Keresés

Részletes keresés

kirumiru Creative Commons License 2003.10.01 0 0 293
hype78:
BIX? En mar annak orulok, ha osszejon egy rendes net kapcsolat. Meg ahhoz hogy csatlakozz oda, kell valamennyi havi dijat fizetni, na meg a kozponthoz a vonal dijat, ami azert eleg huzos.
Az ISP-nek meg ugy is van BIX kapcsolata.

Ja az ethernet az jo magaban is, jol lehet Quakezni. :-)))

Lehetosegek vannak, de inkabb a gyakorlati reszen tud elcsuszni a dolog sajnos.

A LAN-t szerintem ossze lehet hozni, csak beleegyezes kell a lakoktol, hogy a szekrenybe meg egy (meg sok) HUB-t is berakjunk (es a koltseget alljuk). A helyi halozat az a haz tulajdona lenne (ill. aze aki beszallt kiepiteskor, vagy utolag a kiepites koltsegebe), az ISP csak "hasznalna".
Viszont a vonal ket vege celszeru ha az ISP kezeben van, mert akkor o tudja kontrollalni a ki/bejovo forgalmat es akkor o is szamlazhatna. Penz beszedes kicsit huzos lenne ha mi csinalnank meg.
Szoval mi biztositanank a LAN-t o pedig a net kapcsolatot es eszkozoket. (esetleg egy servert osszedobunk neki).
Igy o tudna szamlazni havonta es lenne rendes elofizetes, nem lenne gond hogy masik x ember csatlakozik es nem parazna hogy tobb gep van mint elofizetes.

Persze ugy is lehet csinalni hogy a vonal a mienk, meg a ket vegen levo eszkozok is csak akkor lehetnek osszetuzesek, meg akkor a vonal dihjat nekunk kene beszedni es a behajtas mar nehezkesebb.
A helyi halo viszont nagyjabol (kiepites utan) ingyer lenne... (na jo aram :-)

Előzmény: hype78 (292)
hype78 Creative Commons License 2003.10.01 0 0 292
Hali,

Egész jól beindult a fórum a nettel kapcsolatban, úgylátszik sokan nem akarunk UPCs korlátokat. Szerintem a technikai megvalósítás még ráér, rengeteg megoldás létezik a net leosztására. Először az igényeket és lehetőségeket kellene felmérni, mert ezen áll vagy bukik a dolog. A kisebb internetes cég jó választás lehet és ha sokan jelentkezünk érdemes lenne a magyar és külföldi elérést szétválasztani. Mondjuk bővíthető 100 mega a bixbe és egy szerényebb külföldi vonal valamelyik ISP nél. Szerintem ha úgy megyünk egy szolgáltatóhoz, hogy az egész ház számára kellene, folyamatosan bővülő elérés, akkor azért elég jó kedvezményeket lehet kapni(ismerős nem hátrány). Mindenesetre a kiépített helyi hálózatot, vagy a jogot a kiépítésre ne adjuk ki senkinek. Ha egy egyerűen és olcsón megvalósítható LAN-t össze tudunk hozni, az még net elérés nélkül is egész jól használható :)

kirumiru: Matávnál dolgozom, de nem vagyok matávos. Megpróbálok utánakérdezni, de nem egyszerű. Eddig ADSL után kérdezősködtem, de az is sokban függ a háztól, ki és hogy építi ki a telefont, ilyesmi.

Előzmény: kirumiru (288)
kirumiru Creative Commons License 2003.10.01 0 0 291
teveh:
Koszi! A matavos cuccot olvastam (fejbol nem tudok en ilyeneket! :), foleg arak kellenenek. Remelem nem valami csillagaszatiak... (hisz net elerest nem is boztositanak)

koszi

Előzmény: teveh (290)
teveh Creative Commons License 2003.10.01 0 0 290
addig is:
http://www.matav.hu/_uzletimegoldasok/termeklista/shdsleleres.html

t

teveh Creative Commons License 2003.10.01 0 0 289
kirumiru: SHDSL-ről úton van az info :)
Ha ideér akkor átküldöm!

t

kirumiru Creative Commons License 2003.10.01 0 0 288
Az elkepzelesem a kovetkezo a nettel kapcsolatban:

Mindenkepp kulon kene valasztani az atviteli kozeget nyujto ceget es az internetet szolgaltatot. Igy szeritnem koltseghatekonyabban johetnenk ki. Erdemes sok eve mukodo kis internetszolgaltatot valasztani mert azok rugalmasabbak egy "nagyobb" uzletnel.

