Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1317
Igen. Az MLSZ koszorújára pedig ezt írták: „a felejthetetlen jóbarát és futballművész”.
Ami nekünk Gyurka, nekik a "der Papierene".
Előzmény: lg23 (1313)
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1316

Taha a második jobbról :)

Előzmény: lg23 (1315)
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1315

:-)

 

Az biztos, hogy az első Salem, a többin még gondolkoznom kell :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1314)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1314
Ha olyan egyszerű, felsorolnád balról-jobbra a játékosokat? A felső sorral kezdd!:)))
Előzmény: lg23 (1312)
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1313

erre meg van egy tippem :) Hogy megbizonyosodjak, rákérdezek: ő nyitotta magára a gázcsapot?

Előzmény: Tempó Vasutas! (1310)
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1312
ez egyszerű, de nem lövöm le :D
Előzmény: Tempó Vasutas! (1309)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1311
Emen, küldtem neked képeket, összesen öt levélben. Remélem, elég nagy volt a tárhelyed...
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1310
És vajh ő kicsoda?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1309
Találós kérdés: miféle csapat ez? Annyit segítek, hogy a két háború közötti magyar futball egyik legtöbbet emlegetett gárdájáról van szó.
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1308

szerintem végezz el egy levéltáros, egy könyvtáros és egy múzeólógus szakot is a meglévők mellé, és elképzelhető, hogy felvesznek :-)

 

De mivel 5 alkalmazottjuk van, szerintem leginkább kihalásos a dolog!

Előzmény: Tempó Vasutas! (1306)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1307
"A múzeum az idők során több, értékes magángyűjteménnyel gazdagodott. Így a múzeum fotótárának döntő részét jelentő Pobuda- és Kozák-hagyaték, valamint a főképp aprónyomtatvány- és jelvényanyagból álló Kerezsi-gyűjtemény is ekkor integrálódott a múzeum gyűjteményébe. A sportfilmstúdió megszüntetésekor az archívum jogutódja is a Sportmúzeum lett."


http://www.sportmuzeum.hu/informaciok/informaciok_tortenet.html
Előzmény: Száz győzelmet aratott (1304)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1306
Én nem pusztán az épületbe akartam bemenni, hanem dolgozni. Van egy kis különbség.:)
Nem tudom, hogy a cikk mikori, de nagyjából ki lehet következtetni. Kb. két éve költöztek el a Sportok Házába, amikor legutóbb ottjártam, júniusban, még ott voltak. Viszont azóta másnak kellett a hely, ahogy hallom, és átzsuppolták a szomszédos, Istvánmezei úti NUPI épületébe (ahol szintén szerettem volna dolgozni, de ott sem kellettem).
Előzmény: lg23 (1302)
gazsi80 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1305
Ez a Pobuda (bocs a tudatlanságomért) nem Pobuday nevű fényképész volt (ezzel a névvel már találkoztam valahol)?
Előzmény: Száz győzelmet aratott (1304)
Száz győzelmet aratott Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1304

A Pobuda hagyaték az MTI-nél van ( volt), ez biztos.

Lehet, hogy átkerült mostanában a Sportmúzeumhoz, de nem értem, hogy ez, hogy történhet meg.

lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1303
Egyébként az MTI esetében már kicsit eltúlzott a védekezés. A két főállású kutatójuk fehér kesztyűben rohangál egész nap... na mindegy. Csak valahogy legyen hozzáférhető a rengeteg előhívatlan képkocka :-)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1301)
lg23 Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1302

A Sportmúzeumba viszonylag könnyű bejutni: kell szerezni egy kutatási engedélyt bárkitől. Szerintem bármelyik magyar sportklub, vagy éppen egyetem engedélye megteszi. A lényeg, hogy legyen rajta valami pecsét, és hivatalosnak nézzen ki. Ha akarod, hamisítok neked valamit :D

 

Persze ez 4-5 évvel ezelőtt volt.

 

a bemásolt cikknek mi a dátuma?

