Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1390

"ennyi szabadidővel akár valami értékállóbb dolgot is művelhetnél."

 

Ebben igazad van, de ezt it inkább nem részletezem.

Előzmény: construct (1385)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1389

Reagáltam a még te kisiskolás karikás-teniszlabdás hasonlatodra is. Nem értetted? Visszábtérőnek írtam, hogy a fotonok impulzusát és nyomását sohasem fogjátok tudni golyók alapján elképzelni, felesleges ezzel próbálkoznotok.

 

Ráadásul felesleges itt dühöngened is.

Pontosan azon a lapon lehet téged említeni, amelyikre a szövegeiddel kvalifikáltad magad.

Például ahogy mindent egyénileg akarsz átértelmezni, még mielőtt megértenéd. Átgyötörni a közismert képleteket, át dumálni közismert könyvek közismert definícióit és állításait.

 

Akárhol, akármilyen néven bukkantál is fel, mindenütt gyorsan helyretettek a szakértők. Tudom hogy ez mennyire fájdalmas neked, hisz te eközben valami világmegváltó géniusznak képzeled magad.

Ám az efféle defektusokon én nem tudok segíteni.

Előzmény: Ménes Dénes (1387)
Arilou Creative Commons License 2019.08.20 -1 1 1388

Értsd már meg, hogy üres felületre nem hat erő, és így ott nincs nyomás. 

 

Az elektromos térerősség definíciója: Egységnyi töltésre ható ERŐ.

 

Ezek szerint ha egy elektromos térbe nem teszek egy töltést se, amire erő hathatna, akkor ott az elektromos térerősség nulla. Mert tőled tanulva:

 

"Értsd már meg, hogy üres térre nem hat erő, és így ott nincs térerősség."

 

Előzmény: Ménes Dénes (1387)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1387

Azt sem tudom ki az a tauregó, de engem nem lehet ezekkel egy lapon említeni.

Olyan vagy, mint a meztelen király, aki elhitte hogy láthatatlan kelmében díszmenetel az emberek között, miközben a töke is kivolt, és égett mint a rejsztág.

 

Még mindig tolod ezt a "fénynek azért van nyomása, mert impulzust szállít" dolgot. Nem veszed észre mekkora baromságokat beszélsz?

 

Értsd már meg, hogy üres felületre nem hat erő, és így ott nincs nyomás. Ezt ennyire nehéz felfognod? Nem reagáltál a karikás teniszlabdás esetre. Te azt állítod, hogy ott erő és nyomás van. Felfogod?

 

Aztán csak beszélsz tovább a többieket lelaikusozva magaddal szemben, miközben te vagy a legnagyobb beképzelt, aki igen erősen laikus, annyira, hogy fel sem bírja fogni, hogy mikor van erő meg nyomás, és évek múltán is még azt hiszi, hogy a relativitáselméletben is az energiaimpulzus-tenzor térszerű komponensei az a feszültségtenzor (hármas), ami a klasszikus fizikában van egy az egyben. Olvass már bele Novobátzky könyvébe, ahol még le is vezeti, hogy az nem ugyanaz relativisztikusan, ami következik a Lorentz-transzformáció alapján. Nem érted?

Előzmény: construct (1384)
Mungo Creative Commons License 2019.08.20 0 1 1386

Aztán megtudja, hogy ezek csak modellek.

Még szerencse, hogy te ismered az igazságot és nem kell csak modellekkel közelítened a valóságot. Már csak azt kellene elmesélned, hogy mi az igazság?
Ne kímélj oszd meg velünk!

Előzmény: Törölt nick (1383)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1385

"Egy foton úgy megy odébb . . ."

Nem úgy megy.

Te is felvetted destruktJimmy stratégiáját? Csak a magad gyártotta szélmalmok ellen hadakozol, és nem is strapálod magad, hogy megérts valamit.

Inkább óránként beírogatod ide az ötletrohamaidat, de ennyi szabadidővel akár valami értékállóbb dolgot is művelhetnél.

Előzmény: Törölt nick (1382)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1384

Ugyanabba a hibába esel, mint Tuaregotól kezdve szabikuig jó pár amatőr géniusz, akik a tudásuk hiányait a fizikai valódi hiányosságainak képzelik. Pedig nagyon messze vagytok még ezektől.

Előzmény: Törölt nick (1383)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1383

Az iskolapadban és vizsgára készülve az ember még mindent elhisz a tanároknak.

Csak később veszi észre az ellentmondásokat.

Aztán megtudja, hogy ezek csak modellek.

 

Pedig a természet leírása egységes kellene legyen. Ezt egyébként DGy is említette.

Szerinted szükségszerű, hogy a matematika nyelvén íródott különböző modellek egymásnak ellentmondóak legyenek?

