Keresés

Részletes keresés

mézontófű Creative Commons License 2005.03.14 0 0 193

Persze, persze, hogy van még rá idő, bár megjegyzem, hogy roham tempóban jönnek elő a hagymások és pár nap alatt a rózsarügyek is teljesen felélénkültek.

Elég sok dolog lesz most hirtelen, s amíg a talajra nem lehet rálépni, addig szoktam elintézni a járda mellett lévő rózsákat.

Pusztán ilyen gyakorlati oka volt, hogy ne torlódjanak nagyon fel a munkák.

Csoda idő volt ma...

Előzmény: hasand (192)
hasand Creative Commons License 2005.03.14 0 0 192
"Ma volt a rózsametszés ideje!!!!"

Ne ijesztgess! A telihold elmúlt és slussz?

Ez olyan érzést keltett bennem, mint két éve. Tavasszal egy két hétig húztam a favásárlást, aztán olyan hirtelen tört ránk a kánikula tavasszal, hogy a kertész is mondta, már ne is kísérletezzek.

Azért szerintem erre pár hetünk még van.

Előzmény: mézontófű (191)
mézontófű Creative Commons License 2005.03.14 0 0 191

Ma volt a rózsametszés ideje!!!!

Az elfagyottnak hitt ágakból szépen látszanak a rügyek; általában a satnyákat 2 rügyre a nagyobb hajtásokat 4 rügyre metszettem, a középfelé nővő ágacskákat kiritkítottam (ez nem a futórózsa!); a futókat alaposan megritkítottam, mert félő volt, hogy egy nagyobb szélvihar kifordítja az oszlopokat.

Lemosópermetezésük is meg volt!

S ma volt, amikor a lányomnak átadtam az e téren szerzett satnya kis todományomat...

Itt a tavasz!

hasand Creative Commons License 2005.03.13 0 0 190
Hát ha másként nem, legalább így küldtél hajtást... : -)
Mikor lehet legkorábban levágni, hajtatni vesszőt?

Amit korábban írtam arról mielőtt megmetszenék szeretnék levágni egy ágat.
Előzmény: ZsuR (189)
ZsuR Creative Commons License 2005.03.12 0 0 189
Most latom, nem takartam be a rozsakat. . .lehet semmim sem lesz iden?!?!?

Tele vannak ruggyel. A kicsike, "The Fairy" meg megbolondult - hajt nagyon, pedig meg jon hideg.
Előzmény: mézontófű (188)
mézontófű Creative Commons License 2005.03.02 0 0 188

Szia!

Most nézem a képet. Ezeket hagyd így, amíg nem látod, hogy hány rügy maradt meg. Persze azért, amikor a kupacot leszeded, akkor ott találsz még rügyet. Éppen ma néztem a rózsákat (még nem metszettem) nem tűnik úgy, hogy nagyon sok fagyna le, ha metszettem volna, akkor is 4-5 cm kb.

Holnap megpróbálok fotózni rózsatövet és megmutatni a rügyek állapotát, ha jó lesz az idő.

Én egyébként amikor ennyire lemetszett volt a tő, akkor az első tavaszon nem metszettem, hanem amikor virágzott, akkor vágtam úgy a szárat, hogy számoltam 4-5 szemet ( ha gyenge volt a hajtás kevesebbet), de ezt nyáron csináltam, s akkor őszre láttam, hogy hány és milyen erős hajtásom lesz a következő évre. És csak a második éven metszettem viszonylag szabályosan.

Megjegyzés: azért én is amatőr vagyok ám!:-)))

 

Előzmény: tücsökmadár (186)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.03.02 0 0 187

Lehet, hogy mire kitavaszodik, a vesszőválogatás már nem lesz érdekes, mert annyi elfagy?

 

Egyébként ásás, metszés, stb. helyett olvasgatok csak a teendőkről, s a férjemet piszkálom (szerinte!!) ;-) 

tücsökmadár Creative Commons License 2005.02.27 0 0 186

Kedves Mézontófű!

