Elnézést előre is, kicsit elméleti leszek, de most ott tartunk, hogy amiről írok az már igazán átkerülhetne a gyakorlati megvalósításba, gyártásba, kerskedelmi forgalomba, illetve elterjedhetne a napi telepítési gyakorlatban is.
Szóval amennyiben fűtésre használjuk a napenergiát, akkor a termelési kiesések befoltozására nem csak az áram tárolása az egyetlen megoldás (akár ilyen-olyan szaldós módon a hálózatban, akár akksikban). A hőt sokkal egyszerűbb és olcsóbb eltárolni, és erre már igen jól kidolgozott megoldások vannak (bojlerek, hőtározós fűtési rendszerekben a hőtároló tartályok).
Nem tudom, hogy mekkora hőtároló tartályok vannak (amikben meleg víz formájában tárolunk hőt), de elég nagy méret esetében a téli (fűtési idénybeni) napenergia termelési kiesések befoltozására alkalmasak lehetnek.
Csak számolok a saját passzív házam fűtési energia igényével és az ideális irányban szögben telepített 1,48 kW-os napelem termelésemmel.
A házban 12 éve lakom, a napelem több mint 8 éve fent van, tehát jónak mondható átlag fűtési energia mennyiség és termelt napenergiaból származó energia számaim vannak.
Január a leghidegebb hónap nálunk, akkor nálunk átlagban 75-85 m3 gáz fogy a fűtésre egy hónapban. 80 m3-rel számolok, ami hozzávetőlegesen 800 kWh villamos energiának felel meg.(csak gázzal fűtök, nincs kiegészítő fűtés, kandalló, cserépkályha stb.) Átlagban az 1,48 kW-os napelemeim januárban összesen 92 kWh energiát termelnek.
Ha nem gázzal, hanem hőszivattyúval fűtenék, akkor 3-as jósági fok mellett 800/3= 267 kWh energiából tudná a hőszivattyú kifűteni a házat olyan hőfokra, amit a kondenzációs kazán produkál. Ezt a 267 kWh-t kb. az enyémnél egy háromszor nagyobb, azaz kb. 4,5 kW-os napelem rendszer tudná megtermelni.
Nem számolva az átalakítási és egyéb veszteségekkel, ezt a mennyiséget kellene eltárolni akksikban, tehát elvileg menne a dolog, de csak átlagban.
Mivel télen vannak olyan napok, amikor napokig nem süt ki a nap, sötét, ködös az idő, tehát jóformán nincs elektromos termelése a napelemeknek, az akksiba sem kerülne semmi, de fűteni viszont kell, ezért a hálózati áram nem nélkülözhető.
A hozzávetőleges számításban csak a fűtésre fordított energiával számoltam, az egyéb háztartási energiafogyasztással (fagyasztó, fűzés, világítás mosás, stb, elektromos autótöltés) nem és a szükségszerű veszteségekkel sem.
Tehát elvileg lehetséges akkora napelem és akksipark, hogy megtermeli a fűtési energiamennyiséget és az ideális esetben elegendő is, de egy elektromos hálózathoz közeli helyen hogy megéri-e, számoljon mindenki a saját adataival.
Okés, de ezek az arcok nem a megtérülést számolgatják, hanem azt, hogy mi mire elég. Gyakorlatilag a 20kwh aksi elviszi a csóka házát mindenestől hőszipkával, -9 fokban, reggel fél 6-ra ürült ki az aksi.
Teljesen korrekt húzás, légkábel árban telepítenek ha előírások miatt kénytelen a felhasználó földkábellel telepíteni.
Megjegyzem a 6000 Ft sem fedezi a költségeket.
Nem emlekeztek látom a régi szép időkre amikor piaci áron kellett áramot beköttetni. A trafót, a karókat meg az atyaúristent is kifizettették veled, aztán arra a trafóra kötögették a többieket, mivel bár te fizetted nem a tiéd....
Szaldó esetén év közben NEM diktálunk! Éves elszámoláskor - amennyiben távleolvasós az óra (van GSM antenna) - nem diktálunk. Ha nem okosmérő, CSAK akkor diktálunk éves elszámoláskor. És akkor valóban az 1.8.0 és a 2.8.0 állás a releváns.
Volt akinek a kedvéért teljesen új trafót tettek le. Karvastagságú kábelekkel egy erdő melletti zsákutca végébe. Á, csak sima hálózatfejlesztés történt. Persze a Svábhegyen.......
Erre gondoltam én is. Ezért lehet, hogy egyes régiókban kicsit más felületekkel, szoftverrel kerül piacra egy látszólag csak pár betű eltéréssel különböző vas. Így ráncfelvarrással tovább szolgálhat egy típus.
Igen, vagy szoftveresen, vagy akár egy plusz kis modulka.
A gyártó is nyilván úgy tervezi az invertereket, hogy utólag az alapáron belül bele lehessen tenni még modulokat ha bővíteni szükséges, mert kell rá valamilyen IO vagy Wifi. Rádugja a belső buszra, plusz szoftverből bekapcsolja a funkciókat.
Legalábbis nagy általánosságban az elektronikai gyártók felkészülnek ilyenre, olyan esetben meg duplán, ahol olyan eszközt gyártanak, amikor akár a gyártott eszközöknek területenként, országonként eltérő szabályzása, engedélyeztetése, előírása lehet.
Ez így lufi. Típusa válogatja. A legtöbb komoly gyártónak sok típusa van. Azon belül is kisebb, nagyobb. De az is lehetséges, hogy egy szoftver frissítéssel újra forgalomképessé teszi a gyártó a régebbi típusát.
-Mielőtt egy jókedélyű kolléga belekötne, nálam a ma mindig addig tart, míg le nem fekszem.-
Értesítetttek, hogy a bővítési igénybejelentésem elbírálásának csúszása miatt a levéllel egyidőben postáztak 5000ft. kötbért. És valóban, a postás adott 5000 ft-ot is.
Dátumok: Tavaly szept második felében szóltam a telepítőnek, hogy kezdük el a rítust, mert januárban lejár a lakástakarék, március-áprilisra szeretnék túllenni rajta. Október végén, mikor kezdődött a cirkusz, érdeklődtem, hogy állunk. Mondta, hogy a szept végén beküldött igényt zergebaszta vágtában befogadták okt. 14. dátummal. Ma kaptam a meg a kötbért és levelet, aminek a keltezése 2023.06.05.
Szomszédban a helyi nernyalonc tetőit egy hete pakolták tele. Nem számoltam még meg, saccra 100-150 panel lehet. Ma néztem rá, a hálózati fesz. a nappali megszokotthoz képest 6 voltal magasabb, tehát vélhetően már táplál is a hálózatra.
Az átkosban szocializálódtam. Ismerem őket. Ezek ugyanazok.
Nekem pl. 5kW-os a rendszerem (inverter) egy fázison. Csak egy fázisom van. 2021 tavaszán indult. Akkor még engedték. Azt hiszem valamikor abban az évben (vagy 2022-ben) vezették be a 2.5 kW-os korlátot.
Érdemi mondanivaló híján a nyelvtannáciságot kéred számon, miközben én is csapnivalóan írok ide, tehát nem kérem számon azokat a nyelvtani szabályokat, amit én is elpongyoláskodom.
Annak lehet szabályosan akinek elég régi a rendszere. Van ismerősöm, akinél van 3x32A betáp, és 5-6 kW körüli inverter van fent már nagyságrendileg 7 éve (pontos típust és évet ne kérdezz).
De sokaknál vannak 3kW feletti 1F inverterek, egy időben sok egy fázisra max 16A-rel termelő inverter volt a piacon, az is 3.68kW. nekem is ez volt betervezve anno, de a vége egy 3kW-os lett, amit látok néha menni 3.2-3.4kW környékén is a névleges áramánál kicsit magasabban. Nincs belepiszkálva a szoftverébe.
Mivel az engedély megvan a 3 kW teljesítményre, hiba esetén csere ugyanolyanra. Ha már nem lehet ugyanolyanra cserélni, a logika szerint még akkor is jónak kéne lenni, tehát egy döglött 3-as Fronius Galvo helyett fel kéne mehessen egy 3-as Primo, 3-as SMA Sunny Boy, Huawei 3KTL-L1 vagy Sununo, hiszen az engedély a 3 kW teljesítményre megvan. De ez csak a logika szerint, abból meg a napelemes bürokráciatengerben nem sok van. Ha mégsem mehet, akkor ott marad, hogy működő, azonos gyártó és típust kell szerezni használtan. Mivel új telepítésnél ezek a használtak már nem felhasználhatóak, így alacsony áron mennek, mert -hazánkban- emiatt nagy értéket nem képviselnek.
Vannak olyan saját erősök, akik most vágnak bele. Már a szerelésnél tartanak. A papírozásba ősz után fognak.
Szerintük ez a levegőben lógás ami most van, ősztől drámaian fog változni. Telepítők szerint is felkészülnek és ajánlják az okosmérőre felkészíteni az új rendszereket. Ebben látják a kiskaput a jelenlegi kiúttalanságból. Mások szerint elengedik szinte teljesen a korlátozásokat propaganda célokból.
Semmi. De alapvetően nagyobb a füstje mint a lángja ennek a dolognak. A forgalmazók ráaludtak egy bürokratikus papirmunkára (neadjisten nem is tudtak róla, hogy kell, mert nem olvasgatnak elosztói szabályzatot, nincs rendes magyar képviselet, akármi), pár hét és eltűnnek azok az áthúzós vonalak a listáról, es csak az marad, ami hardveresen nem felel meg (ha van ilyen), vagy ami szoftveresen nem felel meg (ha van ilyen).
Alapvetően szerintem csak két közönsége lenne ennek a szívásnak, aki most adna be hmke igényt (ilyen most úgysincs a pályázatosokon kívül), meg aki már beadta, csak most jelentene készre más inverterrel, mijt ami az igenyen volt, amit nemrég óta szabad és simán lehet).
Nálam Sagem a villanyóra, márciusban tették fel és abban is van valamilyen rádiós távjelentő cucc. Egy kis különálló mágnestalpas antenna van az óraszekrénybe téve. Talán GSM vagy GPRS, de lehet EDR rendszer is. A szerelők sem tudnak róla semmit, csak hogy fel kell tenniük.
1.) "Nyilvánvalóan az a cél, hogy az áramszolgáltató távolról tudja az ügyfelek invertereit szabályozgatni."
2.) "Azonkívül képet kapjon a rendszer teljes termeléséről, ne csak a hálózatba kitáplált vagy elfogyasztott mennyiségről."
1.) Ez a visszaszabályzás/visszwatt el is fogadható.
rendelkezik legalább 4 db konfigurálható kontaktus bemenettel az AC oldali teljesítmény több lépcsős korlátozásához; rendelkezik legalább 1 db RS-485 szabványt támogató csatlakozóval, amelyen keresztül az inverter modbus RTU kommunikációra képes; rendelkezik feszültségfüggő hatásos teljesítményszabályozással.
Hajrá. Írja elő rendeletben/jogszabályban, hogy össze kell kötni az invertert ... akármivel ami a szolgáltató tulajdona a méretlen oldalon.... utólagos hatállyal.
Kösse össze -mondjuk- az óra RS-485-ös portjával az invertert, aztán szabályozgasson ..... ha erről szól a rendelet/jogszabály ÉS a szolgáltatási szerződés.
2.) Közöd?
Betáplálás/fogyasztás a mérőóra által gyűjtött/logolt. A "belső" oldalhoz nincs köze.
BTW ha bármilyen szolgáltató úgy gondolja, hogy majd az én internet csatlakozásomra telepszik rá, rosszul gondolja. Rakjon be GSM modult, mint a smart fogyasztásmérőkbe, oszt' oldja meg.
Nyilvánvalóan az a cél, hogy az áramszolgáltató távolról tudja az ügyfelek invertereit szabályozgatni. Azonkívül képet kapjon a rendszer teljes termeléséről, ne csak a hálózatba kitáplált vagy elfogyasztott mennyiségről. Rövid pórázon tartsa a pácienseket.
Ha ez az ára a szaldó megmaradásának, hát meglátjuk.
Az áramszolgáltatók is egyre inkább egy üzleti cég helyett az állam kinyújtott csápjait jelentik.
Olvasd el a tájékoztatót is az elején, rengeteg kiesett:
Az elosztó szabályzat 19. módosításában a Háztartási méretű kiserőművek elosztóhálózati csatlakozásának műszaki feltételeit tartalmazó 6/B mellékletben előírásra került, hogy a HMKE inevrterlistára való felkerüléshez és listán maradáshoz 2,5 kVA teljesítmény felett 2023. július 1.-től az alábbi feltételeknek meg kell felelni és ezt dokumentumokkal igazolni kell az elosztói engedélyesek felé. Az inverter - rendelkezik beépített WiFi (és/vagy LAN) modullal vagy külsőleg csatlakoztatott WiFi (és/vagy LAN) adapterrel; - rendelkezik legalább 4 db konfigurálható kontaktus bemenettel az AC oldali teljesítmény több lépcsős korlátozásához; - rendelkezik legalább 1 db RS-485 szabványt támogató csatlakozóval, amelyen keresztül az inverter modbus RTU kommunikációra képes; - rendelkezik feszültségfüggő hatásos teljesítményszabályozással. Azok az inverterek, melyek nem felelnek meg, vagy megfelelőségükről még nem érkezett megfelelő nyilatkozat, dokumentum, kihúzásra kerültek a listán. A kihúzott inverterek nem rendelkeznek rendszerengedéllyel, ezen állapotukban nem alkalmazhatóak
A barátom MGT témában érdeklődött. Udvariasan kitöltötték az ügyfeles hölggyel a papírt, amit az iktatott és azóta sincs bakfitty se. Viszont a havi-éves átállítást secperc alatt megcsinálták.
Van egy legális és nagyszerű kiskapu. Több vidéki városban NINCS sorbanállás az MVM irodákban. Fehérváron vagy Dunaújvárosban például. A vonatos oda-vissza úttal is hamarabb végezni lehet, mint Pesten egy napi sorbanállással egy sorszámért.
Köszi, hát már megtörtént ... úgyhogy vissza kell valahogy térnem az évesre.
Megyek az ügyfélszolgálatra, akkor ott jelezzem éves elszámolásra akarok visszaállni részszámlázással? Ha igen, itt éves fogyasztásnak mit célszerű megadni,
- az éves teljes fogyasztást,
vagy
- csak a különbözetet, tehát a várható éves fogyasztást csökkentve a várható éves visszatermeléssel?
Tudom, szájbarágós, de azzal is tisztában vagyok az ügyintézők nem mindig vannak mindennel tisztában (vagy nem akarnak / vagy nem érdekli őket ...)
Ha éves elszámolásra vagy beállítva, nehogy diktálj havonta, mert akkor automatikusan visszaállítanak havi elszámolásba. Én megszívtam ezzel, többszöri nekifutásra sikerült rendesen visszaállni az éves rendszerre.
napelemes elszámolással kapcsolatban kérném a segitségeteket.
MVM az energiakereskedő, eon a hálózati üzemeltető (ex ELMÜ terület). A HMKE engedély 2022 első felében intéződött, telepítés 2022 második fele, azóta üzemel is. Elvileg éves bruttóban vagyok (ez egyébként miből/honnan derül ki konkrétan?)
Jelenleg havi mérőóra állással van az elszámolás, úgy látom a különbözet után, tehát havi fogyasztás - havi betáplálás. Kérdésem hogyan lehet az éves bruttó elszámolást használni amig érvényben van, nyilván jó lenne a téli hónapokra nyáron "betárolni"? Át kellene térnem éves elszámolásra havi diktálás helyett? Vagy havi diktálás esetén is éves elszámolást végeznek a különbözet alapján?Jelenleg ugye szerepel pár száz ft "megtermelt" áram a számlán.
Van egy 5 éves napelemes rendszerem Fronius Symo 3.7-3-M típusú inverterrel. A mai napig tökéletesen működött. Az inverter a családi ház alagsorában lévő garázsban van, ideális helyen. A mai napon arra lettem figyelmes, hogy a kijelzője megbolondult. Égő háttérvilágítás mellett össze-vissza villódzott, az egyes menüpontokat tizedmásodpercenként váltva. Az érintőgombos billentyűzet bármelyik gombjának lenyomására nem reagált. Jobb ötletem nem volt, a főkapcsolójával kikapcsoltam. Gondoltam, ha újra indítom, öndiagnosztikát végez és megoldódik a gondom. Ekkor lecsapta az egyik fázist is. Közben el kellett mennem otthonról és úgy hagytam. Pár órával később hazatérvén visszakapcsoltam a főkapcsolóját, de nem akart elindulni.
Visszanéztem a programból, hogy a kikapcsolás előtt mennyit termelt éppen. 3300 W körül, tehát teljesen normálisan.
Az inverteren 2025-ig érvényes kiterjesztett garancia van.
Van ötletetek rá, hogyan tudnám elindítani, vagy keressek szakszervízt?
Ha szakszervízre van szükség, akkor Székesfehérvár környékén tudnátok-e valakit jószívvel ajánlani?
nem vagyok teljesen képben a HUPX-ben, de a zsinórár nem ezt jelenti?
az h paksot nem tekerik le, az csernobil óta könnyen érthető.. a lignitet nem tudják rövid távra letekerni, de hogy a gázerőművek miért termelnek ugyanúgy 0/24-ben, az laikusként érthetetlen. (csak a gonosz összeesküvéselmélettel: égessük a baráti drága orosz gázt)
Az a baj, hogy a szakértői vélemény azt hozza ki, amit megrendelnek. Nem jönnek be a számok? Mégsem arra és annyit költenek? Sok esetben titkosítják, átnevezik a számokat.
Korábban vita bontakozott ki a Debrecen belétesítendő akkumlátorgyár energia és közműigényeiről. Immár teljes terjedelemben elérhető a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság szakhatósági állásfoglalása - ami miatt elcsapták annak igazgatóját.
Itt olvasható, benne az ivóvíz és szennyvíz mennyiségekkel:
Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 0 %-os hitelre tetettem fel. 20 évig, ha végig éves szaldó lenne, akkor 9 ezres törlesztéssel 12 ezres számlát váltok ki. Évi 36 e Ft. Ha nem romlik el az inverter, akkor jó vagyok, ha cserélni kell, akkor már kb. ott vagyok, mintha nem rakattam volna napelemet.
De az éves szaldó még 6 hónap. Utána jobb biztos nem lesz a matek, az a kérdés, mennyivel lesz rosszabb.
A másik, ha Te 2 éven túl rakattad fel, akkor egy "erős" Ft-tal fizettél, azóta (év végéig) lesz egy erős 30 %-os infláció. Ennyivel kevesebbet ér a pénz, amit most megspórolsz.
Handrás úr ilyen kecót vett, félkészen. AZ most nem rémlik, hogy ő fektette-e le a fűtést, vagy már benne volt. Szaldó+napelem takkra kiadta neki, benne van az elektromos verda tankolása is.
