Keresés

Részletes keresés

DuDoR Creative Commons License 2006.04.01 0 0 285
"One of favourite games played by science fiction enthusiasts is that of trying to define just what science fiction is; and how, for instance, is to be differentiated from fantasy."

Isaac Asimov, 1981
eolomea Creative Commons License 2006.04.01 0 0 284
Igazad van, a konyveknel is latato ez a hatranyos folyamat...

A szemelyes megjegyzesedhez:

(1) Egyaltalan nem utalom "az amerikait" - pl. egyik legkedvencebb irom Ray Bradbury [es altalaban nagyon sok amerikai irot olvastam/szeretek] + egy rakas amerika sci-fi filmem van DVD-n (pl. egyike vagyok azon keveseknek, akik vedelmebe veszik a ''Mission to Mars'-ot). Vagy: sok amerikai "space artis"-t - Robert McCall, Chesley Bonnestel - rajongasig szeretek (van jonehany konyvem toluk es a tobbiektol). Ugyszinten, az eletemben talan legjobban akkor ereztem magam, amikor Amerikaban {kozelebbrol Floridaban, meg kozelebb a Kennedi Urkozpontban} voltam - ami nem lenne jellemzo egy un. amerikai-utalora... Amit utalok, az (a) az egyre fokozodo es veszesen terjedo amerikai hamburger-kultura (b) sznobizmus es szuklatokoruseg

(2) Van, amikor a zaj fontosabb, mint a jel (lasd - a szinten amerikai, es ami nekem ugyszinten megvan - 'Contact' film)

(3) Mindezektol fuggetlenul a jovboben igyekszem kerulni a ilyen jellegu velemeny-nyilvanitast...
Előzmény: Törölt nick (283)
eolomea Creative Commons License 2006.04.01 0 1 282
Ugy tunik, az Avalon tulajdonkeppen japan-lengyel film - es nem is igazan sci-fi. Az ilyen "sci-fi thriller"-rol Moldova Gyorgy to:ko:s-makos retese jut eszembe (osszekevert, gyomrot megterhelo zagyvasag.) Avalon-t a Matrix-hoz is hasonlitjak, ami nekem eppen eleg arra, hogy szoba se' alljak vele... Ugy onalloan mint mas orszaggal kozosen, a lengyelek csinaltak jo nehany klasszis sci-fi-t (mint pl. a brillians Szekszmisszio-t), amik szerintem sokkal erdemesek a figyelemre.

Egyebirant a video-kolcsonzok szeles "science fiction" valasztekat vegigpasztazva latom, hogy az ide besorolt filmek 99.9 szazalekanak semmi koze a sci-fi-hez - ezek joreszt akcio-filmek (vagy egyszeruen marhasagok), csak tortenetesen a jovoben vagy mas egitesten jatszodnak.

A 2010 mas teszta - az igazi, verbeli sci-fi film. Es egyetertek a velemenyeddel: a{az amerikai} szineszek valasztasa nem volt szerencses. Nekem a lokepu Roy Schneider kulonosen idegesito Dr. Floyd szerepeben (es a HAL-ba fulig szerelmes kollegaja sem szimpatikusabb). A melypont a filmben az, amikor ket tavolra szakadt amerikai fohos a hot-dog utani epekedesuket osztja meg egymassal. (Egy szovjet filmben egy hasonlo helyzetben inkabb elmondanak [netan elenekelnek] egy verset - ami jol mutatja a ket orszag kulturaja kozti kulonbseget. Hiaba, kulonfele nepek vannak: ami az egyiknek Jevtusenko, az a masiknak lo'kolba'sz ...)

Minden hibaja mellett azonban a 2010 egy nagyon is tisztesseges film, szazszor erdemesebb a megnezesre, mint Avalon es a tobbi hasonlo mutans...
Előzmény: tillA (281)
tillA Creative Commons License 2006.03.31 0 0 281

A jövé heti tévéújságban kétszer is olyat láttam, amire érdemes felhívni a figyelmeteket:

hétfőn, talán az MTV-őn késő este az Avalon című film lesz, ami nem azért érdekes, mert sci-fi, és modern (cyberpunk) témájú, hanem mert lengyel gyártmányú. Ezek ma is elől járnak!

kedden meg (vagy szerdán, nem emlékszem) ugyancsak este a kettesen a 2010. Második űrodüsszeiát adják. Roy Scheider és John Litgow, két kiváló színész és eredeti pofa - nem igazán rájuk szabott szerepekben...

