Keresés

Részletes keresés

Atis57 Creative Commons License 2009.09.07 0 0 11241
Szia!
igen ahhoz egy áramfigyelő eszköz is kell , hogy kikapcsolhasd ezeket az 1Xű invertereket. deHa ac van rajta 24 Dcvel még lehet nézelődni- lásd szigetelésellenőrzők.
DE: A világitást eddig sehol sem 230V al oldottam meg--a kompakt fénycső meg amúgyis ...-hátmég akku.inverter átalakitással!!
Előzmény: freex (11237)
freex Creative Commons License 2009.09.07 0 0 11240
Amikről beszéltem kis visszatápláló inverterek, mind átkapcsolható US/EU feszültségek és frekvenciák között.
Pl. erről beszélek:
http://cgi.ebay.com/Max-250W-Envirotechs-Grid-Tie-Inverter-for-Solar-Wind_W0QQitemZ220474350121QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item33554b9a29&_trksid=p3286.c0.m14
Előzmény: Jesu (11238)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11239
Jobb invertereken van olyan funkció, ha csak kis terhelés van rajta (névleges 20-25%-a asszem), akkor X perc után lekapcsol (akkuvédelem)!

Ez talán jó lenne a kikapcsolásra. De akkor a kisfogyasztókat mással kell használni. (talán egy kis standby veszteségű 150-300W-ossal, elkülönítve)
Előzmény: freex (11237)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11238
Hát akkor az aksis móka valóban drága dolog.
Ez bizony szívás. Legjobb lenne, ha lenne olcsó online invertrter, de sajnos ez nem pálya. USA készülékek sem jók EU-ban.
Előzmény: freex (11236)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11237
Én vaterán vettem, 200-800 Ft-ig rengeteg fajta van. Asszem az enyém 600Ft volt foglalattal együtt.
Valamit nem értek. Az ok, hogy kisfeszültséggel rakunk a hálózatra, ha valami fogyasztó rövidre zárja, az behúzza a relét, ami az invertert indítja meg természetesen a vonalra a 230V ac-t kapcsolja. De hogyan figyeled a vonalat, hogy mikor kell kikapcsolni, azaz ne maradjon bekapcsolva az inverter? Mert ugye a vonalon ekkor a 230V ac van, nem tudod a kisfeszültséggel figyelni. Ezt már az inverternek kell tudnia, ha nincs fogyasztás, magától kikapcsolnia. Meg azért a bekapcsolási folyamat sem atomstabil, szerintem egy 7W-os kompakt fénycsőre nem fog a relé behúzni.
Előzmény: Atis57 (11235)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11236
Nagyjából azzal kalkulálj, hogy egy 230Ah-as akkuba közel 2.5kWh fér bele, de ha nagy teljesítményeket veszel ki belőle, akkor fele-harmada is lehet. Meg ugye ekkora akkunak idő kell, hogy feltöltődjön, rendesen lökni kell bele az ampereket. Ha csak C10-zel számolunk, akkor is 0 fogyasztás mellett nagyjából kell 10 óra töltés, mindezt lefordítva konstans kb. "300W-os" szélnek kell fújnia. Egy "átlagos" 3m-es rotorátmérővel meg 35% hatásfokkal számolva 4-5-6m/s-os szélből 100-190-320W-ot lehet gyakorlatilag kivenni, és ez még csak 1 akku.
A másik, hogy egy szolár akku 500-600 teljes ciklust tud, vagyis ha minden nap feltöltöd és küszöbig meríted, akkor elméletileg 2 év alatt lehet kukázni. Gyakorlatilag azért nem így van, mert nincs mindig teljesen lemerítve, tehát nem egész ciklus, meg az 500-600 ciklusnál sem 0 lesz a kapacitása, hanem töredéke az eredetinek, ezért akár 5 évig is el lehet húzni.
Előzmény: Jesu (11233)
Atis57 Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11235
Szia!
az invertert kikapcsolva kell tartani ,24-40V-al figyelni a hálózati vezetéket ha bekapcsolsz valamit ,ez letörik és behuzza a jelfogót 24V DC (ez stabilan birja a 230V AC-t! is )ez inditja az invertert...ha leesik a terhelés kikapcsol....
amit leirtál a hálózati átkapcsoló 2-t relével "szabályos"
ezek a KR 8, KR16 relék ma 1600-2000ft+ az aljzat mégennyi....
Előzmény: freex (11234)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11234
Ez nem sok, kérdés 12 vagy 24V-on, mivel 5 vagy 10W-ról beszélünk.
Az a baj, ha az inverter be van kapcsolva, akkor standby-ban sokat fogyaszt, ha ki van kapcsolva, akkor meg kézzel kell kapcsolgatni.
Én úgy csinálnám, hogy tennék egy 230-as relét, amit az inverter kimenete húzna be, ezzel a szolgáltatótól jövő áramot átváltja inverter kimenetre, ha kifogy az akku vagy ki van kapcsolva az inverter, akkor nyugalmi helyzetben a relé a szolgáltatótól jövő áramot engedi a ház felé. Meg abban az esetben is hasznos, ha egy nagy fogyasztó túlterheli az invertert, az letilt, a relé elenged és nem marad a ház áram nélkül. Pl. nem olvadnak le a hűtők. Egy ilyen kis relét 400-600Ft-ért lehet venni, morze érintkezőnként 10A-t tud, általában 3 pár morzéval rendelkeznek. 2 ilyen relével ha a morzék párhuzamosítva vannak, 30A-t lehet kapcsolni, ami majdnem 7kW, ezt több, mint elég.
Előzmény: szsrobert (11230)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11233
Pont ez az elgondolás, csak szeretnék legalább akkora pakkot, ami a napról napra fogyasztást kiegyenlíti, no meg áthidal kicsit, ha probléma lenne a hálózati ellátással. Csak ezért kellenének az aksik. Hát ez a hálózatra visszatáplálás szép meg jó, de amibe kerül hozzá az inverter, szinte a büdös életben nem térülne meg. Akkor meg elég nehéz, amikor pénz alig. Vagy tényleg nagy gépet kell feltenni, hogy izzanak a kábelek. De az megint csak mennyi pénz. Gazdagoknak áll a zászló:

"
Kiírták a pályázatot az újabb 410 megawatt szélerőművi kapacitásra
Zöldtech * 2009.08.31
A pályázatokat három mutató alapján rangsorolják: (1) a kilowattóránként megajánlott kötelező átvételi ár, (2) az időtartam és (3) a megtermelt áram mennyisége. A pályázóknak szándékuk komolyságát megawattonként 60 ezer eurónyi pénzügyi forrás bemutatásával is bizonyítaniuk kell."
Előzmény: freex (11232)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11232
De jó felétek! Melyik környéken laksz?
Ha ilyen szél lenne felénk meg persze pénzem is lenne, már körberaktam volna szélkerekekkel a telkemet.
Ebben az esetben érdemes elgondolkodni azon, hogy inkább visszatáplálásra beruházni, mint akkuba gyűjteni. A szeles haverom is "szélből" él, mivel tanyán van, nincs visszatáplálásra lehetősége, kénytelen akkukba gyűjteni. Viszont a szolár akkuk is tapasztalata szerint kb. (max) 5 év alatt teljesen leamortizálódnak, azaz lehet költeni 5 év elteltével újabb százezreket akkura. Ha ezt évre leosszuk, még vásárolt áram esetén is kiteszi a villanyszámla tetemes részét. Vagyis csak nagyon-nagyon hosszú idő alatt térül meg - ha egyáltalán megtérül - ekkora akkuberuházás. Esetedben - ha tényleg van mindig szél - vagy visszatáplálásra rendezkednék be vagy csak kisebb akkupakkra ruháznék be, hiszen a szélből folyamatosan tudod pótolni a fogyasztást, nem kell a ritka kevés szélből a lehető legtöbbet begyűjteni, mint pl. felénk.
Előzmény: Jesu (11229)
Atis57 Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11231
Szia!
ezt miból szedtedd ki?? érdekelne esetleg ha tudsz róla valamitmég....
Előzmény: Barret02 (11225)
szsrobert Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11230
Nálam a Belkinek 0,4A-t kérnek üresjáratban. Ki kell kapcsolni, ha nem használom.
Előzmény: freex (11228)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11229
Nálam szinte állandóan szél van. Legtöbbet 4-6m/s körüli, de rendszeressen nagyobb is. Ez leginkább a hegynek, hegygerincnek köszönhető, amin vagyok. Vannak reggeli/ esti szelek is.
A terv az, hogy egy kisebb aksipakkba gyűjteném (~2-4*230Ah, csak ne lennének ilyen drágák) amiről menne a ház java, a maradékkal saját készítésű hőszipkát tolnék, és ha terhelni kell, akkor menne bojlerbe, fűtőszálra. Télen még durvábbak a szelek erre.
Ma kemény szelek voltak. 10-12 csomós, 25-ös lökésekkel! Volt is szenvedés a reptéren nálunk.
Előzmény: freex (11228)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11228
Kapcsolási rajzokat lehet találni a neten, abból ki lehet silabizálni. De elég macerás, mert minden össze van kötve egymással, amúgy meg processzor vezérel mindent. Még a szinusz jelalakot is proci meg d/a átalakítóval oldják meg.
Én hivatalosan megkérdeztem az apc-t, de visszautasítottak, hogy nem támogatják az ups szétszerelését, így segítséget tőlük nem lehet várni.
