Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61651

A török kereskedőket ábrázoló rajzolat a Birckenstein XVII. századvégi metszetes könyvéből való. A háttérben magasodó erődítmény a felirat szerint Koppány vára lenne a Dunántúlon. De igazából egy fantázia szülemény lehet inkább, mint az egykori valóság hű ábrázolása.

 

http://mek.oszk.hu/01800/01885/html/index476.html

 

Előzmény: gigabursch (61610)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61650

Értem...

 

Akkor javaslom, hogy te kezdeményezzed várak bemutatását, ahol jártál, rendelkezel róluk fényképpel + élményekkel. Majd én hozzászólok, ha tudok.

Előzmény: Töck Jenő (61647)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61649

Kösz szépen a jókívánságokat! Szabadságom még akadna bőven, csak sajnos most még nem lehet kivenni.  :-(((

 

Jómagam még itt vagyok a Topikban egy ideig, ha akarsz eszmét cserélni.

Előzmény: jazd (61646)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61648

Oda írták a filmbejátszáshoz, hogy ez Kamienec Podolski vára.

 

A török hódítás időszakában Lengyelországhoz tartozott, napjainkban Ukrajna területén emelkedik.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kamienec_ostroma

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/A_kislovag_(film)

 

Előzmény: Felek Ferenc (61645)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61647

Én nem mondtam, hogy ilyen szintig ismerem az általam fölsorolt várak történetét. Én csak egy lelkes amatőr vagyok, akit érdekel a történelem (szakmám szerint építőipari) és érdekelnek a várak és erődítmények. Érdekel a történelmük is, de jobban a műszaki oldala a dolognak. Elég sok helyen jártam, Málta, Atlanti fal La Rochelle környékén, Pola, Verdun környéke, Granada, Gyulafehérvár, Vajdahunyad, Felvidék stb. ami hirtelen eszembe jut. Komárom is. Ezekről sok fényképet is csináltam. Idén nyáron észak Lengyelország a lovagrendi várakkal, tavaly Toscana. Bocsánat, hogy így dicsekszem, de valahol végre el lehet mondani. Berlin Spandau is volt, meg Rhodos.  De olyan mélységig nem ismerem a történelmüket ahogy itt írva vagyon.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61639)
jazd Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61646

Köszi, neked is minél több év végi szabit kívánok!

Előzmény: Nagyon Várbarát (61642)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61645
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61644

Kösz szépen az információkat. Szerintem is az 1683-as Sobieski-féle hadjáratot nevezték "lengyel járásnak" {lengyel dúlásnak}.

 

Volna valami hozzászólásod Gyulafehérvár, Hunyad vagy más várak terén? Jó lenne visszatérni a várak témaköréhez.

Előzmény: vlacko (61643)
vlacko Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61643

Én ezeket találtam a neten:

"Történelem - Csilizradvány - község hivatalos honlapja
https://www.csilizradvany.sk/kozseg/tortenelem/1683-ban Sobieski János lengyel király hadai égették fel a falut, ezt az eseményt századok múltán is emlegették lengyeljárás néven. 1761-ben csaknem az
"

"Szin Régió Észak-Magyarország Megye Borsod-Abaúj-Zemplén ...
www.hiszi-map.hu/info/magyar/borsod/szin.html
Viszont a Bécs alatti csatából győztesen hazavonuló Jan Sobieski lengyel király Szint is megsarcolja (ún. lengyeljárás). Ősrégi református templomát - mint ..."

 

"mek.oszk.hu/08100/08103/fulszoveg.htmlSzádvár és uradalma zálogbirtokosok kezén. Az Esterházyak beférkőzése Szádvár és ezzel Szilas birtokába. Kurucvilág, lengyeljárás, Szádvár sikeres védelme"

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (61641)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61642

Akkor jó munkát kívánok! Én majd hétfőtől még 3 + ? napot fogok gályázni az Ó-Esztendőből.

Előzmény: jazd (61638)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61641

Lehetséges, hogy a lengyelek 1657-es magyarországi bosszúhadjáratát is "lengyel járásnak" nevezték, úgy mint Sobieski János király 1683-as vonulását.

 

A "lengyeljárás" hasonlatosan a "tatárjárás" vagy "sáskajárás" fogalmához pusztító eseményt takar.

 

Előzmény: jazd (61637)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61640

Rendben, akkor nálad legyen HUNYAD vára a terítéken. Hogy a románok mit csinálnak és mit írnak, az ne izgasson téged. Mi tudjuk mi az igazság...

 

Viszont átadnám a regélés sorát először neked.

 

Mit tudunk Hunyad váráról? Mikor keletkezett? Ki építette? Mely várrészekből állt?... stb.