(Matematikusok ezt meg ne hallják.)

Előzmény: construct (1381)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1382

A fotonok egy mező gerjesztései.

Egy foton úgy megy odébb, hogy a mezőt kikapcsoljuk a tér egyik pontjában és bekapcsoljuk egy másik pontjában.

Ráadásul ez még határozatlan is, nem lehet a helyét és a sebességét egyszerre tudni.

Nyomása sok fotonnak van, amikor a klasszikus mezőelmélettel számolsz.

Előzmény: construct (1379)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1381

"De ha mélyebbre nézünk, . . . (Susskind a könyvében úgy fogalmaz, . . . És szerintem a tömeg . . .

Nem vagyok róla meggyőződve, hogy a klasszikus tömeg használata a kvantumfizikában teljesen korrekt."

 

Szeretem az ilyen mélyebbre nézőket, akik elolvasnak egy-két ismeretterjesztő, vagy egyetemi bevezető fizikakurzust, és erről a magasságról széttekintve, rögtön kritikai és forradalmi meglátásaik támadnak.

 

Előzmény: Törölt nick (1377)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1380

"Tehát ha veszek egy karikát, ami meghatároz egy felületet, és átdobással áttranszportálok rajta egy teniszlabdát, akkor miközben éppen halad át rajta a teniszlabda, erő hat erre a felületre?"

 

Röhögni fogsz, de nekem van egy hasonló feladatom.

Van egy mozgó alkatrész. Ezt valami mozgatja. Munkahenger vagy csuklós mechanizmus.

Meg kellene határozmon a pálya mentén azt a helyet, ahol a legnagyobb erő ébredne (ha ott lenne egy képzeletbeli felület). Természetesen ez így nincs pontosan definiálva, mert az erőt a behatás időtartama is befolyásolja.

(Mondjuk van egy szerezetem, ami 1 másodperc alatt állítja meg. Ha nem annyi, akkor például állítok a szelepeken.)

Előzmény: Ménes Dénes (1359)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1379

"a kvantummechanikában, (amikor csak az létezik, amit éppen észlelsz . . ."

 

A kvantummechanikai leírásban a fény ugyanúgy szállít impulzust, tehát van nyomása, mint a klasszikus elektrodinamikában.

A foton az a részecske, amelynek impulzusa történetesen épp arányos az energiájával: p=E/c. Szemben az összes tömeges részecskével, amelyeknél nem arányos, mert van (nyugalmi)tömegük, így az impulzusuk: p=gyök(E2/c2-m2c2)

De a fotonok impulzusát és nyomását sohasem fogjátok tudni ütköző golyók alapján elképzelni, felesleges ezzel próbálkozni.

Előzmény: Hónix (1374)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1378

Találtam róla valamit.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Chandrasekhar-hat%C3%A1r

A Chandrasekhar-határ a fehér törpe csillagok maximális tömege, nagyjából 3ˇ1030 kg, 1,44 naptömeg.

Előzmény: Törölt nick (1368)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1377

Szerintem jó helyen kotorásztok.

A nyomás fogalma a makroszkopikus fizikából származik.

A gáz nyomása levezethető a kinetikus gázelméletből. Habár ott tényleg úgy számolnak, mintha csak a doboz falával ütközne a gáz.

 

De ha mélyebbre nézünk, az egy jó kérdés, hogy a kvantumfizikában mit értünk erő és potenciál alatt.

(Susskind a könyvében úgy fogalmaz, hogy a többi részecskék hatását modellezzük vele. (Hraskó fordította.))

 

És szerintem a tömeg is egy olyan fogalom, amely a klasszikus fizikából származik.

Nem vagyok róla meggyőződve, hogy a klasszikus tömeg használata a kvantumfizikában teljesen korrekt.

(Miközben egy részecske helye és sebessége bizonytalan.)

Előzmény: Arilou (1353)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1376

"Olvass el inkább egy rendes transzportelméleti könyvet!"

 

Valamikor régebben szerettem fizikát olvasni, érdekesnek találtam a különböző jelenségeket.

Az a baj, hogy Susskind megmutatta a Lagrange formalizmust (valamilyen mértékben).

És ezt azzal vezette be, hogy ne kelljen annyi különböző fizikai fogalommal operálni.

 

Egy nagy egysített elmélet lényege az lenne, hogy amiket ezek a vaskos könyvek tartalmaznak, azt egyetlen egyenletből le lehessen vezetni. Szerinted ez teljesen reménytelen?

Előzmény: construct (1373)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1375

Kevés betű van az abc-ben. (Még a görög betűkkel együtt is.)

 

Szerencsére nekem a fordító 32 betűs változó neveket enged meg.

(Pontosabban a változó neve lehet hosszabb is, de csak az első 32 betűt különbözteti meg.)

