Keresés

Részletes keresés

m-gabor Creative Commons License 2008.04.30 0 0 1435
Bocsi, egy kép kimaradt, egy meg duplán jelent meg.
Előzmény: m-gabor (1434)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.30 0 0 1434
Sziasztok!
Az utóbbi napokban lassan, de haladt az építés.
Az ytong téglára dryvit háló lett ragasztva csemperagasztóval, majd ismét
ragasztó elsímitva. A lábazat cementes folyamhomokkal lett besímitva.
Égetett agyaglapokból egy kis szegélydíszt is ragasztottam fel.
Már csak a meszelés van hátra, de addig nem, míg ki nem szárítom az
egész építményt. Ma délután be is gyújtottam egy öl napraforgó kóróval.
Kb 60 C fokig fűtöttem be először, holnap újból tüzet rakok benne.
Üdv: Gábor
m-gabor Creative Commons License 2008.04.29 0 0 1433
Szia!
Bocsi, hogy csak most válaszolok, de az utóbbi időben eléggé el voltam
"havazva" egyébb munkáimmal, csak most tudtam "hosszabb" időre a gép elé ülni.
Mint az előbbi hozzászólásomban emlegettem, első sorban ezen a fórumon
szedtem össze az információkat - amit ezen az úton is mégegyszer köszönok a
fórumtársaknak -, valamint az életben is megnéztem néhány kemencét, a tulajokkal
elbeszélgettem. Hosszabbam tervezgettem, igyekesztem egy közepes méretű,
alacsony költségű megoldást összehozni. Sajnos a kőműves munka nekem nem
igazán megy, abban segítségre szorulok. Abban próbáltam a lehető legegyszerűbb
megoldást választani (sajnos még a szépség rovására is).
Szakmámtól igen messze áll a dolog, de ezért is érdekes számomra, mint új terület.
Üdv: Gábor

Előzmény: szaharaa (1419)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.28 0 0 1432
Lusta voltam bepötyögni, ezért lefotóztam a receptet. Íme:

Szóval ebbe a kalácstésztába töltött feleségem 3 tepsi kapros túrót és 3 tepsi mazsolás túrót, ugyanis 4kg lisztből sütöttünk.
Előzmény: biii (1430)
kita45 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 1431
Nagyon szépek.
Isten éltessen!
biii Creative Commons License 2008.04.28 0 0 1430

ez nevezem!!!

 

megadtátok a módját az ünneplésnek:-))

 

kérném szépen a túrós béles  receptjét!!!

köszi

Előzmény: DacaGaby (1429)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.28 0 0 1429
Sziasztok kemencetulajdonos társaim! 1 hónap csúszással, szombaton a névnapomat ünnepeltük barátaimmal. Sütés, főzés minden volt!
A menüről beszéljenek az alábbi képek:
kakaspörkölt











slambuc (ez volt a köret a kakashoz)











túrósbéles (desszertként)



































boros-mustáros pácban érlelt malac











a malacsült (vacsorára)

kita45 Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1428
Én úgy gondolom,hogy az egészséges baráti vitából is lehet tanúlni.
Legalább is én sokat tanúltam.
Most még az anyagbeszerzéssel foglalkozom, de hamarosan elkezdem. Megnéztem egy működő kemencét is. A tulajdonos is a kemence aljába 30 cm üveget tett jól összetörve és homokkal keverve. Szerinte jól működik.

Jó kemencézést mindenkinek!
siileec Creative Commons License 2008.04.25 0 0 1427
Szia lala79

Én még csak most álltam neki a kemeceépítésnek (alapásánál tartok), de az egyik ismerősömnek már van régóta működő kemecéje. Ő a boltíves kemencébe úgy építette be, hogy az a hossztengely felében van, de nem fent, hanem kb 45 fokos szögben az ívben. Az érzékelő egy rézcsődarabban van, ami a tűztér felöl le van zárva, hogy szúróláng véletlenül se érje.
Előzmény: lala79 (1425)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1426
Nekem egyszerű "mobil" egészen pontosan sütő hőmérőm van. Sajnáltam utólag összefurkálni a kemencét a beépítéshez, mikor építettük akkor meg eszembe se volt. A kemence fenekére a samottra szoktam tenni, de előfordult már, hogy a tepsibe, vagy az edényre rakom, attól függően, hogy mi van a kemencébe.
Előzmény: lala79 (1425)
lala79 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1425
Helló öreg rutinos kemencések Kérdezném van valakinek hőmérö a kemencéjében és ha van hova kell rakni?
Tu - Ja Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1424

Igazuk van azoknak akik nyugalomra intenek mindenkit!

