Keresés

Részletes keresés

Ziggi_zug Creative Commons License 2014.12.22 0 0 16102

Köszi. Azért ha lesz időd és kedved, elolvasnám a hosszabb magyarázatokat is.

Előzmény: moTmeN (16101)
moTmeN Creative Commons License 2014.12.22 0 0 16101

Az iment irtam hosszasan az elso ket pontrol, de mivel a linked nem uj ablakban nyilt meg, azt elbuktam. Igy zanzasitva:
1, legfontosabb a maximalis lekepezes. Emellett fontos meg, hogy kozeli tartomanyra vannak optimalizalva a makrolencsek, ott a legkisebb az aberracio.

2, fentartasokkal, portrehoz nyitottan talan nem tul eles, de amugy igen, rendezvenyhez meg nem a leggyorsabb az autofokusza ezeknek a lencseknek.
3, a sigma fokusztartomanyokra osztja a lencseit. Az 50mm-es a 35-70-es tartomanyba esik, a 105-os a 70-120, a 150-es meg a 120-300-as tartomanyba.

Előzmény: Ziggi_zug (16100)
Ziggi_zug Creative Commons License 2014.12.21 0 0 16100

Hadd kérdezzek (egy butaságot?) !

Van egy csomó "macro" objektív a piacon, miközben egy csomó "általános" obin is van macro felirat.

1) Mi a különbség valójában?

2) Egy macro obi (pl. 150 mm-es Sigma) normál fotózásra (pl. esemény vagy portré) is jó??

3) Mi az, hogy egy fix 150 mm-es macro lencsének a focal range (fókusz tartománya) 120 - 300 mm? (http://www.sigmaphoto.com/lenses/macro-lenses - összehasonlítva az obikat jön elő ez az adat) Angolul tudok, nem az a baj. Technikailag nem értem a dolgot.

Köszi

nemethla Creative Commons License 2014.12.01 0 0 16096

És még kevesebben tudják, hogy az átlagos ( végtelen tárgytávtól kb 1,5 méterig) 1:2 arányú mélységélesség elhelyezkedés ( 1/3 előtte, 2/3 mögötte az éles síknak )

éppen a közelfotónál, makrónál átfordul 1:1-re, előre-hátra azonos lesz  ))

Előzmény: Fehérpárduc (16088)
uffneked Creative Commons License 2014.11.06 0 0 16095

Számold rá a 800 HUF szállítási ktg-et is! ;)

Előzmény: zohan (16094)
zohan Creative Commons License 2014.11.05 0 0 16094
Előzmény: lamerle (16093)
lamerle Creative Commons License 2014.11.05 0 0 16093

4000,- forintét eladó Horváth Balázs: A közelség varázsa című könyve a makrófotózásról.

Vadonatúj, még lapozva sem volt.

Vaksiakksi Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16092

A Hoya 49 mm-es makró lencséimhez mégmindíg keresek 40,5 mm szűrőátmérőhöz 49 mm set up gyűrűt.

Aki tud és tényleg van feleslegben egy gyűrűként vagy max kettőből összerakható (40,5-45 majd 45-49) átalakító

Valamint nem hiteget, hogy fizessek majd mikor fizetek jelzi, hogy bocs csak három hét múlva küldi) még jó, hogy visszakaptam az utalást.

 

email: konyveloiroda KUKAC vitax PONT hu 

toromon36 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16091

Erről van szó. Lehet, hogy nekem elég lenne egy 12mm-es gyűrű (nagyobbacska) kerti virágokhoz. :)

Előzmény: Fehérpárduc (16090)
Fehérpárduc Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16090

Dehogy mindegy! :) Hasznos ha a maximum és minimum értékekkel tisztában vagy, csak gyakorlatban nehéz ezzel kalkulálni. Az viszont teljesen jó dolog, hogy ha tudod maximum mondjuk 2cm-es mélységélességed van akkor nem próbálsz egyetlen expóból 5cm mélységélességet elérni. Mondjuk bizonyos helyzetekben van erre is lehetőség, statikus témáknál mondjuk "focus stacking" és több képből rakod össze a végső képet.

