Keresés

Részletes keresés

tuutuu Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10941

Hmmm...

Ez ugye szélirányból látszik?

Akkor balra forog?

Mert akkor viszont szerintem a profil hátulján van a merevítés ( nevezzük egy gyalog szárnyszelvény teherviselő főtartójának, ami viszont tipikusan az első harmadban szokott lenni.

 

Nna, már megint értetlenkedek...

Illetve dehogy, így sokkal egyszerűbb a kialakítás.

Illetve még dehogyabb, hátulról hogyan fest a konstrukció??

...:}}

Mert akkor még okosabbak lehetünk...:}

 

Na, kérdeztem párat, de hátsó kép esetén törölve az összes, utána talán...:}

Előzmény: Bazarghai (10939)
tuutuu Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10940

Köszönöm, valami effélén törpölök én is.

Mondjuk én nagyobb előrenyúlású középkonzolra gondoltam, kisebb a merevítő igénybevétele, de ebben a méretben ez így hibátlannak tűnik...:}}

Előzmény: Bazarghai (10939)
Bazarghai Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10939
Szia!

Megoldható... :)



B
Előzmény: tuutuu (10936)
freex Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10938
Mi lenne a jelképes összeg? Ha gondolod dobj egy levelet privátban, mert lehet érdekelne.
Előzmény: Inoxy (10934)
freex Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10937
Nekem is DC motorból van a jelenlegi generátorom, hát elég gyatra teljesítményű. Az 500W-os motor viharban néha 120W-ot is ad vissza...
Ettől függetlenül meg lehet csinálni, csak olyan DC motor kell hozzá, ami nagy feszültségű (50-100V) és kis fordulatú. Külföldön létezik egy Ametek 30 típusú villanymotor, ezt mindenki előszeretettel használja, szélgenerátoros célokra kiváló. Néha bontókban, méh telepeken fel lehet lelni komoly teljesítményű léptetőmotorokat, amik gyárilag neodym mágnesekkel vannak szerelve. Nemrég láttam egy ilyet, a telep tulaja szétbarmolta a mágnesek miatt, hogy ki tudja szűrni ha valaki színesfémbe vasat rejtve akarja őt átvágni. Kicsit sem voltam ideges, milyen jó lett volna generátornak...
Előzmény: lezli1971 (10935)
tuutuu Creative Commons License 2009.07.20 0 0 10936

Hahó!

Esetleg egy képet, vagy vázlatot tudnál adni, hogyan néz ki az a feszítés?

Előzmény: Bazarghai (10933)
lezli1971 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 10935
Újoncérdeklődő vagyok a szélgenerátor készítésben nagyon nehezen szántam el magam, hogy bejelentkezek az oldalra. Segítséget szeretnék kérni! Szerintetek milyen generátort, tudnák használni a szélkerekemhez? A DC motorból tudnák-e jól termelő generátort készíteni?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Inoxy Creative Commons License 2009.07.19 0 0 10934

Sziasztok.

 

Ezeket a lapátokat kisérlethez gyártottam. PVC cső, átm. 300 mm, 1,4 m hosszú. Jelképes összegért átadnám bárkinek.

Bazarghai Creative Commons License 2009.07.18 0 0 10933
Szia!

Ez a rotor csak 200-as PVC csőből van. 1,5 m a hossza a tollaknak. kevés vasat raktam bele, az egész rotor 10 kiló talán. A stabilitást 3 db 6-os gömbvas húr adja, ami feszítésben tartja a lapátokat.

B
Előzmény: freex (10932)
freex Creative Commons License 2009.07.18 0 0 10932
Jól látom a jó öreg pvc lapát?
Én is elgondolkodtam, hogy jó lenne valami vastagabb csőből lapátokat csinálni, csak az ilyen méretű (300mm-...) pvc csöveket igencsak aranyáron adják.
A tegnap beharangozott szélvihar miatt ma reggel pánikszerűen lekapkodtam a gépről a másfél méteres műgyantás lapátokat, gondolva ha azok a 100km-es szélben beindulnak, semmi sem fogja meg őket mechanikus viharvédelem hiányában. De a jó öreg rövid pvc lapátjaim is "jól" teljesítettek, mivel eléggé tudnak pörögni, szinte termeltek annyit az 5-szöröző áttétellel, mint a műgyantás nagy lapát a 8-szorozóval. Igaz, az új lapátok a 8-szorozó áttétellel nagyon le vannak fogva, de nem merem engedni, hogy a tervezett fordulaton pörögjenek, mert se viharvédelem, az oszlop is némiképp be tud rezegni.
Előzmény: Bazarghai (10931)
Bazarghai Creative Commons License 2009.07.18 0 0 10931
Még nem forog ugyan, de hamarosan készen lesz...