Tudjátok én a matricát is e szellemben terveztem!!!

 

" Kemence barátok "

 

Egyébként nekem is van 12 cm üvegtörtmelék a sütőtér alatt és úgy sül meg a pizzatészta amikor kilököm 2-3 percre a fém tálcából a placcra, hogy azt nem csak nézni öröm de enni is!

 

Ahogy azt egy NAGYÖREGÜNK mondta egykor, PUSSZANTÁS MINDENKINEK!

 

Tu-Ja

Előzmény: biii (1423)
biii Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1423

hello

 

"Vitázni lehetne ezen a végtelenségig, de idáig soha nem volt itt ebben a fórumban divat"

 

teljesen egyetértek veled!!

csinálja mindeki úgy , ahogy akarja. Nincsen 2 egyforma kemence.

 

jobb a nyugodt, baráti, "kemencés baráti" légkör....

Előzmény: DacaGaby (1421)
oven Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1422

Aggyisten!

Az én kemencémben kb 15-20cm-es, házi alkoholizmusból visszamaradt visszaválthatatlan, homokkal kevert tört üveg réteg van. Ezen kb 5cm agyagba ágyazott kisméretű, normál vastagságú téglaréteg található. Sütőfelületnek (főleg kenyér) eddig tökéletesen bevált.

DacaGaby Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1421
Neked is köszönöm Feribátyáb a hozzászólást! Mi "tapasztalt" kemencések már tudjuk "mitől döglik a légy".
Amúgy meg kinek a Pap, kinek a Papné..............
Vitázni lehetne ezen a végtelenségig, de idáig soha nem volt itt ebben a fórumban divat.
Előzmény: garfe (1420)
garfe Creative Commons License 2008.04.24 0 0 1420

Üdv mindenkinek!Üveg témával kapcsolatban,nekem is 40-cm körüli az üveg,alatta homok-cserép törmelékkel.Az alja 3-4cm körüli simított agyag.Tapasztalat,hogy egyformán süti az alját és a tetejét a kajáknak(pl.pogácsa).Egyszer megemlítettem egy öreg hentesnek,hogy kemencét akarok készíteni,erre azt mondta,hogy gyüjtsem az üveget mert az kell az aljába.Nekem sikerült üveg feldolgozóból szerezni darált üveget.Amit gyüjtöttem azt régi tejeskannába törtem össze,cső+rákötött rongy,hogy ne pattogjon a szilánk.Jó építést és sütögetést!Remélem segítettem.

szaharaa Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1419
Szia m-gabor.eléggé részletesen leírtad a hozzátartozó dolgokat.Ezeket szakkönyvből, vagy tanultad?Azért kíváncsiskodom ennyire,mert lemaradtam egy kemenceépítő tanfolyamról amit a hétvégén tartanak a skanzenben.Kicsit sokan jelenkeztek.Szerettem volna otthonra,de még nincs veszve.Tudnál  segíteni abban,hol találhatok valamilyen leírást,vagy ha figyelmesen olvasgatom az írásokat lehet hogy az is elég?Előre is köszi.
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1418
Igeeeennn!!! Köszönöm macokk a hozzászólásodat! Végre valaki megerősíti az én véleményemet! Az utolsó mondatodon csillant fel a szemem: "Az üveg rossz hővezető, jó hőtároló." Szerintem is!
Előzmény: macokk (1417)
macokk Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1417

Ha már az üveg a téma, akkor hadd mondjak én is egy ötletet. Felhívtam egy üvegest, hogy van-e üvegtörmeléke. Volt. Az üvegesek rengeteg hulladékkal dolgoznak, és nem tudják hova tenni, időnként gondolom berakják a kukába, örülnek, ha valaki elviszi. Odamentem 6 üres, nagy vödörrel, és némileg válogatva (mert azért volt a törmelékben más szemét is) lapáttal (kicsit tördelve közben) kb. egy óra alatt teleraktam mindet, és elhoztam. (ingyen) Ez még elég nagy darabokból áll. Vettem kb 10-12 sitteszsákot, és dupla zsákba beleszórtam az üveget kb.8 cm vastagon, fektetve, a zsák végét visszahaitva, tűzőgéppel összetűzve, majd csákány fejével (nem a hegyével) addig ütögettem beton aljzaton, míg össze nem tört. Ez is eltartott vagy 1,5 órát. Ebből nekem a tűztér alá 20 cm-nyi réteg jött ki.