Előzmény: toromon36 (16089)
toromon36 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16089

Nem haragszom. Én nem az erdőben szeretném használni a kalkulátort, hanem közgyűrű vásárlás előtt. Erdőkerülő én nem is leszek. A vásárlás előtt se lesz lehetőségem kipróbálni, úgyhogy elméleti felkészülésre ezért van szükség. Mindegy.

Előzmény: Fehérpárduc (16088)
Fehérpárduc Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16088

Bocsánatot kérek, nem bántásból mondtam csak a gyakorlati tapasztalatom. Most kipróbáltam az általatok linkelt oldalt, kiszámoltam, hogy a legnagyobb nagyításnál, adott rekesznél nekem a 420mm-en 5.6mm-re jön ki a mélységélesség. Ezt amikor kicsi dolgokat fényképezek a legjobb jóindulattal sem tudom megbecsülni térben mekkora is az. Ráadásul sokan nem tudják, hogy a mélységélesség középpontja a fókuszban lévő ponttól távolabb és közelebb nem egyforma, hanem aszimmetrikus.

 

A hétvégén elmentünk erdőbe gombát fényképezni, én úgy lőttem be a mélységélességet, hogy beállítottam f/16 rekeszt és megnéztem, hogy adott távolságból a 200mm-es telével milyen lesz a kép. Gyakorlatban nem tudom elképzelni, hogy lenne rá lehetőség számolgatni és mérőszalaggal méregeti mekkora a távolság.

 

De komolyan ne haragudj, tényleg nem akartalak ezzel megbántani! :)))

Előzmény: toromon36 (16087)
toromon36 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16087

Jajde viccesnek tetszik lenni. Szóval azon senki nem röhög, hogy 10 méterre számolok, de ha 10centire akarok, akkor már gúnyolni kell.

Előzmény: Fehérpárduc (16086)
Fehérpárduc Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16086

Az még nem is gond ha tudjuk mennyi a mélységélesség, a gond az, hogy nem tudom pld. milyen "hosszú" 35 fokos szögből pld. egy hálóján lógó keresztespók. :PPP

Előzmény: nikolausz (16085)
nikolausz Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16085

"

Makró távolságon/nagyításnál állati sok értelme van DOF kalkulátort használni.

 

Végülis csak a számításhoz szükséges adatok kétharmada ismeretlen..."

 

 

Nem is ertettem soha, hogy minek akarja valaki makrozashoz koszamolni a melysegelesseget, ahelyett, hogy lefotozna es megnezne.

Előzmény: DIE_ROBOTER (16082)
toromon36 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16084

Csak gondoltam felkészülnék a közgyűrűk beszerzése előtt, de ha nem, akkor nem.

Előzmény: DIE_ROBOTER (16082)
wdtomi Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16083

Tudomén mit akar számolni? :)

Előzmény: DIE_ROBOTER (16082)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16082

Makró távolságon/nagyításnál állati sok értelme van DOF kalkulátort használni.

 

Végülis csak a számításhoz szükséges adatok kétharmada ismeretlen...

Előzmény: wdtomi (16081)
wdtomi Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16081

én ezt használom: www.dofmaster.com, de lehet, ez is jó

Előzmény: toromon36 (16080)
toromon36 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 16080

Ez egy jó DOF kalkulátor?

http://www.mystd.de/album/calculator/

 

Vaksiakksi Creative Commons License 2014.10.14 0 0 16079

Ha egy kicsit rosszabbul látok, akkor odaragadok .)

Fehérpárduc Creative Commons License 2014.10.14 0 0 16078

Ez ugyanarról a tollról 135mm-en előtét nélkül, kicsit vágott a kép:

 

 

Összességében nekem az a tapasztalatom, hogy előtét lencsék használata esetén az objektív minősége sokkal fontosabb a kép élessége szempontjából. Két - egyébként "normál használatú" - minőségben annyira nem eltérő objektívre az előtétet felrakva sokkal jobban látszik a minőségbeli különbség közöttük. 

