Keresés

Részletes keresés

W.L. Creative Commons License 2014.11.12 0 0 2297

Apropo, ugye mar otthon?

Milyen lett az ut osszmerlege - lesz meg kovetkezo is?

Asszem ti meg nem voltatok se Szumatran, se Nusa Tenggaraban, de szerintem neked spec a javai nemzeti parkok is nyujthatnanak egyet s mast... En spec a vilag legritkabb nagytestu emlosfajaval is farkasszemt nezhettem par meterrol. ;-)

Előzmény: László2. (2295)
W.L. Creative Commons License 2014.11.12 0 0 2296

Szerintem Tigaborek pont azok miatt a strandok miatt mennek Keire.

Egyebkent pedig lehet ott is sznorkelezni, csak meg kell talalni ra a jo helyeket - kozvetlenul a Coaster elott sem rossz, csak ugye ki kell uszni jo messzire a sekely, homokos feneken tulra.

Nagyon jo tobb kis lakatlan szigetre ellatogato berelt hajos kirandulasokat is lehet tenni. Illetve motorral bejarni a fo szigeteket.

Teljesen mas mint Banda, de szerintem jol kiegeszitik egymast.

 

Raja Ampaton is jo az ido ekkor elvileg, de ugye ott a Keien fizetett ar ketszeteseert  meg fele olyan jo szallast sem kapni - van akiknek ez is szamit.

 

Sajna egy utba minden ugysem fer bele, legyen miert visstaterni is. ;-)

Előzmény: László2. (2295)
László2. Creative Commons License 2014.11.12 0 0 2295

Szia Tigabor,

Ha snorkeleztek, akkor ne görcsöljetek Kei-el, vagy maradjatok Bandán (illetve a szigetcsoport közeli szigetein), esetleg fontoljátok meg Raja Ampatot (bár annak utána kéne nézni, hogy a szezon ott ok e).

Ha nem snorkeleztek, akkor azt fontoljátok meg, hogy vesztek egy alapfelszerelést, magatokkal viszitek, és elkezdtek snorkelezni, ami ezen a környéken meseszép!

A Pelni menetrendet nem csekkoltam, de kéthetente jár(t) a Tidar (mi tavasszal voltunk), ami jobb a Kelimutunál (másik hajó ebbe a térségbe), és Bandáról megy tovább Kei felé. Ergo, ha hajóval mentek tovább 2 hetet kell várni a következő Tidar-ra. (Ha az indulást Ambonról kiböngészted, akkor nyilván látod a lehetőségeket és a kombinációkat a Kelimutu-val). Sokakkal találkoztunk akik igy tettek (két hét Bandán), és ha snorkeleztek, nem fogjátok magatokat unni, tuti. Mi csak 5 napot maradtunk ugyan Bandán, mert a Tidarral visszamentünk Ambonba, ahonnan Raja Ampatra (Sorong) repültünk, ami még jobb (ha nem a legjobb..) snorkelező hely.

Ha nem akartok Bandán tovább maradni 5 napnál a Tidarral visszamehettek Ambonba és onnan repülhettek Kei-re.

Mi egyébként Lariamot szoktunk szedni - tudom WL is ezt preferálja - és soha semmi problémánk nem volt vele 14 év alatt (persze mindig csak a trópuso töltött hónapra..). Tudom hogy nem mindenki van igy vele, az egyéni érzékenységek különbözőek. Az elsőt egy héttel az utazás elött kell beszedni, akkor pár napon belül kiderül okoz e rémálmot, depressziót, ha igen még áttérhettek a Malarone-ra, melyet naponta kell szedni, jóval drágább, és állitólag kevesebb a mellékhatása. 

Kei-en még nem voltunk, tudom Pó Apó isteniti a helyet, mert gyönyörü pálmás strandok fehér homok, meg minden ami prospektusba való, de az ilyen minket csak 1-2 napig szokott lekötni, azután mehetnékünk támad. Én csak azóta bírom ki hosszabb ideig a tengerparton, mióta snorkelezünk. Kei-en pedig nemigen lehet.. De persze ez a tengerparti dolog is nyilván egyénfüggő :-)

Előzmény: Tigabor (2293)
W.L. Creative Commons License 2014.11.12 0 0 2294

A kikoto a varos kozpontjaban van, a repter az obol tuloldalan.

