Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1547

köszi a tippet, majd próbálkozom :)

 

irigyellek... melyik antikváriumban vannak ilyen kincsek?

Előzmény: faceoff (1542)
lg23 Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1546
Az IFFHS a kiadó
Előzmény: Törölt nick (1545)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1543
Ha valakit érdekel akkor a Központi Antikváriumban kapható az 1959-es évfolyama a Képes Sportnak. Ha jól emlékszem 2000 forint alatt van és egy kötetben.
faceoff Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1542

Igen, őrá.

antikváriumból

Előzmény: lg23 (1424)
lg23 Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1541

köszi!

 

Pedig elég sok helyen szerepel forrásként:

http://www.rsssf.com/tabless/scot-intres-sources.html

http://www.rsssf.com/miscellaneous/iffhs-ref.html pl.

 

Leginkább valami olyasmi érdekelne, hogy melyik számnak mi a teljes tartalma. Ami nekem megvan, az is legalább 20-30 témával foglalkozik, pl. van benne 4 db FTC-csapatkép 1901-ből, 1909-ből, 1913-ból és 1919-ből. És van két Újpest csapatképük is, mindkettő 1930-ból. De mielőtt megvettem a fene sem tudta, hogy van ilyen rovatuk :D

Előzmény: Törölt nick (1539)
lg23 Creative Commons License 2007.04.12 0 0 1540

Felnagyítottam a 180%-ára, még úgy is szép, ha gondolod, otthonról el tudom küldeni.

 

Amúgy a forrás rajta van a fotón: Profila.hu :)

 

Érdemes nézegetni, remek filatériai dolgokat lehet találni. Nekem pl. innen van két dedikált Fogl-képeslapom (Fogl II és Fogl III). Sőt, egy ismerősöm is innen vett két Megyeri úti képeslapot 1925-ből (még kerékpárpálya van körben)...

 

De nem csak sportügyileg, hanem más témában is rendkívül érdekes. Pl. a jelenlegi árverésük Debrecenről szóló anyaga:

http://www.profila.hu/katalogus_search_result.php?cAuct=60&keywords=Debrecen

Előzmény: Tempó Vasutas! (1536)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.11 0 0 1536
Hát ezt meg találtad?
Van már talán két hónapja, hogy szó volt a pályáról.
Ha megvan ennél is jobb minőségben (felbontásban), elküldenéd e-mailben?
Előzmény: lg23 (1535)
lg23 Creative Commons License 2007.04.11 0 0 1535

Tényleg ott a Nagy-Magyarország, meg az oldalára festve a szöveg is "Csonka-Magyarország..."

kabsz Creative Commons License 2007.04.11 0 0 1534

lg18

 

Nagyon komoly gyűjtemények vannak magán kézben.

Én árverésen találkoztam olyannal akinek az aranycsapatból volt 3 eredeti meze.

Esélyem nem volt a liciteknél. Na azért megizzasztottam.

 

Van 38-as bajnoki arany érmem majd megmutatom:))

Előzmény: lg23 (1533)
lg23 Creative Commons License 2007.04.11 0 0 1533

Az IFFHS nemzetközi futballstatisztikai szervezet által szerkesztett "Libero" c. magazin számai elérhetőek valahol Magyarországon? Vagy esetleg megvannak valakinek? Sjose-nak gondolom igen :)

 

Csak mert érdekelnének olyan számai, amik az Újpesttel foglalkoznak, illetve érdekelne Uri József (Pilisvörösvár) és Szabó Sándor (Budapest?) elérhetősége. Amennyire az általam látott két Libero-számból kiviláglik, fantasztikus gyűjteményük lehet a magyar futball múltjáról...

Tizennégyes Creative Commons License 2007.04.10 0 0 1532
A Stadion Kiadónál (www.stadion-kiado.hu). Utánvétellel 2800 Ft.
Egyébként elég sok érdekes és egyedi dolog is van náluk a Börzében!
Minden focifüggőnek ajánlom, hátha talál valami "kincset" magának!

