Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1518
A régi idők focijáról szívesen beszélgetek bárkivel (Veled is, ha tényleg értesz hozzá). Nem titok, hogy ki vagyok: nevem, céges e-mailcímem az adatlapomon. Továbbá ha bármilyen, a futball múltjával foglalkozó írásod elküldöd, vagy beteszed ide a linkjét, örömmel fogom olvasni.
Előzmény: kabsz (1514)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1517
Hornby nagyon jó.
De teljesen más műfaj egy kutatóé és egy szurkolóé, aki egyébként kiválóan írja le élményeit, a futballhoz fűződő viszonyát. A két műfajt nem is lehet összehasonlítani. Mert az kb. olyan, mint Ady verseit összevetni Szekfű Gyula Három nemzedékével. Meg lehet tenni, csak nincs értelme.
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1516

Hornby:)

 

Tudja mit érez egy szurkoló...a gyerektől az hoolig.

 

Kurva jó író. Le is tudta és tudja írni.

 

tadzsikisztántol burundiig egy szurkoló elolvassa és azt mondja. Igen így érzek.

Előzmény: Ljungberg (1515)
Ljungberg Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1515
Én a tanulmányokat értem (tudom milyen megfontolások állnak mögötte) is meg hamisnak is találom.

A Hornby-könyv pedig kurva jó, de pl. kifejezetten nem csípi az arc a hool-okat.
Előzmény: kabsz (1514)
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1514

Onnan, hogy beleolvastam.

 

Onnan, hogy ismerem ezeket a kutatásokat.

 

Onnan, hogy Hadas tőlem is kérdezett.

 

Ez zárt világ itt nem elég oda menned és kérdezősködnöd.

 

Szerintem leírtam a véleményem. Ha szeretnél élcelődni adok lehetőséget a találkozóra...

 

A szemben álló, rivalizáló mentalitás a szurkolók szélsőbb, ultra rétegéből táplálkoznak. Ott zajlik ennek a lényege az ideológiája. Megkérdezheted miért utálja a másik szint, kapsz is egy választ azon a szinten de nem tudod a mozgató érzelmeket és hatásokat. Vannk dolgok amit nem lehet kérdezni és olvasni, hanem meg kell tapasztalni.

 

Ja meg onann tudom, hogy a szerb magazin ami európában a legjobb talán engem talált meg a hiteles képért nem a Hadast és a Karádit.

 

Vedd le a polcról a Nick Hornby könyvet és olvasd el ezeket a tanulmányokat. ha ultra vagy érteni fogod az egyiket és hamisnak találod a másikat.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1512)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1513
A Dobrovitsról jut eszembe.
Van nekem egy elfekvő keresztmetszetem 1936-ból. Ti jobban értetek a korszakhoz, nem egészítenétek ki a hiányzó adatokat (jó sok van, hogy izgalmas legyen), és az sem ártana ha forrással ellátva dobnátok át az adatokat.
mlsz_keresztmetszet-1936_v01.pdf - innen elérhető a pdf.
Valamiért tavaly volt egy gondolatom, hogy 10 évente meg kéne nézni, hogyan is állt a magyar labdarúgás egyesületi szinten és azt összevetni a korszak politikai céljaival. 1936-ot és 1976-ot böktem ki elsőre, és innen is inkább az utóbbit. 76 érdekes év volt, egy elindult, majd leállt reformfolyamat után, a településhálózat-fejlesztési koncepció elhalása idején, a második gazdaság általános felfutása, stb. A Videoton és a Győr megjelenése, a régi fellegvárak, mint Ózd, Dorog, Salgótarján, Komló végleges kimúlása, stb.
Természetesen, mint ahogy sok-sok elképzelésemből, egyelőre ebből sem lett semmi (ezt épp a tavaly tavaszi vizsgaidőszak szakította félbe). :)
Mindenesetre úgy gondoltam érdekes lenne. Majd egyszer :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1471)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1512
"Soha nem járt lelátón. Papírokból kutat."

