Sziasztok!
Ezt a topikot azért hoztuk létre,hogy legyen egy hely ahol minden témáról lehet beszélni,akár kerti növény akár szobai,kerti tó,növények kártevői,barkácsolás a kertben,tanácskérés,szép tájak növényei,nyaraláskor lefényképezett pálmák,leanderek,rózsák,fenyők,vagy ha csak meg akarod mutatni a kedvenc virágodat,a kedvenc kutyádat ,macskádat ,akármit!!!!mindenkit várunk,itt nincs OFF téma:)
Igaz:) Mondanám, hogy menjünk ki a kertbe, de mostanság ott sem túl jó.
Az évelők többé-kevésbé túlélték ezt a száraz forróságot, a fák már nem annyira. Meghalt a fűzfám is, és rosszul néz ki a díszalma is. Az egynyáriakat a bolhák ették meg, a maradékot a csigák. A jég összeszaggatta a Hostákat, és a tündérrózsát is.
Még nem tudtam rájönni az itt eltöltött 14 év alatt, hogy hogyam működik közöttök a társasági élet. Vannak egyedek, akik ki nem állhatják egymást, fene sem tudja mi okból. Mások meg könnyen összebújnak. A félmacskám egy igazán jó természetű, békés jószág annak ellenére, hogy ivaros kandúr. De a kis fehér macskámat ott űzi, ahol éri. És ez is mintha változna újabban. Már előfordult, hogy együtt ettek. Vasmacska meg kifejezetten bunkó mindenkivel, de az nem komoly balhé, csak raplis vénember.
Szóval...kíváncsian várom, hogy Lemonkád mit fog szólni a lelencekhez. Eleinte lehet, duzzogni fog, de jó esetben ez elmúlik.
Ott vannak most a kicsik, egyelőre csak az ólban. Ha nem jönnek ki Lemonnal, meg kell ott erősíteni a kerítést, és ott lesznek. Szabadon nem merem engedni őket, nem ismerek a környéken egyetlen igazán öreg macskát sem.
A házunk két szintes, jól lehet rohangálni.
Azon kívül a kicsik anyjának volt tavaly 3 kölyke, abból legalább kettő nőstény. Idén már azoknak is lettek kölykei, abból minimum egy megint nőstény (teknőc, úgyhogy biztos), és új szomszéd fog mellettük építkezni. Mi van, ha nem tolerálja a macskaáradatot?
Ez nálam is gond, mióta nem engedem be őket. Nem nagyon akarom a falu összes macskáját ideszokatni, de elég nehéz ezt elkerülni. Próbálom úgy, hogy reggel amikor kimegyek, adok nekik annyit amennyit megesznek, később meg úgyis jönnek sündörögni. Amikor dolgozok, akkor oldják meg a táplálkozásukat, büfé az egész világ. Meg is oldják...többnyire nekem is hagynak némi maradékot, nem irigyek. :)
Vékonyka bundájú kutya, azért tartják sokan a lakásban. Fázós. De mindenre van megoldás.
Nálam sincs bentlakás, de azért vannak rendkívüli események. Az öregemnek már alapból kijár a kényeztetés, és az odafigyelés. A husky is sokat van nálam, ő meg otthon ahhoz van szokva, hogy ki-be járkál a kutyaajtón. No, itt ugyan nincs ki-be járkálás, de ha ittmarad nálam éjszakára, be kell engednem a nappaliba, mert különben lebontja a házat. Ha vihar jön, az meg egy rémálom vele. Aztán reggel morogva takarítok utána, de ezen már nem fogunk összeveszni. A macskák évekig járkáltak szabadon, de meguntam. Túl sok mocskot csinálnak, úgyhogy beszüntettem a bejárkálást.
No igen, semmi sem fekete vagy fehér. Mit tegyen pl. akinek semmi udvara nincs? Vannak olyan kutyának nevezett aprócska kis csecsebecsék, amik remekül elvannak a lakásban. Erre lettek kitenyésztve. Még azt is el tudom képzelni, hogy egy foxival éljen valaki a lakásban. Azt már erősen kétlem, hogy emberfia képes a normál életvitel mellett biztosítani egy lakásban tartott foxinak mindazt, amitől az jól érzi magát.
A macskánál is csak látszat ám, hogy egész nap képes heverészni, tehát remekül érzi magát bezárva. Egész nap képesek heverészni, de abban a két órában, amikor épp nem alszanak, és nem esznek, nagyon is aktívak! És roppant kíváncsiak is.
Én csak a saját tapasztalatomat mondtam el, mert amit Tao említett, azt sajnos mind megtapasztaltuk, amíg anyukám és a cicája éldegéltek kettecskén egy galambducban. Csóri macskának megváltás volt a szabad élet, még akkor is ha eleinte nagyon bambácska volt. De belejött! Nagyon is. Még egerészni is megtanult. Nyilván a kinti tartás azzal a veszéllyel jár, hogy baj érheti őket bármikor. Nem mindenki képes ezzel a gondolattal együtt élni. Nóra annak idején egészen jól kitalálta a tutit WHO-nak. Emlékszem az "oroszlánkifutóra". Egészen jó ötlet volt.
Nekem staffim van-menhelyről oda se adnának ilyet, ha csak kintinek vinném. Márpedig nálam kint van a kutya helye. Van egy szigetelt háza a lépcső alatt, télen sok szalmával, övé az egész udvar, és néha a teraszra is feljöhet, de a lakásba nincs bejárása. Pedig 10-ből 8 staffit bentinek tartanak.. hát én meg nem. Pedig imádom-napi 1,5-2 órás sétáink vannak, így kényeztetem télen-nyáron.
Enyémen is látszik hogy fajtiszta lehetett egyik szülője. Valószínű ezért rakhatták őt utcára. Tavasztól ősz végéig ő is szívesebben tartózkodik kint, csak enni bent szokott. Ha kint etetem ide szokik egy csomó macska a maradékra, aztán kéregetnek, én meg nem győzök annyi macskát etetni.
Nálunk is van elég sok macska, amelyek a "házhoz tartoznak". Egyiküknek valamelyik őse fajtiszta lehetett, mert bár barna cirmos, mégis egészen más a bundázata szine, olyan luxus hatású :) Na ő imád benn lenni, csak tavasztól nyár végéig van inkább kinn, mert kandúr és hát dolga van kinn :) A többi itt született házimacska, ők félnek is benn, számukra teljesen idegen a ház belseje, a beltér. Nagyon érezhető a különbség a kék vérű meg a "többi" között :)
Nekem eszemben sincs vitázni ezen, csak a meglátásomat írom le. Szerintem nem való állat a lakásba. Viszont vannak olyan agyon nemesített érzékeny fajták kutya, macska, melyek már képtelenek lennének a kinti körülményekben jólérezni magukat. Ami nem ilyen, hanem szabadon szaporodott keverék kutyus, cicus, szerintem jobb helye van kint. Bár bent is nagyon szeretnek lenni, de a kinti ingerekre nagy szükségük van, a testi és lelki jóllétük miatt is. Az én macskám kedve szerint ki-be jár. A kutyám csak kint lehetett, de ha lenne egy kisebb testű, ő is bejöhetne ha látni akar. :)
Nóra benti cicája mivel fajtiszta kényes jószág és amúgy is bent élt mindig, meg sem élne már kint. Természetes hogy bent van. Viszont a két kis szerzeményen látszik hogy nem fajtiszta, hanem igazi házi cicák. Szerintem a kinti mozgalmas élet jobban tetszene nekik. Bent a vadászösztönük teljesen el van nyomva. Viszont biztos tudnak ők is alkalmazkodni a benti körülményekhez a szabadságuktól megfosztva.
Ez egy olyan téma, amiben soha sem lesz egyetértés az eltérő véleményűek között.
Nálam a foxi és a falusi macska egyaránt házon kívül van.
Én úgy látom, hogy boldogok, főleg a foxi. A nap 24 órájában birtokolja az udvart, vadászik minden mozgó élőlényre (kivéve a a saját macskánk, akivel együtt alszik). A lakásban nem is szeret, mert ha az udvarról zajt hall, akkor megbolondul, menni akar kifele megnézni.
A macska más. Az elheverne egész nap a lakásban.
De van cimborám, aki a kertes házban is a házban tartja a kutyát-macskát.
Soha nem egyezne meg a véleményünk.
Rosszab vita alap, mint a politikai nézetek. Ebben soha nem lenne konszenzus.
Engem ezért meg szoktak kövezni (virtuálisan), de szent meggyőződésem, hogy a négylábúnak nem a lakás az élettere. Senkinek sem jó a lakásba zárt állat. Két hete temettem el anyai örökségemet. Ő volt az egyetlen macskám, aki nem önkényesen költözött hozzám. Anyukámnál a hatodik emeleten nyilván szobacica volt. Nem győztük állatorvoshoz hordani. Nálam nagyon sokáig ki-be járós falusi macska volt, aztán már a bejárást is megszüntettem pár éve, mert nem akartam sem szőrt, sem xart takarítani utánuk. Onnantól kezdve, hogy normális macskaéletet élhetett nálam, megszűnt minden problémája, nem kellett orvoshoz hordani, nem érte nagyobb baleset, és úgy élte le az életét, ahogy az egy macskának el van rendelve. Élt 16 évet. Itt halt meg a terasz közelében, egy bokor tövében. Remélem egyszerűen elaludt, mert nem vettem észre semmit, csak egy nap nem jött elő reggel. Maradtak hárman. Van amelyiknek igénye van arra, hogy időnként elgázolják kicsit, csak hogy az állatorvosnak is legyen megélhetése, de ezt leszámítva nincs velük semmi baj. Pontosabban eddig nem volt. Remélem ez így is marad.
A kutya 15 éves, és már egyke. Az ő életét úgy tudtam komfortossá tenni, hogy felraktunk tavaly egy másik bejárati ajtót is. Úgy, mint régen a parasztházaknál, dupla ajtóm van, és a kettő között van a téli szállása, illetve nyáron az éjszakai. A belső ajtót kinyitom, a szúnyoghálót bezárom, így nem tud beljebb jönni a lakás felé, a külső ajtót bezárom, és ha nagy a meleg, akkor bekapcsolom neki kicsit a klímát is.
Tapókám nem szeretett a lakásban hosszan tartózkodni még télen sem, neki csináltam olyan kutyaólat, amibe belefért a szerelmetes fotelja, és egy hősugárzóval fűtöttem neki.
Szóval nyilván rugalmasan vannak ezek a dolgok kezelve, de az alaphelyzet akkor is az, hogy kutyának macskának kint van a helye. A lakás egy ingerszegény környezet nekik.
hát gondolhatod, hogy ezek után nem fogok. nem tudom, hogy mennyire a média túlzása, ami le van írva a cikkben, de számomra nagyon horrorisztikus (feljön az aszfalton meg a betonon keresztül??, 3 méter mélyen van a gyökere??). ha ilyen agresszív növény, akkor jobban a köztudatba kéne hozni a veszélyeit. de lehet, hogy ha több figyelmet kapna, akkor sokan elkezdenék "fegyverként" használni az ellenségeikkel szemben.
"Egyes fajaik az anyanövénytől 7-20 méter távolságra, legalább 2 méter mélyre érő rizómáik (sarjadzásra képes gyökereik) kiterjedt hálózatának segítségével gyors terjeszkedésre képesek." Úgyhogy gyorsan ki kell ásni!
Ausztriában a barátaink tavaly mutatták, itt az irtására már komoly kezdeményezések vannak, a helyiek rendszeresen szerveznek közös gyomirtásokat. Mivel Tirolban minden sarkon van patak, nem használnak vegyszert, anélkül meg elég sziszifuszi meló.
Nálunk Érden is megjelent 1-2 helyen, de úgy tűnik, dísznövénynek gondolja a tulaj, mert nem húzott ki egyet sem. Jó lenne sokkal szélesebb körű tájékoztatás, úgy mint a parlagfűről.
a japánkeserűfűről hallottatok már? most olvasom, hogy milyen hihetetlenül invazív faj.
a nyári ültetésű mángold projekttel kapcsolatban jelentem, hogy egyelőre nem túl sikeres. kb. 5 centisek a május 29-én vetett példányok, pedig szinte minden nap locsolom őket. kell is, mert felénk még mindig nem enyhült a szárazság, júniusban és eddig júliusban is csak egyszer esett az eső. kegyetlen ez a nyár. :(
a málnát már nem is locsoltam rendszeresen, mert rámenne a gatyám (nagy területet elfoglal), úgyhogy a májusi trágyázás eredményét sem tudom felmérni. a tavalyi vesszők anélkül száradnak el, hogy lehetett volna róluk normális málnát szedni, az idei vesszők viszonylag jól néznek ki, de nem úgy tűnik, hogy több lenne belőlük, és erősebbek lennének, mint tavaly.
