Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.11 0 0 238

"Szigorú számadási példányon" ? He-he :) Postásvagy?

 

Ho lszerzed a vödröt ha gyári új vagy netán...?

Nem a fém kanáltol durrant meg? Esetleg az öblítésnél maradt benne hab?

 

Nálunk a gyerek (6éves) együltiben megeszik 6 ökölnyi sz.lekváros gombit. Fogy rendesen. Tavaly volt 35liter veresszilva pluszban a natúr és a maradék2éves mellet.

S.barackból meg az fél tonna is elfogyna palacsintában. :DD

 

Tavaly csináltam potyant almából, körtéből keleti fűszerekből lekvárt. Áhh már a vendéglős vinné. De nem adom , kell az később is.

Előzmény: atandi (233)
h.apci Creative Commons License 2012.07.10 0 0 237

A szilvalekvár főzése hagyományos módon türelemjáték, s mire kész nyoma sincs a héjának, ami fontos az állaga, a színe és az íze miatt. A szilva fajtája sem mindegy. Kis mennyiségben nem is tudom, lehet-e igazán jót csinálni. Régebben sokat vacakoltunk vele, de 2 főre nem éri meg...

Előzmény: atandi (236)
atandi Creative Commons License 2012.07.10 0 0 236

Itt van a 208-as hsz-ben.

 

Nóra, persze, hogy nem baj, én imádom elrágicsálni az összepöndörödött szilvabőrt, finom.

Előzmény: borsika79 (234)
CBNora Creative Commons License 2012.07.10 0 0 235

A barackdzsemet csak hámozva szeretem, de a szilva jobban ízlik héjastul. Próbáltam hámozva is, de nem találtam olyan ízletesnek. Igaz, hogy a héj pöndörödik, de nem baj.

Előzmény: tooommm0013 (230)
borsika79 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 234
Mi is műanyagvödörbe,hordóba szoktuk,és nem műanyagízű. Megosztanád velem ennek a szilva ill. barackdzsemnek az elkészítési módját? Az idő homályában,kb. 20 éve úgy emlékszem a szomszéd öregnéni csinált ilyesmit őszibarackbol.
Előzmény: atandi (233)
atandi Creative Commons License 2012.07.10 0 0 233

A savanyúság nem veszi át a műa vödör ízét, azaz nem tudhatom, mert a vödröt még sose kóstoltam. A savanyú viszont ízlett belőle eddig még mindig. Én épp most fogadtam meg, hogy több kisebb vödörben csinálom. Egyrészt az egyikbe megy savanyú, a másikba nem, a harmadikba merészelek egy kis almát is tenni(még nem tudom, hogy), továbbá tegnapra megforrt az egyik adagom...még sose fordult elő, így nyilván elnyegléskedtem valamit, belenyúltam úgy kézzel, ahogy nem kellett volna vagy mittomén esetleg valamit nem rendesen mostam meg, nem tudom. A másik vödör(a lé közös adagban készült, csak a  10  liter vizes adag túl sok lett a (..asszem...) 16 l-es diszp. vödörhöz. Szóval nem a lében volt a hiba, hanem a belenyúlkálásban valószínűleg. Úgyhogy holnap csinálok másik 2 kisebb vödörrel. Télen is egyszerűbb lesz behozni egy kisebb vödröt a benti kis-spájzba.

 

Szilvalekvár: nem macerásabb, mint a sárgabarackkal , ennek a cacanska lepotice-fajtának könnyen lejön a bőre. DE ez csak érdekesség-mennyiségben készült-és persze kísérletnek, 3 üveggel. (nem fogy nálunk sok lekvár, kivéve a sárgabarackot, de aztmeg csak én adhatom ki a spájzból, szgorú számadású nyomtatványon, különben a fiúk pár hét alatt felfalnák...

Előzmény: Törölt nick (231)
tooommm0013 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 232

Műa. vödörbe rakják nagyüzembe is.

Előzmény: Törölt nick (231)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 231

Macejás?? Nekem ojbátűnyik!

 

Nem veszi át a műanyag izét a savanya? 30 literes hordót veszek(3500ft)!

Előzmény: atandi (227)
tooommm0013 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 230

Akkor ők sem az ízét tartották a legfontosabbnak.

:)

Előzmény: h.apci (228)
tooommm0013 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 229

Én azt vettem észre, hogy a csavaros fedők hidegen nem működnek jól. Hiába húzom meg, akkor sem jó. Inkább "megszakad a menet".

Nyers szörpöm is akkor lett penészes ha kupakal zártam le. Befőzőfóliával jó lett. (celofán alatt meg be is sűrűsödik veszettül)

Csak egy ötlet...

Előzmény: atandi (227)
h.apci Creative Commons License 2012.07.10 0 0 228

Őseim szerint a szilvában a héjában és közvetlenül alatta van a lényeg.

Előzmény: atandi (227)
atandi Creative Commons License 2012.07.09 0 0 227

Igen, éretten könnyen lejött a bőre.

Diszperzites vödörbe dobálok, zacskó nélkül.

Előzmény: Törölt nick (226)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 226

atandi!

 

A szilvát is hámozod?

A dobálóst vödörbe csinálod? És teszel a vödörbe nylonzsákot vagyvmit??

Előzmény: atandi (215)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 225

Mivel se a nyári almán, se a barackon nincs termés, ezért a meggyből jó sokat betettem a fagyasztóba. Szuper! Nyári hőségben a hideg gyümölcs:))

borsika79 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 224
Nem szoktam túlbonyolítani.
Előzmény: Törölt nick (223)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.08 0 0 223

Sok fűszert igényel nekem legalábbis.