Én speciel kevés cementtel, kevés kétszer rostálttal és vízzel betonkeverőben üvegbetont csináltam belőle, és azt lapátoltam a sütőtér alá, de biztos az is jó, ha egyszerűen beszórja valaki, és hint rá homokot, és döngöli.

Serintem, ha a jól összetört üveghez homok is jut, abban nem sok levegő van. Az üveg rossz hővezető, jó hőtároló.

 

Macok

tuutuu Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1416

Egyetértve veled, a rágcsálók ellen bőven elég az, ha hetente bedurrantanak a kemencébe, márpedig régen ugye az volt a gyakorlat...

De akár ez is szempont lehetett.

 

Én amúgy, némi fölhördülést kiváltva, üres egész pezsgősüvegekkel kezdeném, aztán a tetejére csak a szilánkot...

Neki is látok a kísérletezésnek rövidesen.

Egyrészt ugye ki kell bírnia a hőkülönbséget ( ezért fölfűtöm forró vízben, és beledobom hideg vízbe. Ha ezt túléli, a több órás fölfűtést, kihűtést is kibírja.)

A másik kísérlet meg, hogy fölfűtöm a gázsütőben, ahogy csak lehet, és ráállok ( na jó, nem mezítláb...:}}

Ha azt is kibírja, pezsgősüveg lesz az alja, 3 rétegben...:}}

Előzmény: endru101 (1414)
tuutuu Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1415

Üdv!

A kenyeres topicban ( ahonnan idetaláltam korábban) Gorcsev nevű olvtárssal volt némi vitánk.

Szerintem ugyanis az üveg szigetelésre való, és kész.

Hőt tárolni már csak azért sem nagyon tud, mert nagyon nagy része levegő a törmeléknek ( pont emiatt jó szigetelő).

 

Nincs gyakorlatom, tehát nem okoskodnék, csak pusztán a fizikát elővéve: egy kemence akkor jó ( szerintem), ha a padozat és a boltozat egyenszilárdságú hőtárolás és -visszaadás tekintetében.

Emiatt lehet, hogy pl. aki samott padlóval és tapasztott búbbal készített kemencét, azt tapasztalta, hogy leég az alja a kenyérnek.

Ennek oka lehet, hogy még a samott tartotta a meleget, a boltozat már sokkal jobban lehűlt.

Az üveg meg gondolom amiatt jó, mert a talaj felé akadályozza a hőveszteséget. Nem tárol, csak szigetel.

Ha tárolás lenne a cél, a sok levegő csak a bajt csinálná...

 

 

Mindenesetre az nem lenne rossz, ha valaki beépítene az üvegtörmelék ágyazatba a padló alatt 10 centivel egy hőmérőt, ott vajon milyen meleg van egy felfűtött kemence esetén?

Rögvest sok mindenre választ kapnánk.

Előzmény: DacaGaby (1413)
endru101 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1414

Kedves Szaktársak!

 

Az elmúlt hónapokban csak figyeltem, nem szóltam. Az idő javulásával folytattam kemencémet (792. hozzászólás), melynek szerkezete hamarosan elkészül és már "csak" a szépészeti beavatkozások és a környező burkolás marad. Talán mostmár hamarosan megtörténik a szűzbegyújtás. Képeket hamarosan...

Amiért mégis szólásra emelkedtem, hogy egy kicsit tovább bonyolítsam a kemence fenék kialakításának módszertanát. Hangsúlyozom, hogy a saját kemencémmel kapcsolatban még nincs saját tapasztalatom! Az öreg akinél tanultam, ő azt mutatta-mondta, hogy az üvegrétegnek gyakorlatilag hőtükör szerepe van, vagyis, hogy a meleg lefelé ne szökjön. Ők a rétegrendet úgy alakították ki az épített kemencék esetében, hogy üveg (5-10 cm) - kulékavics (25-30 cm) << ez a hőtároló réteg - némi földnedves agyag, amibe a burkoló téglát ültették.

