Keresés

Részletes keresés

kitadimanta Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1864

"Ahogy azonosították a szárat a királlyal/Nappal, úgy mindennek aminek napszíne van átvette a szár megnevezést."

A szárat nem azonosították a Nappal.

A sumerben a Nap = mul, vagy ut. A Napisten  = Utu.

És nem is vette át semmi a Nap színét. Melyiket kellett volna átvenni? A fehéret, sárgát, vagy a vöröset?  Mindhárom lehet a Nap színe.

 

"Tudnillik a vallás és a beszéd, sőt meggyőződésem, hogy az írás is egyidőben, egyszerre fejlődött."

A beszéd csírái az állatvilágban is megtalálhatók, viszont sem az írásra, sem a vallásra utaló jelek még nyomokban sem találhatók meg.

Előzmény: ketni (1858)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1863

"Maradok annál a véleményemnél, hogy a fekély a felfakadás, szétpukkanás hangja miatt "Fe", viszont amikor fennlévőségről van szó, arról nem tudjuk, hogy miért "Fe" ősgyök. Két eltérő dologról van szó."

Nem tudom, miért ragaszkodsz a szétpukkanás hangjához, mikor annak hangja a "pukk". Én még nem hallottam a szétpukkanása közben "fe" hangot kiadó tárgyat. és ugye, a fekélynek, és a felfakadásnak sem igen van "fe" hangja...

 

"Nincs bizonyíték semmire sem, csak feltételezéseken alapuló feltételezések légvára az egész."

Nem egészen... Számos gyök (egyik) ősgyöke bizonyíthatóan azonos hangot utánzó váz-elem.  Pl: rol, susog, g, seper, serény, sereg, rög, l, r, sikál,r, sivít, sikít, avagy szár, szalma, száraz, szél, szét, száll, stb.

Kétségtelen, vannak olyan esetek, - pl. a fa esetében - mikor nehéz, vagy talán nem is lehet visszakeresni azt a hangot, melyet utánozni kívánt a "fa" ősgyök kitalálója. Lehet, hogy ez az ősgyök nem hangutánzó, hanem valamilyen érzelmi kifejezés.

Előzmény: ketni (1857)
ketni Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1862

Az "ak" története érdekes.

A magyarban az "ak" jel eredetileg szójel, patakot jelent.

Megtalálható kelermeszi szkíta korongon, a kukutyini kultúrában, hun szíjvégen, az ótörökben, a yang shao kultúrában kínában. (V. Géza nyomán)

Varga Géza visszavezeti a szó vagy szótagjel eredetét Óg király, Ókeánosz nevére.

 

Az aba fehér jelentése megtalálható a magyarban is az abaposztó szóban.

Eredete minden bizonnyal szintén a Napra vezethető vissza, mert az aba=Apa vagy Atya. Értelemszerűen mindenek atyja a Napban megtestesülő Teremtő.

 

Előzmény: merigazoi (1861)
merigazoi Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1861

mert az ak már egy újabb rétege a török nyelveknek (talán a víz 'sziné'ből képezve: abacsik, acsik (törökben és kirgizben (átlátszó). hasonló jelenség van a hindi nyelvekben a víz és fehér szóalakjai)

 

a két rétegre lásd példa: átlátszó : möldir (kazah) saffof (üzbég, török, tadzsik)

 

az áttetsző fogalom talán: mongol tungalag, üzbég tinigh (átlátszó) de náluk tisztát jelent: mongol tod, üzbég toza, tushu-

Előzmény: kitadimanta (1847)
ketni Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1860

Figyelmetlen voltam, igazad van!

Nagy hiba.

 

Fennakadtam ezen a mondatodon és nem is tudtam túllépni rajta:

"A pukkanással csupán annyiban lehet rokon, hogy eredetileg esetleg (de nem biztos) mind hangutánzó, de ezen az alapon a ciripel is rokona a feketének, mert az is hangutánzó?"