Mindenképp kell töltésvezérlőt használni, mert az akkukat és az invertert is hamar gallyra lehet vágni. Végül is nem kell nagy dologra gondolni, egy feszültségfigyelő áramkör elég hozzá, ha nagyon megemelkedne, műterhelést nyom a szélkerékre (direktben, de hasznosabb és hatékonyabb inverteren keresztül), majd amikor bizonyos értékre visszaesik újra tölt. A szélkereket egyszerűen lekapcsolni nem szabad, mert terheletlen állapotban túlpörög és szétmegy.
Én csak azért nem használok az sok szedett-vedett vacak autóaksihoz töltésvezérlőt, mert azoknak úgyis mindegy, meg azért van akkora pakk (kb. 300Ah), hogy elég megtölteni.
Egyébként én is bemértem több ups-t, terhelés nélkül standby-ban a legkisebb is 20W-ot eszik, a 900VA-es meg 30W körül. Viszont van nekem egy szivargyújtós 150W-os kis inverterem, meglepő módon mindössze 2W-ot (!!!) eszik standy-ban. Pl. vaterán lehet kapni 8-9e Ft körül ilyen 500-600W-os autós invertert, ha azok is ennyi standy-al megelégednének, még érdemes is lenne gondolkodni rajta.
Előzmény: Jesu (11220)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11227
Papíron engem sem érdekel mi szabályos. Amíg nem lopom az áramot, amit elhasználok kifizetem, a rendszerbe zavart nem viszek, addig nem zavarnak a papír dolgok.
A szinuszos invertert hozzáértő szerintem simán át tudná alakítani, végül is minden megvan benne.
Egyébként több százezer ft-ért én sem vennék visszatápláló invertert, hiszen irreálisan magas az ára, meg mint írtam a hazai szélviszonyok mellett ki sem lehetne használni, de léteznek olcsók, pl. az ebay-en rengeteget árulnak 200 usd körül. Azért 40e körül hozzájutni egy 200-250W-os plug and play cucchoz nem lenne rossz. Kár, hogy szinte mindegyik amcsiban van és nem nagyon küldik Európába. Nemrég eladtak egyet 100 euró körüli áron, Görögországban volt, sajnos lemaradtam róla.
Emellett ezek azért is jók, mert ellentétben a Sunny- illetve WindyBoy-jal, illetve az olcsóbb StecaGrid-del szemben, ezek már 14V bemenő feszültség között táplálnak vissza.
Előzmény: Jesu (11221)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11226
Kár, hogy ilyen szeles napok csak párszor fordulnak elő. Ha nem is minden nap lenne ilyen, de legalább hetente 1-2-szer, már rég csináltam vagy vettem volna 1-2kW-os gépet meg visszatápláló invertert. Sajnos ahogy mondod, legtöbbször olyan gyenge a szél, annyira kevés az energia benne, hogy egy komoly beruházás sohasem hozná vissza az árát.
Különben nálam is pörög, mint a bolondóra. Meg persze a turbulencia is dolgozik, néha teljesen körbefordul. A szeles haverom felajánlotta, hogy egy másik régi 1kW-os gépére épített kísérleti függőleges tengelyű gépet felszerelhetem, így ha kapok olcsón, veszek még egy oszlopot és kirakom a tetőre. Na annak nem lesz gond a turbulencia.
Előzmény: Inoxy (11224)
Barret02 Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11225
mini tárcsagenerátor,kár hogy nem jó semmire :P
Inoxy Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11224

