Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61863

Szerintem itt valójában huszitákról van szó. Nem annyira közismert, de magyar husziták is voltak, sőt annó a Budai Nagy Antal féle fölkelés valójában egy huszita forradalom volt. A Giskra féle felsőmagyarországot megszálló huszita sereg jelentős része a földesúri önkény elől elszökött szlovák és magyar parasztokból állt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61862)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61862

Az új hozzászólóknak én is nagyon, de nagyon örülök! Hogy néha nem vagyunk egy hullámhosszon, az sebaj, hiszen nem vagyunk egyformák gondolatainkban sem. Egy kulturált vita mindig belefér a Topikba.

 

Ha már Hrussó váráról témázgatunk, mindenképpen ide kívánkozik egy eset, amely itt történt. Azt gondolnánk, hogy Hunyadi Mátyás király uralkodása maga volt a mennyország. Hát a következő évszázadhoz képest így is van, de azért akkoriban is éltek rossz emberek.

 

Részlet Csorba Csaba: Vártúrák kalauza III. kötetéből, Hrussó váránál történt:

                                      

 

A korabeli bulvárlapok, ha lettek volna, bizonyára főcímben adták volna le ezt a sztorit.

Előzmény: jazd (61849)
Jesper Olsen Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61861

OFF

 

Semmi gond. Januárban próbaképp én is facebook-böjtöt tervezek.

 

ON

Előzmény: jazd (61860)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61860

Köszönöm! Elnézésed kérem,hogy csak úgy leléptem,de nagyon tele lett a hócipőm a facebookkal. Azt hittem nehezebb lesz nélküle,de egyáltalán nem hiányzik a FB.

Előzmény: Jesper Olsen (61858)
vlacko Creative Commons License 2018.12.22 0 1 61859

jaja, Tomi itt a fórummotor.

Előzmény: jazd (61856)
Jesper Olsen Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61858

Akkor azért tűntél el oly hirtelen a fb-ról. Ezúton szeretném megköszönni Neked a Középkori templomos csoportban végzett adminisztrátori munkát.

Előzmény: jazd (61856)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61857

Jó képek! Ez még nem digitális. Szerinted helyreállítják a leomlott kaputornyot? Erről van fotó bőven. Nem mondhatják, nem tudjuk milyen volt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61855)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61856

Az az érdekes,hogy a facebookon nagyon sok több ezer taggal rendelkező váras csoport működik. Több csoportban is tag voltam, sőt a legnagyobb taglétszámú Magyarország várai csoportnak társ szerkesztője is voltam. Talán két éve lehetett,pont így év végén a oldal főszerkesztője csinált egy statisztikát a létszámról és ott írta le,hogy őt is meglepte ,hogy az akkori 12 ezres taglétszám valamivel több,mint a fele nő. Azt én is bizonyíthatom,hogy sok nő küldött feltölteni váras képeket,sőt hozzá is szóltak a képekhez, ami engem is meglepett. Ez a csoport most kb 45 ezer tagot számlál. Ezt csak azért írtam le,mert sokakat érdekelnek a várak. Az is igaz,hogy a facebook csoportok leginkább képek megosztásáról szól. Komolyabb terjedelmű hozzászólások ott alig születnek. Kevésbé szakmai a jellegük. Mi itt kivesézzük a témát,ha lehetséges. Szerencsénkre itt van Nagyon Várbarát a topikban, aki mindíg szakít időt arra, hogy utána nézzen a legeldugodtabb információknak és megossza itt. Több aktív tag is lehetne,meg volt is itt, de lemorzsolódtak. 

Szóval csak nyugodtan írjál váras témában. Kérdezz vagy éppen oszd meg a kirándulásaid témáit.

Szerencsére én augusztusban búcsút intettem a facebooknak, semmiben nem veszek ott részt és nekem pont elég ez az egy váras fórum. :-)

Előzmény: Töck Jenő (61840)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61855

Ez nagyon jó hír! Hiszen kellene már az Alsóvárban is egy fedett épület, ahol a vármentők elpakolhatják a szerszámaikat, a várlátogatók pedig behúzódhatnak egy hirtelen kerekedett záporeső elől. Tudtommal a Felsővárban már berendeztek vártörténeti kiállítást.

 

2 x jártam eddig Ugróc {szl: Uhrovec} várában. Az arhívumom szerint az első alkalom még 2002-ben történt, hagyományos géppel készült papírképeim íme:

 

 

Az utolsó fotón én pózolok büszkén, mit sem sejtve, hogy hamarosan a kaputorony egyik fele a porba hull...

