Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61913

Egyáltalán nem rossz ez a felvidéki várlista.  :-)

 

Hát igen, az idő sajnos nemcsak a várromok állapotán ront, hanem a vártúrázókén is.  :-(

Előzmény: Töck Jenő (61912)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61912

Az én birtokomban lévő irodalomban található képek alapján. Jártam néhány felvidéki várban is: Pozsony, Beckó, Trencsén, Nyitra, Krasznahorka, Fülek, Csejte, Bajmóc, Komárom, Szepesbéla, Zólyom,de ezzel én sehol se vagyok az itteniekhez képest. A baj az, hogy a térdem kezd elkényelmesedni.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61910)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61911

Kösz szépen a dicsérő szavakat, mert annak vettem a mondataidat. 

 

Rákerestem és benne vagyunk a LEGPÖRGŐSEBB TOPIKOK listáján!!!  :-)))

 

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList

 

Hát csapatmunka ez a javából, kösz szépen Topiklakók!

Előzmény: gigabursch (61909)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 1 61910

nem éreztem vágyat a felkeresésükre...

 

Pedig hidd el, nagyon érdemes őket felkeresni. Mert mondjuk a hozzám legközelebb eső Mátra-hegységben csak szinte árkok és sáncok maradtak meg a várakból, ott a felvidéki várakról sok esetben csak a tetőzet hiányzik. Vaskos kőfalak, kapuk, faragott ablak és ajtókeretek, kulcslyuk alakú lőrések... és még sorolhatnám hosszan, miért érdemes észak felé venni a vártúránkat.

 

Nekem az alábbi könyv hozta meg az "étvágyamat" annak idején. Először kikölcsönöztem a gyermekkönyvtárból, majd itthon szó szerint kimásoltam a szövegeket egy spirálfüzetbe, amit most is kegyelettel őrzöm.A rajzokat pedig zsírpapír segítségével másoltam át.

 

Később, pont egy losonci könyvesboltban a kötetet is be tudtam szerezni.

 

                                   

Előzmény: Töck Jenő (61899)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61909
Én tényleg nem rég óta keveredtem ide.
Még hogy kevês hozzászólás? Kimarad két nap és alsó hangon fél órám "rámegy" a lemaradása. S vissza a legvégére...
Elképesztő tudást halmoztatok itt fel, S még több a megalapozott forráskritika.
Előzmény: Nagyon Várbarát (61862)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61908

A soha meg nem ostromolt vár:

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Tar%C3%B3di-v%C3%A1r

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61907

Akkor le tudnád ezt a szlovák mondatot fordítani?

 

Előzmény: casiopeanet (61898)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61906

A tornai várbarátok -- ismerem őket -- sajnos még csak a bozótirtásnál tartanak. Hogy mikor kerülhetnek sorra a rogyadozó várfalak megóvásában? Azt csak a szlovákiai műemlékvédelem védőszentje tudná...

Előzmény: casiopeanet (61898)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61905

Akkor mutatnék a "ritka lezárt részek" közül egyet. Pontosan azon magyarországi várunkból, amivel büszkélkedünk a nagyvilág előtt: Visegrádról. Ahol még a monarchiás időkben jöttek-mentek a kíváncsi várlátogatók, az napjainkban zárt területnek számít a Fellegvár szűk udvarán.

 

Előzmény: Töck Jenő (61897)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61904

Ez pedig Sóvári Soós Elemér nyugalmazott katonatiszt, szintén amatőr várkutató tanulmánya 1912-ből a hrussói várról:

 

 

Külön érdekessége, hogy említést tesz egy Zsigmond-korabeli ellenvárról, ahonnét ostromra indultak a hrussói vár ellen. Jó lenne ennek az objektumnak a pontos helyét kideríteni.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61896)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61903

A fölgyülemlett hó is megteszi a magáét. Plusz a fagy is örül neki, ahogy N. Várbarát írta.

Előzmény: Töck Jenő (61902)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61902

Van egy jobb ötletem. Ez jó erre a vőárra is meg Hrussóra is. Arra főleg. Az a kerek torony/falszakasz megfoghatta a fölülről érkező vizet. Vannak olyan talajfajták amik nem igazán szeretik a vizet. Csak idő kérdése és az átázott talaj megteszi a magáét. Meg a ferde térszin is. Láttam agyagon megcsúszott épületet, pedig alig volt ferde a felszín, az alaptest nem ment bele elég mélyen az agyagba, már csúszott is (szép lassan, de volt rá ideje, neki nem volt sürgős. meg az agyagnak se).

Előzmény: casiopeanet (61898)
ujbubo Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61901

köszi!!!

Előzmény: casiopeanet (61883)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61900

Valamelyik vagy mindkét fal elindult kifelé. Fénykép alapján kicsit megalapozottabb lehet a vélemény mint a béljóslás, de nem sokkal. Azt lehet tudni, hogy mi az uralkodó szélirány? És mekkora szelek szoktak fújkálni?

Előzmény: casiopeanet (61898)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61899

Nagyon jó képek, nagyon jól visszaadják (gondolom) a vár hangulatát. Egy másik vár ahová érdemes elmenni. Van némi irodalmam (nem sok és nem komoly) a felvidéki várakról, de a képmellékletek hozzá elég gyengék. Azok alapján nem éreztem vágyat a felkeresésükre.

Előzmény: casiopeanet (61895)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61898

Torna várán is van egy komolyabb repedés - Turnianský hrad

Előzmény: Töck Jenő (61894)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61897

Az teljesen jogos amit írtál, hogy elvileg minden várrom életveszélyesnek is tekinthető és elvileg egyik sem lenne látogatható. De szerencsére a legtöbb látogatható, ritka, hogy van lezárt része.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61886)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61896

1886-ban Könyöki József amatőr várkutató, civilben pozsonyi rajztanár kereste fel a hrussói várat. Jó szokásához híven mind szövegben, mind rajzban felvette a látottakat. Az utolsó rajzán szerencsére megörökítette azt a kérdéses bástyát is. Akkor még nem támasztotta falát az a "lyukas" támpillér.

