Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2000.08.18 0 0 208
"en ole viele kännyssä = meg nem vagyok reszeg "
;-), nagyon nokias mondat, gondolom,
bocs BZoltan, a javitas, az eredeti szoveged sokkal aranyosabb
känny=kännykkä=käsipuhelin=matkapuhelin=mobil azt teszi,
"meg nem vagyok mobilban",
helyesebben,
en ole vielä kännissä,
a känny eleg ritka sok, inkabb kännykkä.
Előzmény: BZoltan (207)
BZoltan Creative Commons License 2000.08.18 0 0 207
Videk kontra Helsinki tema reszemrol lezarva.
Reszemrol a videki elet sucks, de aki azt szereti annak egeszsegere.

finn nyelv:
tuoppi = korso
kaljaa = sor /t.k. hazi sor
en ole viele kännyssä = meg nem vagyok reszeg
rakastan sinua = szeretlek
Mitä? = Mi van? / Tessek?
pillu = becezett noi gentitalia, foleg kislanyoknak
pilluhaukka = utobbira vadaszo uriember

na igy ennyi :)
z

DRT Creative Commons License 2000.08.18 0 0 206
Gondolom csak elírtad, de szvsz a 8 = kahdeksan.

Ez még fontos lehet:
Minä olen on aina oikeassa = Mindig igazam van (ha esetleg vitára kerülne sor)
Ha be akarsz vágódni:
Perkele Ruotsi!

P.S. Ezzel nagyjából ki is merítettem a finn szókincsemet...

Előzmény: szaunax (204)
Törölt nick Creative Commons License 2000.08.18 0 0 205
" 1. a vizsgaidőszakot azért kérdeztem, hogy: A. öltönyt vigyek-e ki vagy csak foglalja a hejet (qrva nagy és qrváéra utálom) B. mi is ez a minden hónapban esedékes vizsganap, mert ezt nem értem teljesen. szóval mondjuk októberben levizsgázhatok bármely tantárgyból? (mert akkor még az előadások+szemik tartanak még). Meg azt is írják a tájékoztató füzetecskében:

Kedves zsosz,

take it easy, az oltony nem kell. Ha a magyar egyetem nem kovetel semmit toled (hogy szorgalmasan tanulsz), az itteni egyetemet nem nagyon erdekel, mit itt csinalsz (legalabb amikor en tanultam). Toled fugg, mit szeretnel s hogyan szeretnel csinalni, pl. milyen lassan/gyorsan akarsz tanulni. Oktoberben _elvileg_ barmilyen tantargybol (pl. orvostudomanyt nem) leviszgazhatsz, a Helsinki egyetemen eleg sok lehetoseg van, s erdemes ezeket korulnezni. Nem kell oktoberben leviszgazni, szabad s lehet. Biztos neked lesz ilyen tutor, remelem, oregebb diak, aki ezt minden tud jobban magyarazni. Szoval altalaban minden tantargyban vannak ilyen "konyvviszgak", amelyeket ilyen kozos, altalanos viszganapokban lehet csinalni. Neked lehet donteni, mikor s hogyan ezt csinalsz. Nyugodtan lehet karacsonykor haza menni, nem lesz semmi gond. Nem tudom, mit tanulsz, lehet hogy kicsit attol is fugg.

"őszi időszak: szept 10-től dec. 15ig
tavaszi időszak: jan 10-től máj végéig

ez mit jelent? azt, hogy dec. 15ig le kell tenni a vizsgákat vagy azt, hogy dec15 és jan10 között??????"

A viszga szunet van dec15 és jan10, az egytemi tanitas befejezodik kb. dec 15-18. Ez minden kiderul.

A diakigazolvany azert kicsit draga, mivel ettol sok megy az YTHS-hez (Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö), alapitvany, amely egeszugyi ellatast, orvos/fogorvos ilyesmit ad diaknok. Az orvos ingyenes, fogorvos se draga (nem tudom hogy van most), erdemes kihasznalni.