Egyébként szeretném megkérdezni, hogy a klubbokról készült összesítéseid, amelyek közül néhányat már volt szerencsém itt a topicban olvasni, megjelentek-e valahol, vagy olvashatóak-e valamilyen formában?
Előzmény: Törölt nick (1529)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.10 0 0 1531
Ugyan nem kimondottan foci, de az egyik legértékesebb magyar sporttörténeti könyvről még nem volt szó: a kétkötetes Magyar sport enciklopédiája. Siklóssy háromkötetes monográfiája óta nem jelent meg hasonlóan igényes és nívós sportkönyv Magyarországon. Szerintem.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.10 0 0 1530
Épp most néztem rá a skype-ra, láttam, hogy fent vagy, gondoltam rákérdezek, hová tűntél (bár sejtem). Erre itt vagy.:)
Előzmény: Törölt nick (1529)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.10 0 0 1528
Lehet, hogy két ilyen is volt? Én erre gondoltam:
Mike Gyula 1943: Magyarország sportegyesületei 1941-ben. Magyar Statisztikai Szemle 4. 182–208.

Tényleg nem volt akkor még SPSS? Esetleg egy béta verzió?:)
Előzmény: gazsi80 (1527)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.10 0 0 1527
A Dobrovitshoz én könyvtárban jutottam hozzá, de olyan rossz állapotban volt, hogy még olvasni is alig akarták odaadni, nemhogy fénymásolni.
Valami stadion-felmérésre emlékszem a jegyzeteimből, de az inkább 35-ös (dr. vitéz Mike Gyula - Bp. székesfőváros sportlétesítményei 1935-ben, Statisztikai közlemények). Persze ennek sem lenne rossz az adatsora. Kár, hogy nem volt akkor még SPSS, akkot talán meglenne egy kallódó cédén :)
A 42-est nem ismerem, de majd rákersek.

Egyébként a 36-os adatokhoz, azért az UTE név (pl.) nekem sem ismeretlen, de szeretném ha teljes adatsor lenne mellette -> így lehetne utánajárni a tulajdonosi, mecénási háttereknek. Nagyjából azt szerettem volna annó megnézni, hogy ki, mikor és miért tartott fenn fociklubot (persze ebben benne vannak azok is akik a játék szeretetéért - de ha igazak az elméletek a foci és politika v. társadalom kapcsolatáról, akkor elenyésző számban leszek).
Előzmény: Tempó Vasutas! (1526)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.09 0 0 1526
Inkább beszéljünk fontosabb dolgokról!:)
A Dobrovits-féle lista megvan neked? Tervezem, hogy beszkennelem és megcsinálom doc-ban, talán hasznosíthatnánk. Különféle statisztikákat már csináltam a lajstrom alapján, de legjobb lenne nem ömlesztve, hanem táblázatformátumba elkészíteni, és akkor különféle szempontok szerint pl. sorba is lehetne rendezni, illetve csoportosítani a sportegyesületeket. Na ebből mostanában legfeljebb ahhoz lesz energiám, hogy beszkenneljem:(
Egyébként 42-ben volt a KSH-nak egy országos sportlétesítményekkel, egyesületekkel kapcsolatos felmérése, nem tudom, találkoztál-e már vele. Ha annak az adatlapjai megmaradtak volna... Évekkel ezeleőtt beszéltem több KSH-s ismerősömmel, nem bíztattak semmivel. Pedig az eredeti kódlapok alapján az ország összes sportegyesületéről tudnánk, hogy mikor alakultak, hány tagjuk volt, milyen szakosztályaik és létesítményeik voltak, stb.

Ami a pdf fájlt illeti (36-os bajnokság), nagyon sok klubnak tudom a nevét, de nem mindegyiknek, és sokszor nem is pontosan. Egy időben írogattam őket, pont azért, mert néha nagyon nehéz kideríteni, mi minek a rövidítése, de egy idő után ráuntam. A címüket is megtudni még nehezebb. Azért majd próbálkozom.
Előzmény: gazsi80 (1525)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.09 0 0 1525
Nem akarok pártoskodni a "vitátokban", de számomra is többet jelent a foci múltja, mint egy-egy tabella átnyálazása és néhány csodacsatár góljainak számlálása. A focinak van egy története ami a pályán játszódott, ez maga a játék, és van egy amiből kinőtte magát, az pedig a társadalom.
Szerintem a kettőt nehéz lenne szétválasztani. DE, annyit megjegyeznék, hogy Hadast olvasva néha nekem is az a véleményem: járt ez az ember egyáltalán meccsen életében? :) (közben meg tudom, hogy iszonyat nagy Fradista, és hogy igen, járt)
Előzmény: kabsz (1523)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.09 0 0 1524
:-)
kabsz Creative Commons License 2007.04.09 0 0 1523

Tempó Vasutas!

