Ez szomorú hír: "A falu a Rinjani-vulkán szomszédságában meghúzódó magas fennsík központja, meglehetősen elmaradott környék, meséli olvasónk, az emberek nagyon egyszerű építményekben laknak, amelyek egyáltalán nem stabilak, ezért soknak a teteje leomlott, több helyen maguk a falak is."
Továbbá a vulkán szomszédsága miatt aggasztó, nem indít-e be a földrengés egy vulkánkitörést is.
Egyébként valahol olvastam - csak hozzászólások között - hogy mostanában mintha gyakoribbak lenének a vulkánkitörések. Kérdés, tényleg így van-e, vagy ez csak az emberek szubjektív benyomása, mert manapság olyan könnyen hozzájutunk mindenféle hírhez.
Földrengés pusztított Indozéziában, a turistaparadicsomnak számító Lombok szigetén. Több száz ház összedőlt, sok halott van, a károk nagyon jelentősek. Ebben a térségben sajnos több faluban is evakuálást kellett elkezdeni. Indonéziában a földrengések, valamint az óceáni árkok és a vulkánok működése között többnyire szoros ok-okozati összefüggések vannak.
A wiki szerint a White Mountains volt a hotspot eredeti helye. Az megvan, és az óceán alatt követhető egy vonulat nagyjából délkelet felé, de abbamarad, (Bermuda meg jóval délebbre van). A wiki szerint a Great Meteor Seamount az Azori-szigetektől délre van, de ott nem látszik a folytatólagos kapcsolat az előzővel. Az óceánfenék tágulása nem simíthatott ki ennyire egy működő hotspotot. Az Azorokkal viszont összeköthető.
Egyértelműen kellett valamiféle hátságnak lennie Grönland és Észak Amerika között. Ugyanaz történt ott is, mint Afrikában.
És lehet hogy köze van ehhez az új hotspotnak.
Egyébként járt már arrafelé hotspot, a Great Meteor. Lekövethető a nyoma a googlemaps-en. Ez már valszleg befejezte a pályafutását, valahol Bermuda környékén, ami egy vulkáni alapon csücsülő korallsziget.
A keleti oldalon? Ez tényleg érdekes. Nagyon rég volt arra vulkánosság, de volt, Skócia partjai őrzik az emlékét, meg Grönland is levált valamikor a kontinensről, ott is lehetnek nyomok - a jég alatt.
A Krakatau világrekorder robbanásai valószínűleg akkor történtek, amikor a magmakamra beroskadt, és közben víz jutott a mélybe. A Rakata hegy megfeleződése viszont úgy értelmezhető, hogy éppen keresztülhúzódott rajta a besüllyedés határa.
Ezekben a vulkánokban aztán találhatsz épp elég vegyületet, és köztük sok kénes alapú mérges gázt is (H2S, SO2, a vulkáni gejzírekben és azok környékén a szolfatárákban pedig H2SO3-at, de sokszor elemi ként (S8) is, főleg a kamcsatkai vulkánok esetében). Az elemi kén hasznos ásvány, kémiai kísérletekhez és puskapor előállításához használják fel, a mérges gázok miatt azonban a vulkánok veszélyesek lehetnek az arra tévedő kíváncsiskodó kirándulók számára, mert a légzést nehezítik, sőt mérgezést is okozhatnak (kéndioxid, kénhidrogén). A kénessav állítólag egyes gyógyvizeknek az alkotóeleme, így ez hasznos is lehet. A kén más vegyületeit a kénes hajsamponok és a kénes toroköblögető vizek készítésére is felhasználják, ez is egyik példája a békés és a gyógyító célú felhasználásnak. A kéntrioxid (SO3) pedig kénsav (H2SO4) gyártásához használható fel, ami a savas autóakkumulátorok egyik legfőbb alkotóeleme (a másik alkotórésze az ólom...). Feltörésük azonban mindig vulkáni aktivitást jelez, így mindig óvatosan kell kutatni a vulkánok környékét, egy-egy esetleges kitörés veszélye miatt, amit a szolfatárák és a gejzírek növekvő aktivitása akár előre is jelezhet.