Előzmény: Shingen (61633)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61639

Rendben, spongyát rá! Ha esetleg valami poénosat írsz, jelezd így :-)

 

Gyulafehérvár {ro: Alba Iuila}volt az első váras említésed, hát legyen az kivesézve. Mivel többször jártam benne, akadnak személyes élményeim és fotóim is.

 

Históriája dióhéjban: Már a Kárpátok keleti karéját elfoglaló rómaiak is létesítettek ezen a helyen egy állandó légiós tábort, melynek romjai napjainkig fennmaradtak. A magyar honfoglalás után betelepedő törzs előkelőinek leszármazottait a X. század végén Gyulának hívták. Innen kapott magának feleséget Géza nagyfejedelem, a Sarolta nevű asszony szülte meg Vajkot, aki a keresztségben a STEPHANUS magyarul ISTVÁN nevet kapta. Ő vitte véghez a törzsekre szakadozott magyarságnak a nyugat-európai országokban királyságnak nevezett központi hatalom alá való betagolását. A korabeli krónikák szerint serege az "erdőntúli" Gyula vezért elfogatta, országát a sajátjához csatolta. Gyulafehérvár a nevét az építőanyagául használt mészhabarcsos fehér kőfalak után kapta. A magyar történelem során fontos szerepet játszó város korai magja a légiós tábor romjaiba épület bele.

 

 

Most átadnám neked Gyulafehérvár históriájának folytatását. Ha lehetséges volna, akkor időrendben haladjunk tovább.

Előzmény: Töck Jenő (61632)
jazd Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61638

Ma délután nem tudok sokat hozzátenni a boncolgatáshoz,mert sajnos éppen ledolgozok. :-) keveset talán ,mobilról

Előzmény: Nagyon Várbarát (61624)
jazd Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61637

Én úgy tudom lengyel járásnak azt a kelet Felvidék és a mai Kárpátalja területére irányuló lengyel büntető expedíciót nevezik, amit II. Rákóczi György lengyelországi hadjárata váltott ki. Meg akarta szerezni a lengyel trónt, de ez nem sikerült neki. Szinte az egész seregét foglyul ejtették a lengyelek által segítségül hívott krími tatárok.

Előzmény: vlacko (61625)
jazd Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61636
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61635

" de már visszarakni nem volt eszük."

 

volt eszük vissza nem rakni...

Előzmény: Shingen (61633)
Shingen Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61634
Előzmény: Shingen (61633)
Shingen Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61633

Igazi Vajdahunyad várát!

 

Idén jártam ott így is lenyűgöző, de mikor olvastam róla, cementraktár volt a lovagterem, meg, mikor trianon után megkapták a románok a román zászlót hogy kitűzzék rá, felszedték a cserepeket de már visszarakni nem volt eszük.

Ezeket olvasva tiszta ideg lettem.

 

Petőfi egyik kedvenc költőm, nagyon szép az a vers amit ott írt.

 

VAJDAHUNYADON
  

 
Fogadjatok be, ti dicső falak,
Fogadj magadba, híres ősi vár!
Légy üdvezelve... hol a hős lakott,
A költő ottan lelkesedve jár.
 
Mily hős lakott itt, a nagy Hunyadi!
Mily lelkesűlés éget engemet!
Szivemnek hangos dobbanásai,
Beszéljetek ti ajkaim helyett.
 
Itten lakott, tán olykor épen itt
Gondolkodék e bástya tetején,
Innen tekintett a jövőbe ő,
Ahonnan most a multba nézek én.
 
Itt pihené ki fáradalmait,
Midőn elzúgtak a kemény csaták,
Melyek Konstantinápoly tornyain
A büszke félholdat megingaták.
 
Jó pihenő hely... csendes szép magány
Mélyen lehajló völgynek zöld ölén...
Itt lenn a vár; nem éri a vihar
Még a zászlót sem tornya tetején.
 
El van rejtezve a világ elől
E szent magány; beléje más nem lát,
Csak messziről fehér fejével a
Hegyek nagyapja, a vén Retyezát.
  

 
Szólott Hunyadvár bámuló gyönyörrel:
"Kit látok? oh kit látok? Hunyadit!
Megjöttél hát, oh hősök hőse, végre,
Kit vártalak négy hosszu századig.
 
Én hittem azt, hogy vissza fogsz te jőni,
Ez a hitem volt, mi erőt adott,
Hogy el ne dőljek, hogy viselni bírjam
A négyszáz éves gyászt és bánatot.
 
És megjövél... légy hévvel üdvezelve,
Hosszan várt vendég, oh hős, oh apám!
Csak az fáj most, hogy nem tud sírni a kő...
Örömkönyűimet hogy ontanám!"
 
Felelt a vendég: "Sajnállak, szegény vár,
Hogy örömedet el kell rontani!...
Csalatkozol: nem az jött, akit vártál,
Az én nevem Bem, és nem Hunyadi."
 
