Keresés

Részletes keresés

No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 466
Akkor hagyd a fenébe. Vagyis vedd ki tövestől. Gondolom túl vastag már a töve, azt meg nem lehet szemezni. 1-1,5 cm átmérőjű gyökérnyakkal rendelkező alany lenne ideális a szemzésre.
Vagy pedig van olyan alternatíva, hogy megvárod míg a bogyók beérnek rajta ( ha egyáltalán lesznek rajta) leszeded őket, majd kiveszed belőle a fekete magokat. Ezeket elülteted, majd a kikelt kis csemetéket mikor megerősödnek, szétülteted. Aztán ha ezek megnőnek, akkor be lehet őket szemezni. De ez elég időigényes (mármint nem a munka, hanem amíg szemezhető alany lesz a magból+szemzést követő évben lesz csak belőle nemes rózsád), meg csomó helyen el lehet rontani, úgyhogy nem ajánlom.
Itt nálunk annyival egyszerűbb a helyzet, hogy tavasszal a helyi szövetkezetben lehet kapni csemetét százas kötegekben 5-6 Ft-os darabáron. Ezeket még az elültetés évében nyáron be lehet szemezni, és köv. tavasszal már nyílik is a rózsa. :)
Előzmény: Michelke (465)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 465
Maga a tő több éves, de tavaly is tövig visszavégtam, kiirtási szándékkal, de újra kihajtott. :-)
Előzmény: No.9 (460)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 464
Igen, a vásárlók igényei egyre szélesebbek (ennek is köszönhető, hogy a termelők egyre több fajtát oltanak) csak sajnos az értékesítő helyek nincsenek felkészülve még erre.
És valóban arra sincs biztosíték, hogy olyan rózsát adnak, amilyet szeretnél. Egyrészt hozzá nem értés miatt, másrészt meg véletlenül vagy szándékosan összekeverednek a fajták, és azt már nem mondja meg senki hogy milyen, csak ha majd nyílik.
Egyébként egy kedves ismerősőm tervez indítani egy rózsákkal foglalkozó honlapot. Ezen a tervek szerint lesznek fényképek, leírások stb. jónéhány fajtáról. Egy helyi fazonnak van egy szép kis gyűjteménye (nagyjából 300 fajta, és folyamatosan bővül) úgyhogy ez jó kiindulási alap.
Előzmény: stiglinc (463)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 463

Ebben igazad lehet...

Tulajdonképpen nekem tök mindegy, hogy hívják, inkább az lenne a lényeg, hogy ha valamilyen szempont szerint keresek egy tövet, olyat kapjak, bármi is a neve. (Csak sajnos az általam ismert dísznövénykertészetekben erre semmi biztosíték nincs...)

Előzmény: No.9 (462)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 462
Nem igazán ér rá. Meg így kép alapján ő sem tud beazonosítani minden fajtát.
Itt Szőregen egészen a közelmúltig úgy nagyjából 30-40 fajtát szemeztek. Semmi különleges, Aida, Béke, Mr Lincoln, Elizabeth, Bakkara, First Red, Casanova, Sophia Loren ...
Néhány éve kezdődött az a folyamat, hogy egyre különlegesebb rózsákat is szaporítanak. Pl. a már említett Double Delight, és társai. Aminek köszönhetően mára úgy 250-300-ra emelkedett a környékben szaportított rózsafajták száma.
Bár én annyira nem vagyok benne, de 20-30 darabot én is felismerek. Viszont a 250-300-ből még a szakavatott, nálam sokkal okosabb kertészek sem ismernek fel 100-nál többet. És akkor ez még mindig csak a töredéke a jelenlegi többezer! rózsafajtának.
Előzmény: stiglinc (461)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 461
Nem tudnád a rózsatermesztő szomszédodat rávenni, hogy látogasson el ide és azonosítsa be a rózsáinkat?
Előzmény: No.9 (449)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 460
Mekkora az a bokor? Több éves?
Előzmény: Michelke (458)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 459
A leginkább elterjedt alany a laxa. Ennek már számtalan alfaja van, amit követni alig lehet. Ezeket már egyéb fantázianév hiányában csak számmal jelölik. laxa25, laxa 32 stb. Ezeken kívül még számos más fajta is van, Polmarian, Canina, meg rengeteg újabb: SuperB ...
Mindnek van előnye és hátránya is, de a szemzés szempontjából a legjobb (és nem csak szerintem) egyértelműen a laxa.
Előzmény: stiglinc (456)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 458

Á, nem is az irigységtől sárgulok! :-)

 

Van egy vadrózsa bokrom, amit ki akaram vágni. Abba beolthatom?

