Keresés

Részletes keresés

PETYUS Creative Commons License 2002.04.09 0 0 168
>kaftán, v. köntös: bolti ár 20-30.000,- baráti segítséggel anyagárban 2.500,- (könyvek segítenek a mintában)

Pl. milyen könyvek?
(Engem egy középkori vándormuzsikus öltözet érdekelne, gondolom, ugyanonnan lehet kiböngészni, ahonnan az íjászruházatot.)

Előzmény: MIM (135)
PETYUS Creative Commons License 2002.04.09 0 0 167
14-én, vasárnap íjászverseny Sötétvölgyben. Érdekel valakit?
Fishtax Creative Commons License 2002.04.08 0 0 166
T. lovasíjászni szándékozók!

Többen kérdeztétek már itt, hol lehet Pesten/környékén lovagolni tanulni! Sajnos a főváros és körzete nincs túl jól ellátva megbízható és jó lovasiskolákkal, ezek közül azonban mindenképpen ajánlom Zsámbékon a Pegazust, egy munkatársammal járunk oda, csak jókat hallottunk róla (és nekünk is jók a tapasztalataink!), egy elhivatott, türelmes, lány az oktató, és megfelelően belovagolt lovakkal dolgozik. Ha érdekel vkit, dobjon egy mélt, írok telefonszámot (hogy ne olyan direkt reklámnak tűnjön a megszólalásom... :-) )

fish

Fletchett Creative Commons License 2002.04.08 0 0 165
A 8 év alatt 4 idegszakadásnak, és egy íjtörésnek
voltam szemtanúja.

A négyből három ideg az erősen igénybevett csigás
íjaknál szakadt el, a negyedik pedig egy Kassai
féle íjon, de hozzá kell tennem, hogy azon már
nagyon öreg volt az ideg...

Egyiknél sem volt szerencsére súlyos sérülés.
Az ijedtségen és némi felületi sérülésen kívül
senkinek nem lett baja és az íjak is jól
bírták, mivel mindegyiknél az ideg az elsütés
pillanata után szakadt el, így az íjban tárolt
energia nagy részét a kilőtt vessző már
felemésztette.

Íj sérülésével is járó balesetet csak egyszer
láttam, akkor egy (alighanem gyári hibás)
Browning csigás íj karja tört el, sajnos
annyira, hogy javítani sem lehetett.

Az mindenképpen tanulságos volt, hogy az összes
idegszakadásnak voltak előzetes jelei.
Mindegyiken látszott már az erős használat nyoma.
Azon a ponton voltak leginkább elkopva, ahol
a nock érintkezik a középbandázzsal.
Az idegszakadás után mindenki úgy nyilatkozott,
hogy már tervezte a cserét.
Én amondó vagyok, hogyha már felmerült bennetek
az ideg cseréje, akkor ne halogassátok sokáig
a dolgot, mert nem ér annyit az egész...

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (162)
Nemozoli Creative Commons License 2002.04.07 0 0 164
Sziasztok hagyományosak! :-)

Konkrét balesetekről szerencsére nem tudok, de az egyik ismerősöm pl. észrevette, hogy az ideg bandázsolása kezdi elengedni magát... és nagyon bölcsen úgy döntött, hogy addig inkább nem kísérti a szerencséjét, amíg nem vesz új ideget. Az agyonhasznált ideg láthatóan szakadt szálakkal rendelkezik, és gyakran eltér az eredeti lövési síkból (elcsavarodik az egyik oldalra), tehát fel lehet ismerni, és általában meg lehet előzni az ideg-szakadásos baleseteket.

Íjtöréssel szerintem inkább a rosszabb minőségű, vagy helytelenül tárolt íjaknál lehet számítani. Ha valaki tud ilyenről, ne tartsa magában! :-)

Némó

Artis Creative Commons License 2002.04.07 0 0 163
Igen, igen...
Ez engem is nagyon érdekelne... :(

Ismer valaki konkrét példákat?