Erre azért rákérdeznék: honnan tudod?
Mert úgy tűnik, ma reggelig fogalmad sem volt kicsoda Christian Bromberger, pár órával később pedig magabiztosan állítod, hogy "soha nem járt lelátón". Hogy sikerült megtudnod? Kérlek, áruld el a titkot.

Amúgy engem is zavar, ha olyanok írnak a szurkolókról, akik nem járnak meccsre, a félreértések elkerülése végett. Az is igaz viszont, hogy pl. a Bromberger cikk alapvetően nem a szurkolói (és főképp nem az ultra) világról szól, hanem a két csapathoz kötődő, szembenálló-rivalizáló identitásról, annak történeti gyökereiről, illetve hogy mindez hogyan jelenik meg konkrétan egy derbin.
Előzmény: kabsz (1509)
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1511

Egy angol könyv van ami korrekt.

Az ember évekig élt olaszországban és a Veronával járt.

Nem olvasott...járt.

 

Sőt én is ismerek egy tanárt aki spanyolországban él és ő a Bolognaval mozgott. 10 éve leveleztünk.

 

Sándor Mihály is elbeszélésekből tud dolgokat meg levelezésből.

 

Ma is a sociológia tanszéken vagy a TF-en gyakran írnak szakdolgozatot a szurkolókról. Oylan forrásból mint a "Helyzetkép a lelátókon" ami kötelező mű a tf-n.

Mikro emg felhívtam a csaj akkor hebegett.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1507)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1510
Köszi!
Pár napja, amikor Ljungbergnek kerestem cikkeket, én is megtaláltam, de olyan rossz volt a minősége, hogy hagytam. Aztán arra gondoltam, mégsem ártana ide belinkelni, de másodjára már nem találtam meg. Neked sikerült.
Ez a teljes igazság.:)
Előzmény: gazsi80 (1504)
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1509

Ugyan az.

 

Soha nem járt lelátón.

Papírokból kutat.

 

Előzmény: Tempó Vasutas! (1508)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1508
Még valami. Jól látom, hogy úgy vetted észre, "megint egy kutató újságíró"?
Nos, nem. Christian Bromberger egyetemi tanár, ismert és termékeny antropológus. Mariottiniről sajnos nem tudok többet.
Előzmény: kabsz (1506)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1507
"Azt már meg sem kerestem, hogy kitér e arra, hogy van a város csapata ami nem a Juve, nem a Sampdória, nem a Lazio."
:)))

Ebből látszik, hogy csak az első (!!!) oldalt olvastad el. Ugyanis a második oldal második bekezdése épp erről szól...


Ez a cikk a torinói futball két csapatához kötődő identitásról szól. Van egy rövid bevezetés arról, hogy mit is jelent a derbi, amit az olvasók tekintélyes hányada nem tud (ez nem egy sportlapban jelent meg, hanem 1994-ben, a Bourdeiu által szerkesztett Actes de la Recherche en Sciences Sociales tematikus számában - miként Bill Murray és a Hadas-Karády cikk is ebben kötetben jelent meg először, franciául). Erre belekötsz abba, hogy egy 15 oldalas cikk bevezetésében hogyan definiálják a derbit.

Talán ebben a könyvben részletesebben írnak a témáról. Bár már láttam a könyvet élőben, de mivel nem tudok franciául, ezért nem ismerem. A linken van egy kritika a Le Monde-ból, biztos érdekes.
Előzmény: kabsz (1506)
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1506

A Vörös és feketébe beleolvastam.

Háááát.

Olyan mint nálunk a "Helyzuetkép a lelátókról" amit a TF-n tanítanak is.

 

Először is valóban van sokfajta derbi. Ők nem térnek ki a bajnokságról és feljutásról szóló derbikre. Pl A Milan-Juve úgy lett derbi , hogy évekikg kettejük meccsén dőlt el a bajnokság.

 

A városi derbi a klaszikus derbi de vannak nagyhírű derbik ami olaszországban sem városokon belül zajlanak. Fiorentina-Bologna, Lecce-Bari...stb.

 

Azt meg végképp elfelejti megemlíteni, hogy van a classikus derbi ami csak egy van minden országban. Roma-Lazio ott a derbi és nem a Juve-Torino.

