Keresés

Részletes keresés

Ermak Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17376

Igen, csak sokkal vonzóbb egy ilyen önjelölt mászóguru dumája (és izomzata), mint akármilyen szövetség akármilyen profin megírt figyelmeztetése.

Előzmény: tyler-durden (17375)
tyler-durden Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17375

én sem hiszem, hogy el tudnák meszelni a csávót a jelenlegi szabályok alapján. Nem is drukkolok, hogy így legyen. Ugyanakkor megérné elgondolkodni, hogy ha már ilyen ütemben népszerűsödik a sport, hogy a szerencsétlenek figyelmét felhívják valamilyen módon, hogy reálisan értékeljék a kockáaztokat és h hova, milyen feltételekkel csatlakoznak. Ezt megtehetné a szövetség is, vagy az olyan túraszervezők, akik hivatalosan is vezetők. Ez az ő érdekük is lenne. Persze jogszabályok is születhetnének ez alapján, amelyek tisztázzák a felelősségeket. 

Előzmény: Butch Cassidy (17373)
Ermak Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17374

Én meg simán el tudom képzelni, hogy per lesz, és az nagy mértékben a "foglalkozás körében" kifejezés szűkebb vagy tágabb értelmezése körül fog forogni.

Időbe telik, de össze lehet szedni, hány túrát vezetett, abból nagyjából mennyi bevétele ("üzemanyagköltség"), és abból mennyi haszna volt. Adhatok el dolgokat a vaterán - bizonyos értékhatár fölött adóköteles tevékenységnek számít. Lakás bérbeadásánál is van hasonló határ. Az "adóköteles" = "üzletszerű" = "foglalkozás körében" nem nagy logikai ugrás.

 

Hozzáteszem, hogy nem vagyok jogász, de a munkám elég nagy részben jogszabályok értelmezéséről szól.

Előzmény: bouquetk (17371)
Butch Cassidy Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17373

Ebből itthon aligha lesz per, precedens meg pláne, mert olyan a magyar jogban nincs.

 

Talán furcsa, de nem is nagyon drukkolok neki, mert bár ez a csávó megérdemelné, hogy elpicsázzák valamilyen címen, ugyanakkor semmi olyat nem tett, amit én nem szoktam, én meg zokon venném, ha egyszer a felelősségemet firtatnák bármi okból. Ami különbség van, az jogilag nem releváns (az, hogy én tényleg csak ismerősi körben szervezek túrákat és akkor sem tartom magam vezetőnek, csak kitalálom a programot és felkészülök a részletekből, ha kell, én mondom meg, hogy mit és hogyan csináljunk, de alapvetően mindenki egyenlő és a saját tudására van bízva). Volt már olyan, hogy a Glocknerre menet egy kötélbe kerültem valakivel, akivel sosem találkoztam előtte. Nem érzem, hogy ez nagyon más lenne, mint az ominózus eset.

Előzmény: Ermak (17370)
bouquetk Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17372

Van nálunk egy több éves OKJ-s képzés,  valami sport oktatói vagy hasonló, ez sokaknak megvan. Amikor pár éve MAHOE-s barátaimmal másztam a Tátrában ezért kellet folyton V-ösöket mászni, mert ez is feltétel volt.

 

Ami nagyon keveseknek van az az UIAGM képesítés, úgy tudom ez a legtöbb, amit el lehet érni. Igen kemény feltételek több év stb.

 

Számomra az is nagy kérdés, hogy van-e értelme a hegyivezetőnek úgy általában. Hiába van valakinek a legmagasabb képesítése, ha nincs helyismerete. Egy helyi, aki már több százszor  volt ott, minden követ ismer, ő tényleg tud vezetni. Ma az irodák, ha kérem, bármelyik hegyre "elvezetnek", úgy hogy jó esetben talán már egyszer voltak ott. 

Előzmény: akárkibárki (17364)
bouquetk Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17371

Magyarországon büntető ügy biztos nem lesz. Nincs olyan tényállás aminek megfelelne. Pár ember összeszerveződött a facén és kiment együtt. Mindenki saját felelősségére volt. A halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés nem áll meg. Még ott sem volt ügy, ahol "hivatalos" vezető vitte a csapatot pl. Ikaland esetében. 

Az erkölcs nem jogi kategória.