Taxi 150-200.000 Rp. Vannak minibuszok sot neha kimondott repteri busz is, de azok nem visznek vegig a kikotoig.

 

Bandarol Keire kiszamithatoan csak Pelni megy, meg neha 1-1 ocska Perintis kotott menetrend nelkul. Ha a repulo jar, Ambonon at repulhettek is. Ezeknek rogton Bandara erkezeskor jarjatok utana, mert ha nincs 1 het mulva hajo Kei fele, es a repcsi is bizonytalan, akkir siman ottragadhattok 2-4 hetre is!

Ehelyett erdemesebb lehet visszahajozni Ambonba es onnan repulni Keire.

 

Ambon latnivaloi a honlapomon. Egy egesz es egy felnapos kocsiberlessel bejarhatok rohanosan. Ha tobb idotok marad ott, ugorjatok at par napra Saparuara.

 

Ja, kartya plusz nemi kp, de a kartyarol vegyetek fel eleget a jakartai repteren es Ambonban.

 

Szerintem errefele hosszabb tartozkodasra erdemes szedni a tablettakat. Nem olyan nagy a kockazat month Papuan, de akkor sem lenne jo ezzel elszurni a nyaralast.

 

Bandan olyan kicsik a falvak, hogy a szallaskinalat siman felmerheto helyben.

Keien tengerparti kategoriaban egyertelmuen a Coaster a legjobb, csak kapjatok szobat.

Ambonban szeles a valasztek, fokent kozepkategoriaban.

 

Előzmény: Tigabor (2293)
Tigabor Creative Commons License 2014.11.12 0 0 2293

Sziasztok! Szia WL! :-)

 

Kicsit sajnálom, hogy nem előbb jön Pó Apó könyve, mert biztos hasznos lenne nekünk...

 

...mert ugye december 5-én indulunk mi is, cél Maluku és térsége. December 28-ig maradunk.

 

Kicsit el vagyunk havazva a melóval, úgyhogy túl nagy tervezést sajnos nem tudtam beiktatni, nagyon sokat olvastam a témában, de vannak kérdéses részek.

 

Szóval december 5-én indulunk és érkezünk december 6-án KL-be 17:00 körül. Innen 22:15-kor indulunk tovább Jakartába ahova 23:20-kor érkezünk. Találtunk egy gépet 1:30-kor Ambonba amire meg is vesszük a jegyet. Valamikor reggel ér majd oda.

 

Egy ideje nézegetjük a Pelni menetrendjét és jó vagy nem jó hír, de a holnap eszerint lesz egy hajó ami ekkor indul 07-12-2014 | 18:00 és érkezik 08-12-2014 | 02:00. Ezt szeretnénk elérni és akkor talán el is jutnánk az első célunkig.

 

Bandán 1 hetet vagyis annyit maradnánk amíg valahogy át nem tudunk jutni Kei-re. Majd Kei-ről szintén 1 hét után visszarepülnénk Ambonba ahol eltöltenénk annyi időt míg véget nem ér a pihenés és el kell kezdenünk visszarepülni KL-ig.

 

Kérdések:

- amboni reptérről miként jutunk ki a kikötőig? Messze van? Gondolom valami taxi féleség

- Bandáról hogyan tudunk továbbmenni Kei-re? Ugyan úgy Pelnivel? Vajon 1 hét Bandázás után át tudunk menni Kei-re?

- miután Kei-ről visszamegyünk Ambonba, elég sok mindent szeretnénk megnézni, de kérdés, hogy mik a fontosak és hogyan tudunk eljutni?

- pénzt kártyán vigyünk vagy kp? Ha jól emlékszem kártya volt a preferált és némi kp.

- lehet lekéstünk a malária gyógyszerrel, de kell, érdemes, van még értelme szedni? melyiket? olvastam több fajtát, de inkább WL véleménye érdekelne :-)

- esetleg preferált szállások?

