Keresés

Részletes keresés

zsanna Creative Commons License 2013.09.01 0 0 52018

Igen, úgy értettem, ahogy írtad.

Viszont most elgondolkodtam azon, hogy még az is lehet, hogy valamivel többet fogsz kapni a jelenlegi gyednél, ugyanis a minimálbér kétszerese szép lassan majdnem utoléri a béredet, és a gyed (meg a tgyás, ha nincs előtte ledolgozott fél év) a minimálbér kétszeresében van maximálva. És ha az emelkedett az előző gyed megállapítása óta, - márpedig az folyamatosan emelkedik, - akkor a második babára majd az éppen aktuális minimálbér kétszeres lesz a tgyás és a gyed alapja.

Előzmény: vycab (52017)
vycab Creative Commons License 2013.09.01 0 0 52017

Kedves Zsanna!

A jelenlegi gyedet úgy érted, hogy az a gyed összeg, amit ez év márciusáig kaptam, ugye? Vagyis annyi lesz majd, amennyi az első gyermekemnél volt? (És akkor a tgyás lesz csak kevesebb a korábbinál, de a régi gyedemhez képest az azért 10%-al több lesz?)

Elnézést, ha értetlenkedem, csak nem akarom félreérteni :I

Köszönöm!

Előzmény: zsanna (52015)
zsanna Creative Commons License 2013.08.31 0 0 52016

Visszamondhatod. Elküldeni addig küldhet el, amíg szabadságon vagy, utána, ha ismét gyesen leszel, szerintem nem.

Az már más kérdés, hogy ha a munkáltató komolyan számított a visszajöveteledre, és most mégsem fogsz dolgozni, azt mennyire fogja barátságtalan gesztusként értékelni, és hogy ez a jövőbeni együttműködéseteket mennyiben fogja befolyásolni. 

Előzmény: dida0304 (52013)
zsanna Creative Commons License 2013.08.31 0 0 52015

Ha maradsz gyesen, akkor a juttatások a jelenlegi gyeded-del fognak megegyezni, illetve a tgyás 10 %-kal több lesz, mert abból nem vonnak járulékot. És ez a maximum, amit ki lehet hozni a helyzetedben.

Hogy gyes helyett táppénzre menjél - ebben nem tudok tanácsot adni. Mert a táppénz-szabályok többször is változtak, én nem fejtek táppénzt, szóval lehet benne buktató. És a munkáltatód biztosan barátságtalan lépésnek tartaná, ha a neki semmibe sem kerülő gyes helyett táppénzen lennél, ami neki nem kevés pénzbe kerül...

Előzmény: vycab (52012)
zsanna Creative Commons License 2013.08.31 0 0 52014

Ha nem jelented be az újabb terhesség tényét, akkor elküldhetnek. A védettség attól a perctől él, hogy amikor bejelented, hogy várod a következő babát. (És amíg ezt nem jelented be, addig elküldhetnek úgy is, hogy most közlik: amikor a fiad betölti a 3. évét, megváltok egymástól. És ezt a közlést nem teszi semmissé az, ha közben terhes leszel. Tehát aki előbb közöl, a "nyer".)

Előzmény: Fehérné Erika (52011)
dida0304 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 52013

Kedves Szakértők!

 

A kislányommal itthon voltam Gyes-en, viszont szeretttem volna visszamenni dolgozni, ezt jeleztem is a munkáltatómnál és jeleneleg a Gyes lemondása után a szabadságaimat töltöm. Még néhány hetem hátra van a szabadságokból, viszont lehet, hogy családi okokból mégsem tudok visszamenni idén. Ilyenkor mi a teendőm? Visszamondhatom a visszatérési szandákomat és visszaigényelhetem a Gyes-t? Ez esetben a munkáltatómnál mennyi védettségem van, elbocsájthat ha mégis így döntenék? 

