Keresés

Részletes keresés

bd Creative Commons License 2002.12.18 0 0 127
Üdv!
Összezavarodtam.
4/00 vagy 4/01 4/12 8/08 ?
Melyik mire és kik számára?
bd
J.Zoli Creative Commons License 2002.12.17 0 0 126
L-Wolf

Antennacsatit?

A saját gumiantennáját kiszedtem, egy csavarral nyomja oda a gumiantenna alján lévő lapos furattal ellátott érintkezőt a nyákhoz.Vettem többféle SMA aljzatot, és némi átalakitás után a "négylábu" felelt meg erre a célra, (ha találok képet róla,belinkelem). Nagyon rövid vezetékkel a nyákra forraszottam,természetesen mindkét pontot megfelelően bekötve (melegpont és test). Hát igy alakult ki a végleges strapabiró formája némi ferrobond igénybevételével,és ha kézben akarom használni, felcsavarozom az SMA csatlakozós 400Mhz-es kis gumiantennát.

jzoli

Előzmény: L-Wolf (125)
L-Wolf Creative Commons License 2002.12.17 0 0 125
Hello,

érdekesek a kísérletek, a Kékes különösen.

Az antennacsatlakozót hogyan/hova építetted a rádióba?

Előzmény: J.Zoli (124)
J.Zoli Creative Commons License 2002.12.17 0 0 124
...

Kisérlet 3:
Velence-kilátó, autó, mágnestalpas antenna,mobil urh rádió.PMR frekin néztem szét, pár hivást leadtam, erre megkérdezte valaki hogy meddig leszek a csatornán,mert ök dolgoznának.Mondom nem sokáig, csak próba volt, miért hol dolgoztok?
Azt mondja: Dunaujváros, csak Ö az emeletes ház tetején volt, a többiek akikkel beszélnie kell, lent vannak. (Azokat nem vettem)

...

Kisérlet 4:
Kirándultam párommal Kékestetőre, fel a toronyba, a kilátóba.(Ahol a sok kisüveges piák vannak vitrinben). GSM elővesz, havert felhiv BP-en. Kapcsi be az URH-t! Neki mobilrádió, tetőantennával, nekem PMR (Alan-456). ÖSSZEJÖTT !
Aztán megkerestük a torony melletti geoládát, tök jó volt.

Hát ilyenek is vannak, de ne feledjük, amit irtam: ezek különleges helyzetek, poziciók.Városban gyökeresen más a helyzet !
Amit irtam az elején hogy városban meddig hallottam a PMR-t, az a jó antennáknak (Diamond) köszönhető.

üdv mindenkinek

bocs a hosszura sikeredett irományért

J.Zoli Creative Commons License 2002.12.17 0 0 123
...

Kisérlet 2:

Helyszin: Fent a Szabhegy tetején.1 amatör kézi, és 1 PMR volt nálam.
Az amatör kézivel szkenneltem PMR frekin mikor hallottam kissé távoli beszédet,nembudapesti tájszólással.Beszóltam nekik,hallanak-e:igenlő válasz,kérdem honnan:Mátraszentimre. Pechük van mert mellettük voltam többször Mátraszentlászlón télen haverokkal, igy le tudtam ellenörizni könnyen,hogy igazat mondanak-e.Átmentek a "vizsgán".Közben kipróbáltam a PMR-t is, azzal csak felnyujtott kézzel tartva a rádiót hallottak.

Nem kell meglepödni, mert ha a 2 rádió (itt PMR esetében még jobban igaz) "látja" egymást, hihetetlen összeköttetések jöhetnek létre !

folyt köv

J.Zoli Creative Commons License 2002.12.17 0 0 122
Hello mindenki

örülök hogy ilyen topik is van.
Rádiózom egy ideje, Van a PMR-el is egy-két tapasztalat, kisérlet.
Megosztom veletek ,hátha érdekel valakit.