Előzmény: Tempó Vasutas! (1301)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.28 0 0 1301
Az MTI esetében az lehet, hogy így védekeznek az ellen, hogy bárki bemehessen, és kutakodhasson, mert arra vélhetően nincs kapacitásuk. Ez persze csak tipp. Vélhetően a kapcsolatok rengeteget számítanak, ahogy ilyen esetben lenni szokás.

A Sportmúzeumról egy kicsit többet tudok, pl. azt, hogy kb. öt éve próbálok bekerülni, reménytelenül. Nagyon komoly finanszírozási problémáik vannak, a fotók is azért sincsenek normálisan feldolgozva, mert alig van ott néhány szakalkalmazott.

De itt van róluk egy cikk, mindenkinek ajánlom elolvasni: a sportnemzet így becsüli meg a sportját, a múltját. Lehangoló olvasmány

http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/public/hirek/hir.php&id=12995
Előzmény: lg23 (1300)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1300
persze ha bárkinek van pozitív(abb) tapasztalata az alább említett műintézményekkel kapcsolatosan, vagy esetleg más "archív-fotó-lelőhellyel" kapcsolatban, az ne legyen rest és ossza meg velünk! :-D
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1299

Két adat a Sportmúzeum honlapjáról:

 

1. "archiv fotó: 70.000 db"

2. "Így a múzeum fotótárának döntő részét jelentő Pobuda- és Kozák-hagyaték"

 

Nos, a Pobuda-család egy három generációs fényképész család. Ha jól tudom, Alfréd volt a legöregebb, Tivadar a fia, és Tibor az unokája. Hárman együtt a magyar futballt a születésétől az 1970-es évekig végigfényképezték.

 

Na most elég ha annyit mondok, hogy a "Fradi futballévszázad" c. 1994-es Nagy Béla könyv majdnem teljes fényképanyaga innen származik, ebből a gyűjteményből. Ha esetleg még nem akadt a kezed közé ez a könyv, akkor annyit róla, hogy minden idők kimagaslóan legszebb magyar futball könyve (a tartalmára már nem mondok ennyire szép szavakat), köszönhetően a kb. 300 db fotónak, aminek saccra a fele a második világháború előtti korszakból származik. A képanyaga vetekszik a nekem meglévő "The Official Liverpool FC Illustrated History" c. könyv képanyagával...

 

Közte olyan fotók, mint pl. egy az Fradi B-középről, 1957-ből, vagy a ferencvárosi játékosokról, ahogy lyukat keresnek az 1934-es Újpest - Fradin a hálón, egy vitatott gól után...

 

Nos, ez a gyűjtemény, ami az FTC-n kívül valószínűleg a többi csapatra is bőven kiterjed, és a honi futball történetének jó 70 évét öleli fel, ha minden igaz, teljes egészében a Sportmúzeum birtokában van. Jelenleg nem tudom, mi a sorsa, de úgy 2002 körül, amikor bent jártam a múzeumban, úgy saccra 0,5 ezrelékes volt a feldolgozottsága. Vagyis van egy szűk szoba, benne egy fém szekrény, és abban ömlesztve több tízezer fénykép. Talán sportág szerint sorba van rendezve, de más alapján már nem nagyon...

Persze az elmúlt években talán (remélem) javult a helyezet...

 

Megint csak... ez egy ilyen ország!

Előzmény: Tempó Vasutas! (1296)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1298

azért ha két gép közül kell választani, és az egyik általában nem működik... akkor rájössz, hogy a szükség nagy úr :D

 

Egyébként a kettőből az egyiket sikerült úgy megoldaniuk, hogy nincsen hozzá asztal. Vagyis vagy az öledben jegyzetelsz, vagy hátrafordulsz az asztalhoz, és ott... :)

 

Na nem bántom őket tovább, még mindig jobb, mint a semmi! :-)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1295)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1297

Lehetne, ha adnák...

 

Az MTI-ben töménytelen mennyiségű jobbnál jobb fotó van - hozzáférhetetlenül.

