Keresés

Részletes keresés

Sequoia Creative Commons License 2001.01.30 0 0 921
Üdv mindenkinek!
Megjelenek a következő kérdésemmel. Ez a technikáról szól. Tud valaki javasolni olyan helyet Budapesten, ahol olcsón lehet beszerezni az alap műszaki eszközöket? 100 liter körüli akváriumhoz kéne a lehető legolcsóbb de nem sz@r felszerelés: szűrő, fűtő és esetleg lámpa.
A lámpákkal kapcsolatban egyebek is érdekelnének. Például hogy ki mivel világít – milyenek a tapasztalatok az akváriumra illetve akváriumi növényekre specializált fénycsövekkel. Mennyire rizikós dolog házi lámpatestet barkácsolni – nem tudom, bele merjek-e vágni a vízmelléki elektronika kritikus feladatába, de a készek iszonyú drágák. És hogy álltok a fény mennyiségével? Én sok növényt szeretnék tartani, vízből kinövőket is – vajon érdemes két párhuzamos neoncsövet használni? (86x30 alap, 40 magas a medence, ebből kb. 30 centi víz lesz).

Más. Ha már állandóan zargatlak titeket tippekért, gondoltam, beszámolok a megvalósításról is nektek. Ez most kezdődik. Kerítettem jó kis bútort, és jól elszöszmötöltem vele, amíg összeraktam pár kis módosítással és lelakkoztam. Az akváriumom most készül, szombaton megyek érte. Egyébként a NagyGabóca és Cicó által javallott helyen csinálják, még egyszer köszi a tippet, tényleg nagyon rendesek. Szőlőtőkék és szép gyökerek áznak vödrökben, begyűjtöttem többet, hogy tudjak válogatni, amikor sor kerül rá. Egyelőre itt tartok.

Ja, és Mister, ha tényleg fölösleges az a kvarchomok, akkor érdekelne, hogy hol vagy található. Van ugyan nekem is vagy 20 kiló, de nagyon finom szemű, szerintem 1 milliméter körüli.

PECSKEKE Creative Commons License 2001.01.29 0 0 920
mister + Nibiru + H.I.M. !

Milyen anyag boritja nalatok az aksi aljat?????
Latom es irtad mister,hogy nalad kvarchomok. Nekem regen ez volt, de MINDIG "szaros" volt es a halak felkavartak, a felkavart homokot a szuo beszivta. Nalatok ez hogy van?
Most van egy uj szurom ,Eheim 2117 es rendkivul tiszta a viz, mellette mukodik egy kisebb kulso szuro is. Kb. a ketto orankent 1200 litert forgat.

Most akarok talalj cserelni, mert a homok jobban tetszik - kavics van a sugeres aksimban -de a fentiek miatt felek.

Koszi a segitseget.

Pecskeke

mister: korrektek a kepek, az eheim elott en is hasonlo kulso szurot hasznaltam. Bevalt,
AJANLOM BARKINEK :)

Előzmény: mister (916)
NagyGaboca Creative Commons License 2001.01.29 0 0 919
Kedves Tündi!

A viz zavarossága csak megfelelö mennyiségü hasznos baci esetén fog megszünni. Elismerem, a 60-70 liter alatti akváriumokat beállitani, ha nincs már "élö" aksid amiböl tehetsz bele vizet, igen nehéz dolog. Kaphato olyan készitmény, amiben ezek az indulo bakt. jorészt bennevannak, nekem ugyan még nem kellett, de volt akinél már kiprobáltuk jo eredménnyel. Ha ismerösömnek ilyen gondja van, oda szoktam neki adni a szürömböl a szivacsot, amit szállitásra belemosok 1-1.5 l vizbe, és ezt az "élö" szivacsot használva nem lesz buggyant a vize. Irod a viz büdös. Na ez megszünik, ha él a viz. A szürö szivacsa tele-tele dzsuvával sem lehet büdös. Akkor jo, ha un. "erdei föld" szagu. Ez nem kellemetlen, sött!
Amit tarts be:
1 soha ne mosd ki a talajt vegyszerrel!
(a talaj is él, ha megölöd a "nyálkát" a maradék döglött bevonat elbomlik és bebuggyan)
ja, és ki ne fözd!(ugyanezért)

2 a szüröt sem mossuk pl szappannal, az sem baj ha hagysz is benne egy kis trutyit "inditásnak".
(mindez beállt akváriumra igaz!)

3 Ha a szüröd belseje az a tipikus nagyluku kék szivacsnakcsufolt valami, akkor kezdetben probáld körbetekerni perlonvattával, vagy vékony szivacslappal az áramlás csökkentése, és a felület növelése végett.

