Keresés

Részletes keresés

Elar Creative Commons License 2013.12.01 0 0 52049
Sziasztok
Dunavarsányiként a Gyed igénylést hova, milyen címre kell küldeni?
Gapcsika Creative Commons License 2013.11.28 0 0 52048

Szasztok! Júliusban lemondtam a gyedemről, gyesre térve elkezdtem egyéni vállalkozásomat. December 1-től megszűnik, vissza/ haza szeretnék jönni gyesre. A MÁKnál egy Hölgy azt mondta, nem kaphatok se családi pótlékot, se gyest... Fiam 2014 szeptember 30-án tölti csak be a 3. életévét. Hogy van ez? Nem akartam a telefonban tovább értetlenkedni.. (férjem Ausztriában dolgozik) Itt lehet a csavar? Nagyon várom válszotokat!!! Köszönöm!

Deadwood Creative Commons License 2013.11.27 0 0 52047

Minden kedves fórumozót,aki már szülő,szeretnék megkérdni,hogy töltse ki kérdőívemet,ami nagyon nagy segítség lenne a szakdolgozatomhoz.A téma a szülővé válás folyamata.(Férfiak is kitölthetik!!:))

Előre is köszönöm a segítséget!

A kérdőívem itt található:

https://docs.google.com/forms/d/1YFhwbLKzf9tZwuAUsL0pV_hhPsSKJHMh74nzhurIzdc/viewform

erixa78 Creative Commons License 2013.11.27 0 0 52046

Sziasztok!

2014.01.01-től ígérik, hogy gyes mellett lehet teljes munkaidőben is dolgozni. Én jelenleg 30 órában dolgozom, jövőre tölti kislányom a 3 évet. Rám is vonatkozik a változás, ha meg tudom beszélni a munkahelyen, vagy van valamilyen korlátozás? Köszönöm.

CérnaSzáll Creative Commons License 2013.11.05 0 0 52045

Csak egyik vehető igénybe.

Előzmény: Törölt nick (52044)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.04 0 0 52044

Sziasztok!

Szeretnémmegkérdezni, hogy az ápolásidíj, tartósan beteg gyermekemnél igénybe vehető e pl : gyes, vagy gyet mellett.

vagy ez két ugyanolyan ellátásnak minősül?

Előre is köszönöm válaszotokat: J

bononi Creative Commons License 2013.11.04 0 0 52043

Sziasztok!

 

Nagy segítségre lenne szükségem! 2013.okt. 3ig kaptam GYED-et /nagyon alacsony összeget 49.000 Ftot/, mivel vállalkozó voltam és alacsony bérre jelentettem be magam. Ó ha akkor tudtam volna hogy babánk lesz... na mindegy!

 

Most tudtam meg, hogy megint terhes vagyok :))) 2014.július környékén várható a baby. Az érdekelne, hogy vajon mennyi GYEDet fogok kapni ha minden marad így? Ill. mennyivel járok jobban, ha papíron elmegyek dolgozni? Mennyi bruttó bérért?

 

Válaszotokat előre is nagyon köszönöm!!!

cszabina Creative Commons License 2013.10.30 0 0 52042

Sziasztok!

 

Újra segítségre lenne szükségem...

A barátnőm nevében írtam Nektek még júliusban. Munkanélküli lett, közben kiderült, hogy babát vár. Javasoltátok, hogy váltson ki vállalkozóit, járulékoljon, így jogosult lehet az ellátásokra.

Nos, a helyzet az, hogy a könyvelő (szerintem) elszúrta a dolgokat, a kérelem későn érkezett be az okmányirodába (állítólag beragadt az ügyfélkapus rendszerbe - létezik egyáltalán ilyen???!!!)

Júl. 20-ig volt munkanélküli, vállalkozóként aug. 23-án jegyezték be.

Lehet tenni valamit ebben a helyzetben?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Szabina

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.26 0 0 52041

Szia! Sziasztok!

 

Szintén segítséget szeretnék kérni. Jelenleg gyed-en vagyok a harmadik gyermekemmel, tartós távolléten, miután határozatlan idejű munkaviszonyom van. Szeretnék negyedik gyereket. Ha a harmadik két éves koráig megszületne, miből számítanák a juttatásokat (tgyás, gyed) a negyedikre nézve? A minimálbér kétszereséből? A rugalmas gyed azt is jelenti, hogy a negyedik után járó juttatáshoz még megkapom a harmadik után járó gyedet vagy gyest is? Vagy ez csak vágyálom? :-) Ja, és semmiképpn nem szeretnék "visszamenni" a szülés előtt (pl. táppénz, szabik kivétele vagy ilyesmi...), hanem csak így, a tartós távollét alatt, "titokban" vágnék bele, ui. nagyon várnának vissza, de én inkább sokasodnék :-).

