Keresés

Részletes keresés

freex Creative Commons License 2009.08.05 0 0 11031
Hát igen, sajnos kevés, amikor 10-es szél fúj.
De ha szinte ugyanannyiért kapható 3kW-os gép, mint 600W-os, akkor vétek a kisebbet megvenni.
Amúgy érdemes megnézni a kínai gépek jelleggörbéit. Most néztem a pl. ZW-600 adatlapját, ami 2/3/4-es szélben 25/72/100W-ot ad. Kicsit utánaszámolva a 2.2m átmérőjű körön ekkora szélben 18/60/150W van, ami 2-es szélben 135%, 3-as szélben 120%-os, de 4-es szélben is 67%-ot hatásfokot jelent, ami még mindig magasabb, mint a Betz szerinti 59%. De megnéztem több kínai gép adatlapját és jelleggörbéjét is, szinte mindegyik teljesen irreális adatot közöl kis szélsebességre, ugyanakkor nagy szélsebességnél meg egész alacsony 20-30%-os hatásfokkal dolgoznak. Ekkora hazugsággal könnyű eladni, erre mondtam, hogy aki komolyan gépet venne, az menjen szélmérővel és multiméterrel, és mérje meg működés közben.
Már mondtam a szeles komámnak, hogy csináljon kisebbet. Nem nagyon hajlik rá, mert munka ugyanannyi van vele, anyagköltségben meg annyival nem kevesebb.
Előzmény: Bazarghai (11030)
Bazarghai Creative Commons License 2009.08.05 0 0 11030
Szia!

A baj csak az a 3 kw-os géppel, h nincs a szélben 3 kw csak az esetek elenyésző részében. Bár ha az ár/teljesítmény viszonyt nézzük, meggondolandó.

Érdemes lenne a komádnak kisebb piacra is gyártani, mondjuk 1 kw-osat 150-ért vagy hasonló.

B
Előzmény: freex (11026)
Urza Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11029
Esetleg tudnál segíteni ebben a témában? Van kapcsolási rajzod ilyen vezérlőhöz?
Előzmény: erbe (11013)
tuutuu Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11028

Miért kell feltétlen gerjesztett generátor?

Azért, mert csak azzal érheted el, hogy a rotor fordulatszáma mindig a méretezett gyorsjárási tényezővel pörögjön. A hatásfoka ugyebár akkor a legnagyobb.

 

 

Mi bajod az autógenerátorok szabályzójával? Azt tudja, amire tervezték. Ha nem tetszik, ezerféle töltésszabályozó rajzot találsz a szakirodalomban, úgy alakítod, ahogy neked tetszik. De újat tervezni követelményekhez igazítva ma már csak percek kérdése.

 

Merthogy nekünk akkuhoz ( nem fűtésre / rezisztív terheléásre ) buck-boost szabályozás kellene.

Magyarán az satnya dolog, ha csak a klasszikus tartományban működik a generátor, hanem ha már van 3 V, abból is csináljon töltőáramot, az meg pláne izgalmas ( én beollóztam ide egy tipikus karakterisztikát generátorról ), hogy a generátorfeszt el kell engedni akármeddig, és onnan visszaszabályozni a kívánt töltőfeszre/áramra.

 

Előzmény: erbe (11009)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11027
Elküldtem emailben.
Előzmény: Athes (11025)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11026
Teljesen igazad van, csak az árakat is figyelembe kell venni.
Ha kapsz mondjuk 312 ezerért 600W-osat, vagy kapsz 330 ezerért 3kW-osat, nincs mien gondolkodni. Szerintem...
A visszatáplálás, mint erbe mondja nem biztos, hogy megoldható, mármint az áramszolgáltató vagy elfogadja vagy nem. Persze léteznek szélgenerátorhoz is visszatápláló inverterek (pl. SMA Windy Boy), csak itthon inkább a napelemes visszatáplálás a divat.
Mindemellett, mivel a beruházás nagyon hosszú idő alatt térül meg (min. 5-10év), ennyire előre én ebben az országban nem merek gondolkodni. Mi van, ha 2 év múlva csak feléért veszik át az áramot, vagy át sem veszik? Kormányok, hivatalok, hivatalnokok jönnek-mennek...
Amúgy pedig szép és jó dolog a visszatáplálás, mert azt gondolja az ember, nem kell akkut venni, nincs akkuamortizáció. Csak egyet felejt el a fentieken kívül: kb. annyival többe kerül a visszatáplálós inverter - a visszatáplálás belépő költségeit nem is említem -, mint egy jó nagy akkupakk.
Feketén visszatáplálni csak úgy tudsz, ha régi órád van, azaz oda-visszaforgó. Erre kicsi az esély, bár még jövő évig nekem is az van. A legegyszerűbb visszatáplálás, ha dc motorral forgatsz ac motort, kicsit túl kell forgatni, s máris táplál vissza.
Előzmény: Athes (11021)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11025
Elküldöd az ismerősöd elérhetőségét?
Előzmény: freex (11019)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11024
Tényleg nem veszik át a szálgenerátoros áramot? Grrr... Akkor megoldom feketén. Visszatáplálós inverter + valamennyi akku. Ha jól működik, akkor megy vissza a hálózatba, ha az nem vesz fel többet, akkor megy az akkuba...
Előzmény: erbe (11023)
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11023
Napelemnél biztosított a visszatáplálásos átvétel. Szélgenerátornál nem valószínű, hogy belemennének, ilyen kis tételben meg nem is éri meg.
Előzmény: Athes (11021)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11022
Meterológiai állomást én is találtam, de nem kivitelezhető a kézzel regisztrálás. Legalábbis nem mondható valami pontosnak. (pl. az éjjeli adatok kimaradnak, a nappali adatok kimaradnak, marad az este és a reggel, amikor otthon van az ember)