Előzmény: zsosz (203)
szaunax Creative Commons License 2000.08.17 0 0 204
Altalaban eleeeg egyszeru a kiejtees, az ä-t valahol e es a között kell ejteni, az s-t sz-nek, az y-t ü-nek Dupla egyforma maganhangzok ertelemszeruen hosszunak irandok. Ha meg van valami elteeres, azt irom:

hei, terve, moi, morjens, moro - mind kb. a sziaat jelenti, de ha a boltba bemegy az ember, akkor is ezt köszöni, szoval nem annyira "tegezödös"

moi-moi, hei-hei -szia, tavozaskor
nähdään - Viszlat
azert latom, nehanyat mar tudsz:
ei - nem
kyllä -rendben, oke
kiitos - köszönöm
hyvä - jo
iso - nagy
pieni - kicsi
kahvi - kave
olut - sör

"kerek"-et nem hasznalsz, csak megmondod, mi kell, es ha baromi udvarias akarsz lenni, hozzateszed, hogy kiitos...

Kiitosra lehet valaszolni, hogy ole hyvä.

Milyen kifejezesek kelleneenek? Csak ird...

ja - es
jo - igen (sved, de eleeg elterjedt a finnek köreeben)
minä - en
sinä - te
minä olen - en vagyok
sinä olet - te vagy
(nepnyelvben mää oon, tää oot, de a finn nyelvkönyvekben es a hivatalos finnben a fenti szerepel)

leipä - kenyer
voi - vaj
makkara - kolbasz/virsli/hurka stb...

totta kai! - hat persze!

Összevissza jönnek a szavak, tenyleg inkabb kerdezd, mi kell...

Hyvä huomenta - Jo reggelt
Hyvä päivä - jo napot
Hyvä iltaa - jo esteet
Hyvä yötä - jo ejszakaat

szamok sorban(0,1,...):
nolla, yksi, kaksi, kolme, neljä, viisi, kuusi, seitsemän, kohdeksän, yhdeksän, kymmenen

tyttö - lany
poika - fiu
wc-n:
Naiset - nök
Miehet - ffiak

Gondolom, mindjart jön Werner Zsolt is, aztaan ir rendesen.

zsosz Creative Commons License 2000.08.17 0 0 203
2 kérés/kérdés:

1. a vizsgaidőszakot azért kérdeztem, hogy: A. öltönyt vigyek-e ki vagy csak foglalja a hejet (qrva nagy és qrváéra utálom) B. mi is ez a minden hónapban esedékes vizsganap, mert ezt nem értem teljesen. szóval mondjuk októberben levizsgázhatok bármely tantárgyból? (mert akkor még az előadások+szemik tartanak még). Meg azt is írják a tájékoztató füzetecskében:

őszi időszak: szept 10-től dec. 15ig
tavaszi időszak: jan 10-től máj végéig

ez mit jelent? azt, hogy dec. 15ig le kell tenni a vizsgákat vagy azt, hogy dec15 és jan10 között??????

mert karácsonyra vissza akarok jönni, de mikorra legyen jegyem? meg a visszafele jegy is érdekelne.

2. tudnátok nekem gyorsan 1 gyorstalpaló finnt tartani? nem a nyelvtan kéne, csak fontosabb szavak+kifejezések. kiejtéssel együtt ha lehet.

ei, kylla :)))))

thanx
zsosz

DRT Creative Commons License 2000.08.17 0 0 202
SUOMI WILL RULE THE WORLD OF ICE-HOCKEY AGAIN!!!

IHANAA LEIJONAT IHANAA!!!

HYVÄ SOUMI!!!

Ezeket kb. 57ezerszer írtam le a jégkorong-VB alatt a chat-en.
Érdemes megjegyezni, mert Finnországban mindenki jégkorongőrült! Nekem meg ez a kedvenc csapatom (csak, hogy offoljak egyet)

Denevér Creative Commons License 2000.08.17 0 0 201
Ami Tamperét illeti azért van néhány objektív tény:
Az egyik a vidámpark, ami ha minden igaz a legnagyobb és egy METRO nevezetű újdonsággal még bövülget egy éven belül.
A másik ami csak Tampere "feeling" Finnországban: Itt lehet a legmagasabban répafagyit enni. (A barátnőm imádja az éttermet, a tériszonyom kevésbé...)

(^V^)

ui.: Amugy Tampere nem kisváros! Aki vágyik a kisvárosi életre annak ajánlanám Salo-t.Tengerpart pálmafák(na jó ez nem, de sok a tó itt is akad), sehol egy hangos busz(hétvégén még a buszpályaudvaron se) és a Sárga folyó. Golfpálya, uszoda, minden van. (illetve minimum egy mindenből van.)