 

M.

Előzmény: CérnaSzáll (52033)
Kokovacs88 Creative Commons License 2013.10.20 0 0 52040

Sziasztok!

 

Nem egészen világos számomra az új törvény, ezért kérném a segítségeteket! 2013 január óta van folyamatos munkaviszonyom, 8 órában főállásban (br. 114.000 Ft-os bérrel), és mellette másodállásban 4 órában (br. 70.000 Ft-os bérrel) dolgozom. A baba 2014 június végén várható, így már az új törvény szerint számolják a Tgyást és Gyedet. Sajnos tartok tőle, hogy a főállásomban már nem fognak számítani rám amint kiderül, hogy babát várok, így csak a másodállásom marad meg, ami viszont kevés ahhoz, hogy az ellátások összege megfelelő legyen, mivel ha jól tudom ezeket a szüléskor fennálló munkabér alapján számítják, nem számít bele az idén még fennálló főállású munkabérem. A kérdésem az lenne, hogy ha a szülés előtt 3 hónappal a másodállású munkám megszűnne, majd felvennének teljes állásban br. 180.000 Ft-os munkabérrel (a munkáltatómmal beszéltem meg ezt az összeget), akkor az ellátásokat a szülést megelőző 3 hónap alapján számolnák (kizárólag a fennálló munkaviszony alapján)? Az nem jelent problémát, hogy erre az időszakra nincs meg a min. 180 nap? Vagy ez a feltétel nem az adott munkahelyre vonatkozik, hanem összességében a szülést megelőző 2 évre? Ez a része nem világos, ebben kérnék segítséget.

Illetve még egy kérdés, ha esetleg pozitívan csalódnék a munkáltatómban, és nem rúgna ki, akkor mind a 2 bérem alapja lenne a tgyás és gyed számításának, vagy csak a 8 órás? Ha mind a kettő számít akkor a munkáltatóknak külön-külön kell az igényt beadni? Előre is köszönöm a sok segítséget!!

PSDetti Creative Commons License 2013.10.20 0 0 52039

martinaa

Bocsánat, a minimálbér kétszerese lesz az alapod, ha legalább annyi a szerződés szerinti béred.

Előzmény: PSDetti (52038)
PSDetti Creative Commons License 2013.10.20 0 0 52038

 Ha nem fogadod el a felkínált pozíciót, akkor nyilván a szabadságok megváltásával és esetleges végkielégítés kifizetése után megszűnik a jogviszonyod. Ha jól értem még nem vagy terhes, csak tervezitek a babát. Akkor nyilvánvalóan nem fog 2014. májusig megszületni, így a 2013. július 15-ével életbe lépő változásoknak köszönhetően ha új munkaviszonyt létesítesz, akkor már csak abban a jogviszonyodban elért kereseted lesz a tgyás, gyed alapja, ha van 180 napi jövedelmed abban a jogviszonyban. Ha maradsz 6 órában ennél a cégnél, akkor sem az előző ellátásod lesz az alapod egy esetleges 2014-es szülésnél, hanem az előző 180 napban elért jövedelmed. Ha nem lesz meg 180 nap a szüléstől visszafelé pl. táppénz miatt, akkor a minimál bér lesz az alapod, mivel a kedvezményszabály rád nem vonatkozik, mert az előző évben (2013) 180 napnál többet voltál gyesen. A nyugdíjadnál a nyugdíj összegébe a szabadságmegváltás és a végkielégítés is beleszámít.

Előzmény: martinaa (52031)
martinaa Creative Commons License 2013.10.11 0 0 52037

Nekem senki nem tud segíteni? (Lásd egy hónappal ezelőtti kérdés)Ha valaki tudna, megköszönném!

Előzmény: CérnaSzáll (52036)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.10.10 0 0 52036

Ilyennel még nem találkoztam, de szerintem mehet más (akár az anya) számlájára is, az igénylőlapon nincs ilyen kikötés. Vagy mehet persze postai úton is.

Előzmény: Micimalacka (52035)
Micimalacka Creative Commons License 2013.10.09 0 0 52035

Cérnaszáll, ha nem anya, hanem más igényli a gyest, akkor annak a számlájára utalják? Vagy lehet az anya számlája?

brioche Creative Commons License 2013.10.09 0 0 52034

Igen, fizetés nélküli szabadságon vagyok jövő év júliusig.

Előzmény: CérnaSzáll (52033)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.10.09 0 0 52033

Az első és legfontosabb kérdés, hogy most is munkaviszonyban állsz-e a munkahelyeddel (szülési szabadságodat töltöd-e csak vagy már megszűnt a munkaviszony).