Tud valaki szélmérésre cuccot?
Előzmény: freex (11020)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11021
A 2-3kW-os gépekből itt a fórumon is sokan kiábrándulnak, mert nem termel kis szálben, ellentétben pl. az említett 300/500W-ossal. A visszatáplálás mozgatja a fantáziámat, nem kell akku, kevesebb veszteség.
Előzmény: freex (11019)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11020
Ha nem akarsz sokat rákölteni, akkor csinálhatsz fél ping-pong labdákból kanalas szélmérőt, rá kis mágnest, kerékpár computerrel meg mérheted a szélsebességet.
Hátránya, hogy figyelni kell és az irányt sem mutatja.
De 30e körül kapható komplett rádiós "meteorológiai állomás", ami küldi a szélsebességet és irányt, de ugyanúgy kézzel kell regisztrálni és statisztikát csinálni.
Valami olyasmi lenne jó, ami össze van kötve kis laptoppal és folyamatos időközönként regisztrálja az erősséget és irányt.
Előzmény: Athes (11018)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11019
Ja, és ha tényleg van szeled, ajánlok neked gépet. Nem akarom agyonreklámozni a szeles haverom gépét, még valaki azt hiszi, hogy jutalékot kapok, pedig nem. Csak egyszerűen láttam pár gépet, használhatót meg használhatatlant is. Röviden annyi, hogy a kínaiak jó közelítéssel az utóbbi kategóriába sorolhatóak, ami meg tényleg jó, az iszonyat drága.
Ha tényleg komolyan akarsz rákölteni, olyan 700-800e Ft-ból lehet olyan rendszered, ami tartalmaz 1000Ah, azaz kb. 10-12kWh tárolókapacitást, 2-3kW-os invertert meg ugyanekkora szélgépet.
Előzmény: Athes (11014)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11018
Van megfizethető mérőtechnikára ötleted? Egyszer már nekifutottam, de feladtam...
Előzmény: freex (11017)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11017
Mérd a szelet legalább heteken keresztül amilyen magasan lenne a gép, esetleg több ponton, csinálj róla statisztikát.
A legjobb megfizethető gép is 3-4m/s körül kezd termelni, itt a névleges teljesítményének alig pár százalékát adja le. Az ne tévesszen meg, hogy érzed fúj meg hajlonganak az ágak. Az kb. 2-3m/s!!! Egy általános 2-3kW-os gépet olyan 1.5m-es lapátokkal szerelnek fel, tehát az általa bejárt felületen kb. 120W energia van a 3m/s-os szélben. Ennek a legjobb esetben is 35-45%-át tudják a szélgépek hasznosítani, vagyis a 2-3kW-os gép ebben a "jó szélben" ad vagy 40-50W-ot.
Komolyan mondom, mérés nélkül akkorát lehet szopni, hogy hihetetlen.
Előzmény: Athes (11014)
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11016
Elvben akár 50 év is lehet az élettartama. Alapjában a csapágy minőségétől, az üzemórától és a szélnyomástól (fordulatszám, terhelés) függ. Viszont egyetlen rossz mozdulattal is tönkre lehet tenni. :-(
Előzmény: Athes (11015)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11015
Na, ezt jól megasszondtam...

tetén = tetőn, az első mondat kérdés...

A Permanentes legkisebb generátor mennyire tartós?
Előzmény: Athes (11014)
Athes Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11014
Sziasztok újra!

Áramtermelésre tudtok ajánlani valami jó ár/érték arányú cuccot. Szelünk általában van, és a tetén is van még hely. Évi kb. 4000kWh a fogyasztásunk.