A p-f hangváltás miatt nem lehet a ciripel is rokona. A p-b-f-v vonzzák egymást a c-t viszont nem.

A kiakadásomnak azonban a fő oka az volt, hogy -én nem tudom, hogy tényleg így gondoltad-e- de most egy kalap alá vontál ezzel a mondattal minden hangutánzást? Úgy volt értelmezhető, mintha azt mondanád, hogy minden hangutánzó minden hangutánzóval csereszabatos.

 

Tény, hogy tényleg nagyot hibáztam, mert ez a mondatod:"A fe- ősgyök a felfelé törekvéssel, fentlévőséggel kapcsolatos. (fent, fel, fed, stb) Ez a jelentése igekötőként is és sok más szavunkban is ugyan ezt a jelentést hordozza: Fa › felfelé tör, fed › valami fölött van,  fakad › felfelé igyekszik"

úgy tökéletes, ahogy van!

Előzmény: kitadimanta (1859)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1859

"És a fa az miért fa?"

Nem sokkal később írtam az 1855-ben:

"A fe- ősgyök a felfelé törekvéssel, fentlévőséggel kapcsolatos. (fent, fel, fed, stb) Ez a jelentése igekötőként is és sok más szavunkban is ugyan ezt a jelentést hordozza: Fa › felfelé tör, 

fed › valami fölött van,  fakad › felfelé igyekszik"

 

 

 

Előzmény: ketni (1853)
ketni Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1858

"A sárga szó eredetére egyik megoldás a szár, de ez független attól, hogy később a szárnak király jelentést is adtak."

 

Nem biztos, hogy független.

Ahogy létezik nyelvcsere, úgy létezik szócsere is.

Ahogy azonosították a szárat a királlyal/Nappal, úgy mindennek aminek napszíne van átvette a szár megnevezést.

Miért ne lehetett volna így is?

A másik megjegyzésem, amivel semmi képpen sem fogsz egyet érteni az, hogy egyáltalán nem vagyok arról meggyőződve, hogy eleve nem vallási alapon neveztetett el a sárga szín. Tudnillik a vallás és a beszéd, sőt meggyőződésem, hogy az írás is egyidőben, egyszerre fejlődött.

Lehetetlen sorrendet felálltani, mert nincs is ilyen sorrend.

Előzmény: kitadimanta (1856)
ketni Creative Commons License 2023.02.13 0 0 1857

"Persze, van ellenpélda is: pl fekszik. Lehetséges, hogy a fekvőhely a fán (fent) volt, mikor kitalálták rá ezt a fogalmat, mert ott voltak az emberek biztonságban. A fekély meg már ennek a szónak a "továbbgondolása" mert egy szétterülő, fekvő dolog. Noha lehet felfelé/kifelé törő is, ha éppen ezekre a tulajdonságaira asszociált a szó alkotója. Neki ez a kép "ugrott be"."

Maradok annál a véleményemnél, hogy a fekély a felfakadás, szétpukkanás hangja miatt "Fe", viszont amikor fennlévőségről van szó, arról nem tudjuk, hogy miért "Fe" ősgyök. Két eltérő dologról van szó.

Van erről magánvéleményem, hogy mi lehet a felfelé "Fe" ósgyök oka, de az teljesen alaptalan. Igazán csak elménckedés.

Sajnos arról is ez a véleményem, amit az ősgyökök kialakulásáról már megbeszéltünk. Nincs bizonyíték semmire sem, csak feltételezéseken alapuló feltételezések légvára az egész.

Ma biztonsággal a gyököket csak jelentésük alapján osztályozhatjuk, de semmi esetre sem a keletkezésük nyomán.

 

Azt azért nem tartom valószínűnek, hogy évmilliókon keresztül nem rostálódott ki és nem egységesült az ősgyökök jelentése.

Ezért nem tudom azt az elméletet támogatni, hogy az egyiknek ez tetszett a másiknak meg az, és ez mind a mai napig megtalálható a nyelvünkben.