freex Creative Commons License 2009.07.16 0 0 10930
Emberek, el sem hiszitek mit hallottam az előbb!!! Sőt, telefonon beszéltem az illetékessel, és megerősítette a hírt.
Nevezetesen arról van szó, hogy kisvárosunk, Tab határában hatalmas szélerőmű park épül. Lesz 16 db 50kW-os "kisgép" 30m-es torony, 16m-es lapátátmérő. Komoly méréseket végeztek, kiderült, hogy az év szinte minden napján állandó 3.5-6m/s-os szél fúj. A rendszer a 20kV-os hálózatra fog termelni, a bekerülés elég olcsó, 28 millió Ft (területtel, szélgéppel, rácsatlakozással), amiből felét az unió adja, mint vissza nem térítendő támogatás. Még van hely, akinek van befektetni való 14 milliója, jöhet. De ha nincs, az sem baj, a bank bármit befinanszíroz, házat, autót. Állítólag a szélgenerátor téma annyira felkapott lett, hogy egyik legjobban megtérülő vállalkozás, a bankok harapnak rá, mint az állat. A megtérüléséről annyit, hogy 3 év (!!!) alatt teljesen megtérül, onnéttól csak hasznot hoz. A gépről annyit, hogy az EON nem fogad el akármilyen gépet, csakis akrediktált lehet, Svédországból hozatják a komplett gépet, ami már 3m/s-nál termel, teljesen számítógép vezérelt (beforgatás, állásszög stb.).
Sőt, a kiadó terület másik felében komoly nemzetközi kísérettel, jogászok stb. eljött a Siemens, fel fog hamarosan állítani több 2MW-os tornyot. Ezek 1.3 milliárdból készülnek el, a 120kV-os hálózatra csatlakoznak rá, a megtérülésük ugyanúgy 3 év. Ezt a területrészt a Siemens teljesen kivásárolta, kizárólag ő létesíthet itt szélgenerátort. Jó, mondjuk az összeg miatt hétköznapi ember nem is nagyon tudna bekerülni. Az ember elmondta, hogy egyszerűen az országban elfogytak a szélgenerátor park céljára kiadható területek, elvileg már csak itt van.
Szóval akinek van "kedve", még van hely.
freex Creative Commons License 2009.07.15 0 0 10929
Tudom, hogy mindannyiótoknak igaza van, hogy hagyjam a francba az autógenerátort. Csak most, amíg nem lesz valami komolyabb, addig szeretném ezt használni. Időmből kitelik, hiszen április óta munkanélküli vagyok, anyag megvan. Természetesen a tárcsagenerátor az álmom, talán már nincs is olyan messze. Csak akkor meg - mint lentebb kirészleteztem - rendesen költenem kell akkura meg inverterre, de akkor is bár már ott tartanék...
Amúgy Siófok környékén lakom Tab kisvárosban.
Előzmény: Bazarghai (10928)
Bazarghai Creative Commons License 2009.07.15 0 0 10928
Szia freex!

Hagy rá azt atrabi genyát, sok szívástól menekülsz meg! Csak elveszi a kedved a szélgenya építéstől.

Amúgy merre is laksz? Azt hiszem ezt nem beszéltük meg.

B
Előzmény: freex (10927)
freex Creative Commons License 2009.07.15 0 0 10927
Tudom, a tárcsagenerátor direkt hajtású, a lapátok is ehhez készültek. Tárcsagenerátort nem szükséges hozni, a szeles srácnál láttam épp eleget. Sőt többet is mint kellene. Nem tudom ki mennyi pénzt áldozott a különféle generátorok építésére, de a srácnál az ókori 300W-os áttételes generátortól a 6kW-os tárcsagenerátorig mindent láttam. Emlékeim szerint legalább 20 félét. Különböző tekercselési módokkal, különféle mágnesekkel épített gépek vannak nála, míg végül a most is kapható névleg 2kW-os, de 3kW-os is tudó gépe megszületett.
Elméletileg van nála egy nekem szánt félig kész tárcsagenerátort, már "csak" a fémtárcsák- mágnesek-csapágyazás hiányzik. Nem tudom ideje mikor lesz rá, most teljesen bele van merülve a vawt készítésbe. Addig is jó lenne ha működne valami, jobb híjján próbálkozom a Trabi generátorral.
Előzmény: Inoxy (10926)
Inoxy Creative Commons License 2009.07.15 0 0 10926

Szia freex.