Előzmény: brioche (52032)
brioche Creative Commons License 2013.10.09 0 0 52032

Sziasztok!

 

Sajnos nem tudok pontos információhoz jutni a helyzetemet illetően, gondoltam hátha Ti tudtok nekem segíteni. 

2011. júliusban szültem a kislányomat. Előtte két éven át volt bejelentett munkahelyem (azelőtt pedig 5 év egyetem).

2013. júliusig gyed-et kaptam (maximális összeget), azóta gyes-t.

 

A kérdésem: ha a gyes ideje alatt teherbeesek, mennyi pénzzel számolhatok a második babánál? Mi alapján fogják kiszámolni nekem? És a tgyás hogy alakul? Valamint még az lenne a kérdésem, hogy a terhesség ideje alatt maradok gyes-en, vagy táppénzen lennék?

 

Előre is köszönöm, ha tudtok segíteni, teljesen össze vagyok zavarodva...

martinaa Creative Commons License 2013.09.11 0 0 52031

Sziasztok! Lejárt a GYESem, pár hete a szabadságomat töltöm, és azt szeretném tudni, hogy ha most következő gyerekre készülünk, és nem fogadom el a munkahelyem által felkínált pozíciót (ami más lesz, mint a régi, de hivatalos ajánlat még nincs, nem volt válaszkényszerem), akkor az egyben kifizetett maradék szabadságok, a végkielégítés és a két hónap felmentés hogyan számít majd bele a Tgyás és Gyed összegébe, illetve az ezekhez szükséges 360 (?) nap aktív munkaviszonyban töltött időbe? (és pl a nyugdíjnál a szolgálati időbe?)

 

Mindig előző évi jövedelmet néznek - tehát 2014-es szülés esetén az idei gyest + a most töltött szabadságokat és esetleg a fenti továbbiakat - vagy azt a jövedelmet nézik, amivel előzőleg is elmentem szülni, ha a kettő között nem telik el valamennyi (?) idő?

 

Ha hat órában megyek vissza, miután lejárt a három hónapnyi, nyolc órában számított szabadságom, akkor a hat óra miatt máshogy kell számolnom majd a Tgyás jogosultsághoz (mármint ahhoz, hogy ne a minimálbér alapján számítsák) szükséges gyűjtögetendő aktív napokat?

 

Köszönöm!

Docika88 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 52030

Sziasztok!

 

Én azt szeretném megtudni, hogy ha a főállásom mellett (2012.06.22 óta, bruttó 123.000.-) van egy mellékállásom is (2013.07.22 óta, bruttó 57.000.-) . és ha jövő júniusba születik a gyerkőc, akkor mennyi Gyás és Gyed fog járni? Beleszámít a mellékállásban keresett bér is, ugye ?

v479 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 52029

Sziasztok!

 

Már 2 alkalommal segítettek,amikért azóta is hálás vagyok.

Mostani helyzetem:

Aug.31-én lejárt a szerződésem.A főnökömnem  igazán "kommunikatív",állítólag szept.végén kötnek velük szerződést(új munka),ha ez megtörténik,velünk is köt(ezt mondja).Álláskeresésihez nincs elég bizt.-i időm.Régebben volt olyan,hogy ha a szerződés lejárta  előtt/után közvetlen nem számolt le valaki,határozatlan idejűre változott.Mi a helyzet most?

Köszönöm a segítséget előre is:

viki497

kisszamar Creative Commons License 2013.09.04 0 0 52028

Nagyon köszönöm a gyors reagállást zsanna! Próbálunk mindent a jogszabályok tekintetében kezelni, de egyesek nem is selytik mennyi jogi szabályozás van egy cég működtetése során! Én napi 1 órát töltök a gép előtt a szabályzetokat nézegetve :( De ezt választottuk! És hála istennek szeretem csinállni minden nehézség ellenére! További szép napot!

 

zsanna Creative Commons License 2013.09.04 0 0 52027

Én abszolut nem utállak ki. És tökéletesen megértelek.  Én is többször igyekeztem felnyitni az itteni olvasó-közönség szemét az ügyben, hogy az ilyen törvényileg járó, de tök érthetetlen juttatások akár tönkre is tudnak tenni egy kis céget....

Mivel anyuka nem jelent meg munkavégzésre, és nem is jelezte, hogy ismét terhes, így azonnali hatállyal megszüntethetitek a munkaviszonyát. Meg kéne írni tértivevényes ajánlott levélben - mert erről jön vissza nektek papír, ha átvette, - hogy mivel nem jeletkezett munkára, így munkaviszonyát  megszüntetitek. Aug 18-tól írták neki a szabadságot, a többit meg szabadság-megváltásként kell kifizetni. És sajnos jár neki felmondási idő, meg végkielégítés is, mondjuk a felmondási idő mehet párhuzamosan a szabadsággal.

