Keresés

Részletes keresés

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271436

No nézd el nekem: én csak hobbista vagyok, nem hivatalos kertész.

Mondhatni műkedvelő, mecénáns. 

De nem művész.

 

Pár dolog nagyon jól megy nekem, pld veteményeskert, egyes gyümölcsök termesztése

(de ez mind haszonkertészet)

a dísznövény kertészetről keveset tudok,

a dugványozást pedig többször próbáltam, több növényen is, igen változó eredményekkel.

De én annak is örültem, ha 20 "palántából" 3 megmaradt.

Mert az az enyém, az én alkotásom.

 

Egy kertészetben viszont ezeket az arányokat biztosan kudarcként értékelnének.

Szóval a dugványozás témában nem fogok tanácsot adni senkinek, mert nem a "szakterületem". 

 

Viszont jó kedvvel csinálom.

Hát ennyi.

 

Ha a veteményes kerttel kapcsolatban kérdeznél, biztosan hasznosabb tanácsokat tudnék adni...

 

A rózsára visszatérve pedig:

nekem vannak főleg futó rózsáim, és néhány tearózsám is,  amik nagyon szépek, és gyökereztetve - tehát csak nemes rész - is köszönik szépen jól vannak, még ilyen zord körülmények között is.,

Persze én tudatosan törekedtem mindig az ellenálló fajták begyűjtésére.

 

De aki ennél nemesebb, szebb, nagyobb, mit tudom én milyen fajtát akar,

annak is szüksége lehet dugványozásra, hiszen az alanyokat valamire oltani kell!

 

Gondolom nem vadrózsára - csipkére oltják az agyonnemesített rózsát sem.

 

Illetve lehet akár arra is, de....(sárgabarack alany tanulságait levonva, lehet párhuzam):

Érdemes -e egy nagy sarjképződésű, ám vitathatatlanul életképes alanyra oltani?

Ha minden évben le tudod vágni a friss sarjakat, lehet hogy igen, mert a fa sokkal életképesebb lesz.

 

De: mi van ha 2-3 évig nem tud senki a kert felé nézni (baleset, betegség...)

Akkor a le nem vágott sarjak túlnövik a nemest, a nemes meg elhal.

NEM BETEGSÉGBEN, nem egyébben, hanem az alany nem szállít neki több tápanyagot.

Szóval: ha olyan növényt akarsz, ami akár 50-60 évig is elél magától is, 

bele kell kalkulálnod egy ilyen 1-2-3 éves időszakot, amikor nem kap metszést, ápolást stb.

Az erős sarjképző alanyra oltott növények egy ilyen periódust egyszerűen nem élnek túl.

 

Az alany megmarad, a nemes elhal.

Persze tudom, legtöbben úgy gondolják, hogy mindig ott lesznek amikor kell,

és legtöbben nem is 50-60 évre, hanem csak 6-8- max 10 évre terveznek.

 

Viszont ha az alany egyáltalán nem hoz sarjakat, és a nemes rész ellenálló, a növény akár "örökké" is élhet.

 

De én egy ideje másképpen gondolkodom.

A fekete ribizlinél dettó ugyan ez volt, de azt majd később (egyszer majd)  leírom.

Előzmény: koffeinmentes sör (271433)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271435

Köszönöm  a részletes összefoglalót.

Láttam már nagyon szép leander sorokat, hatalams szép növényekkel.

Szívesen ültetnék hasonlót.

Most télen ugyan nem vágok bele, de ha tavasszal esetleg igen,

akkor tudni fogom hogy a Hardy Red tipúsú leandert keressem.

 

Szerintem az a növény ami a -12 fokot birja, az valószínűleg már most is, de az elkövetkező években biztosan

télállónak nevezhető Magyarországon.

 

Tehát: leander ültetésre fel! -aki szereti ezt a növényt.

Előzmény: unartis: (271426)
unartis: Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271434

A kert két részből áll, a ház körüli mediterrán kertrész mediterrán és szubtrópusi növények gyűjteménye, az udvar közepén félsivatagi növények gyűjteménye található, cserjék virágok, pozsgások, már 11 éve.

A leanderek valóban nagyon szeretik a helyüket, a fűszerbabér is 4 méter magas már.

Murvafürtöm nincs, nem is sok helyem van már...

Előzmény: sza_attila (271432)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271433

Na de a nemes rózsát érdemes dugványozni? Azt nem oltani kell?