 

Megvettem WL phrasebookját is, próbálom majd elsajátítani az alapokat.

 

Voltunk már Ázsiában, nagyjából gyakorlottak vagyunk, de ettől egy kicsit most darázom, hogy nem vagyunk túlságosan felkészülve :-)

 

Köszi mindenkinek a válaszokat!

pó_apó Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2292

 

Ezer elnézést!! De mivel valószínűleg csak decemberre lesz a boltokban, nem akartam idő előtt pánikot kelteni :-)

De ha már, köszönöm a leírtakat, és akkor itt a borító, ami persze a honlapomon olvashatóbb szöveggel van kiegészítve.

Előzmény: COOP (2291)
COOP Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2291

mert már annyit szekáltuk egy új könyvért! De valóban alig várjuk a Pó Apó könyvét!

Előzmény: W.L. (2287)
pannn Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2290

Köszi. Gondoltam hogy lesz átfedés az én bucket list-el, egyedül Vanuatu és Kiribati nincs a listámon de csak azért mert ezekről szinte semmit nem tudok.

Előzmény: W.L. (2289)
W.L. Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2289

Szigoruan csak ABC sorrendben:

Egyiptom, Eritrea, Gruzia, Indonezia, Iran, Japan, Nepal, Papua Uj-Guinea, Uj-Zeland, Vanuatu

 

Ha igazi orszag lenne, talan Tajvan is rajta lenne.

 

Amerikabol a legeselyesebb befutok alighanem Mexiko, Bolivia es Peru.

Ovilagi befutok Laosz es Kiribati.

De hat ugye Top Ten csak 10 lehet! ;-)

 

Par tovabbi listam (frissitendo!):

 

http://members.virtualtourist.com/m/2e789/

 

Előzmény: pannn (2288)
pannn Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2288

Nagyon kíváncsi lennék a top ten listád fennmaradó 8 tagjára, már csak a jövőre nézve is.

Előzmény: W.L. (2270)
W.L. Creative Commons License 2014.11.08 0 0 2287

Új Pó Apó könyv Indonéziáról!

 

Az egyik török topikbol kellett megtudnom, hogy december elejen vegre megjelenik a nepszeru szerzo Papuarol es Malukurol szolo utleirasa.

 

Honlapjan mar ott a cimlap es egy kiseroszoveg, es a borito kepere kattintva meg a bevezeto par oldal (?) is olvashato mar:

 

http://www.poapo.hu

 

 

W.L. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2286

Ja, es a Sorong-Makassar megvetele meg valoban varhat.

Az pl most csak 1.1 millio lenne jovo pentekre az Expressairrel.

Előzmény: buteo1 (2283)
W.L. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2284

Hely szinte biztos lesz, de hogy mennyiert, az annak fuggvenye, hogy mennyire toltodnek a jaratok. Vagyis lutri.

Surabaya-Sorong emlekeim szerint legolcsobban 1.5-1.7 milla szokott lenni. A Lionnal mar most is 1.750.000. Azzal sporolhatnatok 2 fore 4-500ezret, es latnatok Manado repteret is, meg a levegobol tobbet Raja Ampatbol, viszont kaja nuku.

 

Egy hettel elobbre (nov 10) most mindket cegnel dragabb, nem olcsobb a jegy, tehat a tendencia a mostani megvetelre mutat inkabb. Valassz a 2 ceg kozul!.

Előzmény: buteo1 (2283)
buteo1 Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2283

Repjegyárakkal kapcsolatban kérnék tanácsot.

Jelenleg, ill. már elég régóta a Sriwijaya jegyárai Surabaya-Sorong vonalon (nov. 17-re) kb. 2 millió IDR, Sorong-Makassar vonalon (dec. 5-re) kb. 1,4 millió IDR.

A helyszínen közvetlenül repülés előtt meg tudom venni olcsóbban? Vagy vegyem meg inkább előre, hogy biztos legyen hely?