 

Nem kell áttételezni. Olyan generátort kell építeni ami 120-150 f/p-nél termel 12V-ot. Az autogenerátor nem szélgéphez lett kitalálva. A szeles barátod lapátjai erre a fordulatra lettek méretezve valószínű. Ahhoz kell illeszteni a tárcsagenerátort. Ha egyszer személyesen eljutok hozzád, viszek mutatóba ilyet.

Előzmény: freex (10925)
freex Creative Commons License 2009.07.15 0 0 10925
Nyomatékot nem mértem. De jó ötlet.
Először a 80-90 centis pvc lapátoknál 5-szöröző áttétel volt fenn, azzal a pvc lapát csak igen nagy szélben indult el, de akkor termelt olyan 12V 10-12A-t csúcsban. Ennyit arról, hogy az 500W 36V-os motort, ami névlegesen forog 2500-at, milyen gyér hatásfokkal lehet generátorként használni.
Most az új lapátokkal az 5-szöröző áttétel szintén nem indul el, ha én elindítom, akkor is csak 4-6A-t termel. Valszeg a nagy lapátok nem forognak annyit, mint a kis könnyű pvc lapátok. Ezért felraktam a 8-szorozó áttételt, legalább termeljen valamennyit, ha már elindítom. Ezzel már ismét nyom 10-12A-t, de magától még inkább szarik elindulni. Ilyen szempontból a pvc lapát jobb, mert a magas állásszög miatt nagyot harap a szélbe, így elég nagy nyomatékot tud kifejteni. Illetve könnyű, nagyon fel tud pörögni. A szeles srác lapátjainak szerintem kicsi az állásszöge, ezért olyan generátorhoz van kitalálva, ami abszolút nem ragad. Emiatt gondolkodom abban a megoldásban, hogy bár szükséges áttételezni, de a kocsigenerátor biztosan nem ragad, ha nincs előre gerjesztve.
Előzmény: Tillas3 (10924)
Tillas3 Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10924
Ferritmágneses kefés motornál az induló nyomatékot mérted?Ha nem egy fél méteres léc a tengelyre+konyhai grammos mérleg=átszámolva Nm-re szorozva az áttétel.Aztán táblázatból a lapát induló nyomatéka megadja mekkora szélben indul el a rendszer.Durván ennyi.Nálam 0.018Nm a motoré-Lapát átmérő 1.44m-160-as müanyag csőből.A csövet harmadolni kell SZERINTEM.Adott szélnél a fordulatszámból kiszámolva a lejövő fesz.már jó előrre méretezhető,hogy mire elég.
Előzmény: freex (10920)
freex Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10923
Szerény véleményem szerint az akkukapacitás egy szorzat, ami "ideális" esetben t ideig x ampert tud adni. Vagyis pl. a 200Ah ideális akku esetén 200A-t 1 órán keresztül. Így máris kijön a 200A * 12V = 2400W 1 órán keresztül, vagyis 2.4kWh. Ez persze a valóságban nem igaz, mert ekkora áramot nem ad 1 óráig, meg vannak mindenféle veszteségek. De mivel szorzat, a tényezők között fordított arányosság van, tehát ugyanúgy megkapjuk a 2.4kWh-t, csak nem ekkora árammal terheljük az akkut, vagy legalábbis csak rövid ideig. Tehát ha vesszük a normál 20 órás kisütést, akkor az akkunak (jó akkunak) 20 órán keresztül 10A-t kell adnia tartósan, ami már a gyakorlatban is igaz. Vagyis tartósan 20 órán keresztül 120W-ot (10A*12V), amit ha visszaszorzunk 0.12kW*20h=2.4kWh. Az inverternek is van pár % vesztesége (10A-nél igen kicsi) meg standby felvétele,a vezeték is melegszik, még ezeket is beleszámítva nem sok jön le a 2.4kWh-ból.
A 2.4kWh-ba pedig elég sok minden belefér (ez már tapasztalat): családi ház világítása kompakt fénycsövekkel (napi 2-3 óra), asztali pc lcd monitorral (napi 3-4 óra), 2 tv (napi 3-4 óra), konyhai hűtő. A többi fogyasztást a vezérelt árammal oldjuk meg, a hűtőláda kizárólag vezérelt áramról megy, a mosogatógép szintén (be van állítva és kapcsolva). A nagymosás meg általában hétvégén történik, amikor egész délelőtt van vezérelt áram, vagy este munka után, amikor szintén van. Régebben írtam, a standby felvétellel rendelkező fogyasztókat használaton kívül áramtalanítjuk. Szintén mérés és tapasztalat, hogy 3 tv, 1 video, 1 dvd, 1 pc monitorral, router-modem havi 50kWh-t megzabál standby-ban. Ez napi szintre vetítve 1.6kWh, nálunk ez a napi fogyasztás negyede.
Előzmény: 3921 (10922)
3921 Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10922
Üdv! Ez a "200Ah/12V akkuban tárolható 2.4kWh (nagyjából)" ez kalkuláció, vagy mértél is valamit? Csak mert szerintem a világítás az oké, de a "pc, tv, hűtők" a 200Ah-s akkuval nem fog összejönni....külön-külön is csak rövid ideig......
Előzmény: freex (10920)
freex Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10921
És még egy dolog.
Azért csak nem hagy nyugodni a vawt gondolata. Valamilyet mindenképp szeretnék csinálni. Valami Darrieusban gondolkodtam, csak a rotor kialakítása nem túl egyszerű, illetve elég nehézkes az indulása.
Ezért utánaolvasgattam, valahol azt javasolják, hogy tangenciális elrendezésű lapátokkal érdemes építeni, mint a függőleges ventillátorok az áruházakban.
Állítólag nagyon jó a nyomatékuk, a fordulatszámuk is elég magas, az építésük is elég egyszerű. Pvc csőből lehet csíkokat vágni, azokat 2 kerék közé rögzíteni. Arra nem találok részletes leírást, hogy a csövet mekkora darabokra kell vágni, illetve a befordítás íve mekkora kell, hogy legyen. Gondolom nem negyed csőcsíkok kellenek, mert azok 90 fokra hajlanak, inkább 1/6 vagy 1/8.
Ötlet, tapasztalat, esetleg link?
Köszi.
freex Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10920
Nagyon jól látod a kérdést, maximálisan egyetértek.
200Ah/12V akkuban tárolható 2.4kWh (nagyjából), ennyi bőven elég egy lakás kisebb teljesítményű fogyasztóinak a napi ellátására. Gondolok itt világítás, pc, tv, hűtők, persze megfelelő inverterrel. Ha ekkora pakkot minden nap meg tudnék tölteni, nem is aggódnék, csak a széljárás elég gyatra felénk, jó, ha 1-2 hetente 1-szer fúj normálisan.
Amit írsz, hogy nagyobb szél esetén az inverteren bekapcsolódna egy nagy fogyasztó szintén nagyon jó ötlet, egyre kell ügyelni, hogy az inverter és a "meddő" fogyasztó legyen legalább akkora teljesítményű, mint a szélgenerátor maximális teljesítménye. Ha ugyanis az akkuk megtellettek, a teljes szélenergiát 1:1-ben el kell használni valahol.