Előzmény: BZoltan (196)
szalka Creative Commons License 2000.08.17 0 0 200
Hogy legyunk mar egy kicsin on-ok is a topicban.
Ha van valakinek nemzetkozi diakja, akkor azzal bemehet a buszvegallomason az irodaba(nem tudom mi a finn neve) es ott bemutatja ,visz igazolvanykepet meg tan 50 FIM akkor csinalnak neki valamifele igazolvanyt, amivel szinten a igenybeveheti a buszokra vonatkozo diakkedvezmenyeket.
Szoval nemcsak az aki itt tanul, hanem aki itt dolgozik, de meg otthon is tanul,:-) Mindenesetre van ISIC kartyaja az csinaltathat ilyet.
Nekem nincs es valszeg nem is lesz, de az egyik munkatarsam csinaltatott es aztan el is fogadjak neki mindenhol. Az ara egy oda-vussz uton mar be is jon.
szaunax Creative Commons License 2000.08.17 0 0 199
off, En pedig nem irtam, hogy mindenben jobb Tampere, mint Helsinki, pont ezt a hasonlitgatast tartottam hulyesegnek, hanem arrol beszeltem, hogy szeretem ezt a helyet, a maar felsorolt dolgok miatt. BZ, asszem, nem paranoia, legfeljebbb reszedröl, mert en egy szoval nem is celoztam arra, amiröl irsz...csak leirtam, hogy itt is megvan egy csomo olyan jo dolog, ami Helsinkiben is, semmiröl nem irtam, hogy több. Te tetted fel eredetileg a kerdest, hogy miert jobbak ezek a videki varosok, mint Helsinki...en csak azt irtam, hogy ez is jo. Es meeg az altalam es masok altal felsoroltakon kivul mi az,ami Tampere mellett szol? a nyugalom, es hogy közelebb van a termeszet, mint Helsinkiben. De persze, hogy vannak Helsinkinek is elönyei, ki mondta, hogy nincsenek?
KuBa: Malev. Ja, es Szalkaval ertek egyet.on.

A diakigazolvannyal peldaul a tavolsagi buszokon felaru a jegy, nalunk a menzaan tizenharom markaert ehetsz (TAMK). Vonatkedvezmeenyhez kulön papirt kell kitöltetni az iskolaval, amely alapjaan a palyaudvaron elkeszitik az igazolvanyt. Erre is feelaru jegy jar.
A kollegiumban itt 4-500 FIM egy szoba.

Ja, es csak ugy Finnorszag pozitivumaihoz: Annyi baromi jo es otthon ritka gombat lehet akaar az ut szeeleen is összeszedni, na meg bogyos gyumölcsöket, hogy az valami nagyon tuti.

szalka Creative Commons License 2000.08.17 0 0 198
Zoli,
Ezek a dolgok mar nagyon off-ok, ezert mindenkitol bocs.
Szerintem nem kell senkinek bizonyitgatni, hogy akkor melyik hely ,varos is jobb.
Nyilvan ha X.Y kistarcsan lakik ,es ott jol erzi magat , megvan minden szamara! szukseges szorakozasi es egyeb lehetosege, ott el mar jo ideje, kialakult barati kore van, kedvenc helyei vannak es nagyon jol erzi magat ott(vagy akar tozsgyokeres helyi parja). Mi a feneert koltozne at Nagytarcsara, elhagyva a baratait, meghurcolva a gyereket, aki epphogy megszokta az itteni ovit, meg allast keresni(neki es a parnak is!) , elhagyva a lakasat, amit oly sokaig keresett mire raakadt az igazi otthonra stb.
Ha a munkaja Nagytarcsan se lenne sokkal jobb, penzt se keresne tobbet lenyegesen, akkor mi a francnak. Csak mert lehet, hogy ott a legextremebb szorakozasi lehetoseg is megvannak, de ha o nem vagyik azokra az extremekre?
Nem minden embernek napi szukseglet az Opera meg az ejtoernyozesi lehetoseg, es ez nem lenezendo szvsz.
Speciel a Tamperei Delfinarumban en tobb idot eltoltottem miota itt vagyok, mint amennyitt az Operaban eltoltottem volna ha Helsinkiben elek.
Megegyszer bocs a nagyon Off dumaert.
De a Delfinarium tenyleg nagyok coool!!!
Előzmény: BZoltan (196)
Törölt nick Creative Commons License 2000.08.17 0 0 197
>ha valamilyen finn egyetemmel tanulói jogviszonyban vagy, akkor jogosult vagy a finn >diákigazolvány használatára. Ezzel igénybe veheted az utazási
>kedvezményeket, de a lakbértámogatást valószínuleg nem (pontosabbat nem tudok mondani, >mert egy ismerosöm tegnap kapta meg, így nincsenek
>nagy tapasztalatai vele. Az ára 455FIM volt.) Azaz féláron(?) utazhatsz, ill. pl. féláron >kaphatsz ebédet is az egyetemi menzán (a félár 10FIM,
A diakigazolvany rulez s erdemes megszerezni, a vonatjegyet lehet kapni fel aron (a buszjegy aratol 30 %? kedvezmeny) s a kaja olcsobb.