A matav lapjan az atviteli kozegre talatam egy "SHDSL" nevu szolgaltatast ami ket telephely kozott epit ki egy szelessavu halot ami privat IP cimekkel mukodik. A szolgaltatonal lenne egy MASQUARADING-t vegzo server, esetleg a hazban is, ezt most meg nem latom at. De egy servert barmikor osszedunk. :-)
Kar hogy nem ir semmilyen arat a Matav az SHDSL kiepitesere ill. havi koltsegere, de biztositanak routert.
Szoval az egyik vegpont a hazban, a masik a szolgaltatonal lenne, aki szedne minden bekotott gep utan valamennyi dijat, de mivel csak egy IP cimet foglalnank ezert ezt olcsobban adna.

192Kbit - 2,3 Mbitig biztosit ilyen vonalat a matav. Ez szvsz eleg.
Egy internetszolgaltato jeloltet tudok (ismeros a tulaj :), talan meg lehetne ezt beszelni vele.
Nem dolgozik valemelyikotok veletlenul a Matavnal? Utana nezhetne az SHDSL-nek...

vlucas Creative Commons License 2003.10.01 0 0 287
Persze hogy nem mindenki, de kezdeményezéshez szvsz elég.
Előzmény: teveh (286)
teveh Creative Commons License 2003.10.01 0 0 286
vlucas: én is örülök a net sikerének, bár ez a 6-7 ember közel sem mindenki...
kirumiru Creative Commons License 2003.10.01 0 0 285
molnarur:
Masquaradingra en is gondoltam, mert otthon is igy oldottam meg (ADSL). A file cserelok kulonosebben nem zavarna, meg servert is lehetne uzemeltetni hisz egy port forwadinggal siman megoldhato. Viszont ilyen hogy netmeeting nem menne sajna, csak egy iranyba. :-(( Most per pillanat nem kell ez nekem, csak a tobbi felhasznalo nem tudom hogy mit szolna ha mondjuk az ADSL elofizu feleert nem lenne ilyen szolgaltatas es ennek tetejebn meg lassabb is lenne mondjuk a net neha.

En egyebkent tamogatom az IP MASQ-t.

A mikros atvitellel az a gaz, hogy a teton kene elhelyezni a vevot ahhoz meg kell a tobbseg beleegyezese, masreszt laposteton addig jo amig nem ugral senki (szigeteles).
Utana kene nezni hogy managelt vonalat mennyiert oszt a matav, mondjuk ugy 1 Mbitest. Bar szerintem tul draga ahhoz hogy 10-n osszeallva tudnank allni a koltseget. :-(

Ossze kene szamolni hogy hanyan lennenk a temara, legalabb itt a netezok kozott. (remelem, aki nem irogat a forumba es nem is olvassa attol meg netezik es erdeli a kozos net a hazban)

A kozos gyujto bankszamla nem rossz 5let.

Előzmény: molnarur (280)
kirumiru Creative Commons License 2003.10.01 0 0 284
sutre:
a legutolso hozzaszolasodat, epp reggeli kozben olvastam es sajnos kepileg meg is jelent elottem a szemetdarabkak, mikor epp kakaoscsigat ettem. :-((( Na de sebaj.
Előzmény: sutre (283)
sutre Creative Commons License 2003.10.01 0 0 283
Bocs reggel van, és nem vettem észre, hogy rögtön a következő már válaszolt a szemetes témára.
Privát vélemény: a központi szemétledobó kényelmes ugyan, de nem praktikus. Pl: mi panelban laktunk a hetediken, és hétvégén elég durva szagok jöttek a ledobó felől. Meg volt pár nyanyákok akik még véletlenül sem használták a szemeteszsák intézményét, és egy 10 emelet magas szemétledobót elég nehézkes tisztítani, így maradt a szag, meg a guszta szemétdarabkák.
Előzmény: sutre (282)
sutre Creative Commons License 2003.10.01 0 0 282
Nincs szemétledobó
Előzmény: kroll (274)
vlucas Creative Commons License 2003.10.01 0 0 281
Wow!

