Keresés

Részletes keresés

ColorLacko Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150170

Azért írom, mert elég későn kezdtek el kijönni így 1200 m feletti magasságban ebben az évben. Ez a tehénszféra (ahogy nevezem), ahogy a marháknak az erdőt megszaggatták legelőkkel. Igy ez a mozaikos legelő-erdő nagyon megfelel a májusi pereszkének. 

Előzmény: ColorLacko (150169)
ColorLacko Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150169

Nálunk a májusi pereszke most indult be. Nem gombászkondi voltam kint, hanem zergéket fényképezni (zergészni), de egy jó vacsorányit összeszedtem az erdőszélen mialatt várttam, hogy a zerge mamák a frissen világra jött gidákkal lejöjjenek legelészni a sziklákról.

 

Megmondom őszintén, a gombászkodás sikeresebb volt, mint a zerkészkedés. 

Popenka Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150168

Sarkos vélemény. Meg se merem kérdezni, hogy miért írtad. :)

Előzmény: Bencuc (150166)
Popenka Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150167

"Ezt a fajtát mikortól érdemes keresni?"

 

Lényegében nyári vargánya szezonjában. A koraival talán még nem jön, de június végén már lehet. Utána szeptember végéig, sőt jó időben október elejéig bármikor. Elég neki egyetlen fa is. A templomkertben van egy fa, ott szedtem legutóbb.

Nagyon fincsi, valóban.

A nyírfáim alatt van barna érdes. Én azt is bírom.

 

Előzmény: Bencuc (150165)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150166

"Hol vannak az erdőművelő- fakitermelő szakmunkások? Akiket az erdészeti iskolák képeztek, évtizedeken keresztül, többek közt itt a Mátrában is?! Akiknek már fejébe verték az Abu Ramla féle szabályokat?"

 

Az ital meg a kocsma. Felemésztette őket. 

Előzmény: Popenka (150164)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150165

Egyszer én megettem vagy ezt vagy a barna érdestinórut (bár szerintem inkább az előbbi volt), utána 1 napig viszkettem. 

 

Ezt a fajtát mikortól érdemes keresni?

http://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php?action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=356

 

Ilyet is ettem ez tényleg jó volt. 

Előzmény: hal40 (150156)
Popenka Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150164

"lombos fákról írtam amit írtam, nem a te száraz fenyvesedről,"

 

Én is a lombos erdőről írtam, megtalálod. A fenyves csak utólag jutott eszembe. Életvédelmi szempontból hoztam fel mindkét esetet.

Sajnos nem az én fenyvesem. Ha az lenne, már nem lenne.

 

Jóvan, majd legközelebb fényképezek már egy kicsit, hogy meg is értsétek, miről beszélek. Te is, meg Ramla is. Más a szép elmélet és a kiábrándító gyakorlat.

Addig is, amíg fényképet nem csatolok: tisztában vagyok az ott hagyott értékkel. Se képzetlen, se műveletlen nem vagyok a kérdésben.

Az ott hagyás módjával nem értek egyet. Az értékes fafajú cserjék letarolásával nem értek egyet, satöbbi.

Elbszták azt az erdőrészt, ezen nem kell vitatkozni. Magánerdő. Hanyag munkavégzés. Közben ott áll mellette a magán hulladék fenyves az út túloldalán.

Ki ellenőrzi őket az erdészet részéről????

Hol vannak az erdőművelő- fakitermelő szakmunkások? Akiket az erdészeti iskolák képeztek, évtizedeken keresztül, többek közt itt a Mátrában is?! Akiknek már fejébe verték az Abu Ramla féle szabályokat?

Mert a magán erdőben dolgozó olcsó brigádoknak sokszor még motorfűrész kezelésből sincs vizsgájuk. Akit ismerek: egyik csőszerelő, másik 8 általános.A brigádvezető ugyan erdész technikus, de nem mer szólni, mert legközelebb nem jön a munkás, akkor neki se kell jönnie...

Jó, jó, mifelénk fiúgyerek motorfűrésszel a kézben jön világra, ha nem, akkor kap egyet első szülinapjára. ;) Csak ettől még pont tojik a környezetvédelemre és az utókorra.

 

Így már érthetőbb, mit erőltetünk itt páran?

 

Előzmény: nagypapi51 (150142)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150163

köszönöm! van itt a szentendrei kistérségben is fehér nyaras, cseh kucsmában úgy sem bővelkedett idén, majd alkalomadtán ránézek.

Előzmény: Abu Ramla (150159)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150162

 se németül, se angolul nem tudtak, csak hollandul. 

 

 

Az meglepő, mert szoktak. Mondjuk, könnyű nekik, hiszen  holland nyelv úgy keletkezett, hogy egy részeg angol matróz németül beszélt... ;)

Előzmény: nyúlfüligomba (150160)
néhai0 Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150161

Ha innen nézzük akkor szép munkát végeztek kb. mintha egy vihar tarolt volna földig mindent, majd kiderül mi lesz ott évek múlva, hogy áll helyre a természet, mivel napos lesz kifog száradni először, majd gondolom benövi a szeder vagy ami gyorsabb lesz mint a meglévő facsemeték. 

Előzmény: Abu Ramla (150139)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2023.05.30 0 0 150160

Akkor megint elszúrtam. Mátra helyett Lajosmizsére kellett volna menni szombaton. Pedig már szedtem nyárfa tinórut, ízlett is csak elfelejtettem ezt az opciót. A magyar "sivatag" egyébként szuper. Múltkor szamárcsordával, meg búr telepesekkel is találkoztunk Lajosmizse mellett. Utóbbiak se magyarul, se németül, se angolul nem tudtak, csak hollandul. 

Előzmény: Abu Ramla (150159)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.05.29 0 1 150159

Jó fehér nyárasokat (Populus alba) kell keresni, főként a D-T közén. Igazat adok Hal 40-nek, "jobb, mintha varesz lett volna". Mi is, itt a "Magyar Sivatagban", csodás köretet készítettünk a tárcsás szombati estebédhez, ebből a vargányával minimum egyenértékű, de (szerencsére) kevésbé favorizált gombából.

Igen, közel azonos területen is előfordulhat a cseh kucsmával.

Előzmény: Tharkus (150157)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.05.29 0 1 150158

Ezt szó szerint kell érteni; letaposod a vékony gallyakat (hogy ne bukfencezz a láncfűrésszel, stb), hogy ember, és vad tudjon mozogni később is, ha benövi pl. a málna, szeder, stb. A cél t.képpen az, hogy minél előbb kerüljön vissza a talajélet körforgásába, aminek az erdőben kell maradni. Anno, a "gyakornok uraktól" elvárták, hogy így dolgozzanak, dolgoztassanak; ugyanis, sokkal könnyebb a közelítés (a letermelt anyag útra hordása), ha nem kell az embernek állandóan bukdácsolnia, ill. a gép orráról a fél erdő gallyát szedegetnie. Ma viszont beengednek egy "gereblyéző" gépet, ami mindent összeszed. lombos ágat, ottfelejtett 120-as fát, fekvő holtfát. ...

Előzmény: Popenka (150141)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150157

nyárfa érdes? milyen élőhelyen teremnek, azon túl, hogy rezgőnyár gyökérkapcsolt? ugyanott, ahol például cseh kucsmázik az ember?

Előzmény: hal40 (150156)
hal40 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150156

Nem rossz kezdet, jobb, mintha varesz lett volna :) Jó éjt!

 

 

Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150155

tudom milyen, mondom, vannak itt is sárgulók, kerülgetem őket. ennyire sárguló formájú nagyspórást még nem találtam korábban. de azért nagyspórás. remélem. :D

Előzmény: beetee (150154)
beetee Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150154

A kalap meg, amíg ki nem terül szögletesen golyó. :) nem tudom jobban leírni.. 

Szokott benne lenni némi füstösség is, főleg felül. 

Ha kiterül, akkor meg vékonyabb, mint a Nscs

 

tönk vékonyabb. plusz a sárgulás

Előzmény: Tharkus (150153)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150153

itt is most kezdtek előjönni a sárgulók, ma pedig találtam egy sárguló formájú nagyspórást. picit nyúlánkabb tönk, ami alul elkanyarodik.

Előzmény: beetee (150151)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150152

A szomszéd Maconkán fotózott Ott találta ez az egy volt.  

Előzmény: Tharkus (150149)
beetee Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150151

én találok sárgulót a nagyspórások mellett párszor. 

De már a formáján látom, hogy melyik lehet. 

Előzmény: Tharkus (150149)
beetee Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150150

Nagyspórás habitus, de ennyi kép és infó nem elég.. pláne, hogy képről nem határozunk serpenyőbe gombát.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150149

gyorsan feladtátok. szerintem (de egy fotóból ez sosem biztos) nagyspórás, mi egy-két hete ezen élünk. :)

 

legközelebb, ha előáll egy ilyen helyzet, határozzátok meg! tönk alját meg kell kapargatni és nézni, hogy mi történik. számít az illat is. kalapbőrt egy részen le lehet húzni, megnyomkodni. gallért megnézni alulról (a nagyspórásnak fejlett, nagy gallérja van, alul fogaskerékszerű mintázattal). majd hosszában elvágni egy egész gombát. legelőn találta?

Előzmény: pistsbácsi (150148)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150148

A szomszéd bácsi szedte én is azt mondtam neki,hogy kuka

Előzmény: pistsbácsi (150147)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150147

Köszönöm,nektek!Kuka

 

Előzmény: Tharkus (150146)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150146

kellene még fotó, de a kép alapján nagyspórás csiperkére tippelnék, aminek sárgul a tönkje kapargatásra, majd az narancsszínre vált. a kalapbőr szintén sárga lesz dörzsölésre (ha jól megmosod például). szóval nem ilyen egyszerű, hogy ha bárhol sárgul egy csiperke, akkor kuka, mert nem mindegy, hogy hol, milyen gyorsan stb.

Előzmény: pistsbácsi (150144)
j007 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150145

úgy sajnos kuka

Előzmény: pistsbácsi (150144)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150144

 Sziasztok!Ez csiperke lenne?Ami gyanús,hogy ha meg van vágva a szára,ott besárgul.

Abu Ramla Creative Commons License 2023.05.29 0 2 150143

Azok a fakárosító rovarok (főként szúbogarak) ölték ki a fenyveseket (főként lucosokat), amelyek a klímaváltozás hatására könnyebben, nagyobb számban szaporodnak nálunk is, és elsősorban azokban az erdőrészletekben tesznek kárt, ahol a lucot (Picea) alacsony szintekre ültették, alacsonyabbra, mint az igazi őshonos lucosok vannak a határainkon kívüli hegyekben. A lucot csaknem teljes egészében le fogják termelni nálunk, mivel a klimatikus viszonyok sem korábban, a jövőben meg végképp nem felelnek meg a fajnak. Kisebb mértékben, de sok helyen a fekete -, és erdei fenyveseket (Pinus spp.) is letermelik, hasonló okok miatt. Nyilván csökkenni fog a síkvidéki (főként Duna-Tisza közi) Pinus ültetvények területe is (szerintem, ahol lehet az akác, majd a hazai nyárak, itt-ott a tölgy előnyére).

Persze egy lerobbant fenyvesben nem kizárólag a valóban kártevő szúbogarak vannak jelen, hanem természet-megőrzési, természetvédelmi szempontból értékes fajok is. 

Előzmény: Popenka (150134)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150142

Néhai lombos fákról írtam amit írtam, nem a te száraz fenyvesedről, azt ki kell nyűni - ill. már ki kellett volna.

Előzmény: Popenka (150134)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150141

"és a talajra taposni"

 

ezt hogy érted?

Előzmény: Abu Ramla (150139)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150140

ahogy nézem, legalább 5 nappal el van maradva az idei hőösszeg a tavalyitól. a képeim alapján június első hetében szoktam a környéken vargányát találni, ezek alapján most június második hete a reálisabb, de sajnos addigra tényleg elég nagy szárazság lesz a legtöbb helyen. pedig reménykedtem, hogy idén a köves bükkösök is játszani fognak.

Előzmény: néhai0 (150129)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.05.29 0 5 150139

 

Nem kell, nem lenne szabad mindent kihordani az erdő alól, az erdő nem azért van, hogy ott könnyeben sétálgathassunk, mint az aszfalton. Az erdőkben a gyérítés után csak az 5 cm-nél vastagabb ágakat lehet csak összeszedni (ez is egy faválaszték), a vékony gallyakat ott kell hagyni azért (és a talajra taposni, már a döntés, darabolás során)  hogy a jövő erdejének is legyen növényi anyagok bomlásából kialakuló talaja (lásd: a komposzt is ha visszakerül a kertbe, sokkal több, jobb talajod fog kialakulni). Sajnos az utóbb évek gyakorlata, hogy mindent (szinte szó szerint mindent) összeszednek a gépek, és az anyagból darálékot, mulcsot őrölnrek, és kiviszik/kiveszik az erdő alól! 

Előzmény: néhai0 (150130)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150138

én is nagyon szeretem. BX-60-72 kollégának tök ugyanilyen van, meg is beszéltük a közös pkg-zésnél, hogy hibátlan, és hogy pár gomba már "van bennük" :)

Előzmény: Popenka (150137)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150137

Á, tényleg, a csipesz, tök jó, már nem is emlékeztem pontosan.

 

"a gyerekek még kicsik a bicskázáshoz azért"

Nem székely gyerekek... :)

 

Bocs, csak feltűnt egy jó emlék.

Előzmény: Tharkus (150136)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150136

az asszonyé, normál méret (a gombák nagyok). a gyerekek még kicsik a bicskázáshoz azért. amúgy azzal a szürke csipesszel szoktam kiszedni a kullancsot, szálkát, nekem nagyon bevált.

Előzmény: Popenka (150132)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150135

jaj, bocs, majd elfelejtettem

 

a kiszáradt fenyves közelében voltam, rálátással magasabbról, már pár éve, mikor az egyik fenyő iszonyatos robajjal összedőlt, a szemem láttára

 

félelmetes volt a hangja is

 

a "fenyvesen" turista út vezet át

 

most a fenyves melletti és fölötti részt vágták tavaly óta és egész télen, bükköt és csertölgyet, véletlenül se a lábon száradt veszélyes erdőt

Előzmény: Popenka (150134)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150134

a kiszáradt fenyőerdő milyen hotel? :))) fakárosító rovarok ölték ki....

 

magánerdőben sajnos nem "rovarhotel" van itt a környezetemben, hanem "szélviharbunkó", ami még agyonverhet bárkit, félig kidőlt, pünkösdi szentlélek által, imádság segítségével helyén tartott tonnák

rovarhotel lehetne földön fekve is!

Előzmény: nagypapi51 (150133)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.29 0 2 150133

A kiszáradt fákat szándékkal hagyják  meg,  'rovarhotel'.

Előzmény: néhai0 (150128)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150132

Az a piros svejci az a gyerek bicskája, vagy a tied?

Az a szürke és ellenkező oldalán feltehetőleg a fehér műanyag fogpiszkáló(?) gyanúsan ismerős kiegészítő benne.

Ha igaz, pontosan ilyet vettem a fiamnak, első gombász/kiránduló bicskaként. Vagy 20 éve.

Csak azóta a 'gyerek' átszokott a szikére, nem tudom már kiküldeni gombászni. :)

 

Előzmény: Tharkus (150127)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150131

"a mai mennyiségben a kölykök segítettek, új boszorkányköröket felfedezve."

 

hja, kérem! aki élő drónokkal dolgozik! :D

Előzmény: Tharkus (150127)
néhai0 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150130

Kicsit off, ahol most jártunk ott az Ipoly erdő is munkálkodott, volt fakitermelés, de nagyon szépen ki volt takarítva maguk után, csak a farakások és némi keréknyom maradt utánuk, a vékony gally ágakat is eltüntették az 5-10cm-es ágak is külön kis rakásokba voltak rendezve, ez lenne az amit elvárnék azoktól akik az erdőben dolgoznak elvileg az erdőért.

néhai0 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150129

Mára egy kis cserháti kirándulás volt betervezve, túrázás és gomba helyzet felmérés összekötve :) bükkös-tölgyes vegyes, szép tiszta jól járható erdőben voltunk, aljnövényzet füves de ritkás jól járható. Nedves a talaj még de gomba az nem volt, pár kékhátút láttam azon kívül semmi, nyári vargánya szokott lenni hasonló élőhelyen pl a vh-ben, bíztam benne, hogy talán lesz valami de sajnos ez a 3nap nem volt eredményes :). Zebegényben lezártuk a napot egy kis házi rétessel a rétesházból, aki nem ismeri és arra jár ne hagyja ki.

néhai0 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150128

Lépten nyomon ezzel találkozom most én is, hogy kitermelés, ritkítás és egy rakás kiszáradt vagy beteg fa meg ott hagyva, sanszos, hogy majd kifog dőlni és lehet menni csak azért eltakarítani az útból, nagyon dühítő a logikátlan ésszerűtlen munkavégzés. Most sok fát összefestettek neon zöld és magenta spray jelölőfestékkel, hogy mit jelölnek ezzel a fákon az passz.

Előzmény: Popenka (150126)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 3 150127

az erdőgazdálkodásban (képzésben, gondolkodásban, döntésekben) egyelőre nem igazán szerepel a klímaváltozás, mint szempont, pedig igencsak a nyakunkon van és abszolút befolyásolja, hogy hogyan kellene gazdálkodnunk a természeti kincseinkkel. a fakitermelést pedig látszólag (ami persze csalóka lehet, de azért most kiindulok belőle) eléggé felpörgették. meg hát piszkálták is a jogszabályi hátteret hozzá, sunyin, csendben. szerintem.

 

ámde, inkább legyek teljesen on topik:

 

érdemes járni a legelőket, egyrészt, mert ilyen sűrűn virágporos lesz a gatyátok :)). másrészt, mert az nscs hullám lassan olyan lesz, mint a palatinus-on a medence: újra és újra és újra. :) a nyüvekkel van munka, de azért egy tepsi felezett kalap és egy legnagyobb serpenyő púposan "aprólékkal" minden nap megvan. a mai mennyiségben a kölykök segítettek, új boszorkányköröket felfedezve.

 

 

 

Előzmény: homerx (150119)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150126

Kettő nap, kettő erdőrészletben voltam. Egyik magán és védett, másik állami és fokozottan védett. Mindkettőben szálaltak. Az államiban csak az a bajom, hogy túl sokat vágtak, veszélyben van az erdő zártsága, vízvédelmi funkciója. Ehhez képest kevés zúzással dolgoztak. A magánban tisztították is a cserjéket, már most kiszáradt a talaj, szétszórt hulladéktól járhatatlan. Pocsék munka.

A közelükben van egy kiszáradt, rovarkáros, beteg, 40+ éves fenyő telepítés. Azt nem vágják... Miért?

Előzmény: Bencuc (150124)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150125

Köszönöm!

A terület állami tulajdon, elsődlegesen "védelmi" és "fokozottan védett". Persze ez sem jelent semmit, tudom.

Előzmény: MCA-001 (150122)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150124

https://sokszinuvidek.24.hu/viragzo-videkunk/2023/05/28/magyarorszag-legdragabb-vadon-elo-orchideaja/

 

"A Bükki Nemzeti Park területén, Felsőtárkány határában például a boldogasszony papucsának élőhelye a látogatók elől elzárt, fokozottan védett területen fekszik, melynek kutatási céllal történő látogatása a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött.............................Hazai egyedszáma 2000 alatti. Elsősorban a termőhelyén folytatott erdészeti tevékenység fenyegeti"

 

Tehát védett, szedni nem szabad, be se szabad lépni összejárkálni az élőhelyét, de az erdészet az élőhelyét termelheti, gépekkel összedíbolhatja, nyomvájúkat vájva a talajba. 

 

Amúgy ez gyakori hogy kinn van a Fokozottan Védett tábla, mögüle meg hiányzik az erdő. A 2000-res évek elején mi Szilvásvárad fölött a Mária Bányánál fotóztunk ilyet. Csak már nem tudom hol a kép. De ott a mai napig látszik, ha még a tábla ki van téve, hogy a régi erdőnek már nyoma se, csak a sarjak vannak.