4 A talajt nem kell kimosni, csak nagyon-nagyon ritkán, ha homokbol, vagy aproszemü kavicsbol áll.

100 l körüli diszakváriumom talaja évente 2-3x van kivéve (de inkább 2x,a karácsonyi és a nyári szabi alatt), és tökéletes.

Ha berendezed az uj akváriumot, ne tégy bele halat, vagy legalább pár napig NE adj nekik enni!!! Kibirják! (még mindig jobban mint a 3 naponkénti nagytakaritást...)

Na, ugy nagyjábol ennyi.

Ha valakinek más ötlete is van irja+!

szia!

mivant Creative Commons License 2001.01.29 0 0 918
Szia mister

nekem is lenne pár kérdésem a szűrődről.

1. mekkora az átfolyási sebessége.
2. milyen motort használsz
3. milyenek a tapasztalataid vele

ja és megköszönném ha lerajzolnád hogy hogyan is néz ki köszi.

Nibiru Creative Commons License 2001.01.29 0 0 917
Szépek a halaid! Az a szép narancsvörös színű az milyen fajta? Lesz belőle eladó valamikor?
A külső szűrőd nagyon ötletes! Négy kérdésem azért lenne; mégpedig, hogy felülről engeded be a használt vizet a rendszerbe, avagy alulról?
Milyen szivattyút használsz ehhez? (Zaj?)
Porszívózni szoktál, vagy "szarmentes" az aksid?
És végül: Mivel készítetted a felvételeket?
Mert feltűnően jók a színek.

Üdv: Nibiru

Előzmény: mister (916)
mister Creative Commons License 2001.01.29 0 0 916
Én is minden jót kívánok a vásárláshoz, meg a halakhoz!

Kedvcsinálónak még két kép:
Aksi2,
és a kis 35 literes, amiben az picik vannak.

Előzmény: Tündéry (915)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 915
Köszönöm a tippet és mindenkinek a segítséget :)
Most viszont rohanok vásárolni!
Már alig várom,hogy lássam a boldog halacskáimat abban a számukra hatalmas otthonban.
:)
Előzmény: villany (914)
villany Creative Commons License 2001.01.29 0 0 914
Tündéry!

Sok sikert a vásárláshoz. Ha díszhalasnál veszed, javaslom, hogy érdeklődj SERA tájékoztatók után, ezek kis füzetecskék (3db akváriummal foglalkozó van ebben a sorozatban), de ingyenesek és akad bennük hasznos információ is (szerintem néha kicsit el is túlozzák).

Üdv v.

Előzmény: Tündéry (913)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 913
Ma fogom megvenni :)
Már alig várom.
Még nem tudom,hogy hogyan rendezzem be,eddig túl giccseltem,de mióta megláttam a képet a tiédről... hmm.
Egyszerű,és nagyon szép,azthiszem követni fogom.
Előzmény: mister (912)
mister Creative Commons License 2001.01.29 0 0 912
Megértem a kétségbeesésedet, nekem is voltak ilyen érzéseim nemrégen, mikor az akvárimumitartásraalkalmatlan halaim elpusztultak, a többieknek meg semmi bajuk nem volt. Mikor lesz kész a 100 literes? Szívesen segítek berendezni, adok kvarchomokot is.
Az enyémben lehetne több a növény, csak még nem szereztem be őket. Lehet, hogy mire erre sor kerül, addigra már ezek is megszaporodnak. Már csak a hátteret kell beleszerkeszteni, és kész is lesz. Bár azt hiszem, sokminden változik menet közben az elképzeléseimen is. Egyébként én is azt kezdem látni, amit HIM vázolt nemrégiben a sügeres akváriumokról, klassz háttér-kevés bújóhely (inkább csak dekorációnak)-némi növény-kevesebb verekedés. Nálam a verekedések a terület védelme miatt vannak, és néha elég kemények. Mikor a narancs zebrák a szájuknál összekapaszkodnak, és függőlegesen rángatják egymást...
Előzmény: Tündéry (911)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 911
Aranyos vagy és köszönöm.
Semmi baj,csak megértheted,hogy kétségbe vagyok már esve.
A kavics az alján sóder,és valóban bemegy közé a kosz,volt homok nálam is,de a gyakori tisztítások miatt lassan elmosódott.
Nem is tudom,hogyan lehet azt rendesen tisztítani.

Ui:Néztem a képet az akváriumodról,nagyon szép.A tiédhez képest,nekem valóban rengeteg a növény.