Elmesélte, hogy a szentendrei Skanzenban épített nagy pékkemence alját agyaggal töltötték fel és olyan "süket" lett (ami azt jelenti a terminológiában, hogy a sülemények alja nem sült meg, míg azok teteje már szénné égett), hogy ki kellett termelni az összes agyagot és végül kulékaviccsal töltötték fel...

Erről ennyit!

Abból a szempontból természetesen az előttem szólóknak is igazsága van, hogy anyámék elmesélése szerint az ő általuk használt kemence aljában tudomása szerint szintén nem volt kavics, hanem cseréptörmelékkel kevert, földnedves agyagot használtak és remek kenyereket sütöttek.

Még egy kiegészítés!

Cserépkályhás tapasztalataimból én a natúr homok feltöltést nem javaslom, mert a homok, ha nincs benne valamilyen vázképző anyag (tégla), mivel az folyamatosan tömörödik, az garantáltan megsüllyed.

Az üvegtörmelékkel kapcsolatban természetesen az is igaz, hogy régen a vályogból épített szerkezetek esetében a rágcsálók ellen használták az üvegszilánkot!

 

Azt hiszem egyenlőre ennyi jutott eszembe!

 

Endre

DacaGaby Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1413
Helló!
Nem vitába akarok szálni, csak úgy megjegyzem és a józan paraszti ész, paraszttudományon sem akarok felülkerekedni, de a kvarchomokkal tömörített 40cm es üvegréteg a kemencémbe kifogástalanúl működik! Nem vettem még ki sületlen ételt megégettet meg csak 1-et, de az a saját hülyeségem miatt történt, nem a kemence hibájából. Valóbban rossz az üveg hővezetőképessége, pontosan ezért teszik bele a kemencébe, hogy lefelé ne vesszen el hő és ha nem vezeti tovább akkor rárolja. Nem?
Előzmény: m-gabor (1412)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1412
Szisztok!
Ancsika25-el teljesen osztom a véleményemet. Én is nagyon kevés (kevesebb mint
6 cm) üveget tettem a sütőlap alá. Az elmondottakon túl az üvegnek rossz a
hővezető képessége, az alatta lévő akár homok, akár tégla, akár samot stb.
nem tud kellően felmelegedni vastag üvegréteg esetén, így nem is tud annyi hőt
tárolni, amit üveg nélkül, vagy vékony réteg esetén tudna. Kevés üveg azért is jó,
mert visszafelé is érvényes a rossz hővezetés, így az alatta lévő tömegből csak
lassan tud a hő feljutni, időben egyenletesebb lesz a kemence hőmérséklete.
"De a mi parasztunk vajon már akkor gondolkodott hőátadásról, hőtárolásról?
Több esze volt annál." Igazad van, volt tapasztalata, és gondolkozott.
Üdv: Gábor
Előzmény: ancsika25 (1410)
m-gabor Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1411
Szia Szaharaa!
Köszi! Azon vagyok, hogy használható legyen, de gondolom más is azért
építi a kemencéjét, mert használni szeretné.
Még októberben kiöntöttem az alapot, felfalaztam a lábazatot, és egy vasalt
fedlapot kapott. A télen esténként legyártottam az összes szükséges vas
alkatrészt (keret, ajtók, hamuláda, alsó-, felső suber, tévő, bográcstartó, flekkenező
tepsi tartószerkezettel, rostély, stb.), és a szerszámokat (szénvonók, piszkavas,
kantaszekér, tisztító eszközök, stb.). Előre elkészítettem a tető alkatrészeit, a sütőlapátot, stb. (L. a 1328-as hozzászólásomban a képet!)
Márciusban a tetőszerkezet került a helyére, egyelőre egy ponyvával a tetején,
a múlt héten hétfőn kezdődött a kőműves munka. Délutánonként, ha éppen szabad,
és épp nem esik az eső, akkor bütykölünk rajta egy kicsit. Ma és holnap pl. áll a
munka. Közben a tető és a csatorna is felkerült a helyére. Még van rajta bőven
tennivaló, de bízom benne, hogy május végére már teljesen kész lesz.
Kevés a szabad időm, lassan halad, de hál' Istennek, nincs köttelező határidő.
Üdv: Gábor
Előzmény: szaharaa (1401)
ancsika25 Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1410
Engedelmetekkel üveg témában bátorkodnék egy kis észrevételt tenni:


