Ott minden FM. Egyébként sajnos, egyre több megye adja fel a saját URH-hálózatot. És próbálja meg mobiltelefonon megoldani a hírközlést. Majd rájönnek, hogy egy saját, független rádióhálózatnak nincs párja. Én most 461,750-en hallgattam Tatabányán a hóeseményeket. Hihetetlen szerencsével megúsztuk, este hazaértünk az előszilveszterről (igaz, ehhez vezetőképes állapotban kellett maradnom :-) ). Éjfélkor kinézve még semmi nem volt, reggel ébredés után meg már nem látszott ki a kocsi a hókupac alól.
A régi, 160 megás rendszert ismertem, a 460 megásról nincs átfogó képem egyelőre. Valakinek?
A tavaly lejátszott futam idején lettem figyelmes a 165.100 MHz-en francia nyelvű forgalmazásra. Kicsit figyelmesebben hallgatva feltűnt a háttérben az autók hangja is, és emlegették néhány pilóta nevét. Azt azonban nem tudom, hogy a csapathoz, vagy a médiához tartoztak-e, akik forgalmaztak. A megoldásuk érdekes volt, ugyanis a vivő folyamatos volt, akkor is, ha nem is kommunikáltak. Az F1 hétvége befejeztével (vasárnap este) a vivő, és a forgalmazások is megszűntek. Ezen a frekin egyébként közútkezelők forgamaznak. Ilyenkor télen sok hasznosat lehet hallani tőlük az utak állapotáról, a hóhelyzetről.
Egy másik, autópálya felügyeletes freki: 449.2375 FM mindkettő.
Nem lennél hülye. Attól, hogy valaki drága, de valóban jó ketyerét vesz, még nem hülye. Legfeljebb gazdag. Vagy spórolt szíve vágyára. Ha mindennap elkocsmázik meg elcigarettázik valaki mondjuk 1 kHUF összeget (ami nem nagy mutatvány a mai árak mellett), az szilveszterkor nem tudja megvenni a 365 kHUF-ba kerülő rádiót. Én meg meg tudom. Szokj le az ilyen drága hobbyról, a rádiózás jobb :-)) Komolyra fordítva: még a jó AOR-rádiókon is lehet javítani. Van egy német cég, aki meg is teszi, még drágábban továbbadva az amúgy is drága rádiót... Most hirtelen nem tudom neked a pontos linket prezentálni, mert már másodszor kapom a felszólítást az ebédhez :-)) Ilyenkor meg már nem veszekszünk, kibírjuk még az idén...
Szerintem nézz utána a mágneses hurok antennáknak, azt akár a szobában is használhatod igen jó eredménnyel, és az elvéből eredően nagyon erős előszelekciót biztosít. Igaz emiatt pár khz elhangolás után az antennát is utána kell hangolni, de ha fix frekit akarsz figyelni akkor ez nem gond. Építhetsz külső csillapítót is ellenállásokból, én a rádió belső csillapítójában nem nagyon bíznék. A Lomexnél lehetett ( de lehet hogy még van ) kapni rendes koaxikális állítható osztót 1-200 forintért, azzal teljesen szabadon állíthatod a bemenő jelet. Én is ilyeneket használok az erre érzékeny vevők előtt. De az sajnos tény hogy ezekre a scannerekre nem való nagy antenna, szerintem jó irányba gondolkozol a 817-el.
Megnéztem, még nem olvastam el végig, nekem kb. olyan antennám van amiről ők szólnak, de Délegyházáig akkor sem jutok el. :-) Ha már fent lenne a tetőn a GP akkor biztosan elérném, már csak azért is mert akkor rálátnék az ellenállomásra. Még elolvasom az egészet, érdekesnek tűnik, de abban azért szerintem egyetértünk hogy semmi értelme sincsen az országon belül 6.5 megán beszélgetni 27 helyett. Nem tudom ugyan milyen antennákat használtak ebben a módban. Mindenesetre köszi a cikket, megint tanultam valamit.
Így, ahogy mondod, konstruktív volt. Javaslat volt, hogy megfogadod-e, csak rajtad múlik. Majd tapasztalod, nem a tuner a megoldás. Minden antennán ott a "bezúditott mikrovolt-áradat" Ezt kell a vevőnek kivállogatni és felhasználni. Csak, ez a vevő a rossz minősége miatt, erre nem képes. Ezért is, csak a saját antennáját javasolják. Azon nincs bezúdúlt mikrovolt-áradat. Itt nem illesztési gond van, a vevő bemenete és a keverője rossz és a széles vételi sáv miatt, egyszerűsített (olcsósított).
Kézi urh adó-vevő is van bőven, mely így viselkedik. Ezeket nem szabad megvásárólni.
Köszönöm, ez konstruktív volt. Mindjárt veszek is egy ferrárit, az oktáviát meg elhajítom messzire. :-DD
A JEL, az JEL. Sok, vagy kevés, ez itt a kérdés. Illeszteni szeretném, és fogom is, nyilván sok neki a tetőantenna által bezúditott mikrovolt-áradat.
Tudom én is, hogy nem egy yupiteru-t, vagy más top izét vettem meg, ami annyiba kerül mint egy komplett rh rádió (na ekkor tényleg hülye lennék), de egy ideje szirénázok itt, hogy RH vevőt keresek, hát gondolod bárki is böfögött valamit?
Úgyhogy most JEL van, vevő úgy ahogy, és talán már megoldás is.
Az alinco dj-x10 scanner, nem alkalmas komoly antenna fogadására. Ezt a szervíz manualja is leírja. Az alinco egyik leggyengébb készüléke. Jól mutat, de sz*r!Javaslom cseréld le valamelyik AOR tipusra, ezek a legjobbak.
Namost a tetőmre futó koax külső ere így nincs testelve.. Tehát vesz. Ha testelem az "árnyékot", javulnia kell a dolognak, mert szerintem sok a zavar, és összeszed mindent.(De a bumm meg "villámhárított.." most fasza, most mindennek mindenhez köze lesz :-DD)
Ize , írtam hogy egy jobb készülék , megnéztem őt, remek kis kütyü. Talán jobbat nem is lehet venni :-) szomorú hogy nem viseli jól a külső nagy antennát . Bár ha brutál terjedések vannak az még a remek rh adóvevőket is megviseli .
Csillapító tag az van rádiódban , inkább egy antennatuner abból meg szinte bármilyen , de lehet hogy egy ablakantenna meg a hozzávaló illesztő tekercs+forgókondi . A RT valamelyik számában volt egy , régebben én azt építettem meg hasonló célra és bevált . Ha megtalálom elküldöm a leírását .
Ha tunerral se menne jól akkor jöhet a külső csillapító vagy egy jobb készülék .
Sajnos nagyon kevés olyan kéziscanner van aminek a vétele jól tűrné a nagy jeleket , vagyis nagyon rossz intermodulációs tulajdonságokkal rendelkezik a bemenete és a keverője ... Az attenuátor bekapcsolása meg szelektív szűrő a bemenetre az megoldja , de akkor az is hangolnod kell . A kondi csak részlegessen segít rajta .
Van egy alinco dj-x10 scannerem. Saját antennájával kielégítő, de gondoltam HF oldalon rákötöm a cb-tetőantennámat. Sajna az a probléma, hogy "minden" jön. Van a készülékben attenuátor funkció, de a jelet akkor is soknak érzem.
Megoldhatja a problémát - illesztést még nem - egy sorba kötött forgókondi? Vagy eszkábáljak egy gyors antennatunert, és akkor "lehangolom" az antennát a vevőmhöz?
Egyáltalán miért érzem úgy, hogy dől be a kakaó a vevőbe? Ez már a ló másik oldala.
Nem tudja valaki véletlenül, hogy a forma 1-es csapatok milyen frekit/adásmódokat használnak pl a hungaroringen? Jó lenne hallgatni őket augusztusban a helyszínen.
Keress rá arra a szóra, hogy NVIS! Az ionoszféra állapotától (F2 réteg!!!) függően, de általában 7 MHz-en is lehet holtzóna nélküli összeköttetéseket csinálni! Jómagam az egész országot át tudom rádiózni egy alig 1,3 m hosszú mobil antennával, mindössze 40 Wattal! Csak nem mindegy a polarizáció, illetve vízszintes antennák esetén a föld feletti távolság.... Csodálatosan megy, hidd el!
Pár éve írtam ilyen programot az MC145158-hoz, de elveszett a winchesteremmel együtt:-( Ha van nagyon-nagyon sok türelmed várni rá, akkor majd valamikor majd újraírom, bár csak "gyalog" Clipper nyelven (DOS). A printerporton vezérli az IC-t ... a hardver itt van a kezemben, egy régi 450MHz-es Siemens ZZF-C450-15 mobiltelefon vezérlését csináltam meg vele, hogy hallgathassam a PMR sávot ...
Érdeklődnék hogy nem tudtok-e olyan wines progit ami tudja vezérelni a serial inputos szintézer ic-ket pl : mb1504 vagy mc145156 vagy ilyesmiket . A lényeg az hogy sz.gépről lehessen felparaméterezni az osztását ..... Kerestem a neten de ahol lenne erről szó onnét nem lehet letölteni, és máshol sem találtam hasonlót. Olyan lenne, ami pic-mikróvezérlővel műveli ,de én nem tudok programozni ,se programot írni.
Meg a lényege az lenne hogy szinte bármilyen osztás arányra be tudjam állítani a szintézer ic-t.
Ha valaki tud ebben segíteni kérem segítsen , Köszönöm .
Azért ez így egészen nem igaz. Ugyanis ha ilyen relatív kis távolságot akarsz áthidalni 7MHz-n, akkor ugyanúgy "látnia" kell egymást a két antennának mint 11m-en, különben tudsz beszélni a németekkel meg az amcsikkal, de 20 km-re nem. Nekem a házak között van az egyik RH antennám, és 5W-al simán elérek akár több ezer km-re is, de Délegyházára nem... Megfigyelhető ha hallgatózóol RH-n, sokszor van hogy a DX ellenállomást hallod, a magyart meg nem. Ha meg már a tetőre kell rakni az antennát, akkor a 7 megás mindenféleképpen nagyobb. Szóval nagy távolságra biztosan van benne ráció, de közelre nincs. Majd azért odahallgatok, hátha hallok valami érdekeset. Múltkor hallgattam a 127.900-at, élmény volt, nem hittem volna hogy a jól megfizetett pilóták jó része úgy beszél angolul mint egy gaboni benszülött aki 3 percre nézhette a Sky Channelt. Így már érthető hogy miért van relatív sok repülő baleset azon okból hogy nem értik egymást. Na de ez OFF. :-)
- en is hasznaltam ilyet.., tokjo sokmindenre a transverter. - pl. nekem vol olyan is {egyik radiotechnikaban regen megjelent verzioja}, amivel RH radioval 2m-t tudtam venni vele + adni..
Azt hiszem, itt inkább az EchoCharlie sávról van szó, ami 6.5 MHz körül van, és az itt való kalózkodásnak közel 50 éves nemzetközi multja van. Valóban vannak errefelé nagytávolságú repirányító frekik is - erre a EC group-ok felhívják a figyelmet.
De "itt megfejtésről" nem beszélhetünk, mert a dekódolás csak annyit ad vissza hogy pl: 1234A ... az, hogy ez mit jelent, az egyéni megállapodás dolga - jelentheti a világítás bekapcsolását, vagy egy bomba felrobbantását egyaránt, de akár egy szüveges üzenet eleme is lehet. Ráadásul a jelhez való szimbólum-hozzárendelés is megállapodás dolga .... ez DTMF-nél egy elterjedt szabvány, de más kódok is vannak ... pl a régi BRG hívórendszer, amely teljesen más hangfrekiket használt. Ha csak DTMF jeleket akarsz dekódolni, akkor létezik hozzá többféle közismert dekóder IC is, amivel egyszerűbb vagy bonyolultabb kapcsolás építhető. (az MT8870 ngyon könnyen beszerezhető)
Ez azért jó nekik, mert 7mega sokkal jobban "terjed" mint 27. Értsd ez alat pl, hogy nyíregyháza-győr 2-3W.
A tragédia nemcsak az, hogy pontatlansága esetén belerondíthat a 40m-es amatőrsáv kellős közepébe, hanem a hivatalos szolgálatokba, pl repülésirányításba is.
Sziasztok! Hányas vagy taxipilóta? Tudtok nekem mutatni olyan programot, ami megfejti a DTMF, és esetleg egyéb használatos szelektív hívó kódokat? Elvileg az hallható hangfrekis kódok meg is fejthetők. Ugye? Köszi! Szőnyeg
A múltkor beszélgettem egy igen jó CB szerelővel, és elképedve vettem tudomásul, hogy készítenek ( pl. ő készített eléggé profi minőségben pár éve amikor nagyobb kereslet volt rá ) és használnak olyan transzvertert egyes CB rádiósok, ami valahova 7 mega környékére kever !!! A kezemben volt a készülék, nem kacsa a dolog. Nem tudom hogy ez miért jó nekik, nem tudom hányan használják, de megdöbbentem erősen.
A fene tudja, miért: nyugtalan éjszakám volt, keveset aludtam (talán front? Eddig nem voltam érzékeny rá...) Minden esetre az álommentes órákban elmélkedtem....
Megalkottam magamban egy új fogalmat (meglehet, már más is kitalálta, de nekem új): a TOPIKNYOMKODÓS fogalmát.
A nyomkodóst, ugyebár, ismerjük az FM csatornákról. Az utóbbi 4-6 évben RH-n (főként 7 MHz-en) is megjelentek a sáv önkéntes rendőrei... Az információ-technológia fejlődésével már a topikokra is ráültek az ilyen fajta emberek.
Lehet ő(ke)t piszkálni, annak örülnek, élvezik, hiszen - rövid ideig méltán - a középpontban lévőnek érezhetik magukat. Le lehet dorongolni ő(ke)t, azon is képletesen elélveznek....
Egy dolgot nem szeretnek: ha nem veszünk róluk tudomást. Mintha nem is lennének... Ekkor mérhetetlen ingerültség fogja el ő(ke)t, vagdalkozni kezd(enek), stb.... Azután megúnják, hisz' nincsen, aki szórakoztatná ő(ke)t.
Nem próbáltam még, Gyuri. Én most Tatabányán vagyok, csak jövőre megyek haza, majd megpróbálom. Elvileg kéne lenni, hisz volt a cégnél ilyen rádió rendszerben; de mint tudjuk, más az elmélet, más a gyakorlat :-))) Most jutottam ilyen töltö/táp kombóhoz, és felpiszkálta a fantáziámat. Gondoltam, egy kérdést megér, hátha valaki már beszkennelte. Ha nem, és kapok kölcsön egyet, akkor én fogom beszkennelni. Anno a régi-régi BRG hasábrádióhoz nem sikerült doksit szerezni még a BRG-ből sem - hát nekiálltam feltérképezni... Na jó, akkor még fiatal voltam és bohó. Ha valaki ismeri: moduláramkörös volt, még a germániumtranyós világból. Ezek alapján el lehet képzelni, hány estém és hány üveg vörösborom ment rá, mire kész lett, és közben hány #<>đ&@˘]}÷פ hangzott el :-)). Most már így ötven fölött a szemem se túl jó, vörösbort se nagyon ihatok a gyógyszerek miatt, káromkodni még ugyan tudok, de ha nem nagyon muszáj, már nem állok neki térképezni...
-Szeretjük a rendet...igy vendégem vagy egy maros-b falitápra.
(ezen készülékek zömét kihordtuk Erdélybe, Testvérklubunkhoz, de maradt egy falitáp...viheted, PSE keress meg!)
-Maros-D: szinte a teljes készlet (ABT 3 pár) HG2RU Jóskánál landolt....Pápán
az Erdélybe vitt marosb-ket Ő húzkodta át...de mostmár csak az FM503 elégíti ki...HI
-Gabo...szerintem nincs túlbonyolítva a maros-d töltője...csak komparátor körrel
felügyeli a 600mAh-s pakkott (gyorstöltés, csepptöltés...induló fesz. szerinti "mit csináljak ezzel a pakkal" áramkör)...és ehhez SRI ennyi cucc kell...figyelj slumbi: 11-05-ön nincs a Tibiéknek rajzuk a töltőhöz???
A nagybetüs rész nem kiabálás, hanem Q-kód mentes HAM rövidítés...HI
Én használtam a hazai kísérleti rendszert pár éve. Nem tudom, nagyobb terhelés, kihasználtság alatt hogy viseli magát - az SMS tetrás megfelelője akkor elég katasztrófa volt -, de tényleg kellemes volt, ahogy gombnyomásra (PTT) épült fel a kapcsolat, teljesen elfogadható idő alatt. És az önvédelmi Motorola rádiók is jól nehézkedtek.
Remélem azért késik még az. Azzal is mennyit fognak szívni szerintem, lemerem fogadni, hogy kisérleti lesz az egész, vissza fogják sirni még a Marosokat is:)
Maros-D a neve a kicsinek, vagy polgári nevén FM 503. Nincs rajzom, de enyhén szólva kicsit túl lett bonyolítva az a töltő. Én kidobtam anno a belsejét, aztán tettem bele valami mást. A toroidja használható, de ha jól emlékszem jó nagy szekunder feszültsége van.
Egycipőben járunk:), én is pont ezt tervezem. Csináltam egy jó kis fogast is már az iróasztalom felett, ott lóg a két Marosom, állandóan fülelve, de épp a napokban fogom még a parkot bőviteni pár Marossal, csak aztán kvarcot leljek bele:)
Full jól néznek ki sorban, gumiantennával a falon. Már csak egy fali táp kéne még majd a rend kedvéért:)
Ez már messze nem! Valamelyik régebbi Rádiótechnika közölt cikksorozatot amatőrsávba történő áthúzásáról. De nagyon macerás a dolog. Nekem is van néhány, különböző frekire hangolt Maros Bélám, hogy egyszerre tudjon szólni mindenféle szolgálat (amíg még nem lesz TETRA...). Mert a scanner, ha megáll az egyiken, nem hallom, mit csinál a többi :-)))
Azt hittem, az e-on szervereinek valamelyikén van... Mailt majd csak övőre tudok olvasni, most nem vagyok otthon. Akkor majd megpróbállak elérni, ha benn leszek a cégnél.
2 M feletti a terjedelme, és nem publikus a címed. A pécsi hálót nemhiszem hogy elérnéd, de azért beírom az elérést: "Dedasz" munkacsoport és a D1030479-es gépen a PLT_Industria.ppt fájlra keress rá, de ha megtalálom a mailcímedet elküldöm háromfelé harapva.
Most az ünnepek múltával ismét megkérdezem: van-e valakinek a szovjet R-310-ről valami doksija?
