Keresés

Részletes keresés

Maotai Creative Commons License 2006.09.22 0 0 746

ez mind igaz és szép, csak lényegtelen, ugyanis a pireneusi félsziget aachentől és a birodalom központi területeitől egyszerűen _messze_ van.

 

Hát jóval közelebb, mint Toszkána.

 

és akkor még nem beszéltünk az utánpótlási vonalak kérdéséről.

 

Ezt helyben kiválóan megoldhatták volna - lévén a terület sokkal gazdagabb, mint Gallia.

Ráadásul Katalóniában szilárdan megvettték a lábukat, mely szintén lehetett volna bázis.

 

vagyis katonailag akár sikereket is érhettek volna el (bár ez is kétséges

 

nos, Károly minden csatáját megnyerte és a frank hadseregnek akkor Európában nem volt valódi riválisa.

Előzmény: igen7 (745)
igen7 Creative Commons License 2006.09.22 0 0 745
ez mind igaz és szép, csak lényegtelen, ugyanis a pireneusi félsziget aachentől és a birodalom központi területeitől egyszerűen _messze_ van. a közelebb levő kárpát medencében is csak legyőzni tudták az avarokat, de megtartani a területet és a birodalomba integrálni nem igazán. az ennél távolabbi ibériai területeket meg még kevésbé tudták volna szvsz.
és akkor még nem beszéltünk az utánpótlási vonalak kérdéséről.
vagyis katonailag akár sikereket is érhettek volna el (bár ez is kétséges), de nem érnek vele semmit, mert amint hazamennek, a terület is elvész.
Előzmény: Maotai (744)
Maotai Creative Commons License 2006.09.22 0 0 744

De te is kedveled a mi lett volna ha témákat... :)

 

El Cid esetéből kindulva :

 

- Károly katonai potenciálja és erőforrásai sokkal jelentősebbek voltak.

- az emírek közti széthúzás - mely segítette Cidet - megvolt Károlynál is.

- Cid idejével ellentétben a cordobai emír (nem jut a neve eszembe) nem számíthatott támogatásra Afrikából, hanem ellenkezőleg őt támadták meg onnan korábban.

- Károly  megegyezhetett volna akár Ar-Rasiddal is (kivel naon jó viszonyban volt), h számára a rivális dinasztia egyetlen megmaradt tagjának eltüntetése jóval fontosabb lett volna, mint egy amúgy sem alá tartozó kis távoli terület sorsa.

 

 

Előzmény: igen7 (743)
igen7 Creative Commons License 2006.09.22 0 0 743
ez kb ugyanaz a vita, mint az hogy Rommel el tudott e volna jutni a kaukázusig :)
Előzmény: Maotai (742)
Maotai Creative Commons License 2006.09.21 0 0 742

Gondolom El Cid erőforrásait nem akarjuk összevetni Károlyéval - noha a Cid korabeli félszigeti zséthúzás Károlynál is megvolt - nem véletlenül egy emír hívta be őt.

 

Aztán :

a cordobai califát az egyetlen megmenekült ommajád volt - halálos ellensége az abbászida kalifának, Károly szoros kapcsolatának Ar-Rasidnak. 

Előzmény: igen7 (741)
igen7 Creative Commons License 2006.09.21 0 0 741
egyébként viszont én sem tartom valószínűnek hogy esélye lett volna rá.
Károly birodalma szárazföldi birodalom volt jelentősebb flotta nélkül tudomásom szerint. márpedig a pireneusi félszigetre csak a pireneusok 2 szélén át vezetett út, ami utánpótlási szempontból elég kevéske. térben is messze volt Aachenhez képest. és az ottaniak nem barbárok voltak, technológiailag magasabb szintet képviseltek, ráadásul fejlett terület is volt, valszeg nagyobb erőt tudtak volna kiállítani mint mondjuk az avarok.
Előzmény: Maotai (740)
Maotai Creative Commons License 2006.09.21 0 0 740
Én is hasonlóra tippeltem -:)
Előzmény: igen7 (739)
igen7 Creative Commons License 2006.09.21 0 0 739
mer károly nem is létezett, kitaláltak kéccáz évet.
ezt se tudod? :-)
Előzmény: Maotai (738)
Maotai Creative Commons License 2006.09.21 0 0 738
Miért nem ?
Előzmény: varhun (737)
varhun Creative Commons License 2006.09.21 0 0 737

komoly esélye lett volna a sikerre. " 

 

Na mégegyszer...

