Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17204

Ahhoz szükség lenne még az idöszinkronizáláshoz is, amit lehetetlen kivitelezni a fény folytonos (nem kvantált) kibocsátása miatt.

 

EZT hogy bírtad kitalálni, és le is írni???

Előzmény: iszugyi (17199)
Yorg365 Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17203
De B rendszerében nem szinkronizált a Földön és a célban lévő óra, hanem a célban lévő többet mutat! Ez a különbség csökken az utazás folyamán, de a végén még mindig
többet fog mutatni a célban lévő óra a B órájánál, ezért nincs ellentmondás.
Előzmény: Törölt nick (17195)
mmormota Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17202

Az az óra az elmélet szerint TÖBBET fog mutatni, mint B órája, annak ellenére, hogy B mindvégig lassabbnak látta. Na ez ez ellentmondás!!!

:-)

Mi lenne, ha ezer cáfolat között legalább egyszer megnéznéd, mit mond a modell? Pl. kiszámolod Lorentz trafóval a saját példádat? Ha már kapásból nem látod át. 

Előzmény: Törölt nick (17195)
pint Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17201
dehogynem lehetsz biztos benne, mitől nem?? a vonatkoztatási rendszer nem jelent külön világegyetemet!
Előzmény: Törölt nick (17196)
iszugyi Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17199
"Te most pontosan ezt az abszolút idő kiszámítási módszert használtad fel, de ez nem ad választ az eredeti kérdésre, vagyis arra, hogy össze lehet e hasonlítani távolból az óraállásokat."

A távolból össze lehet hasonlítani az órák járását (ami a különbözö sebességek miatt különbözik), de ez nem egy abszolút idö megállapítás. Ahhoz szükség lenne még az idöszinkronizáláshoz is, amit lehetetlen kivitelezni a fény folytonos (nem kvantált) kibocsátása miatt.
Előzmény: Törölt nick (17196)
iszugyi Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17198
Egyetlen egy vonatkozási rendszer van, ahol a háttérsugárzás izotróp.
Előzmény: Törölt nick (17196)
iszugyi Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17197
Nem tudom mit vacakoltok annyit a relativitáselméletek cáfolásával.

A véges tér-idö tartományoknak invariáns Minkowski metrikája van, amit a kölcsönhatás definiál és slussz. A GPS órák más járása az elektrodinamika + gravitodinamika következménye. Az idöszinkronizálás meg a fény hullámszerü kibocsátása miatt lehetetlen. A tér-idö összekapcsolódását a Minkowski metrika adja meg, de a részecskékkel sem a tér pontjait sem az idö abszolút jelentöségét nem lehet bebizonyítani.
Előzmény: Törölt nick (17195)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17196
Csakhogy számolás és mérés nem ugyanaz a fogalom. Valóban kiszámíthatom, hogy az én vonatkoztatási rendszeremben számolva mikor adta fel a műhold az óraállását, de ez nem jelenti azt, hogy ebben biztos is lehetek. A relativitás-elméletben pont az a lényeg, hogy az időeltérések nemcsak a fény terjedési sebességéből adódnak, hanem valami másból is. Pontosan erre a valami másra vagyunk kíváncsiak. Ha csak a fény terjedési sebessége lenne a lényeg, akkor lenne abszolút nyugvó koordináta rendszer, hiszen a távolságokból, és a fény terjedési sebességéből mindig ki lehetne számolni az abszolút időt. Te most pontosan ezt az abszolút idő kiszámítási módszert használtad fel, de ez nem ad választ az eredeti kérdésre, vagyis arra, hogy össze lehet e hasonlítani távolból az óraállásokat.
Előzmény: pint (17194)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17195
Azt is elmondtam, hogy szabadeséssel is meg lehet csinálni a fordulót, akkor mi van a gyorsulással?

Sőt, mondok még valamit, fordulás nélkül is meg lehet nézni, mi van B órájával és a földi órával, amikor megérkezik a céljához. A cél és a Föld órája ugyanis szinkronizált, és B is nézheti a célnál lévő órát, és végig lassabbnak fogja látni!!! Ezután a megérkezéskor ANÉLKÜL, hogy B lassulna, leolvassa a célnál lévő órát. Az az óra az elmélet szerint TÖBBET fog mutatni, mint B órája, annak ellenére, hogy B mindvégig lassabbnak látta.

