Nyers uborkának nekem csak a héjával van bajom, de az nagyon.
Hátha Nálad is ilyen gond van. A fokhagymával veszkődtem, mert imádom, de két napos kínlódás volt az ára, míg valaki nem írta, talán épp ebben a topicban, hogy a csíra nélkül az íze nem vész el, de a gyomrom nem tiltakozik ( annyira) ellene.
A zsenge tavaszit eddig is bírta, abban meg ugyebár nincs csírakezdemény.
15 évig éltem anyagi okokból kicsi kosztpénzzel. A normálisnak mondottnál 20 kg-al könnyebben. Heti 1 kg kenyér, gyümölcsök és zöldségek, leve, meg tej. Néha tojás. Nagyon egészséges voltam :) bd
Regi szep idok - amikor hasonlo gondjaim voltak. . .:))
Jo tanacs. 2-3-5 kg miatt ne essel ketsegbe. Menj orvoshoz, csinalj egy teljes kivizsgalast (ami eveneknt amugy sem art), es mondd el, fogytal, aggodsz, igaz a fogyasnak voltak erzelmi-fizikai okai. (ha nincs az embernek eleg penze az ok mindenre - kevesebbet eszik, iodeges, duplan fogyaszt). Nekem az orvos B vitaminokat adott (injekcioban is), folsavat, meg ilyeneket mikor nagyon lefogytam . . . (kene egy kis idegesseg mar de nagyon!!!)
Aztan. . .ha enni akarsz, egyel. Ha nem akarsz sokat kolteni a kajara, akkor egyel tobb zoldseget, lencset, babot, mindenfele magokat, azok olcsobbak, es potoljak a hustbol jovo feherjeket. Nezz be a vegetarianusokhoz, sok jo otletuk van.
Kolleganom igy lett vega, kollegsta koraban nem volt eleg kajapenze, es az ilyen etelekkel olcsobban lakott jol.
Arra azert vigyazz, ne csak zsirt szedj magadra. Gondoltal arra, hogy izmot szedjel magadra? Lehet azt veszitettel - innen a sulyhiany.
Első lépésként azt tartom fontosnak, hogy ne foglalkozz ezzel annyit, mert pont az idegeskedés az ami nagyon fogyaszt. Próbálj meg nyugisabb, kiegyensúlyozottabb lenni. És ne feledd, hogy a fehérjékre, vitaminokra is nagy szükséged van. Igenis nyomj be minden nap egy kis gyümölcsöt is, most annyi minden van, és viszonylag elérhető az ára is. Az ember, ha spóról, ezekről a dolgokról mond le először. Lehet, hogy nem az a pár kiló hiányzik, hanem a vitaminok, ásványi anyagok.
Csinálj heti menüt. Ird össze mi kell hozzá, mennyibe kerül, kijösz e igy? Vedd leltárba az otthon talált dolgokat. Azokat használd fel. A heti menüben legyen legalább 1x hús, főzelék, tészta. Jobban jársz, ha a hónap elején több húst veszel, kiadagolod, és beosztod arra a hónapra. Ha egyszerre többet főzöl, és azt a mélyhűtőbe kis adagokban lefagyasztod, energiát is spórolsz, amiből több kaját vehetsz.
nem cigizem, de nem is portolok. ahogy az előbb is írtam, 2x annyit ennék de nem 2x annyi pénzből. :) ehhez tapasztalt konyhaművészek tanácsára van szükségem.
és persze emiatt folyamatos frusztrációm is volt, amitől majdnem depresszióba estem, de szerencsére ehhez már van elég élettapasztalatom.
másra kellett a pénz, és egy bizonyos összeget osztottam be a hónapban, ami kb a létfenntartási szint volt. volt, hogy az utsó 2 napban már nem maradt. ilyenkor kértem kölcsön, atzán a köv. hónapban még kevesebb pénzt osztottam be. most már kicsivel több van, de még legalább fél évig eltart a nadrágszíj, viszont a szervezetem eléggé megsínylette. 2x annyit ennék, mint eddig, de nem 2x annyi pénzből.
nemrég voltam vérvételen és sokmindenen, szóltak volna, ha valami túlműködik. tény, hogy goyrs az anyagcserém, de ettől még nem kellett volna lefogynom.
Előszöris, miért fogytál le? Ha az okát tudod, kicsit könnyebb a dolgod. Ha nem, akkor előbb vizsgáltasd ki magad, mert komoly oka is lehet, amin nem segit 1/2 kg zsiros kenyér.
a dalbetét alatt ide is benézek és elhadarom kérdéseimet:)
tanácsért jöttem, mert az utóbbi pár hónapban lefogytam, és (vicces, de az anyagiak miatt, és ez talán már ördögi kör) nem nagyon tudok visszahízni, rossz a közérzetem. kb 50 alatt vagyok, versenysúlyom minimum 53, de inkább 55.
milyen olcsó(bb) ételeket tudnék otthon elkészíteni, ami tápláló, és hízlaló?
a sült tésztát (mint pl a kenyér) nem nagyon szeretem. de ha ez a megoldás, nem állok ellen:)
kérdésem: mikor egyek, mit, és mennyit. kalóriában, vagy dekára. egy takarékos hízókúrába kell fognom. van esetleg valami weboldal? vagy saját receptek, tapasztalatok?