Előzmény: mister (910)
mister Creative Commons License 2001.01.29 0 0 910
Tündéry,

Szándékosan írtam, hogy nem a megbántás volt a célom! A kínlódtok szó helyett nem jutott más hirtelen eszembe. Bocsánat mégegyszer. Még egy dolog jutott eszembe, milyen talaj van bent? Ha túl nagy szemű kavicsok, akkor közé is bemehet a kosz, nekem apró szemű 2-3 mm-es kvarchomok. Ha szeretnéd ezzel kipróbálni, tudok adni, most van felesleges belőle. Hátha a csorbát is kiköszörülöm...:-))

Előzmény: Tündéry (903)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 909
Ja még csak annyit, hogy nézzétek meg százalékos megoszlásban milyen méretű aksikkal van több probléma!!!
Előzmény: H.I.M. (905)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 908
Mondom,éppen most készülök venni,egy 100 akárhány literest,csak félek,hogy ezzel is ugyanez lesz,bár állítólag azzal könnyebb.
Meglátjuk,egyenlőre szerzek majd valami fényt,aztán meglátjuk.
Mégegyszer köszönöm.
Előzmény: H.I.M. (905)
villany Creative Commons License 2001.01.29 0 0 907
Tündéry!

Mekkorák azok az aranyhalak? Igazából, első közelítésben többet mondana, hogy milyen hosszúak.

Előzmény: Tündéry (900)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 906
Köszönöm szépen.
Megpróbálom,kíváncsi vagyok mi fog történni.
Legyen igazad!
Előzmény: H.I.M. (904)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 905
Tündéry:

Egy, a Te gondod, de úgysem fogsz nekem hinni:

Kicsi az akvárium!!!!
Emberek!Felejtsük már el az 5-10-20-40-50 literes "medencéket!!!!!!

Minél kisebb a medence annál instabilabb a biológiai egyensúly.
A nagyobb medencéknek nehezebben áll ugyan be, de utána ha beledöglik a hal akkor sem borul meg.

üdv H.I.M.

Előzmény: Tündéry (903)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 904
Tündéry:

Egyértelmű a dolog.
Fény nulla.Következésképp növények szép lassan döglődnek.termelik a szerves bomlásterméket.Magyarul rohad az egész.
Javaslom vedd ki az összes növényt és nézd meg mi történik ha nem szűnik a gond akkor tovább gondolkozunk oké?

Ráadásul még a szűrésed sincs a toppon.

Na egyelőre ennyit,Ezt próbáljuk meg!

üdv H.I.M.

Előzmény: Tündéry (900)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 903
Nos köszönöm a tanácsokat.
Én speciel azt nem értem,hogy neked,hogy megy olyan könnyen az egész.
Mit kínlódok?! Ez azért nem esett túl jól.
Kizárólag csak azért,mert minden megvan ahoz,hogy egy klassz akváriumom legyen,és mégsem az.
Könyveket olvastam,titeket olvaslak,mégsem tudom rendberakni ezt a piszlicsáré 45 literes akváriumot.
Tudom,hogy röhelyes,de nekem nem az,én inkább csak kínlódom.
Az,hogy te hogy csinálod,nem biztos,hogy rajtam segít,mert nálad más a víz,a levegő,a fény,azért köszönöm,az ötleteket.
Mit csináljak?!?!
A szűrő éjjel nappal megy.
Vegyek ki pár növényt???Jól érzik magukat,nőnek,és sokasodnak.
Vegyek ki halat???
Hhh.. nem tudom mit tegyek :(
Láttam már az enyémnél silányabb felszereltségű akváriumot is,mégis működött..
Előzmény: mister (901)
mister Creative Commons License 2001.01.29 0 0 902
Az eredmeny pedig itt látható:
aksi
mister Creative Commons License 2001.01.29 0 0 901
Csatlakozom HIM-hez, tényleg nem értem mivel kínlódtok annyit, én nemrég kezdtem, de még semmi komoly problémám nem volt az egy év alatt, csak egy rossz, nem igazán akváriumba való hal(demasoni)beválasztása okozott némi zavart.
Nem értem mitől büdösödhet be a víz 3 nap alatt, ha normálisan van szűrve a víz, és nincs túlzsúfolva növényekkel meg halakkal. Az is lehet a baj, hogy a növények kezdenek el rohadni, csak nem látható a rohadás, ettől lehet büdös a víz.
Nem értem azt sem, hogy mitől van oxigénhiány egy vízben, nekem is sügereim vannak, és azok igazán igénylik az oxigént. Lehet, hogy a vízfelszín nincs mozgatva rendesen, és nem tud lélegezni az akvárium? Az én aksim 500 literes, de sokkal kevesebb gondom van vele, mint a 120 literessel volt. Biztos vagyok benne, hogy sokkal stabilabb benne az élettér, mint egy kicsi akváriumban, bár én a kicsiket egy 38 literesben tartom, és ott sincs semmi gondom. Azt egy crystal R05 szűri, van benne kb 80 db kishal 1cm-től 2,5 cm-ig, kb. kéthetente cserélek benne vizet, akkor az 1/3-át. Nem adok túl sokat nekik enni, csak annyit, hogy a talajra ne kerüljön. Abban is biztos vagyok, hogy sok betegség nem betegség csak annak látszik. Lehet egy hal stresszállapotban, és nem eszik, legyengül és sokkal könnyebben lesz beteg emiatt, és nem a vízminőség miatt. Szerintem például 3 naponta vizet cserélni károsabb, mint nem cserélni. Így nem tudnak azok a hasznos baktériumok megtelepedni, amelyek segítik káros anyagok lebontását mind a szűrőben, mind a vízben.
Az alapos átmosást pedig csak nagyon indokolt esetben szabad megtenni, pl. fertőző betegség és teljes halpusztulás után.
A szűrőnek pedig éjjel-nappal mennie KELL! Ha éjszakára ki van kapcsolva, akkor a már előbb említett hasznos bacik elpusztulnak benne(ez állítólag pár óra alatt bekövetkezik), majd a reggeli indításkor a döglött bacik be a vízbe...