Pilisborosjenő Rozália lakópark ( harmadik neve van, mert elhiresült a kivitelező miatt) saccra 40 ház, mindenhol ez a megoldás van. Papiron, szaldóval egész jó lehetne.
Tényleg fütőkábelt raktak le! 3 réteg van, hőszigetelést most rakják ?cm . Tulaj szerencséje, hogy utolsó pillanatban ki lett épitve minden szobába klima.
de ehhez kell a teljes éves szaldó rendszer, ami már önmagában egy nagy támogatás.
de tudom, a 38ft-os ár is nagy támogatás.
nem is volt gond, amig csak néhányan csináltak 2-4kWp-os rendszert.. de ennek vége, már mindenki napelemet akar és mindenki 7-10 kWp rendszert. és megjelentek mellé a nagy PV parkok.
valamelyik blogon olvastam pár éve, h egy gépészmérnök tervező srác Ohm-os elektromos padlófűtéssel, PV-vel nullázta ki a villanyszámláját. csak arra nem gondolt, h ha vége az éves szaldónak, akkor rámegy a gatyája is a fűtésre. a PV árából majdnem passzvíházat építhetett volna
Önerősen is megtérül 38Ft-al számolva 8 év alatt. 6kW-os a rendszerem, saját tapasztalatból írom. Ha figyelembe venném azt, hogy +400kWh-ot amit havota elfogyasztunk a normál egységáron felül, akkor kb 5 év alatt terül meg 2024 végére.
Az eddigi szaldós elszámolós (szerintem közgazdasági nonszensz) rendszerben sem térült meg 10 éven belül - önerőből, lakossági beruházásként.
Ne hivatkozzunk arra, hogy majd ezt most jól elrontják, mert mit is?
Különben sem értem hogy ha van egy túlárazott bekerülési költsége + keresleti piac, akkor mire ez a nagy háborgás, hogy de miért nem úgy van ahogy elképzeljük? Mert nem. Normális ember ha leül számolni, akkor most nem vág bele, pl mert kb annyiból lehet hőszigetelni, mint napelemet venni. Ennek ellenére csakazért is napelem, és utána a háborgás, hogy de ez így kiszámíthatatlan és nem fogja megérni, nem termel annyit, mert vág a rendszer, a trafó, a mindneki.
Ha kiszámíthatatlan, akkor miért is vág bele? Mi volt terv?
Ha meg hazárdírozik, akkor ismételeten: mire a háborgás?
Ja hogy hazudik a telepítő? Eddig is hazudott. Az autókról is azt mondták 5 litert eszik százon, a gyakorlatban az 8-9.
Ettől a szabályozás nekem sem tetszik, követhetetelen.
az biztos h kevésbé sötét mint az aki elhisz bármit is a tartótisztjeidnek:
EU-s elvárás??? ne hülyéskedjünk már, ezek még a kötelező EU-s jogszabályokra is magasról sz_rnak.
csak egy a cél: hatalom megtartása/kiterjesztése, és bármiből a legnagyobb anyagi haszon a saját nagyjainak. ebbe a HMKE nem fér bele: elmaradó hosszútávú ÁFA, elmaradó MVM bevétel, választási rezsicsöki értelmetlenné válása. de a török haverok PV beruházásait biztos h támogatni fogják.
szóval én arra fogadnék, h a meglévő és jövőbeni (ha lesz még) HMKE-nek rosszabb lesz. ennek ellenére van akinek meg fogja érni, de statisztikai hiba lesz a "3 éven belül megtérül" reklámcikkek.
mivel egyre inkább fenntarthatatlan a teljes éves szaldó, kénytelenek piaci irányba elmozdulni. csakhogy ennek nincsenek meg a mérőóra feltételei, mert az a pénz is eltűnt valahova.
Sajnos a vad dolgok a hivatalos törvényekből, a szabályozás bizonytalan és kétes megfogalmazásaiból születnek. A be nem tartott határidőkből, a végrehajtási utasítások hiányából. Általában is a megbízhatatlan és koncepciótlan, hosszú távra nem tervezhető gazdaságból.
"Bár jelenleg bizonytalanság övezi a területet, Szenyán szerint a napelemes beruházás továbbra is megtérülő lehet. Akár két-három év alatt visszakaphatjuk a befektetett összeget, még akkor is, ha nem termelünk vissza energiát a hálózatra állítja az ügyvezető."
Februárban kiadta az eon a létesítés feltételeinek engedélyét (mgt),de abból hiányzott a csatlakozási dokumentáció kivonat jóváhagyó levele. Namost ezt egyben kellett volna küldeniük,azóta el sem érjük őket🤬🤬
Szerintem telepíteni lehet. Annyi a rizikó, hogy ha más paraméterekkel engedélyeznék, akkor utólagos alakítást kell csinálni. Amíg nincs rákötve a hálózatra, nem üzemel, addig coki nekik. Birtokolni nem tilos.
És nemcsak. Nekünk villanyautóra kell váltanom, ennek éllovasa pedig egy űrtúristára eléget egy óra alatt annyi üzemanyagot, amivel én 600 évig eljárnék az autómmal. + 20ezer db stralink műhold pályára állítása. Egy gépágyuval egy perc alatt ellőnek annyi lőszert, ami az autóm egy éves NOx kibocsátása, ha sokat megyek. És mindent viszünk valahonnan valahova, leginkább Kína és a világ többi része között,
Van egy 50kw os telepótett rendszerünk,de még nem tudtunk a hálózatra csatlakozni,mert nem kaptuk meg 80nap után se a csatlakozási dokumentáció jóváhagyó levelét. A HMKE csoportot (52/238060) hiába hívjuk, egyszerüen lehetetelen elérni őket. Nincs ötletetek, hogy merre menjünk tovább?
Ez most már elkésett gondolat. Még ha van valakinél 3 fázis, akkor is nullaközeli eséllyel fut neki egy most beadott HMKE igénnyel az MGT-nek, ha nincs 3 fázisa akkor meg totálisan esélytelen, hogy abból idén átvett, működő rendszer legyen. És ebben meg mindig benne van, hogy HA ősszel feloldják. Ezt tavaly év végén kellett volna nyomni a 80 év lesz így a megtérülés hülyeségük helyett.
Így van. És nem tudsz helyet foglalni, mert minden tele van. Drágának drága, de ezek szerint van is rá fizetőképes kereslet.
Cafetériának és szép kártyának hívják a szakszervezeti nyaralást.
És a továbbtanulásod eleve kizárt volt, ha ilyesmiket írtál le. Azzal a különbséggel, hogy meg sem jelent. Cenzúra a neve. Vagy pechedre nem a szovjet Vörös hadsereg ejtett fogságba, hanem az amerikai, és "nyugatról tértél haza" már telepítettek is ki.
Bizony itt a munka hatékonysága, az energia ráfordítás és a gazdaságosság csak sokadik szempont. Ezek lennének pedig az alapjai egy tényleg fejlődő gazdaságnak. Nem a filléres hozzáadott értéket termelő rabszolga bedolgozói munka. Ami ha semmi másra nem képesek, akkor a semminél több persze. Szép egy átadott nagy projekt. Nagy csili-vili látvány. Akár egy kis vidéki óvoda vagy autópálya.
Csak ezeket fele annyiból legalább ilyen minőségben csinálják normális helyen.
Lehet, hogy várakozni kellett a Trabantra (nekem special a Zsigulira 6 évet), meg várakozni kellett tanácsi-, szövetkezeti lakásra és utazni sem lehetett annyit mint ma, de az élet fontos dolgai meg voltak és biztonságban voltak meg. Épül ma megfizethető lakás? 10 év spórolás, évi 1 millióval tud venni (mai áron) 10 nm előszobát.
De más példa: évente volt 2 hét szakszervezeti üdülés (jelképes áron, mert arra ment a közpénz, nem a NER -hez). Állítom egyetlen átlag dolgozó (nyugdíjasról nem is beszélve), nem megy el ma 13 éjszakás 3 étkezéses 3-4 csillagos szállodába szezonban (de azon kívül se) üdülni. Épp ma volt a híradóban a tudósítás: Akár 52 ezer forintba is kerülhet az egynapos balatoni strandolás (ottalvás nélkül)
és érdekesség a hálózatról: (az utcában 3 házon van napelem, a szomszéd szigeteletlen, rossz ablakos 2 szintes monstrumra 10 kW-ot tett, de nem tudom, hogy hány utcát lát még el a trafó, ami 3 házra van tőlünk)
M.o.-on dolgozgatok egy kis ideje egy gyárban kíváncsiságból , mert egy haver rágta a fülemet , hogy dolgozzak a cégben egy kicsit , ne unatkozzak otthon mint nyugdíjas . :-) Csak zárójelben jegyzem meg , hogy a nyugdíjunkból a párommal kényelmesen megélünk , tehát nem a pénz végett dolgozom , hanem mert a szakmám a hobbim .
Amiben én a hibát látom , hogy a (átlagember ) dolgozók nagy részének az a fontos , hogy legyen egy fő állása , ahol lehet , hogy nem kell megszakadni a munkában , de van stabilan fizetés . Mellette viszont okosban járnak másodállásba dolgozni , mert ott alkalmilag jól lehet keresni . Amikor kérdeztem , hogy kinek mi a szakmája , hát sok embernek nincs , csak gimnáziumi végzettsége , de szakma sehol , ezért aztán betanított munkások . Amikor mondtam , hogy én 48-ik évemet dolgozok , egy nap megszakítás nélkül mint villanyszerelő . Valamint az első felkínált havi bér esetén a HR oldalról kinevettem őket és mondtam , hogy majd ha a szakmámnak megfelelő bért kínálnak , akkor lehet szó munkáról . Kínáltak és én meg dolgozom . Ami a másik hatalmas észrevételem , hogy a munka folyamatának megszervezése nagyon alacsony szinten van . Így már értem , hogy miért nem jutnak egyről-kettőre . Logikai gondolkodás hiánya , rutin hiánya , nem érdekli őket a munka amit végeznek , azért aztán olyan a minőség is . :-(
Amíg a rezsicsökkentés él , addig nem fog kialakulni az elszámolási rendszer élesben
Viszont ameddig annyit keres egy átlagmagyar, mint amennyit, addig a rezsicsökkentéshez nyúlni (most, amikor tényleg csökkent, nem csak átvernek valami kampó szöveggel, miközben piaci ár felett fizettél évekig) politikai öngyilkosság.
Amíg a rezsicsökkentés él , addig nem fog kialakulni az elszámolási rendszer élesben . Ha visszatér a piaci ár , akkor megoldódik egyszerre az egész . A betáplálásért nem kérhetnek RHD-t , mert az jogilag támadható szerintem . Majd kijavítják a hibát , ha élesbe fog menni a játék . :-)
Egyáltalán nem biztos, hogy a bruttó elszámolás rossz lenne - persze piaci áron, nem 5 ft-tal, 25 Ft-os rhd mellett.
A jelenleg érvényes tervben irányonként rhd szerepel - ha éppen betáplál az ember, akkor is fizet. Ez változhat, de a tény, hogy ez van leírva/elfogadva. Anno bemásoltam.
Igen , mindig az fizeti az RHD-t aki veszi az energiát .
M.o.-on sem lesz ez másképp .
Az állam volt a ludas , amikor nem szabott konkrét szabályokat a HMKE rendszerek méretére vonatkozóan . Az a 4MWh ami a szerződésben van mint adómentes rész , az lesz az alap a jövőben . A felette megtermelt betáplált , majd visszavételezett részt is elosztják több csoportra . Lakók száma , a ház mire használja a villamos energiát ( fűtés , hűtés , HMV készítés , főzés , elektromos autó töltés , stb . ) . Minden csoportra más adó lesz . A rosszabbik alternatíva az lesz , ha időzónás alapon fogják számolni a betápot és a vételezést is .
Én már régen mondtam, hogy az ingyen akku (éves szaldó) tök igazságtalan. Az 1 irányú rhd lenne igazságos a vételezésnél:
Betáplálásnál valaki megfizeti az rhd-t.
Plusz pl. Paks sem fizet rhd-t, fizetik a vevők.
Ez egy emészthető dolog lenne, legalábbis nekem.
Viszont a végével nem értek egyet, engem úgy szocializáltak, hogy ne legyek önző. Azaz attól, hogy nekem már van napelemem, nem fogok azon szurkolni, hogy másnak már ne, mert az nekem rossz.
Vagy (Cseh)Szlovákiába, felvidékre, unokatasóhoz útlevélre. Mer' a rokoni kapcsolatok ápolása irredenta és nem méltó a szocialista közerkölcshöz.
BE
Számomra sem a jelenlegi 5 Ft-os áram nem normális, de a teljes oda-vissza szaldó is egy gazdasági agyrém, és tarthatatlan. Ezt már sokszor elmondtam.
Azokat sem értem, akiknek már beköttetett és lobbiznak itt azokért akiknek még nem. Ellenérdek, nem értik? Nem. A napelemboomnak most itt az eredménye...
A fiatalok nem hajlandók tudomást venni a múltbeli életről/rendszerről.
A Tanú filmre azt mondták "erőltetett vígjáték, de így sem sikerült". Énekesnő címűre meg "fekete-fehér az már nagyon régi és vontatott". Nekik nem jön le ezekből semmi, pedig hozzájuk szólnának ezek a filmek.
És ezek szavaznak majd..., meg zsivárványország...
Ez attól függ , éltél-e benne, mennyit, milyen munkából?
Ha gyári melós voltál, nem gondolkodtál, nem akartál többet a 3-6 éves tarbantra várakozásnál és a szövetkezeti panelnél, továbbtanulni csak práttagságival, akkor lehet hogy jobb volt.
Nekem speciel nem volt jobb.
És mindenki úgy ítéli meg, ahogy gondolja. Pl leírhattad volna, nagy nyilvánosság előtt, hogy az előző 'rencer jobb volt?
Le, csak vittek is már befele...
A mostani fiatal generáció pedig 12 éve él ebben, ami most van, fogalma sincs az azt megelőzőről, nincs összehasonlítási alapja, készen kapja amerikai nagyvállalatoktól az információt. Olyan dolgok nem jutnak el az emberekhez, hogy a hajad égnek állna tőle.
Pontosan, nem kell áramneppernek lenni. Nálam azért lett nagyobb, mert klímát terveztem, csak időközben úgy elszállt az ára, hogy letettem róla. Megjegyzem, a 14 (-szja) Ft önmagában nem egy nagy biznisz.
Aztán meg már jött a változás is. Pontosabban a bejelentése.
Persze ugye kedcenc nepperünk is mindenkit minél nagyobb rendszerre beszélt rá, mert örökszaldó. Nem egyedül, az én telepítőm is rá akart dumálni a 7 kW-os rendszer _mellé_ még egy 10+ kW-osra, mert "ki tudja meddig van rezsiáron gáz?" . Mondtam, kösz, nem, a szaldó sem biztos. "De, az igen." Aha. Sokaknak miattuk van túl nagy rendszer.
Tiszta Energiák csak telepítéssel együtt áll szóba lakossági vevővel, anélkül nem létezel számukra. Még csak egy viszonteladójukat sem hajlandók mondani, hogy na ő majd elad neked.
A Te általad maffiának nevezett szervezet az a kommunizmus 2.0 . Si vidáman fogadta a napokban az egyik nagy vezért Bill Gates-t . Az egész felvezetés a megújulókkal és az elektromos autókkal , a 15 perces városokkal már régen meg van tervezve , csak még élünk mi " idősebbek " , akik emlékeit nem tudják kitörölni a volt szocialista időkről . A mostani fiatalok már úgy vannak nevelve , hogy ne gondolkodjanak , csak engedelmeskedjenek .
Törölt hozzászólásra válaszolva: Azt a Longi Explorert panelt árulja már bárki is nálunk vagy meg csak adatlapja van? Emberi áron, sima halandónak, kivitelezés nélkül (már be vagyok csövezve, AC, DC doboz, inverter a falon, bekötve nincs még, panel kéne már csak és ez elég szimpatikusnak tűnik).
Az a plusz 1800 kWh elég lenne az autónak durván 10 000 km megtételére . Viszont , ha a jövőt várva hiszel abban , hogy pozitív lesz a számodra a mérleg , akkor azt is vedd figyelembe , hogy a jövőben az elektromos autókba otthon betáplált energia ára mellé még plusz költség lesz , ez a jövedéki adó . A kocsid ma is jegyzi , hogy mennyi energiát töltöttél bele . Távúton leolvasni meg nem gond . Csak ugye erről hallgat a gyártó . Gondolod , hogy baleset esetén ha tudja riasztani a mentőket helymegadással , akkor másra nem képes ?
Nekünk is elég volna egy 3,5 kWp-os rendszer a teljes évi fogyasztásra. De közbe bejött a villanyautó. Az 5 kW-os inverter alig került többe a 3,5-esnél. A tetőn a 12 db 400-as panel kényelmesen és teljesen árnyékmentesen kifér. Amikor terveztettük és elindultunk, még sehol nem volt a kvótázás, betermelés korlátozása. Felesleges többletet (eladásra) nem akartunk, csak a saját ellátást biztonsági tartalékkal. Így lett az 5 kW-os rendszer. Nem vagyunk áram-kulákok.
Minden továbblépés majd az árszabályzó rendszer alakulásától függ.
Mi alapján számoltál , hogy miből milyen kell ? Én abból indultam ki , hogy 1kWp átlagosan megtermel optimális tájolásnál a mi lakhelyünknél 1200 kWh energiát egy öv alatt . Mint írtam , nálam 3400-4000 kWh a fogyasztás . Ezért választottam a 3 kW-os Goodwe invertert és " csak " a 8 darab panelt , ami 3,04kWp , holott a telepítő cég is a 10 panelt akarta felszerelni . De minek ? Én úgy terveztem , hogy 3600 kWh vastagon elég , ha megtermeli a rendszer . Nálunk ugye a plusz termelés ingyen a szolgáltató tulajdona lesz . Csak az általam elfogyasztott energiamennyiségig termelhetek a rendszerbe .
Ha az inverter még tudja fogadni, egy kicsit kitolható lenne az átlag. De kérdés, hogy szükséged van-e rá?
Nálam olyan 11-1/2 12 körül éri el a maximumot. Utána folyamatosan csökken. A ház oldalfalára tudnék még függőlegesen feltenni elég sokat. Az meg pont délután indulna be. Az inverter második sztringje tudná is kezelni.
De egyelőre kivárok az egész szabályozás alakulására. Az első próba év után meglátjuk mit érdemes.