Tök jó, hogy mindenki támogatja a saját kábelt és netet, azt hittem a legtöbben elutasítóak lesznek.
Remélem sikerül valamilyen megoldást találni ha előbb nem is, utóbb mindenképp.

Lucas

molnarur Creative Commons License 2003.10.01 0 0 280
Az ip címeket pedig elég lenne maszkolni, így mindenkinek belső IP címe lenne. Tudom van pár hátránya, de elönye is (nem vagy támadható kívülről). Aki meg akar saját IP-t annak azt is be lehetne configolni. Persze ehhez össze kéne dobni valami egyszerűbb "szervert".

Van még egy megoldás, de itt a belvárosban sok a zavaró jel. Szóval lehetne akár mikrós átvietelt a házig. Ennek van 11, 22, 33 és talán már gyorsabb változata is, aránylag olcsó. (Ebben a témában viszont részleteket nem nagyon tudok)

molnarur Creative Commons License 2003.10.01 0 0 279
A beruházú által kiépített kábelezés.

Lakásban (nálam 1db) fali csatlakozó amibe 4 ér van bekötve. Nem bontottam ki, de biztos vagyok benne, hogy ott van mellette a másik 4 ami nekünk kell.

A lépcsőházban szintenként van a rendező.
Idáig vannak elhúzva a telefon kábelek (CAT 5)
Akinek van telefonja annak be van kötve vonalanként 2 ér a rendezőbe, a többi lóg.

Innentől meg nem nagy cucc a felszállóba behuzni egy kábelt a pincéig és a garázsban a lépcsőházakat összekötni.

Internetet viszont sokkal nehezebb jó áron szerezni...
Van egy internetes fejlesztésekkel foglalkozó cégem és miután megvettem a lakást én is elgondolkoztam a problémán. Az egyik legnagyobb szolgáltatóval közösen kidolgoztunk egy rendszert, hogy eljusson ide az internet. Lézeren jött volna 100Mb/s
Erről írtam egy ajánlatot és full ingyen megcsináltuk volna a kiépítést (összesen 8-10 milla körüli összeg) és az UPC árának feléért lehetett volna netezni. Az beruházót nem igazán érdekelte a dolog, pedig sokszor beszéltünk róla.
Emiatt ebből nem lett semmi és ma UPC "netezem"...

A lényeg, hogy igazán olcsón csak optikán jöhetne be a Net, de az nem nagyon van a környéken. A nyugdíjfolyósító tetején van pár netes átjátszó (többek közt UPC), talán onnan érdemes. A lézeres dolog menne, de nagyon-nagyon drága.

hype78 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 278
Valószínű minden lépcsőháznak van egy telefon - rendezője. Itt kellene kibontani a maradék két érpárt és bepatchelni egy switchbe. Ezeket a switcheket kellene összekötni és kész lenne a LAN hálózat a házban, ami egy router-el kapcsolódna a bérelt vonalra. Tulképp nem muszáj mindenkinek külön IP, proxyn keresztül is mehet a net, csak akkor a peer to peer dolgoknak lőttek :(

A költségeken én is sokat gondolkozom, szerintem bonyolult lenne minden új belépőnél visszaosztani az alapítótagoknak a kiépítési költséget, inkább egy számlán kellene gyűjteni (mondjuk közös képviselőnél) és ebből fedezni az újabb bővítéseket, eszközöket.

kroll: N lépcsőházban leszek, ha az N-O határán vagy, akkor falszomszédok leszünk. Bár ha jobban megnézem a képeket akkor ugyanolyan elrendezésű a lakásod, mint az enyém, szóval mégse leszünk szomszédok. Szemétledobó jobb, hogy nem nincs, mert az vonzza a bogarakat.