Előre is köszönöm a segítséget!

vycab Creative Commons License 2013.08.29 0 0 52012

Sziasztok!

2013 márciusban járt le a gyedem, azóta gyes-t kapok. Ezt követően áprilisban terhes lettem, tehát a tesó 2014 januárjában fog megszületni, gyes alatt (ami márciusban fog ugye majd lejárni). Kérlek, segítsetek, hogy mi tévő legyek a juttatásokat illetően. Hogy járok jobban?

Határozatlan idejű munkaviszonyom van. Azt a tanácsot kaptam, hogy ne tegyek semmit, csak majd a tgyást igényeljem meg esetleg a szülést megelőzően. Ez jó tanács? Vagy inkább táppénzre kellene mennem a maradék időre? (Az első kisfiammal is végig táppénzen voltam a szülés előtt veszélyeztetett terhesként 2010 aug-2011.márc 16.)

Sajnos teljesen össze vagyok zavarodva, mert mindenhol mást olvasok, mindenhol mást tanácsolnak. Kérlek, ha tud valaki, akkor segítsen! (A szerződés szerinti bruttó bérem 208 000 Ft volt)

Köszönöm!

Fehérné Erika Creative Commons License 2013.08.28 0 0 52011

Sziasztok Erika vagyok.Olyan kérdésem van,hogy ha a fiam betölti a 3.évét és én várandós lennék a cégem elküldhet e és ugyan úgy jár e a második gyermek utánn a juttatások mint az elsőnél? Előre is köszönöm.

zsanna Creative Commons License 2013.08.26 0 0 52010

Az egyszeri anyasági és a gyes alanyi jogon járnak, tehát megkaphatod.

Annyi, hogy emlékeim szerint az anyaságihoz bizonyos számú terhesgondozáson való megjelenést (talán 4-et??) írnak elő - ennek nézz utána.

Gyest meg a gyerek születése után igényelhetsz, és a kicsi 3 éves koráig fogod kapni.

Előzmény: KékHajnalka (52009)
KékHajnalka Creative Commons License 2013.08.26 0 0 52009

Olyan kérdésem volna , hamunkanézküli vagyok már 1,5 éve és terhes vagyok, de nem kapok már segélyt sem, akkor Jár e a gyermek születése után GYES,vagy csak ha betölti a 2 évet? És végig jár e születéstől számítva 3 éves koráig? A TB mahgamnak fizetem. Attól még megkapom az egyszeri anyasági támogatást?

zsanna Creative Commons License 2013.08.25 0 0 52008

Igen, sokszor pusztán a rugalmasságon múlik. 

Vannak esetek, amikor kötelező év közben az új nyilatkozat benyújtása, pl amikor születik még egy baba, vagy "kinő" a gyerek a családipótlékra jogosító korból. Nálatok most nem ez a helyzet, ezért mondom, hogy ilyenkor sok múlik a kifizető rugalmasságán. Jogszabály mindenesetre nem tiltja azt, hogy módosítani lehessen év közben.

Előzmény: kicsipimasz (52007)
kicsipimasz Creative Commons License 2013.08.24 0 0 52007

Kedves zsanna!

A rugalmasságukon múlik (nálam a cégem a kifizetőhely)? Azt hittem év közben csak egyszer nyilatkozhat erről az ember lánya és viszlát. De ha van alternatíva, akkor nyomulok majd ha aktuális lesz. Egy-két doboz bonbont, izé-mizét megér(ne).

Köszönöm :-)

Előzmény: zsanna (52006)
zsanna Creative Commons License 2013.08.22 0 0 52006

Azt kéne kinyomoznod, hogy a kifizetőhely, ahonnan a tgyást és a gyedet kapod, meg a párod munkahelye vevő-e arra, hogy év közben változtassatok a nyilatkozaton?

Előzmény: kicsipimasz (52005)
kicsipimasz Creative Commons License 2013.08.22 0 0 52005

Sziasztok!