Hát minél nagyobb a medence, annál jobb; a mélység pláne sokat számít a melegedés miatt.
A kagylótutaj nagyon jól tisztítja a vizet és remek búvőhely a pici állatoknak, a legkisebb ivadékoknak is
vannak esélyei a nagy, lecsüngő gyökerei közt. Viszont csak akkor marad meg, ha a víz hőfoka már nem megy 15-16 fok alá.
Meleg vízben aztán irdatlan gyorsan szaporodik. Át lehet teleltetni, de nem könnyű, mert viszonylag magas hőmérséklet és sok fény kell neki, de pl.
a fedett akvárium tetejéről rácsöpögő víztől meg hajlamos kirohadni. Viszont mivel melegben szapora, ezért nyár elejétől egyre olcsóbb, nyár közepén már ingyen is szokták adni :). Szóval tavasszal ha más nem, némi hínár meg sásféle azért kellene a medencébe, de azt ingyen is találsz ott a Balatonnál, gondolom :) , aztán később mehet bele kagylótutaj. Két-három darabot bőven elég rendelni.
Még nem találkoztak. A kicsik az ólban laknak, a második oltásukig biztosan maradnak is ott, lehet, hogy valamivel tovább is.
Félek, mit fog szólni Lemon, de megpróbáljuk, hátha nem sül el rosszul. Ha igen, majd meglátjuk, hogyan tovább. Egynek biztosan lenne gazdája, a kettőnek együtt nem tudom.
igen, gondoltam arra én is hogy szerezni kéne olyan kerek levelű vízi növényt, csak nem tudom honnan. Lehet hogy nem is lavór lesz tavasszal megágyazva, hanem van egy nagyobb műanyag és mélyebb ovális edényem, kutyafürdető volt, az jobb lenne. Honnan szerezzek vízinövényt?
Az a 2 hónap fejlődési idő nagyon tetszik. Sokáig láthatom őket. :) csak találják meg az edényemet.
A kutyások azt szokták mondani ha zavarja a szomszédot az ugatás, hogy azért van a kutya hogy ugasson. Legalábbis itt faluhelyen. Ezzel csak az a baj, hogy annak is hallgatni kell, aki nem kíváncsi rá. A kutyán mégsem adnak túl az emberek csak hogy a szomszéd kedvébe járjanak. A béka meg azért van hogy brekegjen. Ráadásul nekem a nagy békalárma is tetszik. Bárcsak nálam is koncerteznének! Egy ideje én is vágyakozok egy kis tóra, de már csak álom marad. Nekem túl nagy feladat lenne, és az sem biztos hogy sokáig itt fogok lakni. De azzal is boldog lennék, ha látnám a békapetéket, aztán a kis ebihalakat, na meg a pici békákat itt a lavórban cseperedni. :)
Jaj de cuki! :) Olyan szép vízinövényen öröm lehet üldögélni. Meddig maradnak ott a kisbékák? Mivel eteted őket? Vagy abban a szép nagy tóban mindig akad valami?
Köszönöm. Nem ragaszkodom az elegánshoz. Meglep hogy annyi alga elég lesz, ami magától megtelepszik. Jó korán tavasszal elkészítem a szülőszobát, lesz alga is biztos mert esővízzel töltöm.
Jelenleg egy kis varangy az ajtó melletti cica itató tálban üldögél éjszakánként, reggelre mindig sáros a víz. Egy másik amit fotó alapján gyepi békának azonosítok be, a régi kutya ház alatt takarásban egy serpenyőben üldögél, sokszor nappal is.
...mivel leginkább algát esznek, elég, ha tíz nappal a kikelésük előtt beteszel egy-két követ a lavórba, az alga magától képződik (illetve mindenhol, a vízben és a levegőben is ott vannak a mikroszkopikus spórái).
De ha elegáns kosztot szeretnél nekik, akkor betehetsz egy-két olyan tablettát, amilyet akváriumi algaevő halaknak árulnak a díszállatboltokban.
A kérdésem továbbra is az, hogy ha a nagy lavórban lenne ebihalam a tavasszal, mivel etessem őket.
Rakok az aljára homokot, tele öntöm esővízzel, teszek bele egy cserép vízipálmát is hogy idilli legyen a környezet. De mit még, hogy tetszen a békáknak?
Én vagy 20 éve hoztam haza ebihalakat valami vízbe betettem őket (tán a tavam elődjébe) figyelgettem őket , tizedelődtek szépen, de a végére egy darab (jó nagy) levelibéka szerű hosszúkás barna (erdei ?) béka felnőtt és elment. Azóta is látok néha a kertben a vizes fű között néha ilyen békucit. A fűnyírót mindig kikerüli. :)
Én guppikat és mollikat (és 5 kicsike aranycompót) tettem a 3 aranycompó , az aranyhalak és a 4 koi ponty mellé a kis tavamba. A mollik és a guppik elő-elő kerülnek, de az 5 kis compó eltűnt .... valószínűleg a sűrű hínár között bóklásznak. ... az öreg koik, compók és aranyhalak elől koldulnak a nyílt vízben a tápért és a néha kapott pár darab csupasz csigáért. :)
Abban bízunk, hogy ezek még kicsik, Lemonka fölényben érezheti magát. A tenyésztőjével is megbeszéltem, nem látja reménytelennek a helyzetet. De félek egy kicsit, mi lesz.
Mimike megsértődött a vendégcica miatt,az volt a maximum,hogy fél méter távolságban elfeküdtek egymás mellett egy rövid időre. Közelebb nem engedte,de csak átmeneti helyzet volt,így nem erőltettük az ismerkedést.
Még nem. Egyelőre az ólban vannak, a második oltást és féreghajtást mindenképpen megvárjuk a beköltöztetéssel. A szúnyoghálókat is erősebbre kell cserélni.
Reméljük, Lemonkát nem viseli meg majd nagyon a jelenlétük. Ha igen, akkor nem tudom, mi lesz.
Szia! Nagyon megértelek, én is odavagyok a békákért. Igen, fontos, hogy ha pici a víz, akkor árnyékos helyen legyen,
mást viszont nemigen kell majd tenned az ebihalak érdekében (ha lesznek), mert algát esznek, az meg képződik magától. Illetve minden víznek jót tesz, ha van benne némi hínár; ha valahogy el tudod vinni, bármikor adok nagyon szívesen. Nem tudom, mekkora a lavór, de ha bármilyen más vízi- vagy mocsári növény jól jönne bele, akkor persze azt is.
Mielőtt átköltöztettem őket, kb. egy hétig etettem őket az eredeti helyükön, valamennyire hozzám szoktak már, és szívesen ették a száraz tápot.
Az jó, hogy ketten vannak, jól eljátszanak. Mondjuk nekünk elég volt Lemonka is, nem akartam egyszerre 3 macskát, de így alakult. Gyerekkorom óta vágytam egy fekete teknőcre, és most idekerült pont egy olyan. A vörös meg nagyon jó természetű, a férjem imádja.
Hát, sokmindent megteszek a Macskáért, de egyre sosem vállalkoznék; hogy megpróbáljam bent tartani a szobában. Néha pedig jó lenne, amikor a Nagyit kitöri a frász, ha egész nap nem jön haza. Tavaly, amikor beteg volt, néhány napra megpróbáltam, de már azt a rengeteg ajtót és ablakot hibátlanul csukva tartani is nagy kihívás. Végül azon hasalt el a próbálkozás, hogy szemlátomást nem volt hajlandó a szobában üríteni. Ezért kivittem az udvarra, és egy hosszú fáslival az asztal lábához pányváztam, de megszökött; úgy kellett összeszedni mindig más szomszédoktól. Aztán kiderült, hogy az ürítés sem egész úgy volt, ahogy gondoltam; amikor a Nagyi hazatért a nyaralásból, számos aknára lépett a szobájában. De ahhoz egy udvari macska is épp elég, hogy sehova se lehessen menni miatta:-(
Köszönöm hogy ezt megosztottad velem. Most rövid időre oda süt a nap, de tavasszal átteszem a lavórt a meggyfa alá. Remélem a lavór mérete elég lesz hogy ebihalaim legyenek. Az aljára homokot tegyek vagy kavicsot?
Még azt nem tudom, mit kellene majd adni nekik enni. Van ötleted?
Nekem minden évben rengeteg ebihalam van (varangy) a tóban. Egyszer kiszedtem vödörbe, vittem volna valakinek, de 1 nap alatt megbüdösödött a napon. Árnyékba tedd a lavórt, vagy tegyél naponta hideg vizet bele, nehogy így járj, ha lesznek ebihalaid.
Ma teljesen véletlenül a helyi pláza mögött jártam. Ahol amúgy amúgy a madár se jár. Naná, hiszen csak repülni meg ugrálni tud. Vezet erre egy kitaposott gyalogos ösvény a házakhoz. De amit ott láttam, na azért megérte odamenni. Egy darab gazdátlan, gondozatlan föld, egy falatnyi préri, amelyet a természet csodává varázsolt. Mintha maga a MESTER, Oudolf bácsi tervezte volna, olyan ez.
Szomszédok az ereszcsatorna alatt tartják letakaratlanúl a vizes hordókat. Van akinél egymás mellett sorakoznak a hordók. Ott is tenyészik a szúnyog, de kevés van mégis, mer itt a Balatonnál permeteznek időnként. Ez az 1 kis vízfelület a kert végében se nem oszt, se nem szoroz.
Békát akarok! Szeretem őket. Az ajtó melletti cica vizes tányérban éjszaka mindig ül egy kis varangy. Érdekes hogy tavaly is ült benne, kicsivel kisebb. Ez lehet csak lassan nő? Most fele akkora mint egy felnőtt varangy.
1 hete körül találtam egy szürke színű, hegyes orrú békát a locsoló kannában. Onnan sose tudott volna kijönni. Kitettem belőle egy eldugott helyen lévő serpenyőbe. Azóta nappal abban ül. Eső víz van benne. Oda 15-20m-re van a lavór lesűlyesztve, nem tudom megtalálják-e a békák.
A béka csak tavasszal rak petét, vagy nyáron is? Idén még lehet ebihalam?
A kert végében lesüllyesztettem egy nagy lavórt esővízzel feltöltve a békáknak. Hátha lenne ebihalam és kis békáim.
Beletennék egy kis cserépben vízipálmát. Földdel együtt tegyem bele a lavórba, vagy vegyem ki a földből, és úgy a kavicsok közé? Ha nem ezt, akkor mit tegyek a vízbe hogy legyen egy kis növény is. :)
Tavasszal korán vetem 2 hét különbséggel, ez nem lesz kukacos. 1 hete szedtem ki a második vetést is. Anna nap körül vetve ( jul. 26) fagyokig terem. ( Spenót szintén)
A káposztalepke főiskolás koromban ritkaságnak számított. A tanszéki preparátor fizetett is érte valamit, ha vittünk neki. Répalepke volt tömérdek, néha röptében meg is tévesztett bennünket.
Nem, hülyeséget írtam, nem káposztalepke-hernyók, hanem - ahogy Nóra írta - gyújtoványfű-apróbaglyok. (Nagyon tetszik ez az apróbagoly név egyébként :) .) Egyértelműen azok, foltrendszer és kopaszság szerint is.
én egy fiókát találtam tegnap a diófa alatt. csurinak néztem, de lehet, hogy valami más volt. az anyja hívogatta a fa tetejéről, de szegényke nem igazán tudott "válaszolni". ma már nem volt ott, talán megtanult közben repülni.
A villanyóra dobozban tegnap már 5 tojást láttam, szerintem már költ a mama de talán így is kirepülnek a kicsik mire jön a leolvasó. A későbbi ilyen jellegű problémát megelőzendő, készítettem egy olyan odút papírdobozból, amilyet a rozsdafarkúak szeretnek. C típusú madárodút. Feltettem a villanyóra szekrény tetejére. Ki kéne már cserélni a villanyóra szekrényt mert nagyon rozoga.
kb. térdig, comb középig ér ez a fajta krizantém és novemberben virágzik. még szerencse, hogy strapabíró növény, bár eddig csak kora tavasszal lett visszavágva, ilyen nyár közepi beavatkozást nem kellett még elviselnie.
mindjárt teszek képet a "milyen növény?" topikba, oda is nézz majd át! :))
A galambbegy saláta szerintem nem sokra megy, azt ősszel érdemes ültetni, hogy télen lehessen szedni. Nem kiadós, ilyenkor kár is vele foglalkozni, ha már levélzöldség, inkább saláta. Mi római salátát szoktunk, az nyáron is megnő, és nagyon finom.
Anyádnak jó elfoglaltság lesz most ebben a hőségben az öntözés, akár naponta kétszer.
