Keresés

Részletes keresés

tuutuu Creative Commons License 2007.08.12 0 0 44109

És ha marad?

A forró víz fertőtlenít, ami homok, ilyesmi a vízbe kerül, az leülepszik, le kell róla önteni a lét.

Én midig "asztali só" nevezetű borzalmat használok, mert ahhoz tudok tartani. Csináltam már tisztítottat is, de minek, mielőtt nekilátok, egy tejfölös pohárban feloldom a sót, aztán az alján levő borzalomról leöntöm a sós vizet...:}}}

De az így leöntött vizet be is lehet párolni, és tessék, ott a tiszta só.

Télen a fűtőtesten, nyáron meg csak úgy bepárolódik...:}}

Előzmény: VKOrsi (44102)
ZsuR Creative Commons License 2007.08.12 0 0 44108
A salatahoz a piros heju krumplit szeretem aminek feher a husa - meg van egy sarga husu is, annak olyan az ize, mintha vajas lenne :)) - nagyon finom.

Nem minidg szoktam a salatahoz, purehez lehamozni a krumplit! Vizet meg nagyon keveset teszek ra.

Meseltem mar errol a receptrol?

Előzmény: ribizli (44106)
bd Creative Commons License 2007.08.12 0 0 44107
Éjszakánként kijárva a konyhába kedvenc kortyom a krumplilé, a karfiollé, a brokkolilé és még egy pár friss zöldség leve.
Másnap már nem szeretem.
Előzmény: ribizli (44106)
ribizli Creative Commons License 2007.08.12 0 0 44106
A főzővizet nem héjában főtt krumplinál lehet megtartani, és krumpli-krémlevessé átlényegíteni.
1-2 evőkanálnyi krumpli szétnyomva nem árt bele :), a levet ízlés szerint sózni, borsozni, szerecsendiózni, tejföllel behabarni, a végén sok petrezselyemzölddel megszórni.
Nagynéném ötlete, ő a krumplipüréhez is kockára vágva főzte a krumplit, hogy lehessen ilyen leves is. :)
Én néha a leszűrt levet félreteszem és egyéb zöldséges leveshez öntöm, 1-2 napot kibír hűtőben.
ribizli
Előzmény: VKOrsi (44102)
rollller Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44105
mar fo a krumplim, ez lesz a koret a holnapi fott marhahus melle:)
Előzmény: ribizli (44099)
ZsuR Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44104
EN is. . .! Tejfolosen, majorannasan. . .!
Előzmény: ribizli (44101)
ZsuR Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44103
Nem - a fozovizet le kell szurni, es a forro krumplit meg a gozben hagyni puhulni. Mindig szoktam ezt csinalni sima sosvizben fottel is, valahogy masabb az ize, mint ha csak megfozod teljesen puhara, leszurod es kesz.

Előzmény: VKOrsi (44102)
VKOrsi Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44102
szóval, ha jól értem, akkor a főzővízből lesz a lé is?
és le lehet a krumplit annyit pucolni, hogy abban semmi földmaradvány ne maradjon?
Előzmény: ZsuR (44098)
ribizli Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44101
Nem, bár a múltkor ennél a nyárinál eszembe jutott, aztán valahogy mégis kimaradt.
De krumplileveshez vagy -főzelékhez mindig teszek, sőt, néha azért főzök krumplilevest, hogy legyen mihez majorannát tenni. Imádom. :)
ribizli
Előzmény: ZsuR (44100)
ZsuR Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44100
Igen, azt hiszem a jo krumlisalatahoz elengedhetetlen, hogy adjunk idot arra, hogy felszivja a meleg krumpli a salataontetet.