Előzmény: kirumiru (277)
kirumiru Creative Commons License 2003.09.30 0 0 277
molnarur:
A 8 er az csabitoan hangzik. Akkor esetleg meg lehetne csinalni. Valahogy ugy mondtak, hogy a Matavnak (pfuj) csak az ajtoig kell behuznia, mert van egy csatlakozo doboz ahova bekoti es kesz. Kerdes, hogy az ajtoig el tudja vinni valami elore ilyesmi celra epitett kabelcsatornan.
Igy mondjuk 100%-s beleegyezes sem kellene. (nem kell szetvenri a hazat :) csak akkor ha a kozos koltseg reszeve akarjuk tenni, ami viszont tuti hogy keresztulvihetetlen. De ez nem szukseges.

A problema az jelenti, hogy a kiepites koltseget minden uj tagnak ki kell fizetni (aranyos leosztasban) es a jelenlegi tagoknak meg visszaadni ugyancsak aranyosan. Es ott a riziko hogyha sokan elkoltoznek, lemondjak akkor irdatlan nagyra szokhet az uzemeltetese.
(ugye kapasbol legalabb annyi IP cim kell mint amennyi "elofizeto" lenne, plusz savszelesseg stb).
Vegulis semmi mast nem csinalnank mint egy mondjuk non-profit internet szolgaltatot. Esetleg megkerdezhetem egyik ismerosomet (akinek Internet szolgaltatoja van) hogy ilyen esetben tudna-e segiteni, esetleg o biztositana a netet a hazban, stb.
Mondjuk ha akarjatok utanakerdezhetek, hogy vallalja-e, lehetseges-e, technikai, koltseg, forgalmi oldal.

Előzmény: molnarur (268)
kirumiru Creative Commons License 2003.09.30 0 0 276
Easty: Nekem is csinaltak vilagitast. Mar nem emlekszem hogy a muszaki leirasban benne volt ez igy de en tuti hogy nem kertem semmi ilyesmit.
Előzmény: Easty (267)
kirumiru Creative Commons License 2003.09.30 0 0 275
kroll:
Nekem az ertekesito azt mondta hogy sehol sincs szemetledobo. Szoval pl. az M lepcsohazban is kezzel kell levinni.
Előzmény: kroll (274)
kroll Creative Commons License 2003.09.30 0 0 274
hype78:

Te is O lépcsőházas vagy.

Egy költői kérdés: Ti láttatok szemétledobót a folyóson.

Előzmény: hype78 (260)
kroll Creative Commons License 2003.09.30 0 0 273
Easty:

A felső szekrény alatti világítást nem kértem külön, azt alapból adták, (úgy emlékszem).

Előzmény: Easty (267)
hype78 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 272
Ez jól hangzik, mondjuk hálózati eszközök (switchek, routerek) akkor is kellenek, de ha nem kell szétverni a házat, akkor nem hiszem, hogy bárkit is zavarna, hogy nem csak telefon megy a vezetékekben. A sörözésen konkrétabban is meg lehetne beszélni, kinek milyen igényei, ötletei vannak.
Előzmény: molnarur (268)
hype78 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 271
Az igazi az lenne, mint ami a Cézár/Kleopátra házban van, ahol egy kisebb cég oldja meg a házban kiépített belső lanon az internet szolgáltatást. Ezt lehetne kiváltani WLAN al és bérelni valakitől az elérést, de az ilyen üzleti béreltvonalak több százezerbe is kerülhetnek havonta. Ha az elérés költsége és az esetleges rezsi költésgek (villany az eszközöknek, üzemeltetés, ha nem mi csináljuk) leosztva kevesebb és jobb a szolgáltatás, mint a UPC vagy esetleges ADSL, akkor érdemes elgondolkozni rajta. A WLAN kiépítési költsége pár tízezer forint, feltéve, ha elég sűrűn vannak az access pointok és össze lehet linkelni őket (egymás melletti lakásoknál nem is feltétlen kell külön AP). Viszont megvan az az előnye, hogy a gépet szabadon mozgathatod, notebookoknál kifejezetten kellemes.