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (162)
Sehonnai Bitang Ember Creative Commons License 2002.04.06 0 0 162
Nem akarok ünneprontó lenni, de érdekelne, mi a helyzet a balesetekkel?
Mire lehet számítani azon túl, hogy a vessző elbúj az avarba, és onnan átmegy a köztudatba? (A minap velem ez törént, de legközelebb majd viszek gereblyét...)
Gondolok az ideg elpattanására, íjtörésre, meg ami eszembe sem jut.
Csak hogy ezt az oldalát is megviszgáljuk.
207i Creative Commons License 2002.04.05 0 0 161
Szia MIM!
Ez a módszer csak akkor jó, ha már -legalább-tűrhető az oldásod, mert ha nem, akkor nem működik. Ebből következik: Kezdőknek nem ajánlott evvel agyonütni az idejüket. (Üssék el inkább internetezéssel:))

>>>---- <------<<<

Előzmény: MIM (157)
Fletchett Creative Commons License 2002.04.04 0 0 160
A göböt a 90 fokos szög feletti 3-6 mm -es
zónában kell elhelyezni, de a végleges
állapot csak belövéssel állapítható meg,
ugyanis sok olyan tényező van, ami
alapján a göb helyzete nem általánosítható.

A versenyszabályzat engedélyezi a használatát és
én is mindenképpen javaslom, mert ahogyan
már más is írta, az íjászat egy több ismeretlenes
egyenlet, ahol arra kell törekedni, hogy minél
több ismert elemünk legyen, annak érdekében,
hogy a mozdulat végtelenszer reprodukálható
legyen. Ha pedig képesek vagyunk ugyanazt
a mozdulatsort megismételni, akkor 20-30
méteren gyönyörű tenyérnyi szórást fogunk
produkálni, ami azt hiszem mindenkinek a célja...

Előzmény: 207i (155)
Fletchett Creative Commons License 2002.04.04 0 0 159
Elképzelem, amint a fegyverhordozó ilyeneket
kérdez Hubá -tól.:

"Távlövéshez ideális körülmények között milyen szögben kell tartani a vesszőt? Milyen az íj síkja? Gondolom teljesen függőleges nem lehet, akkor eltérhet a vessző a céltól."

Nos fiam itten az Etelközben nintsenek szögek,
vagy mi, meg füghőleges síkok meg íljesmi...
Fogja a kezibe az íjját, aztán menjen ki a
mezőre lőni. Oszt majd meglátja...

Bocsánat, de nem hagyhattam ki...

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (158)
Sehonnai Bitang Ember Creative Commons License 2002.04.04 0 0 158
Elképzelem, amit Etelközben Huba odaszól a fegyverhordozójához:
- Ugorj be fiam a sátorba, hozz még egy kis pillanatragasztót...
:-)

Bocsánat, nem hagyhattam ki!

Távlövéshez ideális körülmények között milyen szögben kell tartani a vesszőt? Milyen az íj síkja? Gondolom teljesen függőleges nem lehet, akkor eltérhet a vessző a céltól. Vagy annyi támasztékot nyújt az íjat tartó kéz ami elegendő?

MIM Creative Commons License 2002.04.03 0 0 157
Sziasztok,
Én úgy tanultam, hogy a göböt először csúszóra kell hagyni, leadsz egy pár lövést, és amikor érzed, hogy ezzel a lövéssel minden rendben volt akkor odabattyogsz a táblához és megnézed, hogy hogy áll a vessző, ha nem merőleges, akkor állítani kell a göbön, utána érdemes fixálni. Mindent kipróbálni akaróknak: egy felfüggesztett papírlapon kell átlőni a vesszővel, akkor jó ha, csak egy kerek lyuk marad a papíron, ha vonal akkor állítani kell a göböt:)
Panaszkodtatok a K.L. favesszőire, tényleg kritikán aluliak, van amelyikből folyik a gyanta... Szimi vesszőit is érdemes kipróbálni, nagyon szépek, egyenesek, nem kell velük otthon bajlódni (nekem még sosem sikerült alkatrészekből ilyen minőséget produkálni.) Ha kéred küld narancsszínű tollal is, ami szürkületben, vagy ha kezdőkkel foglalkozol, és elbújik a vessző a fűben akkor nagyon hasznos.
Előzmény: 207i (155)
Boarhunter Creative Commons License 2002.04.03 0 0 156
Aszongyák az okosok, hogy kézi oldásnál akár 1/2 inch is lehet az eltérés a merőlegestől, de az általános 4mm a merőlegestől a nock alsó síkjáig.
A ragasztószalag nem jó megoldás, elmászik. Én 80-as fonott horgászzsinórból kötök 7 menetet, a végeit áthúzom alatta a túloldalra és pillanatragasztóval is fixálom.
Előzmény: 207i (155)
207i Creative Commons License 2002.04.03 0 0 155
Ami kimaradt:

Hova is kell tenni a göböt? Én úgy hallottam, hogy: 1. Kell találni egy helyet, ahol ezekután fogni szeretnéd az íjat. (Az előbbiek fényében keresendő az a bizonyos hely.)
2. A vesszőt rá kell helyezni az idegre, de nem pontosan derékszögben, hanem egy kicsit fölé (1- 2 mméter).