 

Semmi esélye nem volt Cordoba legyőzésére, netán Toledo bevételére!

Előzmény: Maotai (736)
Maotai Creative Commons License 2006.09.21 0 0 736
Pamplonát bevették, a baszkok meg csak egy visszavonuló részsereget semmisítettek meg lesből, mint ismert - Károly csak elkeseredett, h a pont a keresztény baszkok szegültek szembe, ezért többet nem is tette lábát a Pirenneusoktól délre.
Előzmény: varhun (735)
varhun Creative Commons License 2006.09.21 0 0 735

Ugyanakkor , lehet, h Károly személyisége az oka annak, h nem próbálta meghódítani a Cordobai Kalifátust ?

Pedig úgy tűnik, h komoly esélye lett volna a sikerre. " 

 

Jó, jó, de a baszkokkal se bírtak megbirkózni...

Előzmény: Maotai (733)
Galgadio Creative Commons License 2006.09.21 0 0 734
Hm, a spanyol törinek ez a fejezete valahogy kimaradt az életemből:-)
Előzmény: Maotai (732)
Maotai Creative Commons License 2006.09.20 0 0 733

Ugyanakkor , lehet, h Károly személyisége az oka annak, h nem próbálta meghódítani a Cordobai Kalifátust ?

Pedig úgy tűnik, h komoly esélye lett volna a sikerre. 

Előzmény: Maotai (732)
Maotai Creative Commons License 2006.09.20 0 0 732
Minap olvastam arról, h Barcelona emírje, aki Károlyt belerángatta a katalón hadjáratba vason végezte utóbb, mert a frank úgy látta, h hamis képet festett a helyi viszonyokról.... 
Előzmény: Don Quixote (731)
Don Quixote Creative Commons License 2006.09.20 0 0 731

Que pasa, homres?

 

Áll a topik!

 

Akkor az archaikus spanyol 'villa' = 'mezőváros' szófejtés elfogadott a részetekről?

Don Quixote Creative Commons License 2006.07.31 0 0 730

Én úgy tudom, hogy a villa a régi spanyol nyelvben mezővárost is jelentett.

Ezek szerint a régi spanyol királyságokban is megvoltak a szabad királyi város és mezőváros státuszok, mint nálunk?

Előzmény: Galgadio (729)
Galgadio Creative Commons License 2006.07.28 0 0 729

Ciudad Real, ciudad española, capital de la provincia homónima y de su partido judicial. Situada en la comunidad autónoma de Castilla-La Mancha.

Ciudad Real tiene 69.063 habitantes (INE 2005). Se encuentra a una altitud sobre el nivel del mar media de 628 metros. Su término municipal comprende 285 km2. Comprende 4 núcleos de población principales: Ciudad Real, Las Casas, Valverde y La Poblachuela. Se encuentra situado a unos 200 km al sur de Madrid.

Gentilicio: ciudadrealeños (informalmente conocidos como culipardos).

Fundada por Alfonso X el Sabio con el nombre de Villa-Real en la ubicación del Pozo Seco de Don Gil, conserva importantes vestigios históricos, como varios fragmentos de la muralla, la casa de Hernán Pérez del Pulgar (s. XV), la casa real de la Caridad (s. XVIII), la iglesia de la Merced (s. XVIII), la iglesia de San Pedro apóstol (s. XV) o la iglesia de Santiago apóstol (s. XIV). Sede de la diputación provincial. Es sede de la Universidad de Castilla-La Mancha (UCLM), estándo ubicado en esta ciudad castellana el rectorado y un respetable campus universitario.

En su término municipal y a pocos kilómetros se encuentra el cerro de Alarcos, de importante valor arqueológico por su ermita y castillo medievales, y escenario de la batalla del mismo nombre, donde las tropas castellanas fueron derrotadas por los almohades.

Su economía procede en gran parte de los servicios, la caza y algo de industria como las derivadas de la explotaciones ganaderas y vitivinícolas. Su gastronomía se compone de pisto manchego, caldereta, tiznao, asadillo, flores, bizcochá y arrope. Celebra sus fiestas populares los días 31 de julio, la Pandorga, y el 15 de agosto, el día de la Virgen del Prado, patrona de la ciudad.

 

Előzmény: Carolus58 (728)
Carolus58 Creative Commons License 2006.07.28 0 0 728

Nem tudom pontosan, csak feltételezem:

 

Királyi alapítású, X. Alfonz még Villa Realként alapította anno.