Előzmény: Kertkedvelő999 (271424)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271432

Különleges látvány látni az evilági hagyományos kerti növényeket vegyesen a "nem odavalókkal". Remélem, nem élem meg azt az időt, amikor felénk is ilyen kertek lesznek majd zömmel, mondjuk azért, mert nem lesz elég viz a kutakban... A kaktuszok mint érdekesség csodásak a cserépben, de hogy kinn közöttük járjak, na azt nem. Meg azok az életveszélyes agavé formájú növények az árvalányhajak között... Sok-sok éve kirtottam a yukkákat is a rendkivül hegyes levélvégeik miatt.

A leanderek nagyon szépek, össze sem hasonlithatóak a cserépben raboskodó társaikkal. 

Murvafürttel nem próbálkoztál?

Előzmény: unartis: (271430)
unartis: Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271431

nem írtam, hogy ezek idei zömével nyári fotók... :)

Előzmény: unartis: (271430)
unartis: Creative Commons License 2023.12.21 0 0 271430

Hoztam néhány fotót a kerti növényeimről, a leanderekről is, amiket kint  a kertben nevelek már évek óta:

 

unartis: Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271429

sza_attila

 

Hát igen, ez is igaz, ami a földben van kiültetve az sokkal nagyobb az eséllyel túléli. A leák amúgy elég jól bírják a téli viszonyokat, az ónos eső, sem a téli napfény sem bántja  a leveleit, nem úgy mint  a fűszerbabér, mert az ha télen napfényt kap akkor megperzselődik a  levele, tehát elég strapabírók a hidegtűrő formák.

Előzmény: sza_attila (271428)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271428

Ha marad gyökere a már nem fagyos talajrétegben, akkor az túléli. Ezért nagyobb az esélye a jól begyökerezett példányoknak. A cserépben kinn hagyott gyorsan átfagy és kampec. 

Előzmény: unartis: (271426)
sza_attila Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271427

2017-ben volt az utolsó kemény tél, úgyhogy a 4-5 év helyénvaló. Viszont minden évvel közelebb kerülünk egy újabb kemény hideg periódushoz, csak éppen nem tudjuk, ez mikor fog bekövetkezni. A kiültetett növényeket meg nem lehet egy héttel a nagy hideg bekövetkezte előtt kitépni a földből. Ezért előbb-utóbb a fagyhalál vár rájuk... 

Előzmény: Kertkedvelő999 (271425)
unartis: Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271426

Üdvözöllek!

 

Leanderrel kapcsolatban sokan az utóbbi 5 -6 év siker történetként élik meg , mert az átlagnál enyhébb telek voltak.Az átlagos fajták is sok helyen szépen átteleltek, nem beszélve, hogy sok fajta nem -5 fokig bírja, hanem -8, -10 fokig is el van!

De az átlagos teleink ha nem valami védett helyen lakunk, akkor ezeknek kevés lehet.

Pl megfigyeltem, hogy átlagos tél a településünkön -12 fok néhány nap legalacsonyabb minimumot jelent nálunk, ami az átlag, USDA zóna szerint 7A zónában vagyunk, ennél enyhébbek a legtöbb téli fagyos nap amúgy.

A legutóbbi 5-6 év itt azt jelentette, hogy a talaj nem fagyott meg, sok olyan növény is áttelelt ami korábban kifagyott, mint az ernyős verbéna, több éves tövek nőnek a kertben, korábban egynyáriként viselkedett.

A leanderek kerti tartása amúgy már régóta foglalkoztat engem is, 2013 óta van is kint leander a kertben, de kimondottan hidegtűrő fajtákkal kezdtem, az Atlas és Villa Romaine, Provance stb fajták -15 fokig nem fagynak el, az átlagos teleket is elviselik, de van ennél hidegtűrőbb fajta is pl. az Atlas nain de Tidili -18--20 celziusz fokig írják hidegtűrőnek, de vannak még fajták, amik bírják kint.

Átlagos telekel nincs gondjuk, még  a Hardy Red is jól viselkedik nálunk ami -12 fokig bírja.

A korai tesztek nagyon biztatóak voltak, majd jött a 2016-17-es kivételesen erősre sikeredett tél!

Mert ugye, 2016-17-es tél az elég extrémre sikeredett! Akkor nálunk Csongrádon 6 hét folyamatos fagyot kaptunk, a talaj nem olvad ki ezalatt az idő alatt, a füge is szinte tövig fagyott, a leanderek is mind így járt, -16 fok volt  a leghidegebb napokon, de a növények hidegtűrését a hosszan tartó hideg nullázta le, mert a Tidili is tőről indult 2017 tavaszán, ha bele gondolunk bele volt fagyva  a talajba teljesen, és mégis túlélték a leanderek. Azóta teljesen rendbe jöttek, minden évben tömegével virágoznak a kiültetett leandereim, kártevők nem bántják, mert a téli időszakon nem támadja meg semmi!