Meg figyelembe ajanlom a Tenho Takalot (otteta@uta.fi), o tamperei egyetemen korkeakoulusihteeri (Coordinator of International Education), nagyon kedves bacsi. Magyarul tud, a tamperei finn-magyar barati kornek elnoke (lehet hogy hazipalinka van meg munkaszobajaban, legalabb regebben ittunk egeszsegunkre ;-). O pont nemzetkozidiakcserevel, ilyesmivel foglalkozik.

Előzmény: KuBa (195)
BZoltan Creative Commons License 2000.08.17 0 0 196
raki,

a Finlandia Talo egy kulturalius muintezmeny, ahol rendszeresen vannak komolyzenei esemenyek. Igen kivallo zenekarok lepnek fel es nagyhiru karmesterek vezenyelnek. A link most eppen nem el, de szemelyesen barmikor elmehetsz megnezni. Helyileg a Mannerheimintie-n van az Oopera elott.

szaunax,

OFF
neha en ugy erzem, hogy az ertelmes beszelgetes kozben azonnal a paranoiaba menekulsz mihelyst nem ertek veled egyet.
ON
Azert nem akarok vitaba szallni veled, mert pusztan olyan dolgokat irtal le Tampererol, ami megvan Helsinkiben is, csak itt tobb es jobb. Olyan mintha azt akarnad elhitetni, hogy Debrecenben tobb a kulturalis/sport/szabadidos lehetoseg mint Budapesten... Na most ez vicces meglatas es erosen elfogult velemenynek tunik.
Megertem, hiszen mindenki elfogult a lakhelyet illetoleg, pont ezert kerteztem, hogy miben _MAS_ mint helsinki. Mi az amit ott van es itt nincs. Tenyleg erdekel. De ha konkret objektiv dolgot nem tudsz irni, akkor ne irjal, inkabb megvarom mig mas megteszi...

z

KuBa Creative Commons License 2000.08.17 0 0 195
Egy friss infó:
ha valamilyen finn egyetemmel tanulói jogviszonyban vagy, akkor jogosult vagy a finn diákigazolvány használatára. Ezzel igénybe veheted az utazási kedvezményeket, de a lakbértámogatást valószínuleg nem (pontosabbat nem tudok mondani, mert egy ismerosöm tegnap kapta meg, így nincsenek nagy tapasztalatai vele. Az ára 455FIM volt.) Azaz féláron(?) utazhatsz, ill. pl. féláron kaphatsz ebédet is az egyetemi menzán (a félár 10FIM, legalábbis a Tamperei Muszaki Egyetemen ez a rendszer.)
OFF
szaunax: MALÉV vagy Finnair?
ON