Más.
Át fogom alakítani a szélgépemet, mert a ferritmágneses villanymotor nem termel rendesen, a 8-szorozó áttételt meg a viharos szél sem indítja el. Így ismét abból építkezek, ami van, vagyis Trabant generátor lesz. Az állandómágneses motort viharban rövidre zárva a gépet meg tudom állítani, ezzel szemben a Trabi generátort öngerjesztéssel szeretném használni, de ha viharban rövidre zárom, öngerjesztés sem lesz, így forogni fog tovább, mint az állat. 2 lehetőségem maradt viharvédelemre: vagy akkuról adom a gerjesztést, és így zárom rövidre (vagy nagy fogyasztót akasztok rá) a kimenetet, vagy már fent mechanikus viharvédelmet alakítok ki. Az utóbbi napokban az elhajló farkú (furling tail) megoldást tanulmányoztam, nagyon hatásosnak látszik, ezért ezt szeretném az új konstrukcióban kialakítani. Csinált-e már ilyet valaki, van-e tapasztalata, működik-e rendesen, mire kell ügyelni?
Előzmény: Tillas3 (10915)
Bazarghai Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10919
Sziasztok!

Hétvégén voltam Boszniában, megnézni a visocoi piramisokat, és a hegy tetejéről vmi furcsára figyeltem föl. Kulcsi mintájú szélerőmű állt a szomszéd város közepén. Sajnos szó szerint is. Furcsálltam, h erős szél ellenére is mozdulatlanok a rotorok. Később rákérdeztem a helyiektől és kiderült, h csődbe ment a kivitelező cég és bár az erőmű elkészült, a beindítása elmaradt (rotorélek befordítva, befékezve). Sajnos sok más építménnyel ez a helyzet a bosnyákoknál...
Törölt nick Creative Commons License 2009.07.14 0 0 10918
Sziasztok!

Hétvégén túráztunk a Bakonyban, megnéztük a Tési szélmalmokat is. nem semmi szerkezet, azért meglepődtem hogy ez képes megpörgetni azt a kb. másfél átmérőjű malomkövet, ráadásul kettőt....

