Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2021.08.01 0 5 21165

A közelmúltban adták át a szépen felújított és rendbe hozott egykori lőtértornyot, ami a Tótvázsony és Nagyvázsony közelében fekvő gyakorló-, lőtér szélén található, a 77-es út északi oldalán. A fórum tagjai és olvasói körében is bizonyára jól ismert a környék jellegzetes tereptárgya, amely az utóbbi években egyre leharcoltabb állapotba került. A tetejéről nagyszerű a körpanoráma, észak-északnyugati irányban a távoli hegyoldalban az egykori szovjet javító-technikai bázis (atomfegyver raktár) laktanyájának épületei is látszanak.

   

  

  

   

hadsz Creative Commons License 2021.07.20 0 3 21164

"The site is one of twenty-four nuclear depots in Eastern Europe and the only one in the world open for the public."

 

Ez mondjuk nem igaz. A lengyelországi Visztula 3001-es szintén nyilvánosan látogatható - most már - múzeum. Mindkettő szinte kifogástalan, működőképes állapotban lévő objektum.

Előzmény: Alcserkész (21162)
charlie21 Creative Commons License 2021.07.18 0 3 21163

ott voltunk a  megnyítóján, díszvendégek voltunk, a barátom Hadsz( Kizmus Szabolcs) még üdvözlő beszédet is tartott, mi meg a többiek finom csapolt Cseh söröket iszogattunk.  :-) 

Előzmény: Alcserkész (21162)
Alcserkész Creative Commons License 2021.07.18 -1 2 21162
hadsz Creative Commons License 2021.06.29 0 7 21161

Szuper és nagyon jó hangulatú volt a hétvégi rendezvény Berekfürdőn, ahol "A szovjet repülőtér titkai" múzeum 10 éves jubileumát ünnepeltük! Több száz látogató tisztelte meg az évről évre gazdagabb gyűjteménnyel bíró múzeumot és a programokat, melynek része volt a kunmadarasi reptérre tett látogatás. Az esemény egyik fénypontja volt a szolnoki helikopter bázisról érkezett Mi-24P típusú harci helikopter.

  

   

 

   

hadsz Creative Commons License 2021.06.28 0 4 21160

Újabb remek könyv jelent meg az elmúlt napokban az egykor hazánkban állomásozó szovjet haderővel kapcsolatban!

 

Fórumtársunk Daczi Péter és Czine Tibor sok éves kitartó és alapos munkáját dicséri az igényes, közel 300 oldalas kiadvány. Noha a könyv elsősorban a Budapest XVI. kerületi volt szovjet objektumok történetét célozza meg, és mutatja be (Mátyásföld és Erzsébet-liget jelentőségét gondolom senkinek nem kell külön kiemelni), végigvezeti az olvasót a csapatkivonás eseményein is.

Rendkívül gazdag fotóanyag az ország egyéb helyőrségeiből, laktanyáiból egyaránt, valamint visszaemlékezések, interjúk teszik tartalmassá a könyvet.

 

Ajánlom mindenki figyelmébe!

 

Beszerezhető rajtuk keresztül: http://www.helytortenet16.hu/emlekezet-kozpont/?content=kiadvanyok&fbclid=IwAR2BMTh0W3THzrsKN1jbZF61FSxwpMbaycKelFRD-uS518oJP6vPyVgC65Y

Iroda: +36 1 604 8342, Cím: 1165 Budapest, Veres Péter út 155-157.

E-mail: szervezo@helytortenet16.hu

 

 

vandork Creative Commons License 2021.06.18 0 5 21159

Sziasztok,

A kiállításunk 10. jubileumára egy "kihalt laktanyás" programot állítottunk össze: többek között lehet a kunmadarasi reptérre is jönni (csak regisztrálni kell előre, vagy a helyszínen).

https://www.facebook.com/events/331026205043094?ref=newsfeed

 

zénó75 Creative Commons License 2021.06.03 0 0 21158

Anno "fénykorából" csináltunk egy rövid videót kívül belül, de sajnos a lejátszóm összegyűrte a szallagot,és nem tudom kimenteni :)

zénó75 Creative Commons License 2021.06.03 0 0 21157

Az Érdi hápot teljesen kibelezték. Lebontottak mindent, (tervtáblákat , kiszolgáló berendezéseket, mindent. Legalábbis ezt láttam egy pár éve készült videón.) 