Meg egy másik kérdés: a BRG új hasábrádiója (nem a Maros-B, hanem az utána jövő, zömök kis darab, nem jut most eszembe a típusa), na annak van egy szép akkutöltő/stab.táp hálózati egysége. Arról is kéne valami doksi, ha vóna. Mert lett egy olyanom. Működni működik csak helyre kéne tekerni a trmmereket benne. Mert ugye, amit tekerni lehet, az el is "tekeredik"
Helló Urak! Nem tudjátok hogy lehetne egy zippelt fájlt ide beszúrni? Egy nagyon jó anyagot találtam a hálózati feszültségen folyó netezésről a belső hálónkon (póverpointban). Most már meggyőződhettem arról, hogy igaz amit állítottam, egy nagy marhaság az egész.
Dx cluister-t kersnék a neten. SWL-ként "működöm" és két éve járok egy budapesti rádióamatőr klubba. Nincs szélessávú kapcsolatom, ezért olyan oldalcímet mondjatok, ahol nem kell sok mindent előre letölteni.
Aprópó, ha már szántom itt a billentyűket! A legnagyobb gondot számomra az RH-A vizsgára való készülődésben a műszaki rész jelenti. Ami neten van elérhető kidolgozott kérdéssor, azt már letöltöttem. Van e valakinek ötlete, egy jobban bevált módszer vagy valami. A mi rádióklubbunk vezetője teljesen rendben van.A forgalmat és a balesetvédelmet vesszűk már egy idelye és igéretet tett, hogy valahonnan fog majd nekem korbbi kérdéssorokat előkeríteni. Ebben viszont mintha egy kicsit lassúbb lenne. Szerintem ha valaki -úgy mint én- készül a megmérettetésre, ott nem lehet már elég korán elkezdeni a műszaki részre való felkészülést. Ha valakinek van valami ötlete, kérem írjon. Pesti srác vagyok , ha tehát valakinek vannak "raktáron" vizsgakérdései, évekkel korábban kérdezett sorai, szívesen elkérném egy fénymásolásra.
- hatfiuk encsak mosolygok rajtatok.. :) - akit komolyabban erdekel a dologm es a tervezett torvenylavaslat alapjan meg fel is kelti erdeklodeset a rh sav hasznalatanak eselye, az vegye na faradsagot es tegye le azta vizsgat.. nem bonyesz, ha a felesegem le tudta rakni nektek sem lehet problema.. az a sok kifogast amit talaltok es ide leirtok messze tobb energiatokat veszi el mint maga a vizsgara valo felkeszules ;)
Erről beszéltem, majesztró! Ha valaki nem olyan választ ír, ami megegyezik a rögeszméddel, akkor azt mint hiteltelen forrást figyelmen kívül hagyod, ignorálod, leszólásnak veszed és folytatod rög- és téveszméid felböfögését.
Képtelen vagy a tanulásra, alkalmazkodásra. Öntörvényű vagy, mindenki mást lenézel, mindenkibe belekötsz, szórakozol az amatőrök idegeivel. Ezzel a mentalitással maradj pmr és cb sávon!
Webmaestro, neked láthatóan annyira minimális a rálátásod a rádióamatőrizmusra hogy ebben a topicban hallgatnod és figyelned kellene, nem osztani az észt. Nem értem néha hogyan mersz hozzászólni ilyen témákhoz, hogyan gondolod hogy vitatkozhatsz úgy hogy a hozzászólásod végére szinte odaírod hogy egyébként nem tudod. Osztod az észt elektronikai témákban is, közben nem raksz össze egy 8 alkatrészes GDO-t sem. Az időre ne hivatkozz, mert amennyi időt itt az indexen osztod az észt, ezt felhasználva 2 hónap alatt simán összerakhatnál egy adóvevőt is. Nem akarok én beléd kötni, de kicsit már sok van belőled, és a legtöbbször a mondandódnak nincs magva. Tudod szokták azt mondani, hogy "Ezt a szakmát nem elég szeretni !!"
De azért neked is, és mindenki másnak Kellemes Karácsonyt Kívánok !
"Mindig elmagyarázzák neked, hogy az nem úgy van, ahogy móricka elképzeli, észérvekkel, indokokkal, de te mindig felböfögöd,"
Az észérvek, indokok és a mórickás-böfögős-mellébeszélős leugatások aránya ebben a fórumban egy a tízhez (ezúton is köszönet a valóban válaszolóknak). Remélhetőleg a feltett kérdésekre a valódi rádióamatőrök között jelen fórumnál nagyobb százalékban próbálnak érdemben válaszolni.
Tévedsz. Olyan emberekkel, akik válaszok helyett csak elhajtanak a fenébe, nem akarok beszélgetni (persze biztosan van kivétel, de a jelek szerint csekély a statisztikai esélye annak, hogy ilyennel találkozzak)
Az ignisklub-ban elég sok pmr használó van, és tudtommal ott maestro sokat segít, negyedhullámú antenna, találkozók, stb, ami nagyon pozitív szerintem.
Tehát az aktivitása megvan az úrnak, csakhát vizsga és szabályügyben makacs :-)
"Ez a rendszer másik nagy hibája, miszerint totál amatőr rádióamatőröket nem engednék olyan sávok és wattok közelébe, ahol messzire tud adni"
Ez szerintem a rendszer hallatlan előnye!
És mi a búbánatos lótusznak akar valaki messzire adni Q kódok, minimális angol, és a nemzetközi szabályok ismerete nélkül?! A rádióamatőrizmus nem arról szól, hogy erős pista elmegy jó messzire, és hogy utána tudok-e szólni BÁRHOGY.. 70 centin, belföldön, pmr-en talán.
Tulképp bárhogy, de annak FELTÉTELEI vannak.
De a "hiba" ki lesz küszöbölve, mert elvileg kapnánk 3,5 és 28 megát.
De nem hiszem hogy ez pl már jó lesz neked..
Mivel az előbb statisztikát emlegettél, és én még -ha hiszed ha nem - az ignis klubot sem tartom többségnek, ezért megnyugszom abban, hogy szerencsére nem a nagy átlagot képviseled, aki egy szál ptt gombbal, q kódok és szabályok nélkül nekimenne az rh világnak.
Majesztró! Azt, hogy te vizsga nélkül ( extra light vizsgával: "Milyen nap van ma?", mert az "Annyya neve?" már személyiségi jogodat sérti ), csak beszélgetni akarsz rádióamatőr sávokon, régóta tudjuk. Így-úgy körüljárva minden északban előadod magad. Mindig elmagyarázzák neked, hogy az nem úgy van, ahogy móricka elképzeli, észérvekkel, indokokkal, de te mindig felböfögöd, mintha meg se hallanád. Maradj a pmr-en, az való neked. A vitakultúrához az is hozzátartozik, hogy nem szennyezed a fórumot negyedévente ugyanazzal a rögeszméddel.
"Ugyanis egy Q-kód egy brazilnak is ugyanazt jelenti, mint egy japánnak. Mindenféle nyelvismeret nélkül, néhány Q-kód ismeretében is tudsz forgalmazni akárkivel."
Ez kétségtelen. Ez a rendszer másik nagy hibája, miszerint totál amatőr rádióamatőröket nem engednék olyan sávok és wattok közelébe, ahol messzire tud adni. DX sávokban és komoly wattal adni pl csak klubban eltöltött aktív próbaidő, vagy igazolt megfigyelői tevékenység vagy külön RH vizsga (DX vizsga?) vagy ilyesmi után engednék bárkit is, az első vizsgája után öt perccel semmiképp sem.
Na, pedig egy jóízű szentek felsorolása, majd üzleti céllal kéjelgő nők emlegetése hozzátartozik a rádiós élethez. Egy egy ölben landoló páka, vagy óndarab, egy egy kelleténél rövidebbre vágott antennapálca kihozza az érzést.
Tulajdonképpen valahol senki sem abból vizsgázik rádióamatőr berkekben, amit szeret. De ez még mindíg közelebb van a dolgokhoz, mint mondjuk az iskolában tanított "közismeret" a való élettől. Ahonnan tökéletesen hiányzik a kombinatorika, a problémamegoldás, helyette évszám-magolás, lexikális-tudásos-agypukkantás folyik.
Azt gondolom, hogy ha programozol nem lehet különösképpen megerőltető mondjuk a q kódok memorizálása, csak te nem szereted ezt a részt.
Én pedig örülök, hogy az árbóc statika kimarad, mert elég volt anno a matek, mechanika, áramlástan szigorlat, köszönöm.
"Legalább annyian nem építenek antennát, mint ahányan nem építenek rádiót."
Ha ez így van, akkor ennek megfelelően kell összeállítani a vizsgát. Marad bőven egyéb fontos (szükséges) témakör, nem kell attól félni, hogy a vizsga három kérdésből fog állni: neve? lakcíme? milyen végződést szeretne a hívójelére? :-)
"Annyi idő alatt, míg összebarkácsolnék egyet, szaladgálnék az anyagért, stb. simán megkeresem legalább kettő gyárinak az árát."
Vagy tíznek. Ez a természetes. Aki takarékosság céljából épít házilag antennát az valószínűleg vagy elszámolta magát, vagy unatkozó időmilliomos (vagy egy rabló kereskeső áraitól rémült meg). Alig van olyan antenna (a speciális típusok kivételével), amit ne lenne olcsóbb készen megvenni. Kivéve persze, ha valakinek éppen az antennakísérletek a hobbija, vagy kereskedelmi forgalomban beszerezhetetlen antennatípust szeretne kipróbálni.
Volt egy eladó yaesu frg 8800 a pannondx-en, de a honlap is elhalt, meg másnap reggel már felhívni sem tudtam.
Volt hozzá antennatuner, meg vhf opció, így került volna 60e-be. Az opció benne marad, de tuner nélkül ha azt mondta volna a fickó hogy 50, már indulok is érte a messzeségbe.
Hát valami olyasmi dolog kellene, vagy pl icom icr 70/71, kenwood r600, yaesu frg 100 (bár ez elég "fiatal", így annyiba kerülhet mint egy komplett tcvr).
0-30 mega elég, kell ssb, és nem kellenek irdatlan elektroncsövek."
Legalább annyian nem építenek antennát, mint ahányan nem építenek rádiót.
Nekem például az árbócomon mind a 9 antennám gyári. Annyi idő alatt, míg összebarkácsolnék egyet, szaladgálnék az anyagért, stb. simán megkeresem legalább kettő gyárinak az árát.
Azt nem kell elfelejteni, hogy külföldi börzéken az ottani ár felére szokták az antennákat leakciózni, nem az itthoni rablóárakra gondoltam. Pl. az X-200 as Diamond 50 euró volt a Hamradio-n.
Az általad valószínűsíthetően preferált kérdéseket egy lustább, vagy pénzesebb, gyári cuccot vásárló - és ténlyeg alapszinten megálló - csemete így söpörné le a Te tematikádat:
- antennát készíteni? - szerintem 90% IGEN
Kézi rádióhoz? Minek? Mondja a lusta srác, hisz rajta van!!! - gyári rádiót venni? - szerintem 99% IGEN
Naja.. - villámvédelmi ismeretekre? - szerintem 60% IGEN
Nekem úgyis csak kézim lesz, nem akarok árbócot, minek? - antenna alapismeretekre? - szerintem 100% IGEN
Készen veszem, minek?! - antennaelméleti alapismeretekre? - szerintem 80% IGEN
MEgveszem készen az árbócot is, minek nekem nyíróerő meg szaktószilárdság?
- rádiók egyes szolgáltatásainak (zajzár, CTCSS) ismeretére, megértésére - szerintem 100% IGEN
Minek?! 446.100, oszt annyi! - rádiózási alapfogalm,ak (moduláció, löket, sávszélesség, csatornatávolság) tökéletes megértésére - szerintem 100% IGEN
Na ezzel meg pláne hagyjatok! Beállítom és kész, van használati utasítás. - egyéb elektromos dolgok (SWR mérő, tápvonal, tápegység) működésének ismeretére - szerintem 99% IGEN
Minek? Minden gyári, minden flottul működik! Minek akarom én tudni a 10A-es tápegység végtranyóit meg szűrőkondijait? Minek az? Megveszem készen.
Ennyi.
A fenti példa úgy áll hozzá a te kedvenc témáidhoz, mint ahogy te a Q kódokhoz pl.
"A hivatalos formula ellen szót emelsz, majd kicsivel utána a nem hivatalos sem jó."
Nem azt nézem, hogy hivatalos-e, hanem azt, hogy mi a tartalma (remélem a vizsgatételekre gondoltál).
"de amiért neked ez a fő érdeklődési területed, ne ez legyen a fő témakör!"
Nem fő témakörként javasolnám, mindössze ilyesmivel helyettesíteném azon tételeket, amelyek a KEZDŐ amatőrök számára szükségtelen tudást követelnek meg. Természetes, hogy a frissen vizsgázott amatőrök egy része egy idő után elkezd érdeklődni a CW iránt, ezek meg fogják tanulni a rövidítéseket (mivel ismeretük cw-n már valóban elengedhetetlen), egy másik részük rádiót szeretne építeni, ezek meg fogják tanulni a keverő működési elvét. De mondd meg őszintén: a frissen URH-A vizsgázók hány százaléka szeretne egyből morzézni vagy rádiót építeni?
"Viccelj meg vele olyanokat, akik a számodra feleslegesnek ítélt dolgokat a rendeltbe beleveszik, ugyanakkor a lényeget kihagyják!"
Azokat vicceltem meg. Már olvasták is.
"Ja, és én már találkoztam olyan amatőrrel, aki maga építette a készülékeit."
Bejegyzésemben nem a Hozzád hasonló öreg profikról beszéltem, hanem a frissen levizsgázott amatőrökről. Szerintem ezek nagy többsége sohasem találkozik olyan rádióamatőrrel, aki maga építi a rádióját. A kezdő rádióamatőr olyan dolgokból vizsgázzon, amire valóban szüksége lesz abban a kezdeti időszakban, amíg eldől, hogy tovább-vizsgázik a profik közé vagy megmarad alapszintű hobbi-amatőrnek. Ez alapján igen könyű lenne a vizga-tematika felépítése: egyszerű statisztika:
Aki életében először vizsgázik rádóamatőrnek, az fog-e (szeretne-e) a vizsga után egyből - morzézni? - szerintem 90% NEM - rádiót építeni? - szerintem 99,9% NEM - antennát készíteni? - szerintem 90% IGEN - gyári rádiót venni? - szerintem 99% IGEN Közvetlenül a vizsga után szüksége lesz-e a gyakorlatban is - az összes rövidítés ismeretére? - szerintem 90% NEM - a leggyakrabban használt 4-5 rövidítés ismeretére? - szerintem 75% IGEN - villámvédelmi ismeretekre? - szerintem 60% IGEN - antenna alapismeretekre? - szerintem 100% IGEN - antennaelméleti alapismeretekre? - szerintem 80% IGEN - antennaárboc statikai alapismeretekre? - szerintem 20% IGEN - rádió belső felépítésének ismeretére - szerintem 99,9% NEM - rádiók egyes szolgáltatásainak (zajzár, CTCSS) ismeretére, megértésére - szerintem 100% IGEN - rádiózási alapfogalm,ak (moduláció, löket, sávszélesség, csatornatávolság) tökéletes megértésére - szerintem 100% IGEN - egyéb elektromos dolgok (SWR mérő, tápvonal, tápegység) működésének ismeretére - szerintem 99% IGEN
...és így tovább, legaláb száz kérdésig. Mivel nincs tényleges rálátásom a dologra, a százalékokat csak hasból írtam be, de aki közvetlen kapcsolatban van a kezdő amatőrökkel, az igen könnyen nagyon pontos statisztikát készíthet a kezdők számára VALÓBAN szükséges ismeretekről. No ezeket kellene megkövetelni a vizsgán.
Úgyhogy az általam folyton emlegetett vizsgaanyag-hibák emlegetése egyáltalán nem az én kedvenc témaköreim előtérbe erőszakolását célozza, hanem éppen a realitásokhoz, a való élethez való közelítést. Ha előveszed a jelenlegi URH-A vizsgaanyagot (vagy akár az új tervezetet) és az én valószínű-százalékos módszeremel érzelmektől mentesen, őszintén végignézed (rendszer-elemzed) a témaköröket, akkor magad is látni fogod, hogy hol vannak a lyukak (és a szükségtelen nehezítések) a tematikában.
Aha.. alant hogy miért kell a q kód pl. Mert előb utóbb úgyis kell. De ha te nem tudsz megtanulni 15-20 q kódot, akkor kezdem azt hinni, hogy nem a szabadságelvekhez való lázadó ragaszkodás amit előadsz, hanem agykapacitásbeli problémáktól tartasz. :-)
Először is mindenkinek békés, boldog karácsonyt és sok rádiós ajándékot kivánok!
Webmaestro:
Én, mint egyelöre csak rádióamatőrnek készülődő, úgy gondolom, hogy a Q-kódok nagyon hasznosak fóniában is. Ugyanis egy Q-kód egy brazilnak is ugyanazt jelenti, mint egy japánnak. Mindenféle nyelvismeret nélkül, néhány Q-kód ismeretében is tudsz forgalmazni akárkivel. Tehát szerintem ez a rádióamatőr forgalmazás egyik alapja. Érdemes amúgy behallgatni 27.555MHz-be is, ahogy DeTomaso mondja. Ott is folyamatosan hallod, és pontosan tudod, hogy melyik frekire menj, honnan hiv az ellenállomás, stb. Tudsz, csinálni egy QSO-t bárkivel akkor is, ha egyetlen közös nyelvet sem ismertek. Persze, egy salátareceptet nem lehet elmagyarázni vele, de egy szabályos forgalmazást le lehet zavarni szinte csak Q-kódok által. Ráadásul mindenki használja. Elég kellemetlen, ha az ember hall egy röviditést, aztán csak néz, mint karácsonyi ponty a kádban, mert nem tud vele mit kezdeni.