Remélem senkit nem bántottam meg, nem ez volt a szándékom, nem is vagyok profi, csak nem értem ezeket a gondokat, és arra gondoltam, leírom ide én hogy csinálom (és így működik minden), hátha valakinek hasznos lesz.

Ígértem a külső szűrőmről egy fotót, íme:
Fotó
Ebben kb 2 havonta kitisztítom a felső réteget a zöld rétegig. A rétegek fentről: krumpliszsák, kerámia, egyszerű 10 centis szivacs, perlonvatta, majd újra krumpliszsákok.

Na ennyi, sziasztok.

Előzmény: Tündéry (898)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 900
Én kezdem szívesen előről,ha mondasz pár dolgot,hogy hogyan induljak,tehát:
1.4db aranyhal,2db thorcatum harcsa,3db leopárdcsík,1db algaevő +(vizicsigák)
2.Körülbelül másfél hónapja
3.Az első kudarc után abbahagytam a tubifexet,mert betegséget okozott,tehát élőnek fagyasztott vörös szúnyoglárva megy,kapnak még szárított szúnyoglárvát,minőségi aranyhaltápot,a fenéklakóknak még két féle talajrasüllyedő táp,de nem szennyezi a vizet,és még ivadék hal tápot,szintén száraz,a kisebb szájú talajlakóknak.Hol ezt kapják,hol azt,perce mindíg csak annyit,ami azonnal el is tűnik,tehát nem marad szennyező maradék.
4.A szűrésem egyre roszabb,nem valami nagy teljesítményű a szűrő,de jó 100L-esig,az én akváriumom pedig 45L-es.
5.A világításom egyenlőre elég gyatra,sőt.Most fogok majd valami neont venni,bár nem tudom,szerinted a fény esetleges hiánya mindezt okozhatja??
6.A hőmérséklet általában 22-23 fok,bár most az aranyhalak ferde úszása miatt megnöveltem 26 fokra.

Nagyon megköszönök,bármijen tanácsot,mert nekem már nincs más segítségem :(

Előzmény: H.I.M. (899)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 899
Tündéry:

Na erre mondják azt, hogy kezd elölről!!
Ebben az esetben, valóban újra kéne telepíteni a medencét.De előtte azért még.......
Kéne egy két info:
1.Milyen halak és hánydarab?
2.Mióta üzemel a medence?
3.Mivel etetsz és mennyit?
4.Milyen a szűrésed?
5.Milyen a világításod?
6.A hőmérséklete hogy alakul a medencének?

na így hirtelen ezeket kéne megírnod, hátha kitalálhatunk még valamit!
Ugyanis ha nem jövünk rá, hogy mitől van akkor hiába telepíted újra!Elő fog jöni megint a probléma.

üdv H.I.M.