tillA Creative Commons License 2006.03.28 0 0 280

Kiváló barátom blogján is szépen megemlékeznek:

http://jovonezo.blogter.hu/?post_id=35511

 

 

Itt pedig:

(http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9068806)

zsorzs99 tollából egy szokatlan, de frappáns versrögtönzés is olvasható a fájdalmas hír kapcsán.

eolomea Creative Commons License 2006.03.28 0 0 279
Lem-mel (aki Kir Bulicsovot kovette) az utolso nagy kelet-europai sci-fi iro teleportalta magat egy jobb vilagba ... (A sors fintora, hogy amig o utalta a Tarkovszkij-fele Solaris adaptaciot, Lem-et az 1972-es szovjet film tette igazan ismerte a nagyvilagban - mint ahogy Arthur C. Clark is amolyan "futottak meg" iro maradt volna Kubrick Urodusszeia-ja nelkul. Nemhiaba mondta egy valaki, hogy film a legfontosabb muveszeti ag - hogy az kicsoda volt, ki lehet barchobazni :-)

Szoval ugy nez ki, a nagyok kozul mar csak Clarke es Ray Bradbury tartja a frontot - de amig ok elnek, addig ugy erzem, mintha a sci-fi aranykora meg mindig tartana...
Előzmény: kvadrát (278)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.28 0 0 278
Senki sem halhatatlan, a szó valódi értelmében, mégis mindenkinek akadnak olyan kedvencei a nagyvilágban, akik esetében valahogy abban reménykedünk, hogy ő talán mégis kivétel lesz. Nekem Lem ilyen volt. Már megtudhattuk, hogy ő nem azért a legbüszkébb magára, amiért mi annyira szerettük, de attól még a sci-fi klasszikusainak egyik legkiemelkedőbb alakja marad, a "keleti blokk" nyugaton is legsikeresebb alkotója e műfajban. Nyugodjék békében.
Előzmény: tillA (276)
DuDoR Creative Commons License 2006.03.27 0 0 277
Nyolcvannégy éves korában, krakkói otthonában elhunyt Stanislaw Lem.

A zindex szerint pedig a krakkói klinikán.
http://index.hu/kultur/scifi/lem0327/

De végülis mindegy, akárhol történt, akkor is gyászolunk. :(
Előzmény: tillA (276)
tillA Creative Commons License 2006.03.27 0 0 276
Témakör:  hírességek
Hír időpontja:  2006.03.27 16:47
Jóváhagyás időpontja:  2006.03.27 17:00

Hírforrás:
AFP-FH/Lantos
Rövidcím:
Meghalt Stanislaw Lem világhírű író

Hír:
Nyolcvannégy éves korában, krakkói otthonában elhunyt Stanislaw Lem. A világhírű lengyel sci-fi író halálhírét titkára jelentette be hétfőn, de azt nem közölte, hogy Lem mikor halt meg. Az író műveit több mint 40 nyelvre fordították le és 27 millió példányban adták el világszerte. Leghíresebb művéből, a Solarisból szintén világsikerű film készült, de több más alkotását is vászonra vitték.
tillA Creative Commons License 2006.03.22 0 0 275

AKkor oké.

(Illetve, ahogy tanult kollégám jelzi: nem 'oké', de a hiány pótolható.)

Előzmény: tippancs (273)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.22 0 0 274
Azt bizony nagyon rosszul tette, szegény. Még nem késő pótolnia.
Előzmény: tippancs (273)
tippancs Creative Commons License 2006.03.21 0 0 273
Nem emléxem, hogy olvasta volna :).
Előzmény: tillA (272)
tillA Creative Commons License 2006.03.21 0 0 272
Oké, oké. Bocs a kételkedésért. Csak épp jó lenne biztosnak lenni benne. Lehet, hogy ő is a regényre asszociált hirtelen.
Előzmény: tippancs (271)
tippancs Creative Commons License 2006.03.21 0 0 271
Nem biztos, de nagy a valószínűsége. Én nem emlékeztem, de a bátyám egyből azt mondta amikor kérdeztem, hogy szerinte mi volt a címe az első résznek.
Előzmény: tillA (270)
tillA Creative Commons License 2006.03.21 0 0 270

Hadd kérdezzem itt: biztos, hogy a Pirx tévésorozat első részének is 'A vizsga' a címe? Nem csak a könyvbeli első fejezetnek? Ha biztos vagy benne, akkor persze elfogadom.

(Azért bizonytalanodtam el, mert a sorozat első epizódja legalább két regénybeli sztori keveréke, amiből csak az első szól a vizsgáról.)