Na ez ez ellentmondás!!!
Előzmény: Gergo73 (17120)
pint Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17194
egyáltalán nem. annyit tudok, hogy a válasz fénysebességgel érkezett. tehát a távolság ismeretében ki lehet számolni, hogy pontosan mikor adták fel. vagy most már a GPS műholdak helye is kétségbe van vonva?
Előzmény: Törölt nick (17193)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17193
Ezt írod: "Nem kell lehozni, nem kell felmenni. Jóóóóreggelt! Ez itt a 21. század! Ma már nem kell lovaskocsira ülni, ha látni akarod Sam bácsit! Van telefon, internet, még webcam is van."

Azt azért ugye te is tudod, hogy a kérdés és a válasz között eltelik némi kis idő, előbb felmegy a kérdés a műholdra, az az akkori óraállását elküldi, majd ez megérkezik a Földre. Ebből csak azt tudod meg, hogy a műholdon volt valamikor egy olyan óraállás, ami az elküldött adatban szerepel. De soha nem fogod megtudni, hogy ez az elküldött óraállás hogyan viszonyul a te földi órád állásához. Egyrészt a jel terjedéséhez idő kell, másrészt a műhold mozog, ráadásul az egyidejűség relatív. Amíg az órákat újra egymás mellé nem teszed, addig semmit sem fogsz tudni biztosan!
Előzmény: pint (17190)
pint Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17192
esetleg a szemünket
Előzmény: Nereida (17191)
Nereida Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17191

Jol ertem, kedves Astrojan, hogy a relativitaselmelet megcafolasahoz szerinted elegendo letakarni kezzel az osszes orat?

 

Nereida

Előzmény: Astrojan (17176)
pint Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17190
miért nem vagy képes megérteni a következő egyszerű magyar mondatot???

-----mondat:------------
A GPS műholdak itt vannak a közelben, fényút kb 0,08 sec, és ismert, tehát bármikor rádión fel tudjuk venni velük a kapcsolatot, és meg tudjuk kérdezni, hogy ugyan hány óra is van most.
---------------------------

Nem kell lehozni, nem kell felmenni. Jóóóóreggelt! Ez itt a 21. század! Ma már nem kell lovaskocsira ülni, ha látni akarod Sam bácsit! Van telefon, internet, még webcam is van.
Előzmény: Astrojan (17184)
vrobee Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17189
Amire céloztam volna, az az, hogy a relativitáselmélet ma jóval inkább benne van a köztudatban, mindennapi életünkben, mint akkoriban a gömbölyű Föld. Osztán mégis itt vitatkozunk rajta, hogy igaz-e, vagy sem.

Szóval elismerem, hogy nem fogalmaztam kellő precízséggel, de ha bepasztázol egy idézetet arról, hogy a lent említetteken kívül Mátyás király is tudta, hogy a
Föld gömbölyű, azt igazságtartalomtól függetlenül kötözködésnek/rossz néven veszem :)
Előzmény: vrobee (17188)
vrobee Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17188
Bocs, ezen tényleg nem érdemes vitázni, de nem hiszem, hogy akkoriban komoly tömegprobléma lett volna a diplomás munkanélküliség :)
Néhány skolisztikus meg deák tudta, hogy golyó a föld, aztán kész.
Előzmény: Dubois (17186)
Gergo73 Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17187
Kedves Astrojan,

tényleg mulatságos ez a beszélgetés. Ha le van zárva egy óra hermetikusan a Földön, akkor a GPS-en csücsülő megfigyelő nem tudja megmérni, hogy az miként jár. De a modellnek ettől még pontos elképzelése van arról, hogy mit csinál az az óra. És ha az összes földi óra le van zárva hermetikusan, a modellnek akkor is van pontos elképzelése az idő múlásáról a Földön (a keringő rendszerben). Talán szerencsétlen, hogy a relativitáselméletben azt mondjuk, hogy "A megfigyelő így látja a dolgokat, B meg úgy". Itt nem fizikai látásról vagy érzékelésről van szó, hanem arról, hogy a modell mit ad A számára vagy B számára. Természetesen egy valamirevaló fizikai modellben egy konkrét fizikai érzékelést is tudunk modellezni, hiszen ennek alapján tudjuk a tapasztalatot a modell jóslataival összeegyeztetni. De a modellnek belső logikája van, ami független attól, hogy a valóságban ki és mit tud érzékelni.