A pince valóban jó hely lehet , ha elég nagy és komplett a földben van , nem egy része a földfelszín felett . Nálam oda nem mehetett , mert a 300 literes szolártároló ott van és hiába van rajta plusz hőszigetelés , nyáron felmegy a hőmérséklet odalent 30°C fölé gond nélkül . Viszont az előszobámat a klíma tartja 25°C alatt folyamatosan . :-)
1134 kWh-t termelt az enyém március 20-tól , ami nálad 1750kWh . Viszont nálad 1 kWp-re vetítve ez 364,6 kWh , nálam 373 kWh . Ennyit tesz a tájoláskülönbség . Akkor érdemes lenne szerinted még paneleket feltenni ? Minek ?!
Alap, hogy az invertereket direkt napmentes!, lehetőleg hűvős térbe kell telepíteni, szellősen, főleg ha nagyobb teljesítményüek. Ha túlmelegenek, bekapcsol a termikus teljesítmény redukció (40-45 C felett szokott), másrészt csökken az élettartam. Ezért jó hely a hűvös pince, még akkor is, ha néhány méterrel hosszabb az odavezető kábel.
Nálam az északi oldalon lévő garázsban van feltéve. Huawei, passzív hűtés. 2 db 12 V-os PC táp ventilátorral segít egy kicsit. Jellemzően 40-42 fok az inverter belső hőmérséklete. A venti kb 2 fokot számít. Az igazi meleg most jön, bár a garázs mindig hűvös, a Nap soha nem süti.
Még nem tudom. Március végén indult a rendszer. Átlagban 25-29 kWó/ nap a termelés. Még borús időben is a 10-12 megvan. A ház általában 8 körül fogyaszt 1 nap. Márc. 20 óta 1750 kWó a teljes termelés. Visszatápláltam 1288-at és kivettem 281-et (éjjel). Az irány D-DK, kb 40 fokos lejtés és 4,8 kWp a panel.
Nálad 1kWp-re mekkora kWh termelés esik egy évben ?
Nálam 1309 kWh . Nálam az előszobában van az inverter , ahol 25,5°C-nál soha sem magasabb a hőmérséklet . Viszont az induláskor figyelemmel kísértem az inverter belső hőmérsékletének alakulását . Jelenleg 42,6°C fölé nem jut , mert a kis ventilátor jól teszi a dolgát , ha a vezérlés úgy dönt , akkor hűt . :-)
Eleve a tervezésnél a ház fogyasztásából kell kiindulni , valamint az inverter tulajdonságaiból és azok ismeretében kell megválasztani az optimális méretet , amihez nem kell plusz panelezés , ami az inverter élettartamát esetleg csökkentheti .
Ezt arra írtam, hogy az átlagos panelek kb. 20%-ot esnek a kánikulában. Tehát az 5 kWp csak 4-et fog leadni. A rendszer méretezésénél persze a helyi igényekből kell indulni. Minden megtermelt kWó a tied. Más egy 4 fős, 2 gyerekes család és más 2 nyugdíjas igénye azonos ház m2 mellett. Más gépesítés, esetleges helyi munkavégzés.
Az inverterek plusz hűtése teljesen OK. Ha olyan helyen van, ahol esetleg napsütés érheti, akkor fokozottan. De az utólagos hűtés zaja is lehet szempont. Minden lejjebb vitt pár Celsius sok év plusz az életében.
Nyáron amikor a ház igénye is alacsony , akkor felesleges a plusz termelés . Valamint szerintem az inverternek sem tesz jót , ha a napelem oldalon maximális lehetséges feszi és áram van folyamatosan és védelem céljából " levág " a teljesítményből . Hidegebb időben napsütésben ( 25°C alatt ) is teljesen felesleges .
Én csak a saját rendszeremből indulok ki . Nekem 10 darab panelt terveztek , de csak 8-at engedtem feltenni , ami a 3kW-os inverterhez 3,04kWp panel . Az első évben mint már lentebb írtam , termelt 3980 kW-ot . Kell ennél több ? A ház fogyasztása 3400-4000 kWh között mozog attól függően , hogy használok-e gázt fűtésre , vagy csak a klímával fűtök . Valamint az inverterem passzív hűtésű , de tettem rá egy USB-s ventilátort , mert a megengedett hőmérsékletet is inkább csökkentem , hogy az élettartama meg nőjön az inverternek . Ha a házhoz mérten van megválasztva az inverter , akkor felesleges szerintem " túl " napelemezni .
Igen, ha a mostani allapotokkal szamolunk, de ugyebar eleg eros jelek vannak arra, hogy ez valtozik, en pl kivancsian varom, hogy mikor kezdik el adoztatni a 4kW feletti invertereket, amire ugyebar szerzodesbe foglalt joguk van!
Ez nem volt valós kérdés, megszakítják a trafó oldalt és te majd feltörekvő ítéletvégrehajtóként háztáji kisüzemben sokkolod a kedves villanyszerelőt az oszlopon 15kW-al..
Invertertől függően érdemes kb. 20%-al több napelemet feltenni, mint az inverter maximuma. Meleg nyári napon a névleges 5 kWp napelem kb 4-et ad. Ha több lenne 5-nél egy hideg napos napon, az inverter visszaszabályoz. Az engedélyekben is az inverter teljesítménye a mértékadó.
Az az óhajtott teljesítménytől függ. Az meg a környezettől, pénztárcától, a meglévő hálózattól. 1 fázis max 2.5 kW. Ha több kell, csak 3 fázis. Ha most van, akkor bingó.
Azt hogy gondoltad? Az igény lehet közel 0 kW és 10+ kW. A napelem teljesítménye lehet 0 kW és közel 5 kW is. Lehet, hogy a 0 igénynél termel 5 kW-tal, és 10+ kW igénynél 0-val.
Hogy méretezel erre?
Éves fogyasztásra lehetett méretezni, de már a havi elszámolásra sem lehet.
Érdekes téma ez, valamiért azt hittem, hogy valami alap dolog az, hogy a napelem próbálja ellátni a kecó igényét, aztán hozzájön a hálózat, igény és lehetőség szerint.
"Egyfelől a nyári csúcsban termelsz be, amikor nagy az igény és drága az áram."
ez nem pont így van, pont amikor a kutyának nem kell, nyári csúcsban (továbbmegyek: Vasárnap délben) toljuk befelé.
Másrészt ez a logika nagyon-nagyon sántít.
Nekem most van sok meggyem, beviszek a boltba jó sokat minden nap, amikor fullra szezon van. Összesen 100kg-ot.
Nem kérek érte pénzt, cserébe viszont minden héten amikor kedvem tartja elhozok összesen 2kg-ot egész évben. Vagy hétfőn kettőt, vagy minden nap egy kicsit, majd kiderül.
De elvárom a boltostól hogy legyen neki, adjon, és ingyen, hiszen nyáron már behordtam neki.
Mi neki a biznisz? Egy rohadt fillért nem keresett vele, cserébe szórakoznia kell velem.
Sokkal egyszerűbb eladni annak aki venni akar, aki meg hozni az menjen a nagykerbe/felvásárlóhoz, ne hozzá.
Ő kereskedő, vesz 700Ft-ért és elad 1000-ért, keres 300-at kilónként, nem akar semmi mással sem szarakodni.
Nekem mi a biznisz?
Nem adtam el olcsón a nagykernek/felvásárlónak, és veszek teljes áron amikor kell, hanem 1:1-ben pénzezek virtuálisan, azaz minden haszonkulcs nálam marad.
De ha túl szezonális neked a példa (az áram is az, de valóban nem ennyire) akkor matekold el kenyérrel ugyanezt.
Éves szaldónál volt pár ezer Ft "túlfogyasztásom". Akkor a szolgáltató hitelezett nekem, igaz?
Ha téli szereléssel indul a mese, akkor ő veszi valahonnana z áramot és szintén éves elszámolásnál hitelbe adja nekem, nem?
Továbbmegyek, ha egyéltalán nincs napelemed, akkor megveszi az erőműtől, hó végén leolvassa, ad 15 nap fiz határidőt, tehát az első elektront 45 napig hitelezte. Ezt hívják szolgáltatásnak, kereskedésnek, akárminek. Kár kiforgatni...
ui: én meg a munkaerőmet adom hitelbe, mert csak köv hó elején utalnak fizut. Pedig úgy lenne tisztességes, ha a ledolgozott időt azonnal csengetnék, mondjuk másodpercenként, nem? Ha már komplex a gondolkodásod, de akkor kettős mérce se legyen benne...
Igen, komplex gondolkodást igényel, ebben egyetértünk.
De ismét akkor a példám:
- Betermelek nyáron, nappal, amikor olcsó az áram a piacon 4000kWh áramot.
- Elfogyasztok este és télen 4000kWh áramot.
Egy kanyi vasat se fizetek senkinek, semmiért. Se RHD-t, de energiadíjat, az éves számlám ki van nullázva.
Ha tiltanám a visszatáplálást akkor fizetnék ehelyett sacc 90eFt (csökis keret) + 105eFt = 190eFt-ot (valójában a havi elosztás miatt lehet többet is).
A szolgáltatódnak közel 0 költsége van ezzel, mert vesztesége nincs, van minimál hálózatkarbantartási költsége pár fillér per kWh.
Virtuálisan úgy tűnik, hogy a szolgáltató tárol, de a te energiád azonnal elfogy a fogyasztó szomszédodnál.
Addig a szolgáltatónak nincs az azonnal eladott áramon költsége, azaz hitelezed akár 12 hónapig is, hiszen a havi elszámolásban a szomszédodtól bevasalja azonnal a manit.
Ami történik, az az, hogy az áramszolgáltató az általad hitelben odaadott áramot neked egy későbbi időpontban (talán) visszaadja. (Shortol, longol, ez az ő kockázata, amit a díjszabásban már lefedezett, mivel tudja, hogy kb mennyit termelsz, persze ezt csomagban kell érteni.) Az elszámolás fordulópontjától függően fordítva is lehet, hogy ő hitelez és te termeled be később, de ez vélhetően kiegyenlített, mert az elszámolás folyamatos 12 hónapon keresztül átlagban.
Hogy azt ki veszi meg, az neki a szerencséje, ha az öt forintos áramodat eladja céges hatósági áron, akkor 10x +-ot nyer, ennek van jelenleg nyáron a legnagyobb valószínűsége, mivel nyáron nappal semmi fogyasztás nincs, pár csoffadt router, tv, rádió, hűtő kivételével. De a szomszéd autószalon, műhely, abc, stb az megy nappal is a drága árammal.
Kibabrálni pont te fogsz vele, ha visszafogod a termelésed, mert a tőled 5ft-ért elharácsolt áramot, leszabályozás hiányában sem a magán túlfogyasztónak nem tudja eladni 40-ért, sem a közületnek ettől jóval többért, azt neki drágán kell megvennie, mert nincs még egy olyan balek aki 5Ft-ért adna neki, a szabadpiacon ettől súlyosabb árak vannak.
Szóval ez a moduláció a szívatás, nem az én betáplálásom, mivel neked ott a vezeték mint ellátásbiztonság, viszont a méretgazdaságosságát szabotálod. Ha levágom a invertert balansznál, akkor én is beszállok a szívatásba, csak másképp.
De ezt tényleg komplex gondolkodást igényel és az emberek általában nem képesek erre.
Szerintem az RHD-t a megmozgatott kW-okért fizet mindenki, nem előre egy adott összeget. Pont akkor pont ott, ahova az elektronok áramlanak, nem? Nem értem honann jön ez az "előre kifizetem" magyarázat.
Az 5 Ft valóban nevetségesen alacsony. Tisztességesebb lett volna azt mondani: 38-rt veszed, és 5-értt tudod eladni nekünk, mert vége a szaldónak. Annyi kedvezményt adunk, havi elszámolást vezetünk be, hónapon belül zsonglőrködhetsz.
Szlovákiában - ha jól értem - ez sincs, ott ad amikor ad, vesz amikor vesz - napszaktól függően, piaci áron - és külön szolgáltatás a virtuákis akku, ha előfizetsz rá. Átláthatóbb.
Bódottá van! 345 nap várakozás után tegnap az Opus Titász rákötötte a 15 Kw-os rendszerünket a hálózatra.
Tulajdonképpen csak egy programot raktak fel a mérőórára és így tegnap 15 órától oda-vissza mér, és a túltermelést szépen ráküldi a hálózatra. Megerősítették, hogy éves szaldóban vagyunk, addig, amíg nem lesz jogszabályi változás. Ha 10 évig nem lesz, akkor 10 évig éves szaldónk van.
2014 április óta van HMKE-m, többször bővítettem a paneleket hogy a közben növekvő éves fogyasztásom nulla legyen mindig.
Gyakorlatilag egy kanyi vasat sem fizetek nekik évente (10eFt-os kategória az alapdíjakkal együtt).
Cserébe megmozgatok náluk kb 3-4000kWh energiát. Betermelem amikor nekem felesleges, nem foglalkozva hogy neki kell-e éppen, tud-e olcsón szerezni. És visszakérem amikor nekem kedvem van, akár egy téli hideg éjszakán. Ő meg köteles adni.
Tényleg, nagy költség nekik! Előre kifizetteti az RHD-t, amit hónapokig használ mire neki költsége keletkezik valójában a visszavételezésedkor. Ráadásul az RHD költsége messze van a valóságtól!
Tényleg ennyire naiv vagy, vagy már felemésztett a propaganda?
Az éves szaldónál amit használsz ingyen tárolsz évi sok ezer kWh energiát a hálózatban, akár hónapokig. Ez jelentős költséget jelent nekik, de kénytelenek elviselni mert ilyen a jogi környezet (azaz valaki ezt kifizeti, az állam az adóból vagy a versenypiaciak).
A visszvatt gátlásnál pedig csak fogyasztóként jelentkezel, az az évi el nem használt sok ezek kWh megy a levesbe.
Vedd észre, ez leginkább neked buli, ezért nem értem mi ez a nagy felháborodás.
Van egy közmondás, hogy amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten.
A 14 Ft-os árnál nem zörögtem egy dekát sem, elfogadtam, még az sem érdekelt, hogy adót kell fizetni.
Ez indokolható a Paks1 áram árával.
Az 5Ft-os ár annyira mocskosul pofátlan lopás, hogy elvi kérdést csinálok belőle.
Ez ár alatti eladásra való kényszerítés, miközben néhány NER-es az RHD-n agyonkeresi magát.
Át lehet lépni rajta és lehet a NER szekerét tolni ezzel is.
Egyébként pedig venni kell egy RS422-es modbuszos kétirányú okosmérőt és lehetne vezérlő protokolt írni egy Pi-vel, mivel a Fronius elvileg publikálja az API-t.
Egyet vettem, bemérettem a Váci úton és 0.5% pontos.
A Froniusznak van sajátja, ami kulcsrakész.
De én nem fogok egy 10kW-os invertert modulálgatni, mert ez pont ugyanaz a piti hozzáállás, mint amit kifogásolsz nálam, csak más az implementációja, drágábban. Vicces, hogy nem ismered fel, ennél okosabb vagy.
Hát akkor biza visszatáplálsz, használod az éves szaldót csak az afeletti részt kapcsolod le.
Azt hittem már valami okosságot használsz visszatáplálás gátlásként.
Ez ígyen inkább olyan dögöljön a szomszéd tehene hozzáállás. Az ingyen szaldó kell, az olcsó áram kell, de azért neked áll feljebb hogy az afeletti részt szar áron fizetik ki.
Sosem értettem az ilyet, de nem vagyunk egyformák.
" Ha majd tényleg az lesz, hogy RHD-t kellene fizetni a visszatáplált energia után, na akkor majd lehet írni, hogy a lóf@szt fogok visszatáplálni, hogy azért még fizessek is. "
Azért gondolkodjál el azon egy kicsit , hogy mi optimálisabb !
Venni egy akkupakkot és azzal is csak növelni tudod a helyben elfogyasztott energia arányát , de milyen áron ? Vagy azt a pár forintot kifizetni a szolgáltatónak a visszavételezett kWh után és az egész megtermelt energiamennyiséget amit képes a HMKE-d megtermelni , azt el is tudod fogyasztani .
Én például nagyon örültem ennek a lehetőségnek itt a Duna másik oldalán északabbra , hogy bevezették . :-) Durván 6 év a mai árakon a rendszer megtérülési ideje .
Az Energiahivatal jelenleg érvényes (terve?) szerint bruttónál betáplálásnál fizeted az rhd-t. A havi szaldó egy érdekes állat, mert biztos van 2 hónap, amikor pont egálban vagy (nagyjából), a többiben meg van mínuszos, vagy pluszos. Ott meg kérdéses, ezekben a hónapokban mi a szabály.
És bizony az én 10 e Ft-os kifizetésnél bizony azzal is lehet számolni, ha az év 60 ‰-ában megy csak az inverter, tovább bírja. Messze nem csak a "basszunk ki az állammal" a motiváció. Ha meg kifizettetik az rhd-t, akkor nem kérdés, sokkal olcsóbb kikapcsolni.
Ez egy teljesen valid érv. De ezt nem úgy kell megfogalmazni, hogy ezeknek 5Ft-ért nem fogok visszatáplálni semmit, hanem úgy, hogy értelmesen elhasználod. Erről szól a napelem. Az optimális/ideális rendszer úgy van megtervezve, hogy nagyjából pont fedezze a fogyasztást egy ideális világban, ami ugye szaldós rendszert feltételez.
Ha majd tényleg az lesz, hogy RHD-t kellene fizetni a visszatáplált energia után, na akkor majd lehet írni, hogy a lóf@szt fogok visszatáplálni, hogy azért még fizessek is. Akkor fogom én is felfüggeszteni a visszatáplálást.
Addig is élvezzük a szaldós naplopást, és arassuk le édes gyümölcsét...
A tavaly októberben beadott MGT kérelmekről esetleg mi a véleményed, amik még mindig lógnak a levegőben? sorosprüccelgyurcsány-on kívül esetleg? Csak pár tízezer van törvénysértő állapotban....
Ezek az emberek elégedettek a rendszerrel gondolod? Még egyetlen egy sort nem kaptak. Az idei befejezésre esélyük nulla! Egy év elsummantott termelés. Becstelen és aljas gazemberség!
ha nem írnál ilyenekt, nem néznénk dk/momentum/amcsinagytőke/stbseggnyaló agyhalott fasznak, ez csak nézőpont kérdése ugye :O) Szerintem mellőzzük...
Tőlem pl idegen ez az ősmagyar mentalitás, ha nekem nem jó, másnak se leghyen, sőt attól jó nekem, hogy neki rosszabb...
BEKAPCS
Ha úgy állok hozzá, hogy akár ingyen odaadom, hogy valahol ne kelljen egy molekula gázt, szenet sem oxidálni, akkor már az jóérzést szülhet(ne). Szerintem.
Szabad hazudni? Fletó a "nappalt" nem mondta! Ne tévessz meg senkit!
Egyébként aki 9 hónapja vár a MGT kiadására, azt nem érdekli a hatóságnál milyen világnézetű emberek szabotálják a törvény. A sokszorosan túllépett törvényes határidő leszarásával.