Érdemes gondolkodni visszatáplálásban, vagy csak "feketén" táplálni?
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11013
Olyan vezérlő kell, ami az akkuk teljes feltöltése után söntellenállásra, pl vízmelegítésre irányítja a termelt áramot. Álló keréknél pedig megakadályozza a gerjesztést, ne szopja hiába az akkut.
Előzmény: Urza (11012)
Urza Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11012
Tehát akkor simán tölthetem vele az akksikat elvileg. Vagy kell azért valami töltőelektronika?
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11011
Ez attól függ, milyent veszel. A régebbieknél, általában a szoc. típusoknál nincs rajta. Újabbaknál már mindegyiken rajta van. Ha megnézed a hátulját 5-6*3-4 cm-es 1-1,5 cm magas dudor, előfordul, hogy műanyag védőbúra alatt a szabályzó. Van amelyiknél csupán egy tranzisztor kinézetű tok, hűtőbordán.
Előzmény: Urza (11010)
Urza Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11010
Sziasztok!

Egy technikai kérdés, bár lehet hogy elég buta :)

Ha autógenerátort használok egy szélkerékhez, ahhoz hozzá van építve alapból a fesszabályzó, vagy az egy teljesen külön áramkör? Tehát ha vaszek egy bontott generátort, akkor kell hozzá külön az is?

köszi
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11009
Miért kell feltétlen gerjesztett generátor?
A permanent által forgalmazott kínai jó példa arra, hogy állandó mágnessel is építhető nem ragadós, könnyen induló generátor.
Nagyobb teljesítményeknél célszerűbb a gerjesztett.
Mi bajod az autógenerátorok szabályzójával? Azt tudja, amire tervezték. Ha nem tetszik, ezerféle töltésszabályozó rajzot találsz a szakirodalomban, úgy alakítod, ahogy neked tetszik. De újat tervezni követelményekhez igazítva ma már csak percek kérdése.
Előzmény: tuutuu (11004)
erbe Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11008
"A légmagosnak milyen fordulatszám/póluspár viszonytól nagyobb a hatásfoka?"
Soha még csak meg sem közelítheti. :-(
Előzmény: szsrobert (11005)
freex Creative Commons License 2009.08.04 0 0 11007
Sziasztok!

Akkor pár kép és némi tapasztalat.
Elég karcsúak a lapátok, hiába nem ragadós az autógenerátor (öngerjedés) és csak az 5-szöröző áttétel van rajta, így is nagy szél kell, hogy elinduljon. A végső megoldás mindenképp tárcsagenerátor lesz, mert ezzel az átlagos szeleket nem fogom tudni hasznosítani.
A behajló farokkal is van gond. Szerintem a lapátok tengelye túl messze van a függőleges forgásponttól (8-9cm) a farok zászló pedig kicsi. Így amint szél éri, a farok szélbe fordítja, de ekkor meg a szélnyomás a lapátoknál fogva kitolja szélből, a farok ismét beállítja, a lapátok visszatolják, ez a hintázás így megy. A szélkerék meg természetesen így nem tud forogni. A megoldás az lesz, hogy csökkenteni kell a távolságot a lapátok tengelye és a függőleges tengely között, vagy valami böhöm nagy farok zászlót kell felrakni. De még az is lehet, hogy a behajló farkú megoldás helyett áttérek a függőlegesen bólogatóra, ha nagyon nem boldogulok vele, majd meglátom.
A tegnap esti vihart a gép jól bírta, igaz a hintázgatás miatt nem is kellett azzal foglalkozni, hogy becsukódik-e a lapát vagy sem.






freex Creative Commons License 2009.08.03 0 0 11006
A szeles haverom jelenleg is üzemelő gépe Wartburg hátsó agyból készült. Egy 50-60 kilós gép forog rajta, régen 3m-es fémlapátokkal volt használva. Sok év után nemrég cserélt benne csapágyakat, azóta is teljesen jól működik. Szerintem ha az NDK bírja, az orosz is bírja egy darabig...
Előzmény: Barret02 (11003)
szsrobert Creative Commons License 2009.08.03 0 0 11005
A vasmagos kisebb méretben, kevesebb anyagból tudja a légmagossal azonos teljesítményt.
A légmagosnak milyen fordulatszám/póluspár viszonytól nagyobb a hatásfoka?
tuutuu Creative Commons License 2009.08.02 0 0 11004

1. Jó vasmag
2. minimális légrés

Ahhoz, hogy ez elinduljon ( egyetértek, ennek így kell lennie ), kell még:

- gerjesztett generátor...:}}}

 

Házilag az meg nem épp egyszerű, főleg, hogy gerjesztettként csak az autógenerátorok szoktak szóbajönni ( ami nem lenne végtelenül nagy baj, de a fesszabályzás nincs kidolgozva.

Az autóé nemigen nyerő...

Előzmény: erbe (11000)
Barret02 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 11003
110-es vascső,Lada Samara hátsó kerékagy. Megbírja a cuccot?
jancsi38 Creative Commons License 2009.08.01 0 0 11002
Szia.

A teljesítményük nem sok, az áruk viszont szállítással vámmal igen.

Persze amit én mértem itt az max 4.5ms. szél.

üdv. János
Előzmény: freex (10992)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!