Pár kép a malomról, talán belefér a topicba:







Attila
Tillas3 Creative Commons License 2009.07.13 0 0 10917

Csak a vita kedvéért)) ez -amit szétszedtem-ellenütemű-középkivezetéses trafóval a primerben.2-2 tranyó párhuzamosan 2x60x12V=1440.0VA.Áram a katalógusból.Ezeket ,jól tudjuk 10-15perc áthidalására használják.

Na ennek meghosszabbítása lenne a cél,valamint pl. a hűtőgép indulásakor nem lekapcsolni-tippek jöhetnek az áramkör konkrét átalakítására-aki nálamnál jobban benne van illetve csinált már hasonlót(hasznos lenne)

Előzmény: erbe (10916)
erbe Creative Commons License 2009.07.13 0 0 10916
"Szünetmentesben 4db 60A-es tranzisztor(FET) van,tehát többet tud az 600VA-nál"
12V*60A=720 VA. Ez bizony nem túl sokkal több a 600 VA-nál, épp csak a holtidőt lehet leszámítani. Egyébként ezt nem lehet így kategorikusan kijelenteni, mert ahány szünetmentes, annyi féle. Akad 600VA-es 4 db és 4*3 db FET-tel üzemelő is. Akad 12, 24 és 36 V-os is. A 2000-es már többnyire 48 V-os.
12V-ról 2000-es invertert működtetni már egyenesen felelőtlenség (szerintem :-( ). Annyira rossz lesz a hatásfoka.
Előzmény: Tillas3 (10915)
Tillas3 Creative Commons License 2009.07.13 0 0 10915

Véleményem a következő:

-200Aó kapacitásu új akku mindenképp kell,begyüjteni a kisebb szelek energiáját-erről a mindennapok kisebb fogyasztóit ellátni(nagyon sok megy 12V-ról is)

-Ha nagyobb energia van a szélben,akkor bekapcsolódna a villanyboyler,fagyasztó,hűtő,terménydaráló stb. egy izmosabb szünetmentes közbeiktatásával.

-Szünetmentesben 4db 60A-es tranzisztor(FET) van,tehát többet tud az 600VA-nál-csak az a fránya automatika lekapcsolja..tehát komolyabb hűtés és pillanatnyi túláramra ne kapcsoljon le átbütykölni!

Előzmény: freex (10911)
Inoxy Creative Commons License 2009.07.13 0 0 10914

Szia freex.

 

Köszönöm a felejánlást, egyeztetünk és el fogok menni hozzád.

 

Nekem 120 menet/tekercs van 1.35-ös huzalból és 4 tekercs fázisonként. Nem csillagba van kötve, hanem mind a 4  tekercs sorba van kötve mind a két vége  ki van vezetve, fázisonként egyenirányítva és utána sorba kötve. Így kb 20%-al magasabb feszültséget kaptam mint csillagba kötve.   A fűtöbetét ellenállása 23ohm.

 

Így 60f/p-nél 22V ez 21W-ot jelent. 120f/p-nél 44V ez 85 W-ot jelent és 150 f/p-nél 55V ez már 133W-ot jelent. Rengeteg kisérlet után oda jutottam, hogy a 120-150 f/p-nél kell járatni a gépet. Ez alatt nincs értelme terhelni mert a szélben még nincs akkora energia. A 120-150 ford körül pedig a 120-130 W elég előmelegíteni a vizet. Én így oldottam meg.

Előzmény: freex (10913)
freex Creative Commons License 2009.07.12 0 0 10913
Szia Inoxy!

Ez nem rossz ötlet, de gondolom Te is 12-24V-ot termelsz, azzal viszont egy 230-as fűtőbetét nem sokat ér. Legalábbis ha pl. egy 2kW-os 230V-os fűtőbetétre 24V-ot küldünk, kapunk vagy 20W-ot. Vagy van egy jó invertered, ha az akku sokat kap, akkor az inverteren keresztül nyomod a fűtőbetétre.

Egyébként kérdeztem a szélkerekes srácot, sajna nincs a közeledben felszerelt gépe, de eljöhetsz hozzá megnézni a szélkerekeit. Ha gondolod írj, és privátban elküldöm a számát, tudtok időpontot egyeztetni.
Előzmény: Inoxy (10912)
Inoxy Creative Commons License 2009.07.12 0 0 10912

Szia freex.

 

Az általad leírt problémák miatt küldöm az energiát fűtőbetétre és melegítem elő a vizet. Nincs az az energia ami sok lenne. A problémákat úgy kell megoldani ahogy lehet. Én legalább is így tettem.

Előzmény: freex (10911)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!