 

Előzmény: Kertkedvelő999 (271425)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271425

Nagyon szépek a virágai.

 

Leandert már több helyen teleltetnek évek óta sikeresen, 

Persze a személyes tapasztalatom kevés.

Az én tapasztalatom mindössze annyi, hogy a szomszéd néni nagyon kedvelte a virágokat,

és nyáron váratlanul egy balesetben elhunyt.

Örökösei, gyerekei  nem voltak.

A ház itt áll lassan másfél-két éve szinte érintetlenül.

Végül is találtak valami távoli rokont, mert ő egyszer vagy kétszer volt kint, szépen

bemutatkozott, és most már árulják az ingatlant.

Szóval tavaly télre kint maradtak a néni leanderei, a háza és az én kerítésem közötti sávban.

És tavasszal az első fűnyírásnál a kertben meglepődve láttam, hogy szépen élnek a növények, sőt, igen szépek is.

(A kint teleltetésre csak kiültetve van esély, cserépben a gyökerek nagyobb valószínűséggel elfagynak.) 

 

Főleg a délebbi országrészben, vagy fagytól védettebb helyeken, pld támfalak mellett stb.

A helyrajzi kérdés valószínűleg meghatározó, mert Zadaron biztosan nem telelne át a leander...

De sok ember írt már olyat, hogy 4-5 éve kint van neki télen, és szebb mint valaha.

Persze arra nincs garancia, hogy idén vagy jövő januárban nem jön -e be egy -20 fokos éjszaka,

és akkor a 4-5 év sikeres teleltetés ellenére sem éli túl a telet.

 

Bár, 4-5 év alatt akklimatizálódhatott is valamelyest, fagytűrőbbé is vállhatott.

Az idősebb példányok általában amúgy is jobban elviselik a hideget úgy általában.

 

Előzmény: szentimrei.agnes (271423)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271424

Rózsát biztos lehet.

Azt szerintem bármikor lehet.

 

Próbálkozni pedig azzal lehet/kell, amit terveztél de elfelejtetted, vagy nem maradt időd.

Nekem ilyen a babérmeggy.

Meg egy-két fás szárú, hátha.... jó lett volna a tavaszi oltáshoz.

Bár kb. 10 alanyt így is előkészítettem.

 

+A banán trükk, biztos ami biztos.

Legalábbis gyanítom hogy a fás szárúak nem fignak tavaszig maguktól gyökeret verni.

Előzmény: koffeinmentes sör (271422)
szentimrei.agnes Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271423

van valakinek enciánbokra?

Idén időhiány miatt kintfelejtődtek. Szabadba ültetve nőnek tavasztól őszig, ekkor kiásom, vödörben kis földdel a pincében áttelelnek... ez most elmaradt.

Net szerint úgy kell teleltetni, mint a leandert. A leander a munkahelyemen 4 éve ki lett ültetve a kertbe, szintén kintmaradt, azóta sokszorosára nőtt, virágzik.

Van remény hogy ezek is túlélik, van tapasztalata valakinek?

koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.12.20 0 0 271422

Na akkor ezt kitárgyalhatnánk, miből érdemes most dugványt szedni!

 

Virágos cserjék mondjuk? Labdarózsa, gyöngyvirágcserje?

Orgonát lehet dugványozni?

Előzmény: Kertkedvelő999 (271421)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.19 0 0 271421

De ilyenkor is lehet.

Jó hogy írtad, párat el is készítek a hetekben.

 

Előzmény: koffeinmentes sör (271420)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.12.18 0 0 271420

Dugványokat nem ilyenkor kell vágni?

Előzmény: Kertkedvelő999 (271419)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.18 0 0 271419

Télen pihen a kert, és pihen a kertész is.

Esetleg ötleteket gyűjt a neten, nyári élményeket oszt meg.

Mármint ha működik a net..

:-)

szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.17 0 0 271418

Én havonta egyszer csinálok egy újraindítást az ONT-s routeren (reboot vagy restart lehet a neve, ami ugye nem azonos resettel - utóbbi a gyári adatok visszaállítását jelenti, és minden általunk végrehajtott módosítás vagy beállítás elvész. Ezt akkor szoktuk alkalmazni (végső esetben), ha elfelejtettük a router belépési jelszavunkat. Mert ilyenkor a felhasználói név és a jelszó visszaáll a gyári értékekre, és van esélyünk belépni a routerbe. Persze ebből a "deffault" jelszóból is van egy pár:-(((

admin/admin is the most common username/password but that depends on the type of router. Other popular username/password combinations are admin/Admin, admin/password, and admin/1234.

Sőt volt már user/user, admin/"semmi", user/digi - ez utóbbi nyilván "be lett állítva".