Előzmény: Tündéry (898)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 898
Nos nekem egyszer kellett fertőtlenítenem,de azóta jól is vannak a halaim.
Vannak bajok,de elhullás nincs.
Mióta megvan az akváriumom,azóta küzdök viszont a halak oxigénhiányával,(már két szellőztető van bent),a víz zavarosodásával,(van bent szűrő),a rejtélyes betegségekkel,a növények nyálkásodásától,(már cseréltem fényt mindenhogy,mindenhonnan,át is helyeztem már az akváriumot,az ablakhoz).
Lassan kétségbeesem.. nem tudom,hogyan kell biológiai egyensújt teremteni :(
Senki nem segít.
Viszont ezek mellett a problémák mellett sajnos három naponta vizet kell cserélnem,hogyha nem akarom hogy a halaim megfulladjanak.
És nem árt néha az alapos átmosás sem,mivel gusztustalanul büdös tud ám lenni egy hét után az akvárium :(
Mit tegyek????
Előzmény: H.I.M. (896)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 897
Ja és egy jól megcsinált akvárium nem algásodik csak minimálisan.Azt meg el lehet intézni egyéb módon.De nem kell szétkapni az egész medencét.
Előzmény: H.I.M. (896)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 896
Tündéry:

Fertőtleníteniiiii???????Ugyan míért?
Normális esetben semmi szükség rá.És szerinted egy ilyen teljes renováláshoz mit szól az akváriumod biológiai egyensúlya???????Elmondom:
Olyat borul, hogy utána hetekig nem tudod mi a baja a halaidnak, míért zavaros a vízed stb....
Nekem az 560-as medencém 4 éve van meg de én még nem "fertőtlenítettem" soha:)Meg nem is fogom:)

Ha meg bekapsz egy vírusfertőzést akkor úgyis kezdhetsz mindent előlről.

ui:Az emberek sokszor maguknak gyártják a bajt.Ha egyszer jól működik a medence akkor minek belebarmolni?Ezért van a sok rejtélyes betegség meg döglés.
Kulcskérdés egy akváriumban a biológiai egyensúly fenntartása!!

üdv H.I.M.

Előzmény: Tündéry (895)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 895
Perce algakaparó,meg ilyesmi,de mondjuk történetesen,ha fertőtleníteni kell a medencét alaposan.
Akkor mit csináltok?
Biztos vannak ötleteid.
Előzmény: Tündéry (894)
Tündéry Creative Commons License 2001.01.29 0 0 894
Megjegyezném,hogy azért valóban nem árt néha ténylegesen kimosni egy akváriumot,meg a köveket,szivaccsal,ahogyan azt kell.
Nem hinném,hogy 10 évekig a háromnegyedes vízcsere tisztán tartja a falakat,miegymás.
Bár én még csak most készülök egy 100-nál valamivel nagyobb medence megvételére.

Ui.:Aranyhalak féloldalasságával kapcsolatban tanács esetleg??

Előzmény: H.I.M. (893)
H.I.M. Creative Commons License 2001.01.29 0 0 893
Silhouette:

A kádig elcipelni?????????
Slag aztán kész:))Takarítás alatt mit értesz?
Mert egy 1/3-os vízcserénél, az ember fogja a slagot, megcoppantja aztán utána mega csapról feltölti.Ezenkívül ugye szűrőt pucol az ember, azt simán kiveszem és a csapnál kimosom.Aljzatról pedig erre szolgáló porszívóval eltávolítom a "szart".Ennyi.
Hát tény , hogy nem kapom fel és zsaladok ki vele a fürdőszobába:)))

na mindegy Te tudod.Én nem látok annyival több problematikát a dologban, csak módszerek mások (kényelmesebbek).

üdv H.I.M.

Előzmény: Silhouette (892)
Silhouette Creative Commons License 2001.01.29 0 0 892
H.I.M.:

Egy 150 l-es medence azért sokkal nehezebben kezelhető pl. a takarításnál. 50 l felett már nem is 4 mm-es, hanem alsó hangon 6 mm-es üvegvastagsággal dolgoznak, tehát egy "picit" nehezebb az akvárium. Takarításnál nem szeretnék megpusztulni, míg a kádig elcipelem, pedig nem vagyok egy vézna valaki. :)
Ahogy írtam, munkám nagyon kiszámíthatatlan, egy 50-es medencét másokra is rá tudok bízni, ha nem tartózkodok otthon, egy böhöm nagy tartály kezelését azért nem várhatom el senkitől. Ez a legfőbb indokom. Ha rajtam múlna, 300-500 l-es diszkosz v. sügér medencém lenne, de ahhoz sajna biztosnak kell lennem, hogy minden egyes nap foglalkozni tudok vele. Ez most nem tudom garantálni.

Silu

Előzmény: H.I.M. (891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!