Előzmény: charlie21 (21151)
rednifegnar Creative Commons License 2021.05.30 0 2 21156

mi csongradon voltunk, de az utolso par heten mar atkerultunk szentesre mert csongradot bezartak. csongradrol mentunk ki platossal orsegbe ebbe a laktanyaba. ugy tudom utanunk mar nem sokaig volt katonai felugyeletben. szentesrol nem sokat tudok, mi ilyen kakukk tojasok voltunk, bp-ek voltunk szinte mind. a fehervari nagy sandor laktanya nagyjat bezartak es onnan dobtak szet minket, egy eresztes jott csongradra. orultek nekunk mert nem volt velunk gond nem is nagyon foglalkoztak velunk. elottunk es utanunk is csak szeged kornyekiek voltak, mi nem nagyon ismertunk senkit.

nyaron majd elmegyek mocival megnezem mi maradt belole.

 

 

 

Előzmény: daogyula (21154)
lovasutas Creative Commons License 2021.05.24 0 1 21155
daogyula Creative Commons License 2021.05.24 0 3 21154

Utánanéztem,mivel Szentesen szolgáltam 88-89 ben,engem is érdekelt.Az MN 7080 pontonos zászlóalj volt Ópusztaszeren 1987-ig.Közel van a történeti parkhoz,csak az országút van köztük,logikus hogy oda vitték a Feszty képet javításra.1987-ben összevonták a pontonos zászlóaljakat szentesi bázissal,amikor én Szentesre kerültem 88-tavaszán,akkor már pontonos ezred volt Juhász ezredes parancsnoksága alatt.Ópusztaszer raktár maradt,illetve mivel közel van a sándorfalvi gyakorlótérhez,a szegedi műszaki dandár használta kitelepülés vagy gyakorlat alatt.

Előzmény: rednifegnar (21149)
daogyula Creative Commons License 2021.05.24 0 1 21153

Megkérdeztem atyámat,ő Szegeden szolgált 26-évig,járt ott.Azt mondta valamikor laktanya volt mert legénységi körletei is vannak.Ha vonultak a megyében,vagy kitelepülésen voltak, táborhelynek használták.Később a szentesiek M-raktára volt.

Előzmény: rednifegnar (21147)
M. Zsolti Creative Commons License 2021.05.20 0 2 21152

Nagyon köszönöm a segítséget! Közel lakom hozzá, tegnap sétáltam arra. Sikerült az őrrel beszélni, kedves fiatalemberről van szó. Volt eddig lámpa ami világít a kapunál, már az sincsen sajnos. Ő semmiről nem tud ami a ”jövőt” illeti, erdészeti célokra használják a beállókat jelenleg. Rendőrök, katonák járnak ki ellenőrizni. Továbbra sem látogatható és igencsak őrzik, hogyha ott van az őr. Kutya már kettő van. 

Előzmény: charlie21 (21151)
charlie21 Creative Commons License 2021.05.20 0 3 21151

Az érdi HÁP az egyik olyan objektum amit nem tudok hová tenni, bent még sose jártam, de kívülről többször is, valami tartalék kitelepülési pont lehet, őrség is szokott lenni, bár nem mindig. Az eredeti funkciója már régóta nem működik, de ha jól tudom a kiváló helyzete miatt mobil légvédelmi kitelepülési pont . Időnként szoktak ott valóban gyakorlatozni, nem lepődnék meg ha az új légvédelem beszerzése után újra szerepet kapna. Mármint a terület , nem a beton HÁP.

Előzmény: M. Zsolti (21146)
zénó75 Creative Commons License 2021.05.19 0 1 21150

Erre én is kíváncsi vagyok.  Ott voltam katona (pár évig).... :)

Előzmény: M. Zsolti (21146)
rednifegnar Creative Commons License 2021.05.14 0 0 21149

koszi, lehet hogy ez volt bar igy felulrol nem ismeros, kepet meg nem leletem rola. de konnyen lehet, hogy ez az.

sztem nyaron elmotorozom arra es megprobalom megkeresni.

 

 

Előzmény: Ridley4Lev (21148)
Ridley4Lev Creative Commons License 2021.05.11 0 1 21148

Ópusztaszer szerintem

 

https://goo.gl/maps/ihaLFawy6kR6YV64A

 

Műszaki kiképző volt a hely és raktárak. 

Előzmény: rednifegnar (21147)
rednifegnar Creative Commons License 2021.05.10 0 1 21147

Üdv mesterek. 1991-ben voltam katona es egy üres laktanyát őriztünk majd fél évig, ezt keresem de nem lelem.
Csongrádban volt, a csongrádi (ma már nem létezõ) laktanyából jártunk át őrizni (aztán később szentesről de akkor már vége volt számomra a mókának).

Amit tudok, hogy egy természetvédelmi(??) területen volt az erdõben, nem sok épülettel, kb négyzetes alapú volt a sarkokban voltak a tornyok, jo messze egymástól. Már amikor mi voltunk ott akkor is üresen állt.

Olyan településeken mentünk keresztül Csongrádról, hogy Gátér, Csanytelek, Baks.

Amit még tudok róla, hogy miután mi leszereltünk akkor szállították oda a resturálásra a Feszty körképet amit lengyelek csináltak utána évekig az ottani csarnokokban mert ki tudták teríteni a vászon darabokat.