Tepsi:
Mi sok-sok évvel ezelött a cserszegtomaji kútbarlangban úgy oldottuk meg a dolgot, hogy fogtunk két kézi CB-t és a felszinről a járatokba mezei vellanydrótot húztunk ki. A drót közelébe tartva az antennát egész élvezhetően lehetett forgalmazni a felszinnel, pedig ott is van 52 méter kút és egy holt kusza labirintus. Igaz, ott viz nem volt. Persze, ha eccer már vezetéket kell húzni, akkor lehet, hogy gazdaságosabb egy drótos gyerektelefon. Amúgy melyik barlangról lenne szó?
a változásokról:
Ehh, most vettem magamnak karácsonyra egy FT-60-at gondolván, hogy majd milyen jó lesz az "A" vizsga után. :( (morog, morog) Sajnos én pupák, úgy gondoltam, hogy kezdetnek pont egy kétsávos kézi készülék lesz az ideális választás. Ráadásul már néhány antennát is eszkábáltam 433MHz-re. Viszont a 28 megának személy szerint örülök. Na mindegy. Majd inkább "B" vizsgára megyek. Most jól értelmezem, hogy a tervezet szerint megszűnik a "C" szintű vizsga, illetve összevonják a "B"-vel? Tehát akkor ez azt jelenti, hogy 18-60 éves korig kapásból lehet a legmagasabb fokozatra menni? Amúgy nekem személy szerint tökmindegy, hogy mi a vizsgaanyag, amig nem kell deriválni meg integrálni. Az sokkal inkább érint, hogy mit lehet aztán kezdeni a papirral. Egyelőre tökéletesen elegendőek lettek volna az eddigi UA fokozattal elérhető lehetőségek, most viszont már nem igazán.
"Azt szeretném kideríteni, hogy ha valaki KIZÁRÓLAG fóniát használ, annak valóban feltétlenül szükséges-e tudni azt, hogy mit jelent pl a "k" meg a "88""
Ebből a kérdésből az derül ki számomra, hogy még életedben nem volt a kezedben talán még egy grant rádió sem. Nem volt külföldi dx kapcsolatod, -azt ne számítsuk ide, hogy laza csevejként esetleg összefütyültél pár magyarral- Ott ha hallottad volna legalább a felső 12-t, akkor két dolgot tapasztaltál volna:
- forgalmazás angolul, / spanyolul
- q kódok ezerrel. De nem ezerféle, max 10-15-öt használnak.
- ha nem tudod mi a qsy, akkor NEM tudsz a faszival kontaktot teremteni.
Én kézirádiókkal képzellek el, 2m / 70 cm, /pmr, / és oda valóban nem kell a q kód, mert max 50-100 km-es összeköttetésekkel, vagy pmr-en való "forgalmazással" bizti belföldön maradsz.
De ha alapismeretek nélküli kezdőengedélyes valaki ül mondjuk egy icom 706 mkII elé, és van annyira paraszt, hogy leteker 30 mega alá, akkor -nem humor - a következő történhet:
-elkezd 14.200-on brékózni, hogy "- brékó máj ném íz fürge jani"
majd mikor nem jön válasz, még megtoldja egy "from hángöri"-vel is, beégetve az egész országot. Majd mikor harmadjára sem jön válasz, elkezd tekergetni, és megtalálja a 14.230-on a "zavart", az idétlen ismétlődő csipogást. Egyszer kétszer bele is nyom, hogy hagyják már abba, végül bejelenti az SSTV jeleket mint zavart az Nhh-nak.
Sajnos a fenti nem humor.
Q kód? El tudod képzelni a kreszt jelzőtáblák nélkül? Micsoda szemétség hogy vannak. Csak 90-el mehetek. Meg vannak egyirányú utcák, meg kötelező haladási irány, meg jelzőlámpa. Nem is kell jogsi! Engem ne korlátozzanak.
"JELENLEG az van, hogy az RH-s vizsga csak cw gyakorlati résszel több az URH-stól. "
Nem úgy lenne logikus a vizsgarendszerben, hogy kizárólag azok vizsgázzanak például a rövidítésekből, akik morze vizsgára jelentkeztek? (és nem elüldözni az utánpótlást az első percben)
"és nem hülyeségeket felböfögni."
Vitakultúra rulez. Ha a vizsgatételeket és az új törvényt is ilyen toleráns stílusban vitatjátok meg a az MRASZ-ban, akkor nem csodálkozom, hogy az eredmény ilyenre sikerül :-) Kellemes Karácsonyt.
Ja, és én már találkoztam olyan amatőrrel, aki maga építette a készülékeit. Lehet, hogy rossz felé jársz és azért nem találkozol egyel sem. A más felé fordított görbe tükröt fordítsd néha magad felé is!
Sajnos a rádiókonstruktőr szakirány elég sokat vesztett népszerűségéből, de szerencsére még mindig vannak a rádióskluboknak konstruktőr szakosztályai.
>Azt szeretném kideríteni, hogy ha valaki KIZÁRÓLAG fóniát használ, annak valóban feltétlenül szükséges-e tudni azt, hogy mit jelent pl a "k" meg a "88" (tehát ezek ismerete nélkül nem képes rádióamatőrként funkcionálni), vagy csak bennemaradt a vizsgaanyagban, elvégre "valamit csak kell kérdezni tőlük". Mert utóbbi esetben talán jobb lenne, ha a vizsgázók ezek helyett inkább 50 más, valóban szükséges dolgot tanulnának meg (villámvédelem, antenna-statika, zavarszűrés, érintésvédelem, stb stb stb).
Mejsztró nézd meg azt a ilyeonolyan vizsgarendszert, mielőtt kérdezel. JELENLEG az van, hogy az RH-s vizsga csak cw gyakorlati résszel több az URH-stól. azaz a vizsgák átjárhatók. Nincsen külön RH-s forgalmi tesztlap. Tehát mindent tudni kell, fóniás távírós csomagrádiós süsütévés dx, meteronyomvonalas, eme forglamazást. Cserébe ha rh-s akarsz lenni csak rézdöngölnöd kell, de nem kell új forgalmi teszlapot kitöltened. Logikus ez, csak hát át kell látni és nem hülyeségeket felböfögni.
Nem nagyon értelek. A hivatalos formula ellen szót emelsz, majd kicsivel utána a nem hivatalos sem jó. Az általad sokat emlegetett villámvédelemnek és antennatechnikának is van jelentősége (biztos sokszor ért már villámcsapás), de amiért neked ez a fő érdeklődési területed, ne ez legyen a fő témakör!
A rádióamatőrködés egy ezerarcú sport, hobby, amit szinte korhatár nélkül (fiatalok-idősek), testi felépítéstől függetlenül (mozgásban, látásban korlátozottak) stb. bárki gyakorolhat. Nincs mégegy olyan sport, mint a rádióamatőrködés, hiszen egy rádióamatőr nyelveket tanul, hogy megértsen külföldi állomásokat, a kézügyességét és a tudását fejleszti, hogy a számára szükséges eszközöket megismerje, elkészítse, ismeri a földrajzi területeket, hogy tudja merre is van a partner állomás, stb. stb. és gyakorolhatja mindezt egy szobában ülve, országjáró túra alkalmával, repülés közben stb. stb. Ugye nem sok hasonló sport létezik? Mindenkit más ragadott meg belőle, de ezmiatt a számtalan sok hozzátartozó, pillanatnyilag lényegtelennek tűnő dologról sem szabad megfeledkeznünk és azt mondani, hogy azt soha nem fogom használni, és felesleges hülyeség, mert van x és y ami fontosabb, miért nem az van előtérbe helyezve. Sohasem tudhatod, hogy mikor fogod használni, és mikor jön majd jól egy számodra pillanatnyilag jelentéktelennek ítélt dolog. Természetesen nem egyszerű meghúzni a határt, hogy mi és mennyire fontos, hisz mindenkinek más, és mindenki kedvének sem lehet egyszerre megfelelni.
Az 5212 hsz. "HUMOR következik" csak a te humorod, és nem biztos, hogy itt van a helye. Viccelj meg vele olyanokat, akik a számodra feleslegesnek ítélt dolgokat a rendeltbe beleveszik, ugyanakkor a lényeget kihagyják! Mintha írtam volna már ilyesmit neked.
Ja, és én már találkoztam olyan amatőrrel, aki maga építette a készülékeit. Lehet, hogy rossz felé jársz és azért nem találkozol egyel sem. A más felé fordított görbe tükröt fordítsd néha magad felé is!
"Hogy ne dugjuk a pöcsünket a konnektorba, mer ráz? "
Ez sok ember számára nem ennyire magától értetődő :-)
Figyelem, HUMOR következik: Egy rakás ember bevezeti a villámokat a lakásába, olyan antennát/árbocot tesz fel, ami az első viharban kettétörik és a háztetőről lezuhanva keresztülszúrja az első járókelőt, a védőföldelésről azt hiszi, hogy ha ráz a tápegység akkor virágföldet kell rászórni, a túlfeszültségvédő patront a szódásüvegbe próbálja tekerni és ha a szomszéd reklamál a rádiózavar miatt, akkor egyetlen megoldást ismer a panasz megszüntetésére: jól szájbaveri egy asztallábbal. De mivel kitűnőre levizsgázott, betéve tudja az összes rádiós rövidítést (habár mivel kizárólag fóniázik, haláláig nem lesz szüksége rájuk) és álmából felverve is felismer egy triplaheterodin keresztkvarcolásos multibemenő rádiófokozatot (habár a rádióját készen vette és soha nem fog építeni, sőt talán haláláig nem is fog találkozni olyan emberrel, aki maga építi a rádióját).
"Igen, a fónia üzemmódban is használjuk a Q-kódokat, természetesen bemondással. A legtöbbször használt kódok, amiket már többször használtam és hallottam is: QRZ; QRX; QTH; QSY; QTC; QRM; QRV."
Úgy, hogy az egész beszélgetés Q kódok formájában történik (tehát csak betűket mondanak egymásnak), vagy mindössze egyszerűbb egy normál beszélgetés közben "rádióállomás" helyett QTH-t mondani?
Azt szeretném kideríteni, hogy ha valaki KIZÁRÓLAG fóniát használ, annak valóban feltétlenül szükséges-e tudni azt, hogy mit jelent pl a "k" meg a "88" (tehát ezek ismerete nélkül nem képes rádióamatőrként funkcionálni), vagy csak bennemaradt a vizsgaanyagban, elvégre "valamit csak kell kérdezni tőlük". Mert utóbbi esetben talán jobb lenne, ha a vizsgázók ezek helyett inkább 50 más, valóban szükséges dolgot tanulnának meg (villámvédelem, antenna-statika, zavarszűrés, érintésvédelem, stb stb stb).
Jaj, megnézted? Ne legyél elégedetlen mostmár.. Milyen lótusz gyakorlati dologra vársz még? Hogy ne dugjuk a pöcsünket a konnektorba, mer ráz? Vagy hogy 446megán a negyedhullámú koax 16,7 cm?
Lépjetek már túl ezen! Így is egyszerűbb mint a kresz, és kurvára nem olyan halálos.
Szerintem nem ez az összes segítség, de mi lenne, ha elolvasnád a belinkelt tervezetet, és ámulnál, hogy kezdő fokozat megszerzéséhez mennyire nem kellene tudni semmit?
ÉS velünk együtt bosszankodnál, hogy kimaradt a 70cm. (is)
Watta még nem ismer téged, nem tudja, hogy nem véletlenül vagy te kekec, egy időben kész voltam én is a kérdéseidtől, de a jó ügyért harcolsz te is.
Szóval nézd meg, tök egyszerű lenne, és sok pmr-es tudna továbblépni ha lenne benne 70cm.
"a vizsgatematika résznél olyan kevés dolog maradt beikszelve a kezdő fokozathoz, hogy azt mondhatom győzelem, eredménnyel tépted/téptük a szánkat a fölös kérdések ellen."
Nem igazán örülök, mivel a szükségtelen/büntető kérdések száma alig csökent, miközben egy rakás fontos, minden rádióamaőr életében ténylegesen felbukkanó (olykor életveszélyt megelőző) kérdés továbbra is hiányzik az anyagból. Egyébként soha nem állítottam, hogy könnyíteni kellene a vizsgán, mindössze olyan kérdések kellenének, amire a tanulás közben nem sz*patásként gondol a vizsgára felkészülő, hanem arra, hogy minden most megtanult dologra egész biztosan gyakorlatikag is szüksége lesz a rádióamatőr életben (maga ez a tudat jelentette volna a vizsga-könnyítést és többek között ez segítette volna az utánpótlás megindulását). Ezt a "való élet" dolgot ebben az új vizsgaanyagban sem látom.
Igen, a fónia üzemmódban is használjuk a Q-kódokat, természetesen bemondással. A legtöbbször használt kódok, amiket már többször használtam és hallottam is: QRZ; QRX; QTH; QSY; QTC; QRM; QRV.
Jó éjt, boldog karácsonyt, most az angyalkák terjedjenek pár napig, ne a qrm!
Ne bosszankodjatok. Az ilyen tervezeteknek az a vége, hogy a lakosság belázad, és megnyom mindent amin ptt van.
A rádióhullám nem azért terjed mert a hatóság engedi, hanem mert TUD. De ezzel az agyonszabályozással megölik azt a minimális szabadságát is ami lehetne.
Menj utána, nézd meg a tervezetet, és rájössz, hogy a vizsgatematika résznél olyan kevés dolog maradt beikszelve a kezdő fokozathoz, hogy azt mondhatom győzelem, eredménnyel tépted/téptük a szánkat a fölös kérdések ellen.
És tulajdonképpen igen, győzelem...
Csak a 70 cm nem lesz benne, így nem fognak se a pmr-topicosok kezdő egyszerű engedélyt szerezni 10w-ra, se az Ignis-Klubosok, és még sorolhatnám a sok pmr-párti, rádiózást amúgy imádó utánpótlásforrásokat... Nem tudják ott folytatni, ahol abbahagyták.
Talán 2m-en. De se szimplex, se átjátszó, hogy élménye is legyen a srácnak.
"Érdekes, hogy 1996-ban pont az ilyen CB-s probléma miatt vették el a 10 m-es sávot az "A" fokozatú engedélyesektől."
Igen, a mostani keverésből is talán arra lehet következtetni, hogy az amúgy is meglehetősen kihalt 70 centis sávon (valószínűleg harmadlagosan) engedélyezni fogják az LPD kisrádiók használatát. Ez ellen most csak akkor lehetne tiltakozni, ha most pezsgő rádióamatőr élet lenne 70 centin. Akkor lenne ott pezsgő amatőr élet, ha az elmúlt években az URH-A vizsga tematikája a való élet igényeit, szükségleteit tükrözte volna. De meg sem próbálta (a jelek szerint nagy része büntető/kirekesztő kérdések halmaza). Így most elképzelhető, hogy pár év múlva sok (tíz)ezer 10 milliwattos minirádió fog dolgozni 433.075-434.775 között (többek között egyes átjátszók felmenőin). Persze mindez csak elmélkedés és lehet, hogy nem így lesz.
>ha valaki egész életében (pl URH-n) fóniázik, annak szükséges használnia a Q-kódokat és egyéb rádióforgalmi rövidítéseket? Milyen esetekben szükségesek fónián és mely módon alkalmazzátok?
A q kód az szinte mindig kell. QTH -az állomáhelyed.. QSY -a freki ahova behívnak. QRZ- ki a fene hív? QRM - sok a zaj, nem értelek... Ez jó, ezek megtanulhatóak, kétszer beszélsz így az olasszal pl cb-n, egy életre megjegyzed.
Ha ezt a tervezetet ésszel rakták volna össze, úgy is lehetett volna nyomulni 70centin, hogy nem kell egyáltalán tudni és lerajzolni a "oldalsávos wobbulátorbiszbasz preszelektorának az annyasegginek" tömbvázlatát.
Pedig most majdnem arról lehetne szó, hogy ha kiszámolod egy soros meg két párhuzamos ellenállás feszültéségesését, akkor nyomhatod (nyomhatnád) 430-440 mega környékén 10W-al, fasza yagival, tetőantennával autóban, LEGÁÁÁLisan...
Én -mint hozzá nem értő - a következő célt tűzném ki egy kezdő rádióengedély-kategória megalkotásakor:
1. Mit akarok?
-Utánpótlást akarok, tagot akarok, emberállományt akarok és (tagdíjjat is hehehe).
2. Hol vannak ezek a jelöltek?
-Rádióklubban? - NEM -mert alig van klub.
-MHSZ-nél? NEM, nincs.
-Ifjú bevonuló haderő hiradósainál? -NEM, haderő sincs.
-Iskolák, egyetemek padjaiban? - NEM, mert melót sem találnak majd, ergo hobbit sincs idejük/pénzük keresni...
- Utcán? - IGEN! Vannak még fiatalok, akik a skype, az msn, az mms, és az egyéb tököm csodák mellett érzik az izglamat 1-1 pmr rádió megnyomásakor. Gyors csalódásuk miatt hamar negyedhullámú koax kerül a rádiókra pár topiccal arréb, de addigra már tudja a srác az alapvető összefüggéseket, forraszt, számol, próbál, riportot ad, magaslat, rálátás, visszaverődés, terjedés.. ilyesmivel foglalkozik.
Ezeket a gyerekeket lehetne játszva belasszózni a kezdő fokozattal, és meghagyni nekik a 70cm-es sávot, mert már ELEVE kábé ott kísérletezik vagy két éve!!!
Erre a MARHA kihagyja a tervezetből a 70 centit... Vazze ez orbitális ÖNGÓL!!!
Francnak az RH, meg a 3,5 mega kezdőnek, én mondom, pedig csak cb-zek!!!!
Ott 1-5 wattal is óriási galibát tud valaki csinálni, jól beégetheti az egész divíziót.
Adnák a tervezet szerint a 3,5 és a 28 megát, de a pmr-es táborból indulók alól kihúzzák a talajt... Tízezrek vettek ilyen műanyag izéket, köztük én is, de a cb miatt én az RH felé mozdulok úgy is. De én azt mondom, hogy inkább ne lenne RH, csak a 70 centit hagynák meg.
Később úgyis "lefanyalodik" az ember 14 mega alá mikor ráérez ;-)
Laikusként egészen halkan és bátortalanul megkérdezném: ha valaki egész életében (pl URH-n) fóniázik, annak szükséges használnia a Q-kódokat és egyéb rádióforgalmi rövidítéseket? Milyen esetekben szükségesek fónián és mely módon alkalmazzátok?
"Egyetlen ország sem fosztotta meg ezektől a sávoktól a legalacsonyabb vizsgafokozattal rendelkezőket. Nálunk igen. Ez egy ilyen ország."
Egyetértek. Igaz, hogy semmi közöm a rádióamatőrködéshez (és napról napra biztosabb vagyok abban, hogy nem is lesz soha), de azt látom itt is, hogy Illetékes Elvtársék ismét megmuttatták nagyfokú hozzáértésüket.
MRASZ ide, rendelet oda, ha januárban adjuk be itt hárman a jelentkezést, akkor gondolom úgy kell készülnünk/vizsgáznunk, mintha ez a rendelettervezet nem is lenne - régi rendszer szerint.
Másik három miskolci srác is beadta, nekik már vissza is van igazolva január utolsó szombatja vizsgaidőpontnak.
Furcsa, hogy mindannyian 11m környékén lettünk szerelmesek, meg cq dx-elni 27.555-ön az olaszoknak ha kell ha nem, és most a tervezet szerint visszajön a 10m, 25 watt teljesítménnyel.