 

A történet a következő:

Először is kutatni nem lehet, csak kéréseket teljesítenek. Vagyis egy darab papírra leírsz egy dátumot, és hogy milyen azzal a dátummal kapcsolatos eseményről van szó. Vársz fél órát, és visszajönnek, hogy van találat, vagy nincs találat. Ha volt találat, akkor kihozza emberünk a keresett fotót, és megállapítják az árát (5-10000 forint/fénykép körüli árra gondolj)

 

Ha béna a kereső embered, akkor akkor sem fog találni, ha van.

 

No de nem is ez a legnagyobb gond! A gond az az, hogy az MTI fotósa az adott mérkőzésen mind a 24 vagy 36 képkockát ellőtte. Ebből a filmsorozatból az MTI aznapi szerkesztője kiválasztott egyet vagy kettőt, ami megjelenésre érdemes volt. Na most az esetek 99%-ban - mivel vélhetően nem futballhuligánügyi szakértők, és nem bulvárújságírók voltak az MTI szerkesztői - a "Sárosi (X) a harmadik gólt lövi a Budai 11 hálójába" aláírású kép előnyt élvezett a "A ferencvárosi közép a pályára tódult" aláírású fotóval szemben.

 

Magyarul az MTI őriz (mert megmondták, tényleg őrzik!) több ezer tekercs filmet magyar futball mérkőzésekről, amin vélhetően a fotóriporterek a legváltozatosabb, futballal kapcsolatos eseményeket örökítették meg a pályáról és a lelátóról. Ám ezen tekercsekről csak azok a kockák hozzáférhetőek, amiről 70-80 évvel ezelőtt az MTI aznapi szerkesztője úgy döntött, hogy érdekes. A többi az örökké ott fog porosodni az archívumban, anélkül, hogy bárki valaha is megnézhetné őket. Pedig vélhetően egy fotós nem csak a meccsjelenetek kapta le, hanem a szurkolókat is, a balhékat is...

 

De hát ez egy ilyen ország...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1294)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1296
Alkalomadtán mesélnél nekünk erről a Pobuda-gyűjteményről?
Előzmény: lg23 (1289)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1295
A kézi szerintem sokkal jobb. Halkabb és finomabban lehet állítani, mint a motorost. Párezer tekercs mikrofilm befűzése-tekerése után állítom, hogy a kézi emberibb, én igazi barátra leltem benne:). Persze kinek a kézi, kinek a motoros:)

Viszont a gép márkája sem mindegy, van olyan, amelyikhez le sem ülök.
Előzmény: lg23 (1293)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1294
A kiadónál, ahol a könyvem tán megjelenik egyszer - ott mondták, hogy az MTI-n keresztül lehet jó fotókhoz jutni.
Előzmény: lg23 (1292)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1293

egyébként az FSZEK-ben az olvasók fele (1 db) kézzel tekerős, csak a másik felének (szintén 1 db) van elektromos tekerője...

 

középkor... :-)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1291)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1292
na ott meg aztán főleg nem fogsz sikerrel járni, ha érdekel, azt is elmondom, hogy ott miért :D
Előzmény: Tempó Vasutas! (1291)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1291
Az OSZK-ban is ilyen az olvasók nagy része, felük akkor került oda, amikor a Szabad Európa teljes anyaga mikrofilmen bekerült. Leglábbis így tudom. szkenneres mikrofilmolvasó 1-2 éve van.
A cikkhez nem olyan kép kell, ami összefügg valamelyik meccsel, a lényeg, hogy balhét ábrázoljon, vagy legalábbis rendőri készültséget, és jó minőségű legyen. Szóval újságból kifotózott kép szóba sem jöhet. Azt hiszem, az MTI-t fogom még célba venni.
Előzmény: lg23 (1290)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1290
Ja azt kihagytam, hogy a mikrofilm olvasójuk kb. 1972-es típus, a Széchenyivel ellentétben ennek nincs szkennere. Amolyan "örülj, hogy van" márkájú.
Előzmény: lg23 (1289)
lg23 Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1289

hogy is mondjam... botrányosan gyenge a felhozatal... ez az egyetlen egy futballal kapcsolatos fotó van a neten (és 40 ezer nem futballal kapcsolatos...)