Előzmény: casiopeanet (61843)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61854

https://hu.wikipedia.org/wiki/Citadella_(Budapest)

 

A Wikipédiánál én többre emlékeztem, komolyabb ostromra, méghozzá több publikációból merítve:

 

https://moly.hu/konyvek/szamveber-norbert-erod-a-duna-menten

 

https://www.libri.hu/konyv/gasparovich_laszlo.a-retteges-otven-napja.html

 

https://moly.hu/konyvek/ungvary-krisztian-budapest-ostroma

 

Tekinthetjük ez a Magyar had és vártörténet utolsó ostromának?

Shingen Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61853

Nagyon jó képek, megkérdezhetem milyen géppel fotoztad?

Előzmény: jazd (61849)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61852

Pofás kis épület lett,lesz! A tető formája kifejezetten tetszik. Zayugrócot még nem láttam,de szeretném majd felkeresni.

Előzmény: casiopeanet (61843)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61851

Ez jó kérdés! Elég magas áron keltek el. Lehet tényleg több váltságdíjat reméltek értük,bár az iszlámban nem képviseltek nagy értéket a nők. Napjainkban sem. Én elképzelhetőnek tartom,hogy igazi egzotikumnak számítottak a sok hófehér európai nőhöz képest. Ne feledjük,hogy a tudatos napozás, bőr barnítás nem túl régi dolog.

Idővel felvehették a keresztény hitet és jó asszonyok válhattak belőlük. 

 

Előzmény: Shingen (61833)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61850

Hrussónál még fel van állványozva a kerek ágyútorony? Tavaly még fel volt az biztos.

Előzmény: casiopeanet (61842)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61849

Semmiféle zavart nem keltettél! Ennek a fórumnak csak egy hibája van, mégpedig az,hogy nagyon kevés aktív tagja van. Csak olvasója viszont jóval több lehet és ezért nem pörög a topik. Ez most szerencsére változott az elmúlt pár hétben,mert megjelentek újabb tagok és hozzá is szólnak a témákhoz. Jó lenne,ha ez így is maradhatna és akkor sok információt és gondolatot megoszthatnánk egymás között. Még az sem gond,ha nem mindenben van egyetértés,hiszen a mi témakörünknél, váraknál,történelemnél senki nem tudhat mindent tutira. Egyszerűen sok írott és épített dolog eltűnt az idők folyamán.

Na meg tartozásod is van még! Az a jó néhány lovagrendi vár ,amit még nem ismertettél! :-)

Kedvcsinálónak teszek még ide pár saját, 2017-es képet Hrussóról, mert ezt tutira megszeretnéd majd nézni élőben is. 

 

Előzmény: Töck Jenő (61840)
Shingen Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61848

Valamit szerintem félreérthettél!

Mindenki örül annak, ha megosztod az emlékeidet.....

Előzmény: Töck Jenő (61840)
Shingen Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61847

Köszi itt a belépő árak is megvannak.

Előzmény: vjano (61839)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61846

Fantasztikus a fejlődés Hrussó {szl: Hrusov} váránál is, köszönhetően a lelkes vármentő csapatnak. Ha jól emlékszem, eddig 2 x sikerült eljutnom a patinás falai közé. Bár itt nem aludtam, mint sok más felvidéki várban...

Előzmény: casiopeanet (61842)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61845

A világért se tegyél olyat, hogy ismét a csendes olvasók táborába bújsz vissza! Én nagyon örülök, hogy írsz ide, hiszen például a megkezdett Német-lovagrendi várakkal te különleges színfoltja vagy a Topikunknak. Nézd, jómagam már bő évtizede vagyok jelen itt, előfordult, hogy némelyik Topiklakó miatt elment a kedvem. De aztán úgy döntöttem, hogy azzal nem foglalkozom, hanem csakis a várbaráti szívemhez közel állókkal értekezek a rajongásom tárgyairól, a várakról.

 

Tehát nagyon szépen kérlek: folytasd tovább a Topikbeli élménybeszámolódat!!!

Előzmény: Töck Jenő (61840)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61844

2017 még így nézet ki

Előzmény: casiopeanet (61843)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61843

Alakul :) Zayugróc vára - Uhrovec

fb oldala: Zachráňme hrady - Slovak castles today

casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61842

azóta mar kicsi átalaították van mát itt parkoló stb a behajtani tábla is fejebb került :)

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (61834)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61841

Én maradnák a parkolónal tudom hogy minden perc aranyat ér több idö több vár én is egy napba igyekszek 2-3 vár látogatást belerakni, nem olyan veszelyes kb normalis idő 30-40 perc családal gyerek idős család stb ha időm addná szivesen betársulnák mert a környéken még van egypár váras nézni való :)

Előzmény: Shingen (61832)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61840

Sajnálom ha zavart keltettem, igérem, hogy csak olvasni fogom az itt leírtakat. Sajnálom, mert már kezdtem örülni, hogy lesz beszélgetőtárs, mert eddig nem találtam olyat aki két percnél tovább elviselte volna a témát.

