Az órák a valóságban is másként járnak és látszólagosan is.
Rendben, ez a lényeg.
Álló rendszerben haladjanak különböző sebességű órák. Ezek mind eltérő ütemben járnak az álló órához képest. ... Ezek valóságos eltérések.
Na ezt ugyan honnan vetted ? Ezek mind látszólag eltérő ütemben járnak az álló órához képest. Az, hogy ez a látszólagos eltérés valóságos is egyben, soha semmivel nem bizonyított. Hányszor mondjam el, hogy soha senki nem végzett olyan kísérletet, ahol ezt az egyenesvonalú egyenletes mozgást vizsgálták volna. Minden mérés körpályán történt, GPS etc. Egy ilyen kijelentést (= a látszólagos eltérések egyben valóságos eltérések is) nem tehetsz csupán azért mert pl Einstein megmondta. Ezen kijelentést nem támasztja alá semmi. Csak a kőkemény vakhit.
Dubois (15663) ogmogásával is ugyanez a baj, hogy mi a fenéért nem visznek fel egy atomórát az űrhajóba. Csak megállapítanák, hogy lám az eltérés tényleg létezik ugyanúgy mint a GPS -nél. Mert az is körpálya.
Ezt a kísérletet gondosan meg kell tervezni, nem jó a földkörüli körpálya, mert az ugyanolyan mint a GPS, egyenesvonalú egyenletes mozgás kell, hiszen ezt akarjuk belátni. Ezt nehéz biztosítani az igaz, de lehet rá közelítő kísérletet tervezni és ki lehet küszöbölni a megfordulás okozta problémát is a következő módon:
Veszel tíz egyforma rakétát.
Az egyik elmegy 1M km -re, visszafordul és leszáll az atomórájával a Földre.
A másik elmegy 2M km -re a Földtől, visszajön.
A harmadik 5M km re, ott megfordul, visszajön, leszáll,
a negyedik 10M km -re stb.
A tizedik rakéta elmegy 1M km -re, visszajön, leszáll, leolvassa az órát, majd ez a tizedik kontroll rakéta megtankol és az eredeti atomórájával ismét felszáll, megint 1M km -re repül és visszajön és ezt addig ismétli amíg az összes többi űrhajó visszatér.
Az atomóra adatokból grafikon készíthető, amivel kiejthető a megfordulás okozta zavar (ha van egyáltalán). Menet közben nem szükséges nézegetni az atomórákat fényjelekkel mert ez okozza a rel eltéréseket.
A lényeg, hogy az összes rakéta hasonló módon induljon a földről, a köztük lévő különbség csupán az legyen, hogy hajómű nélkül különböző ideig utazzanak nem körpályán a Föld körül, hanem közelítőleg egyenes vonalban azonos sebességgel.
Egyáltalán nem egyszerű dolog kísérletileg belátni, hogy a látszólagos atomóra eltérések egyben valóságosnak is tekinthetők-e, tehát nem állíthatod, hogy Ezek valóságos eltérések. Nem azok.
...Minden kiválasztásra más számsorozatot kapunk. Ezek viszont látszólagos eltéréseknek mondhatók. Rendben.
Mondom most is sakkozik, és időnként jó eredményei is vannak. Várj még egy két évet, és talán megvered. Bár..
Széchényiben egy barátom pézbe sakkozik igen jó sikerrel. Nem is olyan régen leállt vele sakkozni egy 90 éves öregúr, aki kizsebelte. A végén mutatkozott csak be: Lilienthal Andor vagyok. (szovjet színekben világbajnoki párosmérkőzésig jutott el)
Portisch valóban zalai, de még mindig sakkozik. Én egyébként nem Zalában, hanem Pesten játszottam vele szimultánt. Illetve ő többedmagammal. Jaj! Vagyis velem meg a többiekkel.
