Keresés

Részletes keresés

corvi01 Creative Commons License 2021.09.19 0 1 51553

Ha voltak ott kabák, akkor sztem a "rosszabb" verzió esélyes. :(

Előzmény: Nobody1 (51551)
corvi01 Creative Commons License 2021.09.19 0 1 51552

Pár napja jártunk Fejér megyei (nyugati fél..) tanyánkon és még idei tövisszúró komát is láttam, igaz csak egyet,,,de ahol 1 van, ott gondolom több is! :)

Mátyások viszont beindultak, kiléptek eddigi inkognitójukból és elég sokat mutatkoznak, szőlőkben is! Seregélyék is már egy hete (legalább) csapatokba verődve portyáznak, délelőtt inkább a kertek, gyümölcsösök, na jó, a szőlősök, délután és este meg a nádasok környéke az áldozati területük.. :-S

Előzmény: msek (51550)
Nobody1 Creative Commons License 2021.09.18 0 1 51551

Kedden még a vasbolt eresze alatt (itt van az egyetlen, kb 30 fészekből álló telep a faluban) az egyik molnárfecske fészekben nagyon hangoskodtak az ifjak. Öreg madarat nem láttam sehol, igaz nem időztem ott. Ma már csend volt mikor arra jártam. Kérdéses, hogy mi történhetett az ifjakkal?

Lehet kirepültek rendben és talán pár nap edzés után elindultak az öregekkel, de az is lehet, hogy az öregeket elkapták a kabasólymok, mert még tegnap is láttam egy kabát és fecske már  vagy egy hete nincs az égen, így aztán könnyen kiszúrhatták a két etető öreget, a fiatalok meg éhen pusztultak a fészekben. (Talán pont az éhség miatt volt a szokatlan hangoskodásuk.) Az is lehet, hogy kirepültek a kicsik és az egész családot levadászták. Azt nem hinném, hogy csak úgy itt hagyták az öreg fecskék a kicsiket...

Persze csak találgatni lehet, mert a valóságot sosem fogjuk megtudni. Az ilyen késői fészekaljak sorsa egyébként is nagyon bizonytalan...

msek Creative Commons License 2021.09.18 0 1 51550

A rozsdafarkúak még itt rázzák a rozsdafarkukat a kertben. Az összeszáradt bodzára rájárnak a széncinkék, és néha egy barátposzátát is látok a levelek között. Egy eléggé kócos - gondolom, idei - színhibás feketerigó bogarászik reggelente a fűben. A balkáni gerlepár esténként halált megvető bátorsággal leselkedik az itató fölött percekig, amíg összeszedik magukat, hogy egy pillanatra leszállva igyanak. Valahol a közelben fészkelhetnek szajkók, időnként föltűnik három, együtt röpülve látogatják a kert fáit, aztán valamelyiken megülve szajkószemet néznek a másik fán tanyázó szarkacsaláddal. Ez így elég mozgalmasnak tűnik, de a valóságban nagy a csönd. Túl nagy.

Nobody1 Creative Commons License 2021.09.10 0 1 51549

Igen. A gyurgyalagokat is elcsalták magukkal, mert ma már ők sem voltak itt. Pedig az elmúlt 2 hétben minden nap itt szitakötőzött egy nagyobb banda.

Tegnapelőtt még egy sárgarigó is "nyerített" az egyik diófámon. Azt hiszem idén már őket sem hallom.

Viszont hétfőn már megjött egy kisebb darucsapat. Nagyon korainak tűnik, mert úgy egy hónappal később szoktak jönni az előőrsök és a zöme október 15-20 körül. Persze valamennyi kaját már találnak, mert itt aratják a kukoricát. (Szárzúzóval, mert csak derékig ér és elszáradt, de pár apró csövet azért szétcsap a gép amiből szemezgethetnek.) Úgy látszik meg vannak ők is kavarodva ettől a hülye időjárástól...

Előzmény: s-ombre-ro (51548)
s-ombre-ro Creative Commons License 2021.09.09 0 1 51548

Úgy tűnik, a fecskék elindultak.

Jó utat! 

Előzmény: Nobody1 (51547)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 51547

:))

Előzmény: s-ombre-ro (51546)
s-ombre-ro Creative Commons License 2021.07.30 0 0 51546

Szerencsés leszel, nem kell átoperáltatni magadat! 😃

Bocsi, csak vicceltem!

Topiknál maradva, szerencsésnek érzem magamat, rengeteg fecskét látok naponta.

A Természet azonban nem szerencsés, rettenetes a hőség, a változás pedig, ha lesz,

túl drasztikus lesz. 

Előzmény: Nobody1 (51536)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51545

"de sajnos az átlátszó műanyag már besárgult a napsütéstől"

 

Szerintem ez mindegyikkel előfordul és ebben pont nincs közöttük lényeges különbség. Egy idő után bemattulnak és megsárgulnak. (Piacgazdaság van - vegyél másikat.) :(

Előzmény: BirdBuddy (51542)
ULAIVA Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51544

Ha a fémnek látszó változat valóban fém, nem fagy hozzá télen az apró madárláb?