Előzmény: Shingen (61829)
vjano Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61839

Érdemes a tudnivalókat böngészni, pl itt.

Előzmény: Shingen (61836)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61838

Az emeletes sárga épületről azt írják, hogy papnevelde. A belvárosban áll, de még nem a váron belül. Itt az utcaképe:

 

https://www.google.com/maps/@48.31619,18.0883167,3a,75y,324.37h,84.12t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8U3WMmovzWS98C44NW_HaQ!2e0!7i13312!8i6656

 

                           

 

Jó régen jártam már Nyitra {szl: Nitra} városában. Még a vadkempinges korszakban volt, amikor vonattal közelítettük meg a kiszemelt célpontokat. Arra emlékszem, hogy a dögnehéz hátizsákokat a vasútállomás poggyászmegőrzőjéében hagytuk. Ott állt egy vasúti mérleg, ahol kíváncsiságból lemértük a zsákokat. Hát a legvékonyabb csajnak volt a legnehezebb zsákja!

 

Tehát gyalog mentünk fel a vasútállomástól a nyitrai várba. Így nem tudom megmondani, kocsival meddig lehet vagy érdemes?

 

Akkoriban a nyitrai vár falait és bástyáit kívülről lefotóztam, majd szerettem volna bent a székesegyházban is. De oda jött egy pap és szigorúan megtiltotta. Más kiállítás akkor nem volt, kicsit csalódást is jelentett nekem. Ahogyan nézem, csak 5 képet kattintottam el, amiből ez az 5 papírkép született.

 

Előzmény: Shingen (61836)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61837

Tudjuk a korabeli adatokból, hogy 1 szarvasmarha ára a XVI. század végén 6 magyar forintot {vagyis 6 tallért} tett ki. A leírás szerint pedig a török bujákért {nőkért} személyenként 80 forintot vagyis kb. 13 szarvasmarha árát szurkolta le a licitálást megnyerő vevő. Nagy pénz volt ez, hiszen egy gyalogos végvári zsoldja 2 forint, míg a lovasé 3 forint volt akkoriban.

 

De mit is kezdett a szerencsés vevő a tulajdonába került török bujával?

 

-- Ha valami eldugottabb végvárban szolgált, akkor szerintem megtarthatta nyugodtan a saját szolgálatára {szeretőként, cselédként, háztartásbeliként}.

 

-- Ha valami nagyobb erősségben, például a győri erődvárosában szolgált, ott már jobban híre mehetett. De ha ott "vadházasságban" élt egy "pogány" nővel, akkor már összekülönbözhetett például a katolikus egyházzal, hiszen a tette erkölcsi fertőt jelentett. Például hogyan járhatott volna vasárnapi misére, anélkül hogy a pap ki ne beszélte volna a szószékről?

 

-- Más variáció szerint a vevő azért szerezte meg, hogy a török nő családjától magas váltságdíjat követeljen. Tehát nyerészkedjen ezen az emberkereskedelmen. A gyerekek esetében is ezt gondolom.

 

                                                       

Előzmény: Shingen (61833)
Shingen Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61836

Következő kiszemeltem a Nyitrai vár.

 

Meddig engedélyezik felmenni kocsival?

Azt írják a vár alá fel lehet menni, néztem egy google képet ott van kocsi, de dolgozó esetleg vagy turistáé nem tudom.

 

Váron belül azt írják csak a vár területe és a Szt. Emerám püspöki székesegyház látogatható.

Akkor semmi kiállítást nem lehet megnézni?

Ez az épület mi lenne akkor, mert a templomhoz ahogy látom a kapu után jobbra lehet felmenni....

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61835

Megnéztem a vártúrás képeimet Hrussó {szl: Hrusov} váráról. Szerencsére mindig fotózom olyan "két vár közötti" állapotokat is. Ami szerint az autóval az országút szélén álltunk meg és nem mentünk feljebb a mellékútra, ahol az a sorompó áll keresztbe. Az ott lévő szlovák turistatábla szerint a tengerszint feletti magassága 325 méter, míg a váré 370 méter. A szöveg szerint a piros jelzésen 20 percnyi időt jelent leküzdeni ezt a 45 méternyi szintkülönbséget.

 

 

 

Előzmény: Shingen (61832)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.21 0 0 61834
Előzmény: Shingen (61832)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!