Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9142

Szerintem a mechanikus felépítésű ostromgépezetek

elérték a fejlődésük végső határát, vagyis egyszerűen nem tudták messzebb, erősebben és gyorsabban hajítani a várfalak lerombolására használt lövedéket!

 

Míg a puskaporral működő tűzfegyverek a kezdeti alacsony hatásfokról {XV. sz.} fokozatosan egyre messzebb, erősebben és szaporábban lőtték ki a kő majd vas ágyúgolyókat!

 

Azt mondják, minden technikai vívmányt először a hadviselésben alkalmaznak, így lehetett ez régebben is!

 

Érdekes áttanulmányozni, hogy a középkori lovasseregek hogyan alakulnak át szép lassan reguláris gyalogos csapatokká, ahol a hidegfegyverek {lándzsa, kard} helyét átveszik a tűzfegyverek {muskéta, puska végül a szuronyos puska}

 

Ugyanígy a nálunk a XVI. század folyamán a hódító törökök által nagyszámban bevetett ostromágyúkkal szemben kénytelenek a várbeliek is ágyúkkal védekezni. Ezek elhelyezésére viszont már nem voltak megfelelőek a magas de vékony falvastagságú tornyok, ezért megszülettek az ágyúbástyák {rondellák majd olaszbástyák változatai}

 

Amely vár nem rendelkezett bástyával, annak sorsa megpecsételődött!!!

 

Muskétás lőgyakorlata

 

Aki egyre fontosabbá vált a csatamezőn: a tűzmesterA XVI. században a török tüzérség fölénye nyomasztó volt
Előzmény: bandiferko (9141)
bandiferko Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9141
de akkor mért győztek az ágyúk?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9140)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9140

...H. Mátyás szerfelett nagy pattantyúját...

 

Jó Mátyásunk még a korabeli leírások szerint sokkal nagyobb becsben tartotta a várostromok helyszínén viszonylag könnyen összeállítható ostromgépezeteket. Elvégre kötél mindig akadt a seregnél, gerendák anyagául a hatalmas erdőségek szolgáltak, a bőröket pedig az élelem gyanánt levágott állatok adták...

 