Friss majorannaval probaltal mar csinalni krumplisalatat?
Előzmény: ribizli (44099)
ribizli Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44099
Én a múltkor kreáltam egy "nyári" krumplisalátát:
kisebb krumplikat negyedelve főztem meg sós vízben, közben összekevertem a mártását.
Zöldhagymát felkarikáztam a szárával együtt, natúr joghurtot pár kanál tejföllel, kevés sóval, feketeborssal összekevertem, kis olívaolajat is tettem hozzá, és a megfőtt-leszűrt krumplit azon melegében a mártással és hagymával összekevertem. Hűtőben érleltem kb. fél napig, nagyon finom lett, jól felszívta a krumpli a mártást, és az újhagyma ízét is integrálta! Kíváncsiságból kipróbáltam még egy kis snidlinggel is, nem ártott neki.
Kanbéka-féle cukkiniropogóshoz ettem, hmm, ismételni kellene.
ribizli
ZsuR Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44098
Az anyukam mindig hejaban fozte-es en is.
A zellert (ha zelleres krumplisalatat csinalsz) nem szoktam felszeletelni fozes elott, mert ugy konnyebb szetfozni - hanem csak negybe vagom, es par percig fozom csak. Aztan szeletelem - en szeretem nagyobb szeletekben, hasonloan a krumplihoz.
A fozovizebe ecetet teszek es cukrot, az a salatale.
Retegenkent teszem egy talba: krimpliszelet, zellerszelet, hagymaszelet es a vegen raontom a meg meleg ecetes levet, a tetejere meg borsot szorok, zeller levellel diszitem.
Nagy volt a meglepetesem, hogy mekkora a sikere - mint a magyar uborkasalatanak!

Itt egy masik recept, keszitettem parszor, nagyon izlett ez is - igaz, teljesen mas kategoria!

Kedvenc TV szakacsnom receptje:
Herb Potato Salad
Copyright 2006, Ina Garten, All Rights Reserved

1.5 kb feher krumpli
so
2 ek szaraz feher bor - amit szivesen innal is, jo minosegu
2 ek csirke husle
2 tek citromle
2 gerezd foknagyma, aprora vagva/nyomva
1/2 kk Dijon mustar
frissen orolt fekete bors (van aki feheret tesz ilyenkor, hogy ne latszodjon, de en szeretem latni)
2/3 csesze oliva olaj
1/4 csesze hagyma, finomra szeletelve
2 ek finomra vagott tarkony (tarragon)
2 ek finomra vagott petrezselyem (lapos levelu)

Fozd a krumplit hejaban, sos vizben 10-15 percig (nem teljesen, csak a kes menjen bele - annyi eleg).
Szurd le, es takard le a fazekat, tegyel ra konyharuhat, hogy a gozben meg tovabb puhuljon a krumpli (15-20 perc)
Egy talban keverd ossze habverovel a hozzavalokat, a hagyma, tarkony, petrezselyem kivetelevel.
A krumplit vagd kockakra, ontsd ra az ontetet - aprankent, adj hozza ahogy felszivja, ne legyen lucskos.
Add hozza a hagymat, tarkonyt es petrezselymet, sot, borsot izles szerint.
Hutoben erleld par orat talalas elott. Hidegen vagy szobahomersekleten talald.

Amit kihagytam parszor az a csirkele volt, megduplaztam a bort.
Ha van jegkockatartoban fagyasztott csirkeleves vagy csontle az tokeletes ehhez!
Előzmény: Cesete (44089)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44097

Ja!

A zellernél még az a trükk, hogy az abálóvizébe teszek pár csepp citromlevet, így szép fehér marad.

Előzmény: szysssz (44095)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44096
Anyám mindig zellerrel készítette. A darabolás ízlés dolga, lehet kisebb szeletekre vágva hozzátenni, és adagoláskor a tálkákon még finomra vágott zellerzölddel megszórni. Nálunk a rántott hús rizzsel, és krumplisalátával volt komplett.
Előzmény: szysssz (44095)
szysssz Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44095

A lilahagymát csak zsíroskenyéren (esetleg díszítésként) tudom elképzelni, de felfújt divatnak tartom.