 

"(Veled is, ha tényleg értesz hozzá)."

 

Mi az, hogy értesz hozzá? Mihez kell a múlt focijában érteni?

Olvasni kell és statisztikákat böngészni. Vagy néha beszélni olyannal aki akkor ért.

 

Tudod a te mércéd szerint nem akarok "érteni hozzá".

Nagyon el vagy ájulva magadtól.

Hagylak a topicodban beszélgess azokkal akiket szakértőnek titulálsz.

Szánalmas.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1518)
Ljungberg Creative Commons License 2007.04.09 0 0 1522
Nem vitás, óriási a könyv.

Néha fel is csattantam olvasás közben, h hoppá, ez is mennyire igaz..

Ettől függetlenül gondolom az neked is nyílvánvaló, h a szélsőséges megnyílvánulásoktól sem visszariadó szurkolókat kissé lenézi..
Előzmény: kabsz (1516)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1521
Boldog idők.
Sport–Világ 1912. március 11. „A közvéleményben mindjobban és jobban lábra kap az a felfogás, hogy Budapesten ma már csupán két jó üzlet van: a mozi és a futball.”
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1520
És ha már rivalizálás. Egy kis múltidézés. Amikor még nem voltak sem huligánok, sem ultrák - 1912-13 fordulóján járunk. Brüll Alfréd beszéde az MTK-FTC viszonyról, az MTK bankettjén (Sport–Világ 1913. január 6.)
„A mi kicsinyes béka-egérharcunk sok tekintetben hasonlít ahhoz a másik nagy háborúhoz, amely annyi gondot okozott és okoz még Európának. Hasonlít elsősorban a tekintetben, hogy voltaképpen senki sem tudja pontosan, hogy miért folyik […] Hasonlít a két háború egymáshoz abban is, hogy itt is, ott is sokan vallásháborút próbálnak hirdetni. De mint a Balkánon, úgy itt is a különböző vallásúak annyira össze vannak keverve mind a két táborban, hogy ez a különben olyan népszerű jelszó is szükségképpen kezd veszíteni régi erejéből. ... [itt] egy olyan háború folyik, amelynek tárgyi oka nincs”

Ugyanerről a Tribün 1912. október 7-i száma:
„Másutt is versengenek az egyesületek egymással, de ez a versengés csak a sportra vonatkozik, nálunk személyre megy és társadalmi úton is megnyilvánul. Ennek élénk illusztrációja az a harc, mely az MTK és az FTC között folyik lángoló gyűlölséggel. A felek csak vallási alapon küzdenek egymással és a lelkekbe igyekeznek goalokat rúgni.”
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1519
1936... érdekes korszak volt. Nagyjából ekkor kezdődött az "állami futball" és - ezzel párhuzamosan - a vidék egyre markánsabb térhódítása. A másik dolog ami eszembejut - főként 76-tal összevetve, az a stílusvita. 76-ban, a Kutas-éra idején már nyilvánvaló volt, hogy a magyar futballisták súlyos erőnléti gondokkal küszködnek, 36-ra pedig kiderült, hogy a skót stílussal és a gúlaalakzattal már nem sokra megyünk.
Röviden ennyi jut eszembe a két korszakról.
Egyébként a 35-44 közötti korszakról van egy rövid összefoglalóm a disszertációmban. Itt van
Előzmény: gazsi80 (1513)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1518
A régi idők focijáról szívesen beszélgetek bárkivel (Veled is, ha tényleg értesz hozzá). Nem titok, hogy ki vagyok: nevem, céges e-mailcímem az adatlapomon. Továbbá ha bármilyen, a futball múltjával foglalkozó írásod elküldöd, vagy beteszed ide a linkjét, örömmel fogom olvasni.
Előzmény: kabsz (1514)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1517
Hornby nagyon jó.
De teljesen más műfaj egy kutatóé és egy szurkolóé, aki egyébként kiválóan írja le élményeit, a futballhoz fűződő viszonyát. A két műfajt nem is lehet összehasonlítani. Mert az kb. olyan, mint Ady verseit összevetni Szekfű Gyula Három nemzedékével. Meg lehet tenni, csak nincs értelme.
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1516

Hornby:)

 

Tudja mit érez egy szurkoló...a gyerektől az hoolig.