László2. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2280

Most már csak holnapra kéne valami ütõs program zárásként, bár lehet, hogy Damita még visszatér reggel valami ajánlattal. Legalább is mintha kilátásba helyezett volna ilyesmit..:-)

Előzmény: W.L. (2277)
László2. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2279

László2. 24 órája   2263

"Végül holnapra Bori utánra Batutumangát és környékét tervezzük bemoval és sok gyaloglással, lehetõség szerint elsõsorban a természeti szépségekben szeretnénk gyönyörködni a sok sír után és minden kiséret nélkül."

Boluig bemo fejenként 4000, ott Bori felé a kijang az istennek sem akart megtelni, igy kialkudtunk 2 ojeket fejenként 15ezerért, mely a kapuig vitt. Az egyik drága ember felajánlotta, hogy potom 50k-ért megmutatja a baby tree-t, amin persze jót kacagtunk, hogy mekkora humorérzeke van..

Innen azután végig gyalog mentünk Batutumongáig, illetve félutig Tikaláig, de ott már olyan szinten esett az esõ, hogy chartereztünk egy kocsit 50ezerért hazáig.

Előzmény: W.L. (2277)
pannn Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2278

László2, W.L., Köszönöm.

W.L. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2277

Akkor megsem bereltetek kocsit?

Mert csak Boriig fizetni erte eleg pazarlas, Batutumonggabol vissza is biztos akad valami sajat jarmu nelkul is.

Gondolom szamodra nem ujsag, hogy fotozasra inkabb az esos evszak vege, a szaraz kezdete a legjobb. Akkor minden ude zold es a levego is a legtisztabb.

 

A badogtetok szerte Kelet-Indoneziaban nepszeruek.

Ugye valos falvakrol van szo, azokhoz hozzatartoznak.

Ahol nincsenek azok a turistaknak "autentikusan" megorzott falvak, mint Kete Kesu es Palawa.

En inkabb az elo falvakat komalom, badoggal is, es oldalrol-elolrol fotozva engem nem zavartak tulzottan.

Egyebkent anno jopar eve Mamasa korul volt meg sok badogtetomentes falu.

Előzmény: László2. (2276)
László2. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2276

Köszi, már Batutumangában vagyunk közben, ahová Boriból sétáltunk fel. A gyerekfát tényleg nem nagy kaland megtalálni, ki is van irva az objektum végén, hogy 15m. Más hasonló méretü fa nem is nagyon van a környéken. Borit nem bántuk meg, bár akár ki is hagyható a belépôs hely, ha valaki felsétál Batutumanga felé, több megalitos sírt lát, természetesebb környezetben. Száraz évszakban tényleg a legrosszabb idejönni, a rizsföldek kiszáradva, sokat ront a látványon. Bár talán nem annyit mint az iszonyú ronda metáltetôk mindenfelé. Amelyik piros még hagyján, de mindenütt van fényesen csillogó és rozsdás, hogy nehogy véletlenül egy normális fotót lehessen csinálni.

Előzmény: W.L. (2275)
W.L. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2275

Ha pedig meg netnel csiplek el, akkor megjegyzem, hogy Boriban a babasirokat rejto fa a fo megalitcsoport mogott levo kis hegyi ut tuloldalan talalhato. A megalitok mogott jobb oldalt van oda asszem egy kis kijarat, utana az uton balra fel, majd par meter mulba jobb oldalon a fa. 

Ha nem talaljatok, nemi borravaloert valaki biztos megmutatja.

De latvanyilag ne szamits tul sokra. ;-)

Előzmény: László2. (2274)
László2. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2274

OFF: Itt még nem akartam befejezni a mondandómat - bár tképpen kerekre sikeredett - csak épp az "elküldöm" gombot nyomtam meg véletlenül a copy helyett, hogy elmentsem az addigiakat..

Meg látom, WL már elöttem el is látott aktuális tanácsokkal :-)

Nem tudom mennyi idõre mentek, de ha csak a "kötelezõ" dolgokat nézitek meg egy ötezeréves kultúra gazdag hagyatékaiból, mely mellesleg a történelem leghosszabb ideig létezett kultúrája is egyben, azt sem kevés bejárni Ghizától Abu Simbelig, még ha nagyjából minden a Nilus mentén is van.