Előzmény: Popenka (150120)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150123

Jelentem, sajnos a hetveget ki kellett hagynom, viszont meg mindig van van varganya nalunk, ma 12 darab (merete meg mindig a bebi) ket ora maszkalassal. Minden szembejovonel ilyesmi mennyiseg volt. Mar megjelent a galamb es a pirulo is Mezo mar szaraz, elrohadt nscs es erosen szarado harmat. 

MCA-001 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150122
Előzmény: Popenka (150120)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150121

meg eltűnik az erdő is a fa is, a "termelés" is

 

ezen a ponton nem a "munkádhoz kell érteni", hanem gondolkodni tudni, megváltozó körülmények között...

Előzmény: Popenka (150120)
Popenka Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150120

bssza meg az északon kóválygó barnamedve a TERMELÉST!

k. nem erről van szó...

 

Hol is van az az erdőtérkép, linkeltétek már ide, ahol megnézhetem a kiemelten védett területeket?

Ahonnan én még egy gombát se?

Mert tegnap bizony azt láttam, hogy onnan vették ki az erdőt. Ha minden igaz, de legalábbis nem kímélték a terület határát.

Ha azt sértik meg, a Mátra északi oldaláról eltűnik a víz.

Meg a barnamedve.

Meg mi is.

Előzmény: homerx (150119)
homerx Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150119

vagy pedig olyan, mint az osszes gombasz eves termelese, ami fel sem er egy napi fakitermelessel. nem veletlen, hogy a futottakmeg kategoria az osszes egyeb vetelezes az erdogazdalkodashoz kepest. ja, hogy ok nem ertenek hozza? mert? te a munkadhoz igen?

Tharkus Creative Commons License 2023.05.29 0 1 150118

olyan ez a fakitermelés "a természet és az erdő védelmében", mint az akkumulátorgyár a környezetvédelem érdekében. vagy mint a békeharc. vagy a "pilisi parkerdő - parkerdő az emberért". bár ez utóbbi végülis stimmel, csak kár, hogy nem az erdőért.

Előzmény: néhai0 (150116)
macihari Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150117

Hétvégi gombászás eredménye két maréknyi friss kemény kis fenyőtinórú (rizottóban végezte) és másfél tucatnyi karcsú őzláb (kirántva). Az idő és az erdő csodaszép volt.

néhai0 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 150116

Gödöllői domvidék tegnap, nagyon száraz az avar, ahol nedvesebb és akácos van a közelben ott derékig érő turbolya nőtt tavasszal, igaz kezd már elszáradni de mindenfelé teljesen kinyírta a talajt ott nem fog nőni semmi szerintem. A tisztább részeken ahová besüt a nap és valamennyire megtudott állni a víz találtunk pár db Molyhos tinorút és ennyi, semmi más nem volt ezen kívül sajnos. A másik a Selyemkóró ami pár éve megjelent ezen a vidéken és teljesen elszaporodott a fenyvesekben és a mezős területeken, most még kicsik de embermagasságra nőnek és menni nem lehet tőlük kiirthataltlan, sok helyütt a Pillis parkerdő tájékoztatóját olvashatjuk, hogy a területen erdőgazdálkodás, fakitermelés folyik "a természet és az erdő védelmében", amit ha akarnánk se tudnánk nem észrevenni, nem vagyok szakember de azt amit maguk után hagytak nehéz szakszerű munkának nevezni legalábbis én nem látom annak, egyszerűen tökrevágták a ritkításokkal irtásokkal az élőhelyet jó időre.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150115

Nem ígérem, hogy a fele nem lesz őzbogyó. :) Inkább a fákról, bár úgy csak 1-2 kilónyi érhető el a földről. :(

Előzmény: öreg_néne_b (150114)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150114

Sajnos a legtöbb esetben max. a földről lehetne szedni a termést, akinek van hozzá gusztusa. 

Száz kilóra vevő lennék... :)

Előzmény: morel_whisperer (150094)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150113

Én ingyen is otthagynám. :)

Előzmény: nagypapi51 (150093)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150112

most kéne egy stratégiai eső egyébként egy héten belül..

 

nekünk mázlink volt legelőileg: tegnapelőtt egy pici zivatar pont belocsolta a kertünket és a rétet, 6,5 mm. azért indult be minden mégegyszer, kis mszg-ket is láttam ma már.

Előzmény: Popenka (150111)
Popenka Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150111

Jobban jársz a legelővel. Aludjátok ki magatokat nyugodtan, egy hétig biztos nem késtek le semmiről.

Még a Mátrában sem. Tényleg volt találat, ebből egyetlen a biztos, az egy, amit én találtam, a többi Híradó. :)

Azóta 2 tuti helyet néztem meg a közelemben, semmi.

 

Ma 4 db kékhátú. (egyik zöldhátú) Ennél elvileg jobb jelzőgomba nem kell, de üresnek találtam mindent, ez véletlen találat volt.

Megint találtam közben egy kiszálalt erdőt. Vargánya, királyvargánya szokott ott lenni. Most zörög, száraz. Pár éve folyásokban növő bronzost szüreteltem ott. Tavaly a legszebb őzlábakat. Idén kérdéses.

Őzláb volt ott most is, csak elszaladt mind a négy! :)

Előzmény: hal40 (150110)
hal40 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150110

Szuper képek 🙂 lehet, hogy legelő lesz a dologból.

Előzmény: Tharkus (150107)
Popenka Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150109

Off.

Telefonod: például így dolgozik a rosszindulatú kód. Elsőre semmi gáz, majd a frissítéssel jön a gyilok, amitől kémkedni kezd.

Mostani: https://index.hu/tech/cellanaplo/2023/05/27/android-google-play-aruhaz-virus/

Előzmény: hal40 (150105)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150108

a vh-t tessék békén hagyni, mert még nem néztem át! :)

(gyertek nyugodtan, biztos van már pár szem itt-ott. annyira jók a rétek, hogy én még nyújtom a tavaszt..)

Előzmény: hal40 (150105)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.28 0 3 150107

sir yes sir!

 

Előzmény: Pons Asinorum (150101)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150106

A legjobbkor értek vissza. Feltéve, ha a héten lesz időtök gombászni. Nálam a tinóruk valamiért kicsit később szoktak beindulni, én a vargányákra készülnék a helyedben.

Előzmény: hal40 (150105)
hal40 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150105

Köszönöm szépen neked is , Homernak, Popenkának és mindenkinek, aki foglalkozott a témával. Hosszabb ideig külföldön voltunk, ahol folyamatosan be volt kapcsolva a gps nyomkövetés. Egy kikövetelt rendszerfrissités után elképesztő dolgokat művelt a telefonunk, ( pl kéretlenül telefonszámot küldött tovább, lefagyott, random megszólalt a zene, hol azonnal megjött az email, hol meg több napig nem stb. )

Este repülünk haza. "Elvonási tüneteink" vannak🙂, holnap melyik irányba  induljunk? Varesz, nyárfa érdes vagy valami más?

Előzmény: morel_whisperer (149963)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150104

Igen kicsit attevődött a keleti részekre is most, de arra jobb a helyzet. Mátra, Vértes Pilis, ezekről a helyekről mind van találat. Harmatpontot szoktam még nézni, jó támpont az is. Eső is később volt arra, szerintem jó esélyekkel indultok.

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150103

Tegnap dél óta egyhuzamban fúj a szél, a fene egye meg... ?(

Előzmény: stark_100 (150102)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150102

Három tuti helyen semmi a mai menet, értsd semmilyen gomba. A nyíltabb részek szarazak már,a talaj is. Hiába 100 mm eső ha egy hetes szeles idő követi. Itt látszik mennyire több tényezős ez. Van mikor nyáron egy jó kis felhőszakadás után, ha fülledt szélcsendes idő követi, beindul egy hullám. Várom a Medàrdot, hátha sikerül valamit kihozni azért belőle. A mélyebb részeken azért most elvileg töltöttebb a talaj. Talán kisebb eső meleggel segít valamit. Hegyen nem tudom,mi a helyzet. Lehet jövő héten adok neki egy esélyt.

Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150101

annyit megállítottam a válaszokból, hogy nagyon rátok férne már egy kiadós gombászás! :D

Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 2 150100

igaziból, ha kérhetnék 10 centit a jó tündértől, akkor ugyanilyen magas maradnék :D

Előzmény: Popenka (150098)
Popenka Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150099

Vagy a másik megoldás 10 cm-re: fiatal koromban (anno domini) a súlypontemelkedésem 45-50 cm körül volt. Átlagos. Ennyit tudtam helyből, nekifutás nélkül felugrani. Futás közben persze ennek dupláját kellett tudnom. Én csak gátfutó voltam, de komoly kosarasoknak, röpiseknek, és focistáknak ennél is több. Vinni kell magaddal egy ilyen "kengurut". Felugrás és leesés közben van még ideje leszedni a gombát is! :))))

Előzmény: Popenka (150098)
Popenka Creative Commons License 2023.05.28 0 1 150098

"igaziból csak 10 centivel van magasabban, mint kéne."

 

Tetszett volna megenni a menzán az összes főzeléket! Ugye, ugye. :) Most lenne 10 cm-rel magasabb. :)

Előzmény: Pons Asinorum (150091)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150097

Viccből írtam, kifigurázva a kökénybogyókat ágastól gyűjtő trógereket. (Egyébként van egy cseresznyefánk, ami sajnos sudarasra lett hagyva. Kicsit későn korrigáltunk, de nyilván éréskor.)

Előzmény: nagypapi51 (150095)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150096

Akkor jól látom, hogy az ott font az elején. 20-25 k HUF / kiló. És igen, látszik a metszeten törésfelületen, hogy durva rostos és száraz a felszíne. Fizikai átalakítás nélkül én sem ennék belőle. Tehát max. szárítanám, darálnám és csak mint ízhordozót használnám fel. A kosz annyira nem is zavar, a tetejét a frissnek is meg szoktam kicsit hámozni néha.

Előzmény: nagypapi51 (150093)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150095

Kerüljük a barbár módszereket, még ha viccesek is többnyire.

A szigetcsúcson a váci ág mentén rengeteg kidőlt fűz van, tele gévával.

(bocs Karak, ezt mindenki tudja)

Előzmény: morel_whisperer (150094)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150094

Ha esetleg vadcseresznyéről van szó, hamarosan érik. Sajnos a legtöbb esetben max. a földről lehetne szedni a termést, akinek van hozzá gusztusa. Viszont ha az éréskor még lesz zsenge géva is a fán, egyszerű. Ki kell vágni a fát, és lehet szüretelni. És még az erdőt is megkíméljük a további fertőződéstől, ha elszállítjuk a beteg törzset. Win-win. :D

 

Amúgy még a faággal való letörés is játszhat. Bár akkor finoman kell csinálni + elkapni a lehulló darabokat, ugye.

 

Jelen esetben viszont 10 centiről van szó: ha van, sziklákat, farönköket oda hordani vagy kempingszéket vinni. Aztán arra vagy valakinek a vállára felállni. Stb.

Előzmény: Tharkus (150086)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150093

...van, aki többre értékeli...

Az eladó mindenképp. Ezt a minőséget 50 penny/kg-ért sem venném meg

Előzmény: öreg_néne_b (150087)
Popenka Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150092

Ha már harcászati szempontból közelítjük meg, vihet egy harckocsit is.

Nem kell lőni, a torony tetejéről biztos feléri. :)

Ha nem, leveri a lövegcsővel. Vagy megdönti egy kicsit a géppel a fát. ;)

Előzmény: Tharkus (150086)
Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150091

köszi!

igaziból csak 10 centivel van magasabban, mint kéne.

Előzmény: Bencuc (150089)
Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150090

ja, amúgy nekem se a kedvenc gombám, de az alábbi érvek szólnak mellette:

1. nincs más

2. leszárítom, az ingyen van, utána sokáig elvan, a tárolás se kerül pénzbe (mint pl. a fagyasztás) és gombaíznek levesbe, pörköltbe, rizottóba jó lesz

Bencuc Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150089
Előzmény: Pons Asinorum (150082)
Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150088

köszi mindenkinek a tippeket.

végül is a család a gépkarabélyos megoldást választotta!

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150087

a géva szerintem nem ér ennyi macerát...

 

Szerintem sem. De van, aki többre értékeli...

 

Előzmény: beetee (150085)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150086

vagy félautomata gépkarabéllyal addig lőni a fát körülötte, hogy leessen. a vaslépcső készítése után ez sem túlzás!

Előzmény: morel_whisperer (150084)
beetee Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150085

MacGyver módszer lehet az is, ha jól tudsz célozni, hogy egy kellően erős zsinórt vagy damilt átdobsz felette egy, a végére rögzített súllyal. Majd ha megakadt a gévában, lereszeled azt a fáról.

 

(sosem próbáltam. :)  a géva szerintem nem ér ennyi macerát...)

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150084

Láttam olyan elhalt vadcseresznyét is, amibe vasak voltak beleütve... Amúgy villanyoszlop vastagságig szóba jöhet még a mászóvas is. :) De a legegyszerűbb szerintem is az, hogy keresel másik telepet. Kiterjedt helyen ha megjelenik, nem csak egy fára szokott korlátozódni.

Előzmény: Pons Asinorum (150082)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.28 0 1 150083

Legjobb, ha keresel olyant, ami alacsonyabban van. ;)
Egyébként szoktak teleszkópos nyélre ragszalagozott kést használni, de akkor kétemberes, az egyik vágja, a másik megpróbálja elkapni, mert, ha leesik, általában szét is megy.

Előzmény: Pons Asinorum (150082)
Pons Asinorum Creative Commons License 2023.05.28 0 0 150082

Jó reggelt kedves gombásztársak!

 

Egy hüle kérdésem lenne: mivel tudnám levágni a magasban lévő gévagombát?

nem érem fel, és a létra sem megoldás.

Arra gondoltam, hogy egy éles kést egy botra szalagozok (duct tape), de hátha valakinek van jobb ötlete! :)

(próbáltam guglizni, de a találatok alapján a világon mindenki csak alacsonyról szedi)

 

néhai0 Creative Commons License 2023.05.27 0 1 150081

Korlátozott mini helyzetjelentés a Mátra déli oldalából, Mátraháza környékén konkrétan üres az erdő ott ahol mi nézelődtünk, nem gombászni indultunk csak átautóztunk, de ha már ott jár az ember :) megnéz egy-két szokott helyet, mindenhol vízfolyások, sok helyen le van mosva az avartakaró a meredek partokról, minden nagyon nedves sáros, kifejezetten hűvös volt 15C nagyon szeles a reggeli órákban, Galyatetőn meg 13C barátságtalan borús időjárással (lefelé jőve meg ragyogó napsütés 20C fok fölött). Találkoztunk már hazafelé tartó helyi erőkkel vödörrel a kézben ládával az autóban :) de semmit nem szedtek. Állítólag Szuha fölött a tónál már van bébi vargánya sajnos az már kiesett nem mentünk el arra is szétnézni. Még északabra a 23-as út menti erdőségekből is az az infó, hogy még nincs vargánya. Ahogy én látom víz van elég sokkal több mint tavaly ilyenkor, de hűvős van pláne a magasan fekvő helyeken, 1-2hét kell neki, csak majd pont akkor lesz dömping amikor nem tudunk menni :(

 

Ja és gyalázat ami az erdőben folyik, már az autóból nézve is kukáztak pár jó helyet az irtással az idén.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150080

viszont nincs kánikula egyelőre, így remélhetőleg nem két napig tart majd az egész, hanem elnyúlik, mint eddig ezen a tavaszon minden

 

továbbra is remek a tavasz, a pkg, hkg, íkg, nscs eddig tökéletes volt, a vargenyókra meg azért több idő lesz október végéig :))

Előzmény: morel_whisperer (150079)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150079

A másik irányban volt, úgy tudom. De igazából ezeknek sok jelentőség nincs szerintem. Szerte az országban lehetnek ilyen, a helyi sorból kilógó helyek. Ahhoz túl változékony volt a tavasz vége (szerencsére), hogy rendesen beinduljon mindenütt.

Előzmény: MCA-001 (150077)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150078

Nyilván.

Előzmény: nagypapi51 (150076)
MCA-001 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150077

Nagybajomtól északra tényleg találtak pár darabot a múlt héten, de ennyi.
Nincs ott semmi látnivaló.

Előzmény: morel_whisperer (150075)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150076

Állítólagra (faszbúk és tsai.) nem indulunk.

Előzmény: morel_whisperer (150075)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150075

Somogyban "állítólag" már 2 hete is találtak. Nem lepne meg. Nagyatád és vidéke takszöv. Az odavalósi piacozók még nem árultak sehol sem, tudtommal.

Szerintem mindkét helyen jók az esélyeid.

Előzmény: nagypapi51 (150074)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150074

...Ilyenkor is kellene lennie?...

A "nyáris" bakonyi (inkább Balaton felvidék-Bakony találkozása) helyünkön

május végén indul a műsor, és van kajsza lisztgomba is.

Szerdán jelentek a helyszínről, csütörtökön Somogyból .

Előzmény: Popenka (150071)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150073

A környék 350-450 m között változik, ez egy kb. 400 m-en lévő fennsík / gerinc északi vége. A kamera kb. ÉK felé néz. Tölgy, bükk, ez a rész inkább tölgy. 8-9 napja van meleg, vizes minden, 100+ mm csapadék az utóbbi időszakban. A földfelszín enyhén szikkad, az avar alatt viszont teljesen jó.

A rágott esetében hasonlóak az adatok, de az egy vörös tölgyes.

Előzmény: Tharkus (150072)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150072

nagyon csinos ez a mohás rész! kérünk paramétereket (tszf, tájolás stb.). én tegnap éjjelig csiperkét konzerváltam, ma nem megyek sehova, az tuttifrutti.

Előzmény: morel_whisperer (150067)
Popenka Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150071

Ilyenkor is kellene lennie?

 

"júliustól novemberig, lomb- és fenyőerdőben ligetes, füves helyen növő"

 

Én nem is nagyon látom itt ezt a fajt. Majd figyelek... :)

 

Ellenberger: többször éltem meg olyan vargánya dömpinget, amikor csak és kizárólag vargánya nőtt. Más semmi, se ehető, se jelző, se mérgező, se semmi. Másféle tinórú se. Boletus alkatú se.

Főleg így az elején. Most éppen azért parázok, hogy túl sokféle tinóru indult be, ami nem vargánya. Nem így szokta itt mifelénk.

Előzmény: nagypapi51 (150070)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150070

Ugye ugye? :)

Sokszor út közepén is nő.

Előzmény: stark_100 (150069)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150069

Egy idősebb gombász kolléga a "vargánya anyjaként" említette a kajsza lisztgombát még kezdő koromban. Mutatta is az út szélén. Pont a kedvenc lucos helyemen. Akkortól járunk mi is oda.

Előzmény: nagypapi51 (150068)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.27 0 0 150068

...Egyértelműen a piruló galócát tartom vargánya jelzőnek...

Igen, de akkor már együtt találhatók rendszerint.

Amiket én írtam, azok a közeli megjelenését jelzik

Előzmény: Popenka (150066)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.27 0 1 150067

Pitymallik.

 

Helyszíni fogyasztás. Az egyik a csigák által, a másik általam. Lett volna még rakat pilóca, meg némi galambica, menthető állapotban. Szerdán kinézek újra, akkor valószínűleg már lesznek öregek is, de kb. arra számolok "dömpinggel".

Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150066

Egyértelműen a piruló galócát tartom vargánya jelzőnek.

Sokszor csak lépésekre vagy fél napra van tőle. ;) Ravasz ez a téridő. :)

Itt. Máshol nem tudom.

 

Ez a kicsi cepe itt, a képemen, eggyel több a semminél.

Telehold: június 4.

 

Egyébként több apró tinórut láttam bontakozni, egy sem volt vargánya.

Előzmény: Tharkus (150065)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 1 150065

meg a pilóca stb. de a bébi vargánya a legjobb vargányajelző :D

Előzmény: nagypapi51 (150064)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150064

A kajsza lisztgomba és a fehér madársisak is jó vargányajelző! 