 

Az én rózsatöveimen jóval több, mint 2 vessző van. Szerinted akkor csonkítsam meg szegényeket? :-(

 

Te az alábbi képen látható tőről melyik vesszőket vágnád ki?

 

 

Előzmény: mézontófű (185)
mézontófű Creative Commons License 2005.02.25 0 0 185

Az én rózsáimon kettőnél nem volt több vessző, amikor vettem, s általában 3-4 szemre metszettem vissza, majd a következő évben alakítottam.

 

Vadrózsa: hát valami útszéli vadból kiáshatnál egy kicsit...

Előzmény: tücsökmadár (184)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.02.25 0 0 184

Hány vesszőt hagysz a frissen ültetett futó- , és a bokorrózsákon? És hány szemre vágod vissza a maradékot?

 

Valódi vadrózsát lehet kapni faiskolában?

Eddig csak vadrózsa jellegű rózsákról olvastam a könyvekben, ezért gondoltam, hogy csak ilyen "ál-vadrózsákat" (pedig egészen szelídek valójában! ;-) )árusítanak.

 

Az én futóim (Nahemia) úgynevezett világos félárnyékban vannak, s délutántól süti majd őket a nap (ha végre kibújik a felhők mögül!)! Remélem szeretni fogják!

Van valakinek ilyen fajtájú rózsája? Tényleg erősen illatos?

 

 

 

mézontófű Creative Commons License 2005.02.25 0 0 183

Szia!

AKöszönöm a dicséretet a képekért; idén biztos jobbak lesznek, mert fejlődök.-)))

A francia rózsákat elvirágzás után levágom, mert a termésével nem terhelem a bokrot, hiszen többször virágzik, s akkor a következő virágzásnál gyérebb lesz.

 

A madaraknak én javasolnám a  kert sarkában (vagy sem) a vadrózsabokrot; az erre van "kitalálva".

 

A Márkus könyvet nem ismerem, de Márkus rózsáim vannak; idén szereztem őket, nagyon kellett figyelni.

Forrás: az érdi Berkenye Kft. kertészeti árudája a 6-os út mentén.

 

Az ősszel ültetett rózsákat a fagyok elmúltával kell kitakarni (kb. márc. 10-e körülre tippelem), s akkor meg kell metszeni. Legalább is én így csináltam.

 

Félárnyék: nekem egy bourbonrózsám (azt hiszem így híjják) van fa árnyékában, de még igy is sok napsütötte órát kap. Ami teljes fa takarásban van (sajnos) az senyved...

Előzmény: tücsökmadár (181)
hasand Creative Commons License 2005.02.25 0 0 182

Kösz a tippet, de Fairyböl is láttam többfélét.

Nem tudom igazán, hogy is kéne ültetni ahhoz, hogy egy területet tényleg lefedjen.

Így még nem láttam sehol.

Előzmény: agicza (179)
tücsökmadár Creative Commons License 2005.02.25 0 0 181

Sziasztok!

 

Először is gratulálok a szép képekhez, melyekkel felvidítottátok tavaszváró, de télt találó lelkemet!

 

Néhány hete olvasgatom a kertészkedős topicokat (hiányérzet csökkentéséül), s felmerült bennem néhány kérdés.

 

Mézontófű! A Starkl-katalógus-beli franciarózsákról is folyamatosan vágod az elhervadt virágokat?

 

Én olyan vadrózsaszerű rózsát keresek, mely lehetőleg rengeteg virágot hozzon (anélkül, hogy elvirágzás után levágnám) és termését szeressék a madarak. Tud valaki ilyent ajánlani?

 

A Márk Gergely-féle rózsás könyvet ismeri valaki ?

Mi a véleményetek róla?

 

Pusztaságból próbálkozom édent teremteni növényeknek, madaraknak, gyerekeknek!