Hagymának azt tartom, ami már pucoláskor is könnyet csal a szemembe. Ezek hagymakupola alakúak, sötét a héjuk és nem túl nagyméretűek.

Salátába a hagymát hosszában kettévágom, a vastagabb részét bevágom és keresztben - nem túl véknyan - felszeletelem. Így roppan a hagyma a fogad között és jobban érzed az ízét is.

 

NP! Ez a zelleres változat felkeltette kíváncsiságomat. Alkalomadtán kipróbálom! :))

 

Előzmény: Cesete (44092)
Cesete Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44094

ó, köszi! ezek az igazi trükkök:)

de zeller most nem kerül bele, mert nincs itthon és a kiskorúak nem is szeretik:(

Előzmény: nagypapi51 (44093)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44093
Gusztus dolga. Sztem nem ízesebb lilahagymával, max. kevésbé hagymaízű, de ez sem mindig igaz. Ráadásul az ecetes lében kifakul a színe. A melegen meghámozott krumplit az előre összeállított salátalébe karikázd, és legalább 2 órán át érleld a hőtőben. Én vékony hasábokra vágott zellert is teszek bele, úgy, hogy 3 percig lobogó sós vízben főzöm, majd leszűrve megy a lébe. Nagyon megbolondítja. Tálaláskor frissen őrölt feketebors, pirospaprika és olaj kerül még rá.
Előzmény: Cesete (44092)
Cesete Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44092
köszönöm! és, ugye, ízesebb lila hagymával? (van itthon másfajta is)
Előzmény: szysssz (44091)
szysssz Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44091

Szerintem héjában főtt krumpli kell hozzá, bár vannak, akik vízben főtt krumplival készítik. - ez utóbbi nem az igazi!

A lényeg: a krumpli mellé sok "szálasra" vágott hagyma, s néhány órás érlelés szokásos (ecetes-cukros) salátalében, vagy majonézben. Ha az előzőt választod, tálaláskor megszórhatod frissen őrölt borssal is.

Előzmény: Cesete (44089)
VKOrsi Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44090
igen. jobb íze lesz.
Előzmény: Cesete (44089)
Cesete Creative Commons License 2007.08.11 0 0 44089

khmmm:), ugye a krumplisalátához héjában kell megfőzni a krumplit?

(Horváth I. nem említi...)

ribizli Creative Commons License 2007.08.10 0 0 44088
Én nem centrifugálnám, csak simán turmix, és a pépet forralnám egyet, vagy kidunsztolnám, mint a befőtteket (azaz üvegbe bele, lezárni, aztán nagy fazékban, gőzben sterilizálni).
Amúgy _szerintem_ nagyon fajtafüggő, jó lesz-e a körtéből bármi forralt dolog, némelyek zamata elillan főzés közben, szóval mielőtt nagyobb adagokat készítesz, tesztelj.
Likőr is lehet opció. ;)
ribizli
Előzmény: tapirka1014 (44085)
dalia Creative Commons License 2007.08.10 0 0 44087
hát de érdekes, én pont az ellenkezőjét állapítottam meg. hogy jól néz ki, de nagyon vastag a héja, nyersen ezért nemfinom, sütve meg túl vékony a húsa és a zöldhöz képest íztelen... nekem nem jött be.
Előzmény: ribizli (44082)
Thor Creative Commons License 2007.08.10 0 0 44086

Gyümölcscentrifuga, forralás, üveg szája szalicillal bekenve, melegdunszt.

Almalével legalábbis ezt csinálja az egyik nagynéném, és neki beválik évek óta.

Előzmény: tapirka1014 (44085)
tapirka1014 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 44085
sziasztok!

van egy csomó körténk, lekvárral és befőttel már tele a padlás, az jutott eszembe, hogy csinálnék télire rostos körtelevet, de sehol nem találok hozzá receptet.
Hogy csináljam, hogy finom legyen és ne romoljon meg?