 

Eddig jutottam mire rájöttem megint egy kutató újságíró tegnap kitalálom erről írok és kurva jó szociológus vagy előásom az irodalmat és össze ollózom.

Nem taqláltam ugyanis a Fighterst.

 

Azt már meg sem kerestem, hogy kitér e arra, hogy van a város csapata ami nem a Juve, nem a Sampdória, nem a Lazio.

 

Hadassal egyszer volt egy vitám. elmondtam neki, hogy ő ebből él, írja a cikkeit, tanulmányait, szakértőként tálalva magát. De nem élt benne. Nem tud semmit csak ami olvasható és kutatható. Nem is jár meccsre sem egyébként.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1503)
lg23 Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1505
Nekem megvan, es tenyleg csak zsebkonyvkent jo. De legalabb van... hiszen a Hoppe fele konyvet 1969-ben adtak ki, azota meg a kutya nem foglalkozott a labdarugo bajnoksagaink tortenetevel (Raadasul a Hoppe konyvnek pont a statisztika a gyenge oldala, ami ebben egeszen jo.)

Az egeszet gyakorlatilag az RSSSF magyar bajnoksagos resze nyomtatott kiadasakent tudnam aposztrofalni.

Gyakorlatilag pont ugyanezt adjak ki, csak nyomtatasban:
http://www.rsssf.com/tablesh/honghist1920.html

mindenhol megspekelve egy kb. 2 soros szoveges resszel, amit meg tenyleg a Hoppe-konyvbol vettek.
En a felosztas logikajat nem ertem. Miert pont 1950-ig? Ja es tenyleg zsebkonyv, kb.10x7 centis :-)
Előzmény: gazsi80 (1495)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1504
Óriási meglepetésre letölthetőek innen: http://replika.hu/archivum/17 :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1503)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1503
Ajánlom továbbá a Replika legendás sportszámának (ahol sokat idézett tanítómestereim, a Hadas-Karády féle cikk megjelent) két tanulmányát:

Bromberger, Christian – Mariottini, Jean Marc 1995: Vörös és fekete. Replika 17–18. 135–149.
Murray, Bill 1995: A Celtic és a Rangers. Replika 17–18.. 121–134.

Mindkét cikk alapmű a futball és szurkolói identitás történeti kapcsolatával foglalkozóknak (asz első a torinóüi derbiről szól). Sajnos egyiket sem találtam meg az interneten.
Ha valakinek megvan fájlban Bromberger Café Bábeles írása, felrakhatná.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1502
Innen letölthető két cikk.

Egy tömörített fájlban két érdekes cikk (pdf).
Bérczes Tibor - A zsidó Ajax (Múlt és Jövő 2003.2.)
Leite Lopes - A brazil futball: társadalmi konfliktusok és nemzeti identitás (Replika 47-48, 2002. június)

Mindkét cikk a futball múltjáról szól. Kötelező irodalom.:)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1501
Nem csináltatok kedvet ezekhez a kötetekhez. Hihetetlen milyen alacsony nívójú sportkönyvek jelennek meg nálunk.:(
Előzmény: Tizennégyes (1498)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1500
Sjose tette be a statisztikákat.
Egy ideje eltűnt a DK-ból, de majd visszajön.
Előzmény: Tizennégyes (1499)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.04.06 0 0 1499
Köszönöm az infókat a 33-ról!!!!!!!!!!!

Már olvastam itt régebben nagyon jó történeti összegzéseket klubokról. csak már nem találom, hogy ki tette be őket. Vannak benne történeti adatok és statisztikák. Ti biztos tudjátok ki az elkövető (:

Úgy emlékszem azt írta, hogy több, mint száz első és másodosztályú egyletről csinált ilyet!
Előzmény: lg23 (1490)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.04.06 0 0 1498
Nekem a második kötet van meg, A4-es formátumban. M.o. futballtörténete (1951-1975). 36 oldal spirálkötésben, tömény adatokkal.
Kezdi az NBI-es bajnokságokkal, teljes tabella, bajnokcsapat játékosai, osztályozó, azévi válogatott meccsek.
Ezután NBII-es (NBI/B-s)teljes tabellák (én ezek miatt rendeltem meg).
Rövid, kb 15 soros leírás az ebben az időszakban NBI-es újonc egyesületek történetéről.
MNK döntők jegyzőkönyve, az összes magyar érdekeltségű BEK, KEK és UEFA kupa mérkőzés a magyar csapatok összeállításaival és az összes európa kupa döntőjének jegyzőkönyve. A Középeurópa Kupa (ha jól nézem) összes mérkőzése, de csak az eredmény, összeállítás nincs.
A vége az adott időszakban lejátszott összes magyar válogatott mérkőzés, dátum, helyszín, nézőszám, jv., és a magyar összeállítás, góllövőkkel.
Ennyi!
Előzmény: gazsi80 (1495)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.05 0 0 1497
Jól értem, hogy ez a Taurus-pálya, aminek elpasszolásában Bálint (?) keze is benne volt?
Tipikus pályasors...
Előzmény: Helaci (1496)
Helaci Creative Commons License 2007.04.05 0 0 1496

A BRSC-ről itt olvashattok.

Jómagam gyerekkoromban sokat jártam a "Brösöc" pályán.

Ha a Gödöllöi HÉV-vel kifelé jövünk akkor az első megállónál van Rákosfalva. Itt volt a pálya, ma benzinkút, üzletközpont.

http://brsc.freeweb.hu/keret.html

gazsi80 Creative Commons License 2007.04.05 0 0 1495
Épp nálam van az első kötete (FSZEK) :)

Nagy Zoltán - Magyarország futballtörténete 1900-1950 (első rész)
Balatonalmádi, 2000

A kiadvány kb. tenyérnyi méretű, farzsebben elfér. Tartalma: Bajnoki tabellák, kereszttáblázatok, KK eredmények, a válogatott eredményei, játékosai, összesített bajnoki tabella.
Szerinem a Hoppe könyvhöz képest egy igen gyenge és igénytelen kiadással van dolgunk, jellemző, hogy a kiadvány egy része fejjel lefelé lett lefűzve... Egyetlen előnye a gyorsan kereshető bajnoki eredmények (kb. egy oldal egy bajnokság).

egy homalyos lap a konyvbol

A csapatleírások tele hibával, sok helyen nem csak pontatlan, de durván téved is. Nem érezni koncepciót benne. A bajnokságok bontása ugyanaz, mint Hoppénál, és az első évek szövege is gyanúsan hasonlít arra (nem ugyanaz, de nem is írtak semmi újat).

Egy szóval (kettő): nem ajánlom!
Előzmény: Tempó Vasutas! (1494)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.05 0 0 1494
Ezeket ismeri valaki? Főleg a Magyarország futballtörténete 1-3-ra lennék kíváncsi.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.04 0 0 1493
Nincs képem az újról. (új...:))
A teteje más, illetve azóta megcsinálták a körlépcsőt. A tribün falán még mindig ott virít valami régi MÁV reklám (minden vonalon vonaton, vagy valami ilyesmi:)
Előzmény: lg23 (1492)
lg23 Creative Commons License 2007.04.04 0 0 1492
nagyon jó ez a kép! Ha jól tudom, ma is ugyanígy néz ki a tribün, nem? Nincs róla új fotód? :D
Előzmény: Tempó Vasutas! (1486)
lg23 Creative Commons License 2007.04.04 0 0 1491

Én is találtam azóta két jó csapatnevet:

 

Vasparipa SE (Szombathelyen, vagyis Vas megyében működött) és a Pesterzsébeten játszó Vasfonal SE (ez meg mit jelent?) :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (1488)
lg23 Creative Commons License 2007.04.04 0 0 1490
A 80-as években még elméletileg létezett egy Budai XI nevű amatőr-hobbklub (szerintem futballszakosztályuk talán nem is volt), ami a XI. kerületben működött. De szerintem csak a XI. kerület miatt választottak egy "bejáratott" nevet :D
Előzmény: gazsi80 (1480)
lg23 Creative Commons License 2007.04.04 0 0 1489
ez érdekes, majd a napokban utánanézek a BRSC-nek....
Előzmény: gazsi80 (1478)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!