 

Ősszel ültettem 4 angolrózsát (2 futó, 2 bokor), egy Habsburg rózsát (fent nevezett katalógusból választva), 2 miniatürt. Még a tövük a földkupac alatt várja a melegebbet. Mikor szabad őket kitakarni? Friss ültetésnél van más teendő is tavasszal?

Van valakinek rózsája félárnyékban? Én mindenütt azt olvastam, hogy a teljes napsütést kedvelik, de egy kertész ismerősöm szerint a félárnyék jobb nekik? Hol itt az igazság? Tapasztalatok ...?

 

Előzmény: mézontófű (159)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.24 0 0 180
Es olyan egyszeru - meg en sem tudom elrontani :))
Előzmény: agicza (179)
agicza Creative Commons License 2005.02.24 0 0 179
Hasand, a rézsűre nézd meg a The Fairy nevű alacsony rózsaszín talajtakarót, kertészetekben viszonylag könnyen beszerezhető.
Előzmény: hasand (120)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.24 0 0 178
Koszi szilencium - en is fogok kepet betenni az en futomrol - es majd megmodod, mi a gond vele - vagy mit csinaljak, OK? Nagyon szeretnek egy ilyen "rozsa fal"-at :)), a tied gyonyoru!
Előzmény: szilencium (177)
szilencium Creative Commons License 2005.02.24 0 0 177

ZSuR!

Ez már így marad. Meghagytam kb. 2,5 m magasságban, de ha akarom nővelni, akkor a tetején lévő új hajtást felfelé hagyom meg. Így vagyok az oldalhajtással is, nem metszem le, csak az elszáradt rózsavirágot és maga a szárat meghagyom,      -ha akarom -, de én nem így csinálom, hanem úgy, ahogyan a mellékelt fénykép mutatja. De hangsúlyozom, akkor kevesebb virágja lesz, mert egyre vékonyabb és egyre több oldalhajtások lesznek.

üdv: majd tavasszal amikor kezdődnek a rüggypattanások és növekedik a hajtás, akkor csinálok fotót.

ZsuR Creative Commons License 2005.02.24 0 0 176
Jajj de rendes toled, hogy teszel be kepeket! Hat az en futorozsaim meg nagyon gyermekciposek. . .de remelem megnonek.

Alig varom a kepet arrol, hogy mennyire vagod vissza!
Előzmény: szilencium (175)
szilencium Creative Commons License 2005.02.23 0 0 175

Most jönnek a szárak, mármint az egyenesen hagyott rózsaszárak. Ez is ma készült.

üdv:

szilencium Creative Commons License 2005.02.23 0 0 174
Ezt, ma fotóztam, így néz ki a töve.
hasand Creative Commons License 2005.02.20 0 0 173
Előre is kösz.
Előzmény: szilencium (172)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 172

Szérvusz Kedves Hasandom!

Hát tőrni, azt biztos kitőr rajta az a rengeteg virág, de sajnos nem virágzik kétszer, azaz volt egy-két kóbor virágnyúlvány, de nem volt erre a fajtára jellemző azt hiszem, ez a fajta síma mezei vörös futórózsa.

Ez a szép ebben a nővényben, hogy úgy vezeted, úgy alakítod ahogyan csak akarod, hiszen az új hajtásokat hajlítgathatod kedved szerint bármilyen formához, alakhoz. Később fásodik meg a szára.

Én egy erdélyi öreg embertől hallottam, hogy mindig a fő ágig kell visszametszeni, ha rengeteg virágot akarunk. Vannak többször virágzó fajták is. Én ezt a fajtát az érdi árudában vettem, az a tapasztalat a telekszomszédok között, nem szabad túltenyésztett fajtákat venni, mert elfajzik. De ez minden növényre, sőt állatra is igaz. Ha meg lesz végre az új gép, akkor lefoótozok minden műveletet kívánságotok szerint.

