részéhez, hogy a jövőben a mérkőzések ideje alatt tartózkodjék a szövetség vezetőinek és a játékvezetők gúnyolásától és ne sértegesse a játszó csapatokat. A felhívás megszívlelendő, mert hasonló eset miatt egy ízben már felfüggesztették a csapat játékjogát.”
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2773
Hát ez már igaz.
Előzmény: lg23 (2771)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2772
a www.antikvarium.hu -n rá lehet keresni, tehát már megvolt egyszer az adatbázisukban... egyszer, régen...
Előzmény: Tempó Vasutas! (2770)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2771

Nono, az osztrákok már 1894-ben, előttünk 3 évvel futballoztak :)

Azt gondolom tudjátok, hogy a First Vienna kőkemény 1 nappal előbb alakult, mint a Cricketter? Ezért van az a büszke "First" a mai napig a nevükben :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (2769)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2770
Tapasztalatom szerint a Központi Antikváriumban elég olcsón adják a sportkönyveket. De vajon a 26-os Földessy hol fog felbukkanni egyszer???
Előzmény: lg23 (2768)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2769
Hát ezt elképzelni nem tudom, mi történt ott 1897-ben. Pozsonyban lehet, hogy volt valami mozgolódás, amiről mi nem tudunk. Az ottani németek... Bécs közelsége... csuda tudja. De az osztrákok sem kezdtek lényegében hamarabb focizni, mint mi.
Prágában német hatásra kezdtek el focizni, a Monarchiában ott hódított leghamarabb a futball. Tehát elvileg lehetett volna valamilyen szláv kapcsolat, de szerintem ahhoz Pozsony messze volt.
Egyébként egyre kiváncsibb vagyok, hogy miről szólhat a könyv első fejezete:)))
Előzmény: lg23 (2767)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2768

Én a 60-as évek csúcskönyveit (9 klub, Alberttől Zsákig, Bajnokságaink története) vettem meg 6-800 forintért! 1250-ért már minimum aranyozott bőrkötés jár :D

A Benéről szóló könyvet (hogy a 80-as éveknél maradjunk) egy piaci árusnál vettem meg 100 Forintért. Aztán otthon, olvasás közben vettem észre, hogy van benne egy 15x10-es, 1970 körül készült Bene fotó is... már a fotó megérte volna a tízszeresét is :-)

Előzmény: Tempó Vasutas! (2766)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2767

Amúgy 1897-ben mi történt a szlovák futballban? Vagy az akkor éppen Szlovákiához tartozó Budimpestában ebben az évben rúgtak először labdába? :D

Ha jól tudom, a PTE és az Eperjes voltak, ahol legelőször rúgták a bőrt, de ez 1899 táján történhetett. Legalábbis az Eperjes tuti 1899 november környékén jött létre.

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2766
No azért ugye ez ezt jelenti, hogy két és fél korsó sör egy könyv. Ha 500 forint/korsóval számolunk (ennél többet sörért nem szívesen fizetek ki, bezzeg könyvre évente 70-80 ezer körül költök:), akkor 1250 forint/könyv. Ennél valamivel kevesebbért lehet kapni antikváriumokban a 80-as évek sportkönyveit, amelyek színvonala azért némi kívánnivalót hagy maga után.
Előzmény: lg23 (2765)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2765

jelzem, Szlovákiában a legjobb színvonalú sör is maximum 20 koronába kerül, úgyhogy a tótoknál 50 koronát adni valamiért már bizonyosan minőséget jelent :D

Egyszer Érsekújváron ültünk egy kocsmában. Az itallapon minden szlovákul volt a dämenovkától a borovickán át különböző pivokig. És volt rajta egy olyan tétel, hogy "Kevert, 5 cl, 7K". A nemzeti kerítésszaggatónk világhírű lett :D az ára meg aztán főleg csúcs :D

Bocs az offért.