Előzmény: kitadimanta (1855)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1856

"Nagyon szívesen leírom ahányszor csak kell, hogy nem a király szóval azopsítottam, hanem a királyt is jelentő szár szóval."

Én is azonosítottam a szár szóval, mint lehetséges eredettel, de ehhez semmi szükség ide keverni a királyt, mert ahhoz a sárga szó eredetének semmi köze. A sárga szó eredetére egyik megoldás a szár, de ez független attól, hogy később a szárnak király jelentést is adtak.

Előzmény: ketni (1852)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1855

"Mivel hangutánzó, ezért rokona a pukkanás."

Még nem tudom, hogyan és milyen hangot utánoz a "fe" gyök, de az biztos, hogy nem pukkan, mert ez egy másik hangsor, s így más természetes hangot utánoz. A fúj, súrol, ropog, ciripel is más hangokat utánzó szavak, mégsem rokoníthatók egymással csak azért, mert mindegyik hangutánzó.

A C-F ezt írja:

"A Cz-Fo szerint a fekéllyel és a fakadással meg a pukkanással rokon a szó."

A pukkanással csupán annyiban lehet rokon, hogy eredetileg esetleg (de nem biztos) mind hangutánzó, de ezen az alapon a ciripel is rokona a feketének, mert az is hangutánzó?

A fe- ősgyök a felfelé törekvéssel, fentlévőséggel kapcsolatos. (fent, fel, fed, stb) Ez a jelentése igekötőként is és sok más szavunkban is ugyan ezt a jelentést hordozza: Fa › felfelé tör, 

fed › valami fölött van,  fakad › felfelé igyekszik.

Persze, van ellenpélda is: pl fekszik. Lehetséges, hogy a fekvőhely a fán (fent) volt, mikor kitalálták rá ezt a fogalmat, mert ott voltak az emberek biztonságban. A fekély meg már ennek a szónak a "továbbgondolása" mert egy szétterülő, fekvő dolog. Noha lehet felfelé/kifelé törő is, ha éppen ezekre a tulajdonságaira asszociált a szó alkotója. Neki ez a kép "ugrott be".

Előzmény: ketni (1851)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1854

"A fehér színbe Bél Istent fantáziálni meg nálam inkább már a Lipótmező kategória lesz.))..."

Nem azonos a két megközelítés. Mi a szavak, gyökök, ősgyökök, hangok jelentését, azok eredetét próbáljuk felgöngyölíteni.

A különböző istenekkel való azonosítás egy egészen más tészta, és még igaz is lehet, hiszen ezekben az esetekben szimbólumokról, asszociációkról lehet beszélni, s nem az imént felsoroltak eredetéről. Istenekkel csak a már meglévő szavakat lehet összekapcsolni, de ez nem érinti a szavak keletkezésének semmilyen aspektusát. Sőt, bizonyíthatóan meglévő szavakból alkották meg az istenneveket is. Pl: Nin-hur-ság = nő-hegy-ség. azaz "A hegy(ség) Istennője". Vagy pl. a kánaáni főisten neve Él volt. Ugye, itt sem az Él istennévből született a élni szavunk, hanem fordítva.

Ugyanez igaz a s(z)ár szóra is, hiszen itt sem az "úr" jelentéséből fakad a növény szára megnevezés, hanem a szár - mint fő/tartó/vezető eleme a növénynek - szolgált alapot a képzettársítás okán a "főnök" megjelölésére IS. pl: Cár › szár, vagy Sar-rukin. A király a nép "szára", megtartója.

 

Előzmény: Igazság80 (1850)
ketni Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1853

"Ugye, a fal is a fa- gyököt tartalmazza, mivel a fal eredetileg fából készült."

 

És a fa az miért fa?

Előzmény: kitadimanta (1849)
ketni Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1852

"Mert a királlyal azonosítottad, annak pedig K_R gyöke van..."

 

Nagyon szívesen leírom ahányszor csak kell, hogy nem a király szóval azopsítottam, hanem a királyt is jelentő szár szóval.