Rádió ALAN-456

Kisérlet 1:
Szereltem a kis ALANra egy SMA csatlakozót, és tetőantennára csatlakoztattam.Kertes ház, dél-Budán, 11dB nyereségü antenna 434Mhz-en. 446Mhz-en is csak 1.5 volt az SWR, igy jónak mondható ott is. Mi kocsival egy nagyobb teljesitményü rádióval, és 5dB-es antennával elindultunk a Lágymányosi hid felé, Végig jó volt, át a hidon,müködött.Könyves Kálmán, Fradipálya: még jó volt, tovább a Köbányai ut felé: szakadozott.
Maradva a nagy körgyürün uton, a Hungárián a Fogarasi magasságában ismét hallható volt, aztán megszünt, majd a Vidámpark mellet a felüljárón megint jó volt, utána eltünt, majd az Árpád hidon lett meg ujra a kapcsolat.
FIGYELEM: ez nem vonatkozik minden PMR-re, hiszen itt extrém jó körülmények lettek kreálva.
Csak hasonlitásképpen:a kézi antennák nyeresége a PMR rádiókon jóval 0 dB alatti érték...

folyt köv

J.Zoli

magpet Creative Commons License 2002.12.16 0 0 121
Ja, még annyit, hogy szemre a 220-as antennája jobb nyereségűnek tűnik, mert jócskán hosszabb, mint a 700-asé. vagy elképzelhető. hogy abban valami csuda-anyagot alkalmaztak? Tudom hogy a nyereséget kissé befolyásolja az antenna vastagsága is, de valamiért mégiscsak van egy ilyen érzésem.
Rádiótechnika-guruk???
Előzmény: magpet (120)
magpet Creative Commons License 2002.12.16 0 0 120
Ma próbálkoztunk átvitelileg. A paraméterek:
Flektogon a XVI-ban, én a XIV-ben, ő a 4. emeleten, én a 10-iken. GPS szerint 3.6km távolságban, elméletileg optikai rálátás. Nála az új MT700, nálam a régebbi MT220 (Cobra). Az érdekes jelenség az volt, hogy én tökéletesen hallottam az ő adásait, ő viszont semmit nem hallott belőlem. Mindkét oldalon kipróbáltuk mindkét rádiót (nála egy pár MT700, nálam egy pár MT220), az eredmény folyamatsan ugyanaz.
Szerintetek a 700-as vételérzékenysége, vagy a 220-as adásteljesítménye a beteg?

Egy biztos, a voda és a westel jól járt a kísérlettel, mert közben valahogy kommunikálnunk is kellett. :))

Előzmény: L-Wolf (118)
lotht Creative Commons License 2002.12.16 0 0 119
Na jó.
Vasárnap este még kapható volt a soroksári EW-ben 25-ért az MT700.
Előzmény: L-Wolf (117)
L-Wolf Creative Commons License 2002.12.16 0 0 118
Meghalál ez a topic?

Nincs story, tanács, kérdés, link, sufni-tuning?

Minden csndes lett télre...

L-Wolf Creative Commons License 2002.12.10 0 0 117

Az Electroworldben most 25e-ért adnak egy pár Cobra MT700-at, ezért sajnos nem tudtam ellenálni, hogy megvásároljam ezt a majdnem felesleges dolgot, de már kicsiny gyermekkorom óta vágytam egy adó-vev?re. Böngésztem az inetet, a spec. táblázatokat és ezek alapján jó választásnak t?nik. Amúgy a szettb?l az egyik rögtön elromlott, úgyhogy mentem vissza cserére. (3 napon belül kicserélik, vagy a pénzt megtérítik / utána Kispestre kell meni javíttatni, természetesen hétköznap, munkaid?ben) Remélem az újak nem tartogatnak hasonló meglepetést (bár sokkal jobb, ha ilyen hamar romlik el, mintha 2-3 hónappal kés?bb). Szóval ha vennétek (vagy karácsonyra ajándékoznátok), akkor bontsátok ki rögtön, és 3 napig tartsátok folyamatos üzemben.
HG4I Creative Commons License 2002.12.10 0 0 116
Sziasztok!