Mi egy már azóta elhalt rendhagyó osztrák utazàsi irodával a Natur & Reise-vel voltunk, mely egy alvobuszt huzott magával az egész úton, igy egész extrém helyszineken éjszakázhattunk, a Mózes hegy tövétöl kezdve oázisokon, és a fehér sivatagon át Ramses Abu Simbeli nagytemplomának közvetlen közeléig, ahová mellesleg pont az év azon napjára érkeztünk, mikor a felkelô nap besüt a templom mélyén lévõ Ramses szoborra, köszöntve a születésnapján a fáraót.

Ha tanácsolhatok valamit, azt mondanám hagyjatok sok idôt a kairói egyiptomi múzeumra, és a Királyok-Királynôk völgyére.

Élményekben gazdag utazást kivánok!

Előzmény: pannn (2269)
László2. Creative Commons License 2014.11.07 0 0 2273

Kedves Pann, ha igy van, akkor külön köszönöm a figyelmed, nekem biztos nem lett volna két héttel egy utazás elött figyelmem más területre koncentrálni..

Biztos sokkal felkészültebb vagy egyiptomi aktualitásokból, mi 23 éve voltunk ott, mikor még az iszlám és a terrorizmus nem voltak rokonértelmû szavak..

Szavaidból úgy veszem ki, egyénileg mentek, mi annó egy csoporttal mentünk 3 hétre, de ma is beleborzongok, mennyi mindent sikerült látnunk ez alatt, és mennyire változatos út volt. Talán azért semi mentünk még egyszer, mert az már biztos visszalépés lett volna. 

Előzmény: pannn (2269)
W.L. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2272

Upsz, a mobil kevert valamit.

 

E helyett:

 

De persze 3 napi jarmumentes gyalogtura Toraja-Mamasa-Loreto lenne spec pont Sulawesin is, nezz csak ra egy terkepen mondjuk a Tanatorajatol eszakra levo videkre - egy oriasi uttalan hegyvidek az egesz.

 

Ezt szandekoztam irni:

 

De persze 3 napi jarmumentes gyalogturara mod lenne spec pont Sulawesin is, nezz csak ra egy terkepen mondjuk a Tanatorajatol eszakra levo videkre - egy oriasi uttalan hegyvidek az egesz.

 

Talan pannneknak erdekes lehet egy kovetkezo uton! ;-)

Előzmény: W.L. (2270)
W.L. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2271

OFF: A nyugati oazisok es a kozepso Nilus-volgy, Al-Minyatol delre. Maga Alexandria is nagyon bejott nekem, es nem klasszikus turistacelpont. A Voros-tenger partjan Al Quseir varosa.

Előzmény: pannn (2269)
W.L. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2270

Termeszetileg Madagaszkar az egyik legborzalmasabban lepusztitott orszag, amit a vilagon lattam. Ugye hires allatvilagat is azert konnyu latni, mert mar joreszt icipici erdofoltokba szorult vissza, ahol jo penzert kotelezo vezezovel nezegetjetjuk.

Kulturalisan az egesz szigetet ugye egyetlen nepcsoport lakja (meg ha ott tobb alcsoportra is osztjak oket), akik mind egy nyelvet beszelnek.

Olyan impozans hagyomanyos epiteszet mint a toradzsake, az egesz szigeten sehol nincs, de bizony temetesi ceremoniaik, melyek mellesleg bizonyos dajakokehoz hasonlithatok, sem emlithetok egy napon sem.

De ami a legszomorubb volt szamomra ott, az a sajat kultura iranti buszkeseg totalis hianya. Ha tehettek, szivesebben beszeltek franciaul, mint sajat nyelvukon, spec emiatt keptelen voltam utobbit gyakorolni, mert a malgasy nyelvu kerdesekre is franciaul valaszoltak!

Az, hogy kevesebb a jarmu, a nyomor velejaroja, ami szerintem ott sokkolo szintu, meg afrikai mercevel is.