Előzmény: Tharkus (150063)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150063

rozsdásszárú fülőke van bőven a melegebb helyeken (vh). de vargánya ott sincs. amúgy ne aggódj, majd én pingelem neked :D

Előzmény: Alchemist_Anonymous (150060)
Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150062

Lejött az elmúlt félórában még 3.5 mm eső. Erdő alját nemigen éri már el, de jó ez, ide még bármennyi is jöhetne.

 

El is felejtettem mondani.

Rozsdásszárú fülőke van nagy csoportokban, amit Alchemist_Anonymous hiányolt.

 

Ami ritkaság, hogy még mindig a barna csészegomba (vagy valamelyik sógora) uralja nagy foltokban a terepet.

Egy nedves helyen most kistányérnyi csészékbe botlottam. Egyiket felemeltem és egy pillanatra Omega koncerten éreztem magam a múlt évezredben, mert fehér felhőbe kerültem, be is lélegeztem óvatlanul a spórafüstöt. Nem esett jól.  :)

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150061

Teljesen átérzem... 2003-ban az akkor egyetlen cskg-s lelőhelyünk járt így. Hatalmas, göcsörtös vadcseresznyés némi tölggyel vegyítve. Ment a levesbe. Természetvédelmileg kb. jelentéktelen. Úgy értem: ott nem volt császárgomba, védett ez-az, inkább csak eszmeileg kár érte. Azt biztos, hogy sokra nem mentek a faanyaggal. Valószínűleg nem is ez volt a cél, hanem hogy használható erdőt hozzanak létre a helyén - elég gyenge eredménnyel mindeddig.

Előzmény: Popenka (150058)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150060

Mindenkinek köszönöm a tippeket. Én is gondolkodtam a vasárnapon, de ma úgy elhavaztak munkával, hogy kb. szerdáig felejtős lesz. Talán addigra be is indul, meguntam már a reményteli várakozást,  20-án, 21-én, 25-én néztem különféle terepeket, (VH, Börzsöny) de gomba csak réten volt. Gyanús, hogy teljesen üres az erdő, a vargánya előtt pár nappal általában meg szoktak jelenni a mindenféle kisebb bizgentyűk, pl. rozsdásszárú fülőke. Nedvesség amúgy van, előbb-utóbb beindul ez (Bár nem tartom kizártnak, hogy idén inkább róka lesz sok, 2019-ben volt hasonló szezonkezdet, akkor is hetente 1-2-szer feljárogattam a Börzsönybe és először tök üres volt, aztán tele volt fülőkével, és csak harmadjára, június legelején jelent meg rengeteg róka, vargánya jóval kevesebb).

Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150059

részvétem, igyunk egyet virtuálisan, én is teljesen magam alatt vagyok :(

 

MINDIG volt vargánya ezen a két - nem is olyan kicsi - folton, pár darab akkor is, amikor semmi nem volt a vh-ban, jó évben meg háromszor-négyszer szedtem róla szezonkezdésnél. meleg, szűrt fényes, ritkás gyertyános-tölgyes volt eddig, így is hamar száradt, miközben domborzatilag vízgyűjtő rész. így, hogy még kiritkították, érzésre már túl száraz lesz. mondjuk örülhetek, hogy nem tarra vágták. :(

Előzmény: Popenka (150058)
Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150058

Nagyon elszomorodtam. Gyerek korom óta gombászok ott. Ez sok évtized. Végig fogják vágni a területet. Értelmetlenül. Tűzifának. Egy abszolút értéktelen terület erdőgazdasági szempontból. Meleg, száraz, alig nőnek benne a fák, rossz minőségben, vékony talaj, köves, lassan nő benne minden, kivéve a gombát. Újra erdősülésre reménytelen.

Nyár elején mindig az volt az első területem. Nyár közepén a császár, időnként róka. Szezon végén a tuskó.

A kis bozótok szépen takarták a talajt, táplálták a gombát. Miattuk nem szaladt le a víz és az avartakaró.

Pfej.

Előzmény: Bencuc (150057)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150057
Úgylátom folyik akkor nálatok is az erdész-környezetvédelem. Ápolják az erdőt.
Előzmény: Popenka (150055)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 3 150056

én nem :)


erdő:

 

mező:

 

1,999 kg NSCS és MCS lett, ez utóbbi egy akkora boszorkánykörből, hogy csak lestem. nem léptem le, de egy jó 20 méter biztos volt. a pikkelyest csak fotóztam, mert hatalmas és gyönyörű volt.

Előzmény: Popenka (150054)
Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 1 150055

"De holnap elmegyek oda, ahol egy éve pontosan ekkor szedtem. (nem lesz)"

 

Megígértem tegnap, ma megtettem.

Ez másfél kilométer csak oda. Máskor ez egy óra, most 3,5 óra sántikálás volt. Botra támaszkodva. Át kellett mennem egy hegy túloldalára, ahol meleg csertölgyes van, vegyes gyertyános/bükkös bozótokkal, összezáró lombozattal. Elvileg, mióta az eszemet tudom.

 

Kissé csalódtam, mert ugyanúgy kiszálalták, ahogy Tharkus mondja. Annak a helynek vége. Legfájóbb a bozótosok kitisztítása, azt miért kellett? Csupasz, száraz talaj maradt. Mondanám: nyári vargánya, sárga róka, tuskógomba és-és-és császárgomba élőhely volt az egész oldal.

Igazság szerint folyamatban van még a terület gyilkosság, a terület vége felé még van egy érintetlen szakasz. Ahhoz érve mindjárt találtam 5 db kitűnő állapotú pirulógalócát. És még egy valamit, amiért mentem. Galócát nem hoztam el, én nem szeretem.

 

Gyűjtöttem egy kevés mintát, főleg oda és vissza úton. Lásd kép.

Csoportkép egyelőre, aztán majd részleteiben.

 

Tömegesen semmiből sincs, csak a mérgezőekből, rossz ízűekből! Nem ismétlődnek a területen, csak úgy felbukkannak. Nem az van, amit vártam, kell még ide idő. Tavaly ott kifejlett nagy vargányák voltak május 26-dikán.

 

Előzmény: Popenka (150031)
Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150054

Szerintem ma már tesz föl ide valaki mostani vargányás képet....

Előzmény: öreg_néne_b (150051)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150053

Sokat valóban nem szabad várni. Amúgy én azt figyeltem meg, hogy a kukacos(nak vélt) pezsgősdugókkal, főleg nyár elején, érdemes várni, hogy megnőjenek 8-10 centisre. A lényeg, hogy nagyobbra, de ne öregre. Ugyanis ezeknél sokszor elég kivágni a tönk feletti részt, amennyiben teljesen állati fehérje nélküliségre vágyik az ember. Pezsgősdugó állapotban meg gyakorlatilag egy kevéske perem az, ami hibátlan (sokszor). A magyarázat talán az lehet, hogy a kalap gyorsabban nő, mint ahogy a kukacok terjednek a pereme felé. Nyilván más a helyzet, amikor annyira szétrágják a csigák, férgek a tönköt, hogy a gomba megáll a növésben...

Előzmény: öreg_néne_b (150051)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150052

...akkor a berobbanó nyári jóval gyorsabb, mint a hidegebb őszi ízletes...

Ez sem általános, a bakonyi helyünkön okt. 22-én felporszívóztuk a területet, 2 kosárnyi jött össze.

Kiváncsiságból másnap reggel visszamentünk, és ugyanannyi, vagy még több is volt, mint előző nap.

Előzmény: Tharkus (150049)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150051

Az első nap már bármelyik nap lehet. Amit ma még nem lát meg, az holnap már lehet "pezsgősdugó". És sokat várni sem érdemes vele, mert már ez a méret is gyakran kukacos.

Előzmény: morel_whisperer (150050)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150050

Szerintem a kolléga csak az első napra volt kíváncsi, hogyan szinkronizáljon rá. Onnantól ha az megvan, vagy a környéke, akkor persze naponta, kétnaponta lehet menni nyugodtan. Amennyiben nem csak egy szüttyögős termőhullám kezdődik. (Most szerintem "rendes" várható sok helyen.)

Előzmény: öreg_néne_b (150048)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150049

akkor a berobbanó nyári jóval gyorsabb, mint a hidegebb őszi ízletes

Előzmény: öreg_néne_b (150048)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150048

8-10 nap a növekedési ideje

Nyáron reggel-este szedtük ugyanazt a területet. És a reggeli műszak után a délutáni is talált szépen. 
De most is, ami ma eléri a pezsgősdugó méretet, az három nap múlva elmászik.

Előzmény: Tharkus (150046)
homerx Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150047

legyen tavaszi

Előzmény: Popenka (150040)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150046

8-10 nap a növekedési ideje, én jövő szerdán pingelném

Előzmény: Alchemist_Anonymous (150042)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150045

én is kinéztem ma a legmelegebb, nagyon nyári vargányás helyemre (vargányabolt #1 a beszédes neve). kedvenc legjobb barátom, a "pilisi parkerdő - parkerdő az emberért" kíméletesen kiszálalta az egész területet, vége van. azért elsiratandó végigjártam, egy pilócát láttam, arrébb egy galambot, meg egy csomó mittoménmilyen gombát (nagy méretű, szürkés-barnás szálas kalap, fehér lemez), aztán ennyi.

 

kimegyek a rétre inkább :(((

Előzmény: stark_100 (150041)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150044

Igen, én is kb ilyen 3 napos bontásban szoktam. Kivéve mikor nem bírok várni, és ez sokszor van. És nem is szokott lenni semmi. :-) 

Előzmény: morel_whisperer (150043)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150043

Ahogy időd engedi: vasárnap, szerda, jövő szombat. Legalábbis én így vallatnám, ha tegnap nem volt semmi sem.

Előzmény: Alchemist_Anonymous (150042)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150042

Tegnap megnéztem a Börzsönyt. Réteken még van nagyspórás, kb. 40%-a használható. Erdőben (alacsonyan fekvő tölgyesek/cseresek déli oldalakon) totál üresség, 10 km alatt 1 db pirulót, 1 kukacos csiperkét és 2-3 korhadékbontó tufát találtam. Egy bevált korai vargányás helyem is tök üres. Ha egy ismert vargányás helyen semmilyen gomba nincs (kezdemények se), kb. hány nap után lenne érdemes újra megnézni?

stark_100 Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150041

Tegnap megfutottam a bevált útvonalamat, és szinte semmi gombát nem láttam, gyökérkapcsoltat egyáltalán. Nem volt az a nagy sár sem, amire számítottam. A napok óta fújó erős szél megtette hatását. A hegyekből egy vörösbarna találatot láttam facen.

Popenka Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150040

Köszönöm.

Azonban, írtam is, múlékony gallérja volt. Fiatal példányon nagyon szép szoknyás. Utána sötét spórával színezett vonalként marad. Tehát a rétgomba is jó tipp, mert van köztük ilyen, csak nem pont a 'sárga'. Tönk üregre már nem emlékszem.

Előzmény: j007 (150038)
homerx Creative Commons License 2023.05.26 0 1 150039

en is retgombanak neztem.

Előzmény: j007 (150037)
j007 Creative Commons License 2023.05.26 0 0 150038

üregestönkű rétgomba is lehet akár, egyik sem ehető, kérdés, milyen volt a tönkje?

Előzmény: j007 (150037)
j007 Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150037

sárga rétgomba lehet talán

Előzmény: Popenka (149772)
vadasz50 Creative Commons License 2023.05.25 0 1 150036

Megjelentek az első "apRókák", ma du. a kedvenc helyem közelében kerekeztem, gondoltam egyet és ránéztem.

Itt találom minden évbe az elsőket, ma 16 darabot sikerült meglelnem csak még elég aprók

Tharkus Creative Commons License 2023.05.25 0 1 150035

jó, de a hőmérséklet előbb-utóbb elég lesz, a talaj és a növényzet meg sokkal jobb állapotban van. jó lesz ez.

Előzmény: Popenka (150034)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150034

"az erdőben nagyon nincs kánikula"

 

Ezt éreztem. A hideg leheletet az erdőben, kb. 14-15 órakor, mikor a réten, ahol megálltam kánikula volt.

Tavaly nem volt víz, most nem elég a hőmérséklet. Mifelénk.

Előzmény: Tharkus (150032)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150033

Ja, tömör gyönyör "biztosan mezei" csiperkéket szúrtam ki az autóból, vezetés közben.

Hirtelen 6-8 darabot számoltam egy oldalpillantással.

Nem álltam meg, alig pár méterre voltak a forgalmas úttól. Fene tudja... Nem vagyok finnyás, és nem tudok örökké élni, de.

Előzmény: Tharkus (150029)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150032

jobbulást! :(

 

én is csak nyugodt akarok lenni, hogy nem hagyom ott a hétvégi sáskajárásnak a gonbát. amúgy jó ez a lassú melegedés, az erdőben nagyon nincs kánikula, így remélhetőleg picit elnyúlik már az eleje is.

Előzmény: Popenka (150031)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150031

Kénytelen voltam ma autóba ülni sok hét után. :(

Kihasználtam, annyiban, hogy szétnéztem egy ismert út menti helyen, pár perc szondázás volt.

Nem érzem a vargányát az erdőn. Konkrétan semmit.

De holnap elmegyek oda, ahol egy éve pontosan ekkor szedtem. (nem lesz)

Előzmény: Tharkus (150029)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150030

"igyunk, mielőtt inni megyünk"

 

Gimnáziumi padtársamnak volt ez az elve.

Ezzel szemben én mindig inkább ettem, mielőtt. (apámtól tanultam, engedelmes gyerek voltam)

Ezért vittem mindig én a padtársamat haza, és nem fordítva.

Öreg hiba volt részéről.

Ma felelős ember, komoly beosztásban :)))) ...főleg mióta elfogadja az én módszeremet.

Előzmény: morel_whisperer (150028)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150029

mi egy picit besokalltunk most, volt egy jó három nap mszg és három nap nscs zabálás. ma szünetet tartottam. holnap azért kinézek egy háztáji vargányásba, aztán, ha semmit sem találok, lehet, hogy megyek mégegy kört a réten, kutyaharapás szőrivel jeligére.

Előzmény: Popenka (150027)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150028

Begyúrtam a tésztát + adjusztálom a kemencét, hogy holnap este gombás pizza csigákat süssek a szombati gombászáshoz. Tudod... igyunk, mielőtt inni megyünk. :)

Előzmény: Popenka (150027)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150027

Az a baj, visszafelé nem látom őket soha jönni.

 

Ennyi idő alatt pedig nem kerülhették meg a Földet.

(mi van, mi ez a csend, mindenki pucolja otthon a gombát?)

Előzmény: Popenka (150026)
Popenka Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150026

"Faszbúk alapján sosem indultam el."

 

Én is csak a jereváni rádiónak hiszek! :)

 

Ma megint láttam ugyanazt a két "hölgyet", kosárkával, gombázó bottal, ugyanott menni az erdő felé, mint múlt pénteken. Az a baj, visszafelé nem látom őket soha jönni.

Előzmény: nagypapi51 (150020)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150025

Kerek évfordulóra dobja fel az emlékeket. Egy-két hete nekem is hozott képet szép korai vargánya zsákmányról.

Előzmény: nagypapi51 (150024)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.25 0 1 150024

Főleg, ha januárban osztottad újra :)

Előzmény: PET SHOP BOY (150023)
PET SHOP BOY Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150023

Jó pár éve felhozott a face egy emléket ,nem fért el a kosaramban a sok gomba...
Újraosztottam! (nem véletlenül) :)

Szinte az egész falú rámírt hogy merre találtam ,mert ők nem találtak egyet sem!
Akkor volt döbbent mikor mondtam nézzék meg a kép dátumát :D :D :D

Előzmény: Bencuc (150019)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150022

Egyébként én is ismerek a Bükkben olyan helyet ahol szokott lenni korai vargánya, de eddig max 4-5 darabot ha találtam ilyenkor. Szóval nem nehéz ebben az időszakban olyanba se belefutni, hogy valaki talál, te meg már egyet se. 

Előzmény: Konfliktuselmelet (150021)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150021

Termeszetesen, igy van ahogy irod, sot ennel vadabb konteok is vannak erre (hisz pl. nagyreszt eladasra szedi es tudja, hogy rovidesen lesz). Kutyaval setalni kell, igy tokmind1 ki mit ir ki. Ami erdekes, hogy ma ugyanazon erdoben egy darab sem volt. Vagy leszedtek vagy nem tudom. 

Előzmény: Bencuc (150019)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.25 0 1 150020

Faszbúk alapján sosem indultam el.

Van néhány szavahihető barát szerte az országban, ha ők jeleznek, akkor talán - és főleg, ha ráérek.

Előzmény: Bencuc (150019)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.25 0 2 150019

Azért azt is vedd hozzá, hogy a faluból ha többen is benn vannak pl. Facebook-on egy csoportban, az egyik gyerek meg menőzni akar, akkor betesz egy képet tavalyról, hogy ő már szedi. Meg is van amit akar, egyből el van könyvelve, hogy milyen nagy gyerek. Te meg keresed potyára a gombát.

Előzmény: Konfliktuselmelet (150011)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.25 0 0 150018

Igen, a tisztításban a biológia is részt vesz, nem csak a kavics réteg szűrő hatása.

Előzmény: Tharkus (150008)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150017

Akkor valószínűleg valami nagyon szerencsés helyről lehet szó. Nemcsak, hogy sok dimenziós, hanem ennek a sok változónak eléggé egy irányba is kell(ett) mutatnia.

Az én helyeimen is jellemzően 18-19-től ugrott meg a hőmérséklet, nem túl meglepő módon semmi eredménye eddig. Kissé mosolyogtató volt látni pár populáris helyen az autók habzó sokaságát vasárnap. 3 nap után nem tudom, mit vártak. Ennyien mennének az első pár darab bébire? Max. addig nőhettek volna. A mostani hétvégére is csak elszórt példányokat várok. Egy hét múlva fog beindulni szerintem. De ez már végképp spekuláció. :)

Előzmény: Konfliktuselmelet (150015)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150016

sok tényezős, hogy hol melegszik át hamarabb a talaj. egy fennsík, ami napot kap lehet melegebb egy sokkal alacsonyabban fekvő, árnyékos völgynél stb.

Előzmény: Konfliktuselmelet (150015)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150015

Ahogy a kollega mondja itt is 19 volt az elso meleg nap. Ugyanakkor egy fensikon lehet, hogy ennyivel jobb lehet lokalisan a homerseklet? Nem ertek hozza, de laikuskent magasabban van, hidegebb van okolszabalyt hamarabb elhinnem. Ezert is kerdeztem, hogy feljebb, lejebb kellett volna kereseni? 

Előzmény: morel_whisperer (150013)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150014

május 19-e óta van meleg. de még bébiket sem láttunk ma.

Előzmény: morel_whisperer (150013)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150013

A Bükkben hogyan alakult az elmúlt két hét hőmérséklete? Szerintem sok helyen azért nem jött elő a varesz - ahol papírforma szerint legelőször kellene - mert egyszerűen a folyamatos esőktől túl hideg volt nekik, hetekig.

Előzmény: Konfliktuselmelet (150011)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150012

Az en szolgaltatom a kiraly ezek szerint. Kiteszem a labam a telepulesrol es nem lat mar egy torony sem. :) Igy nem kerulhet ki az erzekeny info. 

Előzmény: homerx (150010)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150011

En is szeretnek tanulni belole. Mit tudtal meg ebbol az infobol? Borsod azert egesz nagy, tehat magassagi adatot nem nagyon tudtal kinyerni belole. Mar szombaton volt hir (face), hogy a bukkben szedik a vargyanyat, de ahol en kerestem nem volt. Ez volt az elso eredmenyes nap. Feljebb lejjebb kellett volna keresnem?

Ami engem is meglepett, hogy semmi mas. A reten semmi par nscs-n kivul, de alig jonnek ki es szetmalnak a kukactol. 

Előzmény: Popenka (150000)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150010

mivel mezon, jellemzoen bazisallomasoktol tavol volt, ezert haromszogelve is csak kozelito pontot kapsz. nemileg pontosit rajta a slot timeshift, hogy beleferjen a megfelelo idoresbe.