Az ANICO Kft-nél
december 31-ig igen sok forgalmazott termékre - köztuk az összes YAESU radióamatőr adóvevőre - 10 % árkedvezményt kaphattok a Radiótechnika decemberi számában talaható bónusz-szelvény felmutatása ellenében.
Akciós lista megtalálható:
www.anico.hu

ANICO Kft.
1132. Budapest, Visegrádi u. 36.
(1) 329-4089
bp@anico.hu

üdv: HG4I

HG4I Creative Commons License 2002.12.04 0 0 115
Bocs az elírásokért, még korán van - nekem.
jobnak=jobbnak, kieríthetelen=kimeríthetetlen, készülékeinkbő=készülékeinkből, lefjobb=legjobb.
Mégegyszer elnézést...
HG4I
Előzmény: HG4I (114)
HG4I Creative Commons License 2002.12.04 0 0 114
Kedves Lud!
Egyetértünk... Szegény takarítók úgy kapták kézbe a rádiót, hogy benne volt két lezérés is (PL=CTCSS és DCS is) - de hát az első "komolyabb tasztatúra-basztatás" után (bocsánat a kifejezésért, de erre nincs jobb) mindenki jobnak látta a lezáratlan csatorna-beállítást.
/Ugyanis fellépett a "cica - gombolyag effektus", ahogy mondani szoktam: az egyszeri felhasználónak két tekerő és egy gomb használata a varációk kieríthetetlen tárházát jelenti. Vagyis mentálisan sok neki... ez nem lebecsülés, vagy megbélyegzés, hanem tényeken alapuló tapasztalat. Ugyanis nekik a rádió egy használati (munka) eszköz - ellentétben velünk, akik a rádiózás szerelmesei vagyunk és készülékeinkbő a maximumot akarjuk kicsikarni. A profi felhasználónak - használati értéke szempontjából - a lefjobb rádió az, amelyiken egy hangerőszabályzó, meg egy adás-vétel kapcsoló van, legfeljebb egy csatornaváltó lehet még./

üdv: HG4I

Előzmény: Lud (112)
magpet Creative Commons License 2002.12.03 0 0 113
Valóban, a takarítók PMR-eznek, ők észlelték az én renitens magatartásomat, és jelezték a szekuritátoroknak. Ez utóbbi brigád aktuális szakembere volt az igazi vértapló, akinek szemlátomást hosszú ideje ez volt a legkomolyabb orgazmusa. Az engem figyelő majd "felnyomó" takarítónénit nem hibáztatom, ő tényleg elég egyszerű (nem a szó rossz értelmében!) emberke, teszi a dolgát, és mivel valami rendkívülit észlelt, jelezte ezt a feljebbvalójának. A takarítók főnöke is normális volt, majdhogynem együtt hülyéztük le a túlbuzgó biztonságiakat. A hiba alapvetően ott van, hogy szerintem egy biztonsági szolgálat tagjainak rendelkezniük kéne minimális intelligenciával (a dialógot köszönéssel kezdjük, stb.), valamit szakmájukkal kapcsolatos alapismeretekkel. De mint azt kis hazánkban tapasztalhatjuk, naponta létesülnek új "ilyenolyan szekuriti"-cégek, ahová felvesznek fűt-fát, a jelentkezők pedig nem akadémikusok, mert azok már dolgoznak máshol. A szekuriti-rabszolga (tisztelet a kivételnek) génálományából fakadóan alkalmatlan a normális kommunikációra, a főnöke meg alaposan leszarja a kérdést, ő zsíros számlát ír a megrendelőnek, és alamizsnát fizet a hősnek. Ennyi.
Előzmény: HG4I (111)
Lud Creative Commons License 2002.12.03 0 0 112
Comprendo senor.
Azért, ha szelektív hívóval operálnának mégse kellene Magpet társunk vásárlási szokásain bigbraderkedni. Másrészt a fellépő menedzser nem HIF, h leossza az étert.
Még jelenleg kevesen használnak PMR-t, de ha ez változik, aligha lesz tartható a helyzet, kivált a szabadtéri helyeken, ahol akár kilométerre is lehet a zavaró csacsogó állampolgár.
Előzmény: HG4I (111)
HG4I Creative Commons License 2002.12.03 0 0 111
Na, akkor jól éreztem, hogy elbeszéltünk egymás mellett......
Tehát a takarítóknak (a cégüknek) van rádiójuk az áruházban, akik mindösszesen vannak vagy öten, és semmi közük sincs az Auchanhoz. Szerződés alapján takarítanak. Ők nem fognak saját hálózatot üzemeltetni, mert drága, ezért van PMR-jük. Vagyis a rádió nem az áruházé!
Remélem így már "csíszta".
üdv: HG4I
Előzmény: Lud (110)
Lud Creative Commons License 2002.12.03 0 0 110
Bármelyik, ami mondjuk 50 főnél többet foglalkoztat - áruljon bugyit, pucoljon vécét, tervezzen sugárhajtóművet, mindegy.
Más kérdés, h ehhez túlontúl magas hosszúsági fokon vagyunk és rossz irányba.
Előzmény: HG4I (109)
HG4I Creative Commons License 2002.12.03 0 0 109
Kedves Lud!