De persze 3 napi jarmumentes gyalogtura Toraja-Mamasa-Loreto lenne spec pont Sulawesin is, nezz csak ra egy terkepen mondjuk a Tanatorajatol eszakra levo videkre - egy oriasi uttalan hegyvidek az egesz. Csak ezt a Toraja-Mamasa-Lore Lindu hatarolta reszt tobb tucat mas-mas nyelvet beszelo nepcsoport lakja, teljesen kulonbozo hagyomanyos epiteszettel, nepviselettel, ceremoniakkal...

 

Egyiptomhoz hasonlitani Tanatorajat az mar mas kaposzta, annyira mas jellegu helyekrol van szo, hogy az alma es kaposzta.

Nalam mindenesetre rajta van Egyiptom is a Top Ten listan Indoneziaval egyutt. Antikvitasokat es regi magaskulturakat Indoneziaban persze nem Keleten, hanem Javan es Balin kell keresni, ahol azert egy Borobudur vagy Prambanan ha korban nem is, de pompaban reszletek gazdagsagaban szerintem megallja helyet meg az egyiptomi romok mellett is. 

 

Kelet-Indonezia erossege kulturalis sokszinusege es jol megorzott tropusi termeszeti gazdagsaga. Ezek tekinteteben szerintem nemigen akad sok rivalisa (egyikuk pont keleti szomszedja).

Előzmény: László2. (2267)
pannn Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2269

Ebbe most nagyon beletaláltál, két hét múlva megyünk Egyiptomba. És akkor már meg is kérdezném hogy lenne valami a szokásosokon kívül, ami nem túl ismert és mindenképp látni kellene? 

 

Nem is csak a halotti kultusz hanem úgy egészében volt jó. És amint te is írtad, milyen kellemes illata volt a száradó szegfűszegnek Szumátrán a Maninjau tó környékén. 

Előzmény: László2. (2268)
László2. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2268

Kedves Pann, elképzelem, hogy hány (ezer)évet tudnál akkor Egyiptomban eltölteni, az ottani halott kultusz és mindent felülmúló szépségü alkotások tanulmányozásával :-)

Nekem az elsõ európán kivüli utam anno oda vezetett, és hosszú évekig tanulmányoztam még utána is azt a kultúrát, amibe teljesen beleszerettem. De hát ott azért picivel többrõl van ugye szó, mint néhány tau-tau, és sziklasír. Ha csak a jelentéktelennek számitó Tutankhamon fáraó sírjából elökerült tárgyak közül a kevésbé ismert usebti bábukat nézem, azokat sem lehet egy lapon emliteni a tau-taukkal. De hát mindenkit más fog meg, és ezen nem lehet vitázni. Én most majd tájképben próbálom kiegyenlíten azt, ami más vonalon nem érintett annyira meg :-)

A temetési nap egyébként már önmagában megérte nekem, hogy idejöttem, és ehhez jön még nagyon sok apró momentum, amit az ember nehezen fogalmaz meg magának, de érzi, hogy ezért érdemes utazni, és vállalni bizonyos kényelmetlenségeket és nehézségeket.Mikorra már a képeimet rendezgetem majd otthon (és az nem is olyan soká lesz..), addigra már csak a szépre fogok emlékezni, és az fogja egy évig majd a szívemet melengetni, amig újra kezembe nem vehetem a vándorbotot..

Előzmény: pannn (2266)
László2. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2267

Persze én sem úgy gondoltam, hogy magukat a gyerekeket, illetve a maradványaikat látjuk, hanem a fákat..

Az emberek és érdeklõdésük pedig hálisten széles skálán mozognak, kezdve azokkal akik el sem indulnak egy hasonló utazásra.. Ha mindenki utazna és ugyanaz érdekelné, no az egy cudar világ volna.. 

Azt nyilván te sem gondolhatod komolyan, hogy tájképileg Toraja felülmúlná azt a változatosságot és sokszinūséget, amit Madagaszkár felvonultat, de értelmetlen is lenne a méretbeli különbségek miatt az összehasonlitás. Az sem kérdés, hogy mindketten elfogultak vagyunk csak éppen más irányban.