Sziasztok Kollégák.

 

Ma itt kaposvár környékén reggel 8 óra óta folyamatosan fúj a szél. Nem mértem, de olyan 4-5 m/sec lehet, természetesen turbulenciával "fűszerezve". Tapasztalataim szerint este 6 körül fog megállni, vagy lecsökkenni annyira, hogy már nincs benn számottevő energia. Ilyen viszonyok között a generátor 20-90 V között adott feszültséget. Ez a 25 ohm-os bojler betéten 16-320 W. Ha ennek az átlagát veszem, akkor estig kb. 1,6 kWh-át termel.

A mi lakásunk napi "bojler" energiaigénye kb 5,8 kWh. Ma ennek  a 28%-át megtermeltem. Szerintem nem rossz.

És ez még javul, mert a jövő héten nég felteszek rá 16 db mágnest a már meglevők tetejére. Ahogy számolom kb. 25%-ot fog javulni.

tuutuu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11223

Én mindenképpen visszatáplálással látom értelmét , másrészt az akku csak szűrőkapacként szolgálna, hiszen a hálózatba lehet tolni a teljesítményt ( nyilván alkalmas szabályzóval.

Aztán a max. teljesítmény fölött meg le kell állítani a rotort, akkor belép az Inoxy által közölt szélnyomás, azt ki kell bírja a gépezet

Előzmény: freex (11218)
erbe Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11222
freex
Felelőtlen dolog szabályzó nélkül ráengedni akkukra a töltést. Amellett, hogy az élettartamának nem tesz jót, zseléseknél még a gazda "élettartamában" is kárt tehet. A 14,4-14,9 a ciklikusan megengedhető csúcsfeszültséget jelzi rajta, folyamatos töltéshez 13,8-at írnak. 16-17 Volt, az már szándékos károkozásnak minősül. Nem csoda, hogy az UPS sem tolerálta.

Az UPS-ek, kivéve néhány különleges online változatot, egyáltalán nincsenek szinkronban a hálózattal, hiszen olyankor lépnek működésbe, amikor a hálózaton nincs semmi. Olyankor sem a hálózat felé táplálnak, hanem arról leválva belső szakaszra. Még a hálózattal szinkron online UPS-ek se képesek kifelé teljesítményt továbbítani. A rátápláló inverterek felépítése egész más. Az aránytalan ár-teljesítmény viszonyt nem igazán értem én sem, hiszen nem sokkal van több benne, sőt inkább kevesebb, mint néhány komoly UPS-ben.
Előzmény: Jesu (11221)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11221
Elvileg a szünetmentessek szinkronban tarják magukat a hálózattal, nem?
Nem lehetne ezt úgy átalakítani, hogy a visszatáplálást szolgálja? Papírton persze nem szabályos, de engem kiakaszt, hogy egy legális, visszatáplálós inverter fél milla és felette van...
Előzmény: freex (11218)
Jesu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11220
Csak féligmeddig értem, amiről beszéltek, de szeretném átlátni, mert hasonló rendszerben gondolkodom. Vettem már 1db APC szinusz 1400VA/960W-os szünetmentest, amire majd külső aksikat szeretnék rakni. A saját töltőrészét valahogy ki kéne iktatni, (elég sokat megesz, 30-50Wh a készenléti) mivel nagyobb aksit nem is bírna el (elpukkanás lenne a vége), legfeljebb majdnem totál feltöltött aksit tudna esetleg cseptölteni.

Ezek szerint nem használtok komolyabb töltésvezérlőt a töltésre, csak rá van direktben kötve az aksi a betápra? (szélgenerátor?)
Nem az lene a lényeg, hogy intelligens töltésvezérlő folyamatossan kövesse a dolgokat és ennek megfelelően kapcsolja az aksi pakkra töltést? Mi a legjobb megoldás hatékonyság/ akksikímélés szempontból?
Más kérdés: marha drágák ezek a szolár aksik. 80-100E a 200Ah. Megér az ennyit?
Előzmény: szsrobert (11219)
szsrobert Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11219
Szia Freex. Ügyesen kell megoldani, különben az akkuamortizáció jóval magasabb lesz, mint ha vásároltuk volna a hálózati áramot, és még lesz egy rakás rossz akkunk, amit vagy újrafeldlgoznak, vagy nem. Itt lép előtérbe az energiatakarékosság.
Előzmény: freex (11218)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11218
Amik az ups-ekbe vannak zárva kis (pár Ah) akkuk, azok tényleg semmire sem jók. Nekem kívülről volt rákapcsolva a 40Ah pakk, aminek elvileg jónak kellene lennie. Mindegyik savzselés, ciklikus akku. Az tény, hogy a kettőre összesen 4A helyett kapott néha 10-12A-t, aminek hatására kúszott fel a kapocsfesz ilyen mértékben.
Mondjuk ha tényleg nagyon szabályosak akarunk lenni és C10 felett nem nagyon tölteni, akkor már egy 200W/12V-os szélkerékhez 230Ah-s akku kellene.
Írtad a terheléssel való szabályzást. Ebben igazad van, viszont olyan inverter kellene hozzá, ami legalább akkora, mint a szélkerék maximális teljesítménye. Így egy hiszterézissel rendelkező áramkőrrel figyelni lehetne a kapocsfeszt, amint a kritikus értéket eléri, nem az akkuoldalon iktat be műterhelést, hanem a 230V-os oldalon, pl. relével bekapcsol egy bojler fűtőbetétet.
Ha mindezeknek az árába belegondolunk (100-200e Ft), akkor én mégiscsak a visszatáplálás gondolatával foglalkoznék. Persze akinek nem oda-visszaforgós villanyórája van vagy nem szereltet fel ad-vesz villanyórát, az rossz esetben (akkor van szél, amikor nincs fogyasztás) ingyen adja az áramot a szolgáltatónak.
Előzmény: tuutuu (11217)
tuutuu Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11217

Nem biztos, hogy az UPS alkalmazása a gond.