Szólt vissza a vár: "Én azzal törődjem,
Mi volt akkor s mi mostan a neved?
A név mulandó, változékony; ami
Örök, azt nézem én, a szellemet.
 
Nem a nevedről, hanem szellemedrül
S annak müvéről ismerek reád:
Az vagy, ki voltál, négyszáz év előtt s most
Te mentetted meg a magyar hazát!"


 
Vajdahunyad, 1849. április 14.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61631)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61632

Az említett cikket valóban nem olvastam, csak azt, hogy javasoljunk egy várat. Eszembe se jutott viccet csinálni belőle, én azokat a várakat kedvelem amiket írtam. Meg Máltát, meg még van néhány. Elnézést kérek, nem akartam megsérteni, vagy megbántani senkit. Azért írtam többet, hogy legyen miből választani ha más mást szeret, vagy én csatlakozom a más által javasolthoz. Tettem mindezt az előzmények ismerete nélkül. Mea culpa, mea maxima culpa.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61631)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61631

Akkor légy szíves döntsd el, hogy melyik várat tárgyaljuk ki?

 

De ne csinálj ebből viccet, mert nálam a "várazás" halálosan komoly téma. Mindig gondolj arra, hogy ha előbb születsz 500 évvel, akkor biztos, hogy az életedben szerepelnek a várak. Vagy oda viszed jobbágyként az adókat vagy éppen ott élsz. Esetleg véded a várat vagy akár ostromlod és ott ölnek meg a falainál. Tehát méltósággal emlékezzünk a váraknál meghalt emberekre!

Előzmény: Töck Jenő (61628)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61630

Akkor te nem olvastad el tisztességesen, alaposan a cikkemet, amibe szó szerint ezt is írtam:

 

A Bódva folyó völgyében „lengyeljárás” néven emlegették az idegen sereg megjelenését. Ezzel is utalva rá, hogy a tatárokhoz hasonlóan felprédálták a jobbágyfalvakat, annak népét kegyetlenül sanyargatva. Szín település felégetéséről megemlékeznek az egykorú források. A Jolsva völgyét egészen Szilicéig dúlták-rabolták a lengyelek, hiszen a török szövetséges Thököly Imre uralma alatti tartomány számukra ellenséges földnek számított.

 

 

Előzmény: vlacko (61625)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61629

Kösz szépen a figyelemfelkeltést. Ha jövőre Erdélybe vártúrázom, megpróbálom beszerezni. Addig is néhány képet összeollóztam a benne szereplő és általam ismert várakról.

 

Előzmény: Törölt nick (61623)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61628

Talán még a komáromi rendszer is jó. Ígérem, nem lesz több ötletem, esetleg Narden.

Előzmény: Töck Jenő (61627)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61627

Szóba jöhet még Bukarest is.

Előzmény: Töck Jenő (61626)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61626

"Hogy melyik várat "tegyük a műtőasztalra" arra várom a javaslatokat. "

 

Gyulafehérvár, esetleg Meggyes.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61624)
vlacko Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61625

Hogy Sobieskiről való képet kicsit árnyaljam, hazafelé vonultában azért rendesen kifosztották a felvidéket, lengyel-járásnak is nevezik ezt az ottaniak.

De persze az érdemeit ennek a nagy hadvezérnek ez nem kisebbíti.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61621)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61624

Kösz szépen a megerősítést, én is így gondolom.  :-)

 

De mégis a titokban itt olvasó örök kritikusokra való tekintettel javasolnám, hogy egy-egy fegyver vagy harcászat ismertetését kössük össze egy-egy vár ostromával, hogy mégis a váras Topik vizében evezzünk.

 

Hogy melyik várat "tegyük a műtőasztalra" arra várom a javaslatokat. Mert nálam a tél nem a vártúrák időszaka, így ilyenkor inkább a meleg szobában várazok...

Előzmény: jazd (61622)
jazd Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61622

Már miért koppintanának? Ez a téma igen közel áll a várháborúkhoz. Meg nem orra koppantani kell,hanem feldobni váras témákat,saját élményeket. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (61621)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.15 0 0 61621

Kösz szépen a figyelemfelkeltő tanulmányt Sobieski János lengyel királyról.

 

Szárnyas huszárjaival eljutott "szívem csücske" Szádvár vidékére is, erről írtam az alábbi cikket:

 

https://www.szadvar.hu/2013/09/szatmari-tamas-szarnyas-huszarok-szadvar-alatt/

 

Én nagyon szívesen eltémázok a harcászatról és a fegyverekről is, csak nehogy az orrunkra koppintsanak, hogy ennyire OFF vagyunk a váras Topikban...

 

Előzmény: Shingen (61619)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!