 

Kurva jó író. Le is tudta és tudja írni.

 

tadzsikisztántol burundiig egy szurkoló elolvassa és azt mondja. Igen így érzek.

Előzmény: Ljungberg (1515)
Ljungberg Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1515
Én a tanulmányokat értem (tudom milyen megfontolások állnak mögötte) is meg hamisnak is találom.

A Hornby-könyv pedig kurva jó, de pl. kifejezetten nem csípi az arc a hool-okat.
Előzmény: kabsz (1514)
kabsz Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1514

Onnan, hogy beleolvastam.

 

Onnan, hogy ismerem ezeket a kutatásokat.

 

Onnan, hogy Hadas tőlem is kérdezett.

 

Ez zárt világ itt nem elég oda menned és kérdezősködnöd.

 

Szerintem leírtam a véleményem. Ha szeretnél élcelődni adok lehetőséget a találkozóra...

 

A szemben álló, rivalizáló mentalitás a szurkolók szélsőbb, ultra rétegéből táplálkoznak. Ott zajlik ennek a lényege az ideológiája. Megkérdezheted miért utálja a másik szint, kapsz is egy választ azon a szinten de nem tudod a mozgató érzelmeket és hatásokat. Vannk dolgok amit nem lehet kérdezni és olvasni, hanem meg kell tapasztalni.

 

Ja meg onann tudom, hogy a szerb magazin ami európában a legjobb talán engem talált meg a hiteles képért nem a Hadast és a Karádit.

 

Vedd le a polcról a Nick Hornby könyvet és olvasd el ezeket a tanulmányokat. ha ultra vagy érteni fogod az egyiket és hamisnak találod a másikat.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1512)
gazsi80 Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1513
A Dobrovitsról jut eszembe.
Van nekem egy elfekvő keresztmetszetem 1936-ból. Ti jobban értetek a korszakhoz, nem egészítenétek ki a hiányzó adatokat (jó sok van, hogy izgalmas legyen), és az sem ártana ha forrással ellátva dobnátok át az adatokat.
mlsz_keresztmetszet-1936_v01.pdf - innen elérhető a pdf.
Valamiért tavaly volt egy gondolatom, hogy 10 évente meg kéne nézni, hogyan is állt a magyar labdarúgás egyesületi szinten és azt összevetni a korszak politikai céljaival. 1936-ot és 1976-ot böktem ki elsőre, és innen is inkább az utóbbit. 76 érdekes év volt, egy elindult, majd leállt reformfolyamat után, a településhálózat-fejlesztési koncepció elhalása idején, a második gazdaság általános felfutása, stb. A Videoton és a Győr megjelenése, a régi fellegvárak, mint Ózd, Dorog, Salgótarján, Komló végleges kimúlása, stb.
Természetesen, mint ahogy sok-sok elképzelésemből, egyelőre ebből sem lett semmi (ezt épp a tavaly tavaszi vizsgaidőszak szakította félbe). :)
Mindenesetre úgy gondoltam érdekes lenne. Majd egyszer :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1471)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.04.08 0 0 1512
"Soha nem járt lelátón. Papírokból kutat."

Erre azért rákérdeznék: honnan tudod?
Mert úgy tűnik, ma reggelig fogalmad sem volt kicsoda Christian Bromberger, pár órával később pedig magabiztosan állítod, hogy "soha nem járt lelátón". Hogy sikerült megtudnod? Kérlek, áruld el a titkot.

Amúgy engem is zavar, ha olyanok írnak a szurkolókról, akik nem járnak meccsre, a félreértések elkerülése végett. Az is igaz viszont, hogy pl. a Bromberger cikk alapvetően nem a szurkolói (és főképp nem az ultra) világról szól, hanem a két csapathoz kötődő, szembenálló-rivalizáló identitásról, annak történeti gyökereiről, illetve hogy mindez hogyan jelenik meg konkrétan egy derbin.
Előzmény: kabsz (1509)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!