Ebben a topikban a vívás harcművészeti aspektusait szeretnénk megvitatni. Elsősorban a történelmi európai vívással, ezen belül szablyavívással szeretnénk foglalkozni, de minden más vívás képviselője is szívesen látott vendég a topikban.
Ilyen élvezetből maradnak ki a japán vívást tanulmányozok, akik nem vesznek a kezükbe fém vívókardot és nem próbálják ki a szabadvívás az ilyen eszközzel.
Kimondottan érdekesek a kenjutsus kesztyűk (külön mutatóujj!).
Ez a kétkezes vívóeszköz végtelenül (!) könnyű: 340 g
(egy átlagos katana tömegének az ~1/3)
"Yagyu Shinkage-Ryu is one of the oldest schools of Japanese swordsmanship. Founded by Kamiizumi Nobutsuna in 1565, the school was known simply as Shinkage-ryu. Nobutsuna passed on the school to his student, Yagyu Munetoshi, applying his name to the school. Today, the Yagyu Shinkage-ryu is still to this day one of the more revered styles of Japanese swordsmanship, both in Japan and abroad.
Miközben arra akartam példát mutatni, hogy a kendót sokan hm-ként művelik, teljesen véletlenül megtaláltam a 7. danos Gábor legfrissebb blogbejegyzését. Nem gondoltam volna, hogy ilyen dolgok megtörténhetnek... :-(((
Ismerem őket (anno voltam 3 edzésükön), nagyon maguknak való társaság nem szeretik annyira az új arcokat. Valamint az én lakhelyemtől még messzebb van. Nincs kedvem átkocsikázni fél Frankfurtot, bőven elég akkor mikor munkába megyek és amikor hazajövök, szörnyű a forgalom, sok időveszteség. A Katana Frankfurt a közelemben van, csak 1 km. Kényelmesen elsétálok az edzésre, nem kell kocsiba sem ülnöm.
A szabadfogású birkózásra is kapásból rávágnák sokan, hogy (olimpiai) sport. Valóban az, de amíg én űztem, soha sem tekintettem (verseny)sportként rá, én szimplán harcnak fogtam fel, nem is versenyeztem (csak edzettem versenyzőkkel, holott sokszor próbáltak rá beszélni a versenyzésre, de nem vonzott).
A capoeirára is rámondják, hogy tánc, zene, akrobatika...és mellesleg harcművészet. Mindegyik része igaz amúgy. Amíg jó magam űztem soha sem akrobatikáztam, hangszeren sem tanultam meg játszani igazán jól, viszont megtanultam pár rúgást (nem igazán a látványos fajtákat), amit a HEMA edzéseken is tudtam kamatoztatni, még ha csak ritkán is. Harcművészetként fogtam fel.
A bartitsura is mondanak mindenfélét, én azt egy "vegyes-mindenes" rendszernek fogtam fel, és az edzéseken is úgy álltam hozzá.
Ami nálam a "mérföldkő" volt a küzdősport/harcművészet "karrierem" során, az a lándzsavívás. Talán ezt érzem igazán magaménak. Ebben mélyedtem el a legjobban.
Igen, azt tudom, hogy egy komplett védőfelszerelés, ruházat, fegyver együtt nem olcsó. De annyira nem rémiszt meg, mert (viking-varég és egyéb európai (lovagi)) hagyományőrzős voltam. A sisak, láncing, bőrvért, gambeson, lándzsa, alabárd, kard, pajzs, csatabárd sem két fillér.
Azt is tudom, hogy vannak kendoversenyek, bajnokságok. Nem célom a versenyzés, elég nekem az "öröm-kendo". :)
Lehet megfogadom a tanácsodat. Pár edzésre így is, úgy is el fogok menni még. Nekem mondjuk shinai szokatlan volt először. Volt már sokféle gyakorlófegyver a kezemben, megszoknám azért.
Jól tetted, hogy elmentél és edzettél. Ha a közelben van ilyen edzés, akkor mindenképpen érdemes lenne csinálni még egy ideig és legalább eljutni a páncélos edzésig. Az ott tanult elveket stb. később -- kellő rugalmasság -- mellett beépítheted pl. az európai vívásba is (vagy felismered: Jé, itt is van ilyen!).
"Ti próbáltátok a kendót?"
Bizony. 5-6 db végignézett edzés, utána 6 db tényleges kendó edzés.
A mai napig megvannak az akkor készült feljegyzéseim ;-)
Én próbáltam a kendót néhány edzés erejéig, nagyon tetszett. Csinálnám is, ha lenne a közelben, de sajnos nincs.
Mellette 2 évig gyakoroltam a Katori Shinto Ryu kenjutsu stílust, jelenleg november óta csinálom a (elektromos) sportkard vívást.
Mindezek mellett pedig már 14 éve szablyavívok, jobbára "HEMA stílusban".
Mindegyikben a hasonló alapelveket keresem, a vívás során meg olyan lelkiállapotban igyekszem lenni, hogy ne legyen különbség pl. a kendo és a sportvívás között. ;)
Megtörtént életem első kendo edzése. Érdekes volt. Nagyon más, másabb mint az európai vívás. Hozzáteszem, hogy ez nem csak életem első kendo edzése, hanem egyben az első japán harci stílus is amit kipróbáltam. Hogy fogok-e rendszeresen kendo edzésekre járni? Na, azt még nem tudom. Lehet, hogy pár edzésen még részt veszek, aztán majd utána döntök, hogy hosszú távon fogom űzni ezt, vagy sem. (Egy edzés alapján még nem akarok döntést hozni.)
Mondjuk nekem stílusidegen, de ez várható is volt az európai lándzsavívás után. :) Viszont kell valamit mozogni, valamint a közelemben is van a dojo. Ti próbáltátok a kendót?
Pl. amikor a 2. részben láttam a "kastélyt" és a kertjét, főleg a bejáratnál volt olyan érzésem, hogy már láttam valahol ezt a kapu. A legvégén ki is derült a dolog. Az utóbbi hetekben elég sokat szerepelt a híradásokban a bicskei gyermekotthon.
„1997-ben kezdtem kendózni Salgótarjánban. Egyetemi tanulmányaim miatt 1999-ben Budapestre költöztem, és itt folytattam kendós pályafutásomat. 2005-ben egyéves egyetemi ösztöndíjat nyertem a tokiói Kokushikan Egyetem testnevelési karának kendó szakára. Az egyetemen egy éven keresztül lehetőségem volt kizárólag kendóval foglalkozni egy professzionális közegben. 2002-től a magyar válogatott tagja voltam egészen 2010-ig. 2018-ban vizsgáztam le a 6. dan fokozatra (video felvétel).
Edzőként alapvető fontosságú számomra mind a sérülések, mind a hosszabb távon jelentkező ártalmak prevenciója. Emellett edzéseimen célzottan foglalkozunk a testtartás javításával is, ami azon túl, hogy a test egészségében alapvető fontosságú, a hosszú távon biztonságos és hatékony sportolásnak is elengedhetetlen feltétele.”"
"The long awaited short sequel to the famous kendo movie: "4. dan." :) Successful 6. dan exam of Szabolcs Gasparin (602, Hungary) and Marvin Sylla (601, France) during Hungary Cup Seminar & Exam."