Lehet, hogy felértékelődik a jó öreg Pr. Lincoln?
(mármint úgy értem, hogy megszűnhet a "cb az autóban" probléma. 10m-es rádió, engedéllyel nálam, de ettől még letekerhetek u27.405-re egy kis infóért ;-))
Amúgy a klubban a konstruktőri részlegbe tudtam csak járni péntekenként időhiányában, úgyhogy a rádiókezelésről és az olyasmikről amikről itt kérdezgettem szó még nem volt.
Amúgy a klub zárva van úgyhogy nem tudom őket fárasztani... Maradtatok ti... :) Na jó nem leszek szemét. Amúgy elnézést akartam már kérni, de mivel akkor még nem küldött el senki melegebb éghajlatra gondoltam nem teszem meg. Inkább megteszem most. :))
Mellesleg köszi a tippet a programozásról. Sokat segítettél.
Ne haragudj már, te most fárasztást játszol? A klubban nem mondtak semmit?
Én tisztelem az igyekezetet, meg azt is ha valaki kérdez,de ha most belinkelsz ide (is) egy ledes villogó kapcsolást, lesznek páran rajtam kívül akik elküldenek melegebb éghajlatra.
Egyébként: Qbasic-et, Pascalt- NE! Mindkettőt nyomatták, mindkettőt vágtam, mire kiderült hogy halott nyelv. C++, és objektumorientálj öreg, ha pénzt is akarsz keresni.
És légyszíves, az előző mondattal kapcsolatban NE kérdezz itt vissza, csak jó tanács volt, és elnézést a többiektől, hiszen ez RÁDIÓAMATŐR topic. Ugyanúgy nem tartozik ide, mint a P=U/I képlet kitárgyalása a Rövidhullámú Rádiózás topicba.
"A MRASZ lehetőséget kapott a tervezet szakmai egyeztetés keretében történő véleményezésére. Szövetségünk továbbra is képviselni fogja tagságunk korábban kialakított véleményét a tervezettel kapcsolatban. Álláspontunkat HA3UU Jani e rovatban megjelent írása valamint az elnökségi hírek rovatban az FNFT tervezett módosítása kapcsán küldött levél tartalmazza."
Persze én már 30 évesen nem lehetek abszolút kezdő (vagy igen? mert akkor gyors vizsga lenne ;-)) de akkor a Hg3IPD Józsi, és fáradhatatlan barátai általösszeállított vizsgaanyag most túl komoly? Mindegy nekiálltam, tanulom.
Tanácsom a következő:
Készülj fel, és kezdd a vizsgát a "B" fokozattal persze, ha indítanak még egyáltalán vizsgát a rendelet életbelépése előtt. (szerintem kicsi az esélye, de egy próbát megér) A rendelet jelenlegi értelmében kezdheted azzal is, aztán jövőre "kinyílik a világ".
Az összeállított, 2005.09.05.-ös anyag mellett készül egy online, bárki számára is elérhető anyag. Pár fejezet már elérhető és megtekinthető, de még azok sem véglegesek, jelenleg is lektorálás alatt vannak.
Én leginkább a szimplex téma miatt akartam a vizsgát letenni, fenét se érdekelt az átjátszón zajló öregfiúk kertészverseny. Itt úgyis lekapcsolták a nyíregyházi, nyírbátori, sátoraljaújhelyi átjátszókat... :-( Galyát hallom csak, és Miskolc/Bükköt.
A 3,5 mega és a 28 mega az okkés, megint jönnek majd az áthangolt cb-k, ami viszont nem lesz egyáltalán okkkés. Vagy akkor miért nem adták a 27 megát vissza?!!?!?!? Bár a fuvarosokat leszámítva döglött az is...
Mindegy.Akinek már 3,5 megára van/lesz antennája, az át fog tekerni feljebb/lejjebb is.
Akkor most az ősszel vizsgázott urh-a fokozatú barátom búcsúzik a 70cm-től? Törölheti az FT60-ból a 2m/70cm átjátszók neveit, meg a repeater shift-et?
Persze én már 30 évesen nem lehetek abszolút kezdő (vagy igen? mert akkor gyors vizsga lenne ;-)) de akkor a Hg3IPD Józsi, és fáradhatatlan barátai által összeállított vizsgaanyag most túl komoly? Mindegy nekiálltam, tanulom.
A hasix fórumon a kutya le nem tossza hivatalos oldalról az eszmecserét (szándékosan nem vitát írtam). Átmentem az MRASZ honlapra.. Hát ember az milyen ronda lett! Iszonyú apró betűk, a régi kék formula szerinti bal oldalról gyorsan elérhető fm átjátszó oldalak gyorsan eltűnve, frontpage express rulez...
Mindenesetre köszönöm mindenkinek, aki közelebb ül a tűzhöz, és tehet bármit is, hogy végre legalább ebben majmolhatnánk a nyugatot.
Már minden területen, szolgáltatási színvonalban, közlekedésben, fizetésben, üzemanyagárban köröket vertünk a németekre. Jó negatív köröket!! Az illetékesek úgy látják, hogy eljött az idő "szétharmonizálni" itt is mindent.
Elkészült a 8/2002 (XII.25.) IHM rendelet felülvizsgálatának tervezete, amit HA5X Krisztián om is megkapott véleményezésre. A tervezetet és a vele kapcsolatos véleményeket mindenki megtekintheti és véleményt alkothat a http://forum.hasix.org/forum/index.php?showtopic=964 címen. Ezt a beírást nem a fórum reklámjaként írom, hanem kérem az amatőr társakat, hogy mondják el véleményeiket, mert mint írtam ez még csak tervezet, és meghívást kaptak a fórumba a rendelet alkotói és a hatóság képviselői is. Számos új és jó dolog van benne megfogalmazva, de akadnak negatívumok is szép számmal. Több azonos vélemény esetén talán "könnyebb" dolga lesz a hatóságnak is amikor véglegesíti a tervezetet, és nem utolsósorban talán sikerül a negatívumokat is csökkenteni, megszűntetni.
Volt egy eladó yaesu frg 8800 a pannondx-en, de a honlap is elhalt, meg másnap reggel már felhívni sem tudtam.
Volt hozzá antennatuner, meg vhf opció, így került volna 60e-be. Az opció benne marad, de tuner nélkül ha azt mondta volna a fickó hogy 50, már indulok is érte a messzeségbe.
Hát valami olyasmi dolog kellene, vagy pl icom icr 70/71, kenwood r600, yaesu frg 100 (bár ez elég "fiatal", így annyiba kerülhet mint egy komplett tcvr).
0-30 mega elég, kell ssb, és nem kellenek irdatlan elektroncsövek.
Az 1972es Karszt- és Barlangkutatási TÁJÉKOZTATÓ-ban van egy cikk amiben ennyi áll:
"Gádoros Miklós; Rádióösszeköttetés barlangban
Mivel a kőzetek a magasabb rezgésszáma rádióhullámokat jobban csillapítják, így nagyobb mélységbe csak a hossza hulláma jelek hatolnak le. Ugyanakkor alacsonyabb frekvencián (hosszabb hullámoknál) a légköri zajok egyre nagyobbak lesznek, az antennák hatásossága pedig mindinkább csökken, A kőzetbe behatoló jeleknél a hasznos jel és a zaj egyformán csökken, így a jel/zaj arány nem változik. Fordított irányban viszont csak a jel csillapodik. Így az összeköttetés kritikus iránya a barlangból a felszín felé mutat. Ezt súlyosbítja, hogy a barlangban mind az antenna mérete, mind az elérhető adóteljesítmény erősen korlátozott, ez a felszínen az erős légköri zajok miatt nagyobb antennával és érzékenyebb vevővel nem kompenzálható.
Konkrét számítások szerint a nálunk előforduló mészkövek esetén hordozható készülékkel 20-30 m mélységig remélhető összeköttetés. Barlangi patak fölött közvetlen összeköttetés 50-100 m távolságig remélhető, 100-400 kHz frekvencián. Nagyobb mélységek illetve távolságok esetén az összeköttetés fenntartásához egy hosszú antennát kell a barlang főágán végighozni; ennek közelében mozgó állomások és a hosszú antennára kapcsolt felszíni készülék között több km távolságban is jó vétel várható. Rádióirányméréseknél az előbbinél alacsonyabb frekvenciák használata szükséges. Optimális a 3,5-3,6 kHz frekvencia, mert itt a légköri zajoknak relatív minimuma van."
Semmi más, esetleg valaki ismeri rádió amatör körökben ezt az urat? Ha igen keresnék vele bármilyen kapcsolatot....
Esetleg elektromágnesesség helyett mechanikus rezgés ? Pár száz khz-vivőn a földbe sugározva ? Speckó kábelre meg áldozni kell. Esetleg optika. Az usa-eu közt is vízalatti kábel fut (réz volt ma optika).
a tyúkbéllel is van egy aprócska probléma, hogy mi csak 200 méteres darabokat tudtunk szerezni, ezeket pedig úgy szigetelni, hogy hónapokat esetleg éveket kibírjanak nagy nyomáson,nagy áramlásban szinte lehetetlen feladatnak tűnik. mindenesetre van már valamennyi telefon kábelünk csak a tekercset nehéz mozgatni és átúszni vele a szifont ezért lenne jobb a rádió. (mellesleg megjegyzem, hogy akkora az orsó amin most van a kábel, hogy könnyen lehet be se fr a barlang bejáratán és ki kell bontanunk a vas ajtót!
"antennája a hatékonyság szempontjából legalább negyed hullámhosszú kell legyen, így a legjobb esetben is többszász méteres antennát kéne magaddal vinni :-)"
De ha a barlangrádiónál a ráióhullámok elektromos komponense helyett a mágnesest probáljuk adni/venni, akkor talán megoldást nyújtana itt a kis méretű tekercs (keretre tekert vagy ferritmagos) antennák használata. Bátrabb rádióamatőrök például igen érdekes eredményeket érnek el a hangolt mágneses hurok elvén működő antennákkal (google:"magnetic loop"), ezeknek sincs semmi köze a rezonáns antennahosszakhoz (a mérete bizonyos határok között mindegy, mémelyik még 1/100-ad lambdás sincs). Persze a mágneses elven működő antennáknak van egy hátránya: a karakterisztikájuk 8-as alakú, tehát oldalirányban nulla az érzékenységük, csak előre-hátra látnak.
Egyébként ahogyan egy hosszabító tekerccsel lehet például egy 90 centiméteres rudat 250 centiméteres rezonanciára hozni (CB autóantenna), egy másik tekerccsel ugyanúgy lehet egy 50 méteres barlangi drótot 500 méterre "hosszabbítani". de megfelelő impedanciaillesztő hálózattal szerintem egy 50 centis teleszkópantenna is illeszthető egy 3 km-es rádióhullámra. (csakhogy ez már gömbsugárzó (izotróp sugárzó) lenne, ami nem túl jó irányhatású (=semmilyen), ez barlangban vagy előny, vagy hátrány :-)
Semmilyen engedély nem kell (bár ezen jogilag lehet szőrszálthasogatni:-) - viszont vonatkozik rá a magántitok és a szolgálati titok védelme, hogy nyilvánosságra nem hozhatsz bizonyos hallottakat .... de ez is inkább csak amolyan elvi jogi kitétel, amit gyakorlatban senki nem szokott számonkérni ... amint láthatod a linkekben, a "számláló adók" hangfelvételeit CD-n is megjelentették. ------- Ha komolyabb szándékaid vannak, és van helyed hozzá, én az ML1251-et ajánlanám, mert valami félelmetesen stabil szerkezet, és 9000 Ft-ot a hulladékgyüjtőnél is megadnak érte a benne lévő alumíniumér - 42 kg!:-) Minden szigetelő kerámia benne, a dobváltóban arany érintkezők vannak (nem "aranyozott", hanem "arany"!), a mechanizmusok bpronzperselyes bronzkerekes csodák, az elektroncsövek ma is hozzáférhető magyar típusok (érdemes egy garnitúrát tartalékolni!). 1.5-30MHz-ig megy, tehát akár a CB sávot is figyelheted, könnyen lehet hozzá készíteni FM demodulátort és digitális frekimérőt, van hangszóró kimenete ...stb..stb. (nekem egy polgárvédelmi földalatti atombunkerből származó példányom van) -------- Az R326-os pedig kicsi, megy akkuról is (2 db 10 Ah-ás lugos akkuról), de JÁR! hozzá hálózati táp is (nehogy megvedd a nélkül!). 1-20MHz-ig megy, tehát kiesik a CB sáv és a 28MHz-es amatőrsáv, viszont veheted vele 1341kHz-en a Magyar Katolikus rádiót:-). Hangszóró kimenete nincs, csak fejhallgató, de ez is meg tud hajtani jó hangerővel egy 50ohm-os un hangszóró-mikrofont, ami a "maros" adóvevőkben van. A csövek szovjet szubminiatűr csövek, melyeket meglehetősen nehéz cserélni, és csak szakember tudja - tartalék készlet elérhető hozzá. Szintén nagyon jó és stabil rádió, nem tudnám egyikre sem mondani, hogy rosszabb vagy jobb mint a másik ... én úgy oldottam meg a dilemát, hogy mindkettő típust beszereztem. --------- Amit a fiúk itt linkeltek Sony ICF "digitális" vevőt, azokkal az a gond, hogy a sávszélességük nem állítható, ami pedig nagyon-nagyon fontos a gyakorlatban, mert annak híján egyben jön sok állomás - néha egyetlen nagy zúgás az egész sáv. (el is ajándékoztam - ingyen). A helyedben rácsapnék az ML1251-re, mert alkalmi lehetőség ... ha nem kell, akkor viszem én ... ha még eladó!:-) ------------ Nagyon fontos szempont a választásnál, hogy van-e otthon erre szolgáló rádiós szoba, vagy ha nincs akkor van-e feleségünk! Ha kedvező a helyzett, akkor tudom még ajánlani az R155P típusú vevőt is, ami csekély 205kg tömegű, de egy kicsit már drágább kategória.
A vaterán felül: BOLONDOS CUCCOK BOLTJA Áz árak, meg néhány "hozzáértő" etetése alapján találó a bolondos jelző. Tisztelet a kivételnek. Üdv! Szőnyeg :)
Hát igen. Ha beírod, hogy ebay pont hu, akkor egy orbitális hülyeség jön fel.
Én meg nyálcsorgatva nézem a de, vagy a com verzióját, ahol 2-300euróért jó ft747, 757gx, meg kenwood rh rádiók vannak. 100-200 között meg jó kis rh vevők... Csak messze van.
Itthoni árakat meg inkább ne is. Meg börzén másrészről: "Én még annyiért vettem újonnan!"-téma.
Tartják kétszázra, elfelejtve pl, hogy a yaesu ft 857-es összüzemmódos kütyü bruttó 187ezer, gari, áfa, számla, zéró méret.
Szóval nem értem én ezt.
Apropó! Keresek RH vevőt.
Kenwood R600, R820, R1000, Icom Ic r70, stb...
Vagy olyan kézi ketyerét, ami "alulról" indul, és ssb-t is vételez.
Bár a csöves katonai szörnyek tuti jók, de nem férne el a lakásban.
köszi mindenkinek a hozzászólásokat, igazából a 10e ft-s kategória a nekem való, a régi vasak..
egy ML1251R/V és egy R326 jöhet eddig számításba, de nem igazán tudom összehasonlítani a kettőt, nem ismerem a részletes paramétereket és egyébként is vannak szürke foltok a fejemben... tudnátok ebben segíteni? hálás köszönet!
Hát ez valóban eléggé érdekes. Ezt vagy nagyon nagyon bepalizták amikor vette, vagy csak egyszerűen elgurult a gyógyszere. :-) Ez nem az aukciós kultúra hiánya ( legalábbis szerintem az autkciós kultúra hiánya = minimálár ), hanem az agysejtek feletti kontroll hiánya. :-)
Nálunk ez az aukciós kultúra nincs kialakulva. Jóval drágábban , néha a többszöröséért adni valamit, mint az új, garanciális termék. Általában röhögni nézek be oda.
Jan. 25-én lesz a nagy nap. Miskolcról megyünk legalább 4-en, akikről én tudok. Én, Zolika(haverom), Professszor meg Keverős Sanyi. Lesz forgalom egy darabig az R2X-en ha jól adja ki:)
Egyetemet hagyjuk, ma is szigóztam, holnap vizsga:) Gyűjtögetem a 2-eseket:)
csak azt tudnám, hogy jogon, meg közgázon, hogy a fenébe lehet 5-ösöket szerezni....:)
de mivel piszok drága /talán újkorában sem volt ennyi/, itt már megkaphatjuk a yaesu vr500-as kézi scannerét, amivel jó darabig tiéd a világ, kb egy zsebben.
Az ssb (usb/lsb) képességhez ragaszkodj, ha nincs, már az első órában hiányozni fog.
Amatőr, air, stb. frekik túlnyomó többsége usb. Na.. befejeztem mára..
jaja, én is halllottam már ilyen számolgatást angolul az R-4-essel, pedig hát ennek elég csapnivaló az érzékenysége. Gondolkozom is mostanában egy R 326-os begyűjtésén....ilyet már láttam Ernőnél, nem rossz. Hány V-ról is megy ez? 220-as, vagy lúgos?
Nézd csak? a vaterán hirdetnek RFT-t, 0,1-30Mhz, "digi" skála, am fm usb, lsb, cw.
Viszont még sosem volt ilyenem, ezért nem is merem megvenni, meg a szállítás ugye, én nyíregyházi vagyok, de Téged hátha érdekel.
Volt másik is, azt a kaposvári rádióklub 30-40e körül vesztegeti, de az tutikirály, "kvarckályha", meg egyéb mittudomén dolgok.
Tapasztaltabbak majd megerősítenek, kiegészítenek.
Az RH hallgatózás tényleg állat!
(www.dxtuner.com -ra nézz rá! Regeld magad, és van egy dmó vevő, amit ha egyedül csíped el, hangolhatsz gépről. Amúgy meg az OP-ot kéred meg ha ott van. 14.200-on "vettem" már egy csomó sstv képet, de volt ott "number station" is. Olyan is, amit szó szerint felolvasott egy tutajos női hang.)
köszi a választ. az r326-osokat mennyiért vesztegetik? a másikról, amit említettél (ml-1251) nem találtam semmilyen infót a neten, tudsz esetleg hivatkozást? esetleg pár sort írnál róla, hogy mit tud?
a méret egyáltalán nem probléma és a távolság sem, sajnos rengeteget utazom...