Mondok egy hasonlatot. Képzeld, hogy sötét alagútban megy a vonat, az utasok nem látnak semmit. Ezt a szituációt modellezheted a newtoni fizikában és kijelentheted: az alagút szemszögéből a vonat mozog, az utasok szemszögéből az alagút. Függetlenül attól, hogy ők ebből mit látnak. Vagy képzeld, hogy távol van tőled valaki, nem is tudod pontosan hol (pl. én az USA-ban). Ezt a szituációt is modellezheted a newtoni fizikában és kijelentheted: az illető pontos órája ugyanúgy jár (szinkronban van) az én órámmal. Annak ellenére, hogy a valóságban nincs módod ezt ellenőrizni.

Minden ember modellekben gondolkodik, még ha elnagyoltban is. A gondolkozás és a megismerés lételeme a modell, egyszerű fogalmakból felépíteni összetett fogalmakat és egyszerű feltevésekből levezetni bonyolult állításokat.
Előzmény: Astrojan (17184)
Dubois Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17186

"A görögök tudták, később a felfedezések korában a hajózók tudták, nagytöbbség (nemeseket, mindenkit beleértve) meg nem."

 

A gömbolyű Föld az egyetemeken oktatott tananyag volt.

Pl. Sacrobosco (1200-as évek) könyve az egyik legelterjedtebb tankönyv volt

 

Sacrobosco: De Sphera

http://www.esotericarchives.com/solomon/sphere.htm

 

"THE EARTH A SPHERE. -- That the earth, too, is round is shown thus. The signs and stars do not rise and set the same for all men everywhere but rise and set sooner for those in the east than for those in the west; and of this there is no other cause than the bulge of the earth. Moreover, celestial phenomena evidence that they rise sooner for Orientals than for westerners. For one and the same eclipse of the moon which appears to us in the first hour of the night appears to Orientals about the third hour of the night, which proves that they had night and sunset before we did, of which setting the bulge of the earth is the cause.

 

FURTHER PROOFS OF THIS. -- That the earth also has a bulge from north to south and vice versa is shown thus: To those living toward the north, certain stars are always visible, namely, those near the North Pole, while others which are near the South Pole are always concealed from them. If, then, anyone should proceed from the north southward, he might go so far that the stars which formerly were always visible to him now would tend toward their setting. And the farther south he went, the more they would be moved toward their setting. Again, that same man now could see stars which formerly had always been hidden from him. And the reverse would happen to anyone going from the south northward. The cause of this is simply the bulge of the earth. Again, if the earth were flat from east to west, the stars would rise as soon for westerners as for Orientals. which is false. Also, if the earth were flat from north to south and vice versa, the stars which were always visible to anyone would continue to be so wherever he went, which is false. But it seems flat to human sight because it is so extensive."

Előzmény: vrobee (17173)
Gergo73 Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17185
Még egy apróságra hadd hívjam fel a figyelmedet. Nem az a kérdés, hogy a GPS műholdak órái lehozva azonos ütemben ketyegnének-e utána a földiekkel. Természetesen azonos ütemben ketyegnének, hiszen pontos órákról van szó és egy helyen egyféleképpen telhet csak az idő. A kérdés az, hogy ha két azonos óra elválik, majd különböző utat jár be, végül újra találkozik, akkor a két találkozás között mindkettő azonos számút ketyeg-e. Nincs logikai ellentmondás aközött, hogy a ketyegések száma nem egyezik meg, annak ellenére hogy ha együtt maradtak volna, akkor  megegyezett volna. De azt, hogy nincs logikai ellentmondás, csak akkor érted meg, ha elszakadsz az alapfeltevéseidtől (pl. abszolút idő) és megismered a relativitáselméletet mint precíz matematikai elméletet (alapfogalmakkal, axiómákkal, definíciókkal, tételekkel, bizonyításokkal, függetlenül attól, hogy mi a fogalmak és tételek jelentése a fizikában).
Előzmény: Astrojan (17176)
Astrojan Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17184

A GPS műholdon tartózkodó megfigyelő szerint az egymáshoz közeli földi órák egyszerre járnak, egyszerre gyorsabban, mint a GPS órája. Ennek semmi köze ahhoz, hogy látják-e vagy sem az órát.

 

A GPS megfigyelő hogyan látja (méri meg) azt az órát amit nem lát ???