Előzmény: Popenka (149998)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150009

rancos koronggomba?

Előzmény: Popenka (149995)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150008

így van. és van is benne ráció. a kavicsteraszokat egyébként a tavalyi aszály is már-már veszélyeztette, mert ha kiszáradnak és kipusztulnak az ott élő baktériumok, szintén annyi az egésznek (ex-vízügyes ismerősöm mondta, remélem jól értettem).

Előzmény: KajaK_KaraK (149989)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150007

mi is találtunk egy komplett boszorkánykört ilyenből ma (legalább a fele a kukacoké lesz, mindjárt nekilátok)

Előzmény: beetee (150004)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.24 0 1 150006

ma tettünk egy tiszteletkört az egyik méltán kedvelt, meleg, ligetes tölgyesben, 250 méteren kb.

 

röviden: még semmi.

 

bővebben: inkább elmentünk nscs-zni, de a séta azért tanulságos volt, például életemben először láttam pecsétviasz gombát, meg szembejött a legmelegebb részen egy selyemgomba, amiből ráolvasással megállapítottam, hogy egy hét múlva nézem majd meg a helyet újra. ja, és majdnem ráléptem egy iszonyú kis cukiság.. kis csíkosra.. (megijedt, arrébb szaladt 10-20 métert, majd földbe gyökerezett a lába. a fotóhoz nem volt "kedvem" közelebb menni hozzá... :))

 

 

 

Előzmény: Konfliktuselmelet (149999)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150005

Nekem mezeinek tűnik.

Előzmény: beetee (150003)
beetee Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150004
Előzmény: beetee (150003)
beetee Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150003
Előzmény: beetee (149964)
Abu Ramla Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150002

Nézd át a Gyromitra, Helvella nemzetségeket, azok között vannak "nyeles" fajok is. De számításba jöhet még egy-két rokon nemzetség, sőt csészegombák is. 

Előzmény: Popenka (149995)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150001
Tegnap előtt én még semmit nem találtam. Ha megindul a vargánya azért szokott lenni ott más is.
Előzmény: Popenka (150000)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 150000

Mint említettem, tavaly pontosan május 26. volt az első nekem itt, magasabban.

Borsodhoz már tudok viszonyítani.

Most május 24. van

Ha más nem, kiküldöm a szomszéd gyereket, a helyszínre, mert én odáig nem biztos, hogy el tudok gyalogolni.

 

Köszönjük az információt.

Előzmény: Konfliktuselmelet (149999)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2023.05.24 0 1 149999

Borsodban mar indul a varganya szezon. Tizenpar darab lett ma, kicsik es csigaragtak, de lett. Mondjuk itt gyorsnak kell lenni, mert a soklabuakkal kell versenyezni. :) 

Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149998

A hely koordináta végül is úgy állapítható meg, hogy valaki hozzáfér 'hal40' telefonjának hely adataihoz, például a szolgáltató részéről.

Mert az idő adat itt van előttünk, bárki láthassa. Amennyiben pontos a telefon órája.

Összekapcsolható a telefon helye az idővel, és meg is van a hely. Már csak titoksértést kell elkövetni a szolgáltató részéről, vagy kikérjük bírósági úton, hol járt 'hal40' telefonja pont akkor. ;)

Előzmény: homerx (149980)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149997

igen, néztem azt is képen

 

a nyele nem bordás

a "csésze" nem szőrös, ami még másra utalhatna

szinte csak mintha a barna csésze rövidke nyélen lenne

azzal szemben, hogy a barna csésze egyébként a földhöz "ragadt"

ez a különbség tűnt fel egyedül

Előzmény: öreg_néne_b (149996)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149996

A bordás serleggombát ismered?

Előzmény: Popenka (149995)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149995

Például láttam, szerintem életemben először most olyat, ami nem illik sehova.

Csészegomba jellegű, olyan színekkel mint a barna, de nyeles.

A nyeles csészegombák közé nem illik, mert sokkal nagyobb. A papsapkák közé nem illik, mert sokkal kisebb.

Igazából egy kisebb csészegomba, kicsi nyéllel. Két példány összesen, nem a csésze tömegben, máshol.

Passz.

Előzmény: nagypapi51 (149993)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149994

A barnát látom, meg azt is, hányféle faj néz ki ugyanúgy. :)

 

Előzmény: nagypapi51 (149993)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149993

Másfelé is 'pipál' a hegy.

A barna szín megállapításához ritkán kell mikroszkóp :)

Előzmény: Popenka (149991)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149992

Hatalmas ingatlanspekuláció lett volna a szigeten, ha könnyű bejutni.

A sok ember sokféle dolgot művel és az alattuk lévő kavicsteraszban akadály nélkül terjed a szennyezés.

Nem csak szabálykövető emberek élnek kishazánkban. :o))

Kiépített érdemi szv.tisztító kapacitás sincs a szigeten.

Pl Visegrád szennyvizét Vácra vezetik megtisztítani...

Előzmény: nagypapi51 (149990)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149991

Vízzel jól álltok?

Itt tegnap este lejött még 15 mm. Ide kellett még nagyon.

"Pipál" a Kékes. Ahogy errefelé szoktuk mondani.

Viszont visszaveti a hőmérsékletet.

 

Helyzet: barna(?) csészegomba kirívóan nagy mennyiségben, friss sárga galóca, kertből erdőbe kidobott magas fenyőkorhadékon lila pereszke. Hideget jeleznek, de itt ez oké, minden időben van. (sétáltam bicegtem 5-600 métert)

Barna? Nem vittem mikroszkópot, meg úgyse értek hozzá. :)

 

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149990

Ezt nem értem, de majd megmagyarázod :)

Ha építenék házat a szigeten, mitől sérülne a vízbázis?

Közcélú ivóvíz- és szennyvízcsatona hálózatra kell kötnöm, többlet terhelés nincsen.

Előzmény: KajaK_KaraK (149989)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149989

Azt nem akarták, hogy tömeges betelepülés történjen a szigetre.

Ha elszennyeződnek az ottani partiszűrésű kutak, ill. az a kavicsterasz amibe fúrták őket, akkor annyi a főváros ellátásának.

Az ottani kutak vizét nem kell tisztítani, ha ezt ki kell váltani felszíni vízkivétellel a Dunából és azt technológiával tisztítani, akkor rezsivédelem ide, vagy oda brutálisan meg kéne emelni a díjakat.

Előzmény: nagypapi51 (149981)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149988

es mit mondananak a hajnalban bejarok szombat es vasarnap 10 utan, amikor csak ugy omlenek a keson kelo pesti nepek jelenleg csak borzsony fele?

Előzmény: öreg_néne_b (149984)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149987

Ja, ez nem, csak a sorozatgyilkosok miatt a szosölf0stalicska felületek általában kiveszik minimum a koordinátákat.

Előzmény: homerx (149982)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149986

Ők használhatják a gátat közlekedésre, de a VIZIG hatásköre a tiltás, engedélyezés a gáttal kapcsolatban.

Előzmény: öreg_néne_b (149976)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149985

Ebben az a vicces, hogy így tovább terhelik a 11-es utat, és úgyis bejönnek, ha ott van dolguk.

Aki Szmonostorra jött volna, kénytelen körbemenni, +üza, +környezetterhelés, max azok nyerhettek volna, akik Pestről Kisorosziba mentek volna.

Előzmény: homerx (149983)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149984

Azért a kép nem ilyen egyszerű. Ha a hajnalban bejárókat kérdeznéd, nem ezt mondanák.

Előzmény: homerx (149983)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149983

ott azert igen erosen tamogattak a lakosok is, hogy megmaradjon normlis helynek a sziget. inkabb szivnak a korbejarassal.

Előzmény: nagypapi51 (149981)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149982

forum motor nem piszkalja az exif adatokat.

Előzmény: morel_whisperer (149963)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149981

Annak idején, az M0 északi szakasz tervezésekor a Fővárosi Vízművek vétózta meg, hogy a Megyeri hídról lehessen lehajtó a Szentendrei szigetre, hivatkozva a parti szűrésű kutak védőövezetére.

Előzmény: KajaK_KaraK (149975)
homerx Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149980

nincs benne koordinata.

Előzmény: hal40 (149962)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149979

...Az árvédelmi gátak a Vízügyi Igazgatóságok hatásköre, nem a vízműveké...

A gát igen, de a kutak a Vízműveké, ők is jogosan járnak arra.

Előzmény: KajaK_KaraK (149975)
beetee Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149978

A csiperkék, főleg a nagyspórások tönkjeit.

Pont jó volt tölteni a kalap, békönölni a tönk.

Előzmény: nagypapi51 (149973)
Popenka Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149977

Egyszerű eszközökkel az látszik, hogy milyen okostelefonnal készítetted, és pontosan mikor, plusz felesleges adatok. A hely koordinátái alapból nem jelennek meg itt nekem.

Ha ide töltöd fel, szerintem a forum szoftver is alakítgat a képen.

 

Ha a helyinfó benne van egyáltalán a fájlban, akkor talán másik okostelóra küldve látszik. Vagy binárisan kell belemászni a fájlba. Ehhez már nem értek annyira.

 

Én is úgy pakolom fel mindenhová a képeimet, hogy minden adatot törlök belőle, ami a készítés körülményeire utal.

(esetleg a fotós blogon/fórumon van értelme a többiekkel közölni a finomságokat)

 

 

Előzmény: hal40 (149962)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149976

Vízmű logós autóval járnak.
Nem azért őrzik, mert gát, hanem, mert belépni tilos.

Előzmény: KajaK_KaraK (149975)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149975

Az árvédelmi gátak a Vízügyi Igazgatóságok hatásköre, nem a vízműveké.

Előzmény: öreg_néne_b (149974)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149974

Gyalog is tilos, nem csak kerékpárral. És nem az út műszaki kialakítása a kérdés, hanem a belépési tilalom. A vízmű járőrei autóval járnak rajta...

Előzmény: KajaK_KaraK (149972)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149973

A bacon mit rejt, spárgát?

Előzmény: beetee (149964)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149972

Az túlzás, hogy bringázni sem engednek, de az árvízvédelmi töltést fő funkciója nem a közlekedési útvonalak szaporítása.

Gépjárművel lehet benne kárt tenni, pláne, ha nincs rajta útburkolat és a Duna nyaldossa az egyik oldalát.

Igaz, van ahol főút vezet rajta (pl. 51-es út), de ott ennek megfelelő a műszaki kialakítása.

 

Előzmény: öreg_néne_b (149957)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149971

Ilyenkor a vízmű a károkozás elszenvedője, de nem az ő hatásköre a szennyező forrást felszámolni.

Előzmény: Bencuc (149958)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149970

Nem azt kell ellenőrizni, hogy be megy-e valaki, hanem hogy lerak-e sittet, stb.

A védőövezeteknél (külső, belső, hidrogeológiai) jogszabályok írják elő, hogy mit lehet, mit nem.

Ezt a vízműveknek be kell tartani. Lehet, hogy vicces, de lucernát sem szabad ültetni. Megvan az oka ennek is, feldúsulna a talajban a nitrogén.

 

Előzmény: öreg_néne_b (149956)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149969

Sárga harmatgomba nincs a képen.

Előzmény: Corvette22 (149968)
Corvette22 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149968

Csiperke,, sárga harmatgomba

Előzmény: beetee (149964)
Corvette22 Creative Commons License 2023.05.24 0 0 149967

Tyűű, aszta,,  holszetted merrefelé?

 

Előzmény: beetee (149964)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149966

gratula! itt a "mi" rétünkön ilyen mennyiségeket nem lehetett szedni egyikből sem. most megy át egy hidegfront, szerintem még lesz folytatása az nscs-nek.

Előzmény: beetee (149964)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149965

Szép kosarak, gratula! Én tavaly ősszel találkoztam egy ilyen mszg körrel, szabályos, 1.5 m átmérőjűvel. Szerintem most is kipattant, de egész biztosan nyüves. Nekem az a tapasztalatom, hogy miután egyszer eltűnik, majd jön egy eső, és újra előjön, na, akkor érdemes szedni. Összmennyiségben (még a mezőn) valószínűleg kevesebb lesz kicsivel, de a pulton történő feldolgozás sokkal hatékonyabb és jobb kihozatalú lesz.

Kánikula? Annyira azért nem vészes. Sőt, országosan változékony időre lehet számítani a héten.

Előzmény: beetee (149964)
beetee Creative Commons License 2023.05.23 0 2 149964

Én ilyen szegfűgomba folyás még nem láttam. Szét voltak már ázva, meg nyüvesek is voltak. Ez kb annak a folyásnak a fele a két képen:

 

NSCS is jön még, bár erősen gyűjtik a nyomok szerint. Én csak 11 tájban értem ki.

 

1,5-2 órát rossz irányban tekeregtem, inkább felderítés jelleggel ment, aztán szagot fogtam ;)

 szortírozás után: 

 

Ez az utóbbi egyébként melyik faj? Én nem jutok vele dűlőre... szedem régóta, de nem ismerem pontosan. átlag kalap olyan 10 cm, de vannak 15+-osak is. Hagytam ott elöregedett 20 -asat is.

Itt egy másik kép is. Nem sima a kalapja. Mezeinek , szikinek nagy. Jó tömör. 

 

Egy részük így végezte, többit még fel kellene dolgoznom...

 

Szegfű ott a végét járja. A tocsogós részeken nem tudott kijönni, a hétvégéhez képest nem sok fiatalt találtam. Kukacos nagy részük. Másik nagy részük elázott, többnapos. Ennek van közös halmaza.

Csiperke boszorkánykörök szerintem még indulhatnak. Bár nem tudom, ez a kánikula milyen hatással lesz rájuk.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149963

Vannak Exif adatok az eredeti képben (legalábbis a képben, amire egy ilyesmire utaló attribútum hivatkozik), de nincs köztük a koordináta. Vagy nincs bekapcsolva a készülékben ennek mentése, vagy a fórum posztprocesszálja feltöltést követően, és így menti el "eredetiként". Ki lehetne próbálni, de én mindig Exif-mentesítem a képeket.

Előzmény: hal40 (149962)
hal40 Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149962

Az egyetlen gomba, amit találtunk. Kérdés Homerhez vagy bárki máshoz, aki ért a témához, hogy ebből a fényképből ki tudjátok szedni a készítés koordinátáit? Ha sikerül, a válasz jöhet ide is, nem titkos a helyszín. Köszi.

 

Előzmény: hal40 (149961)
hal40 Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149961

Üdv a szakcsoportnak.

Látom nem maradtunk le semmi lényegesről, legalábbis ami a terepmunkát illeti.

Ha minden jól megy a hét elején már otthon leszünk.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149960

 

az elmúlt pár nap alatt felfedeztem hat-nyolc boszorkánykört, ma össze is jött egy ebédnyi (kakukkfüves-tejszínes nasspórásos csirkemell). kb. a fele volt kukacos, még a kíméletlenül elvitt gyerekeknek is.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149959

ja, hát persze, tele vagyunk ilyen szennyező volt katonai/gyári/ilyen-olyan dolgokkal. nem tudtam, hogy ilyen fasizmus van a vízműnél a szigeten, durva.

Előzmény: Bencuc (149958)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149958

Mondjuk ebben a vízbázisféltésben az a jó, hogy Szentendrén meg a volt írószergyárnál,vagy hol már évek óta sürgetik hogy fel kellene takarítani a szennyet, mert nemsokára tönkreteszi a környék ivóvizét, azért meg nem tesznek semmit. Mindig az ilyen tessék lássék a fontos. 

Előzmény: KajaK_KaraK (149955)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149957

Szigetmonostornál a gáton megy a közút. De nem kerékpározhatok át az aszfaltozott gáton Tótfaluba... :(
Nincs ennek semmi szakmai indoka, egyszerű kib.szás, mert megtehetik.

Előzmény: öreg_néne_b (149956)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149956

Folyamatosan cirkálva ellenőrzik, hogy bemegy-e valaki. :(
De addig sem történt semmi, amíg bemehettünk. Egyszerűen a mostani vezetőnek ez a fejlövése. Az erdészeti meg a párja.

Előzmény: KajaK_KaraK (149955)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149955

Az ivóvíznél még vannak szakmai okai. Budapest szomjan maradna a szigeten lévő kutak elszennyeződése esetén.

Nyilván egyszerűbb teljesen tiltani a bejutást, mint folyamatosan cirkálva ellenőrizni, hogy mi történik a hidrogeológiai védterületen.

 

Előzmény: öreg_néne_b (149953)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149954

Te védjed az erdőt, ő meg majd leszedi helyetted is a gombát. Ingyen engedéllyel a havi appanázs mellé. 

Előzmény: öreg_néne_b (149953)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149953

A vízmű a vízpartról tilt ki, az erdészet meg az erdőből. Mindegyik a saját szemétdombján szemétkedik. Mindegy, csak nehogy jó legyen nekünk. :(

Előzmény: Bencuc (149951)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149952

Ja, meg ugyebár mindezt majd a "természetvédelem" égisze alatt, hogy a birka bevegye ez milyen jó dolog. 

Előzmény: KajaK_KaraK (149942)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149951

Mert tudják idehaza ezt is elnézik az emberek. Mindent megcsinálnak ahol érzik hogy ez még átmegy a tűréshatár alatt. Nyerészkedni mindenki szeret, erdészet is. 

Előzmény: KajaK_KaraK (149942)
homerx Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149950

mert urgeburbe csavarva viszed at a titkot. mint tudjuk, a zurgebur pedig odacsalogatja a zurgeket, azok meg megfurjak a gatat.

Előzmény: öreg_néne_b (149949)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149949

A Duna part 90 százalékáról. Mondjuk nem kerékpározhatok át a gáton a szomszéd faluba, mert csak. 

Előzmény: nagypapi51 (149946)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149948

Évek óta nem.

Előzmény: Tharkus (149947)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149947

nem adnak már engedélyt kérésre, mint anno?

Előzmény: öreg_néne_b (149943)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149946

Ab ovo nem a Duna partról tiltott ki, csak a parti szűrésű kutak védőövezete a tiltott hely - mondjuk ez elég nagy.

Előzmény: öreg_néne_b (149943)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149945

jövő keddtől leszünk vargányaközelben, addig én biztosan nem.

nyálcsorgatónak azért... :)

Előzmény: Popenka (149944)
Popenka Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149944

Úgy látom, elvagyunk itt, mindenki a maga kis vesszőparipáján. Közben azt várjuk, ki teszi fel az első vargányás képet... :D

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149943

Minket a a vízmű tiltott ki a Duna partról és oda még pénzért sem lehet engedélyt kapni. Még sokkal rosszabb helyzet.

Előzmény: KajaK_KaraK (149942)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149942

Úgy hallottam erre készülnek...

Előzmény: Bencuc (149941)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149941

Innen már csak egy lépés, hogy azt mondja, ezentúl csak az erdészet engedélyével gombászhatsz, ha nem tetszik, menjél a sunyiba. 

Előzmény: KajaK_KaraK (149925)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149940

"Tudod"-ot akartam írni

Előzmény: öreg_néne_b (149938)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149939

jogos. itt a bp-i agglomerációban felfutóban van, érzésre. persze jó sokan is lakunk itt.

Előzmény: Bencuc (149936)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149938

Miért mondanék le? :o

Előzmény: Bencuc (149935)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149937

Sajnos ezzel egyenes arányban tűntek el az erdők is. 

Előzmény: Bencuc (149936)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 1 149936

Ez nem mindenhol igaz. A mi térségünkben jóval kevesebben gombásznak már mint 30-40 évvel ezelőtt. Ott ahol évtizedekkel ezelőtt hemzsegtek emberek ma van hogy 1-2 kocsi áll szezonban. 

Előzmény: Tharkus (149924)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.23 0 0 149935

Nem tudom miről mondassz le :D

Előzmény: öreg_néne_b (149932)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149934
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 -1 0 149933

*Ideje trógernek lenni, és rögtön tied az erdő.

(Mindenféle elfogultság nélkül mondom, ha a klf. -ász, -ész stb. körökből kivesznének az ilyenek, sokkal jobb hely lenne az erdő.)