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2764
Láttad is őket? Jók?
Én augusztus végén átutazom.
A Zlata kniha... 1988-ban jelent meg. A cím szerint 1897-től tárgyalja a szlovák futball történetét. Amit az első húsz évről ír, az elég bájos lehet.:) Illetve nem hiszem, hogy könnyen be lehetne szerezni, 20 éves.
A másikat egy kassai antikváriumban 50 koronáért meg lehet venni. Milyen lehet a színvonala, ha csak ennyibe kerül?
Előzmény: sjose (2763)
sjose Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2763

Ket konyv a szlovak focirol. Nem jar valaki arra? (3 hete voltam igaz vasarnap volt...)

"Zlata kniha futbalu na Slovensku" (Golden book of football in Slovakia) or "Svet devatdesiatich minut" (World of the 90 minutes

Bozsik stadion Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2762
Sashalomról került Kispestre Pünkösdi (Paulovics) László. Sashalmon kezdte a labdarúgást Babolcsay György és az Atlético-s Csóka József.
Előzmény: Tempó Vasutas! (2748)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2761
Persze, hogy kettő volt.
De amikor a Főv. TC nevet változtatott, már működött a Főv. TK is.
Bár nekem nyilvánvalónak tűnik, hogy a Főv TC az FTC miatt változtatott nevet.
De itt a pálya az érdekes. Esetleg ez a mátyásföldi valami kezdetleges dolog lehetett, amit pár év múlva otthagytak? És miért pont Mátyásföld? Talán ott volt olcsó telek? Nekem ez nem megy a fejembe: hogy került egy terézvárosi klub Mátyásföldre. Amikor ez a pályaavató volt, szerintem max. kétezren élhettek ott. Vagy a HÉV miatt volt praktikus ott pályát csinálni?

A 36-os BLASZ-könyvben található térkép szerint (lg szkennelése) a Főv. TK pályája helyén ma a Teve utcai rendőrpalota áll. Vagy a nyugdíjfolyósító.
Előzmény: lg23 (2758)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2760

Bocs, keverem, kavarom :D

Szóval az első meccsét az Újpest az Erzsébet kir.né úti Bp. SC pályán játszotta. Ami szerintem azonos az Amerikai útival. De ez nem 100%

Előzmény: lg23 (2759)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2759

Abszolút valószínűnek tartom, hogy 1921-re otthagyták a szegényes Mátyásföldi pályát és beköltöztek Pestre. Az Amerikai úti pálya (eredetileg a Bp. SC építette, ma ha minden igaz, a Földalatti garázsa van a helyén) egyébként is rengeteg bérlő csapatnak adott helyet. Itt játszott sokáig az Újpest (pl. a legelső bajnokit is 1901-ben, vagy az I. világháború alatt, amikor a Népsziget le volt zárva, stb.)

Elképzelhetőnek tartom, hogy ahogyan az Újpestnek 1900 és 1903 között a Mező utcai pálya, ugyanúgy a Főv. TC-nek is a saját pályája csak edzésre szolgált. A meccseket pedig bérelt pályán játszották.

1903-ban pl. a Lehel úti, szintén sok klub által bérelt pályán játszották a Főv. TC - UTE meccset (ülőhely 60 flilér, állóhely 40 fillér).

Előzmény: Tempó Vasutas! (2756)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2758

Nono! A Fővárosi TC és a Fővárosi TK két teljesen különböző klub!

A Főv. TK csak 1906-ban alakult meg, és az 1916/17-es szezont töltötték az élvonalban. Egyébként azt hiszem, hogy zuglói klub volt.

A Főv. TC 1902-ban alakult, 1908 és 1922 között volt elsőosztályú (kisebb megszakításokkal), és 1909-ben változtatta meg a nevét TTC-re.

Előzmény: Tempó Vasutas! (2756)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2757
Még eszembejutott, hogy a klub talán 1905-ben játszotta a legfontosabb szerepet a magyar futballban. Ugye emlékszünk, hogy az 1905-ös Postás-FTC bunadügynek melyik klub volt a harmadik szereplője?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2756
Ez egyre érdekesebb...
Úgy rémlett, hogy ez a klub nevet változtatott, gondolom azért, mert két másik klubra is hasonlított a rövidítése (FTC, Főv. TK).