Visszatérve a kazánjelenségre, annak a veszélynek a megléte, hogy a tengervíz a vulkán belsejébe és magmakamrájába bejuthat, mindig katasztrófaveszélyes állapotot jelent. Ritka állapot ugyan, de mindig katasztrófaveszélyes állapotot eredményez!! Így robbant fel a Szantorini vulkánja is, és lehet hogy emiatt robbant fel a Rakata-vulkán is.
Hát ha a víz hatolna be a vulkán magmakamrájába vagy kalderájába, vagy akárcsak a kürtőjébe is, az finoman fogalmazva is több lenne egy nagy botránynál.
Az egy olyan iszonyatos erejű és mértékű katasztrófa lenne, amilyen erejű és mértékű elpusztította a Szantorini vulkánt is a többször tíz (vélhetőleg úgy kb. 30 - 40) kilométeres környezetével együtt!!
(3. rész/-->19.Fej.)/--> : (Cyrus Smith beszámol társainak vizsgálódása eredményéről)
Másnap, január 8-án reggel, miután egy napot és egy éjszakát töltöttek a karámban, Cyrus Smith és Ayrton dolguk végeztével visszatértek a Gránitpalotába.
A mérnök nyomban egybehívta társait, és közölte velük, hogy a Lincoln-szigetet borzalmas veszély fenyegeti, s azt nem tartóztathatja föl semmilyen emberi hatalom.
- Barátaim - mondta mély megrendüléstől remegő hangon -, a Lincoln-sziget nem tartozik azok közé a szigetek közé, amelyek addig léteznek, ameddig maga a földgolyó. A Lincolnszigetet előbb vagy utóbb végpusztulás emészti el, ennek oka magában a szigetben rejlik, s ettől semmi sem mentheti meg!
A telepesek előbb egymásra néztek, aztán a mérnökre bámultak. Nem fogták föl szavai értelmét. –
Magyarázza meg, Cyrus, mit akar ezzel mondani! - kérte Gedeon Spilett.
- Megmagyarázom - válaszolta Cyrus Smith -, helyesebben megismétlem azt a magyarázatot, amelyet néhány perces négyszemközti beszélgetésünk alkalmával Nemo kapitánytól hallottam.
- Nemo kapitánytól? - kiáltottak föl a telepesek.
- Igen, ez volt utolsó szolgálata, amellyel halála előtt meg akart segíteni minket! - Az utolsó szolgálata? - kiáltotta Pencroff.
- Az utolsó szolgálata? Dehogyis! Majd meglátják, hogy Nemo kapitány halála után is segítségünkre lesz!
- De hát mit mondott önnek Nemo kapitány? - kérdezte az újságíró.
- Tudják hát meg, barátaim - válaszolt a mérnök. - A Lincoln-sziget helyzete nem olyan, mint a többi csendes-óceáni szigeté, különleges szerkezete, amelyet Nemo kapitány ösmertetett meg velem, előbb vagy utóbb arra vezet, hogy tengermélyi alapzata kimozdul a helyéből...
- Micsoda? Hogy a Lincoln-sziget kimozdul a helyéből? Ugyan már! - füstölgött Pencroff, és bármennyire tisztelte is a mérnököt, nem állhatta meg, hogy ne vonogassa a vállát.
- Hallgasson meg, Pencroff - folytatta a mérnök. - Íme, elmondom, mit észlelt Nemo kapitány, és mit észleltem magam is tegnap, a Dakkar-kripta átvizsgálásakor. Ez az üreg a sziget mélyébe, egészen a vulkánig hatol, és a tűzhányó hegy központi kürtőjétől csupán a barlang hátsó fala választja el. Mármost, ezt a falat repedések és hasadások barázdálják, s ezeken át máris kénes gázok szivárognak ki a tűzhányó belsejéből...