Előzmény: Bencuc (149931)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.22 0 1 149932

Nekem van, de attól még nem enyém az erdő...

Előzmény: Bencuc (149931)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149931

Ideje letenni a vadászvizsgát, és rögtön tied az erdő.

Előzmény: KajaK_KaraK (149922)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149930

Szeretnék ilyen pálinkafelhőket én is. :)

Előzmény: homerx (149927)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149929

Nálunk 1,5 mm.

Előzmény: homerx (149927)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149928

ide már épp nem ért el, megfogták a hegyek

Előzmény: homerx (149927)
homerx Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149927

errefele nemreg hatalmas felhoszakadas volt. kb 20 perc alatt leesett olyan 5 cent(ny)i. :)

 

Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149926

de picit fordítva is lehet nézni: eddig odamentek autóval és lenyúzták a gombákat a megfelelő helyekről egy óra alatt, most, ha valahogy meg tudod oldani, hogy eljuss a belső részekre, jobb esélyeid lesznek. a lakott területhez közeli részek - errefelé, a tapasztalatom szerint - folyamatosan pingeltek már így is.

Előzmény: KajaK_KaraK (149925)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 1 149925

Igaz, ezért is aggasztó, hogy a Börzsönyből kiszorulnak a szélére a gombászok, nem tudnak szétszóródni a belsejében.

Előzmény: Tharkus (149924)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149924

nem tudom, hogy stílus kérdése-e, szerintem egyszerűen többen gombásznak, mint régebben. valahogy kezd divatba jönni, és hiába relatíve szűk rétegnél, egy-egy ember azért egy nagyobb gombákat termő részt szépen ki tud pucolni. "csak én ismerem" jellegű hely nincs, ráadásul járják az erdőt-mezőt, ennek megfelelően amit ott hagysz, tényleg leszedik. kíváncsi vagyok, hogy amiket tegnap ott hagytam (nscs), holnap ott lesznek-e, de ha tippelnem kéne, nem. és ugye onnantól, hogy tudod, hogy leszedik mások, jó kérdés, hogy mit csinálsz, amikor méreten aluli gombákat találsz.

 

a nscs meg eleve hátrányos helyzetű, mert nagy és fehér, ráadásul mezőn nő. elég sokat futkároztam ezen a réten itt szemben, és idén találtam először, pedig nyilván volt minden évben... pár napig...

Előzmény: KajaK_KaraK (149923)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149923

Nem maradunk gomba nélkül...

Még egy kis ideig, aztán meg egyre inkább.

Nyitásra odaérni, meg kapkodva mindent összeszedni, ez a stílus kezd uralkodóvá válni.

Persze csak annak jön össze, akinek van infója, hogy mikor kell menni.

A hétvégén 2 nap alatt kitakarították a Vértesben a nagyspórás csiperkéket.

Én otthagytam a kicsiket, aztán láttam, hogy akik megtalálják utánam a foltot, leszednek mindent.

A hab a tortán az volt, hogy egy kollégával összefutva megtudta, hogy ő meg kimondottan a kicsiket szereti.

Szétszórt spóra nélkül meg nem fog fennmaradni az állomány, hiába jó az élőhely.

(Igen tudom, a mikorrhizásoknál más a helyzet.)

Előzmény: nagypapi51 (149915)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 2 149922

Azt írod:

"őszintén bevallom, hogy egy kicsit sem bánom, ha boldog-boldogtalan nem tudhat autóval behajtani ezekre az utakra és csak meghatározott helyeken rakhatják le az autót."

Ezt még én is támogatnám, ha ezek a pontok közelebb lennének 20 km-nél egymáshoz és lenne napijegy.

Konkrét helyeket tudnék rá javasolni, amelyek eddig is parkolókként funkcionáltak - igaz nem volt kitéve parkoló tábla.

"...nem dől össze a világ, ha csak az megy ilyen helyekre gombászni, aki erőnlétileg bírja is ezt és el tud szakadni az autójától."

A világ nem ettől fog összedőlni, de kirekeszteni azokat, akik megöregedve, betegség által nehezítve szeretnének továbbra is az ismert helyeiken gombászni szerintem nem elfogadható.

"...gondolom, a Börzsönyön kívül te is ismersz jó gombászós helyeket."

A lakhelyemből adódóan a Börzsöny volt elérhető számomra leginkább. Ezt nagyrészt elvették tőlem (nem csak a közepét).

Lezártak olyan utakat is, amelyek eleve feltáró útnak épültek a végén parkolóval, pihenő helyekkel közpénzből.

Most oda se enged be a jelenlegi erdészeti vezetés.

Ismerek más helyeket, de oda sokkal többet kell autózni, tehát drágább, tovább tart az utazás és még kevésbé tudom felmérni, hogy mikor érdemes odamenni. Ráadásul nem is fér bele egy munkaidő utáni délutánba, tehát csak hétvégén jöhet szóba.

Előzmény: cc (149912)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 -1 4 149921

Némelyikük hajlamos elfelejteni, hogy nincs különösebb erkölcsi privilégiumuk a gombászokhoz képest az erdőben. Azt hagyjuk, hogy milyen jogi felhatalmazásuk, feladatuk van egy-egy területen. Én meg gombászként nem szeretem, ha zavarják bizonyos vadászok a köreimet. 1 : 1

Előzmény: Bencuc (149920)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.22 0 2 149920
A vadászok nem szeretnék, ha zavarnák mások a köreiket. Te menjél a vízpartra a hotelbe, strandra, ott van szükség a penzedre.
Előzmény: MicroWizard_ (149913)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.22 0 1 149919

Több gomba biztosan nem, legfeljebb ugyanannyi gomba kevesebb emberre. De leginkább több fog az erdőben elrohadni.

Előzmény: Tharkus (149918)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149918

nekem az az egy a fura, hogy átmenni lehet fizetés után, de nem állhatsz meg menet közben. de az biztos, hogy az egész végeredménye a kevesebb ember és több gomba, annak meg, ha úgy nézzük, örülnünk kell :) (ha el bírunk menni odáig)

Előzmény: cc (149916)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149917

osszuk fel! én majd erőltetem a nyugati oldalt nagy ritkán, ott legalább voltam már egyszer :))

Előzmény: nagypapi51 (149915)
cc Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149916

egészen konkrétan csak a közepét és a helyi gombászok kicsivel jobb helyzetbe kerültek az idelátogatókkal szemben.

 

félre ne értsd, én is jobban szeretném, ha belátáson alapuló világban élhetnénk, ahol nem kellenek törvények és sorompók, de egy börzsönyi behajtási tilalomtól még nem dől össze a világ. legyen ez a legnagyobb problémánk az életben.

Előzmény: MicroWizard_ (149913)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149915

Sztem mindannyian meg fogjuk oldani, és nem maradunk gomba nélkül.

Djenőn pl. ingyen lehet parkolni az erdei szabadidő parknál, onnan

1 km-es körben remek gombász helyek vannak - persze itt is 'nyitásra' kell menni.

 

Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149914

persze a visegrádi hegységnél is mindenhol sorompó van, ott még pénzért se mehetsz be, talán annyi, hogy autóval körbe tudsz menni mondjuk dobogókőre és onnan támadni. de, ha én nem akarok ennyit menni egy gombászásért, hanem innen indulok gyalog, az biztos nekem is 25 km és jó sok szint. ezért is kezdtem el kombinálni ilyen villanyroller és társain, de lehet, hogy egyszerűen csak edzettebbnek kéne lenni és/vagy bringázni.

Előzmény: cc (149912)
MicroWizard_ Creative Commons License 2023.05.22 0 2 149913

A probléma ezzel az, hogy az EGÉSZ Börzsönyt kizárták ezzel a túrázá és gombászás elől. Technikailag a kéktúrászás maradt meg, ha csak a20km+-os utakat tervezel. Ez azért meredek...

 

Továbbá az is kicsit furcs, hogy az említett weboldalon olvasható, hogy a 3,5t alatti teherautók,kiemelten a kisplatós autók (értsd vadász pick-upok) szintén kedvezményesen (12eFt, ha jól emlékszem) vehetne behajtási engedélyt.
Szóval vadászni lehet, gombászni, túrázni nem. Fő az egyenlőség.

Előzmény: cc (149912)
cc Creative Commons License 2023.05.22 -2 3 149912

őszintén bevallom, hogy egy kicsit sem bánom, ha boldog-boldogtalan nem tudhat autóval behajtani ezekre az utakra és csak meghatározott helyeken rakhatják le az autót.

én is egyre több porcikámról tudom, hogy van, mert bejeleznek, de szerintem nem dől össze a világ, ha csak az megy ilyen helyekre gombászni, aki erőnlétileg bírja is ezt és el tud szakadni az autójától.

gondolom, a Börzsönyön kívül te is ismersz jó gombászós helyeket.

Előzmény: KajaK_KaraK (149910)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149911

uhh, ez azért tényleg elég meredek!

Előzmény: KajaK_KaraK (149908)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 1 149910

Valóban van kamera és valóban cirkálnak a rendőrök.

A ki-be sétálás egy kisebb távon megy, de ez egy 20 km-es feltáróút.

Ha pl. Királyháza környékén szeretnék szétnézni, akkor előtte és utána 10+10 km túra jön a gombászáshoz.

Ahhoz hogy szétnézzek kideríteni, hogy hol tart az erdő, nem szeretnék heti jegyet fizetni, plusz a benzin.

 

Előzmény: morel_whisperer (149909)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149909

Hmm... őrjárat, kamera (valóban) van? Vagy csak néha kimennek a rendőrök körbenézni? Igazából mindegy is, ha csak utóbbi, mert ha gomba szezon lesz, nyugodtak lehettek afelől, hogy kimennek, naponta 2x.

Egyébként ha csak gombászni járnék az adott helyre, a hétezres hetijegyen nem szórakoznék. Hasonló szituáció van nekem is. Vagyis lehetne. De gyakorlatilag, ahol leteszem a kocsit, onnantól sétálok és már az elejétől kezdve szedem a gombát. Vagy ha nem sietek, akkor csak besétálok, és kifelé. :)

Előzmény: KajaK_KaraK (149908)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149908

Elavult infókat írtam.

Most ezek vannak érvényben:

 

- Áthaladási engedélyt térítés ellenében biztosítja az Ipoly Erdő Zrt. az alábbi díjszabások szerint:

1.              Személygépkocsik és motorkerékpár esetében:

Éves (szezonális) behajtási engedély: 50.000 Ft/gépjármű

Alkalmi (1 hétre, azaz 7 naptári napra szóló) behajtási engedély: 7.000 Ft/gépjármű

A helyi lakosok (Bernecebaráti, Kemence, Perőcsény, Diósjenő vagy Nógrád községben állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezők), háztartásonként (egy lakcím) egy járműre az éves (szezonális) behajtási engedélyt az eredeti ár 12%-áért kedvezményes áron, azaz 6.000 Ft-ért, az állandó lakcímmel rendelkezők a háztartásban lévő esetleges további járművekre pedig az eredeti ár 24 %-áért, kedvezményes áron, azaz járművenként 12.000 Ft-ért

 

 Az áthaladási engedély birtokában is csak a táblával kijelölt helyen (Királyháza) szabad parkolni, minden egyéb helyen TILOS, az engedély ellenére szabálysértési eljárást von maga után!  

Előzmény: KajaK_KaraK (149906)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149907

bizonyára, úgyhogy kétszer annyit kell akkor menni, mint eddig. komolyan.

Előzmény: öreg_néne_b (149905)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149906

Már taglaltuk, hogy menyire álságos az indoklásuk.

Gyakorlatilag továbbra is van gépjármű forgalom a kemenceiek és a diósjeneiek évi 4000 Ft-ért közlekedhetnek.

Jó áron meg bárki más.

Persze arra ügyelnek, hogy napi jegyet elfogadható áron ne lehessen váltani, minimum egy hétre meg kell váltanod, ha odamennél.

 

Előzmény: öreg_néne_b (149905)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149905

Én úgy látom, a szabályozás célja az, hogy kiutáljanak minket onnan. :(

Előzmény: KajaK_KaraK (149903)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149904

Abszurdisztánban a vendég nélküli vendéglő teljesen elfogadott. :)

Előzmény: KajaK_KaraK (149903)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149903

Nekem pl. nem a parkolók (szerintem csak Királyházán állhatsz meg) közelében voltak a kedves helyeim, tehát máshol állnék meg, persze nem akadályozva az erdészeket.

Ezt nem lehet, büntetik.

Egy 300000 Ft-os bírságról tudok, igaz az a behajtási engedély hiánya miatt volt.

Engem a rendőrök anno elhajtottak (akkor még sokat cirkáltak arra és bevártam őket a behajtani tilos táblánál), pedig a kresz alapján jogosult lettem volna behajtani.

Konkrétan a mozgássérült parkolási engedéllyel behajtani tilos táblánál behajthatsz, ha az úti célodat máshogy nem lehet megközelíteni.

Kisinócnál úgy tudom fizetős lesz a sorompó, de még a Szent Orbán fogadós sem tudta pár hete, hogy a vendégei hogy juthatnak majd be.

Előzmény: nagypapi51 (149900)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149902

Felmerül a kérdés, vajon mi célja lehet a megállás tiltásának. Ha az, hogy elférjenek a rönkszállítók, akkor érthető. Akkor viszont ha van valami öböl az út mellett, nem gondolnám, hogy zavarna valakit ha megállsz. Ha viszont az, hogy "gombászok, takarodjatok innen a jó...", akkor értelemszerűen egy árok mentes öbölbe való félrehúzódás sem lesz elnézve. Vagyis amikor nem fizikai, hanem gyakorlatilag elvi oka van a tiltásnak.

Előzmény: öreg_néne_b (149901)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149901

Ere írtam, hogy ez nem megoldás:
"Hát, akkor vinni kell egy túszt, aki nem szeret gombászni, ellenben szeret olvasni az erdőben. :)"

Előzmény: nagypapi51 (149900)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.22 0 0 149900

Teljesen így van, no de ki akar az út mentén megállni?

Sokan ismerik ezt az utat, biztonsággal tényleg rizikós - bármikor jöhetnek a rönkszállító nagy dögök.

Ellenben pl. Závoznál, a régi mázsaháznál, Mátyáskútnál simán tudsz parkolni, nem foglalkoznak veled.

Pont a régi mázsaháznál állt be mellénk egy erdészeti kocsi, köszöntünk egymásnak oszt'jónapot..

Előzmény: öreg_néne_b (149887)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149899

oké, de ki tudja, mikor esik rendesen legközelebb...

Előzmény: morel_whisperer (149898)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149898

Jah, ez a másik ok, ami miatt annyira nem is szoktam erőltetni a tavasz(vég)i mszg-zést...

Előzmény: Tharkus (149897)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149897

a nagyobbik fiam ma talált egy eldugott, szolid kis 30+ cm-es kalapút egy bokor tövében, azt nyilván nem szúrta ki a sok portyász. amikor ki akartam emelni a sztárfotóhoz, szétesett az egész. az a csinos kiskamasz nagyspórás, amiről raktam be képet két napja, szintén barnára rágott tönkű volt, csak annál még nem értek fel a tönk tetejéig. a tavaly őszi hullám ég és föld volt, ott alig volt kukacos. de mszg-ből is elvétve találunk teljesen kukacmenteset.

Előzmény: homerx (149896)
homerx Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149896

a mostani nagysproasnak egy baja van. hihetetlen kukacosak a fiatal peldanyok is. leszeded, gyonyoru, egeszseges, kompakt, tomor. belevagsz, es megy az egesz a kukaba. mifelenk 10-bol 8 igy vegezte. a maradekot is hamozni kellett  jocskan.

Előzmény: Tharkus (149892)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149895

Igen, így van. Vagy hát gondolom, hogy így van. Amerre járkálok a hőmérséklet nem nagyon változott 1 hétig. Éjjel-nappal 10-15 fok között volt. Az meg, hogy fél-1 napra elállt az eső, nem oszt, nem szoroz. Szerintem amíg megfelelően hideg van, kvázi hibernálódnak a gombák. 1 szónak is 100 a vége, a jövő hétvége ideálisnak tűnik vareszozni.

Előzmény: Tharkus (149894)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149894

viszont most több hullámban volt nagy eső. de amúgy szerintem inkább az eső utáni első kellően meleg nap utáni minimum egy hét után :)

Előzmény: morel_whisperer (149893)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149893

Azok engem is betámadtak ma, pedig aljnövényzet nélküli részeken voltam csak vagy 10 percet. Vareszra nekem korábban az volt az ökölszabályom, hogy nagy, áztató eső után 14 nap. De akkor már szoktam találni elöregedett óriásokat. Szóval a 12 nap reálisabb. Előbb is lehet, van is, de azokért szvsz nem érdemes kimenni.

Előzmény: Tharkus (149892)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149892

érzésre jövő hétvégére lesz jó, még formálódik a stratégia erre a hétre. nassspórást mondjuk most lehet kergetni, mert pillanatok alatt szétkapják és azt sem tudod, hogy létezett. az mszg-k hulláma itt is lement, már csak pár öreg van. azért ma is mszg-s lecsót ebédeltünk.

 

ja, és ma már nem a Bencuc-féle Kullancsvédő2000 (R) csizmában mentem: ugyanazon a réten, ahol tegnap és tegnapelőtt egy darab kullancsom sem volt, ma öt-hat versenyzett fel a lábamon.

Előzmény: morel_whisperer (149891)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149891

Jah, igen, a réteket is járják, de annak van is értelme. Úgy értem, hogy amely erdős helyeket ma felfűztem az egyéb jellegű utamra hazafelé, egy kivételével nem szoktak a legjobb esetben sem június előtt teremni, vagy csak alig egy kicsivel. De volt egy rét is, nem túl meglepő módon a mszg-k eltűntek. Hét közben gondoltam rá, hogy elmegyek értük, de abból van elég az egyik udvarunkban is.

Előzmény: Tharkus (149889)
Popenka Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149890

Én döggombák között keresném, de ez csak távoli megérzés.

Előzmény: truffle (149884)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149889

nem reprezentatív kutatás, de kifejezetten sokan gombásznak, szerencsétlen rétünket is folyamatosan pingelik "nagy csiperkére" (én is, de aki rajtam kívül, az a felháborító :)). lett két boszorkánykör koordináta adatgyűjtés jeligére.

Előzmény: morel_whisperer (149886)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149888

Ezért kell a túszt a sofőr ülésre ültetni és öt perc után 5 centit gurultatni vele valamelyik irányban. :) Műszaki nélküli autót közterületen 30 napig tárolhatsz. Egy helyen. Utána kapsz figyelmeztetést. Ekkor egy parkolóhellyel arrébb kell állni, újabb 30 nap. Legutolsó információim szerint vadkempingezni 24 órán át lehet egy adott helyen. Több napos tábor esetén minden nap arrébb kell bökni a sátrat emiatt. :)

Előzmény: öreg_néne_b (149887)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149887

Öt percen túl, vagy, ha a a vezető otthagyja a járművet akkor azonnal, várakozásnak minősül.

Előzmény: morel_whisperer (149886)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149886

Hát, akkor vinni kell egy túszt, aki nem szeret gombászni, ellenben szeret olvasni az erdőben. :)

 

Ma beugrottam egy vörös tölgyesbe (farmer + sneaker, a levél megfogta a sarat). Nagyon jó állapotnak örvend minden. Nagyvad még nincs, csak selyem vagy valami hasonló. Vareszok és galambok előtt szokott közvetlenül kijönni. Akivel beszélgettem, mind csóválta a fejét. Úgyhogy jövő hét közepe, vége. Amúgy szerencsés helyeken szerintem az ország több részén nőhet már. Nagyon sokan próbálkoztak, nekem eszem ágában nem lett volna. Majd a főhullámban, ha egyáltalán lesz olyan.

Előzmény: nagypapi51 (149883)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149885

köszi, akkor visszanézek pár nap múlva, "kell lennie!" jeligére

Előzmény: homerx (149882)
truffle Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149884

Sziasztok! 

 

A (nem túl jó) képeken látható gomba meghatározásában szeretnék segítséget kérni.

Kalapbőre bársonyosan bőrszerű, barna, majdnem fekete. 