Nem kéne találgatni és senki nem tudna riogatni, ha ismernénk a szabályokat. Ne feledd, hogy ez egy több mint féléves kifutású beruházás, és már csak fél év van hátra. Az ország felelős vezetése egyelőre annyit kommunikál, hogy az elszámolás így biztos nem marad. De vajon milyen lesz?
Ebben a helyzetben az érintettek (akár liberó-komcsifasz, akár náci-putyinista fasz, akár bármi más az illető) kénytelenek találgatni.
Talán mert gyakorlatilag bármire értelmesebb elhasználni? Pl. amiért kapnék 10 e Ft-ot, abból asszony kb. 300 e Ft-nyi benzint válthatna ki. A re-szocializmusban is megerőszakolják a valóságot, aztán kijönnek ilyen marhaságok, hogy 5 Ft/kWh a delej ára, mert hát az rhd-nak követni kell a valós árakat, de az rhd+delej ára maximalizálva van.
És ugye arról (is) szó van, hogy a betáplálás után rhd-t kell fizetni (szaldó után biztos, havi szaldónál semmit nem tudni). Az meg elég rossz biznisz, ha egy nyári hónapban betáplálsz 1 MWh-t, és ezért kapsz egy 20 ezres számlát.
Ezzel így egyetértek, én az új beruházásokra gondoltam, aki most hezitál.
Ma csak saját kivitelezésben érdemes felrakni napelemet magánházra, napelemes cégtől csak az ipari térül meg, az ipari fogyasztó magasabb energia ára miatt.
Én sem táplálok vissza. Eddig minden évben visszament 1600-1800kWh. Mivel már nem lakom a házban az év nagy részében most több lenne. 5Ft-ért nem fog visszamenni.
Addig fogják a szabályozást elhúzni, míg mindenki kiesik a szaldóból, mivel az új igény nem fut át 2-3 hónap alatt az ősztől számítva. Az áramhálózatos cégek hülyék lennének válaszolni határidőn belül.
A faterom tavalyi last minute-es igényére még egy bakfitty sem jött.
Nem kell elfelejteni. Ha megvan, eláll az a tetőn részben kihasználatlanul is. A fák sem nőnek az égig. Csak ki kell bekkelni ezt az őrületet ami most van. Szükség lesz még arra a napáramra.
5 Ftért az tápláljon vissza, akinek 3 anyja volt. Kap az inverter egy okosórát és pont annyit fog termelni, amit el is használunk.
El kell felejteni a napelemet, első a szigetelés, takarékoskodás a pazarlással, második a habzsi-dőzsi a megtakarított pénzzel, utána jön a napelem/hibrid, de csak 4-5 év múlva, ha lemegy az ára.
5Ft-ért visszatáplálni, ha nincs szaldó, csak a NER-t hizlalja.
A panelnak mindegy. A nap fűti így is, úgy is. Ha nem veszel le róla villanyt, akkor sincs semmi.
Az anyagait az UV ugyan úgy éri. De ez nem kritikus.
Ha télre túl napelemezed, nyáron az inverter úgyis limitálja a terhelést.
Csak újabb beruházás ha egyébként van hová tenni. De a mai inverterek már tudják csak pont annyira termelni a vellanyt, amit éppen elhasználsz, így nulla visszatáplálást eredményeznek.
- Nyár van, süt a nap, meleg van, de nincs bekötve? Romlik az álalga, teljesítménye?
- És ha le van takarva, uv nem éri?
Van ennek értelme?
Ugyanis azon tűnődtem, hogy havi szaldónál nem éri majd meg jelen állapot szerint betáplálni, télen viszont elvinne az inverter 3x, 4x több panelt is, többletet termelni akkor sem éri meg. Mit csinál viszont az inverter nyáron? Elfűti, nem használja, panel meg csak adná, de nincs kinek?
4.2kW-os az 1F-es rendszerem, most szaldóval nem gond, hogy 2 fázison veszek, 1-en meg adok áramot az e.on-nak.
De szaldó után már hátrányba kerülhetek, jobb volna elosztani a termelést a 3 fázisomon. A bővíthetőségről nem is beszéve:, 5kWp panel van rajta és egy uj inverterrel tudnék még bővíteni (a jelenlegivel nem tudok már), lehet felkerülne még pár panel.
Szerintem ez évben készre vinni egy ilyet úgy, hogy most kezded kb. nulla esélyed van. Tavaly októberi HMKE igénybejelentőkre nincs még MGT, akkor ha te most beadnál egyet, szerinted neked mikorra lenne?
segítsetek, kiderült már, hogy pontosan mi lesz Január 1-től? Mindenki havi-elszámolásos lesz, majd bruttós, ha lejár a 10-éve a telepítéstől? Vagy aki szaldós az marad szaldós a fennmaradató időre a 10 évből?
Azért (is) kérdezem, mert már a 6. évnél járok, de inverter cserén gondolkodom (a mostani csak 1F-es 3F-es hálózatomon)
Hazánkban valamiféle napenergia termelés kiegyenlítésre egyre inkább szükség lesz. Paks 1 atomerőmű előbb utóbb kiesik, Paks 2 lehet meg sem épül, vagy jelentősen késik majd a beüzemelése. A szén, gáztüzelésű erőművek tarthatatlanok lesznek.
Az inkább te magad vagy, amit másra próbálsz fogni, hiszen azt sem tudod megkülönböztetni, mit írok és és mi az amit csak idéztem.
Termelési egyenetlenségek kiküszöbölésére egyébként jelenleg egyébként majdnem elég is lenne az az a 0,8 GWh kapacítás. Persze semmi akadálya, hogy a Zemplénbe is építsenek valami hasonlót, vagy akár nagyobbat is. Ott is voltak már hasonló tervezgetések.
A Dél-Zemplénbe telepített szivattyús energiatározós erőművel oldaná meg a magyar villamosenergia-rendszer szabályozási problémáit két, egymással versengő befektetőcsoport. ... Egy megfelelő, minimum 600 megawatt teljesítményű szivattyús erőmű rendszerbe állítása ugyanis az elemzés szerint megoldaná a szabályozási problémákat. ...
A dunai vízierőmű többlépcsős tervezésekor még olyan ötlet is felmerült, hogy a Szent Mihály-hegy tetején felépített víztározó segitségevel egyenlítenék ki a napi áramfogyasztás ingadozását. Blogbejegyzésünkben a nagymarosi vízierőmű történetének járunk utána az ötlet felbukkanásától. ...
Tájékoztatást kaptunk a szakemberektől a legújabb elképzelésről is. Külföldön mind több újfajta vízierőmű épül. Nagyteljesítményű szivattyúkkal szállítják magas hegyek tetején levő medencékbe a vizet, amely onnan csővezetéken zúdul alá, s energiatermelő berendezést hajt. Mivel a vizet tartalékolni lehet, ezek az erőművek csak a naponta ismétlődő csúcsfogyasztás óráiban működnek, s ezzel tehermentesítik a hőerőműveket. A külföldi tapasztalatok alapján vetődött fel egyelőre csupán merész elképzelésként az első újfajta hazai erőmű felépítésének gondolata. Helyét a nagymarosi vízierőmű közelében, a Szent Mihály-hegy lábánál, illetve csúcsán szemelték ki. A Duna-parton épülne fel a gépház, s felette, 350 méter magasban, a hegy tetején lenne a körülbelül egymillió köbméteres, öt hektár területű víztároló. A szakemberek elgondolása szerint éjszakánkint, amikor viszonylag legalacsonyabb a villamosenergia-fogyasztás, megtöltenék a szivattyúk a medencét. A vizet csöveken, vagy a sziklába vágott alagúton vezetnék a hegyre, s ugyanott zúdítanák a gépek torkába. Az elképzelések szerint az első hazai mű teljesítménye napi 8 órán át több mint másfélszerese lenne az inotai centrálénak.
indium ón-oxid (ITO) nevű vezető anyag, amely átlátszó és színtelen. Több mint 1000-szer hatékonyabb a bejövő fényt elektromos energiává alakítani, mint a meglévő ITO-alapú napelemek, miközben lehetővé teszi, hogy a bejövő fény mintegy 79%-a egyenesen áthaladjon.
Ami soha nem hangzik el: hány napi energiatöbbletet lehet felpumpálni a tárolóba? Annak kb a 80%-a visszanyerhető. Mennyit fogyasztank el belőle éjjelente?
További kérdés:
Ha ez magán beruházás, akkor vélhetőleg megéri.
Ha állami, akkor már kétséges.
Ha EU-s pénz akkor meg senkit nem érdekel sem az értelme, sem a gazdaságossága, sem a környezeti terhelése, csak el legyen költve.
Gran Canaria a helyi viszonyokat okosan kihasználó áramtermelő megoldása. 12 perc körül az is elhangzik, hogy geotermikus energiával is megoldható lenne, de ott a nap és a szélenergia magassági víztározós, vízerőművel kiegyenlítéssel a legcélszerűbb. Mert a tengervizet szintén a csúcsidőszakban lévő túltermelélssel sótlananítják is és az édesvíz a mezőgazdaságnak is jót tesz. Ja és 3,5 GW/h kapacitású lesz a termeléskiegyenlítő víztározós erőmű. Ami 75% Paks 1 atomerőmű és egy kétmilliós országrésznek bőven sok és elég. Ami hasonló nálunk is volt tervezve és elvetve is, csak a Duna vízével, ami egyszerűbb lett volna. Még ma sem késő. Az is egy jó és helyes irány.
Egy 20km-ről indított HARM fél perc alatt ér célba.
Ezalatt (30s) egy olimpiai futó kb. 300m-t tesz meg, a pánikba esett átlagember ennek a felét.
És akkor nem beszéltünk az észlelés, a felugrás, szék hátralökés, lökdösődés a többiekkel, üvöltés, rohanás az ajtóhoz, zár feltépés, lépcsőn leesés késedelméről. :-)
Taliándörögdön a műholdas rendszer Cassegrain antennáinak a tölcsérsugárzóira "galambelhárítókat" kellett szerelni, mert odajártak a madarak melegedni télen...
Milyen órabért kínálsz? Ha a rádiós hálózat közszolgáltatást érint esetleg akár még kótert is érhet a szándékos cselekmény! Hátrébb az agarakkal.
A rádiózás hőskorától kezdve dörzsölt ügyvédek ezrei próbálnak ilyen módon pénzeket kizsarolni.
A szabványok pontosan behatárolják a teljesítményeket.
Csak neked: minden lokátorban van közelségi érzékelő. Ha túl rövid a távolság, vagy túl erős a visszaverődés akkor letiltja az adót. A saját érzékeny fokozatai védelmében.
Számoljon már valaki egy kicsit. Energia sűrűséget adott km2-re!
Hatásfok? Szóródás? Aztán egy szál alufólia visszaveri!
Ne felejtse senki, hogy nem lézer. Nagyságrendekkel rosszabbul fókuszálható, ergo a kiszóródás is hatalmas.
Fizika!
Sőt! Jól visszatükrözhető a kibocsájtó forrásra sima passzív fémes felülettel. Hullámhossztól függően a légkör is elnyelheti jó részét. Ráadásul nem rejthető el a forrás, így stabil célpont.
De inkább erről beszéljenek a zemberek, mint a drága élelmiszerről, az inflációról és a megélhetésről.
Egy kis alap a számoláshoz: egy ember amikor kifekszik a nyári napon a strandon, kb 2 kW igen vegyes sugárzásnak teszi magát. Döntően infravörös (hő), de van ott is minden más, amit a légkör átenged. Még ionizáló sugárzás is bőven. Kb 1 m2 felületre ér ennyi energia.
Pont ezt kérdeztem teoretikusan a szennylap újságírójától képzeletben.
Mekkora lakatlan területet kíván a nyaláb? Mennél kisebb, annál koncentráltabb, annál jobb a hatásfoka, és annál inkább fegyver.
De bármelyik hatalom elégedett lenne egy olyan fegyverrel ami ha nem is azonnal, de mondjuk egy év alatt tesz lakhatatlanná egy várost, megyét, országot - illúzióink ne legyenek. Nem mellékesen: ha nem geostasioner pályán van (ami q-va messze van, 35+ezer km) akkor nem egy ilyen "vevő" kell, hanem sok.
A lokátor sem halálos adott távolságon túl, pedig az eléggé koncentrált nyaláb. Ráadásul az nem folyamatos, hanem igen baromi rövid impulzusokkal dolgozik, így az összenergia tartalom milliomod része maximum a névleges csúcsteljesítménynek.
Nálam pontosan így vannak a számok,3V a feszültség esés max termelésnél.Viszont nem álítottam feljebb a feszültség szintet.Sőt a feszültség alapú leszabályzásnálha jól emlékszem 151V van megadva,mert mire lereagálja addig kicsit még feljebb megy a feszültség. És érdekes módon de működik,leszabályzáskor alig csökken így is a termelés. Talán max 10%-al.
A mikrosütőkben használatos hullámoknak a víztartalmú közegben a felmelegítő hatása lehet veszélyes. Nem ionizáló sugárzás. Pl. a vízben, emberi testben kb 2-2,5 cm mélyen megy be. Ott melegít. A hőre fokozottan érzékeny helyeken, pl. szemek, herék lehet veszélyes. Kb annyira mint egy hősugárzó.
Ha jól értelmeztem a rendszer leírását, a földön kell lennie egy vevőegységnek, ami a lesugárzott mikrohullámokat energiává konvertálja. Tehát nem egy lézer szerű energianyalábról van szó. Bár elvileg a mikrohullám is lehet ártalmas, ezért van a mikrók ajtaján is védőfólia.
Írsz egy szép litániát, miközben a kérdező pontosan leírta, hogy mikor nála nem termel az inverter, akkor az egyik fázison 253 V-ot mér. Ez pedig kívülről jön. :-(
A trafó ellátási körzetében bőven lehet olyan napelem, amiről a kérdező nem tud. Azt viszont a szolgáltató hibájának vehetjük, ha ilyen környezetbe engedélyez 8 és 10 kW-os rendszereket. Jogában áll korlátozni a betáplálható teljesítményt.
A saját utcája rövid és alig van ház. Ténylegesen fogyasztó meg még kevesebb. Ellenben egy trafó nem csak egy utcát lát el, hanem amennyit el képes, ha minden fogyasztó használ valamit. A mienk pl. ellát egy 2 km hosszú utcát, egy kb. 1,5 km-es utcát szórványos házakkal és 2 kisebb utcát 5-6 házzal.
Kiméred egy szép vasárnapon hogy max teljesítménynél 3V esik a házban. Azaz felnyomod 253 helyett 256-ra az invertert, boldog vagy. Ellenörzésképpen megnézed az óránál, 253V van,boldog vagy.
Aztán másnap amikor mindenki dolgozik, felmegy az utcán a feszkó, kevés a terhelés. Az invertered visszaveszi a teljesítményt a felére, mivel úgy tudja a 256V-ot tartani a max feszkót csak.
A fele teljesítmény miatt fele lesz a feszkóesés, 1.5V a házban.
Az órád meg regisztrálja hogy 254.5V van rajta, és te emellett táplálsz visszafelé.
Felszereltek autotrafót amivel az inverter kimenetén magasabb feszkó lesz a megengedettnél -> illegális.
Elállítani az inverterer maximális feszültségét -> illegális
Azt értem hogy naív okoskodóként kitalálod hogy csak annyira kódolod el hogy ne látszódjon a csatlakozási pontnál és mennyire okos vagy. Ettől pont illegális, mivel az inverteren mérve írja elő a szabály a feszkót, másrészt ha tudnál gondolkozni akkor rájönnél hogy a feszkóesés biza erősen fog függni a betáplált teljesítménytől.
Ha a hálózat nem képes nyelni a betáplált teljesítményt akkor visszavesz az inverter, csökken az áram, csökken a feszkóesés és máris lehet a megengedettnél magasabb feszkó a mérőóránál is. Ami azonnal loggolja azt, ha távleolvasós akkor be is küldi a központba.
Tehát mégcsak logger se kell a karódra, lebuksz.
Na erre biztatjátok itt 100 nicknévvel és 4 elemivel a népet, csak hogy a te stílusodban válaszoljak.
Persze akkor látnám. De nem az a célom, hogy az ő alkalmazásában turkáljak.
A PVOutputban az a jó, hogy azonos felületen tudom megnézni a különböző rendszereket, legyen az Fronius, SMA, Huawei vagy bármi más. Realtime össze tudom hasonlítani a termelési adatokat, egymásra vetített görbéket tudok nézni, stb.
Mint az alábbi képen, ahol a rendszeremet összehasonlítom egy tőlem kb 2km-re lévő hasonló kapacitású rendszerrel.
Ha -a ház terhelését lekapcsolva- állítod be a 253V-ot a smart mérőn mérve maximális fénybesugárzásnál (amikor a szomszédok is rátermelnek és a saját rendszer is közel maximális teljesítményt akar nyomni a hálózatra), akkor növekvő saját terhelés esetén a vékony vezetéken eső nagyobb feszültségesés kisebb feszültséget eredményez a mért ponton.
Ettől még ez a feltétezés (vékony, hosszú vezeték mint ok) valószínűleg téves. Tévesnek ítélhető ok miatt én se tekerném feljebb az invertert, inkább a hiba okát kéne kideríteni.
Arról van szó, hogy az öcsémnél ma indult a Huawei inverteres rendszere. Valószínűleg ő tök jól fogja tudni ellenőrizni a saját rendszerét. Én értelemszerűen nem látom a FusionSolar appját, de ha fent lenne ő is PVOutputon, tök jól tudnám hasonlítani az ő rendszerét az enyémhez (vagy bármelyik másik rendszerhez)
Én is jól tudom monitorozni a Fronius rendszeremet a saját Solar.Web alkalmazásán, ennek ellenére főleg a PVOutputot használom ilyen célra.
Huawei inverterrel csatlakozik valaki PVOutputra? Ha igen, segítene nekem, hogy hogyan tudnék Huawei invertert beregisztrálni, és nyomonkövetni a termelési adatait PVOutputon?
Ipari méretben ez egy fegyver. Képzeljük el, amint GigaWatt teljesítményű mikrohullámot fókuszálunk pár száz méteres/pár kilométeres körbe. Ott minden meghal, elolvad, felforr, bárnemű elektronika tönkremegy. Kicsit állítanak az irányzékon a nem szimpatikus országra. Ekkor a nem szimpatikus ország is állít az irányzékon.
Egyébként ja, a HVG nevű szennylap. Az újságírás magasfoka, külföldi cikkekből szemezgetni.
Mekkora teljesítményt, milyen hatásfokkal, mekora felületre, ez ipari méretekben mekkora lakatlan területet kíván, feljuttatni egy ilyen rendzser annyi tüzelőanyag a rakétákba, hogy többet veszítünk rajta, satöbbi...
Elon Musk a kedvencem, aki annyira "zöld" az autóival, hogy hobbiból eléget 600 tonna üzemanyagot rekétánként mert az ugye űrturizmus, és nem mellesleg 12.000-42.000 darab starlink műholdat állít pályára.