 

Szerintem jó sportfotói kizárólag a Sportmúzeumnak vannak (bár nagyon rejtegetik őket. Ha a Pobuda-gyűjtemény azt öleli fel, amire gondolok, akkor felbecsülhetetlen kincsről van szó.). Azon kívül korabeli újságokból lehet vadászni.

 

Az 1926-os meccsről szinte 100%, hogy van fénykép a Pesti Napló vagy a Pesi Hírlap képes műmellékletében (minden évben máshogy hívták. Lehet, hogy Képes Pesti Napló, Pesti Hírlap Vasárnapja vagy valami ilyesmi néven találod meg). Továbbá 1926-ban a Nemzeti Sportnak is volt fényképes melléklete. A Sporthírlap azt hiszem csak 1928 vagy 29 körül lett "fényképes".

 

Az 1922-es meccsről szerintem a Tolnai Világlapja lehet megfelelő forrás, úgy tippelem, hogy van benne fénykép az eseményekről. Más ötletem nincs, tudtommal ekkoriban még nem létezett a fent említett két újság képes melléklete, és az NS meg az SH is csak rajzokat közölt.

 

Az 1911-es meccsről kb. 101%, hogy soha semmilyen fényképet nem fogsz találni.

 

Ami segítségedre lehet az az, hogy a FSZEK-ben van egy tematikus sajtófotó kartoték-rendszer. Magyarul a fényképeket közlő sajtókiadványok fotóit tematikusan rendszerbe foglalták. Vagyis ha fellapozod az 1867-1919 közötti korszakból a "Sport" címszót, akkor fogsz találni kb. 100 db utalást, mint pl. "FTC - Blackburn nemzetközi mérkőzés az Üllői úton. Tolnay Világlapja 1913. október 2, 114. old."

(Ezt csak hasraütésre mondtam).

 

(Lehet, hogy ez csak nekem különlegesség, de nekem tetszett)

 

Ez alapján ki lehet kérni az adott újságot, és valahogy megszerezni a fotót. Azért mondom, hogy "valahogy", mert fényképezőt nem lehet bevinni, szkenner nincsen, ilyen régi újságot nem engednek fénymásolni - de ha engednek is, silányodik a minőség. Egyetlen lehetőség van elméletileg: kifotóztatni az újságból. Ami kb. 2000 forint/fotó, és akkor lesz kész, amikor a kifotózó cég ráér. Ha szerencsés vagy kb. 1 hónap.

 

Ami még elméleti lehetőségként felmerül: kikérni mikrofilmen az adott újságot, és kinyomtatni a fotót. Csakhogy ez értékelhetetlen minőséget jelent (a fénymásoló hozzá képest nyomdagép), 400 Ft/A4-es oldal áron.

 

Egyébként az FSZEK-ben megvan a Sporthírlap elég sok és a Pesti Hírlap, Pesti Napló képes mellékleteinek majdnem minden példánya fűzve is, nem csak mikrofilmen. És még ki is lehet kérni. Csak a sokszorosítás...

 

Szóval az állapotok áldatlanok, ötletem meg nem nagyon van a megoldásra...

 

De azért remélem, némi támpontot tudtam adni :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (1288)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.27 0 0 1288
Egy kérdés lg-hez, fényképügyben.

Betettél egy képet a FSZEK-gyűjteményből. Milyen ott a felhozatal? Szükségem lenne az idén egy-két kiváló minőségű felvételre, ami valamilyen verekedést, rendőri beavatkozást mutat be.
Amint azt már neked mondtam, tervezek egy cikket Ünneprontók címen. Hogy más is értse: három meccsről szólna, egy 11. karácsonyi 33 FC-UTE találkozóról, egy 22-es, engesztelésnapi VAC-MTK-ról és egy 26-os húsvéti Fradi-MTK-ról. Mindhárom ünnepnapi meccsen valamilyen botrány történt. Karácsonyra szeretném megjelentetni a cikket, és kellene hozzá egy-két illusztráció.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!