Évtizedekkel ezelőtt egy nagy csöves Terta rádión is hallottam ilyen adásokat, de csak AM moduláció vehető vele. Ha komolyabban akarsz körbenézni, lehet mindenféle digitális csodákat kapni rettentő pénzekért - nekem is volt egy Olympia 1200-as, amin egy billentyűzeten be lehet ütni a frekvenciát. Én mégis egy olcsóbb (de jobb!) katonai rádiót javaslok, az R326-ost, ami nagyon érzékeny, optikai skálás, és 1MHz-től 20MHz-ig vételez akár távíró vagy SSB adásokat is. Antennának is elég bele egy kétméteres drót (de egyméteres is:-) Amatőr találkozókon lehet kapni, maximum 15eFt, de ha kifogod akkor 10-12, esetleg használtan még olcsóbb. Nagyon jó készülék (a kedvencem!) az ML-1251-es, mindössze a mérete nagy (mint egy TV), és a súya sem kicsi 40kg+18kg tápegység.... a minap ajánlotta valaki a http://www.elektronline.hu/pannondxc lapon mindössze 9000 Ft-ért, ami ajándék ennyiért (a szállítási költség a sok). Aztán lehet, hogy majd mások is ajánlanak valami alkalmatosat .... sokszor a drágább az olcsóbb, ha például nem kell az ország másik végébe menni érte.
kösz. a rádiómból sajnos hiányzik ez a tartomány, bár ez nem is egy rádió, hanem egy régi magnó, vevővel. szükségem lenne egy normális vevőre, tudnál esetleg ajánlani olyat ami elérhető? bevált régi modellek, ilyesmi..
Nincs nálam semmi amiből puskázhatnék, de ha végigtekersz úgy 4-10MHz-ig, bitosan találsz többet is (én így szoktam). Ez egyik korábbi rádiótechnika évkönyvben volt egy hosszabb cikk ezekről az állomásokról, abban bizonyára pontos frekvenciákat is találsz.
Ákos A TBK (tyúkbél) mindenképpen olcsóbb és üzembiztosabb. Ha ép a szigetelés,még vízalatt is működik. A rádió árkalkulációjához az általad említett linken a Cari Electronics-tól kérj árajánlatot. Ha az angolok használják,akkor mindenképpen léteznie kell. Engedélyezni valószínűleg nem kell,csak bejelenteni. (HIF,NHH honlapokon kotorássz ez ügyben,a "kishatótávolságú eszköz" (SRD) szavaknál) Hazai legyártásnál két fő probléma adódik-a kis széria miatti nagy költségeken kívül- : az ún. "heavy duty" kivitel még a már nemlétező katonai rádiógyártókat is megizzasztaná. A másik a termékfelelősség: mi van,ha valaki lennmarad segítség nélkül,mert nincsen összeköttetés (a rádió hibájából). Műszaki kérdésekkel pedig nem untatlak; hosszúhullámon antennát olyat használunk: a) amilyen van. b) amilyen kifér. Megjegyzem:láttam valamelyik oldalon,hogy a felszíni apparátus kissé nagyobb. Minthogy igen szerény az angoltudásom,inkább csak föltételezem,hogy itt járat-felszín összeköttetésről beszélnek és nem járat-járat közöttiről. Minthogy lenn csak ún. szükség antenna van-azzal a hatótáv mindenképpen kisebb lenne-de valahogyan az is működne. Üdvözlettel ha6pc Gyuri
az elgondolás jó, tényleg olcsóbb a telefonkábel, de itt nem egy száraz barlangról beszélünk, egy 600méter hosszú víz alatti barlangjáraton kell áthúzni azt a telefonkábelt, és a járat legmélyebb része -43méter. ez igencsak idő és energia igényes, kb. 3-4 nap alatt lehetne megcsinálni napi 2-3 merüléssel. elképzelhető tehát, hogy a rádióba fektetett pénz visszahozzná ennek a 4napnak a napi merülések légzőgázainak az árát!
gondolkodom alternatív megoldáson, próbálok majd szerezni egy PMR rádiót és kipróbáljuk működik e hasonló körülmények között.
amúgy magát a rádiót nem magyar országon hanem romániában szeretnénk használni.
Hát sajnos én sem értek hozzá , de szerintem olyat mint az angolok használnak (86mega/ssb/3watt/kézirádió) nem találsz és valószinűleg nem is építesz/építetsz , legfeljebb behozatni lehetne de nembizos hogy legális itthon. Nem tudom hogy próbáltátok pl : PMR-el zárt térben többszörös viszaverődések segítségével müködhet a 600 méter , egy próbát megér.
Ne haragudj, félreértésre adtam okot. Én ehhez nem értek, csak az előző napokban épp a hosszúhullámokról volt szó egy másik topikon, azért írtam ezt, mintegy poénból.
Én nem tudtam, hogy van ilyen kézirádió, nem is gondoltam volna, de úgylátszik mégis van.
A lényeg az, hogy ha létezik ilyen, akkor az nagyon alacsony frekvencián (azaz marha hosszú hullámhosszon) működik, mert a rövidhullám nem tud áthatolni nagy mennyiségű tömör anyagon.
Ahogy DeTomaso is írta, az antenna érdekes pontja leheta dolognak, mert ezek a hullámok a kilóméteres tartományba esnek, és egy kézirádió antennája a hatékonyság szempontjából legalább negyed hullámhosszú kell legyen, így a legjobb esetben is többszász méteres antennát kéne magaddal vinni :-)
Az ilyen szerkezetek antennája úgyis olyan hosszú, hogy ezzel az erővel telefondrótként is húzhatjuk magunk után. Egy-egy TBK telefon 2000Ft/db, az 1000 méteres tekercs sem sokkal több, 10e-ből bőven kijön az egész:-) És nem utolsósorban: ha eltévedünk, gyerekjáték visszatalálni a bejárathoz.
Alkatrészjegyzék? Megépíteni? Ha most azt mondja neked egy távközléstechniai mérnök, hogy -tegyük fel van rajz - hogy panelmaratás, eltöltött munkaóra (tetemes), beállítás, stb, és elmondja az árát, akkor biztosan elcsuklik a hangod.
Igen tudom, hogy a rendeletben "illetékbélyeg" van, és köszönöm a kiegészítő hozzászólásokat, hogy ezek szerint még érvényes ez a kitétel. (jópár dolgot intéztem mostanában azt csekkel kellett már befizetni - ezek szerint még nem teljes az átállás ... vagy nem is lesz teljes?)
Mindenesetre nem árt figyelni a módosításokat, mert régóta tervezgetnek ilyesmit.
Fordítva! A "RÁDIÓAMATŐR" az ember! Utólsósorban kötöszködő személy.
Légy Te is amatőr, ha nagyon unod magad csak akkor kötözködő!
De ahagy gondolod?!
73
Most minek ezt cincálni? Mondtam, hogy látom, mire válaszoltál, és nem is foglalkoztam vele, mert engem sem érdekel túlságosan az ilyen gondolatmenet... Erre az egy sorra reagáltam: "na EZÉRT nem leszek amatőr!"
Világos, én sem mondtam, hogy látnám, azt viszont igen, hogy milyen provokációra válaszoltál, csak valahogy abból az alapállásból, amit te szoktál hangoztatni, hogy nem leszel rádióamatőr, mert nem látod túl sok hasznát a vizsgának, hogy utána ráadásul csak meghatározott feltételek szerint játszhass, szóval ilyen előzmények után rosszul viselem, mikor általánosítasz, nem tehetek róla. Különben meg tényleg nincs rajtad sapka??
ha5flt! természetesen igazad van. de: nem látom az igazán jó gondolkodót a hibázás mögött. ha valaki rámszól, hogy hülyeséget csináltam, akkor vagy elismerem, vagy igyekszem meggyőzni, hogy nekem van igazam. nem pedig belekötök hogy nincs rajta sapka. ez óvodás hozzáállás.
Kár ennyiből megpróbálni képet alkotni a rádióamatőrködésről, és örömmel kijelenteni egy-egy nemtetsző mozzanat után, hogy "na ezért nem". Köze sincs a lényeghez. Bár egyesek már tényleg művészi szinten képtelenek akár közelítőleg is helyesen írni. Tudnék pár példát. :-) Azért sok jó ember akad köztük így is. Állítólag van valami szokás itt, a Hálón, hogy nem emlegetjük az ilyen botlásokat :-)), merthogy valami készségféle tényleg belejátszik a dologba, amit nehéz fejleszteni, de én is gyakran szoktam morogni miatta. Némely igazán jó gondolkodó is sok hibát vétett az anyanyelvén is, persze a szemantikával már nem volt problémájuk...
Jut eszembe: valamelyik írót munkaszolgálatra vitték - sosem tudok neveket megjegyezni -, és miután egy csomót vonultak, valamelyik őr rávágott a puskatussal valami miatt, mire az azt mondta: "nna, most ment el a kedvem az egésztől!"... :-)
Sziasztok!
Most intéztem (2005.nov.15) a hosszabbítást. Illetékbélyeget (2200Ft) kell ragasztani, ez az eljárás nem tartozik a "csekkesek" közé.
73!DX!
>Kell csatolni 2200Ft illetékről szóló csekket (a postákon van ilyen csekk, illetékbélyeg már nincs!)
??? A http://www.nhh.hu/menu4/m4_2/m4_2radiotavkozles.htm oldalon a - Tájékoztató a Rádióamatőr engedélyek kiadásáról és - Hatósági eljárások illeték mértéke leírások ezekben az eljárásokban még illetékbélyeget írnak elő. Változott?
(( lásd még a http://hg9ieg.freeweb.hu/kezdo.htm oldalt )) vy 1001001 de Gábor hg9ieg
Néhanapján betesz valaki ide egy hirdetést, akkor mi van? Semmi. Ráadásul még témába vágó is.
Speciel pár héttel ezelőtt örültem is volna ennek a hirdetésnek...mert pont ilyet kerestem.
Ha sok hirdetés lenne, meg állandóan, akkor oké, lehetne ok a panaszra. De így szerintem semmi. Nekem fel sem tűnt az egész, csak az amikor már mentek itt róla a megjegyzések:)
8/2002 IHM rendelet: 10. § .... A rádióamatőr engedély meghosszabbítását a rádióamatőr engedély jogosítottja írásban kérheti a hatóságtól az engedély lejárta előtt legalább 60 nappal.
A kérelem űrlap a netről letölthető, de én sosem találom :-) Kell csatolni 2200Ft illetékről szóló csekket (a postákon van ilyen csekk, illetékbélyeg már nincs!)
Érdeklődni:
Nemzeti Hírközlési Hatóság Budapesti Igazgatóság Cím: 1133 Budapest Visegrádi u. 100. Levelezési cím: 1386 Budapest 62. Pf.997. Telefon: 1-468-0500 Telefax: 1-468-0509
Elvileg minden QSL.net felhasználó megkapta november
elején az alábbi levelet :
QSL/QTH Users
Several things to bring to your attention before I tell you about the latest QSL/QTH radio give away.
1.> The guestbook scripts on QSL.NET web pages have been disabled until I figure out how to stop the spammers who are using them.
2.> All users who do not have a valid e-mail address on file here will be deleted. At the moment there are about 500 users that are bouncing mail. The web sites and all references to your past e-mails will be removed.
3.> The FTP and WWW servers have been upgraded and hopefully all the things the upgrade broke have been fixed.
4.> The MAIL server has been upgraded and new anti-spam and anti-virus filters have been installed. The amount of spam kills on this system is unbelievable, but hopefully your mailbox will be a bit cleaner now.
5.> My e-mail backlog is currently about 1 month. If you need something right away Please call me at 302-875-1358. It just takes a few seconds to generate an account or change a password or e-mail address but if the request is in an e-mail it sometimes gets lost in the noise.
6.> There has been some fraudulent use of QSL.NET web sites and for that reason the automatic sign up system is off-line. Until I can determine a way to verify all users as legitimate, I suggest you call me if you need a web site.
QSL and QTH.net sites need your financial support!
Less than 1% of our users have ever contributed, with many who have contributed over and over to keep us going. Now is a time we need all of you to pitch in a little and help us stay alive and functional for years to come. Anything you can contribute will help. I hate to sound like a TV evangelist but without hearing from you we will be gone someday soon.
That's the bad news.... Now for some exciting news.
Through the generosity of a long time supporter of QSL/QTH we will be giving away another radio to a user who contributes between now and January 15, 2006. Not just any old radio this time but a new shiny Icom 756pro3. Yes you read that right a 756pro3, Icoms newest addition to the incredible Pro series. List price on this radio is $3000. I have a 756pro2 and I can honestly say that in my 44 years as a ham this is the best radio I have ever owned. The 756pro3 is even better.
1. Only users of QSL/QTH are eligible 2. A $25 donation is one chance, $50 donation is 3 chances $100 donation is 10 chances 3. All donations made in September/October 2005 are automatically entered. 4. Drawing will be January 15, 2006 5. If you do not want the radio the cash value to the winner is $2500 6.The first 250 donors will receive a QSL.NET commemorative gift in the mail.
The winner of the 2003 746pro giveaway was KB9LIE and K9OT The winner of the 2004 756pro3 giveaway was NN4DF Your name could be on this list......
Good luck to all and as always thanks for your support.
Sosem foglalkoztam még rádió építéssel, de most felmerült egy olyan helyzet ahol döntenünk kell, 600méter telefonkábel behúzása egy barlangi szifonon keresztül vagy keresünk egy olyan barlangi rádiót ami működik.
Angliában sokan használnak ilyen rádiókat, rengetek információ fent van a weboldalukon (http://naylorgr.perso.cegetel.net/cave_radio/SYTEME_NICOLA_Mk2.html) de én ebből elég keveset értek. Egy olyan embert vagy embereket keresek aki tanácsot tudna adni, esetleg megépítene egy ilyen rádiót. Már az is elég nagy segítség lenne, ha egy összeget mondana rá valaki mennyibe kerül egy ilyen rádióhoz szükséges alkatrész mennyiség.
A hozzászólásokat előre is köszönöm. Ha valaki úgy gondolja elérhet e-mailen is a juhasz.akos@easymail.hu címen.
Én azt a qsl.net-et normálisan működni nem láttam még soha. Ha találok egy ezen működő rádióamatőr linket, már rá sem kattintok, katasztrófa az egész. Nem tudom miért ragaszkodnak sokan hozzá?
Szia!C-osztályúak,SSB-re nem alkalmasak.Végül is úgy működnek mint egy bmely más kétfokozatú C-oszt erősítő,kivan vezetve a kollektorláb oldali tápfeszültség meghajtás.
Van nekem egy régi "modul"-áramköröm. Mindenféle kis kockaáramkörök vannak ezen a nyákon. Nem tudom, mi lehetett eredetileg, valaha. Nagyon szép kerámia-alapú trimmerpotik vannak benne, koaxdarabból készült késleltető művonal, 1 kHz LC-oszcillátor, 6,5 MHz oszcillátor, stb. Ki ismeri, kitud róla valamit? Mellékelek róla egy képet, ha sikerül
Sziasztok!Ela'dó sorba került a Yaesu FTH-7010 kézirádióm.Frekitart 430-470Mhz,5 Wattos,most PMR sávra van programozva,3-4-7-8 csati frekihelyesre húzva.,mert 10 Khz-es kiosztású.( 70cm-es amatőrsáv is benne van,de ott perpill nem műx)Üres akkuházzal,gumiantennával adom tizenhat'é.Ha kell programozó szerkentyű is amivel PC-COM portról programozható a rádión a 15 memória és egyébb,az plusz négy'é külön is.(írj:ai9@freemail.hu)Sziasztok!Ela'dó sorba került a Yaesu FTH-7010 kézirádióm.Frekitart 430-470Mhz,5 Wattos,most PMR sávra van programozva,3-4-7-8 csati frekihelyesre húzva.,mert 10 Khz-es kiosztású.( 70cm-es amatőrsáv is benne van,de ott perpill nem műx)Üres akkuházzal,gumiantennával adom tizenhat'é.Ha kell programozó szerkentyű is amivel PC-COM portról programozható a rádión a 15 memória és egyébb,az plusz négy'é külön is.(írj:ai9@freemail.hu)
Szervusz az említett témával nem is érdemes foglalkozni.Vitatkozni különösen nem! (ld.:egyes számú vitatörvény...) Ha érdekel a dolog akkor javaslom. www.vlf.it vagy www.org/irp/program/collect/haarp.htm vagy ELF/VLF és google... Annyit még hozzáfűznék " Ha elszakadunk a valóságtól,akkor előbb-utóbb minden lehetségessé válik." Üdvözlettel Komár Gyuri HA6PC
Programozását megtudom oldani az FTH-7010 -esednek.Kvarc-csere 12.8Mhz minikvarc-ról 6.4Mhz-re.Sajna nekem is csak 12.8-as kvarcaim vannak ami a tiédben már leledzik.
A sör jár, már csak az a kérdés, hogyan jut el hozzád, de betartom az ígéretem...
Jár a sör, mert egy bekötést prezentáltál a 9 pineshez, bár az is igaz, hogy ami nekem van annak más a kiosztása. Nem, derült ki a tüskék számozása sem a fénykép alapján. Ennek ellenére jár a sör:-))
Tami Bt:
Bocs, de már bedugtam az átalakitót hátul a gépbe, elég macera lenne kiszedni és
lefényképezni, töméntelen madzag van a gép mögött - jó amatőr módra:-)
Viszont nem nyugodtam és kiméricskéltem a csatit, az eredményt láthatjátok a képen. A számozás félig-meddig önkényes, a 7 pines alapján.
Sajnos azt nem tudom melyik GND melyik jelhez tartozik, ezért külön nem is jelöltem.
Az is igaz, hogy ez a kiosztás a Leadtek Pwr tv-kártyán található 9 pines csatié, más kártyán ezek szerint más a kiosztás.
Ezek után sikerült is analóg video képet bejuttatnom a kártyára (hangot is).
Az NHH nem lehet az ITU tagja. Annak ugyanis csak államok (állami jogalanyisággal rendelkező hatalmak) és a távközléssel (is) foglalkozó nemzetközi szervezetek (más államok akaratából származtatott jogokkal rendelkeznek) lehetnek tagjai.
Igaz, én a "vízhangnál" már fetrengtem a röhögéstől, nem volt erőm tovább olvasni. Pedig ha jól tudom, rá is van írva az antenna aljára. Szerintem ezt a beírást kinevezhetjük 2005-ben a pannondxc-n aranyérmesnek . Volt egy , melyben két sorban 17 helyesírási hiba volt, az ezüstérmes lehet.