"egyfázisú napelemes inverterek produkálják, amit valaki már "túlbuherált""
igen, sajnos annyian csalnak ezzel már (többek között itt is bíztatják őket egyesek) hogy előbb-utóbb valami szemét szabályt hoznak a többiekre nézve is. Aztán jön a picsogás majd hogy mekkora csúnya a szolgáltató.
Most lusta vagyok megkeresni, 253 V tartósan megengedett-e, de mindegy is, mert az inverter is a 253 fölött kapcsol le, tehát meghaladja a feszültség a 253-at, rendszeresen-folyamatosan, ami viszont csak nagyon rövid ideig "fér bele".
Én továbbra is arra gyanakszom, hogy van ott másoknál is 1 fázisú napelem, és a szolgáltató emberei ész nélkül beüzemelték ugyanarra a fázisra őket. Ezt fejlesztés nélkül, könnyedén tudná kezelni a szolgáltató. Azért javasoltam a panaszt, mert arra válaszolniuk kell, gondolom, 30 napon belül. És ahhoz, hogy cáfolja a panaszt, kénytelen felrakni a loggert, az meg ugye éppen hivatalossá teszi, hogy sz.rul van elosztva a hálózat, meg kell oldaniuk.
Köszönöm a segítő válaszokat mindenkinek, sokkal tisztában látok a témában, mint pár napja. A kis, körülbelül 15 házas utcában rajtam kívül egy napelem van, egy 10KW-os. Őket kérdeztem, nekik gond nélkül termel, nem áll le. A környező utcákban viszont elég sok a napelemet látok. Nálam a gond az is lehet, hogy a közvetlen szomszédom nincs, jobbról és balról is üres telek határol... A szemben lévő házakban hétköznap nincs otthon senki, gondolom egy árva hűtőn kívül nincs fogyasztás.
Saját inverter nem megy, mégis 253 V van az egyiken. A szolgáltató ekkora feszültséget nem fog kiereszteni a trafótól. Tehát ezt egyfázisú napelemes inverterek produkálják, amit valaki már "túlbuherált". Mert különben az állna le a 3fázisú termelésétől.
Nincs más megoldás, addig nyaggatni a szolgáltatót, amíg nem mér és át nem teszi a túltermelőket az alacsonyabb feszültségű fázisokra. Ugyanis ebben az esetben feltételezhető, hogy 1 percnél hosszabban lesz 253 V azon a fázison.
Tehát a teszt megmutatta , hogy az egy fázison lévő feszültség a magas eleve a trafótól . Kérdés az , hogy hányan vannak még azon a trafón HMKE tulajok és hányan vannak arra a fázisra kötve , ha csak egy fázisos a rendszerük ? Gondolom nem " tanyavilág " ahol laksz és Te vagy az első aki a trafóhoz közel laksz , mert akkor még eltudnám képzelni , hogy gond lehet azzal az egy fázissal . Különben a szolgáltatónak kellene a terhelés szerint átrendezni a fogyasztókat a fázisokon , hogy szimmetrikus legyen a terhelés , amennyire csak lehet .
Írásban tegyél panaszt, hogy az egyik fázison magas a feszültség. Ezt egy módon tudják cáfolni - felraknak egy hitelesítert loggert. Neked meg ez a cél.
Egyébként ha ekkora eltérés van a fázisok között, a szolgáltatónak könnyű lenne "rendet rakni", pár fogyasztót (pláne napelemest) kellene átpakolniuk másik fázisa.
Megcsináltam a terheléses tesztet. Ma 13 óra körül verőfényes napsütés, az inverterem persze pirosan világít és hálózati feszültség hibával kidőlve. A problémásnak ítélt fázison 252-253V-on ingadozik a feszültség. A három fázisból valószínűleg csak egy problémás, a legtöbb konnektorban 237V körüli érték mérhető. Két egymástól távoli dugaszban 2000W-os hősugárzókat kezdtek járatni, pár perc múlva az inverter feléledt, és 5-6000W-os értéken el is kezdett dolgozni. Amint az egyik hősugárzót kihúztam, már kattant is és leállt - szóval a hiba immár egyértelmű.
A gond az, hogy a fogyasztóim problémás fázisra átkötésével valószínűleg nem tudom eléggé leszedni a feszültséget, mert több mint 2000W terhelés kell neki, ha 6000W-on ketyegne az inverter. Maga az inverter 8KW-os, de láttam már 8800W-os értéken is futni, 9,1KW-nyi panelt visz. Úgy érzem, napfényes napokon képtelen lennék állandó 3-6KW fogyasztást produkálni, hogy elinduljon az inverter... Normális az, hogy 253V feszültség van a konnektorban, úgy hogy a napelemem áll? És nyilván pont azért áll, mert annyi a feszültség a háló, de erre nincs valami garantált érték a szolgáltató részéről, hogy mondjuk 250V-os értéktől nem lehet több a hálózatban? Ha már az invertereknek a max 251-et írják elő... Van valakinek ötlete, hogyan tovább?
Így igaz. Ha semmit, vagy keveset segít csak, akkor az inverterhez menő vezetékek vékonyak/rossz kötés van. Ha sokat számít, akkor a külső halózat gyenge vagy messze van nagyon a trafó.
Gondolom van otthon nagyobb fogyasztású berendezésed , mondjuk villanyrezsó , olajradiátor , stb . Amikor közeledik a feszültség a kritikus értékhez , ráterhelhetnél a nagyfogyasztókkal arra a fázisra , ahol túl magas a feszültség . Ha valóban ez a terhelés segítene , hogy ne tiltson le az inverter , akkor kell elgondolkodni azon , hogy mit lépjél .
Az elektromos autó töltése pont ez a folyamatos és magas terhelés lenne, de az pont egy alacsony feszültségű konnektorból történik, ezt például át kellene kötni a problémás fázisra. Sajnos pont abban az időszakban járok az autóval, amikor a plusz delejt le kellene szedni a hálózatból... Max hétvégén tudom megoldani.
Ezzel az "át kell kötni fogyasztókat a magas feszültségű fázisra" tanáccsal az a gond, hogy jó, de csak időszakosan működik.
Átkötteted a házban levő "nagyfogyasztókat" (mosógép, mosogatógép, egyfázisú villanytűzhely, grillsütő stb.), de ezek csak néha mennek, amikor éppen bekapcsolod őket és viszonylag kis terhelést jelentenek.
Gondolom nincs a kertben 4x6-os medence beépített fűtéssel, amit be lehet kapcsolni amikor "süt a nap" és nincs 3 köbméteres HMV tárolód sem, amit időzítve rá lehet akasztani terhelésként a 251V-os fázisra.
Mellékelek egy ábrát, hogy mennyit jelent egy 8..14A-es terhelés a villanyóra szerint.
A terhelés az órához képest kb. 12-13m 2.5mm2-es (fázis és nulla) rézvezeték végén keletkezett.
8A hatására kb. 3V-ot, 14A hatására 5.5-6V-ot "esett" a fázis feszültsége.
Mint látható ez kb. 5 perces terhelés volt, utána a feszültség visszaállt az "eredeti" értékre.
Ha nem tudsz a "napsütéses" időszakban folyamatos terhelést produkálni a magas feszültségű fázison, sokat nem fog érni az átterhelés.
A router nem volt, mert minden más működik. Azt még megpróbálom majd.
Az inverterre nem jelentkeztem be, mert mástól is olvastam problémát, nem feltétlenül itthoni gondra gondoltam. Kb. 2 éve is volt egy hasonló hosszú kiesés, központi hibából.
Amiket leírtok azt köszönöm, igaz a műszaki részét csak nagyjából értem. Tudnátok ajánlani valakit, aki eljön Dabasra egy napfényes napon, és mér-diagnosztál, fázist áthelyez, esetleg a Growatt inverter lelkivilágát is ismeri és bele tud nyúlni ha kell? A EON hálózatos cégét folyamatosan nyomasztom, hogy csináljanak valamit az utcai hálózaton, de szeretném telekhatáron belül az inverter, fázis, fogyasztók optimalizált beállításaival a magam részét megtenni. Borzasztóan dühítő, hogy a napi átlag 50 kWh termelés helyett csak 15-20 jön össze... :( Nem puszira szeretném, és tisztában vagyok azzal is, hogy nem garantálható az eredmény, de szeretném megtenni amit lehet.
A 253 Volt a szolgháltatói szerződésben megadott "Csatlakozási pont"-on értendő... Ott méri a szolgáltató is, nem az inverternél.
-----
Az inverternél tehát akár lehet egy kicsit több is adott esetben. HA!!! pl. hosszú-vékony vezeték köti be az invertert és néhány Volt eltűnik az alulméretezett inverter bekötő vezetéken.
Ez ugyan szabálytalan >> szerződésszegés, de a szokásos utcai regisztrálós méréskor nem derül ki elvben. Csak a mérőórád tárolt adataiból.
---
Az első teendő tehát: tisztázni, hogy - a mérőnél végül is hány Volt látszik az utca=szolgáltató felé és ehhez képest - az inverternél hány Volt van ténylegesen amikor éppen termel a maxon/közelében - rendben vannak-e a kötések mindenhol, de különösen a NULLA vezetőnél a mérőtől a fő elosztóig és az inverterig
Mert a fázisok közötti eltérés oka lehet kontakt gond is és a hosszú-vékony vezeték is.
*****
Vagyis lehet olyan eset is, hogy - az inverternél akár 255-256 Volt is van beállítva - DE!!! abból az utcára >> a szolgaltó felé csak 253 Volt jut ki ténylegesen
Megj: az utácra >> szolgálatatónak 253 Volt fölött kitermelni a delejt rossz ötlet! Mert az már szerződés szegés >> sokba kerülhet botrány esetén.
22-én volt áramszünet, este aznapra ~2 kWh-t írt, azaz csak a szünet előttit mutatta. 2 nappal később néztem, hogy nincs termelési adat. Rá 1-2 napra 22-ére 0 kWh-t mutatott, 23-ára 20 kWh-t, utána már semmit. És itt tartok most is.
Az , hogy mit üzemeltet az ismerősöd , nem jelenti , hogy a kis feszültségű hálózat megengedett értékét is " ismeri " , a napelemparkok magasfeszültségre táplálnak :-(
Nekünk 253V a maximum . Gondolom neked egy aszimmetrikus inverter lett volna a nyerő . Az tud fázisonként más teljesítményt elő állítani .
Csak az inverter termelési görbéit tudom ide betenni, de azon feszültségi értékek nem szerepelnek. Aki javasolta a hálózati feszültség emelését, hozzáértőnek gondolom (napelemparkokat üzemeltet), ő határozottan állította, hogy 258-ig nyugodtan felmehetünk az inverterrel.
Egy fázisos az inverter ? Ha igen , akkor arra a fázisra kell rákötni , amelyiken a legkisebb a feszültség a nap legnagyobb szakaszában , amikor a HMKE termelhet.
Én mielőtt felrakattam a rendszert , több napon át mértem a fázisokat , hogy melyik az , ami a legtöbbször alacsonyabb feszültséget produkál ( folyamatos " túlterhelés " a többi fázissal szemben ) . Nálam jelenleg a 3kWp egy fázisos termel naponta 20kWh-t .
Napelemes rendszerem invertere folyamatosan leold, amikor süt a nap. Ha felhős az idő, illetve kora reggel és késő este termel, egyébként áll. Az E-ON hálózati cégével hónapok óta levelezek, hívogatom őket, de egyáltalán nem látszik a megoldási hajlandóság részükről. A gond az, hogy az utcai hálózat nem veszi a termelést. Hozzáértővel konzultálva azt a megoldási javaslatot kaptam, hogy az inverter hálózati feszültségét emeljük meg egy kicsit. Továbbá a 3 fázisom közül 1 van túlterhelve (némely konnektorban 251V mérhető, másokban 232V), némely fogyasztót kössünk át a terhelt fázisra, csökkentve ezzel a túlterhelést. Ehhez a munkához keresnék szakembert, aki tud feszültséget emelni egy GROWATT TL3-S 8KW inverteren, és a fázisok kötésében is kompetens. Dabason lenne a cím.
SolarWeb kommunikációt nem tudom helyreállítani, fesz. mentesítettem az invertert, újraindítottam, a telefonom látta is a wifin az invertert, de a lakás központi routere nem érzékeli (az összes többit igen) meg 996-os hibát dob fel (kommunikációs hiba az inverter és a solarweb között). A két egység nem került távolabb egymástól és eddig látták egymást, mi lehet szerintetek?
A környékünkön van egy BMW márkaszerviz. A 2 db nagy üzem épületük totálisan tele van napelemezve. Lehet vagy 550-600 m2. Már aktívan javítanak EV Bimmereket is. Ideális irányban állnak az épületek, mintha jó 15 éve tudták volna a napelem fontosságát.
Igen, az átkapcsolós vegyes rendszerű üzemeltetés nem csak gazdaságosabb lehet, de biztonságot is jelent valamelyik meghibásodása esetére. Nálunk is hasonló a méret és a rendszer is, valamikor régen, a kilencvenes évek közepén - akkor még nem volt gáz - egyes helyiségek padlófűtése villannyal volt. Amikor lett akkor már csak a háló maradt - ideiglenes jelleggel. Most nagyon jó volt a drasztikus emelésekkor a háló padlója ment villannyal, egyes helyiségek radiátorai meg gázzal, de már nem folyamatosan, hanem csak napszakokban. Így sikerült egy meleg magnak megmaradnia, átvészelve a téli szezont.
A fiamék háza is lényegében azonos a méretű . Salakkockából épült 1974-ben . Múlt évben hőszigeteltük , " csak " 10cm-es EPS a falakra és 36cm gyapot a padláson . Így lett a 3300 m3 gázfogyasztásból 1560 m3 a mostani éves fogyasztás . Az is igaz , hogy egy őskövület a gázkazán , még őrlánggal . Eleve , ha kicserélnénk egy modern kondenzációsra , akkor számításaim szerint újabb 400 m3 gázt meglehetne spórolni .
Én biztosan először átszámoltam volna , hogy abból a pénzből nem lett volna esetleg optimálisabb megoldás egy plusz hőszigetelőréteg felragasztása , a födémre is plusz gyapot , majd az így kapott számított hőveszteséghez megtervezni a HMKE-t . Ami a gázkazán plusz elektromos kazán kombó nagyon is jó ötlet . Nálam a napkollektor segít rá a fűtésre egy fan-coil-on keresztül . Tehát alternatíva van nagyon sok .
"hagyjuk bent a rendszerben gázkazánt is, és attól függően, hogy melyikkel gazdaságosabb, egy átkapcsolással vagy gáz, vagy villany. Jó az ötlet."
Csak megerősíthetem, nagyon jó ötlet.
Csak villannyal a gatyádat is ráfizetheted a fűtésre.
Szemléltető példa:
Hasonló nagyságú családi ház, ugyanilyen falazat, szigetelés nélkül, korszerű kombi gázkazán, radiátoros fűtés, a mostani -enyhe- fűtési időszakban (október-május) 1680m3 gázt és -légkondis rásegítésnek- 1600kWh áramot használt el -csak- fűtésre (kb. 600 eFt fűtésköltség 8 hónapra).
Ha gázt nem használt volna, akkor (durván 1m3= 10kWh) 18.4kWh energiát kellett volna elhasználni fűtésre.
Nem tudom a Porotherm tégla típusát, 2001-ben épült a ház. Annyi biztos, hogy 37 cm a fal vastagsága és
7 cm szigetelés van rajta. Akkor még ez volt a maximális előírás. Egyértelmű, hogy ma már ez kevés.
A fűtött terület 148,5 m2, padló és radiátoros fűtéssel.
Egyébként ma konzultáltam a gépészmérnökkel, aki megtervezi majd a fűtésrendszert, és azt javasolta, hogy mivel van elég hely, hagyjuk bent a rendszerben gázkazánt is, és attól függően, hogy melyikkel gazdaságosabb, egy átkapcsolással vagy gáz, vagy villany. Jó az ötlet.
Minden adott csoportra érvényes pozitív diszkrimináció és támogatás azonnal negatív diszkrimináció mindenki másra nézve.
Vagy mindenkit támogatok megkülönbözetés nélkül, vagy senkit. A mindenkit támogatok egyformán, megkülönböztetés nélkül -> na, ennek kellene a liberális jelzőt viselnie, de kifordult világban élünk és pont fordítottak a szekértáborok.
Jó féléve találtam egy levelet valami villanyutós fórumon, ami pont erről szólt. Akkor be is linkeltem, de most nem tudtam visszakeresni. Viszont megvan képfájlként, azt meg a rendszer nem engedi csatolni, úgyhogy szószerint leírom a tartalmát:
Tisztelt kérdező!
Köszönjük, hogy hozzánk fordult a megkeresésével.
Az Ön által is idézett10/2016.(XI.14.) MEKH rendelet 2023 január 1.napján hatályba lépő módosítása alapján jogi szakterületünk állásfoglalása értelmében a szaldó elszámolás 10 éves periódusa kapcsán nem a felhasználó személye, hanem a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezésének időpontja a mérvadó.
Amennyiben az üzembe helyezéstől számított 10 éven belül felhasználó változás történik, az új felhasználóra a szaldó elszámolás ugyanúgy érvényes lesz az időtartam végéig.
Állásfoglalásunk a jelenleg hatályos szabályozási környezetben érvényes, amennyiben a vonatkozó szabályozás megváltozik, állásfoglalásunk is érvényét veszti.
Amennyiben a fentiekkel, vagy egyéb témával kapcsolatban kérdése merülne fel, a jövőben is forduljon hozzánk bizalommal.
Az E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató Zrt. képviseletében az E.ON Ügyfélszolgálati Kft. jár el.
Üdvözlettel:
Hang József Elosztói háttériroda csoportvezető
Horváth Richárd Elosztói ügyfélkapcsolati szakértő
Piaci áron - és körülmények között - piaci bérek és nyugdíjak lennének és valóságos szociális háló. A piaci folyamatokba csak oly módon avatkozna be az állam, például hogy:
- műveltségi pótlékot fizetne
- hasonló adókedvezményt lehetne leírni
- nem a katonai szolgálattal, hanem negyedéves IQ, EQ, SQ tesztekkel lehetne plusz pontokat szerezni
Én ebben nem vagyok ennyire biztos. Te se legyél. :() Franc se tudja milyen szmájli illik ide.
A jelenlegi szaldós szerződést velem kötötte a szolgáltató, nem a házzal. Az akkor hatályos törvények szerint. Én írtam alá. A velem kötött szerződés megszűnik létezni a ház eladásakor.
24. jan.1 után az új tulajjal az akkor hatályos törvények szerint fog kötni új szerződést a szolgáltató, mert mást nem is tehet. A rendelet pedig úgy szól, hogy a 24.jan .1. után nem lehet szaldós szerződést kötni. És nem tartalmaz olyan kivételt, hogy a tulajdonváltás miatt megszűnő szaldós szerződés helyett lehet. Ki van ez találva. Kívánom, hogy ne legyen igazam.