Én ugyan csak elméletileg(...:}}}) de ölég alaposan indokoltan azt ugatom (és ebben Inoxy is egyetértett velem  jó régen), hogy a terheléssel kell szabályozni a dolgokat.

Az UPS-ekben használt zárt akkuk meg szarnak se jók, csak szólok...

Már elég sok mérést, ( továbbá elméletet is...:}}) ideömlesztettem, 14.4 V felett nem szabad nagy árammal tolni semmilyen ólom alapú akkut.

Még a gyalog hagyományost se, nemhogy a gondozásmentes zártat.

Nem a feszültséggel volt a baj, hanem a nagy árammal...

Előzmény: freex (11216)
freex Creative Commons License 2009.09.06 0 0 11216
Nemrég volt szó ups inverterként való felhasználására.
Úgy tapasztalom, az ups-ek nem igazán szeretik a változó, de legfőképp a túl magasra emelkedő feszültséget. Ugyanis már a második ups-em durrant szét. Ha az akkufesz a kicsi vagy leamortizált akkupakk miatt 40-50%-kal megemelkedik, az ups elszáll. Nekem egy apc meg egy mercury durrant el.
Egyik esetben a vacak akkuk miatt tudott az akkufesz jelentősen megemelkedni, ekkor az apc fetjei robbantak fel, tegnap pedig 2 db párhuzamosan kapcsolt 20Ah-s, de tökéletes Diamec akkut töltöttem a szélkerékkel, miközben az ups rá volt kapcsolva. 16-17V-ig kúszott fel a feszültség, ennyi elég is volt a mercury ups-nek, a fetek szintén petárda effektussal a túlvilágra távoztak.
Szóval csak óvatosan az ups-ekkel, meg az örök igazság, szélkerékhez csak hozzá méretezetten megfelelő kapacitású és állapotú akkut érdemes használni.
Barret02 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 11215
Csak az a baj velük,hogy nem lehet minden árokparton találni....
Szerintem is ezek a legjobbak,legfontosabb a ragadásmentes indulás.
A vasmag mentes tárcsagenerátor a legjobb Ez nem lehet kérdés.
Előzmény: Inoxy (11212)
Atis57 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 11214
szia!
persze lehetne mindenkinek! MERT: a játékboltban kapható250-1000 Ft közötti szélforgó erre 1 ajtózár mágnest ragasztva-vele szemben 1 relétekercs és máris villog 1-2-4 leed -ha kiteszed az ablakba-erkélyre ....
szerintem ennyire 1X -ű
Előzmény: Inoxy (11213)
Inoxy Creative Commons License 2009.09.02 0 0 11213

Ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor már  inden második embernek lenne szélkereke.

Néha egy szeg is bonyolult tud lenni.

Előzmény: Barret02 (11207)
Inoxy Creative Commons License 2009.09.02 0 0 11212

Sziasztok.

 

Ezek az állítható megoldások nagyon jól hangzanak, papíron jól néznek ki , csak a valóságban szerintem nem működnének. Aki épített már neodimium mágnesből generátort az tudja igazán mekkora erőkről beszélünk. Hatalmasakról.

 

Nem értem mia baj a vasmag nélküli tárcsagenerátorral. Amit én építettem ( most ez van fent) a két oldalon 16 db átm 40x10-es mágnesekkel és a 3x4 tekerccsel (átm. 1,3-as huzal 140 menet/tekercs) csillagba kötve majd egyenirányítva az elmúlt szombaton a kb 10 m/sec szélben 120V-ot teljesített. Ez a 25 ohm-os betéten 576W. Ez nem rossz. A baj az volt, hogy a szél nem fújt állandó 10m/sec-el.

 

Nincs ragadás és könnyen indul. Én kb 100-as fordulatnál kezdem el terhelni, addig szabadon forog. Egy potival a ford. számot tudom állítani, hogy hol kezdjem el terhelni. Ekkor nyit a FET és kezdi terhelni, ha csökken a fordulatszám leveszi a terhelést, a rotor felpörög ismét terheli és ez így ismétlődik. Így szabályozom a néhány alkatrészből épített szabályzóval.

 

Fotó a tekercsekről.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!