Előzmény: kitadimanta (1846)
ketni Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1851

"A fekete amúgy sem pukkan. Ahhoz, hogy valamilyen pukkanó dolog a fekete színt juttassa eszünkbe, kell egy fekete pukkanó dolgot találni."

 

Mivel hangutánzó, ezért rokona a pukkanás.

Előzmény: kitadimanta (1845)
Igazság80 Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1850

Így van ahogy mondod. A FAL szó a bizonyíték rá hogy a megnevezés pillanatában egy fából készült építmény volt ez.  A ragozások is helyesek.

 

A szótárban a "FAK" kezdetű szavak magyarázatai gyakorlatilag mind hibás alapokra épülnek, maga a FAK gyök nem is létezik mert a FA a gyök.  Egész egyszerűen a szerzők nem vették észre hogy a FÁhoz köthetőek ezek a szavak, ezért vannak hol idegen eredetek, vagy rejtélyes sosem megtörtént hangváltások a szócikkekben.  Alapjaiban hibásak ezek a leírások.  Lehet ennél a résznél nem voltak csúcsformában.))

 

A FAKÓ szó is a FA származéka.  Maga a fa anyaga az ami megfakul idővel , a színéből veszt a levegő és a fény hatására.  Ez a szó is a fához köthető.   A fák rügyezése meg sehogy sem rokonítható a pukkanással, az ide való rokonító magyarázat egyszerűen helytelen.  Közük nincsen egymáshoz, mert a FA szóból származik a fakadás is. 

 

igen, a csáklya-fáklya képzése azonos módon történik.  

 

A fehér színbe Bél Istent fantáziálni meg nálam inkább már a Lipótmező kategória lesz.))...

 

Előzmény: kitadimanta (1849)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1849

"A fakadás a FA szóból van képezve a "fak-ad" felbontás nem lehet helyes."

Nem bizony! A helyes felbontás a fa-kad. Ugyanis a toldalék a -kad gyök, mint a szik-kad, puk-kad, tik-kad, pir-kad, lan-kad, kó-kad szavakban.

 

"Érdekesség hogy a szerzők a "FÁKLYA"  szónál is árnyékra vetődnek, kicsit furcsállom is hogy ezt idegen eredetű szónak tartják, hát szerintem teljesen nyilvánvaló hogy ez a szó is a FÁból képződött, hiszen a fáklya egy farúd volt eredetileg..."

Semmi kétség, ez egy magyar szó, magyarul is képzett: csáklya

Ugye, a fal is a fa- gyököt tartalmazza, mivel a fal eredetileg fából készült.

Előzmény: Igazság80 (1848)
Igazság80 Creative Commons License 2023.02.12 0 0 1848

Számomra sem meggyőző ez a fajta magyarázat.  Sőt biztos vagyok benne hogy a feketének semmi köze a fakadáshoz. 

 

A fakadás a FA szóból van képezve a "fak-ad" felbontás nem lehet helyes.  FAkadásnak valaha a fák rügyezését hívták, ezt irodalmi műveink is alátámasztják, tehát az egésznek a FA szóhoz van köze eredetileg.

 

Persze később a fogalom már akár egy forrásvíz kitörésére is használatba került.   Érdekesség hogy a szerzők a "FÁKLYA"  szónál is árnyékra vetődnek, kicsit furcsállom is hogy ezt idegen eredetű szónak tartják, hát szerintem teljesen nyilvánvaló hogy ez a szó is a FÁból képződött, hiszen a fáklya egy farúd volt eredetileg...

Előzmény: kitadimanta (1845)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1847

"szláv belij, bijel"

bái : fehér / havas / tiszta / világos

A kínaiak is a szlávoktól vették át? No, és a dél-India lakói:

Tamil: vellai

Kannada : bili

 

"török bejaz"

Türkmén: ak üzbég oq. Miért nem bejaz?

 

 

 

Előzmény: merigazoi (1841)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1846

" kéne a kör gyökhöz, hogy köze legyen?"