Előzmény: tippancs (264)
tillA Creative Commons License 2006.03.18 0 0 269

Patkány-sárkány játék! Szuper novella! Simán meg lehetne filmesíteni, meg akármilyen formában folytatni, bővíteni, felturbózni. Az egyik legeredetibb ötlet, finoman, realisztikusan kidolgozva. Nagyon szeretem. Egy titkos kedvenc.

Letölthető itt: http://f451.anyag.info/novellak/50.zip

Előzmény: kvadrát (266)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.18 0 0 267
... szólt mindez Konfuziusznak.
Előzmény: Törölt nick (263)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.18 0 1 266

Akkor visszatérhetünk a méhes példádra. Olvastam már kísérletekről, amelyek arra vonatkoztak, hogyan lehetne a méheket betanítani vegyi szennyeződések vagy a növényzetet nagyobb területen károsító betegségek jelentésére. Ez olyan téma, amelyet a méhek is megérthetnének, és nekünk is hasznunkra lehetne, ha sikerülne betanítanunk őket. Márpedig a betanítás is egyfajta üzlet: te jelez, én ad ennivaló ajándék. Ilyenfajta kommunikációs kísérletre az intelligensebb lényektől mi is számíthatnánk. És nem szabad elfelejtenünk, hogy mi azért már ismerünk egy meglehetősen árnyalt és elvont kifejezési lehetőséget az egymás közötti kommunikációban, számunkra az idegeneknek mégiscsak könnyebb lehetne valami érthető nyelvet kidolgozni.

 

Ha jól, emlékszem, Patkány-sárkány játék címmel volt az Ötvenedikben egy novella, amelyben az emberiség a macskákat vonja be fegyvertársként egy számunkra érthetetlen és veszedelmes űrbéli ellenséggel vívott harcban. A történet szerint a macskák villámgyors reflexei és erős vadászösztöne volt az, ami miatt, alkalmas szerkezetek segítségével, az emberek által vezetett űrhajó fegyverkezelőiként váltak nélkülözhetetlenné.

tippancs Creative Commons License 2006.03.16 0 0 264
Elég sokan vannak akik elutasítják a tecnikai dolgokat. TV, számítógép, stb.
Tanyán élnek.
Előzmény: Törölt nick (261)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.16 0 0 262

"Jo esellyel a kovetkezo evszazadban mar az "emberiseg" tobbsege is mint szamitogepes szimulacio fog elni es letezni."

 

Nem tudok egyetlen egy bizonyítékot sem arra, hogy az emberiség nem egy számítógépes szimuláció már ma is. Vagy a világ lenne a szimuláció, és benne mi vagyunk a vírusprogram.

Előzmény: Törölt nick (261)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.15 0 0 260
Legyünk belátóak, a költemény megbocsátható. A nóta letöltése nekem sikerült volna, ha végigvártam volna a 11 MB lecsorgását, az elejét hallottam. Van olyan, mint egynémely "majdnem-megasztár" országos hírű mutatványa. A merész ínyencek kedvéért a cím: http://harlekinmusic.atw.hu/songs/hashmark/Harlekin%20-%20Hashmark%20-%2003%20-%20Orion%20Urhajo.mp3 .
Előzmény: tillA (257)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.15 0 0 259
Nyilvánosan megkövetlek az alaptalan gyanúért; annyira régen olvastam már ezt (a másik kisregény jobban tetszett), hogy ilyen finomságokra már egyáltalán nem emlékeztem belőle.
Előzmény: tippancs (255)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.15 0 0 258

Pedig biztosan megvan a közös beszédtémánk: táplálkozási ösztön, szenvedélyes örömkeresés, mérsékelt utódgondozási ösztön. Ja, és az ölés, nehogy kifelejtsem a tillA által említett novella pompás példázatát.

Vagy ha már annyira fejlettek, hogy elérték a Fejlődés Legmagasabb Fokát (ld. Kiberiáda), akkor ide sem jönnek.