- Hát aztán? - kérdezte Pencroff, és bőszen ráncolta homlokát.
- Hát aztán megállapítottam, hogy a rések egyre tágulnak, a bazaltfal mindinkább meghasadozik a belső nyomástól, és előbb vagy utóbb, valószínűleg rövid időn belül utat enged az üreget kitöltő tengervíznek...
- Helyes! - vágta rá Pencroff, aki még mindig tréfálkozni próbált. - A víz kioltja a tüzet, s azzal mindennek vége lesz!
- Bizony, mindennek vége lesz! - felelte Cyrus Smith. - Aznap, amikor a tengervíz betódul az áttört falon át, elönti a központi krátert, és lehatol a sziget gyökeréig, ahol a kitörésre váró anyag fortyog, s aznap, Pencroff, a Lincoln-sziget éppúgy a levegőbe röpül, ahogy fölrobbanna Szicília is, ha a Földközi-tenger az Etnába ömölnék!
A mérnök olyan határozottan jelentette ki mindezt, hogy a telepeseknek eszükbe sem jutott semmiféle ellenvetés.
Megértették, mekkora veszedelem fenyegeti őket. Egyébiránt meg kell mondanunk, hogy Cyrus Smith egyáltalán nem túlzott. Sokan jutottak már arra az ötletre, hogy mivel csaknem valamennyi vulkán tó vagy tenger partján emelkedik, a tenger vagy a tó vizével oltsák ki ezeket a tűzhányókat. Azt azonban nem tudták ezek az okoskodók, hogy mit kockáztatnának ezzel a kísérlettel: úgy fölrobbantanák a földgömb egy részét, mint valamely túlfűtött kazánt. Ha a víz több ezer foknyi forróságra hevített, zárt térbe tódul, akkor ott olyan hirtelenséggel válik gőzzé, hogy nincs az a vastag földkéreg, amely ekkora nyomásuk ellenáll.
Nem lehetett hát semmi kétségük, hogy a szigetet szörnyűséges megrázkódtatás fenyegeti, mégpedig a közeli jövőben, mert a Lincoln-sziget csak addig létezik, amíg a Dakkar-kripta hátfala be nem szakad. És ez nem hónapok, nem is hetek, hanem napok, sőt talán csupán órák kérdése!
Magyarán szólva: ha egy vulkán magmakamrájába, kalderájába, vagy kürtőjébe tengervíz vagy bármilyen más eredetű víz kerül, akkor olyan erővel robban fel a vízgőzök miatt, mint egy hatalmas méretű kazán, amely a hirtelen keletkezett vízgőzök feszítő erejétől robban fel.
Ezért aggódnak a helybéliek is, az alább betett videó hozzászólásai között van egy, ami hozzáértőnek tűnik:
"I am convinced that the "hot spot" beneath the island is getting hotter, with the result that the fissure 8 side of the big island is essentially melting from the inside out. As more material melts, all of the land, especially the crater, subsides. The submerged weak area beneath the Kapoho entry points is beginning to collapse. This is evidenced by undersea earthquakes, the rifts (cracks) and the lava that escapes through the rifts. If you are familiar with the structural properties of an unreinforced arch or dome you will understand that if enough pressure builds beneath the dome (supporting the Kilauea summit) the structure will become unstable and fail/collapse. In this case the pressure is provided by water steam. After the dome fails and the steam escapes in a Kilauea summit eruptive event, the crater subsides and another dome is formed beneath the crater, temporarily supporting the crater. I've already written too much, so I will end with this ... don't worry about the lava, worry about the fissures and really worry when the lava stops erupting from the surface fissures and only escapes below sea level - then the ocean may enter the emptied spaces below and produce a massive steam explosion."
Jó kérdés. Én arra tippelnék, hogy itt inkább egy nagy kiterjedésű, de viszonylag gyenge fluxusú hotspot lehet, és talán ezért nincsenek lávaárak.