Előzmény: BirdBuddy (51542)
syssy48 Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51543

Nyáron mindig leszedem a fákról és félrerakom valami árnyékos helyre. Az enyém nem sárgul.?!?!?!?!

Előzmény: BirdBuddy (51542)
BirdBuddy Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51542

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, tanácsokat!

A cinkésből nekem is van egy, jelenleg 1,5 éves - még bírja itt is -  de sajnos az átlátszó műanyag már besárgult a napsütéstől, így nem olyan esztétikus. Ezért gondoltam valami tartósabb, esetleg fém változatra.

syssy48 Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51541

Nálam a cinkésből van kettő már három éve. Elég masszív ahhoz képest, ahogy kinéz. A szemben lévő beülőkhöz tartozó műanyagok csavarral vannak összefogva, így elég tartósnak bizonyultak. Két-három madár kényelmesen elfér rajtuk, ha megtűrik egymás jelenlétét. Nekem a legnagyobb bajom vele, hogy esőben, hóban szinte naponta kell tölteni, ha van elég kismadár. Egy nagyobb jobb lenne. Nem olyan tartós, de ilyet csinálhatsz 1,5-2 lt-es petpalackból is, két oldalon kivágva és átszúrva rajta egy stabil ágat. Abban sokkal több mag elfér, és könnyen cserélgethető.

Előzmény: BirdBuddy (51538)
Veszpremi Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51540

A cinkés kb. 10 éve hibátlanul üzemel nálunk.

Előzmény: BirdBuddy (51538)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.19 0 0 51539

A "cinkés" csak annyiban gyengébb, hogy sejtésem szerint annak zöld részei műanyagból vannak és kérdéses azok mennyire UV állók. Aztán lehet, hogy a másik is műanyag, csak azt ezüstfestékkel fémnek álcázták. :)

Egy-két etetési szezont mindkettő kibír, aztán a tapasztalatok szerint a nyári tárolás közben szokta valami baleset érni ezeket. Rádől valami vagy rálép valaki a raktárban, megrágja az egér, stb és vége. Szóval az árcédulát érdemesebb nézni - szerintem...

 

És ahogy írod, valószínű ősszel (szeptember végétől) majd megnő a választék a boltokban, tehát nem kell elhamarkodni a vásárlást.

Előzmény: BirdBuddy (51538)
BirdBuddy Creative Commons License 2021.07.18 0 0 51538

Sziasztok!

 

Egy kis segítséget, tanácsot szeretnék kérni madáretető vásárlás témakörben. Függő, felakasztható hengeres etetőket (drótos, illetve etetőnyílással ellátott) szeretnék venni, de lehetőleg nem a gyengébb minőségű, könnyen törő műanyagból készült típust (mutatok két képet; amin a széncinege van, azt a típust tartom gyengébbnek, a másikat pedig jó minőségűnek).

 

Ha valakinek van strapabíróbb, minőségi darabja, megosztaná velem, hogy hol szerezte be? Jelenleg nem igen találok az online piacon ilyesfajta etetőt. Lehet célszerű őszig várni, amikor fellendül a piac? 

 

Köszönöm szépen!

 

msek Creative Commons License 2021.07.10 0 0 51537

Itt tegnap hat óra körül volt két nagy zuhé egymást követően. Az elsővel érkezett jég is, de szerencsére nem pusztított sokat. Az esővíztároló hordók megteltek, a kert kicsit föllélegzett, de a föld igazán nem ázott át. Nagy a szárazság.

Időközben a kiscinkék kiköltöztek, néha itt bandáznak. A szokásos csapat: feketerigók, rozsdafarkúak, cinkék, gerlék járnak az itatóra. Csönd van, csak az énekeskabócák agyreszelő dala szól...

Előzmény: Nobody1 (51536)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.10 0 1 51536

Egyelőre maradt a szárazság, az aszály és a meleg. Bár volt némi eső. de a fák alá már nem jutott belőle. :(

Viszont legalább a környék összes fekete rigója a kertemben van, mert a locsolás miatt csak itt találnak kaját. Alaposan és módszeresen gilisztamentesítenek.

De mi lesz, ha elfogy és a végén itt maradok "kukactalanul"... :P

Előzmény: Nobody1 (51535)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.09 0 0 51535

Ha belegondolunk, hogy egy sötétbarnára festett odúban simán lehet akár 20 fokkal is melegebb ha a déli órákban rá süt a Nap, akkor az apróbb fiókák könnyen megfőhetnek a benti 50-60 fokban. A nagyobbak legalább széthúzódnak ha van rá helyük, illetve verdesnek és ezzel mozgatják bent a levegőt. (Bár lehet a fokozott izommunka sem a legjobb módszer, mert az is hőt termel a szervezetben.) Ráadásul a táplálékuk is meleg "tikkadt szöcskenyáj"-ból vagy kukacból áll és ha csak 1-2 %-al kevesebb a víztartalmuk máris kiszáradhatnak a kicsik, hisz izzadni ugyan nem tudnak, de lihegéssel párologtatva (mint a kutyák) hűtik magukat. Az énekesmadarak meg nem itatnak - mint például a gólyák.