Van valaki, aki családi kedvezmény témában járatos? Azon elmélkedtem, hogy vajon tgyás és gyed "átmenet" között hogyan megy a családi kedvezmény érvényesítése? Mert a tgyás-nál - nekem - még megérné igénybe venni, de a gyed táján meg kéne osztanom, hogy "érvényesüljön".

Van valakinek tapasztalata, hogy ezt hogy kell csinálni (vagy egyáltalán megoldható-e)?

Vagy marad a "majd év végén az adóbevallásnál" elintézem módszer, mint tuti befutó?

Köszönöm és szép napot!

Sirakava Creative Commons License 2013.08.16 0 0 52004
Szia!

En mashol hasonlo kerdesre ezt a valaszt kaptam:

A szabikat inkabb jo lenne meghagyni a 2. gyerek utanra, inkabb tappenz. Ha nincs meg a 120 ledolgozott napod/munkabered, akkor a szerzodes szerinti beredet veszik alapul tappenznel, tgyasnal. Gyednel pedig a minimalber ketszereset.

Nyugdijas nagymama mehet gyesre, adozas szempontjabol sem erinti emiatt valtozas.
Előzmény: tedge (52002)
sheldon Creative Commons License 2013.08.16 0 0 52003

Hátha még olvassa valaki a topikot és tud segíteni. :)

 

 Jelenleg a feleségem otthon van a gyermekünkkel, 08.31-ig, ekkor jár le a TGYÁS. Utána visszajön dolgozni, a gyerek után egyelőre semmilyen ellátást nem igénylünk egyelőre. Márciustól, amikor betölti az egy évet, szeretnénk GYES-t, a munka mellé, a kérdésem ezzel kapcsolatos. A jelenlegi szabály szerint ugye heti 30 órát lehet dolgozni GYES mellett, vagy otthon korlátlanul. Mi viszont olyan munkarendben dolgozunk, hogy heti 3 napot (24 órát) otthon, kettőt (16 órát) pedig munkahelyen.

Ilyen beosztásban igényelhető a GYES a munka mellett?

 

Köszönöm!

tedge Creative Commons License 2013.08.01 0 0 52002

Kedves Mindenki!
Gyeddel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! 2004. október 1. óta dolgozom ugyanazon a munkahelyen határozatlan idejű munkaszerződéssel. Bruttóm 148900 ft. Jelenleg az első gyermekemmel vagyok gyed-en augusztus 31-ig. A második gyermekemet október 26-ra várom. Szeptember 1-jétől kiveszem a szabadságomat, ami elegendő erre a szűk két hónapra. Kérdésem az lenne, hogy mi lesz a második gyermekem után járó tgyás és gyed alapja? A szerződés szerinti munkabérem? A másik pedig az, hogy arra a két hónapra a nyugdíjas nagyszülő igénybe veheti-e az első gyerek után a gyest?
Köszönöm! Edit

bogi8393 Creative Commons License 2013.07.30 0 0 52001

Köszi a választ, sokat segített!

Előzmény: Sirakava (51998)
zsanna Creative Commons License 2013.07.30 0 0 52000

Mivel már fizikailag is képtelenség, hogy a szüléstől visszaszámított két évben felmutasson legalább 365 nap munkaviszonyt vagy egyéb vállalkozói jogviszonyt, így csak az alanyi jogon járó gyes marad. (Hacsak fent a kupoldában másként nem gondolják még a következő pár hónapban.....)

Előzmény: elkaplakk (51999)
elkaplakk Creative Commons License 2013.07.30 0 0 51999

Sziasztok!

 

 

Kolleganőm lánya kisbabát vár 13 hetes, 2011 januárban született első gyermeke max tgys-t kapott+végig gyed 2013 januártól gyes, viszont 2011 októberben megszűnt a munkaviszonya. Van -*e valami lehetősége, hogy ne csak alanyi gyes-re legyen jogosult?