 

 

M. Zsolti Creative Commons License 2021.05.06 0 1 21146

Szép Napot kívánok mindenkinek!

 

Az érdi HÁP-ról van valakinek friss információja? Az utóbbi hetekben nagyon megerősödött a forgalom a bekötő úton, főleg rendőr és katonai rendészeti gépjárműveket látni közlekedni. 

A válaszokat előre is köszönöm!

 

Üdv, Zsolt

Volt tüzér Creative Commons License 2021.05.05 0 0 21145

A repülőtéren tudtommal valamilyen ipari és egyéb tevékenység folyik. Oda tehát be lehet menni. Gondolom, a laktanya sincs olyan nagyon elzárva.

 

Előzmény: Döbrögi! (21142)
Volt tüzér Creative Commons License 2021.05.05 0 1 21144

Bebebeee, én kaptam egy dedikált eredeti példányt, bebebeee! :)

 

Előzmény: hadsz (21143)
hadsz Creative Commons License 2021.04.30 0 3 21143

Sziasztok!

 

Akit érdekel: mivel a nyomda a covid helyzetre való tekintettel belátható időn belül nem tudja biztosítani az utánnyomást, ezért a 1,5 éve angol nyelven megjelent könyv a Magyarországon tárolt szovjet atomfegyverektől elektronikus formában megvásárolható a Google Playen és a Google Bookon egyaránt:

https://play.google.com/store/books/details?id=tUUqEAAAQBAJ

https://books.google.hu/books/about?id=tUUqEAAAQBAJ&redir_esc=y

 

Történelmi előzmények, technológia, hadgyakorlatok, tárolók leírása, a célba juttató szovjet, magyar szárazföldi és légi alakulatok, eddig még sehol nem publikált információk, dokumentumok, fotók, stb. Minden, ami a ehhez a témához köthető.

https://sites.google.com/view/nuclear-weapons-in-hungary/home

 

Ahogy a könyv ismét elérhető lesz a hagyományos, kézzel fogható formában, jelezzük.

Döbrögi! Creative Commons License 2021.04.29 0 0 21142

Sziasztok!

Visszaolvastam pár oldalt, de nem találtam információt, ezért kérdéezem: Kiskunlacházán a repülőtér melletti volt laktanya részt be lehet járni?

Előre is köszönöm a segítséget!

DiverHun Creative Commons License 2021.04.25 0 2 21141

Sziasztok,

 

csak infóként, hátha valakit érdekel...

 

"Etyek katlan" megvolt...majdnem:-) Több helyen kapuval lezárva, természetesen magánterület, kamerák, marha nagy kutyák...nem akartam barátkozni velük, nem jutottam le a katlanba, csak felülről tudtam megnézni sajnos. Egyébként rendben van tartva, az alagutak ajtókkal zárva vannak, sztem vmi vállalkozás üzemel ott, embert nem láttam (vasárnap). Kár, érdekelt volna...

 

Vértesacsa HDM megvolt, kapu nyitva volt ugyan, fakitermelés folyik ott, de nem volt így benne kihívás, természetesen nem ott mentünk be, bunkert megtaláltuk, többre számítottam, de egynek jó volt. Pont azt beszéltük a barátommal, h előtte a Hajagon voltunk, hát azt nehéz überelni... talán a "Kis moszkvával"... arra nagyon rá lennék izgulva, véleményeket szívesen vennék:-) Hivatalos úton be lehet jutni oda? Nem keresem már a bajt, ha nem kell:-)

 

De jó nap volt, szép időben, kis sétával:-)

 

Üdv

lovasutas Creative Commons License 2021.04.20 0 1 21140
DiverHun Creative Commons License 2021.04.19 0 1 21139

Köszi, próbálkozom majd, ha jobb lesz a helyzet.

Előzmény: Ridley4Lev (21138)
Ridley4Lev Creative Commons License 2021.04.19 0 1 21138

Nitrokémia Zrt. honlapja: 

 

https://www.nitrokemia.hu/index.php/kapcsolat

Előzmény: DiverHun (21137)
DiverHun Creative Commons License 2021.04.19 0 1 21137

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, hasznos volt.

 

Tud esetleg vki kontaktot adni, hol/kivel érdemes egyeztetetni? Lassan csak vége lesz ennek a nyomoronc járványnak... egyszer csak visszatér az élet a normál kerékvágásba.

Előzmény: Ridley4Lev (21136)
Ridley4Lev Creative Commons License 2021.04.17 0 0 21136

A COVID miatt most kérdéses minden ilyen látogatás. 

Én tavaly októberben mentem volna újra egy csoporttal, de lemondták az előbbire hivatkozva. 

Előzmény: DiverHun (21131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!