Eresz alatt sem lehet rózsás a helyzet az átforrósodó cserepek hősugárzása miatt. Főleg mert manapság nagy divat a sötét színű cserép ami még jobban felhevül.

A szerencsésen kirepült fiatalok sem tudnak automatikusan inni. Pedig az öreg madarakhoz hasonlóan már nekik is kellene a víz, de időbe telik mire megtanulják...

 

Nálam már most szalmasárgára száradt a legelő. Május eleje óta összesen 3 mm eső esett. Ma is dörgött, villámlott, aztán - ahogy a meteurológusok mondják - csak csapadéknyom lett. Vagyis a porban látszik csak, hogy volt valami... :(

Előzmény: corvi01 (51534)
corvi01 Creative Commons License 2021.07.09 0 0 51534

Ebben bizony lehet igazság, lányomék (Dunavarsány) házának eresze alatt rozsdafarkuk fészkelnek már vagy 2 éve, s pár napja kettő fióka is kifordul belőle élettelenül.. :(

Előzmény: Nobody1 (51533)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.05 0 0 51533

Erre nem is gondolunk, pedig (a többi mellett) ez is lehet a drasztikus madárfogyás oka...

 

https://koponyeg.hu/hireso/megolik-a-hohullamok-a-madarfiokakat

msek Creative Commons License 2021.06.29 0 0 51532

Egészen biztosan! :D

Nagyon rendesen teszik a dolgukat. Nagyjából 10-15 méteres körben gyűjtögetnek az odú körül, esetleg egy korty ivás, semmi fürdőcske... Ugyanakkor más cinkeszülőknél kisebb testűnek látjuk őket. :)

Előzmény: Nobody1 (51531)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.28 0 0 51531

"Egy sovánka, borzas cinkepár gondozza őket"

 

Ha 8-10 gyereket kéne neked is percenként gondoznod, szerintem Te is így néznél ki... :)

Előzmény: msek (51530)
msek Creative Commons License 2021.06.28 0 0 51530

A teraszunk melletti odúban már elég hangosak a cinkefiókák. Egy sovánka, borzas cinkepár gondozza őket, olyan kicsik, mintha idei fiókák lennének maguk is.

 

A fürdéssel még mindig csak a rigók várják meg, amíg odaérek... :)

 

corvi01 Creative Commons License 2021.06.27 0 0 51529

Jobban megnézve a képet, az tényleg valami körbetekert "fűszál" lehet, nagyon becsapós...

Előzmény: Nobody1 (51528)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.27 0 0 51528

Hol látod azon a képen a nyelvét? A csőrében fogja a cuccot és nem "nyalogatja".

Hogy esetleg kicsit jobban megfogta az lehet attól, hogy a fiókák alatt a sötétben így sikerült vagy egyszerűen csak sietett mert "lámpalázas" volt Mepisz kamerájától és nem akart sokat vacakolni az odú mélyén.

A fiataloknak nem ennyire élénk a torok keresztsávozása és az öregeknél a begy táján már átvált hosszanti csíkozásba. Az öregek alapból élénkebb színűek, úgymond kontrasztosabbak. Ha nem hiszed, nézd meg azon a képen, ahol épp etet...

Előzmény: corvi01 (51527)
corvi01 Creative Commons License 2021.06.26 0 0 51527

Én kirepülős fiatalnak nézem! Az öregek az ürüléket nem a nyelvükkel szokták "megfogni" (ahogy a képen), hanem a csőrük végére veszik, hogy minél kisebb legyen a fertőzésveszély érintettsége...

Előzmény: Nobody1 (51524)
corvi01 Creative Commons License 2021.06.26 0 0 51526

Hidd el, megfigyeltem már több esetben is, hogy el-el kap bizony a földről, sőt ágakról is sáskát, szöcskét, főleg rovarhiányos időszakokban!  Az, hogy kizárólag hangyatojásokat eszik eléggé erős kifejezés, alapból hernyókat és apróbb bogarak is zsákmányol!

Rokonai, pl a zöld küllő is elsősorban hangyákon él, de még fészekrabláshoz is folyamodnak, ha úgy adódik.. :-S

Mellesleg neveltem is nyaktekercset (madármentős koromban) és tapasztalat szerint egyáltalán nem válogatós, gyakorlatilag szinte minden rovart, sőt házi lágy eleséget is megeszik,,ez persze a természetes viselkedésére nem sokat mond.

Előzmény: mepisz (51525)
mepisz Creative Commons License 2021.06.25 0 2 51525

Ne csináld már , mint öreg madarász tudnod kell , hogy a nyaktekerecs kizárólag hangya tojással és hangyával eteti a fiatalokat  és nem az odúban vadászik .

Előzmény: corvi01 (51523)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.23 0 0 51524

Ne vicceljetek már! A tollazata alapján az egy öreg madár és a csőrében az a pelenka egy fészekanyag-szál kíséretében...

 

 

 

Előzmény: corvi01 (51523)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!