 

Nem azt kérdeztem, hogy mit gondol a 4. vagy az 5. óráról amit nem lát, azt sem tudja van-e 6. óra, hanem hogy mit mér? Csak a 2. órát látja, mert a többi órát eltakarom a kezemmel. Hogyan méri meg a 3. órát a műholdról amelyről nem tudja, hogy milyen gyorsan jár, mennyit mutat, jár e egyáltalán a 3. óra, mert nem látja ???

 

A relativitáselmélet teljes bizonyossággal semmit sem állíthat a 3. óráról, mert azt csak én látom (és akinek megengedem), mert eltakarom a kezemmel.

 

 

Előzmény: Gergo73 (17181)
mmormota Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17183

...az hogy a háttérsugárzást összekevered a vonatkoztatási rendszerrel...

 

Arra is kíváncsi lennék, mit gondol iszügyi, milyen lehet a háttér a távoli galaxisoknál. Ha az egy abszolut háttér, akkor elég érdekesen alakulna a helyzet. A galaxis nagy sebességgel távolodik. Vajon azt gondolja, akkor az a galaxis nagy sebességgel mozog az ottani háttérhez képest? És gamma sugarak bombázzák? :-) 

Előzmény: NevemTeve (17178)
Gergo73 Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17182
egyszerre gyorsabban: akarom mondani egyszerre lassabban (ami a relativitáselméletben a gravitáció következménye), elnézést a nyelvbotlásért
Előzmény: Gergo73 (17181)
Gergo73 Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17181
A GPS műholdon tartózkodó megfigyelő szerint az egymáshoz közeli földi órák egyszerre járnak, egyszerre gyorsabban, mint a GPS órája. Ennek semmi köze ahhoz, hogy látják-e vagy sem az órát. Ezt mondja a relativitáselmélet és nem is mondhat mást, hiszen nincs ellentmondás az elméletben (kár a gőzért).

Értsd már meg, hogy a relativitáselmélet egy konzisztens matematikai modell (érted egyáltalán azt a szót, hogy konzisztens?), amiben kiszámolhatók konkrét szituációk, pl. a GPS sztori a földi megfigyelő szerint vagy a GPS sztori a keringő megfigyelő szerint. Persze első lépésként a valódi szituációt meg kell jeleníteni a modellben, ami nem feltétlenül egyszerű feladat. A modellben a megfigyelők nem pislognak órákra meg mérőrudakra, hanem az axiómák következményeként történnek a dolgok. Az axiómák következményét persze sokszor baromi nehéz megállapítani, de nem azért mert a modell hibás, hanem azért mert a matek nehéz. (Pl. az egész számok standard axiómái baromi egyszerűek, mégis nagyon egyszerű kérdésekre nem tudjuk a választ, pl. 2000 évvel ezelőtt felmerült a kérdés, de máig nem tudjuk, hogy van-e olyan páratlan pozitív egész szám, ami megegyezik a nála kisebb osztóinak az összegével.) Aztán össze lehet hasonlítani, hogy a valóságos szituációk mennyire hasonlóak a modellben kiszámolttal (kikövetkeztetettel). Az a gond, hogy soha nem matekoztál életedben (ez világos a beszólásaidból), ezért nem érted, mit jelent modellezni valamit, definiálni a fogalmakat az alapfogalmakból, következményekről beszélni és azokat levezetni az axiómákból stb.
Előzmény: Astrojan (17176)
mmormota Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17180

Nem semmi. A meg nem értés hihetetlen magas szintjére jutottál el. Nem is sejtettem, hogy ennyire is lehet nem érteni valamit... :-)

 

Előzmény: Astrojan (17176)
vrobee Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17179
Az órákat távolról is le lehet olvasni.
Csodás ez a tudomány, nem?
Előzmény: Astrojan (17176)
NevemTeve Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17178
Neked kellett volna vonatkoztatási rendszert prezentálni, de nem tudtál... az hogy a háttérsugárzást összekevered a vonatkoztatási rendszerrel, elég világosan mutatja hogy a természettudomány alapfogalmának, a 'modell'-nek a mibenlétével sem vagy tisztában...
Előzmény: iszugyi (17163)
NevemTeve Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17177
Szerintem meg sokan tudták, azaz spekulatív alapon gömbalakúnak tartották (mivel a gömb a 'legtökéletesebb' test), másoknak viszont az volt a megalapozott elméletük, hogy gömbalakú.
A két felfogás közötti különbség ebben a topikban is jelen van: Hulisz56 tudja hogy a rel.elm hülyeség, a többiek viszont csak elfogadják az elméletet (persze csak amíg nincs jobb, vagy nem látnak korrekt cáfoló kísérletet).
Előzmény: vrobee (17173)
Astrojan Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17176

Az idődilatációra sincs szükség olyan közvetlen kísérletre, mint amit követelsz.