Előzmény: Ermak (17370)
Ermak Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17370

Épp ez lesz az érdekes a perben (ha lesz - remélem, lesz), hogy hasonló eseteket más-más módon ítél meg a német, a svájci vagy az osztrák bíróság. A magyar bíróság meg nem a külföldi példák alapján fog eljárni, hanem a magyar törvények alapján hoz ítéletet, ami így precedens értékű lesz.

Előzmény: badile (17367)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.06 -1 0 17369

Egy újabb Matyi.Elég furcsa,hogy meg sem nézte a társát,csak vágott...

 

https://www.mozgasvilag.hu/hegymaszas/hirek/hegymaszodrama-a-matterhornon-levagta-tarsat-a-kotelrol

badile Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17368

Újabb magyar áldozat, ezúttal Mont Blanc, Gouter-kuloár :(

https://www.facebook.com/groups/hohatar/permalink/646734995534227/

badile Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17367

Szerintem itt nem is azon van a hangsúly, hogy ki vihet vagy nem vihet túrát, hanem hogy felelősségre vonható-e szervezőként/vezetőként, ha gáz van. A lentebbi német források, amiket asszem épp te linkeltél, egyértelműen kimondják, hogy igen.

Előzmény: Ermak (17365)
Butch Cassidy Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17366

"miközben saját vezetőségük tagjai is rendszeresen vezetnek alpesi mászásokat elfogadott képesítés nélkül"

 

Hehe. :) Bár én megértem őket, mert szerintem sincs közvetlen kapcsolat a képzés és a tudás között. Csak akárhogy nézem, ez az eset megfoghatatlan marad, semmi olyan előzménybe (hiányosságba) nem lehet belekapaszkodni, ami máshol nem szokott előfordulni.

Előzmény: bouquetk (17363)
Ermak Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17365

Elsőre lehet, hogy úgy tűnik, szerintem viszont korrekt közlemény, többet és mást nehéz lett volna mondani.

 

1. A konkrét ügyről ex katedra mit mondjanak többet, amíg nincs a kezükben pl. a svájci rendőrség részletes jegyzőkönyve? (Valamint utalnak rá, hogy pl. a bíróságon mondanak majd ennél többet is.)

2. Leírják, hogy magyar jogi szabályozás nincs – már csak ezért sem tudnak többet mondani vagy tenni.

3. Leírják a szakmai álláspontjukat – ez a kulcsmondat az egészben: „szakmailag legtapasztaltabbnak mondható személy, minden esetben szakmai és erkölcsi felelősséggel tartozik”

 

 

Érdekes egyébként a hozzáállásbeli különbség az osztrák szabályok és a fenti álláspont között – amit persze magyaráz az, hogy Magyarországon kezelni kell valahogy ezeket a facebookos túrákat.

 

Szerintük lényegében „pénzmozgástól függetlenül” MINDEN meghirdetett túra szervezett túra, kint inkább úgy közelítik meg, hogy mi az, ami nem tartozik a (hegyivezető által) vezetett túra kategóriájába, példák alább.

 

Tirol: egyesületek vihetnek túrákat, ha a vezető a költségein felüli térítést nem kap.

„(3) In- und ausländische alpine Vereine dürfen Bergsportführertätigkeiten ausüben, wenn

b) weder den Mitgliedern, die diese Tätigkeiten ausüben, noch dem betreffenden Verein ein den Aufwand übersteigendes Entgelt zukommt.”

 

Vorarlberg: családi és baráti körben, mindennemű térítés nélkül OK (egyesületeknél meg Tirolhoz hasonló a szabály).

„(2) Dieses Gesetz gilt nicht für

a) das Führen, Begleiten und Unterrichten, wie es gelegentlich üblicherweise ohne jede Art von Entgelt im Familien- und Freundeskreis erfolgt,”

Előzmény: Butch Cassidy (17362)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17364

Tényleg az ő tagjai is visznek túrázókat képesítés nélkül?Mert ha igen,akkor az elég nagy gáz.

Előzmény: bouquetk (17363)
bouquetk Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17363

Itt egy karakteresebb vélemény:

 

http://pokmajom.tumblr.com/

Előzmény: Butch Cassidy (17362)
Butch Cassidy Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17362

Te is úgy érzed, hogy ezzel nem mondtak semmit?

Előzmény: bouquetk (17361)
bouquetk Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17361

Ezt aztán teljesen felesleges volt kiadni.