Bocs, moes, hogy nem téged kérdezlek, de nem vagy onlány jelenleg, éjjel meg nem hívlak telefonon :-)))
Thor Creative Commons License 2007.08.07 0 0 44084

Ő az egyik alapanyaga a zakuszkának is, pont az általad vázolt tulajdonságai miatt.

Nagyon faksznisak eleve sütve-lehéjazva teszik bele (a paradicsompaprikát úgyszintén), így a gyomorégésre hajlamosak is ehetik aztán bátran, de azért az nemsemmi meló.

Előzmény: ribizli (44082)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.07 0 0 44083
Ez is régi magyar fajta, anno Kocsolai néven volt ismert, aztán hosszú időre kiment a divatból. Pár éve kezdték újra termeszteni, nagyon jól tárolható. Nyersen szeretem salátában, főzve/sütve nekem kicsit kesernyés ízű.
Előzmény: ribizli (44082)
ribizli Creative Commons License 2007.08.07 0 0 44082
Kipróbáltam a kápia típusú paprikát, finom.
Egy ideje lehet kapni Bp, Kolosy téri piacon, és kíváncsi lettem, mitől jó/más, mint a "normál" zöldpaprika - már azon túl, hogy ennek gyönyörű bordóspiros színe van. De piros a "normál" zöldpaprika is tud lenni, ha hagyják.
Szóval a kápia paprika attól más, hogy egész vastag húsú, és az íze állítólag picit hasonlít a paradicsompaprikáéra. Valamint ez a fajta kiváló grillezni, meg sült-paprika salátának.
Tehát vettem néhány darabot, és a padlizsánnal azonos módon megsütöttem - a hagyományos vas palacsintasütőt a legnagyobb gázrózsára teszem, bele a zöldség, a konyhaablakot kitárom, és hadd füstöljön. Teljesen szenessé sütöttem a héját, majd egy zacskóba tettem (vigyázni kell, hogy hőálló legyen!), hagytam langyosra hűlni, aztán gyönyörűen le tudtam fejteni a feketévé vált héját egy kenőkéssel, könnyen kijön a csumája is.
Félbevágtam, kiterítettem - itt eszembe jutott, milyen szépen meg lehetne tölteni valami jó sajtkrémmel -, aztán lekapargattam óvatosan a kenőkéssel a maradék héjdarabkákat és magokat, vastagabb csíkokra vágtam, és ment egy tálba. Amikor mindegyiket feldolgoztam, kis olívaolajat öntöttem rá, sóztam (kivettem az ebédhez valót belőle), a többihez még pici borecet megy majd.
Kíváncsiságból egy "normál" szép piros paprikát is megsütöttem - ég és föld a különbség állagban, hámozhatóságban és ízben is.
A kápiának kellemesen savanykás íze van, és hiába sült feketére a héja, ruganyos maradt a húsa, de finom füstös is.
Azt hiszem, nem olcsó - 500 Ft körül volt 1 kg -, de ha egy saláta egyik alkotórésze, már vállalható lehet.
A sütés és hámozás is gyors, ha rájön a technikára az ember.
ribizli
zrínyi62 Creative Commons License 2007.08.06 0 0 44081
köszönöm, kezd derengeni,
Előzmény: Vének Tanácsa TM (44074)
tuutuu Creative Commons License 2007.08.06 0 0 44080

Köszönöm, ettől okosabbak lettünk...:}}}

Pl. én is azt hiszem, hogy az alapanyagtól, az időzítésektől, meg a hőfokoktól lesz tökéletes-közeli egy kaja...:}}}

 

tuutuu

most Gonosz

 

P.s.: én se nagyon tudnám reprodukálni, mikor, mit, hogyan , mennyiből csináltam, még a kőlevesből se, pedig azt aztán sokat követtem már el...:}}

Előzmény: Vének Tanácsa TM (44079)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!