Mert a királlyal azonosítottad, annak pedig K_R gyöke van...

 

"Egész végig a szár=király jelentéssel operáltam."

A szár az egészen más. Azonban ennek sincs semmiféle hangtani köze a királyhoz.

 

"A szárhoz van köze, ami viszont a Nap "méltóságneve"."

Mi most nem vallásról, szimbólumokról, hanem a gyökök eredetéről beszélgetünk.

Előzmény: ketni (1843)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1845

"A Cz-Fo szerint a fekéllyel és a fakadással meg a pukkanással rokon a szó."

Lehetséges, de számomra nem eléggé meggyőző. Nagyon nem... A fekete amúgy sem pukkan. Ahhoz, hogy valamilyen pukkanó dolog a fekete színt juttassa eszünkbe, kell egy fekete pukkanó dolgot találni.

Előzmény: ketni (1842)
ketni Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1844

Nem tudom eldönteni, hogy a bjélüj meg az alba (megfordítva és átvetve "bal") a Fe bés változata, vagy ahogy V. Géza mondja Bél isten mint napisten neve.

Esetleg ezek nem is zárják ki egymást.

Előzmény: merigazoi (1841)
ketni Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1843

"Nem, nem tetted meg. A királynak és a sárgának nincs közös gyöke. A kir- és a sár- nem azonos gyökök."

 

Miért kéne a kör gyökhöz, hogy köze legyen?

Egész végig a szár=király jelentéssel operáltam.

A szárhoz van köze, ami viszont a Nap "méltóságneve".

Előzmény: kitadimanta (1838)
ketni Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1842

""Az sem, hogy minden ami a legfőbb erényhez és tisztasághoz tartozik az fehér."

No, és a fekete? Ez milyen főséget jelent?"

 

A Cz-Fo szerint a fekéllyel és a fakadással meg a pukkanással rokon a szó.

Tehát hangutánzó, nincs köze a "Fe" ősgyök főséget jelentő értelméhez.

 

Előzmény: kitadimanta (1839)
merigazoi Creative Commons License 2023.02.11 0 0 1841

fejir (eredetileg phejir)

szláv belij, bijel

török bejaz

angol wajt

urali vilg, valk

koreai 하얀hajan

mandzsu pojne-

 

fent fel (eredetileg vel)

urali paj, vij, vil, ver

oszét vele-

örmény verev

szláv verh

koreai 위로wilo

tunguz pajk

 

fej (eredetileg phej)

urali vuj, pa

török bas, pus

mandzsu uju

 

 

 

kitadimanta Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1840

"A "fej" szó is a FE-ből indul és a fej tényleg fent van, eddig oké."

Igen, a fej az embereknél fent van, de az állatoknál - s ők voltak nagy többségben - inkább elöl. De ez talán mindegy, maradjunk az embernél, így a fej › fejér › fehér  elvileg összehozható, de mi a közös jelentésük? Lehet, hogy a Napra, a csillagokra mint fent lévő dolgokra asszociáltak őseink, mikor nevet adtak ennek színnek.

 (A hó valószínűleg azért nem jött szóba, mert azon a tájon akkoriban nem esett hó...)

 

Tulajdonképp a fekete fe- ősgyöke is azonosítható az égbolt éjszakai színével.

 

"A másik ma használt verzió meg ha a fényhez kötődik, akkor is lehet értelme a "FEL" gyöknek."

Igen, a fény az esetek 90%-ban fentről jön, a tűz csak később kerülhetett képbe mint fényforrás.

 

"Érdekes még szerintem hogy a fehérre a latin pont az ellentétes gyökből indít:  ALBA"

Viszont náluk nincs sem "al-" sem "alb-" gyök:

Van néhány al- és alba kezdetű városnév, de ezzel vége is van, nincs több al-, vagy alba kezdetű szó a latinban. És a románon kívül (alb) senki nem használja a fehér jelölésére.

Előzmény: Igazság80 (1836)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1839

"Az sem, hogy minden ami a legfőbb erényhez és tisztasághoz tartozik az fehér."