Előzmény: 207i (151)
Nemozoli Creative Commons License 2002.04.03 0 0 154
Gondolom, csak gondolja, hogy nem szimmetrikus az íj alakja, mert ha az volna, középen futna ki a vessző. Az aszimmetria viszont csak az ideg más ponton történő meghúzása miatt alakulhat ki, de nincs jelentős hatása.

Némó

Előzmény: 207i (151)
Nemozoli Creative Commons License 2002.04.03 0 0 153
Látom, ugyanarról beszélünk... :-)))
Előzmény: 207i (151)
Nemozoli Creative Commons License 2002.04.03 0 0 152
Üdvözletem Artis íjtárs!

A vessző nem pontosan az íj közepén fut ki, mert ott kell megfogni az íjat. Az én íjamon volt egy kis fa-lap, amin kicsúszhat a vessző, és az feljebb volt, mint az íj mértani közepe.
A bandázs azért még odébb van, jó esetben a bandázs alatt, a kezed felett fut ki a vessző.

Göböt érdemes felrakni, mert így legalább van esélyed eltalálni a célt :-)

...ugyanis ha se göb, se kifutó, akkor kétismeretlenes egyenlet minden egyes lövés, vagy sorozat. A göb egy stabil pontot ad, amelyhez képest már lehet célozni a vesszővel.
Ehhez természetesen az is szükséges, hogy szinte mindig ugyanott fogd meg az íjat.

Némó

Előzmény: Artis (150)
207i Creative Commons License 2002.04.03 0 0 151
Szia Artis!

1. Tudtommal a Kassai-féle íjakon a vesszőnek a bandázs és a markolat határán kell kifutnia.
2. Feltétlenül érdemes göböt felrakni, de nem fémből, hanem: a)csak egy kis cérnadarab, b) egy 4 cm széles ragasztószalag, amit a mutató és középső ujjaddal fogsz majd, (de előbb tekerd az idegre.)

u.i.: egy lövéstechnikai kérdésem nekem is van: hogyan tudod megnézni az íjad alakját, miközben kifeszíted? - Vagy mással nézetted meg?

Előzmény: Artis (150)
Artis Creative Commons License 2002.04.03 0 0 150
Üdvözletem!

Lenne néhány lövéstechnikai kérdésem:

A honfoglaló magyar íjak esetében a vesszőnek az íj mértani közepén ajánlott kifutnia?
(Ez esetben a leginkább kézre eső fogáshoz képest kissé lejjebb kellene megragadni az íjat.)

Elfogadható az is, ha középen markolom meg az íjat, és közvetlenül a bandázs alatt - azaz nem az íj közepén - fut ki a vessző? Ez esetben nálam kihúzásnál az íj asszimetrikus formát mutat.

A bandázs mentén is kifuthat a vessző?

Érdemes egy ilyen íjra - nekem Kassai Magyar 1 van - göböt felrakni?

Előre is köszönöm a válaszokat!

cserboka Creative Commons License 2002.04.03 0 0 149
Sziasztok
Én is egy "csendes" olvasó vagyok. Érdekel az íjászat, úgyhogy nagyon örülnék egy ilyen bemutató-ismerkedő versenynek. Szóljatok ha lesz.
Addig is sok sikert mindenkinek.
Előzmény: Fletchett (130)
cc3 Creative Commons License 2002.04.03 0 0 148
Kassai féle favesszőt ne használj. Ha a Tieid is olyanok voltak mint amikkel én találkoztam (göcsörtös fenyő + cellux bandázs a toll végén) akkor azok szerintem dekorációs célra is rosszak. Használj Szalóki féle favesszőt, azok nagyon jó minőségűek, vagy szerezz be cédrus pálcát, és abból gyárts magadnak vesszőket. Persze a fába-falba lövést ezek se bírják, de normál üzemi körülmények között tartósak.
Tradicionális íjhoz nem igazán való az aluvessző. Olyan féltradicionális lesz tőle. Arról nem is beszélve, hogy az aluvessző meg könnyen görbül, és drágább cserélni.
Üdv
CC3
Előzmény: 207i (147)
207i Creative Commons License 2002.04.02 0 0 147
Sziasztok!
Korábban volt valami vita a favaessző kontra aluvessző témában. Eddig Kassai-féle favesszőt használtam, de holnaptól váltok! Kicsit idegesítő, hogy kb. egy hónap alatt öt vesszőből ötöt kellett javítanom. (behasadt, eltört, lejött a hegy, stb.)
Zoli
Nemozoli Creative Commons License 2002.04.01 0 0 146
Hello Sehonnai,

A röppálya/szélérzékenység nagyban függ a vessző súlyától, anyagától stb. Minél nehezebb a vessző, annál kevésbé viszi el a szél.

