Keresés

Részletes keresés

Z-M-an Creative Commons License 2003.04.01 0 0 452
A mostani hétvégém egyelőre homály, még nem tudom hol leszek :-( Ettől függetlenül szívesen fülelek.
Adatokat, részleteket majd emilben...
Előzmény: J.Zoli (451)
J.Zoli Creative Commons License 2003.04.01 0 0 451

Z-M-an

Benne vagyok, csak kellenek telefonszamok,helyszini végső egyeztetés miatt,ha netán szükséges lenne.

Viszont van egy hirem, vasárnap megyünk Szekszárd, Pécs, Kaposvár felé, mindenhol lesz kb másfél óra szabadidőm. Gondoltam felmegyek Pécsről a Misinára vagy a Tubes púpra.Van kedve valakinek egy próbára?

egyeztessünk...

z

Előzmény: Z-M-an (449)
L-Wolf Creative Commons License 2003.04.01 0 0 450
Kedves HG4I,

nem ismerem a magyar szabályozást, de ha nem tették szabaddá a PMR 8 csatornáját, akkor ha valakinek van néhány licensze, akkor lenyomhatja az egész országot a saját forgalmával? Úgy tudom a 446 - 446,1 Mhz-t európai szinten a PMR használatára osztották ki. Nem várható - türelmi idő után - a PMR sávban más célból forgalmazók átterelése?

Előzmény: HG4I (430)
Z-M-an Creative Commons License 2003.04.01 0 0 449
Hali magpet!

Előtte telefonon egyeztetünk, mert az adott helyszínen lehet probléma: pl. Velencén is adatátvitel folyt a 8-ason, így az használhatatlan volt.
Az alcsatornák használata tapasztalatom szerint csökkenti az áthidalható távolságot, legalábbis 2 belvárosi kísérletem tanulsága szerint.
A csatikiosztást hamarosan fixáljuk, de egyelőre még az sem biztos, hogy valaki fel tudna menni a Citadellára, amikor én a Kékesről kiabálok :-)

Előzmény: magpet (448)
magpet Creative Commons License 2003.03.31 0 0 448
Bots, egy fontosnak tűnő kérdées. Lehet hogy volt róla szó, de az utóbbi napokban nem sok időm volt fórumolni.
Tehát: melyik csatornán lesz a rekord?
Javaslom a 8/08-at, mert mint hívócsatornán esetleg felbukanhatnak olyan cimborák is, akik nem tervezetten vesznek részt, de a kísérletben érdekes lehet, ha pl. egy szombathelyi panelház pincéjében elhelyezett Faraday-kalickából sikerül beleszólniuk a kísérletbe...:)
Előzmény: magpet (447)
magpet Creative Commons License 2003.03.31 0 0 447
Rekordkísérlet április 11-én 9:30-10:30 (Kékestető-Citadella-...)
Z-M-an
J.ZOli (?)
D.J. Szegecs(?)
magpet (?)

Azért kérdőjeleztem meg magam, mert még bármi is közbejöhet, de ha semmi extra nem történik, akkor felhágok a Citadellára, vagy valami egyéb vidám magaslatra. Hogy pontosan hova, azt még nem tudom, de remélem majd PMR-en meg tudjuk beszélni. :)
Z-M-an: engedelmeddel a kopipészt-csomagot kiegészítettem az időponttal.

Előzmény: Z-M-an (445)
Lud Creative Commons License 2003.03.31 0 0 446
Ja, csak itt egyik hely sem publikus, az eccerű polgárt elhajtják.
De ott van pl. Kékestető ami látogatható, Jánoshegyen a kilátó, Kőrishegyen a radar melletti kilátó, Pécs TV torony.
Előzmény: Kaktusz1 (443)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.31 0 0 445
Rekordkísérlet április 11-én (Kékestető-Citadella-...)
Z-M-an
J.ZOli (?)
D.J. Szegecs(?)

Előzmény: Kaktusz1 (444)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 444
Haliho!
Aprilis 11-en en is jo magasan leszek. :) Kb. 10 Km-rel az Atlanti Ocean felett, es eppen jovok hazafele az USA-bol. Sajnos igy ki kell hagynom a kiserletet, pedig jo bulinak igerkezik :(
Előzmény: Z-M-an (441)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 443
Lud!
Gondolom, te mikros temaban nyomulsz. A diagramon latott 23GHz-bol gondolom. Akkor neked talan vannak meg jo tippjeid atlathato "nagy" tavolsagokra. Ez a Kab-hegyi 98 Km jo otletnek tunik...
Előzmény: Lud (437)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.31 0 0 442
A fák miatt ne aggódj, ilyen szempontból jó a terep!
Előzmény: Kaktusz1 (440)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.31 0 0 441
Kaktusz, J. Zoli, Dj. Szegecs és Mindenki, aki érdeklődik egy Kékestető-Citadella-* rekorddöntés témában!

Korrigálnom kell: Április 11-én 9:30-10:30 között lennék fent a Kékestetőn, a toronyban. Aki ezen időpontban ráérne, örülnék, ha csatlakozna!
Egyelőre gyűjtsük itt, copy-paste módszerrel, aztán előtte pár nappal emilben részletezzük, ki-hol...