A krizantém levágva bokrosabb és alacsonyabb lesz, és valószínűleg valamivel később virágzik. Szóval kerítéstakaró késői fajtát nem biztos, hogy érdemes levágni, de például magas Asterekkel én is meg szoktam ezt csinálni. Krizantémmal nem próbáltam, ami nekem van, az nem túl magas, jó visszavágás nélkül is.
Azt is lehet, és talán úgy a legjobb, ha csak a felét vágja le, ami elöl van az ágyásban, akkor hátul marad kertítéstakaró, elöl meg bokrosabb lesz, és kicsit elnyúlik a virágzás.
anyám egy unatkozó nyugdíjas, nem nagyon bír magával, minden napra jut valami hülyeség, mindegy mi, csak legyen valami. most az jutott eszébe, hogy a nyár közepén visszametszi nyomorult krizantémot kevesebb mint a felére. ez egy évelő fajta, egyszer virágzik, késő ősszel. mire számítson? ráadásul egyébként kerítés eltakaró funkciója is volt, már ebben az állapotában is, szóval teljesen érthetetlen a dolog. de legalább tegnap is csinált valamit.
a múltkor írtátok, hogy ilyenkor sem gáz mángoldot ültetni, el is ültettem május 29-én a kaporral és a galambbegy salátával együtt, hát nem tudom, hogy ebben a melegben mennek-e majd valamire, persze locsolgatom őket.
No, ez jó kérdés volt, ma megnézem mit írtak rá. A teraszon van használatban főként, a macskák miatt. Elérem vele a viszonylagos nyugalmat, de lehet, hogy csak riasztó hatása van. A fáklyák egészen biztosan csak riasztanak, az elektromos RED, VAPE, és társai elpusztítják őket. Minden megy egyszerre éjjel, nappal. Ahol nincs áram, ott nyilván nehezebb a dolog.
Biztató jel, hogy megjelentek az aprócska békák. Ők is segítenek lent a fűben, a fecskék a levegőben, a kettő között meg ez a sokféle izé.
Nem nagyon láttam még olyan kertet, amiért odaadnám a sajátomat cserébe (pedig van itt jó néhány nagyon szép), de ezen még csak nem is gondolkodnék. Bármikor cserélnék Veled kertet. No, de ebben semmiféle új információ nincs. :)
Most a tojó ül a fészken. Nem tudom mikor kezdte. Ha mától számolom a költés 15 napját, utána a kirepülés 16 nap, akkor 21.-ére kirepülnek. A leolvasás 26.-ától várható, +-3 nap. Szerencsénk lesz!!!
Én valószínűleg felhívnám a szolgáltatót, és halasztást kérnék; elmondanám, mi a helyzet. Öt hét múlva egyébként lehet, hogy a fiókák már pont ki is repülnek, de ha később olvassák le az órát, az se baj. Előfordul amúgy is, hogy nincs otthon valaki, mikor jönnek a leolvasók. Akkor megadnak egy új időpontot. Ha eleve kérsz egy kis halasztást, akkor megspórolhatják maguknak a felesleges utat.
Rozsdafarkú rakott fészket a villanyóra dobozba. Már van benne 4 tojás. Leolvasás 5 hét múlva esedékes. Addigra biztos nem repülnek ki. Most mit csináljak?
Köszönöm szépen! Hát igen, az árnyék ilyen; folyton csak terjed. Idén elég sokat le kellett vágnunk a bodzából, mert már nagyon benőtte az utat is. Nagyon rosszul viseltem, vérzett a szívem minden ágáért. A nálunk elérhető viszonylag legnaposabb helyen van, nyugati oldalon.
Amit lerágtak a csigák, az ősszel lett dugványozva, és ahogy kihajtott, az első apró leveleket rágták le a rügyekkel együtt. Ha picit nagyobb, akkor már nincs gond a csigákkal. A kerítés mellett voltak eléggé eldugott helyen, a rigók is kapálták, én meg nem nagyon néztem rá.
Nálam a csigák még nem találták meg,most cserépben van. Amikor kiültettem,tettem köré 30 piros tulipánt,azok mind egy szálig eltüntek,és a tő is nagyon leromlott,kiszedtem és láttam,hogy a gyökér le van rágva.Most szépen erősödik
Ó,hát nagyon köszönöm. A tiedre meg nehéz szavakat találni:-)
Kezd terjedni az árnyékos terület nálam is,és most levenduláknak kéne új helyet találni,meg egy díszribizlinek,meg a Nórától kapott fekete bodzának,amit az eredeti helyén kirágott a pocok,a maradványt cserépben nevelem,de még nem tudom hova tegyem. A tied nagyon szép,mennyire napos a helye?
Pont erre gondoltam. Csak egy szusszanásnyi időm lenne végre! Mire a tűző napról bejövök, már csak arra van energiám, hogy lemossam magamról a sót, egyek valamit, és máris alszom. Már nem tudom, a kutya horkolására ébredek fel, vagy a sajátomra. :)) Bár a kutya messze van...
Vigyél füstölőt a telekre. Sokat! A fóliában is azt használok, és a szomszéd is azzal védi a galambjait. Amikor nem fúj a szél, beterít elég nagy területet, és kiirtja onnan a dögöket. Amikor fúj a szél, akkor meg nincs szúnyog.
Igen, ilyen márkanéven fut. A cuccal együtt vettem kb. két éve (!), azóta nem cseréltem benne, de most rendelek egy frisset. Már önmagában az is bevonzza a rovarokat, hogy világít. A ventillátor beszippantja őket, és nincs menekvés. Oda érdemes tenni, ahol legtöbb a szúnyog. Érezhetően kevesebb lett, de nem csak ezt használom. Bevetettem mindent, amit be lehet szerezni. Még így sem lehet odakint létezni anélkül, hogy magamra ne kennék valamit. Nappal is megölnek. Nem is ez a legnagyobb gond, a kutyán tudok segíteni, mert bekenem, befújom, éjjel zárt ajtó mögött alszik, ő rendben van. De a macskák kiszolgáltatottak, muszáj nekik legalább a terszon viszonylag szúnyogmentes helyet csinálni.
Na ez egy jó cucc! Egy hete megy a susnyásban. Ma reggel kiürítettem, kb. 4 centi vastag volt benne a szúnyogtetem. Egy hátránya van, hogy az éjjeli lepkéket is csapdába ejti sajnos. Az ellen majd kitalálok valamit. Két éve vettem, az évszázad szúnyoginváziója idején. Drága, de hatékony. Elviselhetőre csökkent a vérszívók száma az udvaron.
Hetekig kint volt a Sajó, és mindennap esett. Már locsolnom kell a füvet, ha nem akarom, hogy kisüljön, a folyó is visszavonult, de hagyott nekünk ajándékot. A morotvákban pang a víz. No, meg az udvar. Nálam esőerdő van. Sok-sok növény, és sok víz. Két éve nem tudok ikrát fogni, hogy az esővizes edényekbe tegyek valamennyit. Ez van....majd decemberben nem lesz szúnyog és kész. Kár, hogy a cseresznyefát most kell valahogy megközelíteni.
Tavaly is rengeteg szúnyog volt, de akkor legalább esett az eső, azért. Most nálunk már több mint két hete szinte semmi nem esett, és nem is ígérnek.
A kutyákra egy idős állatorvos szúrólegyek ellen olcsó és hatékony módszernek a Neostomosanos permetezést javasolta (egy ampullát egy liter vízben feloldani), szúnyogok ellen nem tudom mennyire hatékony. mostanában fújogatok vele egy pónit, majd figyelem, hogy a szúnyogok mit szólnak hozzá. Nálunk is brutál sok a vérszívó.
Leginkább az állataimat sajnálom, mert ők nem tudnak védekezni. Kénytelen vagyok rajtuk segíteni valamilyen módon. Jók ezek a kencék, meg sziszegős cuccok, amiket lehet kapni, nincs mese, fújni/kenni kell rájuk is, ha méreg, ha nem.
A kánák nálam is kicsik még, de most majd megindulnak. Amikor már éjjel is meleg van, akkor látványosan fejlődik minden. A tetveket is meg kell oldanom valahogy. Itt ugyan minden van, ami nekem kellene, de fel kellene érte utazni Pestre. Spanyolcsiga ellen is van megoldásuk jó drágán, de ha használ, akkor megéri. Nálam szerencsére az még nincs, a foltos csupaszok, és az éticsiga tarol mindent.
Neem olajat rendeltem még tavasszal, reggel majd kutyulok valami lötyit, kipróbálom. Tetvesek a paprikák is. Besötétedett, lassan ki kellene mennem csigavadászatra egy ollóval, de még visszatarat a gondolat, hogy a szúnyogokat hízlaljam. Várok kicsit, míg elülnek.
Borzasztó lehet ennyi szúnyog,itt csak pár döng meg csíp. De spanyolcsiga az van bőségesen,a dáliát most körbeszórtam,még nem próbáltam,meglátjuk. Nálunk is késés van,a kána most arasznyi,a zinnia is nagyon kicsi. És azt hiszem,nem láttam még ennyi levéltetvet.
Veszteni valód nincs, ennek már kampec, de talán ásd fel, és nézd meg a gyökerét. Ha rohadt, akkor egyértelmű, ha rágja valami, az is kiderül. Ha ép a gyökere, akkor érdemes visszametszeni, és máshová ültetni. Talán ott magához tér.
Kb. 1 hónapos lemaradásban van minden. A májusi cseresznye még most kezd ehető lenni, de a szél már leverte a felét. Ezt most nem bánom, kevesebb gond lesz a terméssel. De a kert üres. Semmi nem nő, vagy ki sem kelt, vagy megették a csigák, vagy ha minden akadályt legyőzött, akkor csak vegetál. Kb. egy hete kezd nőni a papirka/paradicsom. Viszont a szúnyogtermés idén is kiváló. Minden kedvenc helyükün használok valami cuccot ami irtja őket. Az üvegházban, a teraszon, elektromos párologtatót. A fóliában füstölőt, a ház mögött a susnyásban azt a méregdrága széndioxidos csapdát, amit két éve vettem. Ma már a fecskék is rájöttek, hol van a terülj asztalkám, mert egyszercsak megjelentek a teraszon vagy huszan, mit sem törődve az épp ott heverésző macskákkal. Azóta kb. minden órában jönnek legelni. Az ég küldte őket! :) Már a kutyát is kenegetni kell valami szutyokkal, mert szétszedik a szúnyogok szerencsétlent. Estére beengedem a két ajtó közé, bedugom neki a Red-et, akkor reggelig békésen horkol. A macskák meg a teraszon találnak menedéket szintén a bedugott Red mellett. Az egyetlen, ami rendkívül jó formában van idén, az a rengeteg tavirózsa. Ennyit még soha nem virágzott. A magaságyások elég jól működnek, viszont a mélymulcs egyenlőre kudarc. A csigák buliznak alatta. De nem adom fel, majd kitapasztalom a dolgot.
Hogy attól van-e, azt nem tudom, de azt a cuccot messziről dobnám ki a kukába, az egészen biztos. És nem azért, mert kemény lett a süti. :) Talán Nórának van igaza, és kimaradt belőle aminek benne kellett volna lennie.
Egyik ügyfélnél is van egy valamilyen fajtiszta macska, még nincsen 1 éves, kb. 50-60cm hosszú, plusz a farka, ami kb. ugyanakkora ... :)
Pórázon mozog a telken belül. Van hosszban 2,5m magasban pont a telek közepén kifeszitve egy vezetőzsinór, ahhoz karikával csatlakoztatva egy nagyon könnyű anyagból a póráz, aminek a hossza pont a telek fél szélessége. Igy a cica mindenhová eljut, de a telekről nem tud kimenni (A telek kicsi és csak pázsit, szóval nem akad el fában, bokorban). Féltik. Főleg a szomszédoktól, autó ne gázolja el, egy kisebb vagyon volt, gondolom. De egy házimacska, ha találkozna vele, azt hiszem, sokkos állapotba kerülne :)
a képen egy tavaly ültetett bordó levelű Rózsalonc látható. Sajnos idén sárga levelekkel kezdett el "megindulni". Tudja esetleg valaki mi lehet a baj? Idén kétszer is tápoztam már szarvasmarhatrágya granulátummal. Locsolom is minden nap, de csak a locsoló gödörben kap vizet. Elképzelhető, hogy a túllocsolás következtében lett ilyen?
Sarjak tőle 8 méterre is vannak, rengeteg. Már nem szeretnék ecetfát.
Nem is tudom, az egyik tizenvalahány, a másik 4-5 éves. Ő a szabadon álló, egy csoda. A kolkwitziát szabadon érdemes ültetni, akkor bontakozik ki. Gyönyörű, leomló virágözön.
Virágos rét próbálkozás lesz idén is,de ami szép volt az egy pillangócsalógató magkeverék volt,nem rét. A rétben van pár konkoly,murok,zergevirég,ajuga,de sajnos még a seprence a főnövény.