Száz évvel ezelőtt a falusi paraszt építette kemencéjét.
Vájogból rakta a lábazatot, feltöltötte, jutott bele üvegszilánk is - szándékosan.
De a mi parasztunk vajon már akkor gondolkodott hőátadásról, hőtárolásról?
Több esze volt annál.
Tudta hogy a kemence lábazatába szívesen költöznek be és raknak fészket mindenféle rágcsálók, egerek, patkányok - ennek megakadályozására szolgált az üvegszilánk.


Homokkal soványított agyaghabarcsba fektetett tetőcserép is megteszi.
Kárt nem okoz az üvegszilánk viszont macerás, felesleges és ha túl vastagon rakod nem lehet terhelni, mozog. A homok is megfelelő (- és mielőtt még valaki vitatkozna, homok=üveg)

Ennyi.
tuutuu Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1409

A képcső belsejében nem épp környezetbarát anyagok vannak, a fene tudja, mi jön ki a meleg hatására azokból. Én kihagynám a lehetőséget....

 

 

Bocs, hogy így belekurjantottam, nemrég fedeztem fel a topicot, és szorgosan végigolvastam...:}} ( nem 1 nap volt..).

Nekem van kb. 2 m3 samottéglám, amit hőtárolásra vettem úgy 20 éve , 9 ( KILENC) forintért darabját, a falusi pékség bontásából....:}}}}

 

Úgy gondolom, kikerül belőle egy kemence is, úgyhogy előbb-utóbb én is kemencés leszek, egyelőre fülelek...

 

De a képcsövet én kihagynám mindenképpen. Ha a bevonatot valahogy el lehet tüntetni, akkor lehet , hogy jó lenne, de baromi nagy szilárdsága van, összetörni se lenne egyszerű..

Előzmény: nodi (1408)
nodi Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1408
Hello kemencések
Egy ismerösöm felajánlott egy csomó televizó képcsövet az épűlő kemencémhez
szerintetek ,ha összetöröm jó lessz a sütőtér alá ?
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1407
Otthoni körülmények közt nem lesz egyszerű elkészíteni a tepsit. Egy 90x54cm-es lemeznek a négy sarkából kimetszettünk egy 5x5cm -es négyzetet, majd hidraulikus élhajlítóval felhajtogattuk az oldalait, majd saválló elektródával megheggesztettűk a sarkait. Végül is "ennyi" az egész. Komolyabban be kell fűteni a tepsi anyagvastagsága véget, hogy kellő hőmérsékleten süljön a tepsi tartalma. Lehetett volna véknyabb lemezből is csinálni, de akkor nem lett volna tartása, mikor megpakolom 15-20 kg hússal ez nem rogyik össze. A lemez beszerzése rozsdamentes anyagokat forgalmazó üzletből történt, nem kapkató minde utcasarkon.
Próbálkozz az alábbi címeken felvenni velem a kapcsolatot, vagy jelölj be az iwiw-en.

dacakemence@freemail.hu
kemencetulajdonos@citromail.hu
daranyig@mailbox.hu
Előzmény: szaborob (1405)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.22 0 0 1406
Most látom csak a kérdéseidet! Tehát:
-Véleményem szerint sarokcsiszolóra szerelhető kőcsiszoló fazékkoronggal legcélszerűbb és leg könnyebb síkba csiszolni a samottot.
-Valóbban az üveg tölti be a hátárolást, minnél vastagabb annál jobb. (Az enyémbe momentán 40cm vastagon van.) A samott pedig hőátadó szerepet tölt be, ami nem célszerű ha túl vastag, mert nehezebben fűthető fel a kemence (Ez nekem 3cm vastag)
-Szigetelés? szerintem nem szükséges, nem épületfalról van szó. Nekem legalábbis nincs.
Előzmény: szaborob (1399)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!