Szóval. Rekordkísérlet április 11-én (Kékestető-Citadella-...)
Z-M-an
Kaktusz (?)
J.ZOli (?)

Töröljétek ki a kérdőjelet, ha megfelelő. Aki csatlakozik, iratkozzon fel.

Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 440
A mecsekkel semmi gond, mert annyira nem kell nyugat fele nezni, inkabb a deli irany szamit. Ha gondolod, keresd meg terkepen az Orias-hegyet, majdnem pont del fele van a Bence hegytol, es vegig jonak tunik a terep. Igazabol arra voltam kivancsi, hogy a fak mennyire takarnak arrafele, csak nem voltam eleg vilagos.
Előzmény: Z-M-an (439)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.31 0 0 439
Dél felé egészen jó a kilátás a Bence hegyről, mondhatni ideális a terep (Velencei tó).
DNy már kicsit húzósabb, ott már bejátszik a Mecsek, illetve a Balaton déli oldalán húzódó dombvidék.
Alternatíva lehet még a Meleghegy (352m), ami kb. 50 méterrel magasabb, mint a Bencehegy.
Előzmény: Kaktusz1 (438)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 438
Egy kis terkepbongeszes aran rajottem, hogy a Tolnai-Hegyhat nevu foldrajzi kepzodmeny szivat minket, mert gyakorlatilag hosszaban vegighuzodik a Tubes-Janos-hegy vonalon, es kb feluton van van vege, ami azt jelenti, hogy a fold gorbulete jol "beleemeli" a parszaz meteres "dombocskakat" a latovonalba.
Viszont ugy latom, hogy a nem tul tavoli Orias-hegy, ( :) ) ami 285 meter magas, es Pontosan Szekszard es Bonyhad kozott van kozepen, Valoszinuleg pont "latszik" a Janos-hegyrol.
Egyebkent pedig idealis "3 telephelyes" probara ad lehetoseget a Bence-hegy, Orias-hegy, Janos-hegy haromszog.
Z-Man, milyen a kilatas a Bence-hegyrol deli-delnyugati iranyba? (kb 200-210 fok iranyba) Van valamilyen takaras? Ugy latom a terkepen, hogy a terep vegig jo.
Lud Creative Commons License 2003.03.31 0 0 437
Asszem van az egyik szolgáltatónak Jánoshegy-Iszkahegy-Uzd-Tubes(v. Misina) vonala, azaz két töréspont van, de ezt nem feltétlenül a domborzat indokolja.
Előzmény: Kaktusz1 (436)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 436
Koszi a rajzot. Mi van kb. a tav kozepen? (az utolso hupli a siksag elott) Foldrajzbol kicsit gyenge vagyok, nem tudom magam ele kepzelni a ket pontot osszekoto egyenes domborzatat.
Szerintem ez az osszekottetes igy nem fog osszejonni, de ha a kozepen levo kiemelkedesrol dolgozunk, az meg mindig kb 95-100 km. Az sem lenne semmi.

Kaktusz

Előzmény: Lud (435)
Lud Creative Commons License 2003.03.31 0 0 435
http://kep.tar.hu/lud/images/pic2118358.gif

Ez a Jánoshegy-Tubes terepmetszet. A piros vonal jelzi a földgörbületi (4/3) korrekciót, szal elvileg nem látja egymást a két rádió.
A legnagyobb távolság amit szabadszemmel átlátam az a nagykanizsai és a kabhegyi TV-torony között volt, asszem kb. 98km. Néhanapján megfordulok ilyen helyeken, legközelebb jelzek hátha összejön egy újabb csúcs.

Előzmény: kivi000 (434)
kivi000 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 434
Igen, errefele. Tubest megjátszhatjuk! Valamelyik este vagy hétvégén. (Ma vihar jön itt. :) )
Előzmény: Kaktusz1 (433)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 433
Te arrafele vagy valamerre? Felmehetnel valamikor az adotornyba, vagy valami magas helyre, en meg felmegyek a Janos-hegyre, es probalhatjuk. :)Mekkora a tav? 200 Km?
Előzmény: kivi000 (432)
kivi000 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 432
Ja, majd kiderül.
Ha már a Mecsek is a vételkörzetbe kerül akkor szóljatok! :))
Előzmény: Kaktusz1 (431)
Kaktusz1 Creative Commons License 2003.03.31 0 0 431
Jo kerdes!
Szerintem nem, mindenesetre, inkabb del fele kellene orientalodni, mint eszakra.
Előzmény: kivi000 (422)
HG4I Creative Commons License 2003.03.31 0 0 430
Kedves Szegecs!