Smargdtuja barnulásra van valami hatásos szer? AmistarraL permeteztem őket 1 hete (amit szerintem pár óra múlva le is mosott az eső). Aggasztó, ahogy mennek tönkre ezek a csodálatosan szép növények. :(
szerintem olyat már nem találsz. az első okostelefonomban (xperia ray) még ilyen módon cserélhető akksi volt, de annak már 10 éve. igazából már akkor sem ez volt a jellemző.
Nem lehet, hogy kifelejtetted a sütőport (vagy szódabikarbónát, ami lazítja a tésztát)?
Kezdő háziasszony koromban a kolléganőmtől kapott recept alapján sütöttem csokoládémázba mártott és kókuszba hempergetett mézes kockát. Hűen követtem a leírást. Miután megsült a tészta, szembesültem a ténnyel, hogy nem tudom felvágni, nem megy bele a kés. Mutattam apámnak. Ő végül felvágta fűrésszel, mondta, hogy nagyjából tölgyfa keménységű volt. Szép fényes lett a vágási felület. Abban bíztam, hogy ennek ilyennek kell lennie, majd a csokimázban megpuhul.
Nem puhult meg. Szemfoggal ráharapva le lehetett hasítani belőle egy-egy darabkát, és az aztán a szájban kissé megpuhult, így valamennyit megeszegettünk belőle, míg anyám ki nem dobta. Féltette a fogainkat.
Vittem kóstolót a kollégáknak is, jót röhögtek, a száztonnás szakítógéppel akartak rajta nyomóvizsgálatot végezni. Aztán egyeztettem a receptet a kolléganőmmel, és kiderült, hogy kimaradt belőle a szódabikarbóna. Még gyakorlatlan voltam, nem tűnt fel.
nem nagyon van ilyen, de ha akksit akarsz benne cseréltetni, az általában megoldható. ha csak arra van szükséged, hogy legyen "pótakkud", akkor power bankot kell venni.
Nekem még sosem volt ilyen gondom, pedig most, hogy tesómék itt laknak, gyakran sütök eritrittel.
Milyen tészta volt? Mert a kelt tésztáknál az élesztőnek kell egy kis cukor, az eritrit nem indítja be a folyamatokat, így én 1 kanál cukrot feltuttatáskor teszek bele általában.
Sziasztok!Sütöttem egy sütit és a 30 dkg cukrot 30 dkg eritrittel helyettesítettem. Kőkemény lett a tészta alig 25 perc sütés után. Ez az eritrittől van??
japán gyöngyvesszőt szaporított már valaki? milyen módszerrel lehet a legjobban? előkertbe kellene elég sok, kertészetben több 10 ezer forintba kerülne, úgyhogy inkább szaporítanám, ha lehet.
Ez nem a zöld ász, hanem ez bizony a tulipánfa (Liriodendron tulipifera) és egy bimbója. A levelén jól látható, hogy nem sok köze van a magnóliához, amit nagyon sokan (tévesen !!!) tulipánfának titulálnak, merthogy az helyesen magyarul a liliomfa. #tulipánfa
Mi még itt sem tartunk. Tegnap találtam végre egy szem félérett földiepret, a ribizli még hajlandóságot sem mutat, a májusi cseresznye rózsaszínű, apró, és a sok esőtől megintcsak rohad. A pünkösdi rózsa még teljesen zárt bimbós, a mézbogyó termését tegnap szedtem le. Virágzik a molyhos madárhúr, a meténg, és az ajuga. Jó 3 héttel vagyunk elmaradva a megszokottól. A csigatermés viszont változatlanul kiváló, és nem lesz elhanyagolható az idei szúnyogtermés sem. A Sajó ártere még most is neveli a lárvákat, két napja ment vissza a víz a medrébe, de állandóan esik, a visszamaradt pocsolyák tele vannak.
Nagyon szép az a kis kövirózsás rész. Idén is csinálsz virágos rétet? Nálad olyan szép volt. Itt a gondolatot is elhessegetem, gaztenger lenne csak belőle, meg csigatanya. A büdöskéket is képtelen vagyok felnevelni, bármit teszek, csonkig rágják a csigák.
Tegnap Vekerden a Bazsarózsa kertészetben és Magyarhomorogon a Bihar díszfaiskola és Arborétumban jártunk. :) Egy viráglonc velünk jött Magyarhomorogról és egy tő Minerva rózsa (ezt már hazafelé Sajószögeden nem bírtuk otthagyni).
A gyökereztetés azért ennyire nem egyszerü; seprünyél vastagságú ággal meg végképp nem.
(Kis)fiatal, félfás ágakat vágj, kb. 40 cm-eseket, de többet, legalább 5-6 darabot. A leveleket felezd meg rajta és ásd le kb. 1/3-ig. Ha van gyökereztetö hormonod, mártsd bele a végét elötte, de szerintem anélkül is mennie kell; a füzfa könnyen gyökerezik. Aztán ügyelni kell rá, hogy ne tudjon több vizet párologtatni, minta mennyit fölvesz; azaz eleinte semmit. Ecélból érdemes nedvesen tartani a talaját, esetleg beföttesüveget vagy zacsit borítani rá.
Én normál (nem hosszított, ilyesmi) nyolcas fafúró szárral szoktam, szöget nem mérek, de a 45 fok kb. elmegy. A gyerekeknek való szirupokhoz adnak ilyen adagolót, abból az 5 ml-es, kisebb átmérőjű pont belemegy a nyolcas lyuk közepéig-aljáig, és majdnem tele lesz vele a lyuk Glialkával, de nem folyik ki. Van aki fűrészporral, ilyesmivel le is dugózza valamennyire, hogy véletlenül se mossa ki, ha esetleg esik. Nem érdemes mélyebbre fúrni, a felén túl meg pláne nem szerintem. Nagyobb törzs átmérőnél, vagy nem vissza vágott fánál több lyukat fúrok. Én úgy szoktam, hogy hagyok egy métert a kiszedendő fából, ha esetleg valaki virág tartónak akarja, vagy kihúzatnii a gyökeret is, aztán megfúrom több oldalról, és pár hét múlva vágom véglegesre tönkig. Előfordul, hogy egyszer még kihajt, főleg néhány bokros jellegű, mint a galagonya, de még 1-2 lyuk a hajtás felőli oldalon, és utána már nem.
Hát látod, mivel 55juditnak sikerült az akácot némi gázolajjal leölni. 45 fokban lefelé fúrtam, elég mélyen. Talán 2 deci gázolajat elnyelt kétszerre. Azt mondod, fúrjak új lyukakat glifozát számára? Te milyen átmérőjű lyukakkal dolgozol?
ma, amikor karóztam ki a 2019 őszén ültetett szilvafámat, hülye voltam és nem figyeltem, az előásás közben megsértettem egy főgyökeret. nem vágtam el, csak lenyúztam róla a kérget. ez mennyire gáz? félek, hogy berohad, vagy valami, mert nagyon nedves a föld. ahogy ütöttem le a karót, kb. 30 centinél már cuppogott a föld a víztől.
Vegetációban, mikor van keringés(!) kellene a fúrt (vagy újrafúrt. ugye lefelé irányul valamennyire?) lyukba tömény glifozátot juttatni egy injekciós fecskendővel pl.
Komoly nagy bálványfákat és most éppen egy rossz helyen lévő szilvát intéztem/intézek ezzel a módszerrel.
Három tő van belőle. Az első ilyen szalmavirágszerű. A másiknak keskenyek a szirmai. Egyiknek sincs semmi illata.A harmadik még gondolkodik, hogy fejlődésnek induljon-e.
Nekem most éppen a fordítottja a problémám, volt ez a fosókaszilva fa, amit valahogy le kéne szárítsak. Már a télen fúrtam a törzsébe lyukakat, amit párszor feltöltöttem gázolajjal.
Egyelőre ezzel együtt kihajtott, és ugyanolyan lombos, mint mellette a másik, amihez nem nyúltam. A termés is már meggy méretűre nőtt rajta. Valahogy meg kéne gyorsítanom a folyamatot.
Neked milyen fával van pozitív tapasztalatod ezzel a módszerrel? Ez a fosóka túlzottan szívósnak ígérkezik.
Sziasztok! Úgy kb 1.5 hónapja ültettünk fűzfát a kertbe. Van egy nagy szomorúfűzünk, de úgy néz ki ki kell vágni, a törzse tönkrement, hangyák vagy nem tudom.. Ez mellé jó méterre ültettünk egy letört ágat, seprűnyélnél vastagabb. Ezen kívül, "tartalékba" ültettünk máshova egy vékony ágdarabot. Olyan 30-40 centire ültettük kb ha jól rémlik. locsoltuk is (igaz nem mindig minden nap, de sztem kapott elég vizet). Nos, azóta semmi életjel, rügyezés vagy bármi. Kérdésem az lenne, hogy ez normális, vagy már el kellett volna kezdenie rügyezni vagy valami?
szeretném kérdezni, erkélyen van egy lila akácom 20 éves, soha nem virágzott, napot kap egy nagyobbacska műanyag "cserépben" fog ez valaha virágozni? vagy csak kertben ami most gond még vele hogy nem igazán ébredt fel a téli álomból teljesen lelassult a keringése, kb. a felületének felén kezdenek csak hajtani a levelek és kb. ötöd akkora sebességgel mint szokott, vizet alig szívja a földből, tiszta nedves a föld több nap után is, a föld nekem teljesen jónak tűnik még csak nem is dohos, belemászni nem nagyon tudott semmi mert hálózva volt a cserép. köszönöm.
Valahol azt olvastam, a japánbirs termése ehetetlen. Másutt meg dzsem receptet. 1 : 1 arányú cukorral. Másik recept almával lágyítja. Kipróbáltam, érdekes íze volt, lassan fogyott el.
Ahol lehet, ott valami szegélyek vagy bármik alatt vezeted; ahol muszáj, ott pár centire a föld alatt mehet (nyilván ott, ahol nem ás senki), vagy valami sűrű talajtakaró növényzet közt, mulcs alatt, ilyesmi. Ahol meg már muszáj kibújnia, mert dolga van neki, ott pár kővel el tudod takarni.
De klasszak! Biztos nagyon szépet csinálsz majd belőlük. Egy kültéri hosszabbítót könnyen és biztonságosan el lehet juttatni szinte bárhová egy kertben, és elrejteni se nagy kunszt. Egy pici csobogó
Igen, gond nélkül telelnek kint aprócska koruk óta, pedig volt azért randa tél pár éve. A páfrány meg a japán juhar a sokcsücskű szívem egy-egy csücske, igen :) . Napelemes: nekem nincs, de akiknek van, azok nem szoktak jókat írni róla, állítólag nagyon gyenge.
Az idén a saját vetésü palántáim szinte semmire nem mentek, söt sokéves fás szobanövényeim is mentek tönkre átültetést követöen.
Én jobban bízom a saját keverékemben, mint a boltiban, ezért legalábbis kókuszrostot és homokot (az utóbbi idöben drága, vásárolt, nagyszemü mosott) mindig szoktam a földbe keverni. A kókuszrost bekeverésénél viszont különös dologra lettem figyelmes (ugyanabból a tételböl való, amit a palántanevelésre is használtam): valami furcsa, szúrós, kellemtlen vegyszerszagot árasztott, olyan higítófélét. Tudja valaki, hogy miböl csinálják tulajdonképpen ezt a "kókuszrostot"? làtott ez valaha kókuszt? Vagy valami közönséges faipari melléktermék? Milyen anyagról lehet szó? Okozhatja ez a bajt?
Igen. Rengeteg fenyőm van, minden évben egy kazal ágat vágok le róluk. Megy bele minden más is, pl. a szomszéd is metszi a tujákat. Két hatalmas ládát szántam erre, egyikük már alakul. Tele van rózsabogár lárvával, ez a legbiztosabb jele a korhadásnak. Sok az olyan növényem, ami kifejezetten savanyú talajt igényel, és a boltban ami kapható, az nem talaj, hanem 90-ban tőzeg. Tápanyag tartalma szerintem nulla. Kell a talaj. A tőzegesben csak vegetál minden. A kerti föld pedig meszes.
Van egy köbméternyi savanyú komposztom egy nagy faládában. Egyenlőre úgy, ahogy voltak cserepestől beástam őket ebbe a cuccba. Nem nagyon kell locsolni, nedves az egész közeg amiben vannak, de van esővizem is bőven. A Meyeri szépen meg is indult, ahogy mondod, lila színű fiatal hajtásokkal. Gondoltam, addig nem piszkálom, amíg láthatóan jól érzi magát. A lime nem mutat semmit. Szép a szine is, jól van, de nem növekszik. Várok még 1-2 hetet, aztán ha nem mozdul, átültetem.
Ez így van. Nálunk erősen homokos a talaj. 30 centire a felszín alatt már sárga. (Vakoltunk is belőle régen.) A magnóliánk meg magáért beszél. 40 éves, kb 7x7 méter. Ebből tudom, hogy a homokos talaj nem meszes. Nem is savanyú persze.