6-8 éves koromig én is meg voltam róla győződve, hogy a visszhang az vi'zhang. Mivel akkor hallottam, mikor belekiabáltam a kútba. Meg, ugye Tihanynál is ott a Balaton. :)
(ebből aztán következi is, hogy vizsgán megkérdezhetik, és meg lehet bukni miatta, de jogilag semmi egyéb .... de neked is egy sör! .. majd az egri találkozón :-)
Szervusz! Nem tudom,ezért vetettem föl. A rendelkezés szigorú értelmezése okozza a tanácstalanságomat. 8/2002 IHM-rendelet 20.§ (5) "...nem megengedett: f) azonosítás nélküli jelek adása g)moduláció nélküli vivőfrekvencia 2percen túli sugárzása,kivéve a rádióamatőr jeladó állomás esetét. " Itt például: mire azonosítottam volna magamat,már vétettem a másik bekezdés ellen. Kérjek külön jeladó engedélyt,vagy kövessem a többieket és " fitty-fitty" rendelet?
Jövő héten ela'dóvá válik a jóállapotú Yaesu FTH-7010 -em,akkupackot várom,bele vannak programozva a PMR-csatik,a 3-4-7-8. megy a leg-frekihelyesebben,vmint egypár 70cm-es amatőrfreki is de ezeken nem műx p/pill a rádió. Kézből 3Wattot nyom adásban gumiantennájára.Így tőtővel lesz tizen'hat,de ha kell a COM-portra való programozó is az mág négy.(ai9@freemail.hu)
Már várom az első precedens értékű eljárásokat, - A1A helyett SlowHell üzemben forgalmazott, 1 év letöltendő, és a közügyektől örökre eltiltás. :-))) Ezt a távíró dolgot sem értem, de nagyon szerintem nem is kellene miatta aggódni, mert gondolom nem lesz külön hívójel ( HA5CMM/CW/QRP ) :-), így nem tudom az éterben hogyan lehet megkülönböztetni ki távírózhat és kis dolgozik feketén CW-n. :-) Mert az ilyennek azonnal főbelövés jár ! :-) Gondolom a távíró vizsga eltörlése ellen hőbörgőknek ad egy kis laufot ez a kitétel, na meg meg lehet kérdezni QSO közben hogy "van távíró vizsgád ?", és ha nem akkor lemondóan sóhajtani a mikrofonba. :-) De a QRSS-nél a 2 perces tá is modulált vivő, mert modulálod információval, csak 2 percen belül nem következik be változás a moduláló jelben. Vagy nem ? :-)
:-)))))))))) jókat írsz! ---------- Jövőre meg fog jelenni az új rendelet, és RH-ra majd nem kell távíróvizsga. De ha valaki távírózni akar, akkor mégiscsak kell (állítólag! és 6 WPM). Ha gépi adást és gépi vételt használok akkor is? (slowCW)
Szervusz Ernő Azt hiszem nem olvastam el a téma előéletét,és lehet,hogy fölöslegesen szóltam bele. Úgy vélem a Nemzetközi Rádiószabályzat amatőrökre vonatkozó részét kellene tanulmányozni;az itthon is érvényes és lehet,hogy pontosabb. Jogot alkotni biztosan nagyon nehéz,különösen nem hozzáértő számára. Jól példázza ezt a"két egyforma utótag nem lehetséges" rendelet,amit "annyira megszerettünk". Jogászati meghányás-vetésre fölvetem a 137kHz-es sávot. Itt a rendelet 1W teljesítményt és A1A üzemmódot tesz lehetővé. Az 1W-tal nincs is gond.(bár ez olyan,mintha a sárkányrepülőnek előírnák:a holdat ne közelítse meg jobban 100km-nél.) Az A1A viszont -bötű szerint-nem tesz lehetővé A1B (kézi távíró-gépi vételt) ,holott ez a kialakult gyakorlat. Paradox:az adóengedély rendelkezik a vételről? Továbbá:az A1A üzemmód kizárólagossága nem engedi a DFCW,ARGO,Jason,HELL üzemmódokat. Pedig ez is kialakult gyakorlat. További probléma:a lassútávírónál a gépi adás sem törvényes. Minthogy "két percen túl modulálatlan vivő nem adható",így le kell mondani a tengerentúli kísérletekről? ( egy TÁ esetleg hosszabb,bint 120sec.) A "legalább tízpercenként hívójelet is kell adni" rendelkezés sehogyan sem teljesíthető. Megkerülhetők ezek a rendeletek úgy,hogy 10..20mS-ra megszakítom az adást? Vagy "ez nem DFCW,csak instabil az adófreki" ? Várom a véleményeteket! 73! Gyuri
Magától érthetődőnek tartom, hogy nem arról van szó, bárki is fel akarná borítani a megszokott rendet, csak néha rendezünk egy kis jogászkodást, ami után pontosabban tudjuk mi a helyzet ... mi az amit jogszabály ír elő, és mi az amit az etika ... mi az amit a törvény szankcionál, és mi az amit maguk az amatőrök rekesztenek ki maguk közül.
A kérdés azért merült fel, mert szóba jött ez az LPD téma, és annak frekvenciái belenyúlnak nem kifejezetten szimplex FM szegmensekbe. A közeljövőben megjelenő rendeletmódosításra már sokan fenik a fogukat, és sokan fognak vizsgát tenni (legalábbi mifelénk) - várhatóan az ilyen (nem kifejezetten amatőr célú) berendezések használata is meg fog növekedni, és ezzel a kevésbé körültekintő sávhasználat is - bár ne úgy legyen! (LPD, áthangolt CB, katonai rádiók, profi adóvevők)
A 8/2002 6.mell végén tényleg van egy (elég homályos) mondat:
"Az adásmódok sávonkénti meghatározása a Nemzetközi Rádióamatőr Szövetség (IARU) ajánlása szerinti sávszegmens-adásmód kiosztáson alapul."
... és ezért jár a virtuális dobozos sör - a nem virtuális formája a következő BURABUn nálam átvehető.
Mindezek mellett egy olyan mondatot vártam, amely kb úgy fogalmaz: ... IARU ajánlása szerinti sávszegmens-adásmód kiosztást KELL betartani, mivel az idézett jogszabályi hely az "alapul" szót használja, az (szerintem) egyértelműen a felette lévő sávkiosztás-adásmód táblázatra vonatkozik, és csak tájékoztató jellegű. A 6-os melléklletben pedig a 2m-es sáv 144-146MHz-ig szerepel
Az ilyen nem nemzeti ajánlásokkal az a jogi probléma, hogy az állam jogi szuverenitásával nincs teljesen összhangban egy külföldi ajénlásra hivatkozás, ezért honosítani szokták, és mint honosított magyar szabványra hivatkozik a törvény (mint pl a harmonizált sávú berendezéseknél ez meg is történt - tudtommal). A külföldi (nemzetközi) szabályok változhatnak bármikor, és jogilag nem lehet olyan szabályt számonkérni, amely nem lett kihirdetve - azaz nem jelent meg a Magyar Közlönyben.
Az ezzel kapcsolatos joggyakorlat számomra elég ismeretlen, ezért kapirgálom.
Részemről üdvözölni tudom, ha a következő amatőr rendeletben ezt egyértelműbben rendezik.
A 7010-es Yaesura vissszatérve, az FT 23-as doksijában találtam a VCO-nál egy kis kiegészítést, erről a 10,24-12,8-as kvarcról, ill. hozzájuk tartozó valamilyen ellenállásokról.
Na én nem nagyon értek hozzá, de puszta logikából, nem lehet, hogy elég lenne csak azt az ellenállást megváltozatni, és így lehetne a megfelelő kvarc mellett pl 5-10-20, ill. a másik kvarccal 6,25-12,5-25-ös lépésű?
Így laikus szemmel én látok benne némi logikát, de lehet a Yaesu nem:)
Még az előzőhöz annyit: A 8/2002 IHM rendelet meghozatalalához az NHH megkérte a MRASZ-t ,hogy segédkezzen. Az pedig az orruk alá dugta az IARU-ajánlást. Megnézték-OK-parlament megszavazta. Úgyhogy ez is törvénynek sikerült. Az ITU tag Magyar Köztársaság alkotmánya pedig ezt a törvényt is tartalmazza. Tovább bonyolódik a helyzet a nemzetközi frekvencia-harmonizáció problémájával. Szerencsére ez már számomra túl bonyolult. Üdv mindenkinek Gyuri
Szervusz(tok) Ez a jogászati téma igen érdekes. A 8/2002 IHM rendelet szerint valóban nincsen sávon belül üzemmód megkötés. (6.melléklet) Az IARU ajánlás az valóban csak ajánlás. A rendelet 2. pgf szerint azonban úgy is értelmezhető az ajánlás semmibevétele,hogy nem felelek meg a rádióamatőr tevékenység feltételeinek. Hiszen az ajánlás itt szolgálati szabályzat is egyben. A rádióamatőr tevékenység pedig szolgálat. Amiről már a törvény rendelkezik. E ponton mindenképpen támadható az ajánlástól való eltérés. Másik lehetséges következmény,hogy többen panaszt tesznek-bejelentik-a rendellenes állomást,mint zavarforrást. Függetlenül attól,hogy zavar-e valakit ,vagy sem-a hatóság köteles eljárást indítani,lefolytatni. Harmadik ügy,hogy van -e értelme fölrúgni az ajánlást? Ki fog velem szóbaállni?
Oké, csak én jogszabályt keresek (se az FNFT-ben. se a 8/2002-ben nemtaláltam rá utalást). Amit mondtál, az lehet önmagában igaz, de nem jogszabály - tehát nem is számonkérhető. A felsorolt szervezetek egyike sem jogforrás.
Valamelyik forgalmi vizsgakérdésre a helyes válasz szerint az IARU sávfelosztását minden magyar engedélyesnek ( nem csak sportolóknak ) kötelessége betartani. Talán azért, mert az ITU-nak tagja az IARU és az NHH is ( tudtommal ).
Nyilván egy helyi átjátszó felmenőjét illik kihagyni, de pl a lejövőn lehet szimplexezni, és mintha a korábbi szabályzás ezt szó szerint is megemlítette vona (?) .... Apropó: sosem tudtam, hogy egy amatőr sávfelosztás mennyire "kötelező"? Kitér-e rá a magyar jogszabály, vagy egy félmondatban kötelezővé teszi-e az IARU felosztáshoz való alkalmazkodást ......... vagy ..... egyszerű etikai vétség csak ha valaki a távírósávban FM-ezik, amitől bár bunkónak minősül, de kötelező jogszabályt nem sért?
HA5CBM Mikit hívtam ide azzal, hogy beszéljük meg az LPD sáv használatát, ami szerinte nincs engedélyezve Magyarországon. Megnéztem a frekiket, és 433.075 és hasonlóak. Ennek használatát minden kiadott amatőr engedély megengedi. Mindenesetre én szemrebbenés nélkül használnám (ha lenne LPD rádióm), bár lehet, hogy tájékozatlan vagyok.
Tud-e valaki olyan szempontot amely miatt ne tehetné egy engedélyes?
Itt van már a kezemben ez a emlegetett 7010-es, ami feltűnt rajta, hogy az alján van egy elég eredetinek tűnő levonó, ami a stepeket jelöli, be lehet rajta ikszelni a megfelelőt, és a 6,25 is szerepel rajta. Szal lehet volt ilyen is...
Bár lehet nem is rávaló ez a levonó, ill. mindegyikre ezt teszik univerzálisan.
Nekem nincs meg a 7010 doksija, de amit a PLL-ekről tudok, (amatőrködésem során csináltam egy néhány szintézert) nagy valószínűséggel tényleg ez tűnik a járható útnak, vagypedig a kvarccsere 12,8-ról 6,4-re. Ha jól emlékszem régi szerviztapasztalataimból, akkor az 5-10 kHz-es osztásúban 10,24-es kristály van, a 12,5-25-ösben pedig 12,8.
Erről beszélek. Sokat gondolkodtunk, számoltunk és próbáltunk már az elmúlt 10-egynéhány évben. Többen is. Nem megy a dolog. Sajnos ezeket a 7010-eket ilyennek alkották meg.
A 1010/2010 esetében sávátfogási gond nincs, vagy csak kevéssé, áthidalható. üdv.
Ha referenciát elhúzod az nem megoldás, csak 1 frekin fog stimmelni, a többi egyre nagyobb mértékben el fog térni. Ez puszta matek. De a frekik amiket írtál nem is PMR frekik.
Ok, remélem a héten el tudok menni a doksiért. A sávátfogást mondjuk nem én emlegettem, amit én csináltam az nem PMR sávon ment, de biztosan azt is meg lehet oldani. Mivel kicsit érzem az élt a kérdésedben, elgondolkodtam, de határozottan úgy emlékszem hogy 7010-es volt.
Whitebird
VX-7 ügyében Irj a pack40@hotmail.com e-mail cimemre. Nem tudom, hogy mire akarnád használni a VX-7-edet. De ha olyan kézirádiót keresel ami Rep.sávon ad-vesz és 2m-n és 70cm-n is akkor el kell hogy keserítselek. Ilyen nincs, bocs illetve
a Wulfsberg beépíthető (fedélzeti) reprárdiói között van ilyen (30 mHz - 960 mHz ad-vesz AM/FM-ben). Illetve az MBITR az USA hadsereg új kézirádiója 30 mHz-512 mHz AM/FM. A Wulfsberg megvásárolható olyan 5-6000 dollárért !!! az MBITR pedíg nem.
Üdv
Szia!Épp tegnap programotam át FTH-7010-et PMR sávra.Szépen megy,10Khz-es raszterben,kicsit feljebb húztam a frekijét 1.5Khz-el a 10.240Mhz-es oszcillátornál úgy hogy 446.0115,446.0215 stb...legyen.Az amatőrsávot(434.8) is beletettem,de a VCO azt már nem fogja át most(utána kellene hangolni a kalickába) így most ott nem vesz,nem ad.Olyan 10Mhz-et szoktak átfogni egy szuszra.Lehetne úgy hogy a sávja egyik végére a PMR-t hangolnám,a másik végére az amatőrsávot,de akkor mindkettő gyengébb lenne.
Ha pisztolypákád van, akkor azt felejtsd el! Először irány a boltba egy hőfokszabályozós hegyes csúcsosat venni - min 20eFt :-) Másrészt nagy kaland lesz kioperálni a panelt, mert a BNC-nél eléggé nehéz hozzáférni, és a PA modult is ki kell piszkálni ... tehát (csak javaslat:-) a STEP állítást hagyd a végére, amikor már minden jól megy és csak az hiányzik a boldogságodhoz.
Bár még nem jutottam hozzá a kommentezett rajzhoz, de előszedtem a 2008 rajzát, ami PLL szinten eléggé hasonló, és annak a doksijában benne van a megoldás. Egészen pontosan a szintézer IC 20-as lábán. Emellett a ce2.exe -t a -p kapcsolóval kell indítani ( ekkor lehet állítani a common datában a lépést, meg osztásarányokat ). Akinek ez az infó nem elég az ne álljon neki, akinek elég, az ez alapján meg tudja csinálni. Talán a héten tényleg eljutok a haveromhoz a doksiért, de ez alapján is meg lehet csinálni. Ha jól emlékszem ez a forrasztható jumper pont jól hozzáférhető alulról, de a kvarc cseréjéhez ( ha nem 12.8 -as ) sem kell kivenni a PLL modult, ha az ember egy kicsit ügyeskedik.
Semmi különös, ha nem tetszik valami, fogást keresünk, amin lehet. Többé-kevésbé mindannyian ilyenek vagyunk. Természetesen mivel a topik címe "Rádióamatő topic", ez a megnyilvánulás a rádióamatőrök ellen szólt, mintha mindenki az lenne, aki itt jelen van. Szép logikai bukfenc, mellesleg. És nekik profiknak kell lenni, hiszen papírjuk van róla. Az utálat pedig csupán azért jár ki az ilyeneknek, mert ebben a helyzetben természetszerűleg könnyebb rájuk haragudni, hiszen könnyen megfogható csoportot képeznek, ha követelni mernek valamit, vagy egyáltalán megemlíteni, hogy szabályok is léteznek a világon, ami mostanában, errefelé vörös posztó.
- he megnezed pontosan 2 kerdest tettem fel, es nem valaszoltam az altalad feltett kerdesekre. ;) - ha a gari nemfontos a tovabbiakban, akkor nyulj bele te a leiras alapjan, hiatalos szerviz ugysem fogja neked kinyitni.. ;) Ahogy kiveszem szavaidbol engedelyed sincs a savra. - amugy ha feldobod a pmr topicba a keresed, kaőasbol egy feltucat bator ember fog jelentkezni aki kinyitja neked par ezerert. :) ps. az hogy mit olvasol a topicban az az adott hozzaszolot miositi es nem a tobbieket :) amugy nemegeszen ertettem ezta fullprofi dumat..
Kedves TamiBT! Tudod, van olyan, hogy ár és ez azért nem mindegy, hogy mennyi! Én valóban először, egy VXA-700 Spirittel szemezgettem, de a beszerzése kicsit körülményes, mert azokból az országokból ahol E-boltok működnek, és az ára is megfelelő csak ismerős megkérésével tudnék hozatni. Én meg, ha egy mód van rá, nem szeretnék vele, senkit sem terhelni. Aztán a VX-7r meg a VXA-700 között úgy néz ki, hogy nagyon sok, közös vonás van. :) Felmerült bennem, hogy ez tulajdon képen, ugyan az a készülék, csak programból más és más módon butítva, de mondhatjuk szebben is, hogy különböző freki tartományok és üzemmódok vannak engedélyezve. Köszönöm a válaszodat, bár sokat vele nem segítettél. Én azt gondoltam, hogy itt, egyébként fúl profik vannak, de némileg meglepett mikor a félduplex átjátszót előadták néhányan, akik állítólag rádiós emberek, meg a hogy működik a tranzisztort. Na mindegy,- előfordul, hogy az ember mellétrafál. Üdv, Whitebird
1. Budapesten DTMF-fel távirányítható kapuállomás ( hívójelére nem emlékszem ). Alapvetően 70 cm-en működött, de át lehetett kapcsolni pl. 145.725/125-re, így összekapcsolódott a bükkben lévő hg9rva-val.