Nagyon fontos a pontos fogalmazás, mert sajnos ha a kismama észbe kap, és esetleg úgy gondolja, hogy pert indít ellenetek, az élő fába is bele tud kötni egy ügyvéd :-((( Nem ártana keresnetek egy olyan jogászt, aki munkaügyekben jártas, hogy segítsen megfogalmazni a felmondást.

És még valami: ha ismét terhes, akkor ez nem fogja semmissé tenni a felmondást, mert már szerencsére úgy szól a jogszabály, hogy csak a bejelentett terhesség ad védelmet.

Előzmény: kisszamar (52026)
kisszamar Creative Commons License 2013.09.03 0 0 52026

Sziasztok!

 

Én az " ellenfelet " képviselem, viszont nekünk is vannak problémáink! Hátha nem utálltok ki és tudtok segíteni. Szóval egy kis cállalkozást üzemeltetek, ami nem egyszerű a mai világban! Van y gyesen levő alkalmazottam, akinek a gyes lejárt augusztus 18-án! A hölgy 3 éve életjelet sem adott magáról, amikor babalátogatóba mentünk volna ( 3*) mindíg valamilyen kifogással élve nem engedett! Szóval a gyes lejárta utáni naptól kezdve már 3* kerestük telefonon de nem veszi fel, és nem is hív vissza!

Ebben az esetben ti mit tennétek! Illetve fel lehet -e mondani neki, természetesen a törvényben előírt szabadságok kiadása után! ( mellesleg amit nem számol senki, hogy ezen időszakra nemcsak szabadságpénzt kap úgy hogy be sem kell járnia, hanem még járulékokat is kell utánna fizetni, ami szintén nem kis összeg a jelenlegi gazdasági környezetet figyelembe véve! )

zsanna Creative Commons License 2013.09.03 0 0 52025

De itt most pont az lesz a helyzet, hogy a szerződés szerinti bére alapján megállapított gyed kedvezőbb lesz, mint az előző volt :-)))

Előzmény: CérnaSzáll (52024)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.09.03 0 0 52024

(pontosan az 5-ös pont

Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.)

Előzmény: CérnaSzáll (52023)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.09.03 0 0 52023

Egészségbiztosítási törvény:

42/D. § (4)A 48. § (2), (3) és (6a) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

 

És ehhez a 48. § (2), (3) és (6a) ezt tartalmazza:

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3)Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.

 

 

És az 5-ös pont tartalmazza azt, hogy feléled az előző ellátás alapja, amennyiben nincs 180 napnyi jövedelem, viszont ez nem szerepel az újraszámoljuk kitételben. Én legalábbis így értelmezem.

Előzmény: zsanna (52021)
dida0304 Creative Commons License 2013.09.02 0 0 52022

Kedves Zsanna!

Köszönöm szépen a választ. Sajnos nem kapkodnak utánam mert hetek óta ma kaptam választ a kérdéseimre a munkáltatótól, szerintem nem örülnek annyira a visszatérési szándékomnak, de úgy tűnik sikerül megoldani a 6 órás munkaviszonyt, ami számomra előnyös lesz a jelenlegi családi helyzetünkben. A gyes-t utólag akkor majd vissza tudom igényelni, ugye?

És egy utolsó kérdés, hogy ha heti 30 órában dolgozom majd a gyes mellet, akkor megbízási szerződéssel dolgozhatok máshol HETI 2 órát (tanítás)?

Köszönöm szépen!

Előzmény: zsanna (52016)
zsanna Creative Commons License 2013.09.02 0 0 52021

De az nem arra vonatkozik, hogy ha egyszer megállapítottak egy ellátást, mondjuk a gyedet, aztán azt visszamondták, mert mondjuk visszament az illető dolgozni, és egy idő után mégis a gyedet válaszotta, akkor nem állapítják meg újra, hanem az első megállapított gyed marad érvényben?

Itt viszont új baba, úgy igénylés, új ellátás. Szerintem az új igénylés meg az éppen aktuális minimálbérhez fog kötődni.

Előzmény: CérnaSzáll (52020)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.09.01 0 0 52020

A tb-törvényben (de az is lehet, hogy az egészségügyiben) eldugva van egy olyan félmondat, hogyha az előző megállapítás éled fel, akkor nincs minimálbérhez kapcsolódó automatikus emelkedés (pongyolán megfogalmazva a lényeg, anno még Szakbarbár hozta ide). De ezt persze nem minden cég minden bérszámfejtője szokta tudni vagy figyelembe venni, úgyhogy bármi lehetséges.

Előzmény: zsanna (52018)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!