Eddig két fajta magnoliát találtam, amelyik küzdőképesebb, ezek a Kobus és a Genie. De az is lehet, hogy az összehordott talajomban t6aláltam két mésszegtényebb locust.
Én az obiban vettem. Szép lila szokott lenni a fiatal hajtása. A talaj pH-ra kell ügyelni. Ha sápad, akkor citromsavas vízzel kell locsolni. pH6 körül legyen a locsolóvíz kémhatása. A nitrogén pótlás nyáron szükséges módjával. Sosem legyen alatta alátét. Télen ne locsoljuk ki, de ki sem száradjon! Az alátétbe tegyünk alá cserepet, hogy ne álljon vízben a töve. Fényben legyen és 10 fok körül csak. Nyáron szoktatás után mehet a teljes fényre. Hálás növény és szépen terem a limequat fácska. Én egészben szoktam felszeletelni salátákba. De jól hámozható is.
Aha! Én egyszer egy nagy gödörbe elástam egy egész csomag litván tőzeget (kb 160 liternyi volt) egy nagy fenyőfa árnyékos oldala alá és abba ültettem áfonyákat marhatrágyával megtámogatva. Mondanom sem kell ugye, hogy mind feladta. Aztán két garnitúra magnolia (stellata és susan) döglött ki onnan. Most különféle hortenziák küzdenek a helyükön . Még három tő bírja. :(
Pofára pont úgy néz ki, mint az én eggyik niggerem. :) És úgy látom, pont olyan kíváncsi is. Mindenre rátelepszik ugye?
Itt is fonak néha madarat, látom időnként a maradványokat, de jellemzően inkább a rágcsálókat hordják nekem haza reggelire. Rengeteg a madár a kertben, ha megfognak párat, észre sem veszem. Ez a természetes szelekció. A rigók biztosan tudnak valamit, ha nem esnek áldozatul. Márpedig rigót még nem hoztak. Sajnos fecskét már igen. A sövényekben sok-sok zöldike, kisposzáta, légykapó és ki tudja még hányféle madárka fészkel. Ott nehezen garázdálkodnak a macskák, a sövény nem mászható. Próbálom úgy alakítani, hogy ne legyen a madárnép könnyű zsákmány.
És még az a mondás, hogy "irigy kutya"....hmmm....
Érdekes dolog ez is. Mennyire függ minden a helytől, a körülményektől. Én még nem vettem észre, hogy a rigók pl. gyümölcsöt ennének. A cseresznye szinte minden évben ott rohad a fán, mert lehetetlenség az egészet leszedni. Mindig azzal vigasztalom magam, hogy a madaraknak is jut legalább. Fenét...rá se fütyülnek.
De szuper sok termést látok rajta. Hol vetted? Néztem az Oázisban is, de horror áron mérték. Rendeltem máshonnan. Nem olyan nagy, de szép, erős, és rendesen fejlődik. Ellentétben a lime-mal, ami ugyan egészséges, erős növényke, de új hajtás egy darab nincs rajta idáig. Nem tudom, merjek-e egy maréknyi marhatrágyát szórni alá.
Ahogy például a lótücskök sem ártanak senkinek, vagy a poloskák. Mind szépek, és csak kicsit beletúrnak, beleesznek abba, amiből mi is ennénk.
Nem bántom őket én se, csak szidom. Nagyon szeretem a gyümölcsöt, és ha már ott van a kertben, hát enni is akarok belőle.
Röhögni is szoktunk a rigókon. Kevés irigyebb állat van, mint ők. Egyik télen sok hó volt, raktunk ki nekik almát, sokat. Minden rigó előtt ott volt egy alma, de alig bírtak enni, mert azzal voltak elfoglalva, hogy elkergessék a másik rigót a másik almáról.
Imádom a feketerigókat! Nem ártanak ők senkinek sem. Minden földrészen ott vannak remélem! Maderán láttam, hogy ott a feketerigó fiúk csecsásabban sokkal csábosabban udvarolnakl, vagy kommunikálnak.
Azt, a ............! Ide képzeld amit nem illik leírni. Aki nálam több csigát tud összesezdni öt perc alatt, az világbajnok. És tele vagyok rigóval. Soha nem láttam még, hogy bármilyen csigát zsákmányolnának. Nálam ugyan kárt nem csinálnak, vagy észre sem veszem, tehát jelentéktelen, de hogy csigát nem esznek, azt sejtem...a mohámat, azt persze szeretik tönkretenni. :) Rengeteg madárfaj él a kertben, de semmi kárt nem okoztak még semmiben. Az éticsigákban sem...sajnos..
Sajnos nálunk emiatt (vagy nem emiatt?) évek óta nincsenek rigók. (Bár idén mégis láttam néhányat, aminek még megvolt a feje). Verebet pedig idötlen idök óta nem láttam.
Á, hatástalan, és egy gonddal több lenne. Elég, ha a szomszéd macskák ide járnak, belőlük van 4 állandó, és időnként pluszban megjelenik két szép vörös. Inkább tökéletesítem a hálózást.
Macskák ide is járnak, a frissen kiugrált fiatalokat lehet, hogy tizedelik is, de alapjában véve ügyesek ezek a rigók. Ha nagyon éhesek, akár a macska orra előtt is kieszik a táljukból a száraz tápot, ezt egy ismerős macska etetése közben figyeltem meg. Szegény macska nem bírt enni (éppen feltálaltam neki a konzervet), állandóan a tápos edénye körül settenkedő rigót leste. Az meg szemmel tartotta a macskát, és próbálta kihasználni a megfelelő pillanatot, hogy elcsenjen egy-egy szem tápot.
A rigók riasztanak is, ha jön egy macska. Sokszor még nem látom a macskát, de a rigó kiabálásából már tudom, hogy ott van valahol.
Nem baj, ha nem érett a komposzt, csak kapjon koncentráltan valamit. Fölösleges pillanatnyilag komplex tápokkal, fenyőavarral miegymással foglalkozni. Szerintem nem az történt, hogy hirtelen elmeszesedett a talaj, hanem hirtelen elfogyott valamelyik tápanyag.
Nálunk is nagyon sok a rigó, csak a mi fáinkon lehet vagy 10 fészek, van a loncban is, ahogy te is mutattad. Itt még sok a gyümölcs a környéki kertekben, ezért elviselhető a jelenlétük. Sok macska is van a környéken (csak náluk 7-8), úgyhogy működik a szelekció :)
Csigából inkább a házasat eszik. Ügyesen kiszedik a házából, vagy egyszerűen a földhöz vágják, hogy széttörjön.
Én eddig mindig gilisztát láttam a csőrükben. Persze lehet, hogy szednek össze csigát is, de sokkal több kárt okoznak, mint amennyi a hasznuk. A csigát legalább össze tudom szedni, a rigókkal szemben viszont szinte tehetetlen vagyok. Rajokban garázdálkodnak nálunk, nem csak egy-két pár. Van sok szentjánosbogár lárvánk, futrinkánk, dögbogarunk, azok is esznek csigát, kárt pedig nem okoznak.
Nálunk nyár elején nem maradna ép gyümölcs, ha nem takargatnék mindenféle hálóval. A málnára is rászoktak, és az a legbosszantóbb, hogy nem várják meg, hogy rendesen megérjen a gyümölcs, így azt se mondhatom, hogy osztozunk. Számunkra még ehetetlen, mikor már össze van csípve.
Mikor elkezd érni a cseresznye, akkor javul valamit a helyzet. Nekünk nincs cseresznyefánk, így felőlünk azt ehetik. Szoktak is hozni, elejtenek egy-egy szemet a kertben.
Nem, nem úgy értem. Ott helyben járkálnak a kerítésen át és vissza. Nálam nincs kerítés, és nem látom, hogy 5-10 méteres körön kivül császkálnának. Semmi célirányos vonulás. Ma már csak 130 darabot vittem ki a többiekhez. Egyszer majdcsak elfogy!
Nálunk minden gyümölcsöt fölzabálnak, mikor még csak épp, hogy elkezdenek színesedni. Időnként a paradicsomot is összecsípik, gödröket kaparnak a mulcsba, gyakran a fiatal növényeket is kikapálják közben.
Nem csak ez az egy rigópár van itt, tele vagyunk rigókkal. Jópofák, meg szépen énekelnek, de sok plusz munkát adnak és rengeteg bosszankodom miattuk.
Nálunk a vadszőlőben,de már évek óta. Nekem még nem tűnt föl,hogy nagy kárt tennének,kivéve a kicsi pozsgások tavaly,amíg el nem tettem máshova. Én még madárfürdetőt is tettem nekik,valóságos szökőkutat csinálnak,úgyhogy halasztom a napelemes szivattyú telepítését,mert a rigók is jó látvány.
Nagyon előreszaladtak nálad:-) Itt szegény lilaakác vissza van maradva. A fás bazsarózsák mesések,és kérhetnék egészalakos képet a júdásfáról? Hogy még jobban irigy legyek?
:))) Azt hittük elvesztél. Még szinte alig van vége a télnek, és már minden olyan szépen megindult. A citrom idei szerzemény? Vettem én is egy Meyert, és egy Lime-ot. Még nem ilyen szép nagyok, de ráérnek megnőni.
Hmmm..... egyszer összehozzuk. Holnap ugyan megyek Pestre, de Ferihegy a célállomás, nem lesz időm másra.
Ma pont arra gondoltam, hogy egyszer régen kérdezted, mennyi a csigák által megtett távolság ugyan? Nos, hetek óta szedem, és a házamtól kb. 50 méterre hordom el, ki a szabad természetbe. Éljenek boldogan, csak ne nálam. Egy betonkerítést is le kell küzdeniük, és figyelem, hogy kb. mennyi távolságot tesznek meg. Jelentem, pár métert. Oda-vissza szaladgálnak a kerítésen át, és vissza. 5-6 méteres körben minden tele van velük, de nem látom, hogy számottevő példány messzire jutott volna.
Ritka pillanat műve volt az eset, nem lehetett megörökíteni.
A gyűjteményt átnézve a címeres poloskafajon belül, egy barna poloska lehetett.Talán becepoloska? Ezekből van legtöbb a lakás környezetében. Ezek igyekeznek bebújni a lakásba a nyílásokon.
Érdekes jelenséget tapasztaltam velük kapcsolatban 2019.év november elején, Pörbőlyön, a Gemenci Erdeivasút állomásán.Feketedett az épület fala a sok poloskától. Rajoztak. A személyzet söpörte le a falról, a mellékhelyiségből, gyűjtötte zsákba őket, hogy ne zavarják az utasokat.
Vannak ragadozó mezeipoloskák. Barna ragadozó poloskák is vannak, bár azok zömmel nem mezei, hanem címerespoloskák. Kellene egy fotó, hogy meg lehessen mondani, miről van szó.
Esetleg ajánlhatom a saját gyűjteményem, itt leírtam, ha valamelyik ragadozó. Mondjuk elég sok van összegyűjtve, de szépek, talán érdemes nézegetni.
Érdekes dolgot tapasztaltam tegnap. Kajszifám egyik ágán zöld levéltetű kolóniát vettem észre. Szétnyitottam a kanalas levelet, és nagy meglepetésemre egy barna mezei poloska hullott ki belőle. Felmerült bennem a kérdés, ott szivogatott, vagy csak a levéltetvek miatt bepödörödött levél fedezékébe bújt a hideg elöl?
Nagyon sok helyen elrejtőzött poloskával találkoztam, de ilyen helyen most láttam először.
Ti tapasztaltatok ilyesmit? Mi a véleményetek, a mézharmat miatt volt ott?
Sok megoldás szóba jöhet. A legjobb javaslat lemezkádra létezik. Szóval, ha lemezből van a kád, akkor ki kell szerelni a helyéről, és (mivel zománcozott ezért hőálló), el kell vinni a bozsér kft-hez. Ők gyönyörűen le tudják szinterezni (műanyag, porszórt, nagy ellenállóképességű, rásütött "festék". Azért az idézőjel, mert valójában nem festékről van szó, hanem egy műanyagrétegről. Minden színben meg tudják csinálni. :-) Ez nem túl drága.
Ha öntöttvas, azt is megcsinálják, de, egyrészt két mázsa a kád, aminek a tömegét fel kell fűteniük (drága), másrészt mozgassa az, akinek két anyja van. :-)
Ha műanyag a kád, akkor tényleg csak a festés jöhet szóba. De ehhez nem értek.
Lejjebb nyilván volt némi fagy, de nincs kint semmi fagyérzékeny. A legkényesebb a virágzó földieper, majd később elválik, ártott-e neki. Az alma biztos, hogy kibírja, annak semmi nem szokott ártani.