És igen:
Nemzeti Sport 1909. 07. 24.
A Fővárosi TC nevét Terézvárosi TC-re változtatta.

Gyakorlatilag a TTC egy belvárosi "zsidó klub" volt. (A klub elnöke Vázsonyi Vilmos volt, a választmány tagja volt többek között Dömény Lajos, a VAC alapítója is. 1920 után sok TTC játékos ment az elcsatolt területek cionista klubjaiba. Pl. a temesvári Kadimába egyszerre öten)
1921-es hír szerint a TTC meccseit az Amerikai úti Testvériség pályán játssza.

Itten valami gubanc van.
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2755

A megjegyzésből kihagytam, hogy a "Főv. TV" is a korabeli sajtóhiba miatt van :D

Előzmény: lg23 (2754)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2754

1902. július 13:

UTE – Főv. TC 2:0 (1:0)

Mátyásföld. V: Horváth Ferenc (az MLSZ főtitkára).

UTE: Ugró – Molnár, Vermes – Barcsai, Labiner, Haspra – Schwarcz, Fürst, Meskó, Ludvig, Hanisch

Barátságos mérkőzés, a Fővárosi Torna Club első mérkőzése

Gólok:

36.perc Schwarcz jobbszélső (1:0)

85.perc Meskó, Ludvig passza után (2:0)

„A Főv. TC fiatal csapatának első szereplése volt e mérkőzés, mely Mátyásföldön, kellemes időben és nagyszámú közönség előtt folyt le. A két csapat egyenlő képessége következtében a játék érdekes és változatos volt mindvégig. Hol az egyik, hol a másik támadott. Néha-néha szép összjátékot is produkáltak. Győztes a régebben összeszokott játékosokból álló UTE lett, mely mindkét félidőben egy-egy goalt lőtt; ennyit ugyan a Főv. TV is elérhetett volna, ha egy kis szerencse is kísérte volna egyik-másik szép támadását.

Bíró Horváth Ferencz volt, kinek vezetése alatt mindkét csapat mintaszerű viselkedést tanusított; egyetlen ítélet ellen sem protestáltak, s végül hatalmasan megéljenezték egymást és a bírót.”

Lejjebb:

„Múlt vasárnap, pályaavató volt Mátyásföldön”. Atlétikai versenyek után következett a pályaavató Főv. TC – UTE meccs.

(Sport-Világ)

Megjegyzés: a játékosok neveit az újságban közölt helyesírásnak megfelelően írom le, a gyakorlatban némelyik játékos másképpen használta (pl. Hänisch, Barcsay, stb.)

Előzmény: Tempó Vasutas! (2753)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2753
Ez most komoly? A Fővárosi TC vidéken játszott? Biztos?
Előzmény: lg23 (2751)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2752

Ez megint felborít mindent, amit eddig tudtunk :D

Ráadásul fogalmam sincs, hogy a Zsolna mikor milyen bajnok volt. 1939-ben, a szlovák bajnokságban találkozom először a nevükkel, de 1. helyen egyszer sem végeztek. Gondolom valami másodosztályú bajnokságra kéne gondolni...

Előzmény: sjose (2750)
lg23 Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2751

Mátyásföldről nem tudni... ejnye! Ott játszott a Főv. TC. És az Újpest avatta a pályájukat :D

sjose Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2750

Azt hiszem a Szolnoki Legiero eredetilg matyasfoldi volt :-)

Hidassy Pal ala Pluhar:

Az Ujpest, Budafok, Budai 11, az URAK es a Zsolnai TE voltak labdarugo sikereinek allomasai. B valogatott.

Tagja volt az Ujpest KK gyoztes csapatnak, az URAK es a ZSTE bajnokcsapatanak. 1942-ben a Kispest tagja

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2749
De Sashalom nem is igazán szomszédos...
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.07.18 0 0 2748
Hogy mondhatsz ilyet?:-)
A szomszédos Mátyásföldről és Sashalomról még ennyit sem tudok. Na jó, a Sashalmi ASC megvan.:)
Előzmény: sjose (2747)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!