Az órát nyilván átírják az új tulaj nevére, de ez a szerződések szempontjából semmit sem jelent.
A Te pénzed volt , amit befektettél a HMKE rendszeredbe . Természetesen a Te dolgod .
Én is léptem , de megvártam , amíg egy elméletileg elfogadható rendszert nem kínált a szolgáltató . Egyik oldalról megengedi , hogy a túltermelést a szomszédjaim elfogyasszák és azon a pár száz méteren is az RHD annyi , mintha az atomerőműből vételezte volna , viszont a hálózati veszteségek jóval kisebbek . Tehát a szolgáltató oldaláról nem várok nagy változtatást a jövőben sem . Ami lehet változás , az az időzónás rendszer bevezetése , ami ugye az energia árával játszik . Tehát én termelek , csak ugye akkor a legolcsóbb az energia , így a betáplált energia ára alacsony , viszont visszavételezéskor drágább . Tehát ebben az esetben ugye csak csökkenti a számlát a túltermelés .
Csak egy kérdés a végére , ha megengeded !
Konkrétan melyik típus a Porotherm téglád ? Mert azért nem mindegy , a végső hővezető képessége a falaidnak . Nem biztos , hogy megfelel a mai igényeknek . Habár a nm-t a házra nem írtad . :-)
Nézd, most egy irracionális világban élünk, ahol nem visz előre a racionális gondolkodás. Nem tudod megmondani, hogy mi lesz holnap, a jövő héten, fél év múlva, 1-3-5-10 év múlva. Nostradamusnak kéne lenned, hogy ezeket előre lásd. Ilyen környezetben szinte lehetetlen előre tervezned, de muszáj. Ha az emberek nem terveztek volna előre, még mindig a szabad tűznél sütögetnénk a dárdákkal elejtett mamutot.
Én úgy látom, hogy ma csak irracionális döntések visznek előre, (nevezzük megérzésnek) mert annyi a változó tényező, hogy abból lehetetlen még a holnapot is megjósolni. Kérdezz meg a környezetedben élő vállalkozókat, hogy ők mi alapján döntik el a holnapi lépéseiket. Meglepődnél a válaszaikon.
Xarnak rá, hogy mi vár rájuk holnap reggel, mert tudják, hogy 5-10-20-30 éve is pontosan így mentek a dolgok, és azóta is megélnek. Egyszerűen alkalmazkodni kell az adott körülményekhez, mert ha nem ezt teszed elbuktál.
Ha én most azon rinyálok, hogy milyen szaldó lesz, vagy nem lesz, megástam a síromat. Elköltözhetek egy barlangba, gyűjthetek az erdőben fát télire és kezdhetek vadászni, hogy legyen mit enni a családnak.
Én ezt most úgy veszem, hogy beruháztam egy valamibe, ami vagy bejön, vagy nem. De tudom, vagy inkább érzem, hogy nagyobb esélye van a nyerésnek. Most a vízcsapból is a megújuló energiák propagandája folyik. Elképzelhetetlen számomra, hogy ellehetetlenítsenek sok százezer napelem tulajdonost.
Már csak azért sem, mert az háromszor-négyszer annyi választópolgárt jelent. És itt eljutottunk a politikához. Úgyis ez szab meg mindent!
Azért 1586m3 gáz az barátok között is 15700 kWh energiát jelent . Ha a szaldó lenne folyamatosan , akkor nincs semmi gond . Ha viszont havi szaldó lenne , akkor nem lenne a jelenlegi HMKE rendszerednek nagy értelme , maximum akkor , ha szerződnél a szolgáltatóval , hogy átveszi a fűtésszezonon kívüli pluszodat. Így egy kicsit olcsóbbá válna a fűtésszezonban elhasznált hálózatból vételezett energia ára .
Szerintem .
Ezért írtam már többször is , hogy a nálunk bevezetett virtuális akkumulátor egy elfogadható megoldás ( havi 2 euró , plusz 6 eurocent minden kWh visszavételezett kWh után mint RHD ) . Jól jár a szolgáltató és jól járok én is .
Tudom , most jönnek a mínuszok , de már megszoktam . :-)
félreérted.. engem nem érdekel/zavar, h te mire költöd a te pénzed (ilyen beszólásom sosem volt).. csak az a része, amikor kijelented, h az egyetlen tuti a "PV mindenkinek megéri". mert ez nem igaz.
nem érdekelt h neked gazdaságilag bejött-e, kaptál-e 0%, vagy 50% kedvezményeket, milliárdos vagy-e stb..
OHM-os fűtést 2023-ban (nem gépészmérnök diplomával) én nem építenék 200m2-re, csak ha az majdnem passzívház, (vagy minilakás). hőszivattyús rendszer 1/3 annyit fogyaszt villamos energiából, amiből te télen, éjszaka keveset termelsz, viszont akkor a szénerőművek energiáját használod OHM-os fűtésre, ami se nem hatékony, se nem zöld.
én valszeg pont most fogok OHM-os (vizes padlófűtést) építeni egy 25 m2-es minilakásba (átalakítás, gáz nincs, klíma kültéri nagyon problémás), de előtte kap rohadt vastag hőszigetelést és 3rtg-ű nyilászárókat, így a vezérelt fogyasztás várhatóan rezsilimit alatt marad majd. ha egyszer nagyot ugrik télen az áramár, akkor beteszek (beszenvedek) egy hűtő/fűtő klímát (előkészítem a lehetőséget). vagy felteszek offgrid PV-t HMV és fűtés előmelegítésre. ebből kiadó albérlet lesz, tehát bolond/hülyebiztos rendszert kell kiépítenem. saját pénzből, milliónyi ÁFA befizetéssel
Kifelejtetted a 37 cm Porotherm téglát, amire a 2001-es szabványok szerint 7 centit kellett rakni. Fingod nincs a ház mai fűtési és elektromos energia felhasználási költségeiről, de megmondod a "tutit", hogy az egy xar. Ha az bánt, hogy én rá tudok költeni a házra ennyi pénzt, megértelek. Lehet, hogy nem vagyunk egy "súlycsoportban". Egy gépészmérnök és egy villamosmérnök barátommal terveztük meg az új rendszert. Mindketten több mint 20 éve foglalkoznak fűtéstechnikával. Te honnan tudod megmondani látatlanban, hogy az miért nem lesz jó?
És te most meg tudod azt mondani, hogy mikor, meddig, milyen rendszer lesz. Ezt ma az országban senki nem tudja. Ezért mondom azt, hogy el kell vonatkoztatni magunkat az éves, vagy a havi szaldótól és úgy kell tervezni. 39 évvel ezelőtt (még kőkemény kommunizmus volt) belevágtam egy vállalkozásba, és akkor sem tudtam, hogy mi lesz 10-20-30-40 év múlva. Csak előre akartam menni. Eddig bejött, bár semmi nem úgy alakult, ahogy elterveztem. Mindig improvizálni kellett.
Fingom nincs, hogy milyen szabályokat raknak a nyakunkba az elkövetkező 1-3-5-10 év múlva,, de nem szabad beszorítani magunkat idióta dogmák közé, mert az ismerősi körödben simán megmondják a "tutit", hogy ez, meg az az elképzelésed miért nem fog működni. Én pedig tudom, hogy a világot mindig olyan találmányok vitték előre, amire az akkori korban mindenki azt állította, hogy lehetetlen. (pld. a levegőnél nehezebb tárgyak soha nem képesek repülni)
Ezért van az, hogy a kislábújam körmét sem érdekli, hogy ki hogyan "szakérti" meg a beruházásomat, mert ez az enyém. Ha vesztek rajta, lenyelem.
Ha nyerek rajta elköltöm, vagy befektetem. De ez az enyém!
Ezért én ezt a napelemrendszert most százféle változó tényező ellenére létrehozom. 5-10 év múlva talán beszámolok ezen a fórumon, a történtekről.
Itt a fórumon piszok sok "szakértő" osztja az észt. De senki nem tud a másik fejével gondolkodni, mert az lehetetlen!
korszerűtlen házban korszerűtlen fűtési rendszerre cserél, de mindenben neki van igaza, és aki nem azt csinálja.. az... na mindegy is.
hőszigetelés és magas SCOP-os hőszivattyú/fűtőklíma a helyes út, és aztán jöhet a PV, de az is gazdaságilag méretezve.
miatta remélem, h megszüntetik az éves szaldót, hogy a nyári ingyenbetermelését, ne kelljen ingyen visszaadni neki télen.. de még a napon belüli 2 időzónának is lenne értelme bizonyos PV méret fölött.
kicsit rosszindulatú hozzáállás, de a "közös legelő" problémáját jól hozza.
Amikor PAks1-et leszabályozzák 1200-ra, akkor már negatív az áramár a sok PV miatt. ez sokáig nem tartaható
Ezt most nem egészen értem, mert ha kiadod az üzlethelyiséget, amin napelem van, akkor is úgy köttök szerződést, hogy bérleti díj + rezsi. És ha a napelem miatt nagyon kicsi, vagy nulla a rezsi, akkor magasabb bérleti díjat kérhetsz érte.
Látod, ezért írtam, hogy mindenki másképp gondolkodik. Egy olyan házról mondasz véleményt, amit nem is láttál, nem ismered a gépészeti berendezéseit, csak kijelented, hogy az elavult. De sebaj, ettől még jól fogok aludni.
Naszoval, adott egy energetikailag korszerutlen haz, amibe tervezel beepiteni egy korszerutlen futesi modot...
Nekem ugy tunik, hogy te nagyon szelektiven gyujtod az informaciokat!
Igen, kivalthato villanykazannal! Az, hogy ez nem jo megoldas, azt nem hallottad meg...
Igen, amig van szaldo, addig "ingyen" futesz. Azt, hogy a szaldo mar megszunoben van es utana lesz egy draga futesi rendszered es ertektelen napelemparkod, azt nem hallottad meg...
Szoval eves ~150e futesszamlat "0-azol" 9.5 millioert (amig van szaldo).
Ez ha jol szamolom 63 ev alatt megterul!
Levezetned a szamitasaid, hogy hol tevedek?
(Jah es az eladaskori sokszoros erteknovekedest ne vedd bele legyszives, mert az viccnek is gyonge!)
Nem tudom, te mire emlékszel. A ház 37 cm-es Porotherm télából épült 7 cm szigeteléssel. 2001-ben még nem nagyon volt hármas szigetelésű nyílászáró, ezért az csak kettős üvegű. A padláson valóban 20 cm szigetelés van. Két hete volt az éves gázóra leolvasásunk 1.586 m3, ami nem egetverő, és simán kiváltható villanykazánnal, amit két mérnök is megerősített.
Szerinted elköltök 9,5 millát úgy, hogy nem számolok? Ennyiből már lecserélhettem volna a 16 éves autómat, de az csak folyamatosan veszít az értékéből. El is utazhattuk volna, az is csak egy szép emlék marad. Ez a napelem maradandó. Dehát mindenki másképp gondolkodik.
Varjunk csak, nem te vagy, aki par honapja irt eloszor a "nagyon jol szigetelt" hazaval (5cm eps falon es 20cm kozetgyapot teton 🤣) aki a mar amugy is hatalmas gaz futesszamlajat akarta sima villanyfutessel es hatalmas napelemmel kompenzalni?
Mar akkor is reszletesen kifejtettuk neked, hogy ez miert nagyon nem jo megoldas de ugy latszik nem ment at, ellenben lelkesen gyartod az erveket, hogy marpedig de!
El kell keseritselek, te tipikusan az a napelem tulajdonos vagy, akinek nem hogy hatalmas mertekben felertekeli az ingatlanjat a napelem, hanem lesz egy eladhatatlan haza, es akinek a gatyajat is elviszi a futes, amint megszunik az eves szaldo!
Az egy kivételes eset, hogy most 2-3 évig az állampapír számszerúen jobban tejel. (kb. 2022 novembertől 2024 júniusig fordul ez elő a jelek szerint >> 16-18%/év kamat)
HA a teljesen saját zsebből készólt HMKE az ellenfél, ami 8-15%/év hozamú. De mi volt és lesz a másik 22-23 évvel ?!
Az extra magas infláció miatt... nost egy kis ideig ez van.
De még így is lehet tőke vesztés bőven, attól függően, hogy mire költődik el majd az a pénz. pl. ha kajára-megélhetésre akkor bizony kevéske a 15-18% hozam is a 40-70% inflához képest.
----
De mi lesz a másik 22-23 évvel ?!
Amikor is a HMKE éves hozama nagyobb az infációnál.
1. Az "ingyenes" pályazat esetén kb. verhetetlen a HMKE Nem áll benne saját pénz.
2. A 95%-os pályázat estén is kb. verhetetlen. Kevéske saját pénz áll benne.
Az OFT 50% esetén >> 30-50% a hozma >> istenkirályság :-) A fele a saját pénz ami benne áll >> 180-225 eFt/kWp
A kb. legvacakabb esetekben is... 15-20%/év hozam adódik. De tipikusan 3-4 év >> 25-30%/év jött ki.
4. MFB NULLA%-os Ennél a 10% önerő 1,5-2,0 év alatt már megtérült.
Azóta csak a KAMATMEBTES törlesztő ketyeg. Jellemzően 8-20 eFt/hó >> 4000-10000 kWh/év alapon.
Azaz 16-24 Ft kWh áron a 71/37/23 Ft/kWh jelenlegi árral szemben. Tipikusan 12 eFt 5500 kWh 40 Ft/kWh átlagáron
Ami úgy 60-250%/év hozam most... veri az állampappert is bőven!
***** Valójában: Az energia ár növekedése miatt >> EXTRA jó ötlet lett/lesz minden elkészült HMKE :-) *****
Még a csak ~3 kWp méretű is... (ha nem extrém összegbe került balga módon)
A 3 kWp alattiak már neccesek voltak. De a jelek szerint még az is jóra fordul majd a rezsicsöki végével.
--------------
Avagy aki a negatívhang generátorokra hallgatott >> megszívta, mint mindig.
Aki beruházott a zöld-tiszta jövőbe az pedig jól jár(t). Hisz 2018 óta tuti ez a volt a belátható biztos jövőkép >> EU RED 2 jogszabályi környezet.
Épp ezért értelmetlen most is a HMKE jövőjénn aggódni. Megéri majd ezután is... befeketetni bele.
Valószínűleg így van, amit leírtál, de a mi házunk nagyon jól szigetelt, még a padláson is 20 cm kőzetgyapot van OSB lezárással. A gázfűtést pedig most fogjuk kiváltani villanykazánra, ezért kellett a 15 KW napelem.
Gépészmérnök és villamosmérnök barátaim is arra az eredményre jutottak, hogy a rendszer simán hozni fogja a nullás villanyszámlát, sőt még vissza is jön majd.
Ügyfeleim között jó pár ingatlanos van, ők határozottan megerősítik, hogy komoly értéknövelési tényező, főleg akkor, ha megmarad az éves szaldó. Ezért nézik meg most a vevők komolyan az energia tanúsítványt. Az pedig egy érdekes ingatlanos húzás, hogy megkérik az eladótól az energia tanúsítványt, a vevőnek pedig felajánlják, hogy ő is hozhat egy tanúsító mérnököt, és ők állják a költségét. Így a vevő a két tanúsítványt összehasonlíthatja, hogy nincs-e mögötte valami "ügyeskedés".
Elhiszem. Az ingatlanszakártő a piacot képezi le, az meg az embereket. Az meberek pedig hülyék/irracionálisak. Pl 2 tonnás zöld rencámós batárokkal járnak, meg SUV-okkal (én is). Utána megpróbálják megmagyarázni, ez miért is jó. Pedig nem jó, csak magunkat áltatjuk.
"Az a szerződés az ingatlanra (villanyórára) szól, nem annak a tulajdonosára. Tulajdonos váltás esetén is tovább él. Erről már többször nyilatkoztak illetékesek, és itt a fórumon is olvashattuk. Egyszerűen átírják az órát az új tulaj nevére, ha van ott napelem, ha nincs. Ez eddig is így működött, mivel a mérő nem a te tulajdonod."
Ezt nem én állítom, hanem a belinkelt cikkben az ingatlan szakértők. Mondjuk a 43% értéknövekedést én is kétkedéssel fogadom, de mindenképpen többel növeli meg az értékét, mint a bekerülési költség. És ez a rendszer a mai szabályozók szerint még 10 évig éves szaldós!
Nagy meretu napelem altalanossagban (tisztelet a kivetel) olyan epuletekre van telepitve, amik zabaljak az energiat/gazdasagtalanok, ezen epuletek pedig egyre kevesbe eladhatoak.
Szoval szerintem energetikailag korszerusiteni (rendes szigeteles, futeskorszerusites) sokkal jobban megeri, mint kismillio penzt beleolni napelembe.
Az, hogy erteknovelo az ok, de hogy tobbel mint a bekerulesi koltsege, azt en nem gondolnam!
Már korábban is leírtam, hogy teljesen fölösleges HMKE megtérülést számolni, mert az egy százismeretlenes egyenlet. Évenre többször változnak a tényezők, így még egy évre sem lehet előre kalkulálni. De szerintem a legtöbbünk azért bízik abban, hogy jól fog belőle kijönni. Én is ezért vágtam bele.
Viszont egy tényezővel eddig senki sem számolt, ez pedig az ingatlan értéknövekedése. Az eddigi ingatlanszakmai adatok a következőt mondják:
Tehát egy ingatlan értékét a telepítés költségeinél többszörösen növeli meg. Mi a nejemmel úgy kalkuláltunk, hogy miután a gyerekek már kirepültek, nagy lett nekünk a 200 m2 ingatlan és nemsokára kisebbre cseréljük. Na, itt fog érvényesülni az értéknövekedés. A 15 KW napelem telepítés minden járulékával együtt előre láthatólag 9,5 millánál fog megállni. Ha az eladáskor csak ennek a kétszeresével kapunk többet, már megérte.
leírhatod 100-szor is, vastag piros betűkkel, is, de amit a végén kijelentesz, az akkor sem igaz.
Ez a hamis: A még TOTÁL ismeretlen jövőbeni elszámolassal kevésbé lesz nyerő (vélhetően) >> de nyerő lesz! továbbra is. Ez a lényeg.
1) csak magadból indulsz ki.
2) te tudod, hogy mi lesz a senki által nem ismert jövőbeni elszámolás. de az azért biztos h megéri majd.
3) az elején még valamennyire értelmesen összefoglaltad a te fogyasztási szokásodra, feltételes módban.. majd jött az összefoglaló hülyeség. MERT AZ NEM IGAZ. NE TÉVESSZ MEG MÁSOKAT, akik nem értenek hozzá.
Mutasd ki egy rezsilimit alatti fogyasztóra, hogy ma kezdve (20223.05.29.) megéri saját zsebből beruháznia PV-re. vagy mutasd ki egy mély/sötét völgyben lévő fogyasztóra.