Egy elmélet gyanít egy kisebb ilyet az Alpok alatt is, csak ott a hegylánc vastag tömegén esélye sincs átjutni, ezért elágazik az Eifel, Puy vidék, Csehország, Szilézia és Kárpátmedence irányába, ahol is a különálló vékonyabb ágak eseti és gyenge intenzitású vulkanizmust okoznak, mint pld. a Balaton felvidék tanúhegyei.
van egy animáció hogyan tolja szét a feltörekvő és szétterülő magma a földkérget. Ezt megteheti úgy is, hogy nem tör sok láva a felszínre. Persze, a rift walleyt végig kíséri a vulkánosság, de nagy lávaárak tényleg nincsenek. Talán itt nincs (vagy még nincs) igazi hot spot? Vagy Etiópiában lehetett? Elég magasra épült, vulkanikus terület.
Én a nagy lávaárakat hiányolom ebből az elméletből. Az erőteljes hotspotok általában lávaárakkal szoktak bejelentkezni. Lásd Reunion - Dekkán, Yellowstone - Oregon, Hawai - Szibéria, Trinidado - Kelet Brazília, satöbbi.
Érdekes látvány, hogy a szemmel láthatóan durván száraz vidéken túrázók hátizsákjából esernyő nyele áll ki. Bár lehet, hogy a tűző nap ellen használják...
megnyugtattak, hogy azért nem megy olyan gyorsan (de biztosak lehetünk-e abban, hogy a geológiai változások minden időben a jelenleg tapasztalt sebességgel történnek?)
Ebből a szögből az is látszik, miként vált kétpúpúvá: az alacsonyabb púp nem más, mint egy csonkakúp alakú félig-meddig már kaldera-szerű képződmény, mely külső kávaként öleli körül a főkráter vulkáni kúpját, és amelybe amelybe egyúttal a hegy magasabb púpja, azaz a főkrátert tartalmazó kúp félig belesüllyedt már.
A vulkánkitöréses katasztrófa-filmekben is használhatnának felvételeket valódi kitörésekről, de helyette ordítóan hamis műtermékek szoktak lenni valami kőolajtermék tüzével és füstjével.
A valódi hegy beillesztése a mészkősziget képébe lehet, hogy körülményesebb, mintha programmal generálják bele.
Gondolod, hogy egy díszletfestő remeke? Tudom, hogy szoktak távoli tájakat, háttereket alkotni, de ez esetben nem egyszerűbb egy fényképet használni? Hegy-felismerésben ti vagytok a jók, én elfogadom az ítéletet így is, úgy is. Az biztos, hogy a filmben odavarázsolták vagy így, vagy úgy.
Rákerestem a portréira, ahány annyiféle szögből és állapotban mutatja, talán ezen a képen látszik leginkább, hogy "kétpupú" a rajzod ennek megfelelő.
Egyébként a mai napon hivatalos, tervezett áramszünetünk volt, úgy hogy nekiálltam a Rejtelmes sziget újraolvasásának. Még mindig tetszik, de azért helyenként megmosolyogtató.
A videóba alkotott vulkán nekem nem tűnik igazinak.
A korábbi Krakatau sziget legnagyobb kúpja, a Rakata valóban szinte félbemetszve látható a képen. Azonban az is látszik, hogy nem robbanás szedte szét, hanem a középpont felé eső része függőlegesen lefelé csúszott, amikor a magmakamra összeroskadt. Egy robbanás nem hagyta volna ilyen épségben a metszéslapot.
A vulkánok jellemzésében szokott szerepelni, hogy melyik a legjellemzőbb felépítőanyag. De ez időben ingadozhat, másrészt pl. a bazalt és az andezit nem diszkrét minőséget jelent, hanem a kettő között folyamatos átmenettel sokféle termék fordul elő. Az Anak Krakatau anyaga a Smithsonian-nál imígyen szerepel:
Major Andesite / Basaltic Andesite Dacite Basalt / Picro-Basalt