Nekem is van emlékem 76-ból, azokról a csúnya gravitációs fizikusokról, amikor is egy egyszerű levelemre válaszolva, a Marylandi Egyetemen oktató Dr. Weber a gravitációs hullámok elismert neves kutatója, melegen érdeklődött az én "kutatásaim" iránt.
Én még azt sem értem, hogy amióta elkészült az az ejtő torony csak Iszugyi kisérletezett rajta, mások nem ejtettek, hanem csak lifteztek a kapszulában ? Milyen alapon tételezi fel valaki, hogy csak ő ejtett vákumban, korszakalkotón Galilei óta. Abban viszont biztos vagyok, hogy ilyen kisérleti összeállítást senki sem kivitelezett és eszébe nem jutott egyenesen megtámadni az elmúlt 300 év elismert fizikusait és a tudományos fejlődést.
"Azt állítja, hogy ha a súlytalanság kis sebességen jön létre, akkor kimutatható az Iszugyi-effektus" , csak azt nem értem egy tanult embernél - hisz ő maga is leírta-, hogy hogyan állít elő kis sebességet, amikor az egész Naprendszer 600km/s-el száguld. Meg van lőve !
"A brémai ejtökisérletben is 'láttam' a zavarást, de ennek ellenére az eredmény a Galilei szabadesés egytemessége falszifikációja volt. " csak nem azt akarod mondani, hogy a zavarás szándékos volt...
"A relativitáselmeleteket és foton feltevést, magyarul mondva az áltrel-t és Standard Modellt, cáfoló kisérletek eredményeit nem szabad publikálni és az egyetemeken közzétenni, ezért érvényesek ezek a fizikában. "
Sőt mennyire, hogy szabad, csak mondj egy komolyat is ami ellentmondana.
> A fizikusok egymást világszerte e-mailben értesítették a Szász eredményét nem > ajánlják nyilvánosságra hozni, mert az árt a gravitációnak. Figyelitek, a gravitációnak árt! Biztos még gyengébb lenne tőle szegény...;) Amúgy én is kaptam annakidején ilyen levelet, de elolvasás után azonnal ki kellett törölnöm, és szigorúan megtiltották hogy bárkinek is beszé.....
Iszugyit az zavarja, hogy nagy sebességgel halad a test a Föld körüli pályán. Azt állítja, hogy ha a súlytalanság kis sebességen jön létre, akkor kimutatható az Iszugyi-effektus, nagy sebességnél pedig nem. Ne felejtsd el, hogy Iszugyi-fizikában vagyunkk, vagyis se nem Newton-félében, se nem Einstein-félében, Schrödinger és Dirac maffiájáról nem is beszélve. Planck is gyanús egy kicsit.
" nulla kezdö relativsebességböl indulok ki és csak kis relativsebességeknél kisérletezek."
Egy Föld körül keringő spacelab belülről tekintve nyugalmi rendszer ( koordinátarendszer , vagy ejtőkapszula ), egy benne lebegő acélgolyó és egy vízgömb benne nyugalmi állapotban vannak ( amíg meg nem lökik ), és nem mozdulnak el egymáshoz képest, mert súlytalanok ( ! ), és a tömegükre ható centrifugális erővel tart egyensúlyt a Föld gravitációs ereje. A spacelabot ( a koordinátarendszert vagy ejtőkapszulát ) akár el is vehetjük, nem változik az eredmény. Az ejtőkisérletedet nem kellett volna kapszulában elvégezni, hanem fentről egy pl. felfelé álló cca 50cm ( vagy több ) átmérőjű tükörlap átlós széleire helyezett C és egy Fe anyagú vákumban leejtett különböző ( súlyú , tömegű 1kp vagy kg) anyagdarabbal .A tükröt felülről lézerrel megvilágítva mutatóként használva, követhető lenne az esés közbeni változás. Ha ez szerinted 4-5 cm eltéréshez vezet, akkor 100 m-en a lézermutató kitérése ,ha pl 50cm-re van a két tömeg, 10000*5/50 =1000cm, (1m ). És akkor lehetne analizálni az okokat.