Ha nem tudod, akkor máris megbukott a kijelentésed. mert nem mindenkinek, és nem minden esetben éri meg a PV.
Igen,. van akinek megéri, de sok olyan is van, akinek nem.. de velük te nem foglalkozol.. mert miért is nem??
TELJESEN MINDEGY!!!! hogy HÁNY- és MILYEN néven megnevezett díjat/adót kell megfizetni.
CSAK AZ SZÁMÍT.... hogy
1. Végül is mennyibe kerül majd 1 kWh a szolgáltatótól megvett áram ára >> éves!!! átlagban. Cakkumpakk, azaz minden az év során felmerült FOLYÓ bevételt- és kiadást beleszámolva.
A HMKE éves szaldó erejéig ez most ugye >> ~NULLA Ft gyakorlatilag.
Hisz csak az "A" tarifás mérő havi 151 Ft alapdíja merül fel, ami kevesebb mint 0,50 Ft/kWh "áramár" tipikusan. HA TÖBBLET termelés is lett akkor pedig 360 kWh/év többlet ki is NULLÁZZA ezt is. A 360 kWh/év fölötti többlet pedig már folyó jövedelmet ad :-)
2. Hány kWh-t kell megvenni eredőben egy év alatt a HMKE termelése mellé !!!
A HMKE éves szaldó erejéig ez most ugye >> NULLA kWh egyelőre.
3. Mekkora bevételt jelent majd 1 kWh a szolgáltatónak eladott áram ára >> éves!!! átlagban.
A HMKE éves szaldó fölött ez most ugye - ~5,2 Ft/kWh a rezsicsöki-s 2520 kWh/év szintig - ~31,8 Ft/kWh a 2520 kWh/év szint fölött...
------- A fenti 3 tétel kiadja az ÉVES pénzügyi folyó egyenleget. Ami TUTI jobb lesz a HMKE esetén, mint nélküle lenne !!! -------
Marad még egy tétel...
- a HMKE kezdeti beruházási költségének elszámolása - az ÉVES folyó egyenlgekkel szemben X év alatt !!!
Ahol az X év az >> 25 év a közmegegyezés- és a banki/támogatási gyakorlat alapján.
A kezdeti költség pedig a beruházás módjától függ.
Az "ingyenes" pályázat esetén ugye >> elvben NULLA >> csak nyerni lehet vele :-) Akinek mégsem teljesen "ingyenes" valami oknál fogva az számol a belarakott saját tőkével is és kész.
A tőke/ár támogatott pályázat esetén nyilván >> kedvező a helyzet >> csak nyerni lehet gyakorlatilag. Mivel ez nem teljesen "ingyenes" számolni kell a belarakott saját tőkével is és kész. (OFT 50%, 30-40-50-70%-95% pályázatok)
Az MFB NULLA% hitel esetén számolni kell a kezdeti tőkével (önerő) és a havi törlesztőkkel.
Teljesen zsebből megvalósítva pedig a tőkével.
----- A nagy kérdés az az, hogy a 25 év alatt !!! VÉGÜL az eredő pénz összeg az TÖBB lesz vagy KEVESEBB lesz?! Akkor ha van/lett HMKE is... ahhoz képest mintha nem lenne HMKE. -----
HA több lesz az >> bukta HA azonos lesz >> NULLSZALDÓ HA kevesebb lesz >> NYERŐ
A jóslat továbbra is az, hogy: NYERŐ lesz a 25 éves eredő egyenleg :-)
A mostani kWh szaldóval az eddigi időszak nagggggggggyon nyerő volt és lenne, ha továbbr is, ha maradna.
A még TOTÁL ismeretlen jövőbeni elszámolassal kevésbé lesz nyerő (vélhetően) >> de nyerő lesz! továbbra is. Ez a lényeg.
Az törvényi lehetőség megvan a 4 kW-nál nagyobb teljesítményű rendszerek visszatermelésére RHD-t fizettetni, csak jelenleg az értéke 0 Ft. Régebben, mikor ezt bejelentették, akkor ment róla hosszabb polémia és akkor kezdték el tévesen "adó"-nak nevezni a népek. Megnéztem a szaldós számlámat (kevés túltermelésem van), egyelőre nem szerepel rajta semmilyen formában kWh-ra számolt rendszerhasználati díj, se oda, se vissza.
Szerintem is az RHD-t csak annak számolják fel , aki vételez a hálózatból , tehát akár egy egyszerű háztartás , vagy akár a HMKE tulaj , aki a hálózatra termelte a felesleget és most onnan vételezi vissza ( szaldóban ) az energiát .
A 71 Ft/kWh árral szemben is !!! Ami igencsak gyorsítja a megtérülést.
HA beraktad volna állampapírba (16% a kamata az idén) az eddigi és az végéig megtakarított áram árát. Akár elég is lehetne a 0%-os hitel törlesztőjére :-)
Fogalmam sincs. :) Nem is akarok mindent tudót játszani, hiszen nem is vagyok az. Arról tudok írni, amiben konkrétan benne vagyok (0 %-os kamat), az alapvető gazdasági dologról (ez a hitel kedvezőbb, mintha egyben kifizettem volna).
Megenné, ha az áram ára nem lenne vicc áron számolva (5 Ft...), és nem nőne közben az rhd, ami - sokadszor írom - a jelenleg érvényes szabályok szerint fel lesz számolva. Bruttónál biztos, havi szaldónál nem olvastam erről semmit, de szerintem ott is.
Jövőre visszatérünk rá, csak ne az legyen, mint a szaldónál: mindenki hülye, aki a _lehetséges_ megszűnésről ír, biztosan marad, aztán mikor mégsem, elintézted annyival, hogy teljesen jogos a megszüntetése. Ahelyett hogy annyit írtál volna, bocs, igazatok volt.
Mi lenne, ha elolvasnád, amit írtam? Konkrét számok.
Az önerőm most, 4 év után terült meg. Éppen 0-n vagyok.
Innentől lehetnék pluszban az éves szaldóval. Azaz idén pluszban leszek. Jövőre már valószínűleg mínuszban a havi szaldóval.
Úgy látom, legalább azt nem vitatod, hogy aki egyben fizette ki még erős Ft-tal (és akkor még nincs kalkulálva az elmaradt haszonnal ugye, amit ilyen számításnál még figyelembe vesznek), annak még rosszabb a matekja.
A rezsicsöki effigi+várható változása után már kb. mindegy, hogy voltak-e költségeim...
Akkor is ha teljeesen saját pénzből készült a HMKE.
és
Pláne, ha támogatás volt/lett hozzá :-)
Az OFT félpénzes igen gyosan térül meg >> 2-3 év tipikusan :-)
Az MFB 20 éves KAMATMENTES fix törlesztője már most egy vicc lett. 12-15 eFt/hó fix törlesztőért >> havi 600-800 kWh delej :-) A 10% önerő pedig réges-rég megtérült már.
Az éppen futó "ingyen napelem" pályázat esetén pedig a majdani villany számla lesz kisebb érdemben.
---
Avagy, Aki az elmúlt 3-4 évben kimaradt a HMKE buliból... Nos, az >> lemaradt a jóról >> benézte/elbaltázta/túlokoskodta a remek lehetőséget. Bedőlt a negatív hullám generátor hangoknak :-(
Megj: hasonlóan mint aki a hőszigetelést halogatta 2010-2016 között.
Tehát azt mondja Józsi, holnap esni fog az eső, te meg azzal cáfolod, hogy Kamcsatkán 2 hete sütött a nap. Ügyes.
Amit írsz, evidens. Nem is állította senki az ellenkezőjét. De ami a lényeg, hogy bruttó elszámolásnál az áramszámla ÉS a törlesztő több lesz, mintha csak áramszámla lenne. Ez nem megtérülés kategória. És aki egyben kifizetette még kevésbé inflált Ft-tal, az még rosszabbul járt, bár nyilván nem érzi. De a matek nem hazudik, 4 éve kifizetett 2 milliónál kedvezőbb a 20 év kamatmentes törlesztgetés.
Ami tuti biztos, hogy - a saját napáramma együtt - az éves szumma költséget nézve - mindig kisebb lesz az éves számla - mint a CSAK vásárolt árammal lenne
Akkor számítana csak igazán, hogy meztelen a király, hiszen utolsó előtti átlagbérrel az EU-ban ezt nagyon kevesen tudnák kifizetni. Pont emiatt nem fogunk mi piacit fizetni sosem, hiszen kell a nagy varázslás meg megmentés. Pont ugyanúgy nem fogják eltörölni ennek a dotálását, mint a 65 felettiek ingyen utaznak dolgot, politikai öngyilkosság mindkettő, így inkább elcsesznek egy csomó adópénzt erre. Sőt, a kormánypártnak kifejezetten jól jön ez, mert a sok hülye beveszi a megmentős mesét, és az állam pénzéből rendre választásokat nyerni, úgy, hogy közben a fél ország Stockholm-szindrómás és kezét-lábát összeteszi azert, higy tönkreteszik az életét meg az országot, hát kell ennél jobb?
Azért elég sokáig olcsóbb volt a piaci ár, mint a "rezsicsökkentett, nemzetmentő" rezsiár.
A piacival annyi a gond, hogy nagyon ingadozó, de amúgy a piacnál jobb szabályozót még nem találtak ki. Kísérleteztünk mi is azzal 40 évig, az eredmény ismert.
Lenne sírás? Lenne. Az állam dolga lenne, hogy az önhibáján kívülieket segítse, aki meg elnyaralta a pénzt, hát, így járt. Most éppen az ellenkezője van, segítséget éppen a rászorulók nem kapnak. De erre van igény.
Esetleg ha fizetem most a 13 ezres számlát a "megtérülős" 21,5 helyett, marad megtakarításom?
Egyelőre úgy néz ki, január 1-től* havi majdnem 10 ezerrel több lesz a fizetnivalóm, mintha nem lenne napelemem. Lehet csavargatni, de tény, hogy sokkal többet fizetek. Ebből sehogy nem lesz megtérülés. Ez a matek. Hogy valaki egyéb érzelmeket kalkulál bele, az meg szubjektív dolog.
Ha a topiktársnak odab.sznak évi 3-400 ezer rhd-t, rögtön látni fogja, a meg_fog_térülni nem tény, csak remény.
Ha változtatnak a szabályon, új matek.
*Ja, ez a bruttó matekja. A havi szaldóról nem tudunk semmit, de úgy gondolom, minimum a téli vételezésre rárakják az rhd-t. Akkor nálam január 1-től 9 e törlesztés + mondjuk átlagban 2-3 e rhd havonta, majdnem a havi számla.
Nagyon nehéz mindent figyelembe venni a 20 évre történő megtérülési kérdést. Eleve nem csak gazdasági oka van ennek.
Mert pl azt a megtérülést hogyan számolod ki és veszed figyelembe, ha nyugdíjba mész jóval szerényebb jövedelemmel fogsz rendelkezni, és pl a napelemnek hála esetleg a rezsid jelentősen kedvezőbb lesz mint normál esetben? Ez mennyire számszerűsíthető pl?
Vagy egy esetleges jövőbeli elektromos autó használata mennyire borítja fel az egészet?
Képtelenség konkrétan megmondani a megtérülést minden oldalról megközelítve. Fogalmunk nincs a következő évtizedek alakulásáról,s em anyagilag sem életmódilag sem környezetileg.
Ahhoz előbb ki kell lépni ( vagy kirúgatni magunkat ) az EU-ból , hogy államilag és főleg gazdaságilag hatékony , olcsó rendszer jöhessen létre az energiagazdálkodásban .
Amit leírsz az igaz. Tehát ez az egész napelemes mizéria nem technikai probléma ezért nem is lehet hálózatfejlesztéssel és egyéb műszaki intézkedésekkel megoldani. Ez "rendszer" szintű probléma és ez alatt nem a villamosenergia rendszert kell érteni. A megoldás pedig nálunk, a szavazóknál van.
Az lehet, de ha "Z" energiát nem központilag, hanem mindenki saját maga számára állítja elő, avagy vételezi, akkor egész más lesz az energiapiac helyzete. Egyéként a mostani szerintem egy felfújt álprobléma, hisz az árak már rég visszatétek a mizéria előttihez hasonló szintre, nyoma sincs 7 -meg 8 -szoros emelkedésnek. A háttérben pusztán a mérhetetlen harács van, hogy rendszerhasználat címén kiáramoltatható legyen a lóvé az energiaszektorban részedést szerzett fehérgalléros, de egyébként elég műveletlen bűnöző csoporthoz jutás végett. A lakosságnak villámgyorsan olcsó, 10 Ft/kWh alatti paksi áramot lehetne juttatni, ha a közös befizetéseinkből, járulékainkból, ÁFÁ -inkból származó bevételeket nem a NER felé irányítanák, hanem például a lakossági RHD -t fedeznék belőle. Az ÁFÁ -t meg '0' -ra, vagy az uniós minimumra vinnék le. A sokat nyavalygott rendszer kiegyensúlyozásra is kereshető új paradigma: nem a termelést piszkálnák folyamatosan, hanem a fogyasztást: minden otthonba államilag dotált hőtároló, nyáron hideg, télen meleg energiát tárolna, központilag kapcsolgatható módon. Ugyanez ami már van is a napelemeknél. Persze ha közben beüt Tesla álma....
Halvány gőzöm sincs, hogy mi lesz 1 -2 - 5 -10 év múlva. De abban biztos vagyok, hogy egy saját kis naperőmű, ami nekem termel, nem fölösleges beruházás. A mezőgazdász is elveti minden évben a magot, és nem tudja, hogy egyáltalán kikel, termést hoz, vagy elviszi az aszály. De elveti!
RHD-ról írtam. Ami a jelenleg elfogadott rendelet szerint minimum évi 150 ezer Ft lesz. Kapise? Tok mindegy, mennyi az áram ára, a jelenlegi állás szerint jövőre ennyit fizetek csak RHD-ra.
Basszál le, hogy nem tudom, mennyi lesz az áram ára. Hiszen ezt írtam én is. Te sem tudod, de kijelented, hogy meg_fog_térülni a napelemed. Kicsit sem érzed az ellentmondást? Legalább 2 ismeretlennél Te magabiztosan állítasz valamit, de az a hülye, aki a 2 ismeretlen miatt nem biztos abban, amit állítasz. De nem is állít semmit, csak ír egy lehetőséget.
Vágjak bele? Ezek szerint tényleg csak írsz, különben feltűnt volna, 4 eve fent van, ezért tudok konkrétan számolni, ezért tudom, hogy 4 év után vagyok kb. ott, mintha nem lenne napelemem, fizettem volna a havi számlákat. Innentől kerülhetnék pluszba (amit egy esetleges inverter-csere bőven elvinne), de úgy néz ki, januártól jön a mínusz.
Azok a nosztalgiázók sokkal nagyobb részben szavaznak a fideszre, a jelenlegi vezető testesíti meg kádár utódját: puritán, szegény, megtakarítása sincs, pálinkázik, megvédi őket a mindentől IS, ezt látják/hallják a királyin, ezt írja a megyei lap. Egy kis vallással, egy kis nemzethyességgel turbózva.
Van persze, de sokkal kisebb rész, aki a hibbant fletót isteníti.
De kb. hiába hal ki az a réteg, időközben tökélyre fejlesztették a megosztást, mindig van egy réteg/csoport, akit lehet utálni, és aki éppen nincs porondon, elfelejti, hogy 2 éve őt szivatták, beáll az aktuális kórusba, szavaz a megfelelő helyre.
És még egy maga nemében zseniális művelet, a fideszre szavazásra rá nem birhatóknál elérni, hogy az ellenzékre sem. Így 1/3 szavazattal lehet 2/3. Ez itt picit idetartozik, akkugyár elleni fb csoportban jön az "ellenzék sem különb, azok is a gyárat tolják". Holott legalább 3 párt próbál legalább népszavazást kiíratni, de természetesen nem sikerül, ebből az eccerű pógár levonja a levonandót, azok is gyárat akarnak. A pártnak meg ennyi pont elég is.
Pár éven belül kihal a fidesz 2,5 milliós nyugger szavazóbázisa.
Abban tévedsz, hogy az összes nyugger FIDESZ szavazó. Szerintem valahol fele-fele mindkét oldalnál. Nagyon sokan nosztalgiáznak ám a Kádár-rendszerrel és ezért balosok.
Nem tudom, hogy te milyen adatokkal számolsz. Ha már most tudod, hogy 20 év múlva mennyi lesz a villamos energia ára, akkor te egy kis Nostradamus vagy. Vállalkozói háttérrel azt kell mondjam, hogy a döntéseink 60%-a nem a számokon alapul. És ebben benne van a bukás lehetősége is, mégsem a mindenkori kormány által megszabott minimálbérrel kalkulálunk. 39 év alatt négyszer kerültem csődközeli helyzetbe, és egyszer sem az húzott ki a csávából, hogy hetekig számolgattam. Bele kell vágni és kész!!! Ilyen a napelem is. Fogalmad sincs, hogy mi lesz a vége, de lehet, hogy 10 év múlva már értelmetlen lesz. Most itt van a lehetőség, vágjatok bele!
Ez egy szakmai fórum (legalábbis én így gondolom). Hogy 20 év múlva ismerik-e majd azt a szót, hogy fidesz, nem tudom. De szerintem az elnevezéstől függetlenül nem tudok elképzelni egy olyan kormányt, amely képes lenne keresztbe tenni kb. 1,5 millió napelemes szavazónak. (itt családokat értek)
Le kellene számolnunk az olyan negatív gondolkodásmóddal, hogy minden csak rosszabb lehet. A politika be van kényszerítve a szavazóbázis kiszolgáláséba.
Pár éven belül kihal a fidesz 2,5 milliós nyugger szavazóbázisa. Reményeim szerint ez után már nem lesz egy ilyen behülyíthető csoport.
Itt nagyon elmentem politikai irányba, valószínűleg törlik is majd a posztot, de meggyőződésem, hogy hosszú távon nem politikafüggő a napelem-
Lehet, hogy megtérül, lehet, hogy nem. Ezért nem igaz, hogy meg fog. Csak feltételes/óhajtó módban írható.
Mert ahogy írod, nem ismerjük a jövőbeli árat, nem is mérjük a jövőbeli szabályt.
A jelenleg érvényes szerint nagyon jó esetben 40 %-ot helyben elhasználsz, 60 %-ra fizeted az oda-vissza rhd-t. Mivel Te fűteni is akarsz, jó lesz az 20 % helyben használatnak is. Nagyon magas átvételi ár kell, hogy fedezd a dupla rhd-t.
Mivel kamatmentes hitelre tettem fel, nálam könnyű megtérülést számolni, mert nem kell a jelenidővel kalkulálni.