Én másképp gondolom, bár nagy igazat mondtál.
A Hírközlési Területi Iroda (ez a HIF mai neve) márcsak azért sem foglalkozik vele, mert azt a frekvencia-tartományt, amelyben a PRM csatornákat kiosztották, eleve adattovábbításra jelölték ki.
Eredetileg (ráadásul) kizárólagos sávként, ami azt jelenti: másra nem használható. Ide "furakodott be" a nyolc PMR csatorna másodlagos felhasználóként. Ezért minden tekintetben előnyt élvez az adatátvitel ebben a sávban. Nem beszélve arról, hogy a PMR rádiók (tisztelet a kivételnek) szomszédos csatorna elnyomása hagy kívánni valót maga után.

üdv: HG4I

Előzmény: DJ Szegecs (412)
HG4I Creative Commons License 2003.03.31 0 0 429
Szia Noybi!

Most látom csak, hogy a vevőérzékenységre a rövid választ már megadtad. Bocs, elolvashattam volna. Ráadásul én bonyolultabban magyaráztam meg.....

Nos tévedsz: sok felhasználó vásárol (nem ipari célokra) ilyen készülékeket. Olyanok, akiknél fontos a mechanikai szilárdság, a vízállóság mértéke (hegymászók, barlangászok, siklóernyősök, kerékpárosok, stb.... De valóban: profi célokra is veszik. (Lásd Auchan takarítók, stb.)

üdv: HG4I

Előzmény: noybi (397)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.31 0 0 428
Köszi! :-)
Előzmény: HG4I (427)
HG4I Creative Commons License 2003.03.31 0 0 427
Kedves Z-M-an!

A SINAD egy angol mozaikszó. A szakkifejezés magyarul "zajhatárolt érzékenységet" jelent. Ez annyit tesz, hogy egyidejűleg mérik a hangfrekvenciás kimeneten a (sáv)zaj és a hasznos jel nagyságát, miközben egyre növelik a rádiófrekvenciás bemenetre adott hasznos jelet. Amikor az első két mért érték viszonyszáma eléri a 12 dB-t, akkor leolvassák az RF bemenő jel nagyságát. Ez adja az érzékenység mutatószámát (általában mikrovoltban). A PMR készülékeknél ilyen mérésekhez meg kell bontani a készüléket (hiszen külső antennát nem lehet hozzá csatlakoztatni) és impedancia-helyesen (!!!!) ráadni a mérőműszer jelét.
(Ezért fogtam a hasamat, amikor egyesek "csak úgy", "ripsz-ropsz" a panelon lévő antenna csatlakozót "kihosszabbítva" külső antennát csatlakoztattak a készülékükhöz. Ugyanis egysrészt az ilyen készülékek - 1-2 kivételtől eltekintve - eredeti antennái nem 50 ohmosak, másrészt pedig (majdnem) hiábavaló az ilyen esetekben az SWR mérése is, hiszen egy antenna lehet rezonáns különböző talpponti ellenállá értékek mellett is.) /Ez utóbbit a hozzáértők kedvéért írtam./

Szóval: a kommersz készülékek és a profi rádiók között ebben a paraméterben ma már nincsen jelentős különbség. 1 mikrovolt alatti érzékenységek a napi gyakorlatban az URH kézirádiók esetében már megfelelőek. Általában ennél jobbak a gyári adatok a kevésbé igényes készülékeknél is. Más jellemzőkben nagyobban az eltérések.

Üdv: HG4I

Előzmény: Z-M-an (394)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.30 0 0 426
:-)
Jó lenne, ha meg tudnád oldani Velencét. Vagy Bencehegy (autóval könnyebb, frankó betonút vezet fel) vagy Meleghegy (ez magasabb, de földút visz csak fel).

Előzmény: J.Zoli (425)
J.Zoli Creative Commons License 2003.03.30 0 0 425

Vagy eszembe jutott még egy elég jó hely: Dobogókő.

Bár a Velence a távolságrekordhoz jobb.

Előzmény: J.Zoli (424)
J.Zoli Creative Commons License 2003.03.30 0 0 424

Z-M-an

üdv

Bocsi, nem úgy gondoltam. Mármint nem lenézően, bajusz alatt (nincs) mosolyogva meg ilyenek.
Csak tényleg pusztán arra gondoltam hogy fog menni a Gellért-Mátra dolog.Az lenne az igazi,ha akkor én meg leugranék a Velence-kilátóhoz onnan kajabálni.Valószinű hogy hallanál a Kékesen.Kékes TV torony (kézi PMR), Újpest (külső antenna,nagyrádió) összejött.

z

Előzmény: Z-M-an (423)
Z-M-an Creative Commons License 2003.03.30 0 0 423
Kedves J.Zoli!
Köszi a bíztatást! :-)
Az az igazság, hogy én kezdő PMR amatőrként sok olyan dologra rácsodálkozom, mint amit Te - mint nálam bizonyára sokkal tapasztaltabb "rádiós guru" - már akár többször is átéltél, kipróbáltál.
Bizonyára jót mosolyogsz itt a bajszod alatt (ha van), hogy mit csetlünk-botlunk itt össze. Köszönjük a segítséget és a jótanácsokat.

Nosza hajrá, aki még nem rádiózott ekkora távon, itt az idő: Kékestető-Citadella-??? projekt április 16-án! :-)) Remélem Te is ott leszel!

Előzmény: J.Zoli (421)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!