üdv:

Előzmény: hasand (170)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 171
:)) ". . . mert biztos én vagyok szőke férfi." :))

Koszonom! Sot koszonom! Mar olyan rosszul ereztem magam, hogy nem tudtam elkepzelni hogyan vagjam szerencsetlen futorozsat. . .

Kedves szilencium, jo lenne latni egy kepet rola, kozvetlenul metszes utan!
Előzmény: hasand (170)
hasand Creative Commons License 2005.02.19 0 0 170
Gyönyörűség!
Mármint a rózsa.
:-)
De még mindíg nem értem a vezetést. Úgy olvastam, hogy a futó ágait vízszintesen kell vezetni és akkor tör ki belőle a legtöbb virágot hozó hajtás.
Írd le részletesebben, hogy vezeted, mert biztos én vagyok szőke férfi.
A gyönyörűséged többször is virágzik évente?
Előzmény: szilencium (163)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 169

Még nem tapasztaltam, hogy a rózsabogarak bántották volna a rózsáimat, igaz nem olyan sok van, amit láttál és egy nagyobb tő hagyományos sárga tearózsa, de azt is felhúzom jó magasra, minden nővényemet ami nem törpe, szeretem felhúzni- úgy metszem- ez a mániám-, nem tudom miért. A rózsa a kedvenc virágom, de ennek ellenére látod, nem büszkélkedhetek sok tővel, fogdosós vagyok növényileg, mindig mindent megfogdosok. A fútórózsa is össze-vissza marja a kezemfejét amikor metszem, vagy ősszel minden levelet leveszek kézzel róla, amikor már úgy látom magától is lejönne, de férjem államdóan mezitláb flangál a telken így muszály leszednem kézzel.

üdv.

Előzmény: ZsuR (168)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 168
Nagyon tetszik - az is hogy annyira kozel ultetted, es igy egy viragzo falad van en is ilyesmit szeretnek.

Az en rozsatoveimnek szomoru es hatranyos gyermekkoruk volt - igy hiaba korosak, nem olyanok mint aminek lenniuk kellene :((. Ket hatalmas ellenseggel kellett kuzdenem - illetve harommal. A fekete foltos gomba betegseggel, a rozsabogarakkal - es az en tudatlansagommal. . .nem is tudom, melyik tette a nagyobb kart bennuk!

Ugy nez ki, tavaly kezdtek magukhoz terni, remelem, iden meg szebbek lesznek!
Előzmény: szilencium (167)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 167

3-tő, egy-egy tőn 6 db ágat hagytam meg. Kissé túlzsúfolt, de már nem tudok rajta igazítani. Közel is ültettem a töveket egymáshoz annak idején. Most lesznek 4-évesek, és olyan jó férfihüvelykújj vastagságúak az ágak, nagyon szeretik ezt a módszert, hogy teljesen vissza legyenek vágva, mármint a főágig.

Mennyivel szebb lett volna, ha széjjelebb ültetem. Azt hallottam, ősszel nem is szabad a rózsatőveket megmetszeni, csak tavasszal.

"De ahány ház, annyi szokás" Érdekesség még, hogy a három és fél év alatt egyszer volt csa tetves, tavaly. (az is fehér molyhos tetű volt)

Előzmény: ZsuR (166)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 166
Koszonom a turelmedet :))

Olvastam - es nem tudtam elkepzelni :((.

Hany fo agad van?
Előzmény: szilencium (165)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 165

Szia ZsuR! Alant írtam már, de akkor mégegyszer, szóval, csak a virágot tartó ágacskát metszem le amikor elvirágzik. A fő ágat hagyom meg egyenesre és akkora magasságra amekkorát akarok. Nem hagyok meg semmilyen oldalágat a következő évre, csak kimondottan a földből jővő fő ágat.

üdv:

Előzmény: ZsuR (164)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 164
Jujj de csodaszep a rozsad!!! Hogyan metszed?
Előzmény: szilencium (163)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!