 

casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61895

Temetvény vára - Hrad Tematín másodszor sikerült felkeresnem a várat 21.4.2018

Előzmény: Nagyon Várbarát (61886)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61894

" attól függ hogy az időjárás mikor morzsolja fel a köveit összetartó mészhabarcsot. Utána menthetetlenül potyognak belőle a kövek, vagy akár nagyobb darab falszakasz adja meg magát a gravitációnak."

 

Attól is. De ha megdől egy fal akkor hajlítás is keletkezik benne a dőléstől de addig nem keletkezik húzás (húzórő) a falban amíg a nyomóerő és a hajlítónyomaték eredője a belső harmadban van. A habarcs nem szereti a húzást, gyakorlatban a habarcs húzószilárdságát nullának szoktuk számolni. Betonnál gyakorlatban húzásra a nyomószilárdság tizede-huszada (inkább huszada vehető számításba). 

Előzmény: Nagyon Várbarát (61886)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61893

Talán az 1. megoldás lehet a helyes válasz. {?}

 

Mert a 2. megoldáshoz előbb meg kellene gyújtani ezt a kéve köteget alulról. Csak hogy ott lent az ellenség törekedik a várfal ostromára a létráival. Ha pedig meggyújtják, akkor a felszálló tűz és füst mind a várfal tetején álló védőkre száll, kibírhatatlanná téve a harcállásukat.

Előzmény: Felek Ferenc (61892)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61892

Talán becsapódó lövedékek - kőhajítók kőgolyói - erejének tompítása, vagy meggyújtva a falra mászás akadályoztatása.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61889)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61891

Engem azért zavar, mert furcsa. Mint írtam, még ilyen "lyukas" támpillért nem láttam.

 

De talán szagot fogtam! Áttúrtam a könyvtáramat és az alábbi 2003-as szlovák váras könyvben találtam érdekes írást. Légy szíves fordítsd már le a nyíllal bejelölt mondatot.

 

Előzmény: casiopeanet (61878)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61890

Amikor egy ilyen magára hagyatott, elburjánzott bozótossal benőtt várromban töröm magamnak az utat, mindig a Csipkerózsika meséje jut az eszembe. Csak éppen a sok száz esztendős álmát alvó királylányt nem lelem meg, mert már az a torony sincs meg...

Előzmény: casiopeanet (61872)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61889

Még a múltkorában mentettem le egy rajzot, amelyen Jeruzsálem 1099-es ostromát ábrázolják, amikor az első kereszteshadnak sikerült elfoglalni a Szent Várost az araboktól. Csak a napokban vettem alaposabban szemügyre a látványos viadalt, annak részleteit. Akkor megakadtam olyan valamiken, amikről még eddig nem láttam, nem hallottam.

 

A védők által a kőfalak elé kettős kötélen leeresztett, talán nád? kévékről lehet szó. De vajon mi célt szolgálhattak? -- most ezen töprengek. Topiklakó barátaim, szerintetek?

 

                                 

casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61888

Egy éve még én sem használtam mobilos térképet (bojongtam a hegyek közt volt olyan vár is amit nem találtam) amióta tönkre ment a telefonom és újat vetem azóta majdnem minden nap használom :Mapy CZ  off line térképet betelepítettem és megy internet nélkül is :) benne van a magyarország térképe is és várak is :)

Előzmény: jazd (61875)
jazd Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61887

Igazi kuriózum ez a lyukas támpillér! Miért akart a fala kidőlni? Ilyen kőhegyen nem igazán tud megsüllyedni egy éptmény.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61877)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61886

Most tegyük a kezünket a szívünkre és legyünk őszinték: minden várrom életveszélyes. Tehát le kellene zárni és oda addig nem engedni be kirándulókat, míg a helyreállítást végre nem hajtják. Akkor pedig nagyon sok várromunkba SOHASEM lehetne bemenni, mert sohasem fogják őket helyreállítani.

 

Például itt is egy falomlás történt, a felvidéki Temetvény {szl: Tematín} várromjában:

 

     

 

Hogy egy adott falszakasz mikor omlik le, az attól függ hogy az időjárás mikor morzsolja fel a köveit összetartó mészhabarcsot. Utána menthetetlenül potyognak belőle a kövek, vagy akár nagyobb darab falszakasz adja meg magát a gravitációnak.

 

                                               

Előzmény: Töck Jenő (61871)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61885

Elnézést nem nyáron voltam hanem szeptemberben voltam Hrussó várán imár ötödször :) - Hrušovský Hrad 5    29.9.2018

Előzmény: Zizi6785 (61882)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61884

És még egy (valószínű) lehetőség:

Ha megbontják a tornyot (ami íves alaprajza miatt támaszként is működött) nem tudhatták, hogy a falból mennyit visz magávalMindezt csak egy fénykép alapján. Még ha látja az ember a helyszínt akkor se könnyű megtalálni az okot.  Alapot megerősíteni nem is olyan egyszerű feladat, mert ha egy fal mellől (!) kiásom a földet (megszüntetem az alaptest melletti leterhelést akkor csökkentem az alaptest alatt (!) a talaj teherbírását. Ez igaz akkor is, ha az alap egy szakaszát bontom meg. Valószínűleg szükség lett volna a stabil falszakasz magasságából is visszabontani ferdén az előbbiek miatt.

Előzmény: Töck Jenő (61880)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!