Kőhajítógép a középkor korai szakaszából
Előzmény: abaamade (9131)
bandiferko Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9139
A perőcsényi vár  mellvédjén lévő vizelvezetővel kapcsolatosan konkrét információt, rajzot jó lenne, ha még tudnál mutatni.
Előzmény: abaamade (9136)
abaamade Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9138
Nagy sajnálatomra csak így, több részes "honti Salgó-sorozatok" formájában tudom közzétenni e kedvelt tivornya-helyről készített képeket...
1 képen a falszorosban lévő, a sziklatömbbe vágott üreg szerepel, a 2.-on a felsővár sziklatömbje látható, a középső vár sarkából(lényegében ide érünk, ha a falszoroson átballagunk), a 3-as kép a középső vár külső falát mutatja. Ebből az irányból akkor látjuk, ha az alsóvár kaputornyán belépünk és haladunk a sziklatömb felé, át az alsó váron. A 4.-en a középső várból feltekintünk a sziklatömbön nyugvó felsővárra, az 5-ösön a felsővárat átszelő falmaradvány figyel
Előzmény: abaamade (9137)
abaamade Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9137
És, hogy "eme elfeledett várunkat" valóban reklámozzuk, íme néhány kép a vár hangsúlyosabb, markánsabb részeiről. Pár mondatot már csak azért megérdemel, mert manapság is rendszeresen összekeverik a salgótarjáni Salgóval. Ha pedig az ország még egész lenne komoly "Salgó-káosz" fenyegetne, hiszen az erdélyi Fehér megyében, Nagyszebentől Ny-ra is emelkedik egy Salgó-vár.
Az első képen az alsó vár kaputornyának alapjai, a 2-3.-on az alsó vár falai a központi sziklatömbbel, a 4-5.-en az alsó vár fala és a sziklatömb által közrefogott szűk falszoros maradványa látható.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9045)
abaamade Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9136
Nemrég szó esett a perőcsényi Salgó-várról, melyet sajnálatosan korán leromboltak, pedig még a ma látható maradványai és fekvése alapján is ki lehet jelenteni, nagyon szép lovagvár lehetett, magas, karcsú, védőpártázatos falakkal, szó szerint égre törő sziklaszálon. A hármas elrendezésű - alsó-középső-felső - várat érdemes lenne feltárni, mert - az éppen kutatás alatt álló Csorbakőhöz hasonlóan - megőrizte eredeti jellegét, ráadásul itt is működött hamispénzverde, s ha még az utóbbi 70-80 évben folyamatosan "turkált" Csorbakőn most is bőven kerülnek elő leletek, akkor itt a lerombolt falak ugyan mit rejthetnek még...?
megkerestem az itteni képeimet, majd beszkenneltem őket. Először a ledöntött fal "tetejét", az alsó vár előtti lejtőre legurult-lezuhant mellvédet tegyük "górcső" alá...
Ahogy Nagyon Várbarát már ismertette, egykor ezen a - valamikor pártázatos- falrészen futott a védőfolyosó, amely fa-szerkezetű lehetett, s ezen a falon nyugodott. A rég elkorhadt fa-járószint alatt, már a kőfalban két ferde, a fal külső része irányába lejtő vízelvezető nyílás látható. Sajnos közeli képem nincs róluk, mindenesetre Miklós Zsuzsáék ezt a falat is felmérték és keresztmetszeti rajzát közlik a Börzsöny hegység váraiban.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9045)
tomatas Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9135
Az én levelem se ment át... :(
Kicsi a postaláda. :)
Előzmény: vigi68 (9134)
vigi68 Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9134

Nagyon Várbarát!

 

Kérlek ürítsd a privát mail fiókodat, mert nem férnek be a képeim, és sorra jönnek vissza: megtelt a postafiók üzenettel!

 

(azt jelezd kérlek felém privátba, hogy a levél az átment-e és csak a képek jöttek vissza, vagy már a levél sem fért be)

HEV Creative Commons License 2006.07.11 0 0 9133
45 új határátkelő hely nyílt a Magyar - Szlovák határon elsődlegesen túrázási célokból azt hiszem néhány várat igy sokkal könnyebb felkeresni !

Az új határátlépők listája letölthető:

http://www.hor.gov.hu/letoltes.php?filename=hataratlepesi_pontok.pdf&file_path=2&local=hataratlepesi_pontok.pdf



Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9132

Igen! Fanatikusok kellenek most is, legyen szó egy kis vidéki várrom megmentéséről vagy akár egy középkori ostromgép megépítéséről!  :-)

 

Abban igazad van, hogy minden vár "kicsiben" kezdte, aztán a történelem adott számára időt "felnőni" v. nem... mert jött egy mindent elpusztító utolsó ostrom!  :-(((

 

Sajnos ma nem volt igazán időm a Topikban szorgoskodni, de remélem holnap tudom a lemaradásaimat pótolni 17.00 után... 

 

Jó éjt, mára kiléptem!  

Előzmény: abaamade (9131)
abaamade Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9131
"És végül irigylésre méltó fanatikusok a házunk tájáról:"

Ezt nevezem fanatizmusnak! Az urak hátha még H. Mátyás szerfelett nagy pattantyúját is megépítik - Krasznahorkán látni egy élethű-kővetőgépet, de az nem igazán működőképes.

A "kis pénz - kis vár, nagy pénz - nagy vár" megállapítás szerintem - sok esetben - azért nem igaz, mert Banyavár emelésekor nem valószínű, hogy a sümegi vár is több lehetett nála...
Előzmény: Nagyon Várbarát (9107)
abaamade Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9130
Civerszem fotói tényleg nagyon jó beállításúak, élmény megnézni őket!