Előzmény: akárkibárki (17358)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17360

Legalább le tudnak menteni,ha valami gond lesz...:)

Előzmény: Butch Cassidy (17355)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17359

Talán nem kapok hegyibetegséget sem.De majd az origon minden megyecsúcsot külön elmesélek és nem fogom kifelejteni a szélsőséges időjárást és a küzdelmemet az elemekkel(és itt nem a lemerült elemekre gondolok).Egy igazi hős leszek,na!:)

Előzmény: beetee (17354)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.06 0 0 17358

Ez most végül is azt jelenti,hogy nem lehet mit tenni?:

 

http://mhssz.hu/kozlemeny/

Bántott Csirke Creative Commons License 2017.09.05 0 0 17357
Előzmény: akárkibárki (17353)
Ermak Creative Commons License 2017.09.05 0 0 17356

FB-ről:

 

Előzmény: Butch Cassidy (17355)
Butch Cassidy Creative Commons License 2017.09.05 -1 0 17355

Majd egy tucat földmérő kísér, mert mondjuk Csongrádban ez közel sem evidens.

Előzmény: akárkibárki (17353)
beetee Creative Commons License 2017.09.05 0 0 17354

Nem vagy szédülős, ugye? ;)

Előzmény: akárkibárki (17353)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.05 -1 0 17353

Szerintem is.Gyorsan  kitalálok én is valami hülyeséget és majd bekerülök vele a tévébe és írni is fognak rólam.Mondjuk az összes megye legmagasabb pontjára felmászok...:)

Előzmény: Butch Cassidy (17352)
Butch Cassidy Creative Commons License 2017.09.05 0 0 17352

Egy igazi hős, a kurva életbe egy igazi hős!

Előzmény: akárkibárki (17348)
badile Creative Commons License 2017.09.04 0 1 17351

Azok a fránya mondvacsinált legek... Kellő anyagi forrással ebből a fórumból bárki végigtolná néhány hónap alatt.

Előzmény: akárkibárki (17348)
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.04 0 1 17350

Adam Ondra megnyitotta a világ legnehezebb sportmászó útját!
A cseh szupermászó szintet lépett. Sikerült kimásznia régi projektjét, a Project Hardot Norvégiában. Az út nehézsége 9c (5.15d), ami az első ilyen nehézségű mászóút a világon. 
A 45 méter hosszú út a norvégiai Flatanger mellett található Hanshallaren gránitbarlang tetején vezet. Ondra már évek óta dolgozott rajta. 2013-ban nyitotta a 9b nehézségű Move utat, melyet idén júliusban fejlesztett tovább, így született a Move Hard (9b). Az idei nyáron öt hetet töltött a barlangban, de otthoni edzéseit is az új út követelményeihez igazította.

 

akárkibárki Creative Commons License 2017.09.04 0 0 17349

Hóhatár-a hegyek szerelmeseinek facebook oldala:

 

Ismét magyarok kerültek bajba a hegyen. Ezúttal szerencsés kimenetelű volt az a mentés, melyben két honfitársunkat hoztak le a Dolomitok népszerű háromezrese, a Tofana di Rozes csúcsáról. A 34 és 39 éves túrázóval 14:00 óra körül egy csoport találkozott, a Tre Dita mellett, nem messze a Lipella-ferrata kiszállásától. A magyarok az egyértelműen romló időjárás (az előrejelzés szerint komoly hóvihar volt várható) ellenére a csúcs felé tartottak. A hegyimentőket 19:20-kor azután riasztották, hogy a Giussani menedékházba érkezve beszámoltak a magyarokkal való találkozásról. Ők gyalogosan indultak a csúcsra. Valahogyan sikerült kapcsolatba lépniük a két mászóval, akiknek azt mondták, maradjanak, ahol vannak. Ez 3200 méteren volt, nem messze a csúcskereszttől. A mentőcsapat a 20 cm-es friss hó és tomboló szél ellenére sikeresen elérte a két didergő túrázót, majd lekísérték őket a Giussaniba, ahonnan éjfélkor terepjáróval vitték őket kórházba. 
A tanulságot mindenki vonja le maga.

akárkibárki Creative Commons License 2017.09.04 0 0 17348
akárkibárki Creative Commons License 2017.09.04 0 0 17347

Én meg még életemben nem síeltem...:)

Előzmény: Ermak (17346)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!