Írod: "Úgy gondolom, h egy magára valamit is adó cég nem nyilvános rádióhálózatot használ...."
Most melyik cégre is gondolsz?

Előzmény: Lud (108)
Lud Creative Commons License 2002.12.03 0 0 108
Nickedből kitűnik, h nagyobb rádióamatőr múltad van, mint nekem. Úgy gondolom, h egy magára valamit is adó cég nem nyilvános rádióhálózatot használ, bármennyire is ilyenek voltak a gyökerek, lsd. taxi. A sportcsari építésénél pedig ez kifejezetten gondatlanság, elég csak a darubalesetekre utalni.
Természetesen meg lehet oldani az ilyen szitukat két jó szóval, de most az én olvasatomban nem ez történt.
Előzmény: HG4I (107)
HG4I Creative Commons License 2002.12.03 0 0 107
Kedves Lud!
Én kissé másképp látom.....
Valóban taplók az Auchan (egyébként külsős, nem az áruház saját alkalmazottai, hanem a B3 Kft-é) biztonsági őrei.
De: az ott takarítók is külsősök, semmi közük az Auchan Mo. Kft-hez. (Comatec Kft.) A megrendelő több havi számlával tartozik nekik - az országban több áruházukban ők takarítanak! Sok píz! -, ettől aztán elég csórók...
Örülnek, hogy ilyen - egyébként kellemesen, probléma-mentesen használható - rádiót tudtak venni. Persze, egy takarító mit tud a rádiózásról, meg PMR szabványról, meg ilyesmi.....? Semmit! Nem is várható tőle el. Ezért aztán ha zavarják, ő se lesz rest és nyomkod.
Jogilag a biztonsági őrnek abban igaza van, hogy a magánterületen nem használható az eszköz, kizárólag a tulaj engedélyével. Csakúgy, mint a fényképezőgép, stb.... (Az is igaz, a rádióhullám nem áll meg a telekhatáron.) De akkor a mobil telefonok használatát miért nem tiltják meg az áruház területeén? (Tehát nem következetesek...) Ettől még az ilyen gondokat meg lehet oldani két jó szóval és kompromisszummal - mint ahogyan történt is.
Tehát az igazságnak sok oldala van és mindegyik lehet igaz....
üdv: HG4I
Előzmény: Lud (106)
Lud Creative Commons License 2002.12.02 0 0 106
Szerintem ez felháborító.
1. Valamirevaló cég építsen ki saját DECT rendszert, a corában pl. asszem ez van. Ha annyira nímandok, h PMR-rel dolgoznak, akkor is udvariasan kérjék meg a tisztelt vásárlót, h ugyan használjon másik csatornát.
2. Kb. ezer módja van, h a "titkos" árakat kiszivárogtassák, legegyszerűbb mobilon.
Előzmény: magpet (105)
magpet Creative Commons License 2002.12.02 0 0 105
Aranyos dolog esett meg velem aminap:

Asszonykámmal és anyósommal elmentünk vásárolni a budaörsi Auchan-ba. Nagybevásárlás, két szekérrel két csoportra szakadtunk, közben PMR-en tartottuk a kapcsolatot, ami igen jól bevált módszer a folyamatok gyorsítására. Ám hirtelen egy magasan képzett szekuritátor ugrott elém, és az ÁVH-s témájú filmekből ellesett módszerekkel vallatni kezdett:
-Maga kinek diktálja az árakat?
vad röhögésbe kezdtem, bela az ő arcába, válszolni nem tudtam. Őt ez kicsit bosszanthatta, mert vérben forgó szemekkel folytatta:
-Na mondja, mondja! Kinek diktál itt?
Összesezdtem magam, vázoltam neki a helyzetet (asszony, másik kocsi, stb.). Erre azt követelte, hogy azonnal hagyjam abba. Tájékoztattam, hogy nem hagyom, mivel a PMR egy nemzetközi szabvány, ami nekem is lehetővé teszi, hogy szabadon rádiózzak bizonyos országokban, köztük Magyarországon is. Erre a tarack azzal állt elő, hogy "de itt nem, mert ez magánterület". Konstruktív módon, segítő szándékkal rákérdeztem, hogy ezt a rádióhullámokkal is megbeszélték-e, mert azok olyanok, hogy akár kintről is bejönnek. A bejáratnál kiírva pőedig nem volt. Azzal otthagytam, és tettük tovább a dolgunkat.
A történet viszont nem ért véget! Arra lettem figyelmes, hogy takarítónénik hada figyel rám nagyon csúnyán, mikor a rádió a kezemben van. Az egyik pedig - a Tom&Jerry-kben látható módon - kiugró szemekkel észlelt, majd elviharzott, és másodpercek múlva egy főnök-félével tért vissza, hevesen mutogatva felém. Ekkor már vigyorogva integettem az embernek a PMR-rel, aki hozzám lépett, és az őr-félénél klasszisokkal értelmesebb módon előadta, hogy a takarítók mindent hallottak, és jelezték a támadás tényét a szekutitációs főosztálynak, akik haladéktalanul intézkedtek lekapcsolásomat illetően. Neki is meséltem a PMR szabványról, a nyilvános csatornákról, valamint arról az igen egyszerű rádiós-etikett paragrafusról, hogy ha beleszólnak a csatornámba, akkor szépen szólok, hogy bots, de itt most beszélgetnénk, válassz másikat ha tudsz. Ezzel szemben ők minden adásomat vad talk-nyomogatással igyekeztek elnyomni. Hosszas elemzér után rájöttünk, hogy a takarítók 4/00-n vannak, így én kedvesen elbúcsúztam az egész brigádtól rádión, majd elhagytam a csatornát.

Az egyik fontos tanulság: ha a budaörsi Auchanban vagy környékén jártok, köszöntsétek PMR 4/00-n a takarítóbrigádot, és közben diktáljátok az árakat a szemközti Tesconak, ugyanis mint kiderült, ettől félnek. :))

NÓZI Creative Commons License 2002.11.27 0 0 104
Szerintem egy hobbista PMR-esnek ez egy kicsit drága, de ettől függetlenül a YAESU nagyon jó márka.
Előzmény: HG4I (103)
HG4I Creative Commons License 2002.11.27 0 0 103
Sziasztok PMR-ezők!

Megérkezett a YAESU új PMR készüléke, a VX-146.
Saját akkuval, asztali töltővel szállítják készletben. Ipari kivitel és vízállóság, az ára 61.250 Ft.

Üdv: HG4I

Lud Creative Commons License 2002.11.15 0 0 102
Szombat a Vértesben túrázunk, majd a 4/12-őn figyelünk, meg dumálunk.
HG4I Creative Commons License 2002.11.15 0 0 101
Úgy legyen, kedves kolléga(ák)!
Előzmény: schlumberger (100)
schlumberger Creative Commons License 2002.11.14 0 0 100
Jé, most vettem észre: eljutottunk a 100. beírásig! Éljen soká a fórum!
Előzmény: schlumberger (99)
schlumberger Creative Commons License 2002.11.13 0 0 99
No, kellemes lehetett kihalászni...
Előzmény: NÓZI (98)
NÓZI Creative Commons License 2002.11.13 0 0 98
Igy izgalmasabb a buli. Azt még nem is írtam, hogy mind ez október végén, és este 10 körül történt.
Előzmény: schlumberger (97)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!