 

Köszönöm, hogy segítetek:)

Sirakava Creative Commons License 2013.07.28 0 0 51998

Szia!

 

Csak amire tudom a választ:

- betegszabit (amit 100%-ban a munkahelyed fizet) és szabit kiveheted az összeset, ami erre az évre jár,

- a gyed nem rövidül meg, ha hamarabb igényled a tgyást, az a gyerek 2. születésnapjáig jár.

 

Itt csak az a kérdés, ha a táppénzed magasabb összegű, mint a gyed, akkor érdemes a szülésig kiíratni magadat (szabik lejárta után) és azzal a nappal igényelni a tgyást (elvileg ez is a táppénz összege, ha ugyanarra a naptári évre szól), mert így kb egy hónapnyi összeget nyerhetsz. Nem sok, de valami.

Előzmény: bogi8393 (51997)
bogi8393 Creative Commons License 2013.07.27 0 0 51997

Kedves Mindenki!

 

Valószínűleg már 50 x tették fel ezeket a kérdéseket, de egyszerűen nem találok választ sehol!

Első gyermekesek vagyunk van még 3 hónap mire megszületik a pici és nem tudom pontosan hogy járok jobban ezzekkel a tgyás táppénz stb.-vel. A keresetem 190 bruttó van valamennyi beteg szabim és rendes szabim is.  Nem tudjuk pl azt sem ha a szülési szabadságot 28 nappal a kijelölt időtől hamarabb elkezdem akkor a gyed, majd egy ~ hónappal hamarabb véget ér és onnan gyes lesz?

 

Kérlek segítsetek nem igazán tudok kit megkérdezni ezzel kapcsolatban!

cszabina Creative Commons License 2013.07.22 0 0 51996

Kedves Zsanna,

nagyon köszönöm a választ, továbbítottam.

További szép napot!

Előzmény: zsanna (51992)
zsanna Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51995

A családi pótlékra és az adókedvezményre válás esetén csak az jogosult, aki a háztartásában neveli a gyerekeket. 

Válás után, ha a gyerekek veled maradnak, családi pótlékot és családi kedvezményt továbbra is igénybe tudsz venni.

Az új párod viszont nem, mind a családi pótlékra, mind a családi kedvezményre a volt nej lesz jogosult, mert nála maradnak a gyerekek. És hiába is nem lesz elég jövedelme, a külön költözött fél nem vehet igénybe semmiféle kedvezményt a gyerekei után.

Előzmény: Szandra26 (51986)
zsanna Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51994

Ja, és még valami, kedves "Mariann": hogyhogy a feleséged az alkalmazott?? Ezt egy kicsit furinak tartom, bár semmi közöm hozzá :-))))

(Vagy: ez nem is a Te kérdésed, csak bemásoltad valahonnan?????)

Előzmény: T.Mariann1976 (51989)
zsanna Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51993

Ez valóban érdekes felállás. A KATA lényege, hogy havontva vagy 25 vagy 50 ezer forintot kell fizetni, attól függően, hogy van-e legalább 36 órás főállás, vagy valahol máshol fizetve van-e legalább a minimálbér után járulék? Esetedben egyik sem valósul meg, ezért elsőre úgy tűnik, hogy a havi 50 ezer lenne a fizetendő közteher. Továbbá az alkalmazott után ugyanúgy kéne fizetni, mint eddig, mert a KATa az alkalmazott utáni terheket nem váltja ki, ahhoz semmi köze sincs.

Viszont mintha most változott volna valami a gyes/gyet mellett munkavégzésnél, de az is lehet, hogy ezt egyenlőre még csak benyújtanó törvénytervezetként olvastam :-(((

Szóval nekem egyenlőre nem tűnik nyerőnek, hacsak nem szakítotok valami igen nagyot a vállalkozásban.

Miért gondolod, hogy a KATÁval jobban járnál?