Előzmény: Törölt nick (253)
tillA Creative Commons License 2006.03.14 0 0 257

A másik indexes "Orion" topikban olvastam az imént egy hozzászólásban, hogy létezik egy Harlekin nevű zenekarnak Orion űrhajó című száma. Az együttes honlapján egyelőre a dal szövegére találtam rá. Megosztom veletek - ítélje meg mindenki:

 

Orion Űrhajó

Hol vannak már a régi szép idők
Műanyag űrhajók, Junoszt képernyők
Az asztrometrián jelzik a veszélyt
Mely a világra vár, ha Dieter nem segít

Szegecsekkel összetákolt űrhajók
Benne nyugatnémet szabvány kapcsolók
Százezer galaxis sötét mélye hív
De a szerkezeti integritás csak 40%

Végezd el kérlek, végezd el kérlek
A javításokat
Csillogó ezüst, csillogó ezüst
Szkafander alatt
De oly hideg az Űr
Az ember mindjár' meghülyül
És oly goromba
Sugározzatok a gépházba

Az ellenség a fegyverzetet szkennelte csakis
És akárhogy is nézem ez nem egy nagy vaszisz
Kérem ellenőrizzék a pajzsot még egyszer
Mielőtt még beszippant egy újabb naprendszer

Szegecsekkel összetákolt...

Végezd el kérlek...

 

 

(a dalocska elvileg le is tölthető mp3-ban a site-ról, gyakorlatilag azonban nem, hibaüzenet jelenik meg)

tippancs Creative Commons License 2006.03.13 0 0 256
Kir Bulicsov: Kettészakított élet
Abban is gyüjtögetnek a világegyetem minden tájáról mindenféle lényeket, mindegy hogy értelmes vagy sem.
Előzmény: tillA (254)
tippancs Creative Commons License 2006.03.13 0 0 255
Az egyik elítélt bűne egy ilyen népírtás. Elítéltek mennek azzal az ürhajóval amivel a kisbolygót akarják eltéríteni.
Előzmény: kvadrát (252)
tillA Creative Commons License 2006.03.13 0 0 254

A cím helyes. Az említett Nemere-regény (egész jó amúgy) fősztorija valóban az, de az egyik al-történetben szerepel a hivatkozott "hangyás" összefüggés.

 

Aktuális témánkat illetően hadd emlékeztessek mindenkit a nagyszerű, ám méltatlanul ritkán emlegetett Bertram A. Chandler kitűnő novellájára, amelyben szuperintelligens földönkívüliek fogságába kerül egy maroknyi ember, egyéb állatfajok képviselőivel együtt. Rájönnek, hogy nem elfogták őket, hanem pusztán begyűjtötték mint állatokat. És sehogy sem tudják jelezni "azoknak", hogy ők nem kutyák, nem méhek, nem poloskák. Akármit csinálnak ketrecükben, képtelenek a "galaktikus testvérek" figyelmét magukra vonni (hiszen a szomszédban a kutyák is vonyítanak, stb.). Végül elkeseredetten ülnek, az emberi faj intelligenciájába vetett hitük romjai közepette, mígnem valamelyikük egy odatévedő legyet agyoncsap, vagy már nem emlkszem pontosan) a ketrecbe keveredő egeret kalitkába zár. Summa summárum: hirtelen megjelennek az idegenek, bocsánatot kérnek, hogy eddig nem vették észre, tudatos lényeggel állnak szemben, természetesen mostantól minden más lesz... De hogyan jöttek rá? Ja, hát onnan, hogy csak egy értelmes lény képes másik értelmes lényt ok nélkül agyoncsapni/fogságba vetni. Happy end.

Előzmény: kvadrát (252)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.13 0 0 252
Tippancs, bocs, de nem lehet, hogy téves címet írtál? A Játszma kétmilliárdért (régi) emlékeim szerint egy a Földet veszélyeztető kisbolygó eltérítéséről szól. De tudom, hogy Nemerének volt egy kissé hosszúra nyúlt könyvsorozata a Népszava kiadónál, nem abban volt valami ilyesmi?
Előzmény: tippancs (248)
kvadrát Creative Commons License 2006.03.13 0 0 251
Stimmel, szerintünk a hangyák "kollektív intelligenciája" jóval alacsonyabb fokú, mint a miénk (noha a saját igényeiket legalább olyan jól kielégíti, megjegyzem), de mi, a "nagyok" hosszú ideje próbáljuk megérteni őket, vizsgáljuk a szokásaikat, együttműködésüket, kommunikációjukat. Persze általában nem vagyunk tekintettel rájuk, de tudunk róluk, látjuk őket. Vagy ha már nem vagyunk rájuk tekintettel, akkor ez már mindegy is?
Előzmény: Törölt nick (247)
tippancs Creative Commons License 2006.03.12 0 0 250
Jó, tudom. Nemis arra válaszoltam, csak felvetettem egy gondolat ezek kapcsán.
Előzmény: Törölt nick (249)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!