Előzmény: kirumiru (265)
sutre Creative Commons License 2003.09.30 0 0 270
Az biztos, hogy nem én leszek aki leszervezi, mert az erre fordítható időm az gyakorlatilag egyenlő a nullával, meg az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem vagyok egy műszaki témákban jártas egyén. Annyit esetleg tehetek, ha az indexes lakógyűlés jóváhagyja, hogy a félapóst megkérem, hogy ugyan mondja el az első lakógyűlésen, hogy mi is ez, és hogy náluk hogyan működik, mennyibe kerül, hogyan üzemeltetik stb.
Előzmény: Andras17 (266)
teveh Creative Commons License 2003.09.30 0 0 269
molnarur: ez egy nagyon bölcs észrevétel :)
molnarur Creative Commons License 2003.09.30 0 0 268
kirumiru:

Miért kéne szétverni a házat számítógépes hálózathoz? 8eres kábel van a telefonhoz húzva, abból 4 eret simán fel lehet használni Ethernetre. Csak a fali csatlakozókat kell kicserélni lakásonként kb.1000 forintért

Easty Creative Commons License 2003.09.30 0 0 267
kroll:
Úgy látom, a konyhádban van világítás a felsőszekrény alatt. Ezt a módosítások keretében kérted? Mi is kértünk vmi ilyesmit (András17-el), de nekem úgy rémlett, hogy csak a kiállást csinálják meg.
Andras17 Creative Commons License 2003.09.30 0 0 266
Sutre:

Amit mondasz elvileg lehetséges, sőt így lenne jó. De sztm 100%-os beleegyezés kell ráadásul nem is 255 lakótól hanem mind a 4 ütem 1000 lakásából és egy hülye garantáltan van mindig. (esetleg azt lehet még hogy akinek nem kell azt nem kötnénk be a kábelbe) Másik kérdés, hogy ki lesz az az Önfeláldozó hős, aki leszervezi az egészet

kirumiru Creative Commons License 2003.09.30 0 0 265
sutre:
Az az igazsag, hogy a teve az szerintem csillagpontosan van kiepitve, de mivel nincsen halo csatlakozas, ezert ahhoz szet kene verni a hazat, hogy csillagpontos szamitogep halozatot lehessen kiepiteni. ;-((
Az internet nekem is kene, a Vodas netem nem valami fenyes. :-((

A radios cuccban nem igazan hiszek, az nagyon erzekeny a legkorre nagyobb tavon. Viszont ha valahogy egy bika vonalat be tudnank huzatni es onnan radios ethernet haloval tovabb vinni a tevehazban (mindegy melyik utem :) akkor azzal eleg olcson ki lehetne jonni. Miutan ki van epitve a fovonal onnan a csatlakozas mar szinte ingyen lenne a lakasokba.

Előzmény: sutre (264)
sutre Creative Commons License 2003.09.30 0 0 264
Van egy érdekes dolog az internettel és a kébeltévével kapcsolatban:
a félapósom egy lakásfenntartó szövetkezetnél dolgozik, és ott azt csinálták, hogy kiépítették egy csillagpontos rendszert (pontosan nem tudom, hogy az mi, meg lehet, hogy nem is jól írom le, de ha nagy ökörséget írok, akkor vlucas csak kijavít), és azon fut a kábeltévé, plusz az internet.
Ez annyit tesz, hogy van egy központ, ami veszi a jelet, és onnan osztja szét a lakásokhoz.
A félapós azt mondta, hogy náluk ötszáz valahány lakásba lett kiépítve 7 milláért. A tévé az ingyen megy (HBO-t kivéve, azért ott is fizetni kell), az internet meg féláron ( pl:Chellohoz képest)
Jó a mi tömbünkben van 255 lakás, de ha az ötlet szintjéről esetleg ez a lehetőség feljebb kúszna, akkor a többi ütemnek is fel lehetne vetni.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nekünk az internet az alap dolog. Na most egyenlőre csak UPC-van, ami egy kissé gázos, (aki nem hiszi járjon utána, hogy miért is büntette meg a versenyhivatal, meg hogy is van a sávszélességkorlátozás...) és mi inkább valami altrnatív megoldást választanánk ha lehetne, például a fent említett, vagy a rádiós net (ha a Matáv kiépíti a ADSL- az már egy fokkal jobb, de a Matáv sem a szívünk csücske.
Előzmény: hype78 (260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!