Nagyon, ha Markazhoz felfutottál, Dédes és Csorbakő nem lehet probléma! Dédesvárhoz Mályinkáról totál-brutál feljutni, de Nagyvisnyóról szinte kényelmes. Csorbakőhöz majdnem el lehet autózni akár Szuhogy, akár Rudabánya felől.
Örvendetes, hogy a várat alaposan kutatja Szörényi Gábor András, nemcsak az alaprajzot, de még az építései periódusokat is sikerült már tisztázni. A két fő építési korszakot megélt vár első időszaka - számomra - különösen érdekes, mert az a Ládi Csorba Miklós az alapító, aki - ugye, a mindenki által kedvelt - Aba Amádé tartományúr familiárisi-szövetségének stabil tagja volt, sőt Csorbakő-vára (ebben az első periódusban) kísértetiesen hasonlított a gönci várhoz - holott a földrajzi környezet azért eléggé eltérő...
Előzmény: Nagyon Várbarát (9115)
tomatas Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9129

Nem mond ő semmit...

Szabin leszek, de ott leszek a közelben. Én mondtam neked is, hogy augusztusban, ha még mentek, akkor rendben. Egyébként köszönöm. :))))

Előzmény: karako-hid (9126)
tomatas Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9128

Szia! :)

Mennyi idő bejárni, oda-vissza belefér egy napba?

Előzmény: HEV (9127)
HEV Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9127

Néhány napja beszéltünk a Burok-völgyről, szombaton végigjártuk, vár ugyan nincs benne de amúgy kis hazánk egyik legszebb része, szerintem.

 

www.zselic.extra.hu

 

karako-hid Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9126

22-én Te is jöhetsz. NV még nem mondta?

Előzmény: tomatas (9124)
karako-hid Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9125
Nagyvázsony, Rezi, Tátika. És mint írtam még várható: Ozora, Simontornya, Dunaföldvár.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9123)
tomatas Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9124
Milyen rossz lehet nektek, hogy az a problémátok, hová és mikor menjetek kirándulni... :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (9123)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9123

Nem-nem!

 

Most hétvégén mennék {esetleg} a Dunántúlra, míg a következőn vagyis július 22-én veled az "északi várakhoz"!

 

Meg kellene beszélni, neked milyen fotóid vannak a Dunántúlról?

Előzmény: karako-hid (9121)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9122
holnap van válasz mert akkor elmegyek egy konferenciára limes ügyben Dunaszekcsöre...
Előzmény: Nagyon Várbarát (9119)
karako-hid Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9121
Akkor elmarad júli 22?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9115)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9120
Szép! Tetszik! :-)
Előzmény: civertan (9118)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9119
Igen, kösz szépen, elolvastam! Most még nem tudok nyilatkozni, mert Nagyon Várbarát gályázik, de nem ő irányít...  :-(  de azért jó lenne elmenni arrafelé!  :-)
Előzmény: civertan (9117)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9118
Előzmény: civertan (9117)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9117
irány változott
Előzmény: Nagyon Várbarát (9115)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9116
ajánlatot kaptál  és nekem meg van a Cseke dvdje  a4be   100  várkép   segiteni kellene eladni ami kivan nyomva majd újakat nyomni
Előzmény: Nagyon Várbarát (9112)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9115

Még nem tudom...

 

Csorbakő és Dédes eléggé meredek hegyen roskadozik, nem lesz egy sétaút!!!

Előzmény: civertan (9113)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9114
a kép átlója hosszabb mint a vizszintes része igy próbáld ki mennyivel több fér rá csak komponálni kell hozzá
Előzmény: Nagyon Várbarát (9112)
civertan Creative Commons License 2006.07.10 0 0 9113
komolyan kérem nézd végig a  képeket azért siettem feltenni hogy láthassátok akkor hétvégén megyünk?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9111)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!