No, és a fekete? Ez milyen főséget jelent?

Előzmény: ketni (1835)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1838

"Már megtettem!"

Nem, nem tetted meg. A királynak és a sárgának nincs közös gyöke. A kir- és a sár- nem azonos gyökök.

Előzmény: ketni (1834)
kitadimanta Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1837

"Az akkád szár meg nem magyar szár,"

Ezt nem jelenthetjük ki ilyen magabiztosan. A Labat szótár sar/sár kiejtése bizonytalan mivel ez csak rekonstruált kiejtés, lehet szár is. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a magyar szár jelentésével azonosítható, s nem a sár-ga gyökét láthatjuk benne. Illetve, annyiban azonos gyökökről lehet szó, hogy az eredetük egy tőről fakad, de a sárga átvitt értelemben hordozza ezt a gyököt és jelentését mint a pir-os, vagy a ver-es esetében a pir-t (tűzez) és a vér-t.

Én ezért próbáltam az elszáradt növény színére asszociálni a sárga eredetét magyarázandó.

Te a sár-t vetetted föl - ami épp olyan jó - eredet lehet. Közelebb vinne a magoldáshoz, ha a sár eredetére találnánk (közösen) megfelelő választ. Már írtam, hogy a vízpart aprókavicsos vizes talaja súrló hangot ad a lépések nyomán, így indokolt mindkét mássalhangzó (ősgyök) a "sár" gyökben. Így (nem is olyan) véletlenül mára egymástól nagyon eltávolodó fogalmakat jelöltek ezzel a gyökkel az elődeink. Ha van más ötleted, beszéljünk róla...

Előzmény: Igazság80 (1833)
Igazság80 Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1836

"A színek közt nincs főség, minden szín egyenrangú"

 

Hát én sem gondolom hogy bárki rangsort állított fel volna köztük.  Nézőpont kérdése mikor hol melyik szín épp a nyerő.  A fehér szín a "FE" gyökre épül valóban, de ne feledjük:  a fekete is arra.))

 

Azaz a "FEL és FENT"  fogalma valamilyen úton és módon benne lehet a szóban, de nem gondolom hogy a királyi fenségeket meg a magukat félistennek képzelő alakokat kell ideérteni, ezt már kicsit betegesnek is tartanám.  Főleg hogy nemrég még a sárga volt állítólag a királyi méltóság színe.  Most már akkor a fehér is az.))    Jó csak akkor kérdés mi van a feketével?...  A gyök még nem biztos hogy pont az ami, mert ugye a szó és szótlan is egyre épül mégis egymás ellentétei.   Feltételezem itt is.

 

A fehér szónak van a mai használata, meg van a "fejér" formája.  Ez utóbbit ma már csak a megyében használjuk viszont ez is létezik.  A "fej" szó is a FE-ből indul és a fej tényleg fent van, eddig oké.

 

A másik ma használt verzió meg ha a fényhez kötődik, akkor is lehet értelme a "FEL" gyöknek.  Amennyiben a nap, hold, csillagok fényéről lett elnevezve az végül is tényleg fent van innen, a Földről nézve fentről jön..

Volna épp értelme.  Más kérdés hogy a tűz által is ismertük a fényt, az meg nem onnan jön. 

 

Érdekes még szerintem hogy a fehérre a latin pont az ellentétes gyökből indít:  ALBA és ehhez hasonlók. Ugye ez az "AL" a magyar nyelvben meg épp ellentétes azzal hogy FEL.  A fal szavunk ötvözi ezt, alulról építjük és fel...

Előzmény: kitadimanta (1830)
ketni Creative Commons License 2023.02.10 0 0 1835

"A színek közt nincs "főség" minden szín egyenrangú, "

 

A "Fe" ősgyök a fehér szóban nem erre utal.

Az sem, hogy minden ami a legfőbb erényhez és tisztasághoz tartozik az fehér.

Előzmény: kitadimanta (1830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!