Előzmény: No.9 (457)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 457
"Néhány száz tő?" Ez csak vágórózsának van fólia alatt.
A majd ősszel eladásra kerülő rózsatövekből viszont úgy 80.000 :))

A szemzési szezon július elejétől nagyjából aug. közepéig tart. Persze ez időjárásfüggő. De ha csak néhány tövet akarsz szaporítani, akkor célszerűbb inkább a dugványozás.
Előzmény: Michelke (455)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 456
Milyen alanyra szemzed a rózsákat?
Előzmény: No.9 (449)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 455
Néhány száz tő? De jó annak, akinek ilyen a szomszédja! :-) Egy kolléganőm bohóc rózsának nevezi, de nem hiszem, hogy valóban ez lenne a neve.
Előzmény: No.9 (452)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 454
Ez a fajta nekem is megvan, de anno szabadgyökeresnek vettem és az eladó nem tudta megmondani a nevét a kertészetben.
Előzmény: stiglinc (451)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 453
Köszönöm az ötletet, ezt is ki fogom próbálni. Szemzési szezon? Az mikor van? Nem mindegy, hogy mikor csinálom?
Előzmény: No.9 (449)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 452
Hát megmondom őszintén fogalmam sincs, hogy mi a neve. Igazából csaltam egy kicsit, mert ezt a képet a szomszédban csináltam. :)) Van néhány száz tő belőle. Majd megkérdezem, hogy milyen fajta.
Előzmény: Michelke (447)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 451

Ő volt a delikvens, a nevét nem tudom, ő is nyílás közben változtatja a színét. (Tavalyi képek, most még csak bimbós.)

 

 

 

 

stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 450
Én is csak egyszer próbáltam, nem is túl nagy odafigyeléssel, mégis 4-ből kettő már a következő nyáron virágzott, azóta nagy bokrok (3 év alatt). Szerintem érdemes próbálkozni, aztán majd a többletet elcsereberéled.
Előzmény: Michelke (448)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 449
Hú, talán kérdezd meg attól, aki ilyet árul. Bár nem biztos hogy tudni fogja. De ha rendes, akkor megkérdezi attól, aki szállítja neki a rózsát.
Lehet vágott virágot is szaporítani. Dugványozni, vagy akár szemezni is róla. Én utóbbi híve vagyok, persze az én esetemben ez érthető, mivel minden szükséges eszköz, és feltétel a rendelkezésemre áll. Olyan rózsát kell választani, ami már egy kicsit elnyílt, és arról lehet szemet venni. Pl. annak idején a Béke így került Magyarországra, azon belül pedig Szőregre. Franciaországban vettek egy csokor elnyílt Békét, aztán itthon szemeztek róla 40-50 tövet. A következő évben már ezekről a tövekről lehetett tovább szaporítani, és lassan elterjedt a fajta.

Én most Leann Rimes-t szeretnék ilyen módon szaporítani (nem félreérteni! :)), csak még sehol nem láttam vágott virágként, meg az idei szemzési szezonban nem is leszek itthon, úgyhogy talán jövőre.
Előzmény: Michelke (441)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 448
Már meg is találtam! Amint lehet veszek pár szálat és kipróbálom. Egyszer csak bejön!?
Előzmény: stiglinc (445)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 447
A középső rozsának mi a neve, és hol jutottál hozzá? Nagyon szép!
Előzmény: No.9 (415)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 446
Köszi, megkeresem!
Előzmény: stiglinc (445)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 445

Hogy nem sül ki a szemük! :-)))

 

Korábban Mézontófű leírta a módszert, keresd vissza. Nyilván fajtától is függ, de általában jól gyökeresednek. Nem is értem, miért kell akkor oltani?

Előzmény: Michelke (444)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 444

Próbáltam már de lehet, hogy én vagyok hozzá béna. Amit először kaptam ilyen rózsát, annak a "piszkok" kivákták a levél tövében a rügyeket. :-( De aztán később találtam olyanokat, amiken egész nagy hajtások voltak! Rögtön vettem hármat belőlük. De sajnos nem maradt meg egy se belőle.

Van esetleg valami trükkje, hogy hogyan lehetne kigyökerezteni? Elméletben tudom, de ott érett, elnyílt ágakat kell ledugdosni, majd befőttes üveggel letakarni.

Előzmény: stiglinc (443)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 443
Nem lehet a piacon megvett szálakból gyökereztetni?
Előzmény: Michelke (441)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 442
Ezt a képet most találtam. Valami ilyesmi az is amit keresek. Tudja valaki a nevét?
Előzmény: No.9 (440)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 441
Nekem is a színváltós és a többszínű rózsák a kedvenceim.