Előzmény: borsika79 (221)
borsika79 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 222
Szia. Tegnap én meg Feketeerdő dzsemet csináltam. Picit híg lett ugyan de annál finomabb. Ma már meg is kóstoltam 1 kis palacsintába.
Előzmény: atandi (215)
borsika79 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 221
Szia. Kösz,hogy belinkelted ezt a fórumot. Ma én is csinálok kovászos tököt,meg valamikor még kovászos káposztát is.
Előzmény: Törölt nick (192)
gomba2008 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 220

Látom, nálad rajta van a csavarós tető is. Én nem szoktam, csak a celofánt, azt is csak egy rétegben. A nedvesség lassan elpárolog, és igazi rendes lekvár lesz belőle. Nyilván nem egy hét alatt....

A teteje kissé meg is barnul, ezt szoktam aztán a zserbóba belerakni. Azon gondolkodom, hogy ha egy vékony celofáncsíkkal elzárnám a levegőtől ez is megoldódna......úgy értem közvetlenül még lezárés előtt rá a "masszára".  Csak aztán bontáskor el ne feledkezzek róla. :)))

 

Amivel eddíg kipróbáltam, minden gyümölccsel működött, még a csipkével is. A szilvalekvár is így készül. Ha emlékeztek még, az öregek cserép edényben azaz köcsögben (nem, nem az a köcsög!!!) tárolták. Újságpapírral volt csak lefedve.  Ez a módszer simán adoptálható a nyers szilvához is, ugyanolyan "kocsikenőcs" lesz belőle karácsonyra.

Előzmény: atandi (215)
gomba2008 Creative Commons License 2012.07.08 0 0 219

Annyi cukrot teszel, amennyit szeretsz. (jelzem 200 gr. az csak 20 deka) ...én nem szeretem ha nem édes a lekvár, úgyhogy barackhoz kb. fele cukor, ribizlihez 1:1 arányban. 

 

                      

 

                      

 

Áfonyák két "teljes" szüret után. Megint szedni kell.

Előzmény: Törölt nick (213)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 218

Van 10kg kajszi. Hát nem a jó féle. Megcsinálom. Egy életem -egy halálom! :)

Előzmény: atandi (215)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 217

Nekem meg tele van vele minden izéém... pedig csak 3 zacskóval ültettem tököt.

Előzmény: pastrami (216)
pastrami Creative Commons License 2012.07.07 0 0 216

Ma vettem két szép cukkinit. Megcsinálom:). 

Előzmény: zsebi41 (191)
atandi Creative Commons License 2012.07.07 0 0 215

A cukor persze ízlés kérdése, én így kaptam anyósomtól a receptet és így csináltam. Nem szeretem a túl édes lekvárokat, ahol csak az édesség dominál, de ezt nem éreztem túl édesnek. KI lehet próbálni persze kevesebbel is. A rumos meggyet is ugyanígy csinálom, és abból is felforr pár, a többi meg tökéletes.

És kíváncsiságból tavaly kipróbáltam szilvával is. Nem olyan ízű, mint az igazi kocsikenőcs szilvalekvár, hanem inkább mint a friss szilva.

 

tavalyiak

 

 

Szilva:

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 214

Azért is romolhat meg mert a szedőkanál olyan helyre érhet ahol felszed és átadhat bacit.

Előzmény: atandi (208)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 213

De sok a cukor!!!! 5kg gyümihez 200g is sok.

Előzmény: atandi (208)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 212

Megpróbálkozom!

Előzmény: gomba2008 (210)
gomba2008 Creative Commons License 2012.07.07 0 0 211

No látom, nem vagyok egyedül. :))) Kb. ugyanenyni cukrot is használok, és nekem nem túl édes. Ahány ház, annyi szokás.... a lényeg, hogy nem kell főzni. Nagyanyám agyonfőzött mindent, mégis előfordult vele is, hogy megromlott pár üveg néha...fene sem tudja mi az oka. Nálam egyszer a feles meggy lett keserű. Még a szörpje is. Ihatatlan/ehetetlen keserű...

Nekem a legteteje meg szokott barnulni. Neked nem?

Előzmény: atandi (208)
gomba2008 Creative Commons License 2012.07.07 0 0 210

Tkp. csinálj mindent ugyanúgy mintha lekvárt főznél, csak hagyd ki a főzést. Üveget meg celofánnal kell lekötni, nem a lecsavaróval, és pár hét alatt besűrűsödik. Mármint a barack, mert a ribizlifélék annyi pektint tartalmaznak, hogy 3 perc alatt bezselésedik. Tartósítószer a natrium benzoát.

 

Kajszi: Forralok kis lábosban vizet, egy fémszitán néhány másodpercre belelógatom 4-5 darabjával a barackot. Így könnyen lejön a kabát róla. Kimagozom, nagy lábosba rakom. Cukrot kinek - kinek szokása szerint bele. Natrium benzoátot is belekeverek és fedőt rája. Pár napig áll az lábosban, időnként keverek rajta. Amikor legközelebb időm van, üvegekbe rakom, celofánnal lekötöm. Ennyi. 

 

Ribizli detto, csak azt a nyeles géppel leturmixolom. Ha nem turmixolom akkor is finom, télen sokféleképp felhasználható. 

Előzmény: Törölt nick (207)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.07 0 0 209

Ezzel csak egy nagy baj van, iszonyat édes. 5 kiló barackhoz maximum 1 kiló cukor megy nálunk, a túl édes csak azért fogyna el, mert anyósom(89) gyakorlatilag csak édeset eszik meg. De mi nem ennénk belőle.

Előzmény: atandi (208)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!