Szaga valahol az erdei föld és a dunai iszap között.

Lomberdőben.

 

Köszönöm!

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149883

Hát persze! :)

A szabályozás  parkolást ír, nem megállást!

Előzmény: beetee (149871)
homerx Creative Commons License 2023.05.21 0 0 149882

hajlamos

Előzmény: Tharkus (149877)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149881

jaj, sőt, még az agytorna is hibás: 400 * 500, mint jópár százszor jópár száz, az bizony 200 ezer, azt meg már a chatgpt sem szedi ilyen gyorsan :)

Előzmény: Tharkus (149880)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149880

totál semmi jelentősége, csak agytorna: szerintem szűk egy nagyságrendi a különbség, mondjuk kétezer kontra húszezer (ami 400 * 500). két óra 7200 másodperc, azért a húszezerhez másodpercenként hármat kéne szedni átlagosan, az szigorú. :)

Előzmény: beetee (149879)
beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149879

meggyőztél. Lusta vagyok leszámolni.

Előzmény: Tharkus (149878)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149878

a jópár százszor jópár száz azért talán költői túlzás :), de nagyon csinos termés, grat!

Előzmény: beetee (149872)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149877

igen, egy hulláma errefelé már volt is, és gondolom lesz még. de sajnos tényleg azonnal leszedik, elég feltűnő gomba. mennyire hajlamos magas aljnövényzeten nőni? mert azon a réten, ahol ősszel volt, most sörhas fölé ér a fű, és egyelőre nem is találtam semmit.

Előzmény: beetee (149874)
beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149876

még kell egy pár nap, és Kánaán lesz. A boszorkánykörök nagyobb része még hallgat, de ez a vihar előtti csend lehet.

Sok helyen még tocsog a mező a víztől, csak a szárazabb, magasabb részek indultak meg.

beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149875

Ami viszont bosszantó, hogy szedik, pontosabban barmolják pingponglabda kor vagy az alatt. Simán nőne 20-30 cm-esre, ha hagyják.. Ráadásul így:

 

le van skalpolva az induló termőtest, a bent hagyott tönkbe meg még  tolja szerencsétlen gomba az anyagot. Komolyan 8-10 cm-es tönkkezdeménnyé fejlődnek, miután levágták a 4-5 cm-es korában a kalapkezdeményt.

beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 1 149874

NSCS ;) is indulgat

beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149873

Előzmény: beetee (149872)
beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149872

2 óra és jó pár százszor jópár száz MSZG után..;)

Előzmény: Tharkus (149865)
beetee Creative Commons License 2023.05.20 0 1 149871

De ugye Djenő után csak Királyházán álltatok meg? Annak az útnak az apróbetűsében ugyanis ott van, hogy a jeggyel használni lehet, de mellette útközben megállni már nem.

Előzmény: nagypapi51 (149860)
viaszpecset Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149870

Errefelé beindultak a galambok :-)

A többi gyökérkapcsolt egészen biztosan követi, kérdés meddig fog tartani a beinduló nagyvad szezon és milyen lesz a folytatás.

 

 

Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149869

jól megy :)

Előzmény: Tharkus (149868)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149868

muszáj, eddig tulajdonképpen nagyon beszűkülten gombásztam, régi emlékekből nemzetség szinten felismergettem egy csomót, de ritkán álltam neki fajig meghatározni, gyűjteni meg tényleg kb. csak a vargányákat, őzlábakat, rizikéket, trombitát, rókát, kései laskát, ha szembejött, de mindezt úgy, hogy csak erdőben keresgéltem néha, júniustól.

 

most erőltetett menetben felhozom magam a megcélozni érdemes helyekből és gombákból, hogy legalább a feketeöves hasgombászság menjen. az egyik íkg-s helyen például, ahol voltam, egy veterán erő 5 kg-ot szedett korábban... szóval idéntől aktívan gyűjtöm a helyeket és a tapasztalatot, aztán beáll a normál ügymenet. :)

Előzmény: Popenka (149867)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 2 149867

Nagyon szorgalmas vagy. :)

 

Off: Találtam egy ingyenes, regisztráció-adatlopás nélkül is működő Kresz gyakorló "pályát". Kezdőknek, újrakezdőknek, gyakorlóknak, és profiknak, hogy tényleg profik-e. Motortól kamionig.

Nagyon jó. Ismételhetőek a hibásan megválaszolt kérdések, annyiszor, amíg végre meg nem tanulod. Újra beteszi a kérdések közé. El is magyarázza, nagyjából, mi a hiba, ha hibásan jelölsz. Lehet vele tanulni.

https://kreszteszt.net/

 

Előzmény: Tharkus (149865)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149866

Tábla.

Végül is: Azt már tudjuk, mire gondolt a költő! De, hogy mit jelent a vers....??? Azt nem.

:)))

Előzmény: morel_whisperer (149862)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149865

jelentem, két nap és jópár száz mszg után már álmomból felverve is. pirítottuk, főztük, szárítottuk, volt így kukacos, úgy kiszáradt, amúgy elázott stb. pár órája már veterán vagyok. :D

Előzmény: beetee (149787)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149864

Szerintem a "Kivéve célforgalom" kiegészítő tábla léte / nem léte itt most irreleváns. Ha ez nem egy zsákszakasz és kitennék, és nem lenne a kivételező tábla, akkor bármilyen céllal bemehetnél. Az az átmenő forgalom kizárására van. Amit én egy helyen egy időben úgy játszottam ki, hogy behajtást követően, a szakaszon belül lévő parkoló mellett megálltam 1 mp-re, majd amikor konstatáltam, hogy tele a parkoló (véletlenül sosem vettem észre az esetlegesen üres helyeket), akkor elindultam és mentem tovább. A cél teljesült, egész pontosan meghiúsult. Minden nap. :D

Egyébként a megoldás: fel kell hívni a hotelt, hogy most akkor hogy van ez... nem hinném, hogy arra lenne kapacitásuk, hogy lejelentsék a vendégek rendszámait. Főleg, ha van nem ott alvós vendég fogadás is.

Előzmény: Popenka (149861)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149863

"...a kutya nem ellenőrzött"

 

Erre mondtam többször, régi főnökömnek, hogy ne hozzon olyan szabályt a munkahelyen, még ha jó lenne se, ami betartásának az ellenőrzését nem tudja megoldani! Mert az ilyennel csak feleslegesen bosszantja a dolgozókat, rontja a munkamorált, és legfőképpen önmagát szívatja.

Ha valamit akar, azt ellenőrizze, vigye végig, különben csak önmagából csinál majmot.

 

Előzmény: nagypapi51 (149860)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149862

Még valami. Ha magánterület ("magánút", ugye), akkor ott szerintem pl. közlekedésrendészetiektől nem kaphatsz bírságot. A szabálysértés maga a behajtás ténye, amit kamera rögzíthet. Úgy igen. De ha egyszer bent vagy és ott haladsz, az nem lehet gond. Kicsit más példa: benzinkút területén volt megállni tilos tábla. Rendőr csekket rakott a szélvédőre. A sofőr fellebbezett és nyert.

Egyébként van 2 olyan gombászterületem is, ami sorompós. Ámde le nem zárt, útnak minősülő földútról be lehet menni mindét helyre. Így szoktam tenni. Jó, mások meg kihajtják a sorompó zárját, átmennek, majd visszacsukják.

Előzmény: Popenka (149859)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149861

ragozom:

-mi van, ha azt mondom, megyek a hotelbe megszállni, de megállok félúton gombászni, mert a kocsiablakból megláttam egy vargánya csoportot?

-nincs kitéve, hogy kivéve célforgalom... mert a gombászás ugyebár cél! :D de ez nem kivétel, tehát azonnal büntethető vagyok

Előzmény: nagypapi51 (149860)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149860

mi van, ha azt mondom, hogy jöttem a hotelba megszállni. Vagy csak kérdezősködni...

Hát ez az!

Tavaly Djenőn voltunk egy hetet, jogkövető állampolgárként kiváltottam egy hetes engedélyt a Djenő-Kemence útra.

Minden nap jártam rajta, néha nem is egyszer, a kutya nem ellenőrzött.

Előzmény: Popenka (149859)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149859

20 éve még úgy működött a Szent Orbán úszómedencés strandja, hogy nem csak szállóvendégek használhatták, hanem napi sőt félnapi jeggyel bárki. Jöttek is. Biciklisek is. Most majd a táblától fölfelé tolhatják a biciklit. :D

 

Nem tudom, persze, mert a biciklizés szabályai is módosultak, abból nem követtem mindet. Majd nagypapi hoz szakértőt, megvárjuk.

Előzmény: morel_whisperer (149858)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149858

Felső táblacsoport: járműre vonatkozik, csak ez tilt. Gyalog bemehet az ember. Tolva a biciklit. De ha autót tol, az már nem jó, az járművezetésnek (is) minősül. Tehát pl. a biciklit hazatolhatod részegen (ill. bizonyos ezrelékig fel is ülhetsz rá), de az autót már nem. :) Kiegészítő tábla: kivételek. Kérdés, mi van, ha azt mondom, hogy jöttem a hotelba megszállni. Vagy csak kérdezősködni, tárgyalni mondjuk 20 fő 3 napra történő elhelyezéséről. Stb.

Az alsó táblacsoport csak veszélyre hívja fel a figyelmet. Jellemzően az ilyen erdészeti utak valóban egészen más műszaki jellemzőkkel bírnak, amit felelősség kizárás céljából a közlekedők tudomására hoznak. Vagyis ha pl. a padkára parkolsz vagy jársz valamiért, és beomlik a kocsid alatt, az teljesen a saját felelősséged.

Előzmény: nagypapi51 (149851)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149857

akkor marad a túrázás. ahogy egyébként itt is ezt csinálom, minden erdészeti út sorompós errefelé. dobogókő alá bemenni innen lábon egy jó 2x12 km.

Előzmény: Popenka (149856)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149856

ja, a roller pont most változott/változik, azt hiszem a bicikli szabályokat húzták rá

Előzmény: Tharkus (149854)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149855

járműre vonatkozik a tábla, tehát biciklire és lovaskocsira is, (ilyenkor a bicikli és motor is csak tolható) de személynek tesz kivételt, a kreszben nyilvánvaló megkülönböztetetteken túlmenően -> a bármivel közlekedő engedélyezett mehet, a nem engedélyezett személy semmivel sem

 

ha járműnek tenne kivételt, akkor a kreszben van engedélyezett járműcsoport, pl. bicó,

Előzmény: Tharkus (149854)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149854

hmm, egy ilyen tábla mindenre vonatkozik? rollerre is? személyre is vonatkozhat, magyarán gyalog sem lehetne ott bemenni?

Előzmény: Popenka (149853)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149853

tolhatja még a biciklit is

az engedélyezett személy pedig bármivel, ő felülhet a biciklire :D

Előzmény: nagypapi51 (149851)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149852

Homerx, küldd el nekem ezt a behajtani tilos fotót, megkérdezem 'Kresz profeszort'

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149851

No de ha személyt, akkor hod med be...

Előzmény: Popenka (149849)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149850

OFF

..Riga moped, drága kincs, jó ha van, de jobb, ha nincs...

Fiatal vagy, ez Bervával indult :)

Előzmény: morel_whisperer (149848)
Popenka Creative Commons License 2023.05.20 0 0 149849

Jobban megnézve, nem is annyira világos ennek a tiltó táblának a jelentése így, ahogy ki van téve.

Csak a szándéka világos. Az nagyon átjön. :(

 

Egy Kresz oktatáson szép elemezni való példány lenne. Nem járművet korlátoz, hanem személyt, itt az ebsír hantja.

Előzmény: homerx (149828)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149848

Riga moped, drága kincs, jó ha van, de jobb, ha nincs. Inkább gyalog, kevesebb terhet kell cipelni. Mondjuk legalább kosárban elfér. :D

Előzmény: Bencuc (149847)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149847
Előzmény: Tharkus (149846)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149846

amúgy ja, bringa, villanyos rásegítésű bringa, e-roller, villanyrobogó stb.

Előzmény: G.Orsi75 (149841)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.19 -1 1 149845

A sorompót nem vágtátok még le mindig? Volt rá 1 évetek. 

 

https://amzn.eu/d/e3eZy2l

Előzmény: homerx (149838)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149844

Szerencsére az én legjobb helyeim itt lennt az alacsonyabb részeken vannak.

De szerettem felmenni Nagyoroszinál pl., már ott sem lehet.

Kemencénél sem. Így addig megye csak amíg gyalog jól esik. 

 

 

Előzmény: öreg_néne_b (149842)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149843

Hehejj... hány ilyen környéket tudnék mondani. Amik állami, legálisan autózható - gombászható területek, de minden bokorból betorzult arccal néznek rám. Egy időben azt hittem, mert idegen vagyok (igaz) és más hasonló skatulyában lévő ember nem járkál arra (félig-meddig igaz). Aztán rájöttem, hogy csak azért mert vaj van a fülük mögött. Azt gondoltam, annak gondolnak engem, amik ők valójában. Már csak azért is járom ezeket a helyeket, hadd remegjen a különféle jelvénnyel ellátott ingjük alatt a gyomorszájuk. :)

Előzmény: öreg_néne_b (149842)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149842

Nálam elérték a céljukat, nem megyek oda. Nem szeretek oda menni, ahol nem látnak szívesen.

Előzmény: G.Orsi75 (149841)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149841

Lassan az egész Börzsöny le lesz sorompózva. 

Hihetetlen, hogy ezt megtehetik. 

Nem baj, majd motorral, azzal ki lehet kerülni a sorompót. Hátikos@rral.😁

Popenka Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149840

semmi gond, foglalsz szállást...

:)

Előzmény: homerx (149837)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149839

nyugtass meg, hogy az erdő még szundikált!

 

mi kinéztünk az egyetlen eddig ismert nassspórás csiperkés rétre, ahol ősszel szedtem: csiperke nem volt, csak sörhas fölé érő fű volt, meg mszg. szedtünk mellé kirobbanóan friss bodzavirágot.

 

a szezon elején "megveszekedett" pkg-s rétnél :) egy zöld dusteres kolléga dolgozott, gondolom mszg-t gyűjtött, mi mindenesetre nem álltunk meg.

Előzmény: homerx (149828)
homerx Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149838

bejeloltem egy fekete vonallal a turistahaz utan, hol epitik a sorompot.

 

Előzmény: homerx (149837)
homerx Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149837

ez a kisinoci turistahaz utan van kozvetlenul. az ottani parkoloba meg be tudsz allni, de tovabb az uton a szent orban fele mar csak engedellyel mehetsz.

Előzmény: nagypapi51 (149833)
Popenka Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149836

Ez 20 éve már mágneskártyás szobákkal rendelkező szállás volt. Mondjuk a konyhára nem volt panaszom, ez jó volt.

Viszont most jut eszembe, hogy feleségemnek ott tenisz közben húzódott meg úgy az Achilles-ín, hogy később műteni kellett. Jó emlék a Szent Orbán. :))))

Na, nézzük a térképet, homernak lehet igaza van, vagy mindig. :)

Előzmény: nagypapi51 (149835)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149835

Én >30 éve voltam ott, még alpesi házak voltak, mögöttük a vendéglő.

 

Előzmény: Popenka (149834)
Popenka Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149834

Nem ez nem a kisinóci túristaházhoz vezető.

Ott a táblán, Szent Orbán. Attól balra (nyugat) Ha jól emlékszem.

Keresem a Börzsöny térképemet, 20 éve voltam párszor a Szent Orbánban, még akkor épült a faház, de akkor se kellett volna.... mindjárt pontosítjuk.

 

(Hosszú hétvége, feleségemmel először az odaúton szedtük össze, az előttünk autóbalesetben sérülteket Gödöllőnél, mentőknek már sok dolguk nem volt, mire kiértek. Szóltunk a szállásra telefonon, hogy késünk mert. Aznap éjjel a recepció ébresztett, hogy tudják már, hogy orvos van náluk, nem látna-e el sérültet, aki részegen éjszaka beleesett/ugrott a medencébe. Fasza.

Másnap a tulaj spanja megúsztatta a kutyáját az úszómedencében, és még nekik állt feljebb, hogy szóltunk ezért. Remélem fejlődtek azóta közegészségügyileg. Pihentető hétvége volt.

A tulaj/menedzsment meg se köszönte.)

Előzmény: nagypapi51 (149833)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149833

Akkor hogy mész be a turistaházhoz? - vagy ez a továbbvezető út Nagymaros fölé?

Előzmény: homerx (149832)
homerx Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149832

nem ut, hanem sorompo. kisinoc.

Előzmény: nagypapi51 (149830)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149831

Ha jól látom, erdei wellness hotel. :)

Előzmény: homerx (149828)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149830

A Börzsöny tiszta sor, de hol van ez a útépítés?

Előzmény: homerx (149828)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149829

Ha vadrózsa, akkor mszg!

Előzmény: homerx (149827)
homerx Creative Commons License 2023.05.19 0 1 149828

 

gumicsizma nelkul eselytelen az erdoben es a mezon is.

 

 

na, mi epul ott a tablak mogott?

 

homerx Creative Commons License 2023.05.19 0 1 149827

Tharkus Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149826

egyelőre bármi IS, amit találok.. :)

Előzmény: nagypapi51 (149825)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149825

Sajnos a mp hajlamos a 'kukacosodásra'... :(

Előzmény: G.Orsi75 (149822)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.19 0 0 149824

Igen, az lehet az. Viszont fiatalon a tövisalja lemezei is fehérek még, aztán a puderszínű spórája miatt is, már nem fehérek.

Itt is leteremnek. Jön a szegfű, meg a csiperke.

De hétvégén megnézem az erdőt is. 

Előzmény: Tharkus (149823)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149823

keményebb, vastag a kalaphús, sokkal sűrűbbek a lemezek és fehér a felszínük. én is idén szedtem azt is először (elég sok új fába vágom a fejszém most, eddig szűk kínálattal dolgoztam), nekem be is jött, de aztán nem volt idő menni, most meg már kb. vége is, meg jönnek a nagyvadak úgy is. a tövisalját viszont nem gyűjtöm, pedig nő itt a telek alatti kőrises-juharos-galagonyás-kökényesben pár.

Előzmény: G.Orsi75 (149822)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 1 149822

Most találtam először májusit, amikor a gévát is. 

Hülye voltam, nem csináltam normális képeket. 

Egy kis csoport volt kökény alatt. Pár db volt kukacmentes.

Az olyan sárgásszürkés-fehér, tényleg pereszke forma. Keményebb, mint a tövisalja, viszont a szaga szinte ugyanolyan.

Itt látszanak kicsit. Jó szarul. 

Előzmény: Tharkus (149817)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149821

Nem. 

Előzmény: Tharkus (149817)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149820

A babaalakú pöfi. 😊

Előzmény: homerx (149816)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149819

Köszi, ezek itt közelben teremnek egy fenyvesben. 

Előzmény: MicroWizard_ (149814)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149818

Ez mind tövisalja, csak a világosak fiatalabbak,zsengék.

A májusi pereszke más. Masszívabb, nem rózsaszínes, inkább sárgásfehér. 

Előzmény: Tharkus (149803)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149817

a lenti sávban lévő, üveges-fehéresek májusi pereszke? tuti?

Előzmény: homerx (149816)
homerx Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149816

majusi. a fehet babaalaku pedig egy csiperke.

Előzmény: Tharkus (149803)
MicroWizard_ Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149814

Nem gyakori, de nem is ritka. Ha egy Bp közeli élőhely érdekel, szívesen megosztom e-mailben.
Persze az idén már alig várható, hiszen elvileg tavaszi gomba.

Előzmény: G.Orsi75 (149764)
beetee Creative Commons License 2023.05.18 0 1 149813

Valószínűleg mi már sokszor ettünk üregestönkűt.

Az, hogy mérgező, szerintem nem bizonyított. 

Előzmény: viaszpecset (149807)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149812

egyenként kézbe kell venniük az előírás szerint

Előzmény: viaszpecset (149807)
viaszpecset Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149807

A leírás alapján az mszg viszonylag könnyen összetéveszthető a üregestönkűvel, főleg ha ollóval gombászunk 😊

100+ darabnál, főleg ha sok a fiatal is, nem életszerű egyenként megnézni a terepen mindegyiket.