A Double Delight is közte van. Ennél jobb illatú rózsa szerintem se létezik! A méhecskés képen. A legtöbb rózsám a boltban is beszerezhető kategória, de van amit a Starkltól és a Sieberztől rendeltem. Viszont létezik egy olyan rózsa amit én vagy tíz éve vettem egy BAKER nevű cégtől, (szintén csomagküldős volt, holland, és valszeg megszűnt már) amit a régi kertünkbe ültettem el. Ezt a kertet sajna eladtuk. Szeretnék megint venni olyan tövet, de hiába keresem évek óta. Két éve látom vágottvirágként a piacon. Sajnos a nevét nem tudom. A különlegessége, hogy a szirmának a külső fele porcelánfehér, míg belül bordó.

Találtam egy honlapot http://www.nancysfloral.com/roses.htm itt van hasonló.

 

Azok a rózsáim amiknek tudom a nevét (tavalyelötti ültetés):

-         CASANOVA  (narancsos sárga)

-         SCENTIMENTAL (piros-fehér cirmos) művész rózsa, rendelve

-         ROSE DES CISTERCIENS művész rózsa, rendelve

-         GAUMÓ (fehér-rózsasz.)

-         SUNBLEST (erős sárga)

-         PEACE

-         QOEEN OF BERMUDA (piros)

-         VIRGO (fehér)

-         QUEEN OF ENGLAND (Flo.)

-         DOUBLE DELIGHT

-         Mr. LINCOLN (Ez az első ültetéskor nem eredt meg, tavaly pótoltam, de most is elég satnyácska)

 

Ezeket ültettem most ősszel, de sajna 4! Nem eredt meg belőlük.

-         Pariser Charme (s. barack)

-         Passion(s. rózsaszím)

-         Alinka (cirom-narancs)

-         Gloria Dei (sárga-rszín)

-         Dame Coeur (piros)

-         Bel Ange (rózsaszín)

 

Parkrózsák:

-         Golden Delight (v. sárga)

-         Tom Tom (k. rózsaszín) (szintén nem eredt meg)

-         Cristal (hófehér) gyönyörú hófehér

-         Rumba (citrom-piros) Ez csodálatos! Sárgának indul, mire kinyílik teljesen piros lesz!!!

 

Bokor rózsák, tavaly elötti ültetés:

-         Eden Rose krémfehér-sötétrózsaszín

-         Romanze sötétrózsaszín

-         Tourbillon piros-krémsárga Eről még nincs fényképem mert tavaly egyszer sem virágzott. De most tele van bimbóval! :-)

 

Amint tudok, fényképezem őket és a nevüket is megadom, hogy melyik-melyik. De sajnos van olyan, aminek nem tudom én se, mert amikor vettem, az eladó se tudta megmondani, csak a színe szerint voltak csoportosítva. Ezért is fordult elő velem, hogy véletlen van amelyikből 2 van. Ugyanis arra törekedtem ,hogy mindegyik más legyen.

Előzmény: No.9 (440)
No.9 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 440
Wow!!! A nevüket nem tudod esetleg?
Nekem borzasztóan tetszenek az ilyen "multicolor" rózsák. A kedvencem ebből a csoportból egy bizonyos Double Delight nevezetű. Látványra is gyönyörű, de emelett szerintem az egyik legjobb, ha nem a legjobb illatú rózsa.
Az első képet én csináltam, a másodikat a netről szedtem.

Double Delight1
Double Delight2
Előzmény: Michelke (438)
stiglinc Creative Commons License 2005.05.31 0 0 439
Az az alsó rózsaszín, az nagyon húúúúúú! (Korábban ki nem állhattam a pasztell színeket, de ahogy öregszem, egyre több szentimentalizmust engedek meg magamnak...)
Előzmény: Kiskertész (430)
Michelke Creative Commons License 2005.05.31 0 0 438

Sziasztok!

 

Sajnos, még csak most fedeztem fel ezt a topicot. Imádom a virágokat, azon belül a rózsákat különösen szeretem!

Nekem is van pár tő rózsám. A 2003 őszén ültetett tövek már virágzanak is. Csak a 2004. ősszén ültetettek vannak kissé lemaradva. (Már ami kihajtott)

Az idén még nem tudtam fényképet készíteni róluk, de a tavalyiakat szívesen megmutatom:

 

 

ZsuR Creative Commons License 2005.05.31 0 0 437
Jajj de csodalatosan neznek ki ezek a rozsak!!! Egyik szebb mint a masik. . .

Nekem meg mindig nincs teljesen kinyilt rozsam - csak csodalatos bimbok, igeretek. . .:))


Ma kitakaritottam a rozsaagyast, mert a gaz hatalmas volt ott is - nagy oromomre nem talaltam pajort benne - ilyenkor mar hemzsegni szoktak. Nagy az en oromom :))

Amig az enyemek nyilni fognak - tegyetek fel kepeket - legalabb azokat lassam!!!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!