9 ezret fizetek törlesztésre havonta a 13 ezer számla helyett, plusz kapok évi 25 ezret. 73 e/év, 4 év alatt kb. 200 e pluszban vagyok. Bocs, 200 ezer volt az önrész, úgyhogy most pont 0-n vagyok. Ha bejön a dupla rhd, minimum 6 ezer x 25(?) Ft évente, amit fizetnem kell a törlesztésen felül - minimum évi 150 ezer. (máshogy: havonta 9 + 12,5 ezret fizethetek a 13 ezres számla helyett) A hitelből hátralevő 16 év alatt évi 150 ezer bukó. És ez még csak az rhd, erre jön a nyáron olcsón átvett, télen drágá(bba)n adott áram miatti újabb kiadás.
Aki zsebből kifizeti, az _érezheti_ úgy, hogy megtérül 10 év alatt, mert rég kifizette, "el is felejtette", de nálam jól látszik, mennyit kell így, és mennyit kellene úgy fizetni.
Kicsit elviszi a számolást a rezsi kvóta, így most jóval többet fogyasztok, tehát többet fizetnék havonta, de azért lépem át nagyon, mert az éves szaldó miatt ide tereltem a gáz egy részét, meg nem is annyira figyelünk a spórolásra.
Lényegében igazad van , én is feltetettem egy pici 3kWp-s rendszert , ami a ház összfogyasztását megtermeli .
Most volt 13-án egy éves a rendszer és 3978kWh-t termelt . A ház 3400-4000kWh között fogyaszt , attól függően , hogy mekkora fagyok vannak , mert olyankor a gázkazán is dolgozik , ha nagyon alacsony a kinti hőmérséklet ( kímélem a klímákat ) . Ez alatt az egy év alatt a helyben fogyasztás 34,2% volt , tehát ez már abszolút " ingyen " energia . Én sem számolgattam , hogy mikorra térül meg . Volt rá pénz , csak a szolgáltatóra vártam , hogy engedjen virtuális akkumulátornak használni a rendszert . Amíg csak a helyben fogyasztás és a saját akkupakk volt a megengedett , addig nem volt értelme , mert az valóban soha meg nem térülő befektetés lett volna .
Ami a ház értékének növekedését illeti . Én inkább azt mondanám a jövőbe nézve , hogy az EU rendeleteknek feleljen meg elsősorban az épület energetikailag . Ha figyelemmel kíséred a fejleményeket , akkor tudod , hogy olyan régebbi épületeket , amelyek nem fognak energetikailag megfelelni a követelményeknek , azokat sem bérbe nem fogod tudni adni , sem eladni , ami még rosszabb , olyan ötletük is van , hogy akár elbontásra is ítélhetik az épületet . :-(
Németeknél egyre több város tiltja meg a családi házak építését . Gondolom a " 15 perces város " elképzelés végett . A családi házak nagy területen kevés lakossal , míg a " gettók " sok ember kis helyen . Egyszerűbb az ellenőrzés .
9misis PV miatt 27misivel nagyobb eladási ár a vevőket minősíti (én biztos nem pörögnék rá ennyire a várható szaldómódosítások miatt). Ha hőszigetelésre mondaná az ingatlanos, azt inkább elhinném.
tippre EURO3-as autó EURO5/6-ra cserélése közvetlen környezetterhelés csökkentés lenne.
"meg tudod-e most mondani, hogy 2043-ban mennyi lesz a villamos energia ára?" senki nem tudja, (én sem, te sem, és áramtőzsdés profik sem) de az majd a rezsicsöki végénél lesz probléma (amig fidesz van, rezsicsöki is van. olyan ez mint az ingyen tömegközl. az öregeknek: egyszer hozott vele választási győzelmet, de még 50 év múlva is nyögjük az árát).
"Ezen a házon akkor is ingyen lesz!" kb 30% a saját direkt felhasználás, a többi hálózati kiegyenlítés. vagy aksit kell venned, vagy örökké tartó éves szaldóban kell hinned. Akár ma 23:55-kor is módosulhat bármi, pl. bevezethetik a légifotók alapján a PV adót, ami az offgrid termelőkből is állami bevételt generál. 2043-ban reméljük már nem él OV, tehát valami más jobb/rosszabb felállás várható.
de az szerintem biztos, hogy 2043-ban a mostani áraktól jóval olcsóbb lesz egy PV rendszer (de a hálózatra kötés, elszámolás, adózás lehet h sokkal drágább lesz).
Én most a nyaralón gondolkodok: offgrid PV rendszer (2kWp), nyáron HMV, ősz-tél-tavasz: temperálás. a többi fogyasztással simán beleférek a rezsilimitbe
Az előbb - utóbb megtérül, számomra úgy valósul meg, hogy a ház pár éven belül eladósorba kerül. A befektetés nagyjából 9,1 milla, de a ház értéke ennek háromszorosával növekszik. Ezt ingatlanos szakértők mondják és értékbecslők. El lehetett volna utazni, vagy lecserélni a 16 éves autómat, a lányokra költeni számomra már nem opció. Úgyhogy maradt ez a beruházás. Mindenki magából induljon ki, mit szeretne még az életében. Nekem MEG FOG TÉRÜLNI!
Ha bárki megpróbálná számításokkal bizonyítani az ellenkezőjét, attól csak egy dolgot kérdeznék: meg tudod-e most mondani, hogy 2043-ban mennyi lesz a villamos energia ára? Ezen a házon akkor is ingyen lesz!
Hát azért azt ne képzeljük, hogy egy fúziós erőmű működtetése ingyen van. Jóval, sokkal bonyolultabbfelépítésű mint egy atomerőmű, a fenntartási költsége karbantartási igénye stb is sokszorosa.-
Nehezen hihető, hogy olcsóbb lenne az energia előállítása - csak üzemanyag terén állunk sokkal jobban meg a kockázatokkal, veszélyekkel.
Én csak az előbbutóbb megtérül-lel vitáznék. Nem tudom, került mondjuk 4 millába, plusz a villanyfűtés, és spórolsz évi 200 ezret, akkor az igaz, hogy magadnak termelsz, de megtérülni konkrétan sosem fog.
Úgyhogy nagyon nem mindegy neked sem, mi lesz januártól (addig már tán nem babrálják).
Ha holnap(után) felfedezik a zingyenenergiát mondjuk fúziós termeléssel, azt sem fogják olcsóbban adni a fogyasztóknak. Amivel olcsóbb lesz az előállítás, azt rányomják jövedéki típusú adó formájában, ne legyen kétség.
Megtérülést számolni a mai jogszabályi környezetben lehetetlen. Azt sem tudod, milyen szabályozók lesznek egy hét, egy hónap, egy-tíz év múlva.
Mennyi lesz a villamos energia ára 1-3-5-10 év múlva? Ez a napelem 20 évig termelni fog, mindenféle ráfordítás nélkül.
Egyben biztos vagyok, hogy amit saját magamnak megtermelek, az mindig az enyém lesz. Tehát előbb - utóbb megtérül.
39 éve vállalkozó vagyok, éppen volt egy adag pénzem, lecserélhettem volna a 16 éves autómat, de az csak veszít az értékéből.
Azt is olvastam egy ingatlan honlapon, hogy a rezsiválság miatt most egy jól szigetelt ház napelemmel 25 -30 %-al többet ér.
A régi Kádárkockák értéke pedig a béka feneke alatt van.
Tehát én ezt egy jó befektetésnek szánom, és nem számolgatok megtérülést, naponta változó tényezőkkel. LEHETETLEN !!!
A feleségem megkérdezte, hogy mi van akkor, ha kitör a világháború? Akkor pedig úgyis megdöglünk, ha van napelem, ha nincs! Már tartós tejet se vegyek?
Az éves szaldó lehet, még fél év, akkor azért nagyon nem mindegy az átvételi ár.
Továbbra is tartom, nem kell katasztrófának lennie a bruttó elszámolásnak, de tartok tőle, hogy nem lesz túl fényes. Azt remélhetőleg nem lépik meg, hogy viccáron (~5 Ft/kWh) veszik meg a betáplálást, kivetik rá a ~25 Ft/kWh rhd-t, a vételt meg kapod újabb rhd-val, esetleg x kWh fölött lakossági piaci áron. Ebből a dupla rhd benne van a jelenlegi szabályozásban (pontosabban fél éve így volt, azóta nem néztem), ha marad és nem lesz sokkal magasabb az áramért kapott ár, kb. minden nap veszteséges lenne.
Az elszámolás a mai törvényi háttér szerint éves szaldó 10 évig, de tudjuk, hogy ez bármikor változhat.
A tarifa egyenlőre nem ismert.
A rezsicsökkentésnek nincs köze a napelemhez, azt a kormány adja, vagy elveszi.
Viszont számításaim szerint nem lesz mit csökkenteni, mert ezentúl nem veszünk energiát a hálózatból, mert többet termelünk a fogyasztásunknál.
Mind a villany, mind a fűtés ingyen lesz. ( a jelenlegi szabályozók szerint. )
Pár nap és az OPUS TITÁSZ beprogramozza a mérőórát, és onnantól betáplálunk a hálózatba, így még a nyáron lesz annyi túltermelésünk, hogy a téli fűtést bőven fedezi. Ezért lett 15KW-os a rendszer.
Az utcánkban 48 házból még csak 5 házon van napelem, így valószínűleg nem lesznek inverter leállások.
325 nap várakozás után végre felkerült a tetőnkre a 34 db 410W-os napcella, valamint felszerelésre került a Sungrow 15 KW-os inverter. A rendszer működik, tegnap este, mikor már nem is érte a nap még 2,6 KW-ot termelt. Még 2db cellával lesz kibővítve, aminek a felfogó sín már fel is lett szerelve. Így 14,76KW lesz a rendszer összteljesítménye.
Az inverterről pedig kiderült, hogy 2db saját hűtőventillátorral van felszerelve, így automatikusan szabályozza önmagát.
Miután az új mérőórát még tavaly felszerelte az OPUS TITÁSZ, így már csak pár nap, és be is programozzák, hogy rátermeljen a hálózatra.
Nem túl gyors az EON Solar, de így is nagy a bódottá. Nehéz várakozás volt.
Csatoltam volna fotókat, de a rendszer nem engedi, azt írja, hogy tegyem föl az indafotóra, azt pedig nem ismerem.
Ahogy én tudom ugyanúgy mint a több100wattos paneleknél, csak többet kell összekapcsolni (ahány cserép annyi csatlakozás) de ha jó a csati akkor nem lesz azzal gond. Sőt ezek a csatlakozások jobb körülmények között vannak mert ezek biztos nem kapnak vizet hisz a cserép alatt vannak. Ha valami gond lesz akkor viszont a hibakeresés...mint a karácsonyfán.
Fronius solar.web rendben van? (volt, hogy vagy 2 hétig kehes volt)
Szerintem nálam van valami, 3 napja volt áramszünet, azóta szerinte 0 az aktuális termelés és persze a napi is, de az inverter mutatja, hogy termel, és a solar.web is annyiban képben van, hogy látja, mikor van kikapcsolva az inverter (este) és mikor működik. Úgyhogy nagyon nem értem, mert ezek szerint az inverter működik, a wifi kapcsolat él, termelési eredmény meg nincs.
Valószínűleg azt, hogy te az elosztói alapdíjról beszélsz (153 Ft*12 hónap), akik meg a rendszerhasználati díjat anyázzák, ők azért teszik mert az nettó 16,4-ről 23,4-re ugrott kilowattonként tavaly (ezzel párhuzamosan pedig a 13 forintos energiaár a világgal szembemenően lement kevesebb mint a felére 5,25 Ft-ra), így akinek -helytelenül- túltermelése van, az 13 helyett már csak 5,25-öt kap érte kWh-ként, mert a kormány bűvészkedik a számokkal és amit beletoltak a rendszerhasználatiba azt az enegia árából csalták oda, így következményképp a rendszerhasználati díj megemelése miatt kap feleannyit sem a fölös áramáért.
Nemrég kaptam meg az éves elszámolást. Most is a szokásos 1836.- Ft rendszerhasználati díj szerepel rajta, mint már évek óta. Nem is értettem, mit rugóznak sokan a rendszerhasználati díjon. :-( Úgy látszik, oka van.
He he én is kaptam 8700 ft havi számlát rendszer használati díj címén ,úgy ,hogy mindig betermelő voltam . Utána jártam,törölték , de a dolog beszédes, hiszen az soha nem fordult elő ,hogy a hasznomra tévedtek, csak a káromra többször is !
A háztartási méretű (HMKE) naperőművek beépített teljesítőképessége
közel 86 MW-tal 1788 MW-ra emelkedett egy hónap alatt április 30-ig.
Áprilisban 8646 ÚJ NAPELEMES HMKE kezdett termelni.
Amivel összesen már 201 894 működött a hónap végén.
Ezzel a 200 0000 darabos mérfőldkövet is átlépve.
Már nem sok kell Nemzeti Energiastratégia 2030-ra kitűzött céljához hogy Legalább 200 000 háztartás rendelkezzen tetőre szerelt napelemes erőművel.
Nagyjából 25 000 kell még hozzá. Mivel ~13% a HMKE-k között a "vállalati" célú.
----
Az eddig telepített napelemes HMKE-k átlagos rendszermérete már közel 9 kW (8,86 kW) volt. A 2020-ban tervként meghirdetett 4 kW-os átlaghoz képest immár ~2,5X akkora az átlag méret.
Mivel az átlagos rendszerméret folyamatosan növekszik. A legutóbbi hónapban már 10 kW (9,95 kW) volt.
***************
Az 50 kW feletti engedélyköteles és nem engedélyköteles fotovoltaikus erőművek
beépített teljesítőképessége még a HMKE-kénél is nagyobbat bővült.
A kapacitás egy hónap alatt 106 MW-tal több mint 2975 MW-ra nőtt április végéig.
Az ápriliban létesült 45 új napelempark átlagos teljesítménye már megközelítőleg 2,4 MW volt.
***************
Van esély rá, hogy már akár 2023 végére teljesüljön a 2030-as 6 500 MW naperőmű cél is.
Az 5kWp rendszernél 10 Celsius hőmérséklet csökkentés kb. 200W teljesítmény emelkedést jelentene. De 25 m2 ilyen egyenletes átszellőztetéséhez is kell energia. 100-150 W biztosan.
Miután megszáradt a felület , nem láttam rajta semmi lerakódást . A mikroszállal ha folyamatosan lehúzod a vizet , akkor nincs szemmel látható vízkövesedési " csík " .
A napokban jól látszott a szél hatása. Egy felmelegedett sík felülettől elég sok hőt el tud vinni. A panel alatt pont nem hevül annyira a cserép mint a szabadon állók.
A nagy felület miatt a rendes átszellőztetése a panel és a cserép közti résznek fizikailag igen nehéz volna. A nedvesség és a kosz még további nehezítés.
Nálam hidegebb , de napsütéses időben a 3,04kWp-n van amikor hosszabb ideig 3200 Watt felett termel . Szerintem a hidegebb időszakokra kellene inkább odafigyelni , hogy olyankor legyen maximális a termelés , így a megtermelt energia nagyobb részét tudod olyankor elhasználni helyben . Nyáron nem hinném , hogy ha kint 25°C felett van a hőmérséklet , akkor tudnád optimalizálni a termelést. Esetleg egy klíma által lehűtött levegővel .:-)
Nálam ma telik le délben az első év , amikor termel a rendszer és nagyon meg vagyok elégedve az eredménnyel . Idáig termelt ( déli 12:00-kor volt üzembe helyezve ) 3978 kWh-t , ami 1kWp-re 1308,55 kWh termelést jelent . A helyben fogyasztás a megtermelt energia 34,2 % -át teszi ki . Ez alatt az egy év alatt 3-szor takarítottam a felületet , mert irtó sok por volt rajta . :-(
Nálunk olyan 5-6 cm magas a cseréptől. Így durva szél nem tud alá kapni, de gondolom szellőzni valamennyire tud a kéményhatás miatt. Nincs teljesen lefedve vele a tető, egyszer megmérem hátulról a cserép hőmérsékletét egy forró napon.
Nem a szokásos 40x40-es alu profillal kell szerelni, hanem az emelt 100 magassal és nem folyamatosan, hanem csak a széleken megfogva. Így van alatta kb 100-120mm légrés, ami a kéményhatás miatt alulról hűt.
Napelem: mivel új nálam a dolog, meglepően sokat változik a termelés a melegedéstől. A 4,8 kW névleges csak hűvösben van meg. Amikor felmelegszik dél körül, már csak szűk 4 kW jön le full napfényben is. Ha fújni kezd a szél, máris nő a lejövő power. Ezt tudva, kicsit túl-napelemeztem volna. Avval a 20%-al amennyit esik ha nagyon meleg.
A lábak tényleg gyorsan lepusztultak. Mióta a vastag gumi alatta van jól bírják. A vízfogyasztás tényleg sok, de hozzáértő háziasszonyok szerint kell is a minőségi "munkához". Csak a hardware az én dolgom vele......
Kapni lehet pótlábat, de nálunk pár évet bírnak. És nekem nem a fogyasztás a fő bajom (bár a víz nem "ingyen" van, és abból is rengeteget használ), hanem az 500-as centrifuga. Albérletbe egy occó akármit vettünk, az albérlő szerint szinte szárazon kerül elő a vastag ruha is. Ebből meg...
Nekem még volt felültöltős Hajdú félautomatám. Vettem hozzá olyan gumipapucsot, amiket egy gumiszalag kötött össze, de még ígyis elugrált a helyéről. Nemrég ment tönkre a W 1614 MIELE gépem, az még 1600-as fordulaton is csak fütyült, mint amikor a repülőgép felszáll.
Ezért módosították a "futóművét". Minden kerék rugózott lett. Így a gép ugrálhat, de a környezetre nem adta át. Nekem még egy ilyen gép dolgozik ma is! Alkatrészt kapni hozzá. Semmi kompóter meg okosság. Többet fogyaszt mint egy mai nylon és LED csillogású masina, de a napelem besegít.
Egyébként kapni ezekhez egy vastag, kb 1,5 cm-es préselt gumi lapot alá. Így teljesen megszelidül, a kerék is sokkal tovább tart. Ma is szolgál, bő 40 éve! A német mérnökök nagyon kitalálták azt az AEG Lavamat-ot!
Emlékszem amikor centrifugáltak. Az egész ház zengett mivel a hajdú addig pattogott míg a cső fogta vissza. Ráncigálta az egész falon kívüli csőrendszert, a bilincsek nyilván fellazultak és minden csörömpölt.
Utána az első nyugati noname mosógépnél ott ámuldoztunk hogy az hogy marad egy helyben :-)
A mosógép energiafelhasználási költségében a legnagyobb tétel a víz felfűtése. Ne feledjük, voltak tanyák, helyek, ahol max 6A fő kismegszakító volt, de melegvíz meg előállítható volt sokmindennel.
Illetve nem kellett, hogy ilyen kis áramerősség legyen, ha volt más forrásból más módon melegvíz.