Maradok:
KuBa

szaunax Creative Commons License 2000.08.16 0 0 194
bocsesz, off. BZ: Egyetertek, neeha maar ugy erzem, masrol se szol az egeesz, mint kötözködesröl...Az eredeti kerdesed nem talaalod összehasonlitgatasnak? Erre mondtam, hogy nincs ertelme. Es csak ezert irtam le, hogy amiket Helsinki elönyeinek tartasz, azok szinte mind megvannak Tampereeben is, amelyt varosrol lathgatolag nem tul sokat tudsz (es ezt is csak azert jegyeztem meg, mert te ugyanezt mondtad Helsinkivel kapcsolatban masokrol...na mindegy. on.
Előzmény: BZoltan (192)
Törölt nick Creative Commons License 2000.08.16 0 0 193
Az a Finlandia Talo micsoda egyébként?
Előzmény: BZoltan (184)
BZoltan Creative Commons License 2000.08.16 0 0 192
szaunax,
ha ertelmetlen osszehasonlitani, akkor miert teszed? :) az eredeti kerdesem nem az volt, hogy azok a dolgok amik vannak Helsinkiben azok jobbak e Tampereben, hanem az, hogy _miben_ jobb.
De sebaj, ezen ne vitazzunk mert ertelmetlen.
z
Előzmény: szaunax (185)
KuBa Creative Commons License 2000.08.16 0 0 191
Sepi!
Köszönöm!
KuBa
Előzmény: Sepi (190)
Sepi Creative Commons License 2000.08.16 0 0 190
Szia KuBa,

itttalálsz részletes szállásinfót Helsinkiben.
Hostelek, diákszállások, szállodák meg minden van ami szem szájnak ingere.
De vigyázz mert mostanság eléggé telt ház van itt.

Üdv

Sepi

Előzmény: KuBa (189)
KuBa Creative Commons License 2000.08.16 0 0 189
Most én kérek segítséget:
ha tud valaki Helsinkiben olcsó szállást 2-3 napra, azt kérem dobjon meg egy emillel! (Olcsó szállás alatt elsosorban valamiféle Youth Hostelre gondoltam.)
Köszönöm!

Maradok még mindig itt:
KuBa

Törölt nick Creative Commons License 2000.08.16 0 0 188
>és nem tudok rencerezni). szóval a vizsgaidőszakról írjatok már, ha tuttok, plíííz. mikortól >meddig, mijen nehéz, írás/szóbeli mijen szintű, stb.
En ilyen baromsagot, mint tarsadalom-humanistatudomanyokat tanultam, a viszgak nem nagyon nehezek, persze kell olvasni, tudni, ha akar jo pontot szerezni. Persze ez a tanartol s tanulasitargyatol fugg. A diplomamunkat lehet komolyan csinalni, vagyis ha akar laudatur-t :). Nem ritkasag szazoldalos diploma egyetemen, legalabb amikor en csinaltam (1993-ban). Most inkabb az fontos az egyetemnek, hogy minel gyorsabb mindenki befejezik az egyetemet, annal jobb. Regebben volt ilyen akateeminen vapaus, akatemiai szabadsag, barmit lehetett tanulni s az eletet is :), lazabb hangulat volt az egyetemistaknak.

A luentosarja (eloadasszorozat) utan van viszga, az idopontot az eloado adja. Van meg ilyen mint kirjatentti (a konyvviszga), s altalanos viszganapokban (yleiset tenttipäivät) folyiknak, altalaban egyszer havonta. Ezekre kell elotte jelentekezni tiz nap viszga, ezek napok biztos mar megvannak, mikor vannak. Altalaban nincs szobeli viszga, persze ha nyelveket tanulsz, a helyzet mas. Igy Tampereben volt.

Tamperei egyetemen Tenho Takalo (tenho.takalo@uta.fi) tud ilyen tanulasidologokrol, nagyon jol tud magyarul. Csak nem tudom, ha van ideje valaszolni levelekre, altalaban sok dolga van. O biztos tud errol, lehet-e kuldolfi diaknak kapni "lakaztamogatast", ha a diak allandoan itt tanul, gondolom igen (nem tudom). Ha ilyen "cserediak" vagy, s osztondijat kapsz s szobat, szerintem nem.

Előzmény: zsosz (186)
szaunax Creative Commons License 2000.08.15 0 0 187
haat, en csak a föiskolaarol tudok irni, de neehany dologban biztos megegyezik az egyetemmel.

