Keresés

Részletes keresés

ribizli Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43657
ZsuR, rákerestem az olasz topikban a lasagne-ra, Antonio egyik leginformatívabb hozzászólása a témában:
"Lasagne receptek?

En altalaban a tipikus Lasagne alla Bolognese-t szoktam kedvelem, tehat Ragu & Besamel, vagy Pasticcio di Lasagne (paradicsomszosszal, hus nelkul, mozzarellaval, esetleg padlizsannal, besamel nelkul)



A tobbiek hogy szeretik az olasz Lasagne-t?



En "gyari" lasagne-t szoktam hasznalni, bocs de mindig olasz markat (ne utaljatok ezert :-)))



Azt is szeretem, ha tobb mint 3 reteg van (pl. 4-5)



Ha valami mast szeretnel, akkor lehet mondjuk:



Paradicsomos (hus nelkul) - Gombas
Spenotos - Besameles

Gombas - Besameles

Brokkolis - Besameles (vagy Gorgonzolas)

Zukkinis - Mozzarellas (+Besamel)

Paradicsomos (hus nelkul) - Ricottas



Modena-ban (Ferrari kornyeken :-) ) szoktak olyan Lasagne Verdi-t (zold) csinalni, a tesztaba beleraknak spenotot, a szosz (husos) Ragu lesz + besamel."

Szóval mindenkinek igaza van, besamel nélküli változat is van, csak úgy látszik, felénk nem ez közismert. :)
ribizli
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43656

No, megyek oldalasért.

:o/

joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43655
Sült oldalas rumlipürével, koviubival.
Előzmény: panettone (43639)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43654

ízeljen-láboljon...

:o)

Előzmény: Cesete (43637)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43653

Tündér!

 

Millió Gratuláció!

Nagyon sok boldogságot, és jó egészséget mindenkinek!!!

:o)

Előzmény: VKOrsi (43626)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43652

:o)

Velencében besameles volt.

Meg Sorrentoban is.

:o)

Előzmény: ZsuR (43622)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43651

Végy

- 1 kiló oldalast.

Vágd bordákra, mos meg / SZILÁNKOZD! /, sózd be alaposan, forrósíts

- 25-30 dkg mangalicazsírt lábosban, tedd bele a húst, süsd hirtelen körbe, dobj mellé

- 2 méretes, durván összevágot -/8-olt vöröshagymát, önts alá

- 1 kupica vizet, fedd le, párold lassan puhulásig, majd vedd le a fedőt, és süsd erős tűzön pirosra!

Szedd ki a húst!

Ami a lábosban marad, az a lényeg...

 

Ha nagyon sötétedne a hagyma, óvatosan csöppnyi vizet kell alá önteni.

Előzmény: panettone (43607)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43650

Nem.

Só, max kevés bors.

Előzmény: bd (43597)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43649

Slambuc, krumplistarhonya, rakottasok...

Húst nem említettél.

Előzmény: Dalit (43593)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43648
Tésztát.
Előzmény: Cesete (43584)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43647

Ne pörköltöt, paprikást készíts.

Hosszúlére eresztve, benne főzöl egy krumplit, amit a maradó lében széttörsz, és az sűríti.

Előzmény: bd (43583)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43646

Csak ezért érdemes gyenge minőséget venni.

Ha drágát veszel, a következő sütésig beszárag az üveg, míg a Hajós megmarad.

:o)

Előzmény: ZsuR (43550)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43645

És az absztinensek?

:o)

Előzmény: ZsuR (43548)
joy Creative Commons License 2007.06.29 0 0 43644

Tökéletesen igazad van.

A sütés során az íz mellett az alkoholtartalom a tészta lazításához fontos, utókezelésnél viszont az íz is.

Árban szintén, amit te is észrevettél: ha van "RUM" elérhető áron, akkor azt kell venni, nem a "szeszes ital"-t.

:o)

/Sütéből én sajnálnám a Baccardit -magamból már nem :o)

 

/Ha a mazsola-vagy más aszalt gyümölcs-  nem több éves, elég 2-3 óra, hogy megszívja magát rummal.