 

Szakellenőr is átvizsgálja egyenként a bevitt esetleg több kilónyi mszg-nek gondolt termést?

 

Tapasztaltabb gombásztársak (én most kerekedtem fel először mszg élőhely keresésre, mielőtt a gyökérkapcsoltak indulnak) hogyan gyűjtik?

Vagy otthon mégegyszer átnézik a termést?

Előzmény: Tharkus (149788)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149806

Május végén én már vargányára megyek, addig is időszűke miatt a cimborámra bíztam a nagyspórás-csiperkés-mszg-s helyet - a sáp természetesen nekem jár... :)

Előzmény: Tharkus (149804)
Popenka Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149805

Mindenesetre, ha vízért mentek az erdőbe, a vödör segítségükre lesz...

:)

Az van ott bőven és még mindig esik.

Előzmény: nagypapi51 (149802)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149804

szerintem is, de közben meg látod, már a mostani esők előtt lekaszálta itt a rutinos helyi erő a nagyspórás csiperke boszorkányköröket, miközben én itthonról nézegettem a rétet az ablakból és vártam, mert korai még :)

 

így persze megvannak a koordináták, úgyhogy mostantól nemes küzdelem lesz minden évben!

 

mindenesetre holnaptól kezdve felgyorsulnak az események...

Előzmény: nagypapi51 (149802)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149803

segíts, hogy mit látok! középen, meg tőle balra a kicsik mszg. alatta és tőle jobbra a nagy tövisalja/entoloma. mi a nagyobb hófehér lent?

Előzmény: G.Orsi75 (149801)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149802

Korai még... :(

A mi tuti zalai helyünk május végén ébred, ott leszünk!

Előzmény: Popenka (149797)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 1 149801

Tegnapi kis vegyes.

 

G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149800

Szép rét. 

Előzmény: Tharkus (149780)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149799

Na, így kell ehhez hozzáállni! 😀 40m is valami. 

Nekem arra hasonlít, de attól még lehet más is. 

Ez meg szerintem tövisalja. 

Előzmény: Popenka (149775)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149798

Jó, kezdeti pár darab biztosan lesz már májusban is. De a lényeg, hogy szerintem több hullám lesz, egymás után, kis pihenővel. Pont, mint 2019-ben (is). Na jó, ez függ a júniusi időjárástól is. De a jó alap adott már.

Előzmény: Popenka (149797)
Popenka Creative Commons License 2023.05.18 0 0 149797

"Szerintem nálad június elején fog "csak" elindulni,..."

 

Ehhez képest kémeim most jelentették, hogy 2 'asszonyságot' láttak bemenni az erdőbe egy kosárral és egy műanyag vödörrel.

Előzmény: morel_whisperer (149794)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.18 0 1 149796

jó hosszú cikk, tele spekulációval, majd a végén egy hivatalos nyilatkozat, hogy a mérések alapján nincs semmi látnivaló. szerintem egyelőre tényleg nincs.

 

közben itt lejött még 18 mm, eláztak a képzeletbeli nagyspórásaim.

holnaptól bekapcsolják a fűtést odakint. egyik kezemmel bodzaszörpöt csinálok, a másikkal meg szelem a szegfű-csiperke-vargánya-róka-őzlábat...

Előzmény: Bencuc (149795)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.18 -1 0 149795
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149794

Ezért se stresszeld magad kicsit se. A lábadat, idő előtt, meg még annyira se. Szerintem nálad június elején fog "csak" elindulni, és ha jól megy, ott jobb is lesz a hónap vége, mint a dombvidéki erdőkben.

Előzmény: Popenka (149792)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149793

itt semmi. mondjuk van nedvesség bőven így is, inkább csak a köves-zergés részekre kérek szépen még 25 mm-t egy hét múlva :))

Előzmény: Popenka (149792)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149792

Csak mióta beszélgetünk leesett 15 mm. Még nincs vége, de én megyek aludni... :)

Meg kell ismétlődnie a 2019/2020-as mátrai évnek. Bármikor mentem ki nyáron az erdőbe, vargányával és egyéb finomságokkal jöttem haza. Nem mindig sokkal, de mindig.

Előzmény: Tharkus (149791)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149791

de, ezzel kezdtem, köszi szépen!

Előzmény: Popenka (149789)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149790

(mezei/parlagi tölcsérrel és kerti susulykával nem fogom összekeverni)

Előzmény: Tharkus (149788)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149789

talán, ha még nem láttad:

 

https://youtu.be/u2js_wnZj_M?t=226

Előzmény: Tharkus (149784)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149788

köszi!

 

az összes ugyanúgy néz ki alapvetően, higrofánság, bordás szél, színek stb., de egy csomónál üreges a tönk és kukacos a kalap. a legtöbbnél, igazából, alig van ép. nehezen szakad a kukacos tönk is (nem törik, mint egy tipikus gombáé), de mivel kirágták felfelé, annyival kevesebb anyag van benne, ami tartson.

 

(nagyanyámmal gyűjtöttem utoljára gyerekkoromban, ezért a kérdések)

Előzmény: beetee (149787)
beetee Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149787

a leírás meg szép és tankönyvi, de a rutin majd úgy is megtanít felismerni... :)

Előzmény: Tharkus (149784)
beetee Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149786

Az gyanús, ha a tönk törékeny

Előzmény: Tharkus (149784)
beetee Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149785

szerintem a kukacos mszg tönkje sem szakadósabb, mert a kukucok a kalaphúsban (már ami van) vannak. Ritkán a tönkben. Inkább jellemzően kifordul a tönk egészben, ha kukacos a kalap.

Előzmény: Tharkus (149784)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149784

sokat szegfűzős kollégák, egy pár kérdés:

- tipikus a kukacos, így üreges, és ezért picit könnyebben szakadó tönkű, ugye? (tudom, hogy létezik üreges tönkű is, de itt ami üreges, az kukacos is)

- mérgező "párnál" egyiknél sem pont ilyen a lemezállás, ugye? (ritkás, vastag, fehéres, sok féllemez, tönknél felkanyarodó)

a higrofán, bőrszínű kalap, szívós tönk, ami alul jellemzően sötétedik, jellemző illat stb. megvannak.

Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149783

oké

én 300+ méteren pihengetek, északi kitettséggel, nem csoda

csak északról süt be a Nap :))))

Előzmény: Tharkus (149782)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149782

kb. 200 m tszf, egy nagy, kitett fennsík, ami elég meleg

Előzmény: Popenka (149781)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149781

azt a...

legalább másfél, ha ugyan nem két héttel vagyunk itt lemaradva, a virágokat néztem

hány méter magasan vagy?

Előzmény: Tharkus (149780)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149780

kimentem ide szembe a rétre. azóta az állam keresem. mint a sivatagi show című filmben az eső után. MINDEN virágba borult, lefotózni sem tudtam, egészen elképesztő, sosem láttam még így ezt a rétet.

 

és megtaláltam a nagyvadat is, amiért mentem, egy gyönyörű(nek tűnő, de amúgy horrorkukacos) nasssspórás csiperkét. a gombászás után hazafelé találkoztam még az egyik helyi vendéglátóipari egység szimpatikus gombász tulajaival is, akik tájékoztattak, hogy 3-4 napja lekaszálták az akkor boszorkánykörökben növő nagyspórásokat. :)))

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149779

Igen, az első 3-ra gondoltam. Még az ízletes tőkére és persze a fenyves sisakra is hasonlítanak 1-1 részletben. De sok más részletben nem. Kíváncsi vagyok, mi is ez. Esetleg ha már átlapoztál mindent, a Google Photos-ba épített Lens még adhat tájékoztató jellegű tippet. Néha be tudja azonosítani az egyes fajokat, akár fajtákat.

Előzmény: Popenka (149778)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149778

a 3 képen ugyanaz a faj, csak más fejlettségi állapotban, centikre vannak egymástól

1. a kicsinek a gallérja kifejezett "galócás" állású még a talajon állva, de felszedve összeesik

2. a középsőnek már csak gallér maradványa felismerhető, nem tartja meg, a színe felül sárgul, alul sötétedik

3. a legöregebb kalapja sárgásabb, lemezek erősebben színesednek

 

persze mindenbe bezavar az eső, folyamatosan esett délelőtt, ázottakat látunk

 

de figyelhetem még pár napig, van vagy 11 db a helyén és a 3  db leszedett, később megszámoltam...

én sem láttam sehol egyébként máshol és máskor itt ezt a fajt

Előzmény: morel_whisperer (149776)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149777

melyik előbbi képekre gondolsz?

 

amit korábban tettem fel 3-mat az egy csapat

amit most 1-et az megint más

 

vagy egyetlen képen belül látsz más fajt?

Előzmény: morel_whisperer (149776)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149776

Szerintem nem az, de pl. némely fülőkére is hasonlít. Amúgy az előbbi képeken mintha több faj példányai lennének láthatóak: gallér, kalap, lemez szín alapján.

Előzmény: Popenka (149775)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149775

Köszönöm. Nagyon jónak tűnik a tipped. Bár legalább félórát kerestem a neten olyan sárga harmatgomba képet, ami ráillik, de végül megtaláltam egy lengyel oldalon. Van a fajban változatosság.

Ha van más tipp, majd megírjátok, én addig így fogom hívni. :)

 

Kihasználtam az alkalmat, hogy 5 hét után cipőt húztam. Elmentem, akarom mondani bicegtem, a kert végi szedres-kökényes-vaddisznós-szarvasos susnyásig. Ez közel 40 méter!!! Vigyázat: jövök. :)

Ezt találtam:

 

 

 

Ha csak mankóval vagy négykézláb fogok menni, akkor is gombászni fogok. :)

 

Előzmény: G.Orsi75 (149773)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149774
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149773

Ugye! Nem is kell sokat menni. ☺️

Valószínűleg nem ehető, de gomba. 

Hasonlít a sárga harmatgombára, szerintem. 

Előzmény: Popenka (149772)
Popenka Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149772

Ez itt a képeken mi is? Nem ugrik be. Vagy sose tudtam. Minden májusban itt van 8-10 tő egy folton a kerítésnél, kvázi már az erdőben. Soha máskor, csak ilyenkor.

Köszi.

 

 

(ki kellett mennem a postás miatt...)

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149771

Addig is, amíg nem fedezik fel a tuti ellenszert, óvakodjunk a gyilkos galóca & társai gyűjtésétől! :)

 

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (149768)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149770

Ja, van, hogy a legközelebbi helyek válnak be.

Tavaly pl. itt a munkahelyemmel szembeni focipályáról szedtem 2 kg csiperkét. Most is érdemes lesz átnézni. 

Előzmény: Tharkus (149765)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149769
Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (149768)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149768
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149767

az oké, de én a kolléga nickjére gondoltam. persze lehet, hogy az is azt.

Előzmény: beetee (149766)
beetee Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149766

beállítások menü, hozzászólás licence

Előzmény: Tharkus (149765)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149765

most épp jön egy kis esőcske, de utána kiszaladok a rétre itt szemben csúszkálni egy picit. legeltetett (birkák, kecskék és marhák), de jellemzően túl száraz, meg elég kötött a talaja. viszont él mszg, öszl és mcs... (csak cc kedvéért, a comói tó partjára! tényleg, mit rövidít a cc? :))

Előzmény: G.Orsi75 (149764)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.17 0 1 149764

Áh, alig van időm kiszökdösni. Akkor is csak pár lépés a háztól, vagy az autótól.

Az előbb meg az egyik kolléga hozott nekem megmutatni gombát. Sajnálom, hogy leszedte, úgy tudom ritka. Lefényképeztem, mert élőben még sosem láttam, de az élőhelyén lett volna az igazi.

Gyönyörű tulipán csészegombákat talált. 

Előzmény: Tharkus (149762)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149763

Soha rosszabb májust, mint az idei, és még jön csapadék.

Facsén megbízható cimborám már komoly mszg-s kosarat tett fel tegnap, úh. irány a rét!

Tharkus Creative Commons License 2023.05.17 0 0 149762

te tartod itt a gombafrontot a héten! :)

Előzmény: G.Orsi75 (149761)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.17 0 1 149761

Májusi pereszkés melegszendó😊

A tövisalja meg szárítóban.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149760

Köszi. Ha ilyesmire vágysz, bátorítalak, hogy belekezdj. Pizzánként kb. 1000-3000-et spórolva hamar megtérül minden beruházás... Még ha hanyagul is állsz hozzá, garantálom, hogy nem nagyon fogsz többet rendelni, ugyanis vagy ízélményben vagy árban könnyedén lepipálod az összes hazai éttermet. Az előkészületeket nem számítva. De azt lehet okosan is csinálni (lassú érleléssel napokig jó egy buci...).

Előzmény: lordhimself (149758)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149759

Holnap a középső és keleti részek is kapnak szépen elvileg. Nekünk meg jön a 2 napos szél.

lordhimself Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149758

ez azért elég jól néz ki!

Előzmény: morel_whisperer (149738)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149757

Valóban nem. De azt is nézd hozzá, milyen lassan esett le. (Egyébként sok helyen, ahol csak ennyi esett, még így is belvizesek lettek a földek.) 2019-ben volt ilyen a május közepe. Pontosabban akkor a vége. Márpedig az nagyon jó szezon volt. Illetve némelyik vargányázós helyemen már megvan az általam támasztott csapadékmennyiség-követelmény, ahhoz hogy kinézzek, úgyhogy már csak a felmelegedésre várok.

A talajnedvesség térkép is biztató, leszámítva az alföldeket.

Előzmény: öreg_néne_b (149753)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149756

stimmel, itt is. és a 250 mm-ből több mint 110 mm januárban volt.

Előzmény: viaszpecset (149755)
viaszpecset Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149755

Errefelé ebben a hónapban kb. 60mm.
Az évben eddig kb. 250mm.

Előzmény: öreg_néne_b (149753)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149754

ott közelítik a 120 mm-t és épp nagyon esik, ezzel együtt így nézett ki mára a talaj felső 1 métere:

 

 

van, ahol már telítődött, de az ország nagyobbik részében még mindig kisebb hiány van. és nem tudhatjuk, hogy meddig kell majd élnünk ebből az egy darab csapadékos hétből, de ha visszanézzük, volt esős hét 2022. szeptemberében, 2023. januárjában, meg most májusban. nem sok. miközben 750-900 mm csapadékunk volt nem is olyan régen / év...

Előzmény: öreg_néne_b (149753)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149753

Az elmúlt egy hétben 50 mm. Nem egy özönvíz.

Előzmény: Tharkus (149750)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149752

mire? igazából 100-130 mm csapadék egy hét alatt nem sok, úgy meg pláne, hogy előtte januárban volt rendesen utoljára. nyilván szívás, ha valahol elmos valamit az árvíz, ugyanakkor nem egy óra alatt jött le ennyi, elég nagy baj, ha nem tudjuk kezelni, sőt, hasznosítani.

Előzmény: galasz01! (149751)
galasz01! Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149751

Bizony, bizony.

A nagy örömködés közben sokan nem is gondolnak erre.....

Előzmény: stark_100 (149749)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149750

nem mindenhol jött le annyi, mint nálatok. itt épp a fele.

Előzmény: stark_100 (149749)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149749

Na, hát ennek már fele se tréfa! Jóból is megárt a sok! (insert any közhely)

G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149748

Mihamarabbi gyógyulást kívánok!

Szerintem idén minden gombából nagyon sok lesz. 

Alig várják, hogy előbújjanak. 

Előzmény: Popenka (149746)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149747

sajnálom, jobbulást!

 

szombattól ígér egyre melegebbet a modell, pár nap után beindulnak, egy hét alatt megnőnek és lehet szedni a nyüves gombát.

Előzmény: Popenka (149746)
Popenka Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149746

Esik eső szép csendesen csepereg

Rúzsa Sándor Popenka meg a kocsmában a konyhában kesereg

 

Újabb 7 mm reggel óta.

A lábam nem lesz alkalmas az első szezonra, így én biztos nem szedem fel előletek a mátrai gombát.

Tavaly május 26. volt az első találat. Majd 27-dikén láttam egy helyen, hogy több napot késtem, már 24-dikén lett volna, ha időben megtalálom. Megfenyegettem a háziorvosomat, hogy nem adok neki vargányát, de hajthatatlan, nem enged. Nem tudom, hogy a börtöntől fél, a paraszolvencia miatt? Mert az a megoldás az eü. problémáira, minden orvost börtönbe!

Lactarius Curtis Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149745

de

Előzmény: G.Orsi75 (149730)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149744

Igen. 420 fok a kő hőmérséklete. A lángnyelv meg akkora, amekkora. Ez az említett 68-as tésztához bevált. Lassabban kell sütni 90(-110) mp, hogy legyen ideje átmelegednie a nagyobb víztartalom miatt hőterjedés szempontjából lomhább tésztának, és így belül is meg tudjon sülni. Azért a képeken láthatók nem a legjobban sikerült példányok, bár nem nagyon volt idejük kihűlni. 62-es (környéki) hidrójú tésztával 450-500 fok körül 60-80 mp a sütési idő kb. Nyilván az alját is nézni kell időnként, adott esetben a forgatólapáttal megemelve befejezni a sütést. Pizza esetében 70 fölötti tésztát nem nagyon csináltam, ill. nem látom különösebb értelmét. A pizzériák felső 2%-át kitevő helyek is alig mennek 60 fölé. Időben jobban adagolható így, mert tovább marad kezesbárány a tészta. Kimondottan a célnak megfelelő liszttel, jó dagasztással és érleléssel ugyanolyan jó állagot lehet elérni, nem mellesleg a leopárd mintázat is könnyebben kialakul a szegélyen.

Előzmény: nagypapi51 (149743)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149743

Mesélj erről a 420C-ról, pizzakemencéd van?

Előzmény: morel_whisperer (149740)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149742

a 70% tényleg nem rossz :)

Előzmény: morel_whisperer (149740)
Corvette22 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 149741

Tyű,, de Fain!

Előzmény: G.Orsi75 (149737)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149740

Ne viccelj, némi konszolidálás után 1/6-od mélyhűtő üres! Mert, ugye, jön a tudjukmi. :D Mondjuk a szekrény teteje meg pont betelt...

A tészta saját gyúrás, persze. Alapjául tüskei BL55, szerintem a normál finomlisztek közül a legjobbak közé tartozik. Elszámoltam magam, 75-ös hidróra gyúrtam iniciálisan (60-ra szoktam + utána amit még felvesz)! De még így is olyan jól állt, hogy alig jöttem rá a fiaskó okára. Végül 68-ra állítottam be. A legsilányabb beltartalmú lisztek 55-57-nél folynak szét, kevés bírja jól a 70 környékét. (1 kg liszt, 700 ml víz.) 3 g friss élesztő, 30 g só, többször átgyúrva. Estétől reggelig hűtő, majd 270 g-s bucikra szedés, megfelelő (kb. duplázás) másodkelés után nyújtás. Ez most egyszerű direkttészta volt, erre volt idő. 420 fokon kb. 90 mp sütés. 0.1 mm ropogás, alatta foszlós, nagy szemcsés gluténháló.

Előzmény: Tharkus (149739)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149739

rájöttél, hogy apasztani kéne a készletet? :)

jól néz ki, jóétvágy! a tészta is saját?

Előzmény: morel_whisperer (149738)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149738

Szorgos kucsmász / múltba révedő vargányász uzsonnája. :)

 

G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.15 0 1 149737

 

60 deka szép tövisalja☺️

 

 

 

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149736

Bru-tál-ca. :)

Előzmény: BX-60-72 (149733)
BX-60-72 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149735

Köszönöm!

 

OFF

Este válaszolok majd messengeren is!