Kedves Astrojan! Az órák a valóságban is másként járnak és látszólagosan is. Nem is olyan nehéz ezt belátni.
Álló rendszerben haladjanak különböző sebességű órák. Ezek mind eltérő ütemben járnak az álló órához képest. Bizonyos idő elteltével ahány sebesség, annyi óraállás lesz. Ezek valóságos eltérések.
Könnyű belátni, hogy ha kiválasztunk egy mozgó órát, akkor az összes többi más időeltérést fog mutatni, mint amikor az állóhoz viszonyítottuk őket. Aztán ha másik mozgót választunk ki, akkor a többire egy harmadik számsorozatot kapunk az óráik állására. Minden kiválasztásra más számsorozatot kapunk. Ezek viszont látszólagos eltéréseknek mondhatók.
Iszugyival nem az a baj, hogy elvégezte a kísérletet.
Ha már ott van az az ejtőtorony, akkor már rég el kellett volna végezni, már csak didaktikai okokból is. A tankönyvekben benne kellene lenni a fényképeknek.
Azt sem értem, hogy például ezeknél az űrsiklós repüléseknél, ahol van bőven teherkapacitás, mi a fenéért nem tudnak felvinni és lehozni egy atomórát.
Nem a fizikusok meggyőzéséért, hiszen azoknak elegek ez elvégzett kísérletek, de az ikerparadoxon annyi embert érdekel, hogy már csak a társadalom által viselt költségek fejében megérdemelne a laikus közönség is egy nyilvánvaló demonstrációt.
Ennek a látszólagos eltérésnek az oka tehát az eltérő szinkronizációkban rejlik.
Ha a valóságban nem járnak másként az órák, akkor az iker visszatér és nem lesz idősebb. Sem fiatalabb. Ugyanolyan idős lesz mindkét iker.
A probléma az, hogy az ugyan igaz, hogy a tapasztalt eltérés oka ebben az esetben (vagyis egyirányú mozgá esetén) valóban a szinkronizációk különbözősége, de sajnos olyan szinkronizációt meg nem lehet csinálni, ami minden rendszerben meg is tartaná a szinkront. Tehát egy "jobb szinkronizálással" nem lehet eltűntetni az ikerparadoxont. Vagyis, hiába nevezed a szimmetrikus idődilatációt látszólagosnak (tulajdonképpen még meg is teheted, hogy a "megfigyelőfüggő" szó helyett a "látszólagos"-t használod), az ikerparadoxon akkor sem lesz látszólagos. Az minden megfigyelő számára ugyanazt azeredményt adja! Fura ugye?
hát azt az ejtőkísérletet azért én nem nevezném "fizikai indoknak". ezt a pocsék kísérletet sose szabadott volna elvégezni, már az összeállításból nyilvánvaló, hogy ennek kiértékelhető eredménye nem lehet. ilyet még egy közepes képességű egyetemista se csinálna, ez egyszerűen a tudományos erőforrások elpazarlása.
egyébként, tényleg az egyetem a hülye. az ilyeneknek, mint te, azt kéne mondani, hogy rendben, bármit csinálhatsz, de a feltételek a következők: minden költséget állni kell, a portás 5 percnyi munkadíjától kezdve az összes megbeszélésre fordított idő (mérnökóradíjjal), valamint le kell tenni egymillió eurót letétbe, kár esetére. ha az egyetemen nem élhetetlen tudósok lennének, akkor az ilyen skizókból sok pénzt lehetne keresni. mert a skizo nem áll le, hanem összeszedi a pénzt, ha nem eszik, akkor is.
"Ennek a látszólagos eltérésnek az oka tehát az eltérő szinkronizációkban rejlik."
Az eltérés valóban a szinkronizációk eltéréséből ered.
De az órák eltérése nem látszólagos, hanem valódi, mert ha megteszel egy kört az egyik órával, akkor visszatéréskor mást fog mutatni, mint a helyben hagyott óra.