Előzmény: florentine (43547)
panettone Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43643

Nekem is ez volt a gondom, hogy a paradicsom leves ízes/savas/piros és sztem elég tartalmas is. (egyszer ettem egy instant p.l.-t amit a végén kávé tejszínnel szelidítettek meg , nem rajongok a zacskós dolgokért de ez fantasztikus volt. olasz knorr???)

Végül nem főztem meg mert hozzám vágtak egy szatyor lefagysztott malac csontot leves lett belőle és kifőztem egy fazék nudlit (ez volt az utolsó ötletem a par. leveshez) így ez marad holnapra. Csináljak hozzá smarnit? Bár a túró gombóc jobbnak tűnik...még megálmodom.

Előzmény: nagypapi51 (43642)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43642
Piros után ne adj pirosat.
Spenót bundáskenyérrel, túrógombóc etc...
Előzmény: panettone (43639)
szysssz Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43641
Valami jóféle pizzát süss sok-sok paradicsommal, s a pizzák tetején kinek-kinek a nevét rakd ki tésztabetűkkel! :))) ......(bocs!)))
Előzmény: panettone (43639)
VKOrsi Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43640
bármi :)
ugyanúgy, mint akármelyik leves után :)
Előzmény: panettone (43639)
panettone Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43639
Sziasztok. Paradicsom leves után ki mit szokott még feltálalni, (Nem szoktam paradicsom levest főzni de ma ezt kértek tőlem BETŰtésztával). De mi legyen utánna?
beetee Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43638

Amiről szó volt eddig az a Lasagne alla Bolognese.

 

Abba a hagyományos recepet szerint kell besamel, min ahogy még egy csomó lasagne-variációhoz szintén.

Rágugliztam a Bolognesere és csak az olaszországi honlapokat nyitottam meg. Mindegyik írja.

 

Érdemes az olasz konyhás topikban is utána olvasni, van róla pár hozzászólás.

 

Én speciel a besamelest ismertem meg először egy vendéglőben, ahol olasz volt a szakács (és olasz alapanyagokból főztek). Azóta azt tartom az eredetinek.

Szerintem főzd meg egyszer Te is egy ilyen recept szerint, aztán ki tudja... lehet Te is finomabbnak találod. :)

 

Még véletlenül sem akarok ízlésekről és szokásokról vitázni, ezért elhiszem, hogy a  kolléganőd a nápolyi gyökerekkel úgy készíti, ahogy és az az ő "lasagne"-ja. 

 

Itt egy elég sok variációt felsoroló olasz honlap:

http://www.bigfood.it/content.jsp?pk_category=75,127&pk_recipie=954&rpg=2

 

Itt pedig az olaszos topikból egy olasz, gasztronómia területén elég sokat publikáló szakértő régebbi hozzászólása (1034):

 

"Lasagne receptek?

En altalaban a tipikus Lasagne alla Bolognese-t szoktam kedvelem, tehat Ragu & Besamel, vagy Pasticcio di Lasagne (paradicsomszosszal, hus nelkul, mozzarellaval, esetleg padlizsannal, besamel nelkul)

 

A tobbiek hogy szeretik az olasz Lasagne-t?

 

En "gyari" lasagne-t szoktam hasznalni, bocs de mindig olasz markat (ne utaljatok ezert :-)))

 

Azt is szeretem, ha tobb mint 3 reteg van (pl. 4-5)

 

Ha valami mast szeretnel, akkor lehet mondjuk:

 

Paradicsomos (hus nelkul) - Gombas
Spenotos - Besameles

Gombas - Besameles

Brokkolis - Besameles (vagy Gorgonzolas)

Zukkinis - Mozzarellas (+Besamel)

Paradicsomos (hus nelkul) - Ricottas

 

Modena-ban (Ferrari kornyeken :-) ) szoktak olyan Lasagne Verdi-t (zold) csinalni, a tesztaba beleraknak spenotot, a szosz (husos) Ragu lesz + besamel."

Előzmény: ZsuR (43636)
Cesete Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43637

jó, akkor nevezzük úgy, h húsragut szeretnék főzni, sütni lasagne-tésztával és besamellel:)

(és a család pont a besamel miatt kérte..., és nem is mozarellával lesz, mert füstölt sajttal akarják)

 

sztem olyan ez, mint akár a fasírozott, abból is van egy csomó fajta.

nekem tökmindegy, mi a neve, a lényeg, h ízeljen!

