van egy szép rózsakert a rózsadombon,a Türbe utca mellett, Gül Baba türbéje kertje, gyönyörű kilátással, egy igazi zárt török kert rózsákkal kívül-belül. Látogatható, a Margit- hídtól 10perc gyalog.
De jó, hogy idetaláltál! A tétényi kertben foghijas ágyásokból kifagytak-száradtak a rózsatövek, vagy vandalizmus nyomait mutatják? Az üvegházakban a dombtetőn mi folyik? Mindenféle növényeket lehetett meglesni.
Kamilla és menta tea valamint rózsanézegetés utókezelésként, hogy vissza ne térjen! Ha már lenyugodott, lehet epetisztitani is (Cholagol-kúrát, citromos olivát vagy főtt, sült tojást ajánlanak)... A cola meg segit rosszullét ellen.
A palatinusszal szemben van, és körülbelül annyi négyzet alakú ágyásból áll, ahány fajta van, patkó alakban. Igen, azt hiszem egy medencétől a kocsiútig, nem is olyan kicsi területen. Talán ha végre kiülteték a futórózsákat is a lugasról könnyebben észre lehetne venni. Csak a mókusokat kell követni, úgy látszik szeretik a rózsát.
Köszi! Meg tudnád mondani, hogy végül is most mettől meddig terjed (térben)? Én úgy tudom, a pici tavacskáktól a kocsiútig, gyakorlatilag egy sor ágyás, de lehet, hogy nem így van?
Sziasztok! Szó volt a margitszigeti rózsakertről. Ha valakit érdekelne, jelenleg a következők fajták ott kiültetve (a pesti oldalról Buda felé haladva sorrendben):
Katona József, Szent Imre, Kukk, Napkelet, Wilma Holder, Dsida Jenő, Torda, talajtakaró, Nagy Imre, Pozsony, Leila, Kolozsvár, Bethlen Gábor, Brassó, Max Holder, Szent Imre, Áprily Lajos, talajtakaró, törzses, törzses, Álmos, Huba, Sellő, Arany János, törzses, Munkács, törzses, Budatétény, Bem apó, Lágymányos, Szent Margit, Kanizsa, Batthyány Lajos, Millecentenárium, Mikes Kelemen, Arany János, Szent László, talajtakaró, törzses, Gandhi, Aranyhíd, The Fairy, Szerb Antal, Szőreg, törzses, Örvényes, talajtakaró, The Fairy Kőrösi Csoma Sándor, Lola, Ráskai Lea, Wilma Holder, Szerb Antal, Brassó.
A tulajdonos mindig is mi voltunk. Eredetileg Kertészeti Kutatóintézet, aztán Gyüdiki, most éppen Gyümölcs és Dísznövénytermesztési Kutató-Fejlesztő Kht. a nevünk Néhány közbenső lépést átugrottam. Talán majd később... Most már fel tudtunk venni egy hozzá értő munkást, de eddig a kísérleti területről jöttek a dolgozók. Jegyek? Ingyen van! Azt hiszem, ha fizetős lenne, az önkormányzat nagy adót vetne ki ránk, de a megállapodást nem ismerem eléggé. Ha egyszer ismét szép lesz, és valaki kultúrprogramokat fog szervezni rá, akkor biztos lesz beugró. Nem kell félni, ez nem a közeljövő...
Sajnos a permetezés a nagy készülődés ellenére végül is elmaradt, mert mikor mentünk volna, aznap reggelre elkapott egy nagyon csúnya epegörcs, s olyan fájdalmam volt, hogy jóformán moccanni sem tudtam, nemhogy telekre menni. :-(
Most enyhén szólva be vagyok ijedve, nehogy kő legyen... Volt most valami emésztőrendszeri bacink, amitől elvileg begyulladhatott az epém...
Most nem tudom, mikor tudjuk majd megpermetezni, hisz rügyfakadás előtt kéne. Attól félek, mire elmúlik a beígért újabb fagy, addigra kacagva kifakadnak a rügyek...
Nálunk csak mostanában olvadt el a hó, még nem tevékenykedtem, csak szemrevételeztem. Tetszett, amit láttam:), a tavalyi, augusztusban kihajtott vesszők is beértek az őszön, túlélték a telet.
Megvárom a jövő hetet, fogalmam sincs, mit mondanak az időjósok, de érzem, még lesz utolsó támadása Tél úrnak. De Tavasztündér úgy is eljön:), én majd később mosom le a növényeket. Akkor nálam Vektafid keverék lesz a szer.
Rovarirtót csak Chesst szoktam használni, persze nyáron, a tetvek ellen.
Tavaly egyszer lefújtam őket decissel, hát, kár volt, mert iszonyúan elszaporodtak az atkák:(, a természetes ellenségek hiányában.
Miért csak június elején látogatható? Főképpen azért, mert akkor legszebbek a rózsák! Ez volt a hagymányos rózsakiállítás ideje, amig ugye volt négy betűnk: P, É, N, Z. Sajnálom, ha kirúgtak titeket, én kizárólag csak akkor szoktam volt szólni, ha permetezés volt, mert van aki érzékeny rá. Egyébbként sajnos magánkertnek minősül, legbiztosabb betelefonálni, (362-1596) és az igazgatótól engedélyt kérni. De mint mondtam, csak a pecheseket rúgjuk ki. :) Sajnos most otthon vagyok, úgy a rózsákról csak annyit, hogy kábé 1250 faktánk van, fele lehet teahinrid, harmada floribunda, de van polianta, mini rózsa, kúszórózsák, néhány bourbon, gallica, multiflora hibrid, moharózsa, stb. Márk Gergelytől (nálam csak Gergely bácsi) körülbelül 200 az általa nemesített úgy 700-ból. Na, ennyit a bemutatkozásról... A fórumot csak hézagosan követtem, de annyit láttam, hogy ti jobban értetek a rózsákhoz, legalább lesz kitől kérdeznem!
Margitsziget-ügyben megkérdeztem Anyukámat is, aki szintén sűrűn előfordul ott, és ő is úgy emlékszik, a régebbi időkhöz képest elenyészően csekély a rózsák száma, mennyisége.
Sziasztok! Nem akarok a társalgásba nagyon beleszólni, de a budatétényi Rózsakertben dolgozom, talán néha szolgálhatok némi infiormációval. Szóval ott vagyunk a Camponával szemben, és általában június elején 2 hétig szabadon látogatható a kert. Elvileg máskor nem, de a kapu nyitva, és senkit sem rúgunk ki. :)
A néhány tavaszias napot kihasználva elvégeztem az első
permetezést. Mivel elég kemény volt a tél és tavaly nem
tapasztaltam különösebb növeüi. problémát , ezért elegendőnek
tartottam egy lightos keverék használatát.
(nevikén+bordóipor+decis). Viszont a vesszők telelésével nem vagyok elégedett
Főleg a futóknál sok a fagykár. Ezenkívül begyűjtöttem jónéhány csipkebogyót is,
az idén mnegpróbálkozom a magvetéses szaporítással.
Ti hogy álltok a munkálatokkal, mik a tapasztalaitok?
Moharózsák: olyat olvastam még valahol, hogy centifoliából mutálódott és még a hajtással történő szaporitással sem biztos, hogy moha lesz belőle (bár valószinű). vannak rózsák, amelyek hajlamosabbak a 'sportolásra' :-) mig mások nem lesznek soha futók vagy mohák.