 

Elvégzem nektek a kisérletet, ingyen:

 

A relativisztikus hosszkontrakció nem valóságos hanem egy illúzió, minden kétséget kizáróan csupán látszólagos. A hosszakkal a valóságban semmi sem történik, hogyan is történhetne hiszen erőhatás nem éri a tárgyakat. A koordinátákat pedig amúgy sem érheti erőhatás (csak tárgyakat).

 

Vegyünk 3 db UTC órát, a földön egyformán járjanak. A 3. órát letakarom a kezemmel, csak én láthatom, a GPS nem látja, ez egy etalonóra.

 

Az 1. órával együtt szállj fel a GPS-re és figyeld a Földön maradt 2. jelű UTC órát a műholdról, mit látsz ?

 

1. azt látod, hogy a földi 2. jelű óra gyorsabban jár mint a GPS (1) órád

  a. ezért megállapítod, hogy a valóságban is gyorsabban jár

  b. csak úgy látod (a valóságban semmi befolyással sincs a 2. órára az, hogy nézegeted a műholdról)

 

2. azt látod, hogy a földi 2. jelű óra egyformán jár a GPS óráddal

  a. azt gondolod, hogy valóságban is egyformán jár

  b. csak látszólag jár egyformán, föntről mindenesetre egyformának látszik

 

3. azt méred, látod, tapasztalod, hogy a földi 2. jelű óra lassabban jár mint a GPS órád:

  a. ezért mindenkinek azt hirdeted, hogy a földi óra járása megváltozott a valóságban, lassúbb lett

  b. csak látszólag jár lassabban (a valóságban nem).

 

4. Bármi más eset ami a relativisták fejében megfoganhat, mert ők kifejezetten értelmes magasabbrendű lények akik erre igencsak büszkék. Biztosan lesz olyan relativista, akinek a földi óra se nem gyorsabban, senem lassabban de nemis egyformán jár.

 

 

Nos a dologban az a rendkívül sajnálatos, hogy az előző 3 pont alapján nem tudod megállapítani a GPS-ről nézve, hogy a 2. jelű földi óra lassabban, gyorsabban, egyformán vagy valami más varázslatos módon jár mint az etalon földi 3. számú UTC óra, amit persze fentről nem láthatsz mert a 3. órát letakartam a kezemmel. Matt.

 

Ezt ugyanis csak egyedül az tudja megállapítani aki egymás mellett tartja a két kezében a 2. és a 3. órát. Ez a személy pedig bármikor ellenőrizheti: a 2. és a 3. óra egyformán jár ! Ezért kell a kisérlet. De már nem is kell...

 

Nagy összegbe mernék fogadni, hogy némely csekélyértelmű relativista most bedobja a Hafele Keatinget, a GPS-t vagy a müonokat az elektroncsomagokkal, esetleg a hegyre felvitt órákat mint a relativisztikus hatások valódiságának bizonyítékát. Vagy csak egyszerűen a szellemi képességeimet kérdőjelezi meg, az utolsó szó jogán ha már elfogytak az érvek.

 

Holden Szia, Veled vagyok. A fenti példa elsősorban neked szól, mert a többiek ezt úgyis képtelenek felfogni.. (Magnum56, Dulifuli, Gyula kivételek természetesen. Szóljon más is aki úgy érzi ide tartozik)

 

 

Előzmény: Gergo73 (17064)
vrobee Creative Commons License 2006.02.28 0 0 17173
Közismert?
Jöjjön közelebb, Safranek! :D

A görögök tudták, később a felfedezések korában a hajózók tudták, nagytöbbség (nemeseket, mindenkit beleértve) meg nem.
Előzmény: endre_d (17172)
endre_d Creative Commons License 2006.02.27 0 0 17172
"Kicsit olyan ez a dolog, mintha egy középkori embernek kellene beadnod a "gömbölyű Föld" elméletet. A dolog tök hihetetlen, nem hiszi el. Hiszen az emberek leesnének a túloldalról!"

Ne viccelj. A kozepkorban kozismert volt, hogy a Fold gomb alaku (egyebkent mar Arisztotelesz tudta).
Előzmény: vrobee (17171)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!