Előzmény: ZsuR (43636)
ZsuR Creative Commons License 2007.06.28 0 0 43636
Igen. Ha megnezed, alaprol beszeltem, nem variaciorol.

A kolleganom olasz. ott szuletett, sokaig ott is elt. Az anyukaja hagyomanyos olasz konyhat vezetett (hat gyerek, ferj - volt fozes rendesen). Amit foz, az Napoly kornyeki hagyomanyokat kovet, mert azert ott is van elteres mint mindenhol.

Amerika nagy. Nem tudom, hogy minden reszeben mit neveznek lasagne-nak, de azt tudom, hogy amit itt besamel-lel irtok, meg soha nem lattam sem etteremben, sem magan szemelynel.

Nem tudom, te mennyire ismered az egesz Amerikai lasagne szokasokat - meg az osszes olasz receptet ami szosz-hiusgomboc. . .meg a tobbi.
Előzmény: Törölt nick (43635)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43635

ha jól emlékszem, te amerikában élsz, ugye?

 

amit ott lasagne-nak neveznek, az sokminden, de nem az. elég csak a veggie lasagne-ra gondolni :-)

 

de az olaszok ugyanilyen nagyot néznek a húsgombócok láttán is, amit a paradicsomos tésztához csinálnak. :-)

Előzmény: ZsuR (43627)
ZsuR Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43634
Hat ez az. Ha beleteszem, az akkor inkabb "tolto anyag" valami helyett. . .

A friss mozarella meg elengedhetetlen - nelkule nincs lasagne.

Paradicsompuret egyaltalan nem hasznalok hozza, csak finom, suru, hazilag keszult paradicsomszoszt - valami nagyon kellemes fuszerrel, pl bazsalikommal, vagy rozmaringgal.
Ha friss a paradicsom, az annal tobb izt ad - de nekem az sok munka.
Leszedni a paradicsom hejat, szetvagni, kiszeni a magot es a levet, ledaralni, es utana fozni meg par orat. . .inkabb konzervben veszem.
Előzmény: ribizli (43631)
ZsuR Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43633
Petrezselmet szoktam bele tenni, torott borsot meg reszelt parmezant. HA spenotos lasange-t csinalok, akkor a spenot kulon retegkent jon bele - parolva, fokhagymaval.
Előzmény: H_G (43629)
moes Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43632
Előzmény: Patrisz (43630)
ribizli Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43631
A besamelnek magában nem sok íze van szerintem, lasagne-ba pedig mindenféle adalékkal megy, ráadásul a legnagyobb részét beszívja a tészta.
Anyukám kétfélét szokott csinálni, húsos meg vega változatot, és a besamelt részben paradicsomsűrítménnyel ízesíti (+fűszerek), és úgy megy a tészta és ragu közé/mellé. A tetejére szokott sok reszelt sajtot tenni, illetve időnként a besamelbe is kever. De se mozzarellát, se ricottát nem használ - mondjuk ricottát nem is nagyon lehet kapni felénk.
Az eredmény egy jó szaftos rakott tészta, ízözönnel. :)
Na, lehet, teszek még egy kísérletet, megkívántam...
ribizli
Előzmény: ZsuR (43627)
Patrisz Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43630

Sziasztok!

SOS-ben kellene a segítségetek. Sajnos nem sok időm van és most 4  év kihagyás után jutottam újra vissza Hozzátok... Párom holnap államvizsgázik és csak este ér haza. meló után lenne kb 3 órám, hogy valami finomat varázsoljak Neki. Valami tepsis dologra gondoltam, ezt könnyű megmelegíteni, de nem valami szokványosra (nem rakott kel, vagy rakott krumpli). Valami husis dologra. Tudnátok esetleg segíteni? Tudom, hogy későn szólok, de most jött az ötlet, hogy étterem helyett főzőcskézzek. Előre is köszi nagyon!!!

H_G Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43629
A ricottát leveles spenót darabkáival és persze fokhagymával lehet ízesíteni.

Előzmény: ZsuR (43627)
ribizli Creative Commons License 2007.06.27 0 0 43628
Csinos darab! :)
Gratulálok hozzá!
ribizli
Előzmény: VKOrsi (43626)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!