2. hg9rva elérhető Miskolcról ( természetesen 2 m-en ).
hg5budapest <-- 70 cm --> hg5ru? <-- 2 m --> hg9rva <-- 2 m --> hg9miskolc
Fogalmam sincs, hogy mit "lehet" és mit nem, de jópár éve kerítettem egy 7010-est. Szegényke valahol 460 MHz tájékára volt programozva egy cég rádióhálójában. A 70 centis átjátszókra programoztam át (433..MHz), és a VCO valóban nem húzott be. De a VCO centerfrekijét egy trimmerkondival lehet állítani, amit egy leforrasztott fólia takar .. és amit csavarhúzóval le lehet feszegetni .. vagy átszúrni, aztán hajrá!. A bemenő köröket kell még áttekergetni - elég lapos az átviteli görbéje, de határozottan lehet sejteni hol a legjobb (saccográffal mérve - fülhallásra .. minimum FM zajra). Egyetlen magot kellett koppanásig tekerni (a többit nem), így nem tudom, hogy esetleg még lehetett volna-e fokozni a jót ... amit persze már nem bírt a menet. (eléfordul, hogy valami már nem megy beljebb az anyába:-)
Tökéletesen működött, és Budapest utcáin (nyócker:-) sétálva a saját antennájával átjátszóztam vele - akkor még volt átjárás 70 centiről 2 méterre, így a miskolci amatőrökkel beszélhettem - ők 2m-en. Hazafelé a vonatból is tudtam indítani az egyik átjátszót, közel Gödöllőig. A rádió csak 12V esetén ad le közel 5W-ot, az én 7.2V-os packommal nem lehetett több 1-2W-nál... de egy idő után még így is kézzel érezhető a hátlap melegedése, aminek a PA modul átadja a hőt.
(bár nem ide tartozik, de ekkor hallottam egy kecskeméti amatőrt hencegni, hogy ő 700W-al jön fel az átjátszóra ... el is filóztam, hogy milyen kütyü lehet az amivel csirkét is lehetne sütni?)
Próbáltunk két ilyen rádiót egymás közt Miskolc belvárosában ... kézből, de nem voltunk elájulva a produkciótól - ami sokat dobott rajta, az az átjátszó.
A STEP megváltoztatásáról csupa rosszat és reménytelen dolgot hallottam, nem is próbáltam, így csak az 0kHz-re végződő (vagy közeli) frekikre tudtam álni - az átjátszó ilyen volt - mivel a rádióm 10kHz-es lépésű.
Fentiekből azt saccolom, hogy PMR-en is menne egy ilyen kütyü, más kérdés ugye, hogy szabálytalan. Én magam arra tippelek, hogy a nagyobb teljesítmény mellett sem lenne jobb egy ALAN456-ostól - nekem ez van.
Ha spécit akar valaki akkor kapható most (önmagához képest:-) olcsón YAESU 146/246 ... máncsak hogy nyaljak egy kicsit:-)
Sziasztok! Keresek egy olyan amatőrt, aki nyitott már ki VX-7r rádiót 108-139 MHz-re és AM-re. Nem csak hallott róla, ha nem, Ő végezte az átalakítást és utána működött is a dolog. Igazából az AM (Tx)érdekel belőle, mert a mods.dk n találtam nyitási infókat a frekire. Előre is kösz, Whitebird
Jövő héten elvileg meglesz a 7010-es, megpróbálom majd át "PMR" esíteni, ha lesz leírás. Remélem beválik. Ha meg nem.....hát akkor repül:) Mint ahogy kb 4-5 Tescós éjszakai diákmunkám ára:)
Nem szeretném leszólni, de a tudása és a strapabírósága szempontjából kb. az egyhuszada. Ha van töltő, akku, akkor érthető a ragaszkodásod ezen típuscsaládhoz. Az FT-23- as, ha valóban elmegy ilyen széles tartományt, az egyenesen csoda!
A 2006-nál két féle megoldás létezik. Az alap repeater shiftet is lehet állítani és memória-csatornánként is lehet egyesével bármilyen shiftet menteni.
Gyári shift: 600 kc/s Átállítása: D/MR nyomva tartása mellett kapcsolod be a rádiót, ekkor a kijelzőn megjelnő szám a shift mértéke, a dial gobbal szabadon állítható. Ez után ez lesz a VFO-s üzem alap átjátszó eltolása.
A másik (non standard repeater shift setting): a kiválasztott memóriába elmented a vevőfrekit. Visszaváltasz VFO-ra, ráállsz az adófrekire és a PTT folyamatos nyomva tartása mellett (ne félj, nem fog adásba menni!, Hi!) ezt a frekit rátöltöd ugyanarra a memórai rekeszre.
Ennyi, jó használatot!
(Egyébként a 2006 procija sokkal fejlettebb, mint a 23-é.)
Az előzőhöz annyit, hogy a legmagasabb frekikre a VCO árnyékoló házán barna festékponttal jelölt VCO-k képesek :) /Egyesek akár 170 MHz-ig stabilan felmennek/
Nem tudják, az FT-23 sem tudja, legfeljebb 136-167 között (a VCO leszakadás felső frekije egyedileg változó, de én sem láttam még 170 fölé menő darabot. Ettől még előfordulhat.)
Rth 2006-tal van tapasztalatom. A rádió és a szintézer tudja afrekiket,de a VCO trimmerrel hangolni kell,mert csak 12-15 MHz-es "szeletek"-ben tud behúzni. Külön érdekesség,hogy az adó előbb indul be,mint a vevő.(tehát adni már tudok a sáv szélén,de venni még nem) Szerintem -a nyomógombokat nem számítva-az ft 23 is azonos felépítésű,tehát vásárláskor ezt szem előtt javaslom tartani. Nekem 136-149MHz között működik,de följebb srófolva a Bp.-i taxirádiókat-is- remekül veszem vele. Budapesttől északra 100km-re,saját teleszkópantennával,kézben tartva 302m "magasságban" a Mátra mögött. Egy nagy gondom van vele: Nem tudok egy csatornára csak szimplexet programozni,tehát ha átjátszón akarok dolgozni akkor csatornát vagyok kénytelen váltani-adás/vétel váltáskor. Tudna valamelyikőtök segíteni?
Ha már így szóba jöttek ezek a tipusok, akkor ez ugyanigy van az FT 23, és a hasonló 2005, 2006, 2008, 2010-es "ipari" változatokkal is? Tehát azok sem tudják végig a sávot 137-174- ig? csak egy bizonyos részét?
Haverom akar épp karácsonyra ilyesmit, de akkor ha nem tudják azok végig a 2m-t, akkor csak az FT 23 lesz neki jó:(
Nekem ezek a régi Yaesuk nagyon bejönnek, bár eddig csak FT 23-asom van, de remélem a többi is hasonló. Nem is nagy, nem is kicsi, szép. Akksijaim is vannak, töltőm is, szal én ebben a tipuscsaládban gondolkozom. CTCSS nem kell, még egyszer se volt rá szükség eddig.
Ilyen 15 ezres árban meg sajnos más rádiót nem tudok. Egy rosssz alan456r kerül ennnyibe:)
Programozni tudod bárhová, a szoftver engedi,csak a VCO nem fog ott menni, át lehet húzni a VCO-t, de a freki átfogása nem lesz több, ha lejebb húzod, a felső freki is logikusan lejjebb megy. Kvarccserével csak a csatorna lépést tudod megváltoztatni.
De nem értem miért ragaszkodtok a 7010 hez, annyi más készülék van, mely tudja az egész UHF sávot végig.
Ha már fix frekis ipari rádió kell, vegyél az ebay-en egy Motorola MT-2100 ast, az legalább rádió, 250 csatorna, tudja a 6,25 ös lépést, csatornánként tudja a 12,5-20-25 kHz es rasztert,mindenféle szelektív hívórendszert, ctcss-t. 120 euró körül már kapsz. A 7010 esbe még vehetsz jó pénzért ctcss panelt is. A motorolán normális antenna van, aztán ha véletlen lepottyanna a kezecskédből, nem kell elbúcsúzni tőle.Nem fog a bnc dugalj elgörbülni az első eséskor, de még sorolhatnám.
Hát elvileg ez a 7010-es amiről szó van, ez a 430-440-is levő dolgokat tutira tudja, de a 462-őt már nem. A gazdája szerint a PMR az még megy rajta, bár csak 12,5 khz-el, de ezt meg azt mondják át lehet lőni 6,25 -re.
Szerintem ez egy 430-450-es tipus lehet. Az FT 73-nak irja ugy a doksija, hogy 430-440(450)-ig. Gondolom ki lehet nyitni a jumperekkel. Szerintem ez a 7010-eseken is hasonlóan van.
Szándékozom venni egy yaesu 7010-est, adtam pár frekit az eladónak, hogy progizza be, de azt mondja, hogy pl a 430 és 462 már egyszerre nem fér bele, mert túl nagy köztük a 30 mega. Tehát vagy lentre, vagy fentre lehet csak belőni.
Namost ez tényleg így van ezeknél gyárilag, vagy esetleg valami gázos a cucc?
Ja, még egy érdekesség: Elég sokat vásárolok az ebay-en, a nem biztosítottként feladott csomag vagy egyéb küldemények közül egy darab érkezett meg a kilencből , amelyiknél látszik vagy tapintható, hogy valami van benne, "elveszik " nálunk. Abba az egyetlen megérkezett küldeményben két vastag papír között volt egy smd ic, mely nem volt kitapintható, ezért nem lopták el. Ha külföldről rendel valaki, köszönhetően a postánknak, csak biztosított csomagban tegye. Ezt a feladóval közölni kell előre, náluk nem megszokott, hogy eltűnik valami.
Valaki felkapta ezt a thiecom-ot itt a fórumon ,mindenki ezeket favorizálja. Jó pár börzén , kiállításon megfordultam már németéknél, de egyszer sem találkoztam velük. Én inkább megveszem a börzén, ott ki lehet próbálni, alkudni is lehet némelyikkel elég jó százalékban. Sok más cég van, melytől lehet rendelni. Az a rádió meg nem a thiecom miatt ment tönkre. Gondolom már ki lett nyitva. A külföldi vásárlásnál a garancia problémásabb, viszont a készülék olcsóbb. Az ft-60 ára viszont itthon kedvező manapság.
Ha valamelyikötök azt fontolgatja, hogy a jövőben a THIECOM -tól rendel valamit szeretném lebeszélni róla, ugyanis eléggé PÓRUL JÁRTUNK egy vásárlás során!
Barátom FT-60 -asa kb egy 7ig üzemelt majd megadta magát. Bár ez nem biztos, hogy a Thiecom sara, de a garancia eléggé nehezen érvényesíthető ilyen távolból...
A részemre rendelt VX-2 -esből hiányzott a hálózati töltő. Leveleinkre először még ( 2 hét késéssel ) udvariasan válaszoltak, hogy azonnal küldik. A töltő azóta sem érkezett meg ( 2 hónap alatt :-) mindössze annyi változott, hogy most már nem is válaszolnak... Szóval elég kókler, sunyi társaság..
Bocs a közbeszólásért, lehet az még egy kontakthiba is, illetve nem jó kábel, vagy kimerült elem a RIB-ben. Az olyan régi vasaknál még lehet hogy nem elég a 9V a RIB-be, kéri a 13.8-at. A régi gépeken a DOS alatti memóriamegosztás is közbeszólhat, (legalábbis nekem ez volt a problémám 486DX - GM900 programozásánál). Itt jegyezném meg, hogy van gyári leírásom MC-MT2100-hoz, GM950-hez, P210-hez, GM300-hoz. Mindhez elvi és beültetési kapcsolási rajzzal borzalmasan sok bla-bla szöveggel.
Nem boldogulok a döggel, valamiféle kommunikációt folytat a rádió a pc-vel, de nem tudom se olvasni, se írni. Olvasásnál cheksum error , írásnál nem stimmel a rádió típusa. Hátha neked beugrik valami. A rádió pontos típusa MAU33EZA9C00AK, vagyis 136-174MHz, 25W, 25KHz, select5. Ezen felül még rá van írva hogy 33EZA/EVA, és a széria száma 800RNC-vel kezdődik. A kiolvasásnál azt adja meg típusnak hogy EZ9.00.02.03 Olvastam a neten hogy gyors gépeken lehet gond, ezért megpróbálom még egy még lassabb gépen ( most egy P233MMX-en próbálom ), de lassan kihajítom. :-) Egy ismerősöm hozta mert nem boldogultak vele, ne kérdezd honnan vette. :-)
Azt írtam hogy ha 12.5-ös akkor át lehet alakítani 6.25-re, ehhez nem kell kvarc csere, csak jumper és program. Ha 5-re akarod akkor kell a kvarc csere. Csináltam ilyet párat, de régebben, meg kellene néznem a doksiban hogy miről is van szó.
Viszont szükségem lenne az Motorola M110 rádió prgramozó sw-re ! Nem találom sehol, illetve a ruszkiknál igen, de jelszóval védett a letöltés, és mailra nem reagálnak. Ez egy MC Micro kinézetű rádió, de nem annak a progija kell hozzá. Nagyon megköszönném a segítséget, így csak áll az a rádióm.
Használt FT-60-ast keresnék barátságos áron. Nem baj, ha kicsit ütött-kopott, csak működjön rendesen. Ha esetleg tud valaki egyet, kérem jelezze a teknokol@fw.hu cimen.
Talán te írtad itt egyszer, hogy az FTH 7010-est, ha gyárilag 12,5 khz lépésközű, akkor valami kvarccserével át lehet szabni 6,25ösre, de legalább 5-ösre. meg valami jumpert kell babrálni.
Namármost, ha majd ráérsz, írj már erről részletesebben, ill. te csináltad már ezt, és tényleg bejött?
Kezdő hajdúszoboszlói rádiómániás vagyok és a segítségeteket szeretném kérni. Arra lennék kíváncsi hogy laknak-e itt rádióamatőrök, vagy legalábbis olyanok akik PMR-en vannak. Nyáron még hallottam is beszélgetéseket, néha még debreceniekkel is tudtam beszélni, de a tanítás megkezdése óta se itthon, se Debrecenben nem hallani senkit. Jó lenne legalább egy (de akár több is) hogy az adóvevőm fejlesztéseit kipróbálhassam, és hogy esetleg egy PMR közösséget kialakítsak. Előrre is köszi.
KIS ÁRPÁD,7500 NAGYATÁD,TAVASZ U.1.NAGYATÁDI POLGÁRŐRPARANCSNOK.T:0630/956-8603
Két hónapja elküldtem neki postán egy Motorola 450-es rádiótelefont pmr-átalakításra.Azóta csak ígéretek halmaza....vszín azóta már eladhatta.Kérem ha tud vki vmit róla,esetleg hasonlóan járt kérem írjon!V hívja fel a köcsög leszázalékolt rokkantat hogy örömet okozott-e neki ez.Nehogy küdjetek neki vmit(rádiót) mert annak annyi....(Ezt hívják POLGÁRŐRSÉGNEK??)
Keresek egy műszaki affinitással rendelkező kollégát, akinek volna affinitása ún. tinytrack modem építésére; a modem segítségével GPS jeleket szeretnék urh rádión általvinni...
ha valaki tud kérem segítsen, ajánljon embereket, akikkel felvehetném a kapcsolatot!
Akkor elnézést kérek és visszavonom, amit mondtam. Viszont nekem volt bajom velük és az ismeretségi körömből is mindenkinek. Csak a tapasztalataim rabja vagyok, mint mindenki más, annak ellenére, hogy azok nem mindig tükrözik a valóságot. Ha az ismeretségi körömből egyvalaki jót mondott volna róla, akkor már nem írtam volna be a Conradot fikázó hozzászólást.
Csk egyetlen példa a rablásról: tudtommal náluk kapható a legolcsóbban pl. SWR mérő, ráadásul egy rakás műszaki dolog kizárólag náluk beszerezhető Magyarországon (már ha nincs kedved több napig nyomozni valami után egyenként hívogatva telefonon a többi kereskedőt, mivel a többiek nagy többsége sz**ik a termékeit és az árait feltenni az internetre).
Számításaim szerint az MH27 felkapcsolt világítással talán 60-70mA-t fogyaszt. Ez gondolom nem sok, de az érdekelne hogy az MH36 mennyit fogyaszthat. Ahogy nézem a 817-ben az 5V kimeneten egy soros 10ohm van, ez önmagában 500mA-re korlátozza a kimenő villanyt. Tehát nem gondolom hogy ez a fogyasztás bármi kárt tehetne benne. De sehol nem találtam meg hogy hivatalosan az a kimenet mennyivel terhelhető.
A bekötés azonos, illetve 1 földben tér el, de az a rádión belül össze van kötve a rajz alapján. Ha nem próbáltad még, akkor viszont fogadd tippként ! :-) Egyedül azt nem tudom még, hogy a 817 5V-os kimenete mennyire terhelhető. Bár háttérvilágítása az MH36-nak is van, de azért jó lenne ismerni annak is a kapcsolási rajzát. Neked nincs meg esetleg ?
Értem amit mondasz. De az említett helikopterrel pl. a következő a helyzet: Ez a Nikko cég SkyWatcher nevű játéka. A Conradnál pár ezerrel OLCSÓBB mint a Nikko hazai hivatalos forgalmazójánál, a Gulliver-nél. Ráadásul ez amit a C. árul, a javított, német kivitel. A simából kihagytak egy vészleállítót.
A Gullivernek én javítom a garanciában elromlott darabokat. Valóban nagyon nehéz úgy beállítani, hogy repülőképes legyen. Valós pilóta és modellezős gyakorlattal is sok-sok gatyázás után úgy-ahogy beállítható. Eddig már sok tulajt okítottam ki rá, de komolyan mondom pillanatok alatt lehet porrá törni. Erről a legkevésbé a Conrad tehet. El nem tudom képzelni, hogy egy "laikus", pláne gyerek ezt hogyan tudja megcsinálni. A neten 79 Euro mindenütt az ára. A C. 27900ért, a Gulliver 29900-ért adja.
Azt egyébként nyugodtan elmondhatod, hogy te ezekután nem fogsz náluk vásárolni. De azt, hogy más ne menjen oda, azt nem illik.
Ha már a kiteknél tartunk, és tranyókat buherálunk, én marha jó játékot találtam!
Hatttalmas röhely, de a "Lidül"-ben vettem egy kb 2e forintos "rádió építő készletet". Attól eltekintve, hogy az FM része egy ic, és a KH részére is kész a tekercs a ferritmagon, elég jó játéknak bizonyult.
Nemcsak az FM ic körül cserélgethetők az alkatrészek ide oda tolva a vételt, de a KH része is "bővíthető". Más tekercs, más kondi, atom méretű ferritrúd, stb, meglepően jó kísérletezni.
És a tranyók lábai ott vannak csupaszon, piszkálhatóan.
Ha megunom, végleg összehuzalozom, "kihegyezem", gyantába öntöm, extrém rádió lesz belőle.
Én csak a tapasztalataimat írtam le, főleg azért mert sajna nem csak én gondolkodom így a cégről.
Ez az ember is csak egy a sok közül: http://www.garazs.de/egyeb/elektroboltok.html#4
Azonkívül itt a fórumon is vannak számosan, akik nem szeretik. Plusz a való életből is ismerek jónéhányat.