Vizsgaidöszak van egy januar kezdeteen, meg egy aprilis veegeen-majus elejeen. Itt csak irasbeli vizsgaak voltak, nem tul nehezek, de nehezebbek, mint amennyi anyagot az oran leadtak. Es ami vicces volt, az összes vizsgaara ugyanazt az egy napot adtaak meg UV idöpontnak.
Az is kerdes, mit akarsz csinyalni az egyetemi tanulmanyaiddal. Hazavinni kreditpontnak, vagy csak szerezni egy papirt, hogy jartal erre, sikeresen elveegezted? Mert ha csak a papir kell, meglehetösen mas a dolog - az egyes mar megfelelö osztalyzat, 10-20 %-ot kell erte teljesiteni... HA lenyegesek a jegyek, akkor min. 50%, normalisan. Szobali itt nem volt, de gondolom, ha tudomanyegyetemre meesz, ott lehet.

Előzmény: zsosz (186)
zsosz Creative Commons License 2000.08.15 0 0 186
az még oké, hogy nincs köztetek senki Jyvaskyla-ból :((((, de egyetemistapista sincsen sok :(( merthogy mondom magamnak, most légy okos domokos (mondjuk ezt azért nem mondom magamnak), de a füzetecskéből, amit az egyetem küldött túl sok dolog nem derül ki (vagy inkább túl sok dolog derül ki és nem tudok rencerezni). szóval a vizsgaidőszakról írjatok már, ha tuttok, plíííz. mikortól meddig, mijen nehéz, írás/szóbeli mijen szintű, stb.

zsosz

szaunax Creative Commons License 2000.08.15 0 0 185
Mondom, ertelmetlen összehasonlitgatni.
Tampereeröl egyebkent ugy hallottam, hogy egy masik varossal (Turku remlett, de lehet, hogy ez hulyeseg) all versenyben a masodik helyert közel 200 e lakossal. Hatartol hatarig egyebkent ugy 25-30 perc. Szinhazak, könyvtarak, sok mozi (nem husz, de moziterem talaan meeg husz is van), kikötö keet nagy tora ( :o) ), huszonöt perc a belföldi repteer, a Helsinkitöl meglehetösen szaguldva egy orara levö Messilä innen lazan megvan egy ora alatt, uszodak, szaunak es egyeb sportintezmenyek (fedett sziklamaszofaltol teniszpalyan at mini-es rendes golfpalyaig minden), ettermek, kocsmak, bulihelyek szeep szamban...azert megnezneem, mekkora a tajekozottsagod Tampereevel kapcsolatban...:oP

Előzmény: BZoltan (184)
BZoltan Creative Commons License 2000.08.15 0 0 184
Valoban nem biciklizem, de vannak ismeroseim akik igen es ok megelegedessel nyilatkoznak a Helsinkii bicajutakrol.
Egyebkent a nyuzsges meg a tomegnyomor nekem sem a mufajom amiota itt vagyok.
Mindenesetre megnyugtatlak, hogy Helsinki azert egy bo ketszer/haromszor nagyobb mint Tampere. Kb fel milla alkossaga van (pontositson aki tud rendes adatot), Espoonak van ugy 300 ezer korul es Vantaa-ban ketszazezer. De ezekre az adatokra nem veszek merget. Mindenesetre az igaz, hogy Helsinkiben tudsz kersztbe buszozni ugy negyven percet, hatartol hatarig. J es Helsinki alatt en Helsinkit ertem es nem Espoot meg Vantaat. Laktam Espooban is. Nagyon szep volt, de agyrakot kaptam, hogy mindentol piszok messze vagyok.

Ja es hat ugye kinek mi az igenye. Nekem fontos az, hogy van Opera, Finnlandia Talo, etc kb 30 konyvtar meg ugy 20 mozi. Van kikoto a tengerre es az alberletemtol husz perc busszal a nemzetkozi repter es fel ora a belfoldi/sport repter. Vannak szigetek es innen is egy oran belul sipalyat talalok (Messila). Vannak uszodak es egyebb sportintezmenyek. Etteremek, kocsmak, bulihelyek meg aztan...

Amit en erezni szoktam a Tamperei/Saloi ismerosok velemenyebol az az, hogy nem teljes a tajekozottsag a Helsinkii korulmenyeket illetoleg. Az egyik oka annak, hogy szeretek finnorszagban elni, hogy itt azaltal, hogy "nagyvarosban elek" es elvezem annak a lehetosegeit attol meg kenyelmesebben es nyiugodtabban telnek a napjaim mint amikor pl kecskemeten laktam, pesthez meg hat nem is hasonlitom :)

De amugy nem akarok belemenni a fovaros kontra videk vitaba, mert ez izles kerdese, csak szoktam csodalkozni, mikor videki magyarokkal beszelgetek akiknek lenne lehetoseguk Helsinkibe koltozni, nagyreszuk alapvbetoen elutasito.