ON

Előzmény: Tharkus (149734)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149734

még mindig gratula! :)

Előzmény: BX-60-72 (149733)
BX-60-72 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149733

Enyhe fáziskéséssel gyors beszámoló a kucsma szezonzárásról nálam: máj. 3-án kiugrottam még a két faluval odébb lévő - most már - háztájiba. Igazából 4 éve ismerem azt a helyet, de sose volt még 1-1.5 óránál több időm bejárni és egy szezonban 2-nél többször kilátogatni oda. Na idén ez a 4. alkalom volt, 1.5 helyett 2 órával gazdálkodva, így tovább tudtam meni egy kicsit. Magas kőris, tölgy, ez az volt azért, de gomba semmi hosszan. Aztán mikor visszafordultam volna épp, nyugtázva a helyzetet, megláttam egyet. Na szuper, telefon elő, dokufotó, majd telefon zsebre, ahonnan pár perc után a zseben levő nagy lyukon át távozott. Aú, a köv. fél órát a már jól felserkent parajos áttúrásával töltöttem, begyűjtve az összes létező kullancsot is szigorúan. De meglett! Fellélegeztem, és úgy voltam vele, hogy akkor már megjutalmazom magam még annak a résznek a bejárásával, ami azon az egy szem ízletesen túl kezdődött. Na az volt maga a kánaán. Ilyesmi összefüggő élőhelyet korábban csak a Vértesben láttam, több száz négyzetméter volt, a gombák meg szépen egyesével, egyenletesen elszórva álldogáltak, tehát jó nagy területen fordulnak elő. Végül így a szokásos 1.5 óra lett a gombászás, de elég jó eredménnyel. 

7-én volt még 5-6 elhozható az öregek között, ezzel ott is lecsengett a dolog.

 

Ez pedig a szezonzáró anyámék kertjében máj. 12-én. Érdekes, hogy Húsvét körül teremtek már rendesen, elég jól elhúzódott a termőtestképzésük.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149732

béláim, szombat-vasárnap 25-25 fok lesz a környéken, ha minden igaz, addig meg több hullámban eső. van két hetünk kaszát fenegetni.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149731

merci!

Előzmény: morel_whisperer (149721)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149730

Nem kerti? Olyan kis törékenyeknek néznek ki. 

Előzmény: nagypapi51 (149727)
Popenka Creative Commons License 2023.05.15 0 1 149729

Csak szólnom kellett. Nem tudom melyikőtök intézte, de köszi. :))

Ugyanis az éjszakai esőt nem tudom pontosan, mert 35 mm-nél túlcsordulhatott a mérő. :)

Végre itt is. Ennyit nem is jósoltak.

the walking dad Creative Commons License 2023.05.15 0 1 149728

Úgy vagyok ezzel, mikor a tíz éves fiamat kivittük Bécsbe, a Természettudományi Múzeumba, a gyerek extázisban rohangált, és állatneveket rikoltozott, hogy bongó, meg ocelot, a feleségem pedig 10 perc elteltével idesúgta, hogy "Te, ilyen állatok tényleg vannak?" 

 

Szóval ráncos és tinta. Nagyon köszönöm!!

Előzmény: nagypapi51 (149727)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149727

Nagyon jó kép, sztem ráncos tintagomba

Előzmény: the walking dad (149726)
the walking dad Creative Commons License 2023.05.15 0 1 149726

Szeretnék a szakértőktől segítséget kérni, milyen gomba ez. Annyira árnyékos helyen van, hogy az én tudásommal nem lehet jobb fotót készíteni. Előre is köszönöm!

 

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149725

...részemről a rétekre célzok első körben...

Okosan, egyelőre más nem is jöhet szóba, max. rossz idő esetén a 'könyvtár'... :)

Előzmény: Tharkus (149697)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 149724

😄

Előzmény: homerx (149723)
homerx Creative Commons License 2023.05.15 0 2 149723

- jozsiacsi, ivott mar szar pajinkat?

- ittam hat!

- es milyen vot?

- ha'jo!

Előzmény: morel_whisperer (149722)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149722

Nem kötelező beáztatni. De lehet, hogy csak a túlzott optimizmus szól belőlem; nekem így is, úgy is ízlik. Viszont én pálinkával is úgy vagyok: ha van valami gyümölcs íze, színtelenül, tükrösen átlátszó, és kéken ég (etanol), nem pedig színtelenül (metanol), akkor már jöhet. :D

Előzmény: G.Orsi75 (149720)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149721

"Azzá leszel, amit eszel." A fűzfán növő géva is. A fűzfán növő gévát evő egyén is. :)

Előzmény: Tharkus (149719)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149720

Hát, a fene tudja minek a tuskója volt. 😊

Fiatalnak tűntek amúgy. Máskor beáztatom. Azt hittem ez csak ilyen értelmetlen művelet. De így is finom volt, nem is ártott meg. 

Nem is gondoltam, hogy ilyen korán is lehet találni. Június - augusztusban találkoztam vele eddig.

Megörültem neki nagyon.

 

Előzmény: morel_whisperer (149717)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149719

"Viszont ha aszpirinérzékeny vagy, akkor kerüld a fűzfán növő gévákat."

 

hogyhogy?

Előzmény: morel_whisperer (149717)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149718

Ok. Köszönöm. 

Előzmény: IWAS (149695)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149717

Vadássz a minél kevésbé kinyílt levelekre. Amikből dől a lé, ahogy elvágod. Amelyik száraz tapintású, nálam alapból felejtős. Fától függően változik az íz is valamelyest. A savasság tejjel kiválóan tompítható. Én egy éjszakára be szoktam áztatni fokhagymás tejbe őket, azután rántom. Nehéz eltalálni a megfelelő olajhőmérsékletet, de ha sikerül, nagyon hasonlít a rántott csirkemellre. Ha meg nem, akkor is nagyon finom.

A savasság tudomásom szerint a fából átkerülő csersavnak tudható be. Viszont ha aszpirinérzékeny vagy, akkor kerüld a fűzfán növő gévákat. :)

Előzmény: G.Orsi75 (149694)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149716

jut eszembe, a zergés, köves, minden évben túl száraz íkg-s helyeket lehet, hogy mégis érdemes pingelni a héten. Julainus említett egyet, egy másikat is tudok, lehet, hogy kimászok-csúszok egyik nap, ha eláll az eső :)

de még azon sem lepődnék meg, ha lenne pár eltévedt gomba, ami a múlt heti 23 fokok után azt hiszi, hogy itt az ősz.

morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149715

Nyugaton is van már 2+ hete. Akkor még jó volt. A hétvégén kijött egy kiadós hullám, de annyira sok kukac volt a kalapokban, hogy a felszedett példányok inkább szét lettek szórva a telek még nem termő részein.

Előzmény: viaszpecset (149698)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149714

Te jó ég(!), mi van Somogyban, Baranyában. De igazából kb. Szombathelytől Mohácsig, ez az egész kifli kiadós esőben részesül már 3. napja. És az ígéret szerint még ez lesz néhány napig. Legalábbis országos szinten. Mennyiségre nem sok a lehullott csapadék, de lassan esik. Az utak mentén mindenütt tavak borítják a földeket, a vetést. Az utakat úgyszintén, egész biztosan leázott a kucsmázással járó sár a doblemezekről... Hamar le fog menni a vargánya kilója ötszázra.

Előzmény: Popenka (149692)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149713

egyelőre az álmodozási fázisban rekedtünk meg apámmal :D

 

közben itt 25 mm-nél jár a mai számláló (+1,5 mm tegnap + 8,5 mm tegnapelőtt), úgyhogy a vh-t hivatalosan is belocsoltnak tekintem!

Előzmény: cc (149712)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149712

szóljál, ha megvan, mert szívesen besegítek, hogy ne maradjon üresen a ház, amíg te itthon robotolsz ;)

Előzmény: Tharkus (149708)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149711

Keress rá lehet van ilyen térkép, ahol a nemzeti parkon belül mutatja hol milyen a számozás. Én Szlovákiára vonatkozóan mondjuk nem találtam ilyen térképet, de ott azt mondták a bevezető utaknál a szám ki van írva táblára. Lehet Szlovéniában is így van. 

Előzmény: cc (149710)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149710

akkor már csak azt kell megtalálni, hogy ahová megyünk ott ilyen számozások lesznek. 

Előzmény: Bencuc (149709)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149709

Szlovénia nemzeti park: "Mushroom foraging and herb picking are banned in the first and second protective regime areas," Úgy látom ilyen számozott védelmi szintek vannak mint Szlovákiában, csak némely szintnél nem engedélyezett a gombászás, itt az 1-es meg 2-es a hunyó. Szlovákiában például 3-mas és afölött.

Előzmény: cc (149707)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149708

splendido! egy kis kecóról álmodozom, 1500 méteren, lucosok között valahol a falcade-alleghe-rocca pietore szentháromságban.

Előzmény: cc (149706)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149707

nagyon köszönöm.

Előzmény: Bencuc (149705)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149706

Lago di Como. inkább csak kert látogatások, de ahogy elhagytuk a kulturtájat, rögtön belebotlottunk egy ciklámen mezőbe és a babérok alatt növő őzlábakba.

Előzmény: Tharkus (149704)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149705

Szlovénia:

 

"There are rules and regulations to be followed – one can only pick 2 kg of mushrooms per day per person. Violators face a fine up to 208 EUR. Most forest paths and walking trails are accessible to anyone, even if it is someone else’s property. If the property is fenced, trespassing is not allowed. "

Előzmény: cc (149703)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149704

sajnos fogalmam sincs. merre jártatok? a dolomitok az egyik szívem csücske :)

Előzmény: cc (149703)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149703

most amíg ott jártunk a nagytavaknál, elég sok esett, a Pó is emelkedett rögtön másfél métert. inkább csak a téli csapadék hiánya, ami ott nyomokat hagy.

szlovéneknél mi a helyzet, ott mennyire szabad a gombászás?

Előzmény: Tharkus (149702)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149702

hát, meg hiányzik egy Pónyi víz, többek között

Előzmény: Bencuc (149701)
Bencuc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149701

Olaszokat nem irigylem, mert ha jól tudom ott csak engedéllyel lehet gombászni. Frászt is kapnék. 

Előzmény: cc (149700)
cc Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149700

mindeközben Olaszországban

Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149699

azt együtt tervezem keresni a nagyvad csiperkékkel, péntektől már érdekes lehet

Előzmény: viaszpecset (149698)
viaszpecset Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149698

Mszg szépen beindult.

Gondolom az alföldiek ezt már tapasztalják pár napja.

Előzmény: Tharkus (149697)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149697

na, majd tessék írni, hogy ki hol járt, mit látott, mit tervez látni. részemről a rétekre célzok első körben, ha picit visszamelegedtünk.

Előzmény: nagypapi51 (149696)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149696

...Persze, vannak itt még rajtam kívül őstulkok, még ha ritkábban is írnak...

Itt van pl. IWAS :)

Előzmény: nagypapi51 (149681)
IWAS Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149695

Igen, ez a gomba savanykás, be szokták ezért áztatni tejbe egy órára. A lényeg az, hogy nem érdemes belőle egyszerre sokat fogyasztani. A fel nem használt gombából savanyúságot lehet készíteni, vagy olivaolajon lepirítani, majd lefagyasztani. Nyersen lefagyasztani nem ajánlott, mert szétmálik.

Előzmény: G.Orsi75 (149694)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149694

Én nem mérem, de már látszik hogy jó lesz.

Tegnap még a rebarbara levelei alatt száraz volt. De most egy ideje fasza áztató eső esik.

 

Csináltam a gévával és csirkemellel egy tokányfélét, tejszínesen.Amikor kész lett kicsit megijedtem, mert kesernyés ítz éreztem, de tíz perc után már nem lehetett érezni. Finom lett végül is. 

Lehet, hogy be kellett volna áztatni tejbe? 

Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149693

a nap első felében nálunk is lyukas volt, látszott, hogy a budai-hg/visegrádi-hg fölé nem tudnak benyomulni

Előzmény: Popenka (149692)
Popenka Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149692

Neked legyen igazad, de nézd csak meg ezt a radart, folyamatosan lukas:

 

 

A színek úgy haladtak itt át a nap folyamán, délnyugatról északkeletre, hogy a Mátra legjobb területein csak megizzadt az ég alja, de semmi. Mindegy, mérem a semmit.

Előzmény: Tharkus (149690)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149691

így, hogy alaposan lehűltünk, én még azt sem tartanám ördögtől valónak, hogy ránézzek olyan íkg-s helyeimre, ahol eddig valamiért nem jöttek ki (ha van ilyen idén egyáltalán). de akárhogy is, amint megjön a meleg, robbanni fognak a(z atom kukacos) gombák!

Előzmény: Popenka (149689)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149690

fog még az nőni azért. bozsok 70 mm fölött jár :)), de itt is lendületesen közeledünk a 20 mm-hez (az elmúlt két nappal együtt). a végén még lesz valami ebből, gyerekek, lekopogom!

Előzmény: Popenka (149689)
Popenka Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149689

Na kérem. Ezekben az országosan is esős napokban az itt leesett csapadék adózás előtti mérlegfőösszege: 3 mm.

Nem is mondok többet.

Éjszakára ígérnek ide valami közepeset, de jellemzően abból se lesz semmi. A bejáró szarvas többet pisil a kertben.

Ellenben alig mutatott a hőmérő 10-13 fokot, éjszakákról nem is beszélve.

Levágták nálam a füvet a kertben pénteken, azóta megszáradt a széna. :(

Vargánya itt elhalasztva.

 

nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149688

...A fórum, mint társasági és közlési forma lejárt, nem divatos műfaj...

A műszem és a hónaljmankó sem divat kérdése... :)

Előzmény: Popenka (149684)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149687

bizony, hogy úgy néz ki, most is kapjátok a mannát, pedig fullon vagytok! innen ez már meg van nyerve, mert a meleg jönni fog, az az egy biztos. nem kizárt egyébként, hogy sulizárás után mi is jövünk, ahogy tavaly is.

Előzmény: stark_100 (149686)
stark_100 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 149686

Én read only üzemmódban vagyok novembertől-júniusig. De lassan úgy néz ki aktívabb lehetek. :-) Engem a téli fajok nem nagyon hoznak lázba, tavasszal meg elég esélytelen vagyok errefelé kucsmákra.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.13 0 2 149685

kényelmesebb képeket feltölteni, meg megosztogatni a fáccsén, de amúgy minden oda írt gondolat olyan, mintha egyenesen a szemetesbe írnád. látod, itt meg tudom nézni, hogy miket írtak 15 évvel ezelőtt például a pusztai kucsmáról a tudorok, és el tudok indulni. hasznos infó a mai napig. ott egy tegnapi kommentedet sem fogod megtalálni egy random csoportban, katasztrófa.

Előzmény: Popenka (149684)
Popenka Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149684

"...a veteránok attól még ugyanúgy gombásznak, csak nem írnak?"

 

Az eltelt időt figyelembe véve lehet, már egyiket sem. :(

Meg ugye ott a fészbuk, és társai. A fórum, mint társasági és közlési forma lejárt, nem divatos műfaj.

Előzmény: Tharkus (149682)
G.Orsi75 Creative Commons License 2023.05.13 0 1 149683

Halló! 🙂

Múlt hét vége, tövisalja

Mai, májusi és géva🤗

Tharkus Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149682

tudom, mégis, a topik félálomban van. a veteránok attól még ugyanúgy gombásznak, csak nem írnak? vagy azóta eltelt 15 év és már nem annyira? jópáran vannak-voltak a visegrádi-hegységből, szinte senki sem ír már.

 

persze valahol ez tök természetes, én is iszonyú sokat fórumoztam anno boros, majd kávés témákban, az előbbit teljesen elengedtem (de nem is igazán járok rendezvényekre, itthon is alig borozunk már), az utóbbit is majdnem teljesen (mert már megtaláltam a helyem a témában, magam pörkölök és boldogan isszuk a szuper kávékat itthon, amiből ugyanúgy szinte lehetetlen jót kapni egy tetszőleges helyen, mint ahogy gombás ételből).

 

na mindegy, én sajnos csak most fordulok rá kicsit komolyabban a gombászásra, szívesen cserélek eszmét.

Előzmény: nagypapi51 (149681)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149681

A 2282. hsz okán léptem be ide, tényleg nem ma volt :)

Akkor nem volt még topik leírás, lorddal egyeztetve én fogalmaztam meg.

Persze, vannak itt még rajtam kívül őstulkok, még ha ritkábban is írnak.

Előzmény: Tharkus (149680)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149680

köszi. nem semmi, hogy lassan húsz éve "tartod a frontot". :)

 

szuper a táblázat. ha nem is naprakész, nekem - mint egyelőre elsősorban hasgombásznak - untig elég. az meg remek hír, hogy a talajban nem válogat, akkor kereshetem bárhol.

Előzmény: nagypapi51 (149679)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149679

Ajánlom még a MIGE honlapját is

Talajban nem nagyon válogatnak, de nem szoktunk minilabort vinni a terepre, elég a kosár... :)

Előzmény: Tharkus (149677)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.05.13 0 1 149678

Csiperke ügyben ebből kiindulhatsz, /GOMBAVILÁG/SEGÉDLETEK, ha tudományosan nem is naprakész már.

Nagy munka fekszik benne, köszönet érte Tsimának.

Előzmény: Tharkus (149677)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.13 0 0 149677

szentendre 10 mm, bozsok 45 mm. ha megjön a meleg, odaát tutira berobban a nyári vargánya a tölgyesekben...

 

olvasgatom időnként a topik hőskorát, eléggé sajnálom, hogy lemaradtam róla, volt pezsgés rendesen. kicsit fura itt az egész után évekkel, "magamban" lelkesedni. :/

 

anyway, ha van még itt valaki veterán :), segítsetek tanulni nagyvad csiperkékből: löszös-agyagos talajt szeret? vagy savanyúbb? vagy mindegy? az oké, hogy legeltetett réteket kellene találnom (ami nem is olyan egyszerű manapság errefelé), meg hogy a nagyon meleget nem szereti. egy rétet ismerek tavaly őszről nagyspórás csiperkére.

Tharkus Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149676

nekem is kellett volna, de már mindegy... az erdőben is vannak szépen.

 

ma mentem egy 17 km-es kört a vh hozzám közeli részén, amolyan futásba kombinált vargányások felmérése. háát, a déli oldalak siralmasan néznek ki, nagyon száraz minden, jóval több hiányzik, mint 10-20 mm. az északi részek (vízgyűjtői) még jobbak, de azok sem acélosak, csak kicsit lemaradtak a kiszáradásban. egyelőre nem túl biztató.

Előzmény: öreg_néne_b (149675)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149675

Nem szoktam, de idén permeteznem kellett ellenük.

Előzmény: Tharkus (149674)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149674

nekem is megvolt idén.

 

az élet harc! most szedtünk le egy kis vödörnyi hernyót a különböző gyümölcsfáinkról, gyakorlatilag tarra rágták, brutális invázió van. még egy-két virágos kőrisre is ráfanyalodtak itt mellettünk.

Előzmény: öreg_néne_b (149673)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149673

Én is jártam már úgy, hogy hazavittem, kettévágtam és szétmászott. :(

Előzmény: morel_whisperer (149672)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149672

Sajnos április végétől sanszos kucsmánál is a férgesedés, láttam már olyat. :(

Előzmény: öreg_néne_b (149671)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149671

Legalábbis kívülről. ;)

Előzmény: homerx (149670)
homerx Creative Commons License 2023.05.10 0 1 149670

szuper! meg jo allapotban is vannak.

Előzmény: Corvette22 (149669)
Corvette22 Creative Commons License 2023.05.10 0 0 149669

E mit  leltem.🙂

 

https://kepkuldes.com/image/BSnpAu

Popenka Creative Commons License 2023.05.09 0 0 149668

durva :(((

Előzmény: öreg_néne_b (149660)
Popenka Creative Commons License 2023.05.09 0 0 149667

Mondhatni, meg van "zabarodva" az időjárás. :)

 

...de mégsem, mert vannak ilyen évek, emlékszem néhányra. Még 2 hétig komolyan is fagyhat.

Előzmény: nagypapi51 (149662)
Tharkus Creative Commons License 2023.05.09 0 0 149666

pontosítom magam: január: 110 mm, február-március: 24-24 mm, április: 34 mm csapadékösszeg.

 

NP: freudi elírás, kimaradt egy szóköz. :)

Előzmény: Tharkus (149661)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!