Előzmény: Fehérpárduc (16077)
Fehérpárduc Creative Commons License 2014.10.14 0 0 16077

Jól összeállított szettel elég komoly nagyítást lehet elérni, bár a nagyítással együtt hatványozottan nő a stabilizálás, fókuszálás nehézsége is.

Egy 300mm-es telével, a nagyobbik Raynox előtét lencsével készült ez a kép kézből fotózva, állvány nélkül. A kép nem crop-os, a teljes méretet mutatja, egy golyóstoll golyója:

 

 

ISO100, 300mm, f/32, 1/60 sec, (LR-el utólag kontraszt, fényesség és élesség állítva)

Előzmény: Vaksiakksi (16075)
nikolausz Creative Commons License 2014.10.14 0 0 16076

"Már bocsánat, de az előző hozzászólások Raynox ügyben butaságok."

 

Akkor ezek szerint nem. 

 

"Egy 49-43-as szűkítő gyűrűvel lehet feltenni a 49-es szűrőmenetű ogjektívekre.."

 

Mert az elozo hozzaszolasok is ugye csak azt mondtak, hogy valamilyen atalakito kell, ha 49-es szuromenetes objektivhez akarod hasznalni (es eltekintunk a brute force alkalmazasatol)

Nem tolem kell bocsanatot kerned.

Előzmény: Ziggi_zug (16074)
Vaksiakksi Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16075

SEL 16f28 +4 dioptriás Hoya

Ziggi_zug Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16074

Köszi a kiigazítást.

 

@nikolausz: A lencse menete (ami a kamera felé kell nézzen) 43 mm-es. Igen, van nekem. Egy 49-43-as szűkítő gyűrűvel lehet feltenni a 49-es szűrőmenetű ogjektívekre..

Minél inkább a frontlencse lencse síkja elé kerül a szűrő, annál inkább betakar. Ezért "low profile" szűrőmenet átalakító gyűrűt kell keresni. Amúgy a betakarást is bele lehet kalkilálni a kompozícióba.

 

@vakisakksi: http://www.edigital.hu/Makro_lencse/Raynox_DCR-250_Super_Macro_elotetlencse-p46662.html

Előzmény: nvizsla (16069)
GPF Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16073

A 49-es menetre csavarva lehet feltenni a csíptetőt. Legalábbis én feltettem és egyáltalán nem éreztem durva beavatkozásnak.

 

Viszont egy 67-es menetre feltéve nekem komoly vignettálást okozott. Sőt, inkább kitakarásnak mondanám. 70mm-es fókusztávon APSC-n. Annyira, hogy ott lényegében használhatatlan.

Előzmény: nikolausz (16070)
Vaksiakksi Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16072

Megsúgnád, hogy hol olyan akciós ? mert Én tudod Vaksiakksi vagyok és nem találom :)

 

Előzmény: Ziggi_zug (16068)
nikolausz Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16071

a 49mm az a front filter size. Ami ramegy a kameran levo objektivre, az joval kisebb.

nikolausz Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16070

Te hasznaltal ilyet, vagy csak a google-el kikeresett leirast probalod ertelmezni?

En a batyamnak vettem egy ilyet tavaly karacsonyra. O egy nex-5n-t hasznal meg egy minolta DSLR-t. A minolta zoom-jara ramegy a csiptetos adapterrel siman (talan 55-os a menete), viszont a nex objektivekre nem lehet feltenni az adapterrel. Minden nex objektivnek 49-es a menete, ami kivul esik az 52-63 tartomanyon (Bar alabb irjak, hogy ra lehet eroltetni, de en azert ezt nem ajanlanam)

Probaltam, nekem is nex-em van. Ugyhogy az ajandek melle hozzacsaptam meg egy step-up ringet (49-55 atalakitot), hogy tudja hasznalni a batyam a nex-en is.

Amugy az achromat lencserendszert ki lehet csavarni az adapterbol, de az a menet nem 49-es, hanem 43-as.

Szoval ha igy akarod hasznalni, akkor kell egy step down ring.

 

Lenyeg, kell egy plusz adapter, ha nex-en akarod hasznalni (5-10 euro kozott megkaphato)

Előzmény: Ziggi_zug (16064)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!