Én leírtom a kukikat:

Előzmény: CBNora (271416)
Didergő Király Creative Commons License 2023.12.17 0 0 271417

első körben érdemes törölni a webhelyhez tartozó cookie-kat úgy, hogy a címsor elején lévő "i"-re kattintasz, aztán "cookie-k és webhelyadatok" stb.

Előzmény: CBNora (271409)
CBNora Creative Commons License 2023.12.16 0 0 271416

Üvegszálas dróton, igen.

Van saját router, de a Digi nemrég adott olyan kütyüt, ami már router is egyben. Ez egy Huawei Optical Network Terminal, a régi Siemenset cserélték le erre.

Nekünk elárultak egy jelszót, amit aztán tetszőlegesre meg lehetett változtatni. Az én gépemen valamiért mindig be kell írni, hiába van automatikus csatlakozás beikszelve, kéri.

 

Táp ki-be volt.

Előzmény: szicsu1007 (271415)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 271415

Nálad milyen a konfiguráció? Gondolom üvegszálas dróton lógsz?

Amikor én Digis lettem sok-sok éve, akkor kaptam tőlük egy modemet (pontosabban ők úgy hívják, hogy ONT=Optical Network Terminal, ami az optikai jelet elektromossá alakítja és vica versa). Ehhez én csatlakoztattam egy TP-Link routert, mert erre szükségem volt.

Aztán 2023 júniusban a Digi "meglepett" egy új eszközzel:

ZTE ZXHN F6600R ONT

ami már tartalmazza a "modemet" és a routert is (Wifi és négy db LAN). Így a régi eszközök felmentek a padlásra a többi mellé:-)))

A kamerám telepítése közben szükséges volt belépnem a router felületére PC-ről, de az ehhez tartozó jelszót elég sokára és elég nehezen tudtam kicsikarni a Digitől. (Nem akartam resetelni).

 

Hogyan indítottad újra a "modemet"? Táp ki-be?

Előzmény: CBNora (271414)
CBNora Creative Commons License 2023.12.16 0 0 271414

Nem jött be (eddig is próbáltam ugyanezt a címet, a könyvjelzőknél is ez van), de most újraindítottam a modemet, és az használt.

Érdekes, semmi más bejáratott oldallal nem volt problémánk, csak ezzel az eggyel.

Előzmény: szicsu1007 (271412)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 271413

Vagy akár  ráklikkelni!

Előzmény: szicsu1007 (271412)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.16 0 0 271412

Próbáld meg ezt beírni a Foxi keresőjébe, vagy az URL ablakba.

 

https://www.met.hu

Előzmény: CBNora (271409)
vizus Creative Commons License 2023.12.15 0 0 271411

Nekem is Digis netem van, és bejött.

Előzmény: CBNora (271409)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2023.12.15 0 0 271410

Vodafone mobilnettel volt ugyanilyen más oldalakkal, de úgy emlékszem, a met is benne volt. Másfél évig hívtuk őket, 8-10 reklamációt írtunk. Csak az oldotta meg, hogy felmondtunk nekik.

Előzmény: CBNora (271409)
CBNora Creative Commons License 2023.12.15 0 0 271409

A számítástechnikusokhoz lenne kérdésem.

Nem jön be a met.hu se a számítógépen (se Firefoxban, se Chrome-ban), se a telefonomon, ha a Digi által rendelkezésünkre bocsátott elérést használom. A férjem mobilján se, de ha a mobilnetet használja, akkor igen. Ezt az üzenetet kapom:

A könyvjelzőkből szoktam megnyitni, tegnap még bejött. Mi nem változtattunk semmit. Gondolom, a felsoroltak közül a 3. lehetőség (a hálózatot tűzfal v. proxy védi) lehet érvényes ránk, de nem tudom, hogyan tovább.

sza_attila Creative Commons License 2023.12.14 0 0 271408

Igazán köszönöm a kedves dicsérő szavakat. 🙂

Előzmény: Kertkedvelő999 (271407)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2023.12.13 0 0 271407

A te kerted mesésen szép.

Lehetne egy honlap, ahol képek lennének róla, lehetne jelentkezni a látogatásra,

és idővel felkerülne a helyi nevezetességek közé.

 

Persze a magánéleted biztosan csorbulna valamelyest.

És kísérő is kell szerintem, mert milyen a magyar:

szuvenyír kell mindenről, pár hét és elhordanának a kerted..

 

Lehetne időszakosan látogatható is.

Igazából csak az eső az, ami kerszbetehet egy ilyen szép vizitnek.

Ha arra járnék, és tudnám hogy látogatható, én is megnézném.

Még (no azért nem horribilis) belépő ellenében is.

Előzmény: sza_attila (271401)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!