Mi a helyzet hidegvölgyben? Itt végül nem fagyott, de hajnalban kicsit fűtöttem a fóliában, mert 2 fok alaá ment a hőmérséklet. A paprikák nem annyira szeretnek fázni. Az összes fagyérzékeny edényest este bepakoltam, ami ki van ültetve letakartam, most pakolhatok ki. Parasztfitness...kár, hogy deréktájra a leghatásosabb.
Az tuti, hogy nehezebb őket utolérni! Nálam tkp. nem okoznak semmi kárt, vagy nem veszem észre. Szeretném hinni, hogy segítenek a csigák számának kordában tartásában, de nem biztos, hogy ezt ők is tudják.
Én főleg gilisztacsokrokat szoktam látni a csőrükben, nem csigát. Nálam a rigók csinálják a legtöbb kárt, és még csak össze se lehet szedni őket, mint a csigákat.
Szerintem ha megbolygatod őket, elkölltöznek. Minap egy vödörbe szedtem fel a gát alól kissé homokos földet. Jó porhanyósnak láttam, az is volt. :) Hangyaboly volt. Pihentettem pár napig, szépen kiköltoztek belőle, mire felhasználásra került.
Köszi, az a bajom, hogy a komposztom a ládában beérett, széthordanám, de hemzseg a hangyáktól. Féleg hogy ahova teríteném, keverném, oda hurcolnám szét őket. Ha levegyszerezem a komposztot, akkor az összes talajéletet is kipusztítanám. Tanácstalan vagyok.
Ráadásul szép is. El is gondolkodtam a beszerzésen. Ha tényleg elűzi a hangyákat, már jól járok vele. A fóliában a mulcs alatt buliznak, de egyenlőre nem sok vizet zavarnak. Első év a mélymulccsal, most inkább csak megfigyelek, nem piszkálok ott semmit. Hátha nem szeretik egymást a meztelen csigákkal, és a paprikáimat utóbbiak szokták megrágni.
Szuper! Most itthon vagyok még egészen a jövő hét végéig. A plumériád is várja a gazdáját, szépen ki van szokatva a napra.
3,5 fok volt ma itt virradatkor, holnap szerintem fagyni fog. Szuper jó lesz, a paprikákat kiültettem már a fóliába. Maradt még a tálcában vésztartalék, hogy a szomszéd meg ne öljön, mert őt is rábeszéltem az ültetésre. Néha még júniusban is vannak 3-4 fokos hajnalok, mégsem várhatunk a végtelenségig, valamikor meg kell indulni a növények gyökerének.
Bizonyára ott keresik a bújkáló csigákat. Fene a kis csőrüket. Annyi a csiga megint, hogy kilószám szedem reggelente, és a csupaszok még nem is nagyon mozognak. Már gondolkodtam futókacsán erősen, de a kutya már nem tényező a róka ellen, úgyhogy marad a bosszankodás. Pörölök a rigókkal reggelente, és dugdosom előlük a mohát.
szerintem ezt nekem szántad. én úgy vettem észre, hogy bírja a napot, inkább azt nem szereti, ha kiszárad alatta a talaj. de való igaz, hogy pl. a full árnyékos birsalmafám alatt is megél és terem. a "sima" málna legalábbis, viszont a polka nekem fényigényesebbnek tűnik egyelőre, de lehet, hogy rossz a megfigyelésem.
Mindenképpen meg kell nézniük, mi van a moha alatt. Ehhez fel kell túrni és szét kell hajigálni.
Öreg tanáromnak a gödöllői egyetemi botanikus kertben volt mohaszőnyege egy árnyékos részen. Gyakran le volt hálóval takarva, különben a rigók szétkaparták volna.
A kocsibeálló betonján nálunk is volt egy részen egy szép mohaszőnyeg, most az is szét van hajigálva. A darabjai még megvannak, és idővel valószínűleg keletkezik új, egy darabig szép lesz, aztán megint tönkreteszik.
Ja....ezt a rigók is így gondolják. Én ugyan mondom nekik, hogy ott a rengeteg csiga (naponta több százat szedek össze), de az én rigóim vegák. Szorgalmasan pátyolgatom a patakszéli köveken a mohát, ők meg elhordják. De nem adom fel, minden évben egy picivel több marad. :)
NeemAzal. Nem azonnal hat, és nem kontakt méreg. Sőt...nem is méreg, teljesen természetes rovarirtó. Beviszik a bolyba, megeszik, és elpusztulnak tőle állítólag. Poloskák ellen kerestem valamit, ami a sötétződ fejemnek is megfelel, úgy találtam rá. (Bocs Nóra) Én nem kaptam, de Neem olajat igen, abból kevertem nekik etetőanyagot oda, ahol nagyon nem kívánom őket milliószámra látni. Úgy helyeztem ki, hogy csak a hangyák férjenek hozzá, mert válogatás nélkül minden rovarnak árt. Nem telt még el túl sok idő, de határozottan úgy látom, hogy pl. az üvegházban nincs ipari mennyiségű hangya idén. Persze ez lehet véletlen is.
Amit frissen hallottam, az valami "rovarpor virág", ami természetes piretrint tartalmaz, kerülik a hangyák nagy ívben.
Én pont az Oázisban jártam osztrák barátnőmmel és ott vásároltam, ennél jóval drágábban. Nem nagyon mozdultam itthonról az érettségi miatt (vagyis nagyon nem) ha már kocsiba ültem, megvettem. Mondjuk szép, erős tövek, van, amelyik virágzik is már.
Nem lett bajuk, úgy látom. Anyósoméktól kaptam hét végén kisebbeket, na azok nem ilyen szépek, hajladoztak. Én alapból karóztam mindet a mérete miatt kiültetéskor. Mondjuk van, amelyikhez elég volt a hurkapálca :-)
egyébként ezt a nitrogénelvonás effektust okozhatja a málnán rajta hagyott avar is? mert tavaly még egy ilyen újítást is bevezettem, előtte azt is le szoktam húzni róla. asszem, a wuxalt fogom megpróbálni...
tavalyelőtt a kert egy másik részére ültettem polka málnát is. hát, az meg alapból sehol nincs a "sima" málnához képest. ha azt nézem, hogy milyen erősek voltak az elültetett tövek, azokhoz képest csak nyamvadék új hajtások fejlődtek. viszont valamennyire szaporodik, illetve azért termett már az ültetés évében is (de ugye az "eredeti", erős hajtásokról). krizantém volt a helyén évekig. érett komposztot kevertem a földbe, öntöztem, gazoltam...mondjuk kb. 11-ig árnyékban van, szerintem az sem tetszik neki, mert hajlik ezerrel a nap irányába.
Én 150 forintért vettem darabját egy helyi kertésztől. Négy külőnböző féléből tizenkettőt. Nem néztek ki vészesen reggel, de azért a labilisabbnak tűnőket felkaróztam.
Remélem, hogy "csak megijesztett" Úgy látom, hogy megállt az alsó levelek sárgulása. Noha 8-10 tőről leszórta már az alsókat. Akkor folytatom az óvatos tápoldatozásukat.
Hát, akkor nem én voltam az egyetlen, aki a tegnapi 25 fokos délelőttöt kihasználva kiültette a paradicsomot, paprikát...ahhhh.
Remélem, túlélik a növénykéim, nem én palántáztam őket kivételesen, egy vagyonért vettem az Oázisban. (különlegesebb koktélparadicsomok, a sárgától a zöldessárgáig meg a hagyományosig, többféle)
Meglévő málna alá nem tudod bedolgozni, csak ha szétásod a gyökerét. Nálam nagyon jó működött a talajra terítve.
A nitrogén egy része nyilván elillant, de a lényeg a hatása, és az nagyon jó volt. Persze ehhez jó érett trágya kell, ami nem szalonnás rögökben hever a talajon, hanem szépen, egyenletesen teríthető, és ki tudnak törni közüle a málna hajtásai.
Mondjuk ez némileg szabadjára engedett, sávban termő málnára vonatkozik. Nem rendszabályozzuk a málnát merev vonalba. A szomszédban úgy van, pedánsan egy sorban, dróthoz kötözve, az egyik fajtánk onnan nőtt át hozzánk. Az eredeti, katonásan tartott tövek sokkal silányabbak.
Én tegnap elpalántáztam életem első koktél paradicsom ültetvényét, erre estére eljött az armageddon egy brutális szélvihar képében. Fél tíz körül még lementem egy zseblámpával megnézni őket, szegények nem álltak túl délcegen. Azt hiszem ma karózhatom őket.
A szomszéd telepített két négyhónapos bárányt a hátsó kertje karbantartására. A mihaszna jószágok háta alig látszik ki a gazból, de az általam a kerítésre telepített japán kecskerágót csúnyán lerágták. Pedig már éppen kezdett mutatni, takarni. Előkotortam egy régi másfél méter széles raselhálómat, és a birkás oldalon rákötöttem a kerítésre. Sajnos csak a bő felére volt elég. Szomorú, hogy az idős, rendes emberek kihalása után ilyen semmirekellő, kártékony szomszédok kerülnek. (a birkás sztori csak egy apró sztori) Az ember leg szívesebben tanyára köliözne.
Én minden reggel (egész évben) kitoltam az ólból a ganét a trágyadombra. Az ott szépen gyülekezett ("érett"). November végén befogtuk a jószágot a szánba, amit előtte megpakoltunk trágyával (kellemesen gőzölgött). Aztán ahogy a két kis tehén "lassacskán ballagott" a szántóföldön végig, mi a szánon egyensúlyozva szórtuk két felé az "áldást".
Amikor ökröket őriztem, déli itatás után mindig volt egy kis kérődző pihenés a közeli akácfák alatt. A jószág ott rendszeresen (egész nyáron) maga alá ürített. Kiégett a fű:-))
Legjobb ősszel! Tavasszal csakis érett trágyát szórjunk ki, és igyekezzünk azonnal bedolgozni, mert 4 nap alatt elvész a nitrogén 50 %-a. Ilyenkor már csak a talaj szerkezetének javítása marad meg eredményként (az is valami).
Rajta szokott lenni az adagolás a tápoldat flakonján. Ezt palántáknál, amik nem hetekig lesznek már pohárban, inkább hígabb oldatot érdemes adni gyakrabban, a tápon feltüntetett hígításból kiszámolható. Én Wuxalt használok, az állandó adag 5 l vízhez 1 kávékanállal naponta. Ha mér látszik a hiánytünet, eleinte lehet 2 kávéskanál.
Dobozolt paprika palántáimon Nitrogén hiány alakult ki. (Eddig még általam soha sem használt palántaföld) Tegnap kaptak egy tápoldatos beöntözést. (Vitaflóra Palánta Tápoldattal) Alsó levelek egyoldalasan egyenletesen megsárgultak, és kezdenek lehullani.
Az lenne a kérdésem, hogy hány naponta kellene, illetve szabad beöntöznöm tápoldattal?
A moha a gyengém... Sajnos rossz helyen lakom ahhoz, hogy élvezhessem. Ahol van, ott babusgatom. Imádom a térkő réseiben is. Szerintem akkor igazaán befejezett egy ház, egy kert, amikor megjelenik rajta a moha.
A málna a marhatrágyát is nagyon szereti. Nekünk akkor volt a legszebb, mikor trágyával volt mulcsozva. Érett istállótrágya volt, nem granulátum, teherautóval hozták.
Nálunk azt hiszem, alapból enyhén savanyú a talaj.
A málna és feketeszeder mészkerülő, savanyú talajt igényel. Rhododendron/áfonya táp akkor inkább. De abból szerintem 1-2 liter annyiba fog kerülni, mint egy 25 kg-s zsák ammónium-szulfát, utóbbival viszont 30 évig eheted a málnát.
virág tápoldataim vannak: muskátlihoz, leanderhez. illetve wuxal levéltrágyám és komposztom van még, de az utóbbi még csak egy éves, szerintem nem bomlott még le rendesen.
Szerintem nem a locsoláson múlt, hanem jelentős tápanyaghiány váltja ki. Még az jutott eszembe, hogy a málnának nem szabad pétisót adni. Viszont nagyon nitrogén-igényes. Meg tudod próbálni ammónium-szulfáttal?
A bogyósokra azt mondják, nem szeretik a kemény vagy klóros vizet.
Egyébként a málna nem tudja, hány éve van egy helyen. Ez így valami népi megfigyelés, mellébeszélés, ott valami hiányzik. A málnát trágyázni kell, próbáld úgy. Lehet, hogy meg fog ugrani tőle.