Én használok alkarvédőt, mert régebben elég rendesen sikerült szétverni az alkaromat az ideggel, és ezt nem szeretném megismételni (bár azóta megtanultam "rendesen" lőni) :-)

Némó

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (144)
Boarhunter Creative Commons License 2002.04.01 0 0 145
A légy!
Ha tízből nyolcat eltalálsz, versenyen Te leszel a király. Meg talán az állatvédők sem piszkálnak...
Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (144)
Sehonnai Bitang Ember Creative Commons License 2002.04.01 0 0 144
MIM, köszi!
Itt van rögtön egy, hogy ne kelljen oly soká várni - kormányreferenciával! :-))
http://www.nepmuvesz.hu/cikk/debrecen_fegyver.htm,vagy: http://www.extra.hu/pyraster/,

Hétvégén kipróbáltam az íjat - még csak távlövésre -, elég rendes szélben, de úgy láttam kevéssé hat az irányra, és magam is csodálkoztam milyen messze el lehet lőni vele (37#-es a szentem). Szegény egykori ellenségeink! :-) Nektek mi a tapasztalatotok, gondolom a vesszőtől is függ a röppálya.
Használtok alkarvédőt a becsapódó ideg ellen?

Vadászok!
Mely a legkisebb állat amire még érdemes nyilat lőni? (Most húsvét okán nagyon szaporák a nyulak :-)) )

Előzmény: MIM (142)
HORKA Creative Commons License 2002.03.31 0 0 143
Szubjektív dolog, de nekem tetszik ez a Liskány íj, azt nem tudom, hogy mire vagy kiváncsi a kinézetével kapcsolatban, úgy néz ki mint egy ősmagyar reflex íj. Túl nagy tapasztalataim még nincsenek vele, mivel ez az első íjam. Eleinte mindenáron Kassai íjat akartam venni, de amellett, hogy kinézetre is a Liskány íj tetszett meg, ezt is ajánlották, mert állítólag nem túl ismert a készítője, de igényes és jó íjakat gyárt. Képem még nincs róla.
Üdv
Horka
Előzmény: MIM (142)
MIM Creative Commons License 2002.03.31 0 0 142
Sehonnainak üzenem, hogy legjobb ha igazi fegyverkovácsoknál néz szét, ha van megbízható cím írjátok meg, engem egy magyar szablya érdekelne, de még igazi masszív darabot én sem találtam, Budapesten aug 20-án a Várban a mesterségek udvarában szeretnék szétnézni.
Horka! Légyszi mond el, hogy hogy néznek ki ezek az íjak, engem nagyon érdekel, mik a tapasztalatok vele? Esetleg kép van róla?
Üdv MIM
Előzmény: HORKA (141)
HORKA Creative Commons License 2002.03.31 0 0 141
Örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra, eddig csak a vadászíjászoknál tátottam a számat, de engem a történelmi íjak érdekelnek.
Nekem egy Liskány István által gyártott magyar íjam van. Hallott már valaki róla, vagy az íjairól?
Sehonnai Bitang Ember Creative Commons License 2002.03.30 0 0 140
Az edddig leírt boltokban íjakon és ruhán kívül más hagyományos fegyverek is találhatók?
Én kopját, vagy valami dárdafélét (van különbség?) keresek jó masszívat, nem dísznek valót. Van esélyem?
MIM Creative Commons License 2002.03.29 0 0 139
Igazad van a csizmával kapcsolatban, de a fazon abszolut klasszikus, semmi díszítés, jellegzetesség. Ha próbáltál már pörga orrú csizmában a mai kengyelekben lovagolni, tudod, hogy közeláll az életveszélyhez. De egyszer talán kövácsoltatok kengyelt is:)
Nyers Csaba elérhetősége:06--1-312-0542, nem egyedülállóaknak ajánlom:Csaba kedvese gyönyörű ékszereket készít lószőrből...
Előzmény: caress (138)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!