Előzmény: T.Mariann1976 (51989)
zsanna Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51992

Neked sajnos tudok válaszolni, de rossz hírem van: nem hogy semmilyen ellátást nem kap a baba születéséig, de még nagyon ajánlatos befizetnie havi 6.660 Ft egészségügyi szolg. járulékot, hogy egyáltalán az ingyenes orvosi ellátásban részesülhessen. Erre a NAV-nál be kell jelentkezni. (Vagy ha nagyon sanyarúak a családi körülményei, akkor a helyi önkormányzatnál lehet kérni, hogy adjanak valami mentesítő papírt.)

A gyerek születése után gyesre és családi pótlékra lesz jogosult.

Esetleg egy valamit tudok még javasolni: váltson ki vállalkozói igazolványt a munkanélküli ellátás lejárta után, de feltétlenül 30 napon belül. Járulékoljon kb egy hónapot, aztán már elmehet táppénzre, végig táppénzen lehet, ami neki nem kerül már semmibe, és jogosult lesz tgyásra és gyedre a baba két éves koráig. Ehhez keressen egy jó, megbízható, hozzáértő  könyvelőt, aki időben intézi a papírjait. Ezen ne spóroljon, mert sokat nyerhet vele.

Előzmény: cszabina (51990)
zsanna Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51991

Kedves kérdezők!

Azt hiszem, észrevettétek az utóbbi időben, hogy nem kaptok válaszokat. 

Nos, ez részemről azért van, mert én nem vagyok gyakorló TB számfejtő, ezért az utóbbi két-három év változásaiban csak nagyon nagy vonalakban vagyok otthon, és sajnos pont a lényegi részek - pl. hogy többedik gyereknél mi lesz a tgyás/gyed alapja, vagy hogy olyan esetben, amikor az első gyerekre csak korlátozott ideig járt gyed, akkor mi van a második gyereknél, - szóval ezekre már nem tudok válaszolni, mert ehhez az kéne, hogy a gyakorlatban is csináljam.

 

Ezért sajnálattal kell közölnöm Veletek, hogy a továbbiakban csak a nagyon egyszerű, nagyon alapvető kérdésekre fogok tudni válaszolni. Akinek összetettebb a kérdése, és mondjuk az érdekli, hogy mennyi lesz az annyi, annak valamerre másfelé kell keresgélnie a válaszok után. Főleg, hogy most július 1-től megint alapvetően változtak a táppénz-számítási szabályok.

cszabina Creative Commons License 2013.07.18 0 0 51990

Kedves Szakértők!

A következőben szeretném a segítségeteket kérni:

Barátnőm 2011. október 10. - 2013 május 16. között dolgozott közalkalmazottként bruttó 138.000 Ft havi bérért, május 17-től július 22-ig munkanélküli ellátásban részesül. Babáját 2014. február 18-ra várja.

A kérdésem az lenne, hogy a baba születéséig, ill. utána milyen ellátásban részesül(het)?

 

Előre is köszönöm a választ!

T.Mariann1976 Creative Commons License 2013.07.16 0 0 51989

Kedves Fórumozók!

 

Jelenleg gyesen vagyok, majd később gyeten leszek a harmadik gyermekemmel. Közben heti 18 órás munkaviszonyom van, és egy egyéni vállalkozásom is, melyben alkalmazottak vannak. Természetesen nem működöm közre a vállalkozásomban, azt a feleségem teszi, alkalmazottként + az alkalmazottak végzik a munkát a vállalkozói igazolványomban szereplő tevékenységet.   Át szeretnék lépni a KATA adózásba, és így, hogy gyes/gyet+ mellékfoglalkozás, +egyéni vállalkozásom  kell -e fizetnem havonta valamit? Én úgy olvastam a jogszabályt, hogy talán nem, de ez a felállás amiben én lennék nem túl gyakori. Köszönöm a választ: Mariann

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!