Ha visszaolvasod, én az összehasonlitást csak a bivaly ill. zebuvásár ügyében tettem, és azért az engedtessék meg, hogy az Andringitra hegység igen karakteres vonulata egy városon kivüli széles domb mögötti háttérként sokkal látványosabb helyszin, mint egy városi bazár, még ha fel is sejlenek a távolban némi dombok.

Semmiképp sem akarom élezni a dolgokat, sem vitát provokálni, hiszen számomra Indonézia bizonyos részei pont azért érdekesek, mert mind az emberek, mind a szokásaik sok hasonlóságot mutatnak a malgaszokéhoz, mivelhogy utóbbiak ugyebár valaha innen származtak el. A hasonlóságot pedig sok esetben külön erõsiti a nagyon hasonló trópusi környezet.

Malgasz ismerõseim is sok esetben döbbenten nézik itt készült képeimet, hogy mekkora a hasonlóság. Pedig õk aztán tényleg élesszemüek ebben a vonatkozásban. A Toraják halott kultusza is sok hasonlóságot mutat a malgaszokéhoz, bár a különbségek is nyilvánvalóak.

Számomra egyébként Madagaszkár sokkal természetközelibb hely abból az egyszerü ténybõl adódóan, hogy jóval szegényebb, és emiatt közel semi annyira motorizált. Itt az idegeimre megy, hogy még a wc-re is motorral járnak, lépni nem lehet tõlük. Madagaszkáron 2001-ben és még 2006-ban is megtehettem, hogy 3 napot gyalogoltam a keleti part falvai között úgy hogy naponta egy-két gépjármünél többel nem találkoztam.Ott már az nagy szó, ha valakinek biciklije van, itt meg csak nézek, hogy milyen kis gyerekek már motorral járnak iskolába. Madagaszkáron a falvak között gyalogolva nem a kipuffogó büzt éreztem, hanem a száradni kitett szegfüszeg illata járta at a levegõt. (Ebbõl pl. Bandán idézõdött del valami..)

Ezek persze csak szilánkok, amibõl nálam összetevõdik, hogy miért érzem jobban magam az egyik helyen, mint a másikon.Valószinüleg az is szerepet játszik, hogy utazásaim kicsit menekülések is a mi túlcivilizált világunkból, azon kivül hogy új helyek, emberek, természeti szépségek és kultúrák megismerése.

 

Előzmény: W.L. (2265)
pannn Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2266

Nekünk bejött Toraja, de nem csak Toraja hanem egész Indonézia (már ami láttam belőle). A szilasírok, tau tauk stb esetében még megsaccolni sem tudnám hány után lenne elég, de u.e. igaz a vulkánokra, romokra, templomokra stb is. Mert mindegyik más és más valamiben pl a környezetében.

Egyébként Landan Kote-ban azt mondta az ottani fickó hogy nincs több baby grave csak az meg a félbetört Kambirrai.

Előzmény: W.L. (2265)
W.L. Creative Commons License 2014.11.06 0 0 2265

Faba temetett gyerekeket nem lathattok sehol.

Csak a fat, meg rajta a sirt lezaro "tapaszt".

Borinak nem ez a "hivatalos" fo latnivaloja, ezt meg kell talalni amogott. Viszont legalabb nem kell kulon csak ezert a faert fizetni, mint Kambiraban.

 

No, nekem ugy tunik te kepviseled a pannnnal ellentetes vegletet.

Neki ugy tetszet Tanatotaja, hogy egy evet is eltoltene ott, te meg mat a 2. napon megelegelted! 

En a ketto kozt vagyok, nekem 3 sziklasir utan meg johet ujabb, noha egy evet azert mar inkabb mashova is beosztanek. ;-)

 

Mondjuk tajkepileg es kulturalisan szamomra alighanem csak maga Tanatoraja is veri az egesz Madagaszkart (ha mar szoba hoztad), Sulawesi egeszerol mar nem is szolva!

Ahogy mondjak, kinek a pap, kinek a papne. ;-)

Előzmény: László2. (2263)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!