Chlorofytumom leveleinek vége állandóan bebarnul. Nem tudom mi lehet az oka, túl sokat locsolom, vagy túl sok a napfény? Mindkettőre próbálok figyelni, mégis ugyanazt csinálja továbbra is.
szerintem igazából nem kevés ez a növekedés 5 év alatt, csak fura, hogy nem a gömbkőristől megszokott korona látszik alakulni. kíváncsi lennék az okokra és a dolog kimenetelére, mert én is gömbkőrisre pályázok az ősszel. többek között azért is akarok azt, mert elméletileg jól bírja a strapát és a talajra sem túl igényes. nem is láttam még olyan példányt, amelyik ne hozta volna az elvárhatót.
csapvízzel. írják, hogy a málna idővel megunja a helyét, csak fura, hogy ennyire látványosan, egyik évről a másikra tette. amúgy kb. 15 éve van ugyanazon a környéken (az eredeti ültetési helytől hagytam terjedni 2-3 métert két irányba.
Ipari fokhagymáról nem hallottam, de a virágzatban fejlődő hagymácskákból (ha olyan fajta, hogy hogy virágzati szárat) első évben egygerezdes hagyma lesz. Amelyik fajtának nagyon picik ezek a hagymácskái, annak lehet, hogy még a következő évben is. Ennek például:
Utána már gerezdesedik. Az ilyen típusú fokhagymák rettentően el tudnak szaporodni, ha nem szedik föl időben, egész gyepeket alkothatnak. Nálunk is vannak részek a kertben, ahol nő, mint a fű.
Az új kertemben gyomnövényként szaporodó fokhagymák vannak. ősszel is egyetlen hagymácskából álltak, nem voltak gerezdek. A tulaj azt mondta, ipari fokhagyma. Hallott már valaki ilyesmiről?
Nekem kerti hóbogyóm van, most vágtam tövig. Az első években szép volt, aztán keszekusza lett. Ráadásul elég agresszívan terjed. Csak a rigók miatt nem irtom ki teljesen.
Ha én virágzó, lombhullató sövényt ültetnék, akkor biztos valami somféléből, vagy Kolkwitziából, Weigelából tenném:)
Karót azt nem láttam sose. Meg amit nem értek, metszés látszik a törzseken, de a szomszédnál már a metszés nélküli, szint egyenes szakasz is megvan 1 méter. Nálam meg a talajtól két arasznál kéne elvágni, ahol még nagyjából egyenes.
Az a nyűgöm, hogy beavatkozás nélkül lehajlik előbb-utóbb. Akkor aztán nevel oldalhajtásokat fölfele, de idővel minden lehajlik. Bokor helyett ez így egy derékig érő hóbogyó-bozóttá válik. Nekem meg ugye sövény kéne.
2016-ban ültettem a következő gömbkőrist. Türelmes voltam eddig vele, de azóta nagy fejlődésnek nem indult... A törzse vastagodik, hajt pár csenevész új ágat, de ennyi, lényegében ugyanilyen ritka és "csenevész" a koronája azóta is. A meglévő ágakon hoz leveleket, de semmi jele annak, hogy megindulna a korona és sűrűsödne, terebélyesedne.
Érdemes szerintetek még tartani, lehet ebből valami, vagy adjam a át a helyet egy új fának? (Ki nem dobnám természetesen, max megpróbálnám átültetni valahova.
szerintetek amikor a málna megunta a helyét, akkor lehet rajta segíteni trágyázással (komposzt), vagy reménytelen? tavaly feltűnően kevés és gyenge hajtást hozott, semmit nem kellett ritkítanom tél végén. ami fura, hogy a közte lévő fekete szederrel együtt csinálta ugyanezt, az is fele akkora indákat növesztett tavaly nyáron, mint amekkorákat szokott. mivel a kertnek azon a sarján, ahol nem olyan régóta van, továbbra is dúsan nő, arra gondolok, hogy megunta a régi helyét, de lehet, hogy tévedek.
május végén még nem érett, csak június 10 körül. előtte, pirosan víz ízű, viszont amikor fekete, akkor mézédes. én szívesen adnék, de szeged az ország másik felén van, biztos találsz a közelben is.
A lányom itthon lesz Írországból 1 hónapig, május 16-tól kb. június 15/20-ig. Szeretném, ha életében először megkóstolhatná a Szomolyai cseresznyét, amit én magam is csak egyszer ettem életemben.
Olyan személyt keresek, akinek van legalább egy szomolyai fája és május végén, június elején tudna eladni nekem 5-10-15 kilót ebből a cseriből.
Természetesen előreutalással kifizetem a cseri árát + a postaköltséget. Helyileg szegedi vagyok, ha esetleg a közelben lakik valaki, akkor természetesen személyes átvétel is megoldható.
E-mail címem publikus, ha valaki tud segíteni, írjon legyenszíves! Köszönöm szépen előre is.
Más fajták köszönöm, nem érdekelnek, esetleg a Kavics fajta az, amit szívesen megkóstolnék még.
Mit tanácsoltok? Tavaly óta kezd elburjánzani a fű között a moha. Idénre már oda jutottunk hogy a moha van többségben. 25 éve itt lakunk, eddig nem tapasztaltam ilyet. Észak-keleti fekvésű előkertről van szó, nem olyan nagy terület, kézzel kiszedem a fű közül. Gondoltam hogy utánvetek füvet ahol nagy pusztítást végzett a moha. Célszerű valamilyen irtószert használnom előtte? Van erről tapasztalatotok?
Szándékosan nem azt a verzióját linkeltem, hogy mi történik az így leesett leguánokkal, hogyan kerülnek a grillre, vagy hogyan támadtak meg egy őket grillezési szándékkal összegyűjtő autóst a hátsó ülésen megmelegedő és magukhoz térő leguánok. Brrr.
De hogy ontopic legyek: a paradicsom és paprika palántákat szerintetek mikor lehet/érdemes kiülteni? Nagy balkon edényben próbálkoznék idén. Meg vettem 2 uborkát is, hátha.. A tavalyi bohócsipka paprikáim amik átteleltek annyira szépek, nem akarom elsietni, nehogy tönkre menjenek.
Először egy nyelvbotlásokról szóló lengyel videóban hallottam róla, és rákerestem. Eredetiben még mulatságosabb, nem csak az a lényeg, hogy egy süteményt néztek állatnak, hanem az is, hogy az állatmentőket értesítő nőnek nem jutott eszébe a leguán szó lengyel megfelelője (legwan), és lagunt mondott helyette (nem lagúnát, azt egy kicsit másképp mondják).
Úgy néz ki, Lengyelországban egész lagun-kultusz kezd kialakulni, a Lidlben és az Aldiban már lagun néven árulnak croissant, még latin nevet is kreáltak hozzá.
A mese fordítása (egy barátomnak küldtem át, és ha már megvan, olvashatjátok ti is):
Mikor az első zöld rügyek kezdenek megjelenni a fákon, a fiatal lagun felébred téli álmából. Előjön a fák gyökerei alatt ásott üregéből, és erős, tapadós mancsai segítségével fölmászik az ágakra. Ott a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag levélkéket rágcsálva táplálkozik.
Időnként megesik, különösen az áprilisi fagyos hajnalok idején, hogy e kedves állatkán erőt vesz a csak még öt percet... szindróma. Ilyenkor tömzsi farkincáját használva biztonságosan rögzíti magát egy elágazásnál, és szundít egy csöppet.
Ahogy ez gyakran lenni szokott, az öt percből egy órácska lesz, vagy 24 órácska ilyenkor a város aggódó lakói néha segítséget hívnak, gondolván, hogy a lagun bajban van. Végül is ki ne nyugtalankodna egy ilyen édes lény miatt! Azonban ilyen szituációkban elég főzni egy friss kávét. Mert a kávé és a lagun nagyon szeretik egymás társaságát.
Ahányszor eszembe jut ez a történet, rám jön a röhögés.
Díszfa témában nem találtam jobb helyet, ha van, kérlek igazítsatok útba.
5-6 éve ültettem két vérszilva fát ház elé dísznek (szokás az utcában), és idén virágzásig kb. egyformák voltak, és kb.3 méter magasak. Viszont most az egyik hirtelen elveszítette a leveleinek a jellegzetes lilás-vöröses színét, így az egyik fámon lila levél van, a másikon meg zöld, enyhén sárga, de van rajta még lila levél is pár. Találkozott valaki már ilyennel, hogy mitől lehet, mi várható?
Emlékszem hogy te nem nyomkodsz vissza kiemelt növényeket, de nálam vissza kell nyomni. Kiemelve/lazítva sokkal előbb kiszárad. Ha kiemelten öntözöm, elvezeti a járat a vizet. Sőt sokszor járok úgy hogy nincs túrás, nem látok járatot, és egy pillanat alatt megnyílik a föld és elvezet egy egész vödör vizet. Ez általában kis fáknál vagy fügénél.
Én csak belocsolni szoktam a kiemelteket, különben újra kitúrja. A belocsolás szokott segíteni, a földieper szerintem megmaradna, csak valamivel magasabban lenne.
Nálam a poharas borsó második vetés után is hiányosan kelt, ami megvan, azok is kicsik. Pedig hurcolásztam reggel-este. Amit sorjára vetettem az meg a hideg miatt még mindig csak csirás. Ezt onnan tudom, hogy tegnap eső előtt másodszor dugdostam vissza őket a földbe, mert a vakond elment a sora alatt és kiforgatta a szemeket. Már kétszer. Most már bármi lesz sorsára hagyom. Nincs már lelki erőm ehhez.
Kiemelgette az összes ősszel ültetett földiepret is. Azokat is visszanyomkodtam, hátha lesz belőlük még valami.
Épp nemrég néztem csigaszedés közben, hogy egy dongó röpködött az esőben a virágzó tüdőfű körül. Méheket persze nem láttam. Virágzó gyümölcsfánk most nincs, csak a mirabolán volt, az még az előző napokban lefagyott. Alma, körte, birs még nem nyílik. A mézbogyón vannak terméskezdemények, a ribizli teremni szokott, bármilyen idő van.
Szerintetek idén lesz valami gyümölcs? Aggódom, a sárgabarack ugye valószínűleg elfagyott, most virágzik a nyári szilva, körte, cseresznye, de ebben a szutyok időben nincs ami beporozza.
Köszi. Nincs képem, és pont olyat mint az enyém, a neten sem találok. Minden virága bordó és narancssárga színű, azt hiszem törpében is van hasonló.
Most szereztem kicsinek a magját, ezt gondoltam a vetemény közé ide-oda ahol hely adódik. Viszont a nagyot meg féltem, nagyon szép és jó lenne ha megmaradna.
Jó helyen laksz! Nálunk tegnap reggel gyűröttre volt minden fagyva a kertben, a ház előtt volt -2, a kertben valamivel hidegebb. A paradicsom biztos nem bírta volna ki.
Nálam már minden kint van a leanderek március óta, a muskátlikat is kitettem, én nem hurcolászom, rideg tartás van itt kérem szépen. Semmi bajuk nincs, annyi, hogy nem fejlődnek a hidegben. Kaptam egy fekete pari palántát azt kis kiültettem lesz ami lesz vele, egyenlőre bírja. A palánta vásárlással még várok, hétvégére már jobb időt mondanak.
Nagyon jó lenne már napsütés, meleg, ebben a vírus helyzetben legalább a kertben jól érezze magát az ember.
Az idei tavasz mondjon le.. a héten többször havazott, fagyott, vicc! A leandereket, babért kiraktam, megcsípte a fagy. Vettem 2 muskátlit, hetente 2-szer ki-be rakom a medence fedés alól. Az áttelelt muskátlik szépek, azokat nem raknám még ki egy darabig a hidegre.
Kiszámíthatatlan az idő, félek, ha megint 20-25 fok lesz, egy pillanat alatt tönkremegy minden, átforrósodik a fedés..
Fogalmam sincs, mikor vegyek paradicsom és paprika palántákat. Ami paprikám áttelelt, az még a garázsban van a citromfákkal.
Egyre kevesebb a hely. Csak ládába lehetne, az ágyások tele vannak. De szálast nem is szeretnék, itt csak fejlett palántát célszerű kiültetni a csigák miatt. Rakok majd be polcot a fóliába, de már megvan, mi kerül rá. Egy rövid időre, aztán azokat kirakom a szabadba.
Legföljebb nappal a szabadban lesznek, éjszaka meg a fóliában vagy az üvegházban.
Érzékenyebb mint a körömvirág, de merek kockáztatni mert ládában sok palántám van. Igazából nem érdemes még kiültetni szabadba, de nálad a fóliában nevelkedhet. Az átültetés egyáltalán nem akasztja meg a fejlődését.
A körömvirág nálunk kiveszett, de úgy emlékszem, az tényleg bírta a hideget. A búzavirág itt is már régóta kel, a -6°C-ot simán kibírta.
Azt hiszem, a büdöskével még várok pár napot, aztán nevelek palántát. A paradicsom közé szeretném, nem akarom paradicsom ültetés közben kerülgetni. Az üvegházban most nem fér, de pár nap múlva kikerül onnan egy csomó minden. Nem fagyérzékeny a büdöske? Úgy rémlik, minta az lenne.