Amilyen gyümiből készítem olyan rostos lét veszek, beleöntöm a turmixba teszek hozzá egy pohár joghurtot, és egy kis gyümit össze kavarom tányérokba szedem és beleszórom a nyers gyümölcsöt, ezt is lehetne leves eszenciával tovább ízesíteni
Ja a gyümölcslé , a jogyhurt és a gyümölcs is előre bevan hűtve.
Nálunk most a málna leves járja, aki megengedheti magának az díszítse tejszin hab pamacsokkal
Nem voltam még nállatok de most a kovászos ubihoz muszáj szólnom.
Nekem még van tavaly eltett és ropogós finom. Igy készítem: megmosom, bevágom a szokott módón üveg aljába kapor berakom az ubit vizet forralok 1l-hez 1 evőkanál só /nem jódozott!/ ráöntöm a tetejésre még kapor, és megy a napra, ha az éjszaka hűvös akkor behozom. kb. 4 nap alatt ilyen időben kész.
Tálba kiszedem az üvegből a levét fazékba öntöm felforralom kb. 5 percig teszek hozzá a nagy üveghez 1/4 mokk. kanál tartósítót ki mit használ. Lekötöm és télen lehet enni, de még júniusban is finom.
Ha közben elromlik az idő hűtőtáskába teszem mellé egy megmelígített jégakut és úgy is jó lesz.
Tavaly amit késő ősszel tettem el amikor már éjjel nem volt meleg, éjszakára hűtőtáskába volt
Ajvar: a kolléganőm a Vajdaságból származik, ő hozott nekünk először Ajvart húsgombóccal. Volt sok kaja, de mindenki ezt falta először. A Podravkára esküszik és a Pennyben néha (mostanában van) lehet kapni.
A Sparban valami más van, ha ennyire ízlik, kóstold meg a Podravkát is. (Amikor nem volt P. én is azt vettem, de nekem is a P. ízlett jobban.)
Lobogva forró, csöppnyit sós vízbe beledobod az összevágott zöldeket, és újból fölforralod, majd leszűröd, és hagyod magától lehűlni.
Közben összeturmixolod a meghámozott paradicsomot, fölöntöd fél liter húslével /kockából is jó, ha nincs épp más, sózod, borsozod, cukrozod, tálba öntöd.
Ekkor a mixerbe borízod a közben meghűlt félfőtt zöldségeket, azt is összeturmixolod, végül összekevered az egészet a tálban.
Én a paradicsomos kajákhoz MINDIG teszek min 1 eka kristálycukrot, utána nem fáj a gyomrom.
Sokaxerint ez ráolvasás, de nálam több évtizedes tapasztalat bizonyítja, műxik.
A nyers uborkasalátát mindig szeld föl, sózd le kissé, majd fél óra múlva facsard ki alaposan. Utána ízesítsd.
A vegyes salátához is mindig blansírozom a paprikát, répát, póré-vöröshagymát, szecskázott káposztát, mert akkor nem durvul a nyomorban.
A magyaros salátalevet főzöm, és még forrón beleteszem a foghagymát.
/Nagymami készítette így, mert az "Öregmorgó" gyomra nem bírta a nyers zöldeket. Az egyébként is birkának való... :o)
Igen, csak az a bajom, hogy az gyakorlatilag nyers zöldségek turmixolt változata. Nekem meg paradicsomon kivül, szinte mindentől fáj a pocakom (főleg paprika, és uborka)... Meg gyerkőcnek is kellene, és bár eszi a zöldséget, de neki sem olyan jó (főleg, ha nincs főzve - bár tudom, ilyankor nem marad benne valami sok vitamin).... Valahol olvastam valami olyat, hogy a paradicsomot húslevessel öntik fel, megy bele bazsalikom esetleg zellerszár... De nem vagyok benne biztos. Minden esetre nagyon köszönöm a választ :-)
Nem itt kérdezted, de oda nem szeretnék offolni: paradicsomlevesnek próbálj ki valami spanyolosat, mondjuk gazpacho-t. Az is éppen elég mediterrán... és finom, hűsítő!
Rengeteg változata van. Ha kiguglizod, próbálj kiválasztani egy neked tetszőt!
A gyöngyös husiból pástétom lett. Tettem bele zöldborsót és tojást is. Nagy nehezen összekinlódtam, mert hiába tettem bele zsirt meg vajat (a zsir nem volt elég) nem állt össze. A végén gyömölcstortaformába kinlódtam bele, ahol nagy nehezen összeállt (miután kifagyott). A csemetének mondanom sem kell, nem izlik :-( Nekünk viszont nagyon!
Ha több személyre készül, könnyebb, több réteget lehet pakolni. Meglocsolom hússzeletenként 0,5 dl húslevessel, lefedem, megpárolom, végül födö nélkül készre sütöm.
4 fős adag párolási ideje 1 óra, utána sütés 20-30 perc.
Több adag jobban rétegezhető. Lényeges, hogy a húsra hagyma-paradicsom kerüljön.
Csirkének kevesebb, vénmarhának több a párolási ideje.