Előzmény: Don Quixote (727)
Don Quixote Creative Commons License 2006.07.28 0 0 727
Arról tudtok valamit, hogy Ciudad Realt miért hívják éppen Ciudad Realnak, azaz "Királyi városnak"?
Don Quixote Creative Commons License 2006.07.28 0 0 726

Le van ülve teljesen a topik.

 

Teszek be egy kis nézegetnivalót ebben a nagy hőségben:

 

http://www.miss-espana.com/doc/miss/cronologia/candidatas.asp?idc=10#

Galgadio Creative Commons License 2006.07.25 0 0 725

Én sem igazán értem, hogy a Mesta és a Meseta hogy jött a képbe.

Bár kétségtelen mindkét fogalom leginkább Kasztíliához köthető.

Kicsit szétszórt vagy ma, Noble Caballero, de ez biztos a hőség számlájára írható.

Előzmény: Don Quixote (723)
Carolus58 Creative Commons License 2006.07.25 0 0 724

Mesta és Meseta most hogy jött ide????

 Kaifnak biztos, hogy nem kell fejtegetned a különbséget, hogy a Mesta patái tették részben kietlenné a Mesetát (is). :o)))

 

Van egy másik megközelítés is: Mi egyesül mivel?

Kasztílai (centrum) szembeállítása Portugáliával és Katalóniával (periféria) picit nekem túlzás. Ha ezt egy portugálnak, vagy katalánnak mondod, biztos, hogy sűrűn emlegeti a családodat és azt mondja, hogy amikor ők még nagyok voltak (centrum), akkor azok az ostoba kasztíliaik csak a port zabálták, amit az arabok lovai felvertek. Portugál meg hozzáteszi, hogy még hajót se tudtak építeni Kasztíliában, amikor ők már hajózási iskolákat kalapáltak össze.

 

Szerintem szerencsésebb azt mondani, hogy a félsziget három nagy tartományának az uniója mindig napirenden volt. A kérdés, hogy ki kivel kufircál dinasztikusan. Nem volt etalon Ferdinánd és Izabella sikere V. Alfonz portugál király és Juana la Beltraneja házassága ellenében. Az pedig egy másfajta birodalmi koncepciót jelentett volna, mint az Aragón-Kasztíliai egyesülés. Mediterráneum már pl. jobban háttérbe szorult volna az óceánnal és a gyarmatokkal szembe.

 

Előzmény: Don Quixote (723)
Don Quixote Creative Commons License 2006.07.25 0 0 723

Olvastam nemrégiben egy frankó kis cikket, amely Spanyolország egész középkori és újkori történelmét a centrum  (Kasztília) centralizációs törekvései és a perifériák (Katalónia, Portugália, Baszkföld stb.) ezzel ellentétes irányú decentralizációs törekvései közti küzdelemként határozza meg.

 

Remélem, hogy a Mesta és a Meseta közötti különbséget nem kell senki előtt fejtegetnem!

Törölt nick Creative Commons License 2006.07.17 0 0 722
Muhammad II Ben Al-Mutadid, Sevilla királya 1014-1086 között. Az ő nevéhez kötnek egy ehhez egészen hasonló mondást: "Ó Ronda, te legszebb vár, királyságom ékköve, soha nem veszíthetlek el".

Gondoltam, hátha ez az, csak valami félrefordítás ügyállásának fennforgása vagyon:)
Előzmény: Galgadio (721)
Galgadio Creative Commons License 2006.07.17 0 0 721
Az meg ki volt?
Előzmény: Törölt nick (719)
Don Quixote Creative Commons License 2006.07.16 0 0 720

Nem.

A helyes válasz Hamet al-Zagri, a Naszrida-kori Ronda kormányzója.

1485-ben Fernando de Aragón foglalta el Rondát úgy, hogy al-Zagri csapatait hamis információkkal ügyesen Málaga környékére csalta.

Ronda egy hét alatt elesett, al-Zagri kiáltott fel fájdalmában így, amikor visszaérkezett Málaga falai alól.

Előzmény: Törölt nick (719)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.14 0 0 719
al-Muthadid?
Előzmény: Don Quixote (718)
Don Quixote Creative Commons License 2006.07.13 0 0 718

Nem talált, bár Boabdillal közel jársz a megoldáshoz.

 

Előzmény: milyennincs (717)
milyennincs Creative Commons License 2006.07.13 0 0 717

Talán Isabel de Solis? vagy a fia Boabdil ?

nincs ötletem, csak 'belelapoztam' Ronda történetébe... Talán. :)

Előzmény: Don Quixote (715)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!