Nálam a fagyos éjszakák ellenére itt-ott kél a körömvirág és a búzavirág. Már át is palántáltam rossz helyről néhányat. A büdöskét ládába vetettem, de már 2 szál ki is lett ültetve. :) Picik még, de hatalmasak lesznek. :)
Még csak három éven vetettem (ennyi a tapasztalatom), nem volt gond, pontosabban vetettem is és volt, hogy ott is nőttek ahova nem vetettem, tehát magától szaporodott, ügyesen kikeltek, nem fagytak el...
Egyetemen végzett feladatomhoz kérnék segítséget. Saját online vállalkozáshoz kellett ötletet kidolgozni. Az én választásom egy applikáció készítésére esett, konkrét kertészeti áruházhoz. Az applikáción belül kamerák segítségével végig tudnánk sétálni a kertészeten. Ha bármelyik növény felkelti az érdeklődésünket, egy mozdulattal rákattinthatunk és máris megtudhatunk minden információt róla (neve, igénye, gondozása), majd virtuális valóság segítségével el is helyezhetjük kertünkben. Ezeket a termékeket természetesen a kosarunkba is rakhatnánk és házhoz is kérhetnénk. Az alap ötlethez sok más fontos funkció is társul az alkalmazáson belül.
Kérdésem az lenne, hogy mi a véleményetek az ötletről.
Ott biztos nincs nagy fény, és lehullanak a levelek. Én is hasonló hőmérsékletet tartok a kamrában. Bár ott világos van, de levél nélkül alusszák át a telet a cserepes növények.
Idén már nem teleltetek fügét, ezért valószínű lesz ott 10-12 fok is.
Hát az én 3 évesem kb. jó méter magas, igaz, nagy cserépben van. Amit a mostohaapám nevelt, azok sokkal kisebbek. Remélem, idén is terem.. annyira finom.
Nekem is ízlik, én is teleltettem már át. Cserépben tartva nem szokott túl nagyra nőni, és nagyon sokat terem. Idén van először hogy mindhárom tő hatatalmas szárat nevelt. Nincsenek felnyurgulva, de elég csúnyák. Még nem dobtam ki, majd eldől mi legyen.
Nekem a bohócsipka (vagy tulipán?) paprikám telelt át. Az egyik tő már 3 éves.. most van mellé 3 tő tavalyról. Elképesztően finom, kicsit csípős, zamatos paprika. 1 tövön kb. 40 szem termett tavalyelőtt, tavaly kb. 25-30.
Több faj van, a gyakoribbak a Tagetes erecta (nagyvirágú) és a Tagetes patula (kisebb virágú). Keress rá, erecta-e, amire gondolsz. Nem tudok róla, hogy hibridizálódnának, de erecta sose volt nekem, a kisebb jobban tetszik, abból is a vörösesek. Régebben volt még Tagetes tenuifolia, ebből a sárgának nagyon finom, citromos illatú levele van. Én nem szeretem ugyan a citromillatot, de ez valahogy mégis jó.
Ha a virág mérete hasonló, azonos faj, csak az egyiknél a növény termete nagy, akkor átporozza.
Helybe vetem,ritkítom. Szent György napján,mama így tanította. Akkor kell az uborkát is vetni,meg elrakni a dáliát,kánát,kardvirágot. De ilyen hideg áprilisra nem is emlékszem.
A csigák nagyon eszik a büdöskét,csak olyan sok van,hogy ami megmarad is elég.
Nálam sajnos az ásá miatt eltűnik a büdöske, vagy szebb nevén a bársonyvirág. Tavaly is csak nyár derekán jelent meg 2 szál a vetemény között. Idén palántát nevelek hogy több legyen és korábban virágozzon. Nekem gyönyörű színű óriás termetű fajtám van.
Nóra te nagyon érted ezt a témát: Kérlek mondd meg, hogy az óriás büdöske és a törpe átpotozzák-e egymást? Fiamtól tudnék törpét hozni, de sajnálnám ha e miatt elfogyna a nagy.
Bár nem tőlem kérdezted, ne vedd tolakodásnak. Szóval, én e héten fogom még csak elszórni a büdöske virágmagokat, bár már korábban is szerettem volna. Nem is jutott eszembe a palántanevelés, mert mamánál a kertben mindig saját magukat vetették el, ezt láttam. Nagyon szeretem őket, mert szépek, nem kényeskednek, hasznosak és évről évre egyre több van belőlük a kertben :-)
A szőrösnek vitathatatlan előnye, hogy jól teleltethető. Még mindig él, ami a kamrában van. Csak nagyon lassan hajt, bírja a hideget, úgy néz ki ellesz ott, míg ki nem lehet rakni a szabadba.
Az ízére vonatkozó dolgok majd kiderülnek, ha jókor szedem, a C. annuumnál jobb hidegtűrése igaznak látszik. De azért még ne ültesd ki.
Biztos más lesz az amit a nap érlel. Én amiatt lelkesedek annyira érte, mert olyan videót láttam, amin egy férfi nagyon jóízűen ropogtatta. Lédús, ropogós volt a húsa, és elmondása szerit kissé csípős volt. Úgy gondolom ha magában élvezettel el tudta csemegézni, akkor salátába, vagy szendviccsel nagyon jó lehet. Várom a kóstolást nagyon.
A tulipán paprikáim hatalmas erős szárat növesztettek mostanra, és csak a tetejükön kezdenek elágazni. Nagy csúnyák. Nem is húsos a paprikájuk. Lehet nem is rakom őket cserépbe, elég lesz a 3 szőrös, és van 5 Habanéró amiből nekem 2 marad. Elég lesz ez.
Mind megmaradt. Haladnak, de nem olyan tempóban, mint Nálad. Nem is bánom, mert még csak a vécéablakban van hely, jobb, ha egy darabig még nem növik ki. Bimbó még nincs rajtuk.
Megettem a másik kényszerérett termést is, ez gyakorlatilag nem csípett, és íze se sok volt. Étkezési szempontból jobbnak tűnik a hagyományos Capsicum annuum, ez inkább dísz. De majd még meglátjuk nyáron.
A tőzeg tartja a nedvességet, míg egyszer ki nem szárad. Akkor viszont nehéz újra benedvesíteni, csak vízbe állítva szívja meg magát. Az álló muskátli különben sem szélsőségesen vízigényes növény.
Ezek szerint a fehér nárcisznak már virágozni kellene. Nekem is van, sok levél. Reméltem, hogy majd később, de akkor ez években mérhető.
A büdöskét mikor veted? Helybe szoktad, vagy nevelsz palántát? Idén én is szeretnék, de még kint hideg van, a csigáktól is féltem, az üvegház meg éppen dugig van. A palánták egy része hamarosan kikerül onnan, de megvárom a mostani lehűlés végét.
A Florasca földek közül pl. a C-t ajánlják muskátlihoz, ez lúgos. Nem kell tőzeg a muskátlinak, kertbe is kiültetik átlagos talajba és szeretni szokta.
Szia! A szögesdrót se rossz, meg lehet a fenyő törzsére tűztövis- vagy borbolyagallyakból jó sűrű és széles gallért kötözni. A macskariasztó spré sajnos teljesen hatástalan.
Lehet kapni kisállat kereskedésben macska riasztó spray-t. Ezzel kell a fa környékét, vagy a törzsét is befújni. Én még nem próbáltam, csak tudom hogy van ilyen. A szögesdróton a macska átmegy. Nálam egyik oldalon van szögesdrót a kerítés tetején, a macskának nem akadály.
A szomszéd macskája átjár a kertünkbe és fogdossa a kismadarakat. Tudom, ezzel nem tudok mit csinálni azon kívül, hogy bosszankodom. De észrevettem, hogy a fenyőre fel is akar mászni, amin fészek van. Ezt mindenképp meg szeretném akadályozni, tudtok erre valami bevált módszert? Ha szöges dróttal betekerem kb. 50 cm hosszban az megoldás lehet?
Pár napja erkélyládákba ültettem már a muskátlikat. Sima Florimo virágföldbe. Eszembe sem jutott hogy tőzeget tegyek hozzá, mert az nagyon savas. Való ez a muskátlinak? Most már mindegy.
Jól mondja Ali-bá. Ha mégis szétszakadna a gyökérzet ne bánkódj. Ha szétszedted, az alsó levélpárt, vagy lehet 2 levélpárt is, kézzel csípjél le. Ne vágd. Amilyen magasságban lecsíped a levelet, olyan magasságban, vagy akár lentebb is ültesd majd el a szálakat. A szárán gyökeret ereszt, és ott a legerősebben ahonnan lecsípted a leveleket. Mikor elkezdi hozni a hegyén a virágrügyet, megjelennek a levélnyelek fölött kis oldalhajtások. Azokat is törd ki. Ha alacsony fajtád van nem kell, vagy nem mindet, de ha nagyra növő lugas parid van, törd ki mindet. Amikor egy erős hajtás jelenik meg később azt meghagyhatod ha 2 száron akarod nevelni.
első paradicsom palántáimnál az a kérdésem, mivel sok volt a mag többet szórtam egy cserépbe, így kb. 3, de néhol 5tő növekszik egyben. A kérdés ki lehet majd így ültetni, vagy próbáljam szétszedni őket (de a gyökerek elég jól összenőttek), vagy esetleg csak egyet hagyjak minden cserépben és tőből levágni a többit?
Én se szaladgálok folyton orvoshoz, influenza ellen is csak egyszer oltattam be magm, mikor anyám azzal riogatott, hogy a macska is elkaphatja. Az oltástól nem félek, de csak ritkán kapom el az influenzát, ha mégis, pár nap alatt kifekszem és kész. A rendelőben a tömeg viszont veszélyes lehet, ezért inkább kihagyom. Most viszont más a helyzet, egyrészt a betegség veszélyes, másrészt szükség van az oltásra ahhoz, hogy az élet belátható időn belül, súlyos áldozatok nélkül visszatérjen a normál kerékvágásba.
Nekem eddig nem volt rossz tapasztalatom az orvosokkal, egy se tömött tele fölöslegesen gyógyszerrel. Ehhez nyilván szerencse is kell, de mégiscsak 6 évig ezt tanulják, valami csak ragad rájuk, némelyik még elhivatott is. Ha elég a gyógynövény, azt kell használni, ha nem elég, akkor gyógyszert. Őszintén szólva én inkább a természetgyógyászoktól tartok, ha nem orvos végzettségűek. Anyámnak is volt ilyen ismerőse, átlag háziasszonyi előképzettséggel végzett valami (már nem tudom milyen) kezeléseket, hát azt nem venném igénybe.
Én sem szedek koleszterin csökkentőt a határérték feletti koleszterin szintem miatt, inkább igyekszem sporttal tisztán és fitten tartani az érrendszeremet. De azért ha valami "egzotikus" országba terveznénk utazást, azért csak felvennék egy-két védőoltást, hogy ne dögöljek meg pl maláriában vagy ebolában.
Jelen vírus helyzetet inkább ez utóbbi példához hasonlítanám.
Hozzá vehetjük azt is, hogy némelyik orvos nem a megfelelő tudással írogatja ki a "gyógyszereket". Most éppen ennek a kárát látom anyagilag és egészségileg is. Nem elég hogy az én kontómra kisérletezik, még maradandó kárt is okoz.
Nekem is sikerült már több mindent egyedül megoldani, próbálkozok én is, mert sok a rossz tapasztalatom, de időnként mégis elmegyek az orvoshoz mert nem ismerek megoldást a bajra. A sok baklövés ellenére néha valamiért mégis bízok. Utólag többnyire kiderül hogy kár volt. Most is.
Így mivel nincs segítség, én is a saját szervezetem erejében és a gyógynövényekben bízok.
Igen, felnőtté válásom és fejem lágya benövése utáni időszakban (30 éves koromra tehető ez az időszak) már nem kaptam védőoltást.
Egyszerűen fogalmazva keerülöm a gyógyszerek szedését, inkább a gyógynövények felé tendálok. Nem is szedek semmilyen gyógyszert, amióta az eszemet tudom. Nem volt olyan helyzet, amikor gyógyszer kellett volna.
Azért ne túlozzunk! A Helicobacter Pylori felfedezése után hét évvel végre sikerült engedélyeztetni az első készítményt, melynek hatására tizedére esett vissza a fekélyműtétek száma. A Rhinocort spray minden mellékhatás nélkül szüntette meg a parlagfű allergiám tüneteit, a Nospa oldotta a vesekő okozta görcsöt, stb. Egy száz évvel ezelőtt élt orvos nem hinné el, mi mindenre képesek ma a gyógyszerek.
Sziasztok! Megírná valaki, hogy a kínai selyem mirtusz tavasszal mikor ébred? Tavalyi kiültetésről van szó, 1.50 m. körüli, télen védve volt. Nem kellene már életjelet mutatnia? :-( Köszönöm.