Előzmény: szalka (179)
szaunax Creative Commons License 2000.08.15 0 0 183
27. A jarat szamarol fogalmam sincs, Tampereeböl hajnalban megy Helsinkibe, onnan nemtommikor Budapestre, utoljara majusban lattam a jegyet, elö kell kotornom, szoval az remlik, hogy 11 ors valamikor (de.) lesz otthon.
Előzmény: KuBa (181)
szalka Creative Commons License 2000.08.15 0 0 182
Ne ijedj meg mikor eloszor mentem haza meg nem igy ereztem, ez folyamatosan alakult ki es biztos vissza is lehet szokni a nagyvaroshoz.
Meg ez nagyon emberfuggo, kinek a papp, kinek a pincerfiu :-)
Előzmény: szaunax (180)
KuBa Creative Commons License 2000.08.15 0 0 181
OFF
Szaunax!
A jövo vasárnap az aug. 20.? Mert akkor sajna nem. Engem az aug. 27-i AY0753-as Finnair járaton lehet majd fellelni HEL-BUD "viszonylatban".
Maradok:
KuBa
ON
Előzmény: szaunax (180)
szaunax Creative Commons License 2000.08.15 0 0 180
Szalka, ne ijessz meg! Het honapja vagyok Tampereeben, lehet, hogy KuBa-val megyek haza (jövö vasarnap repulök), es nem ugy tunik, hogy hamar visszateerek...Ennyire borzaszto lesz Pesten? Ajjaj...
Előzmény: szalka (179)
szalka Creative Commons License 2000.08.15 0 0 179
A videki kontra varosi elet egy kicsit off, ugyhogy mindenkitol bocs erte.

Zoli,
Nem tudom te valtoztal-e ilyen tekintetben miota kijotel, mert en es sokak igen. Azelott nagyon szerettem a Bp-i nyuzsgest az emberforgatagot, a nagykorut hangulatat stb egyszoval imadtam a nagyvarost, annak elonyeivel(sok szorakozas) es hatranyaival(tomegnyomor) egyutt, nem tudtam elkepzelni, hogy mashol eljek. Aztan masfel eve Tampereben elek es mikor ritkan Budapesten jarok a hideg kiraz attol , hogy tomeg van a buszon, hogy megfulladok a buztol, hogy a turistaktol nem lehet kellemesen setalni a varban stb. (Tudom Helsinki messze mas mint Budapest, csak a tulzas is a kifejezes eszkoze.)
Szoval egy kisvarosban mindig emberkozelibbek a dolgok, a helyi kircsmiben, a fittness klubban, a videotekaban mar megismernek az 4-5. alkalom utan es jo erzes, hogy tudjak a nevedet, meg ki se mondod es adjak amit szeretnel.
Kinek mi a fontosabb asszerint szeret kisebb vagy nagyobb varosban lakni, avagy faluban akar.
Kulonben bar eddig meg csak 4-5-szor voltam Helsinkiben(plusz atutazasok) nem sokkal masabbnak tunik nekem mint Tampere , szvsz hasonlo meretu /kategoriaju a ket varos ugye Tampere cirka 200 ezeres Helsinki meg gyakorlatilag 3 db 1-200 ezres varos osszeepulese, azaz nem kategoriakkal nagyobb varos, a harom resz max felmillio (ahogy en tudom) lakosu.
Salo meg Helsinki kozott mar lehet hasonlitgatni hisz akozott mar van egy 15-20-as szorzo lakossagban, de Tampere -Helsinki nem egy akkora kulonbseg.
Kb Helsinki Tampere kozott annyi a kulonbseg, hogy 15 vagy 5 percet bicozol a belvarostol az erdoig es, hogy 100 vagy 50 tancos szorakozohely van. Az a plusz 10 perc se vagna foldhoz Helsinkiben, meg ha valaki 50 tancos szorakozohely kozott nem talal maganak megfelelot Tampereben , akkor a 100 kozott se talalna Helsinkiben.

Előzmény: BZoltan (176)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!