Pár héttel ezelőtt rendeltem tőlük a fénysorompó elvét bemutató KIT-et, de még mindig nem jött meg. Volt olyan is hogy, Pl. épp a Conradban keresgéltem lyukraszteres panelt (természetesen nem volt...), amikor beszédbe elegyedtem egy műszerész emberkével, akitől kiderült hogy már vett náluk helikoptermodellt ami olyan rossz minőségű volt, hogy nem lehetett kiegyensúlyozni, hogy normálisan szálljon. El is irányított egy másik boltba a Dózsa György úton.
Ez nem korrekt dolog egy céget így kezelni. Az általánosítás ráadásul nem igaz. Sok éve vásárolok tőlük IS. Ott is pont annyi trehányság, emberi nemtörődömség van, mint minden más helyen. Nem kevesebb, nem több. Ezt személyes tapasztalatból mondom.
Nagyon sok cucc van ami sokkal drágább mint máshol, valóban. Viszont sok olyan van, ami után piszok sokat kellene rohangálni ha máshol keresném. Ha gondolod mondok pár ilyen cikkszámot. De ma már a kenyér árában is 20-30 forint különbség van pár száz méteren belül. Sok olyan alkatrész van, amit egyik nagy pesti alkatrészkereskedő sem hoz meg, csak ha legalább 25 v. 50-et rendelek. Sokszor megéri egy 50-100 forint felárat kiadni, hogy ne kelljen a város túlsó felére autózni.
Előfordult velem is, hogy nem ért ide a megrendelt cucc. De telefonos piszkálásra mindíg megoldódott.
Nincsenek részvényeim a cégben, sem más érdekem, de ez az általánosítás teljesen alaptalan.
> Ha már itt tartunk akkor valaki mesélhetne nekem a tranzisztor működéséről.
Na az hosszúúúú lesz...
> Az eddig tiszta, hogy olyan mint egy háromágú légszelep, aminek a Bázisán a levegő(áram) csak befelé tud áramolni egyirányban.
Az egyszerűség kedvéért feltételezem, hogy bipoláris tranzisztorra gondolsz. Na akkor az áram stimmel. Az irány már kétféle lehet, mert a gyakoribb NPN típusnál ( rajzjelén kifelé mutat a nyíl ) valóban befelé folyik ( U.bázis > U.emitter ), de a PNP-nél minden fordítva ( gyakorold a kézenállást, nyíl befelé ). __Továbbiakban NPN__.
((( Megjegyzem, az első tranyók PNP-k voltak, innen az emitter = kibocsátó, kollektor = gyűjtő. )))
> Az is, hogy a Kollektoron felerősítve kijön.
Az emitteren jön ki. A kollektoron bemegy. U.kollektor > U.emitter.
I.emitter = I.kollektor + I.bázis,
azaz az emitteren kifolyó áram a bázison és a kollektoron befolyó áram összege.
> Azonkívül a Kollektor és az Emitter között az áram tud mindkét irányba vándorolni.
Nem szokása nekije. Leginkább a kollektorból az emitterbe szokása. ( Láttam már fordítva bekötött tranzisztort, ahol a kollektort és az emittert szándékosan felcserélte a tervező valami speciális zaj (?) szempont miatt. De nem emlékszem a forrásra. )
> Eddig oké.
Jó neked :)
> Most jönnek a kérdések: A Bázison bemenő áram csak a kollektoron tud kimenni, vagy kimegy az emitteren is?
Lásd fent.
> Egész pontosan milyen dolgok megvalósításánál használjuk a tranzisztort jelerősítésen kívül?
Mivel nem lineráis elem, ezért több jel keverésére, egy jel torzítására.
Hőmérséklet-érzékelőnek.
Fényérzékelőnek ( fototranzisztor ).
Feszültségreferenciának Z-dióda helyett.
Változtatható kapacitásnak.
Zajgenerátornak.
Vezérelhető terhelésnek, söntnek.
Félig halottat diódának vagy csúzliba :)
És még ami nem jutott eszembe... ( Tényleg, mire még? )
Ha már itt tartunk akkor valaki mesélhetne nekem a tranzisztor működéséről.
Az eddig tiszta, hogy olyan mint egy háromágú légszelep, aminek a Bázisán a levegő(áram) csak befelé tud áramolni egyirányban. Az is, hogy a Kollektoron felerősítve kijön. Azonkívül a Kollektor és az Emitter között az áram tud mindkét irányba vándorolni. Eddig oké. Most jönnek a kérdések:
A Bázison bemenő áram csak a kollektoron tud kimenni, vagy kimegy az emitteren is? Egész pontosan milyen dolgok megvalósításánál használjuk a tranzisztort jelerősítésen kívül?
Igazad volt. Ernő bácsi tényleg nagyon penge. Ez azon is látszik, hogy a jelek szerint a környékről mindenki hozzá viszi az elektromos kütyüjeit javíttatni, ha valami gondja van vele... :) Legutóbb rengeteget mesélt a rádiózás kialakulásáról, hogy hogyan lehet a rádiójeleket 'gazdaságosan' elküldeni, meg ő figyelmeztetett arra is, hogy nem szabad először drága multimétert venni. Most pl. kaptam kölcsönbe pár elektronikai/rádiótechnikai könyvet, mondta hogy tanulmányozzam át és következő péntekekre gyűjtsek össze kérdéseket és ő válaszol rájuk. Asszem sok kérdés lesz. :) Kár, hogy a BKV klubban nincsen a rádiósvizsgára való felkészítés.
Figyelmeztetés azoknak az olvasóknak, akik a Conradtól akarnának valamit venni: NE VEGYETEK SEMMIT! Én a neten rendeltem tőlük valamit még az őskorban és még mindig nem jött meg azonkívül rablók!
Az a kérdésem hogy a 817-hez az MH27 A8J DTMF mikrofon használható-e ? Ez pl. a VX1000-hez volt, és a bekötése megfelel a 817 manuáljában leírtaknak. Ismerősöm szerint működik is vele, ki is próbálta, de azért megkérdezlek téged.
Valószínű, hogy fogok, mert a "nagy" PIC-ekhez ez a programozó nem jó, és mostanában olyasmin töröm a fejem, amihez több port kell, mint amennyi a 16F628-ban van.
Én a Schaer féle programozót ajánlanám ( már ha építesz még majd ), ez jóformán minden PIC-et tud programozni. Paralel portos, és nagyon barón működik pl, az IC-prog-al.
Külügymisztérium rádióállomása volt(?) , aszem már nem használják . Pár kilométerrel beljebb Csévharaszt felé meg a másik sokkal nagyobb erdő , de ott nem voltam .
Nemrég jártam autóval Monor felé és hatalmas antennákat láttam egy erdő mögött.Oda is mentem,s egy rádióállomást találtam amit kutyás őrök védelmeztek.
Bejutni nem tudtam a kérdésekre hogy konkrétan miféle rádióállomás ez itt csak annyit mondtak,hogy ne kiváncsiskodjak.
Mivel nagy megszállott antenna mániákus vagyok még mindig érdekel,hogy milyen állomás ez itt konkrétan.Tele volt az antennaparkja forgatható log-periodokkal 40 m magas árbócokon.Ezenkívül szinte minden tipusu ritka speciális óriási antennatipus látható volt .Nem tudja valaki közületek milyen állomás lehet ez? és hogy esetleg be lehetne e jutni egy kis "antenna turizmusra"?
Történt, hogy a PIC16F628-hoz kerestem anno programozót. Találtam egyet, a Feng3 nicknevű távol-keleti srác fejlesztésében. Megépítettem, azóta is működik. Bedobozoltam, lefotóztam, elküldtem neki a fotót, csak azért, hogy lássa: más is megépítette, és még működik is (Hi!). Jött a válasz, miszerint már többen is hozzám hasonlóan cselekedtek, egyszer majd felteszi a fotókat a honlapjára. Aztán sokáig nem történt semmi. Most véletlenül megnyitottam az oldalt, és láss csodát: tényleg ott a fotó a többi között. Aki kíváncsi, annak itt a link:
http://feng3.cool.ne.jp/en/rcd.html
A lap legalján vannak a fotók, a nickem ott is Airband. Egyébként a kapcsolás tényleg jó, akinek szüksége van ilyesmire, annak bátran ajánlom!
Nekem vagy 10 éve volt, jól működött a 10 emeletes tetején, de egyszer a szél letörte a fázistoló hurok feletti részét, és akkor átalakítottam sima 5/8-ados antennának. Nem emlékszem hogy valami egetverő különbség lett volna a két állapot között. :-)
1. A VXA700 nem CE-s készülék. Sohasem lehet CE-s. Ennek két oka van: egyrészt paraméterei nem felelnek meg az európai kemény szabványoknak, másrészt nem feleltethető meg egyetlen létező szabványnak sem az a tény, hogy airband is a rádió, meg amateur is, meg commercial/professional is egy tokban.
Ilyen állat márpedig nincs! :)
2. A hazai szabályok szerint nem tartható územben.
(Ráadásul - nem mintha ez fontos lenne - egyetértek a hazai szabályozással.)
Kezdő kezébe nem mernék olyan rádiót adni, ami kinyitva annyira széles sávban képes adni, mint a VX-7. Az AM adás már nincs a kívánságlistán, hiszen állítólag URH-n szinte senki sem használja, az 50 megás sáv pedig attól tartok nem lesz felszabadítva egyhamar (legalábbis Budapest 100-150 km-es körzetében nem).
Oké köszi, egy haverom szeretné lecserélni az ft-60 at egy ilyenre, mindenki mást mondott neki. Azért kérdeztem így, mert sokan csak valamit hallomásból hallottak..... Közben találtam rá infot a mods.dk-n is. Kösz.
Sziasztok! A vx7r-nek van egy repsávos alteregoja, amit vxa700-nak hívnak. "Anico" nem forgalmazz(t)a ezidáig (?hg4i?) Az repsávos létére tudja a 2m-t, a 70 cm-t nem. Szinte ugyanúgy is néz ki. Szerintem ez a két kütyü belül teljesen egyforma lehet, és a jumperekkel fizikálisan állítják be a "tudását", azaz egyszer amatőrrádió, egyszer reprádió amatőrsávval megspékelve. A tömeggyártás valószínűleg gazdaságosabb akkor, ha így szelektálnak, a mezei felhasználó úgysem "vájtfülű", kivéve talán a csóró magyarokat, nomeg kc8unj-t :-) Aki szoftveresen is tudja nyitni kis "spéci vas" megfelelő illesztésével. Egyébként érdekes a dolog, mert azért ez a vx7r-es repsáv üzemmód sokkal erősebb jelet ad le fm-ben mint am módban. Azaz nem biztos, hogy ugyanazt tudja mint egy kifejezetten am-re gyártott reprádió. Lehet, hogy azért csak hiányzik belőle valami apróság. De a tény az tény, én is használtam legális körülmények között repsávon a vx7r-t: a Pécs - Pogányi toronnyal tudtam "csevegni" hőlégballonról, nem túl nagy távról (néhány km). Üdv: flala
128 megán saját szememmel láttam, hogy tudja. persze ki kell nyitni. egyébként nekem is ilyen van. (további kompromittáló dolgot, nem szívesen írnék nyilvános fórumon . nincs is ilyen, ha érted mire gondolok ;)
"Kaptam is utána levelet "nem értem" fejléccel, és természetesen a névtelenség volt a baja az illetőnek, meg hogy én érdekelt vagyok a Yaesu-ban (valóban már Vertex stb.)."
Ja, és huszonvalahány éve ismertem az illetőt, csak ő nem tudja így, ezen a nicken, ki lehetek, így mosolyogtam rá egyet a válaszom végén, hogy remélem, nem ő az eladó mert akkor újra kellene gondolnom, hátha tényleg olyan sokat fogyasztanak a Yaesu-k. Ezzel, ugye, afféle tiszteletkört futottam, inkább pozitív csengése van szerintem, mire megsértődött, hogy őt képzelem az eladónak. Hát, aki ennyire értetlen, azzal nehéz mit kezdeni... Viszont annak idején őt sem tartottam rossz, kiállhatatlan embernek. Újabb véleményhez túl régen nem láttam. Remélem, nem jár erre, nem olvas, mert még én érzem kényelmetlenül magam (egy bizonyos határig).
Igen, bár nem olyan indulatból szóltam, de ha valaki alaposan fogalmaz, megpróbál körbejárni egy problémát, három-négy mondat felett biztosan úgy fogják érezni róla, hogy kiabál. És megvan az a rossz szokásom, hogy ilyenkor szándékosan kifejezetten alaposan fogalmazok, véletlenül sem tőmondatokban intézem el a dolgot, hogy ne lehessen egy-egy szót a gondolatból kicibálni, és jól féreérteni. Persze mindig ki lehet. :-) Itt ráadásul kicsit el is ügyetlenkedtem - pl. csak a végén említettem, hogy természetesen csak hasonló felépítésű rádiók fogyasztását érdemes összehasonlítani, pedig azzal kellet volna kezdeni. Mindegy, azért így is érthető.
Illetve az lenne, de az emberek többségének a szövegértése elképesztően rossz, és szóban még csak lenne esélye, hogy megértsenek egy bonyolult problémát, amiben akár két vagy három ismeretlen is szerepel, amiknek egymáshoz való viszonyát figyelembe kell venni, plusz a saját módszerük revíziója, hogy jól következtettek-e, de írásban mindez reménytelen. :-) Kaptam is utána levelet "nem értem" fejléccel, és természetesen a névtelenség volt a baja az illetőnek, meg hogy én érdekelt vagyok a Yaesu-ban (valóban már Vertex stb.). Kétségbeesetten keresik a fogást az "ellenfélen", ahelyett, hogy érteni próbálnák a helyzetet. Viszont annyi rádióamatőrt ismerek, aki ezektől (majdnem) függetlenül jó ember, és nem mondanám butának vagy annyira korlátoltnak őket, mint amire az írásukból következtetnék, ha csak azt látnám tőlük.
Amúgy szerintem nem züllött le az az oldal - nincs új a nap alatt, legfeljebb a pillanatnyi arányok változnak. Megjegyzem, a "hirdetés" is rövid i, ha már itt tartunk. :-)
Pont a múltkor valaki már ezt mondta, de a leírásában csak az 50 megás sávra írja az AM adást. Ezt valami saját szemeddel látott tapasztalat alapján írtad? Komolyan érdekel.
Hatalmas félreülés áldozata lettem: GM300 kontra Multicom üregrezonátor. Próbáltam max teljesítményt kihozni az átjátszónkból, (kb negyede jött ki az engedélyezettnek) ezért elkezdtem tekerészni a jól bevált taktikámmal. Az ürge bemenetén figyeltem a visszavert jelet, a kimeneten a kijövő maxot. Igen ám, de az iránycsatoló plusz a sallangok hangoltak el annyit az ürgén, hogy a kijövő teljesítmény nagyobb lett mint a bemenő. Aztán rájöttem a hibára: a gm300 pontatlanúl illesztett kimeneten megbolondúl, a teljesítméne akár a duplájára is ugorhat. A másik észrevételem: szerintem rossz sorrendben rakták össze a kütyüt a kivitelezők. Rádió adóoldal-üregrezonátor-cirkulátor-duplexszűrő-antennakimenet. Szerintem a cirkulátornak az üregrezonátor előtt volna a helye, de a multicom egybe tokozta a duplexfilterrel. Tanulság: gm300-ból ne építsetek átjátszót!
Olvastam a pannondxc-n, téged is felb@szott a "kis áramfogyasztással bíró" sokadszorra beírt csúcsrádió. Már én is szerettem volna neki írni,de letettem róla, miután a rögzítőkód két nap után sem ért ide.Amúgy iszonyatos helyesírással és mekkora baromságokat írnak oda egyesek, teljesen rossz benyomást keltenek a amatőrökről. Ráadásul szidja a Yaesut, szegény gyerek tudná, hogy már jó pár éve a céget VERTEX STANDARD YAESU nak hívják, de ma már lehetséges, hogy csak VERTEX STANDARD-nak, a Yaesu meg mint csak márkanév maradt meg.
Egyszer meg egy másik rendszeres üzleti (ami ott tilos) hírdető húzott fel nagyon, aki árakat még az életben nem írt ki a tömérdek termékéhez. Kellett volna egy haveromnak a cuccaiból , megkért intézzem, mivel egész nap autóban ültem azon a héten, este 10 kor meg már ilyenben érdeklődni nem illik, sok kérdés miatt a mail kizárva. Kb. egy munkanap alatt 15-20 szor hívtam a telefonját, folyamatosan foglaltba nyomkodta négy öt csengés után, de egyszer sem hívott volna vissza. Megpróbáltam másnap, ugyanez,igaz akkor már három elég volt. Az ilyen minek hírdeti a portékáit?
De van ellenpélda, a Lajos Miskolcról, kétszer üzleteltem vele, minkettő alkalommal korrekt volt, aznap postázott.(De Ő legalább ír árakat)
Összességében eléggé lezüllött a lap sajnos, tegnap olvastam egy beírást, pontosabban kettőben adta fel az ember, ilyen helyesírással nem lenne pofám kimenni a nagyvilágba.
Nincs most kéznél a doksi, de az a lényeg ha jól emlékszem, hogy a szintézer panelen az előosztó IC osztásaránya állítható a forrasztható jumperrel. De valószínű még doksi nélkül is rá lehet jönni ha megnézed az előosztó IC adatlapját. A lényeg hogy utána újra kell programozni, mert a szintézer IC-nek kiküldött osztásarányok természetesen nem stimmelnek. Tehát a ce2-ben át kell állítani a lépést. Megpróbálom pontosabban megnézni a doksiban, de az nem nálam van, el kell mennem a haveromhoz.
Tényleg a VHF repsávban. tks. Sebaj adni úgyse lehet, vételre meg az a 2kHz eltérés az (5k lépéshez) nem vevődik észre egy +/- 12kHz (6db) sávszélességű vevővel (nbFM rádiók). De valóban még nincs itt Mo.-n olyan tumultus hogy használják a 8,33k (25/3) lépésközt...
Én eddig 12.5,10,6.25,5 kHz-s lépésű 7010-ekkel találkoztam. A 10 és 5 kHz-s ref kvarca 10.24MHz-s, a 12.5,6,25kHz-s rádióké 12.8MHz. A 25-ösben nem vagyok biztos. Szerintem 12.5-öst keress ( ha nem találsz 6.25-öst ) !
"Az pedig, hogy valaki pilóta, önmagában nem jogosítja repsávos rádió üzembentartására."
Ilyen finomságokat nem tudok. Egyébként az ilető saját gépét vezeti, úgyhogy valószínűleg van engedélye a rádióra (rádió nélkül pedig valószínűleg nem is repülhetne, mert mindig bejelentkezik, meg engedélyt kér meg ilyeneket csinál).