Előzmény: construct (1372)
Hónix Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1374

Bizonyára.

Azért majd a kvantummechanikában, (amikor csak az létezik, amit éppen észlelsz) jusson eszedbe!

Előzmény: construct (1371)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1373

"Egyébként itt nem igazán a transzport fogalom a helyes, hanem inkább a transzmit."

Már te is ezzel a bölcsész grammatikai fizikával próbálkozol?

Olvass el inkább egy rendes transzportelméleti könyvet!

Előzmény: Ménes Dénes (1365)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1372

Remélem, a lényeget azért észrevetted.

A lényegtelen jelölést illetően, pedig: nem jelölhetem egy helyen a nyomást és az impulzust is "p"-vel.

Ezért az energiaimpulzus tenzorban az impulzust gyakran "g"-vel jelölik.

Előzmény: Törölt nick (1363)
construct Creative Commons License 2019.08.20 0 0 1371

Igen, általános iskolás agyal ez jön ki. Akinek csak ennyi van, az megragad itt.

Előzmény: Ménes Dénes (1370)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.08.20 -1 0 1370

Mindegy. Aki akarja, az érti. Üres felületre nem hat erő, és kész. A fényben ilyen szempontból üres felületek vannak, ezért abban nem hat erő, és így nyomás sincs. Ez pofon egyszerű. Általános iskolás aggyal meg lehet érteni.

Előzmény: mmormota (1369)
mmormota Creative Commons License 2019.08.19 0 1 1369

Nehogy bevedd MD hülyeségeit. Nem neutroncsillagon sétálunk. A szilárd anyagot az elektronhéj kis energiás kötései tartják össze.

Előzmény: Törölt nick (1368)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1368

Sajnos a Pauli-elv miatt fellépő erőt (nyomást) nem tudom kiszámolni.

Még sehol nem találkoztam a képletével.

Annyit tudok róla, hogy valami indiai fazon számolta ki.

 

Előzmény: Ménes Dénes (1366)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1367

Különböztessük meg a képességet és a beteljesült tényt.

 

 

Nekem például egy mozgó alkatrész erőkifejtő képességét kellene megmérnem a pálya mentén folyamatosan.

Ezzel szemben csak a ténylegesen fellépő erőt tudom mérni egy adott pontban, és nincs tovább, mert a mérés megállítja a mozgást.

Előzmény: Ménes Dénes (1365)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1366

Na látod, milyen jó példa ez is a firtatott mellé.

Előzmény: Törölt nick (1361)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.08.19 -1 1 1365

Egyébként itt nem igazán a transzport fogalom a helyes, hanem inkább a transzmit. Előbbi a szállításra utal jobban, utóbbi az átadásra. És erő impulzusátadásnál lép fel, nem pedig a csupán szállításnál. Ezt azért igencsak illene tudnod.

 

Mindegy, fátylat rá, megint besültél.. ahogy ez szokott lenni. Ebből is látszik megint, hogy mindig hamisan szapulsz engem.

 

Én nagyon erős vagyok. Thor-t a kisujjammal elkalapálom.

Előzmény: construct (1358)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1364

"Egyre ritkább gáz esetén egyre nagyobb térfogatot kell tekintsél, hogy értelme legyen még benne nyomásról beszélni."

 

Homeopátiás gáznyomás. :Đ

Előzmény: Ménes Dénes (1352)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1363

"Hisz Newton óta a fizikában az erőt az impulzus transzporjával definiáljuk"

 

Valóban, ez a dinamika alapegyenlete.

 

dp/dt = F

 

Magyar viszonylatban néhány helyen kis p helyett nagy i betűt használnak.

(Annak ellenére, hogy a régi nyomdatechnikával nem lehetett rá pontot tenni.)

 

dI/dt = F

Előzmény: construct (1350)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1362

A tömeg, az erő, a nyomás...

Ezek a fogalmak a klasszikus fizikából származnak. És nem lenne szabad kritika nélkül átvinni a kvantumelméletbe.

Előzmény: Arilou (1349)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.19 0 0 1361

"Leginkább nem. Ezzel ámítanak. Sajnos Sagan filmjében is elhangzott ez, meg Dgy előadásán is, és terjed mint a a pestis. Hogy azért állsz a padló, és nem esel át rajta a pokolig, egyenesen bele az üstbe, mert az elektromágneses erők közvetlen megakadályozzák, olyan erősek. Hát messze nem ez a fizikai valós kép. Ezen a szinten kvantumos fizika uralkodik már, és a kvantumosság egyfajta merevséget is ad egyes szerkezeteknek, atomoknak, molekuláknak."

 

Juhász is említette a Pauli-elvet, hogy a neutroncsillag azért nem roskad össze.

Előzmény: Ménes Dénes (1348)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!