Keresés

Részletes keresés

szenyor73 Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6581

Jók ezek a leírások !
Gyerekkorom képei villanak fel, ha elolvasok itt egy hozzászólást.
Földfeltöltést nemcsak a Rotyinál végeztek el, hanem a  teherautó-garázs egy részénél is, hiszen pl. a Harmat utcai oldala is mélyebb fekvésű volt. Erre épültek az általam már említett 4 kockaházak is.
Egyszer már megírtam, hogy a Harmat-Kőrösi sarkon volt egy kicsiny trafik (tankos képet tett fel róla valaki). Gyerekkoromban ott vettem stolwercket, azt hiszem 20 fillér volt 1 darabnak az ára. Akkoriban darabra is lehetett venni cigit. Mint a pénztárgépeknél, úgy osztották ki fakkokban a cigit: Terv, Kossuth, Munkás, Fecske ... Ha kértél 5 darabot, kis papírkába, zacskóba csomagolták. Amúgy a trafik az átépítések után a Bihari útra költözött.
A Pupu leginkább arra emlékeztet, hogy a Harmat utcától az Előd utcáig vitt le télen a szánkó :-)
Kérdést is hagytam a végére: az Élessarok honnan kapta a nevét? A Maglódi-Kőrösi vonalában nem hinném, talán lent a Fehér úti kanyarról nevezték el?

Előzmény: kakkuktojas (6574)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6580

itt is egy rèszlet az egykori szabàszigazolvàny egy része.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6579

Kb. igen Mert a régi Köbànya a règi Verseny helyèn épült ami helyett  most a helyi TV nek van ùj épülete . Régen a Verseny mozi mellett ezekben az épületekben csalàdok laktak.

Előzmény: Kuruc71 (6576)
james 36 Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6578

A testvérem (’932) írta 2005 ben, miután rábeszéltem, hogy írjon le mindent, ami Kőbányáról eszébe jut.
Sajnos csak két rövid levél született, most olvasgattam újra. Gondoltam, az alábbit megosztom veletek.
Ebben a Halom u. 12. lakóit sorolja, a volt Fékon (előtte, „Joss M. és Löwenstein),  és egy érdekes névre bukkantam „Kuruc”.

Mivel egy ilyen „nick” szerepel ezen a fórumon, gondoltam talán még érdekes is lehet.

Idézet:

„Joss lakói. Első emelet: Németh, volt egy fia. Mindig az ölében ült egy nő, és ott ficánkolt..
Utána mi voltunk. Utánunk voltak a Kurucék (félkarú), azt hiszem nálunk fiatalabb Laci nevű fiukkal.”

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6577

Sajna ezt pontosan dàtumszerűen  nem tudom megmondani ehhez tölem okosabbak kellenek/ gondolom a 70 es évek elejèn/ mikor töltötték fel én még a régi àllapotra emlékszem nekem ez az ùj teljesen idegen. A feltöltés nem lehetett olyan hatalmas munka mert a szomszédba volt sitt / lebontott törmelék elég hiszen a környèken mindenhol bontottak ìgy nem kellett messzire vigyék.  Gondolom  azért töltötték fel, hogy tudjàk szélesìteni a Kőrösit.

Előzmény: Kuruc71 (6575)
Kuruc71 Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6576

A foton levo haz mar a sarkon van ? Ott ahol ma is kezdodik az utcasarok ?

Kuruc71 Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6575

A feltoltessel kapcsolatban kerdeznem hogy ez mikor tortent ?

Raadasul ennek hatalmas munkanak kelett lennie a szintkulonbsegek miatt. Miert volt erre szukseg ?

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6574

Rotyi !

A Rottenbiller–park kivűl helyhez közel négyszögletes,belül,kissé ovàlis kialakìtàsù volt majdnem kereknek lehetett mondani. A Kőrösi felől volt a főbejàrat egy betonoszlopkon àllò öntöttvaskapun ès pàr lèpcsőn lefelé kellett menni,mert a Rotyi egy olyan gödör alakù park volt ami a Kőrösi felé mélyebb, az ùttörőhàz felé màr nem annyira mély de még mindig az utca szint alatt. Màsik kapuja az Előd utca felől volt és ez idàig körbe –körbe volt kerìtve kb.derékmagassàgù masszìvabb dròtkerìtéssel.Az Előd utcai frontja innen a kaputòl mar magasabb kőkerìtésbe ment àt ami mögött magassabb dombok is voltak egészen az Előd utca végéig ahol a sarka levàgott volt és lakàsok voltak az udvarban kb.3 csalàd lakott. Ha egy négyzetbe kört rajzolunk marad négy üres sarok  a négyzetben.Ezekben a sarkokban voltak a padok,homokozòk,hintàk. A közepe fűvesìtve volt sajna nem mindig volt szép zöld ,sőt mondhatom a gyalogosok kijàrtak  egy privàt utat a füvön keresztül. A parkban sok magas öreg fa àllt bùja, sürű bokrokkal,olyannyira ,hogy alkalmas volt bùjòcskàra, szàmhàborùra, a köralakù rèsze meg futàsra ahogy mi is azt tettük a gimiből. Szemben a főkapuval hàtul volt a Dreher csalàd hàza amelyett később elbontottak és helyébe emelték a Leövey Klàra ùttörőhàzat amely környzete màr dombosabb volt. Ha szemben àlltunk a főkapuval a at ùttöröhàz felé, akkor jobb oldalt volt a Verseny –mozi amiből később Kőbànya mozi lett. A  jobb sarkon olyan bòdé szerű lakàsok voltak amelyekben a Barna csalàd /kissé molettabb gyerekekkel/ lakott /ìgy hìvtàk őket a szinük nem volt barna /:))Később kapott egy Mig-15 öst is de akkor én màr bokorùgròként még a hazàt szolgàltam .-)

E terület /Rotyi/feltöltésre került most egyszintbe került az ùttal.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6573

Köszönöm kedvességedet ös fàradozàsodat:-)  Igy màr totàl képben van de ahogy elöször ìrtad "zöld vadàsz" kezdtem megijedni ,hogy totàl gyagya vagyok mert ilyen nevü ètteremre én nem emlékszem és én annak gondoltam .-))))

szòval a fràszt hoztad ràm :-))

Előzmény: palisander (6572)
palisander Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6572

Ilyesmi volt....:-)

Előzmény: kakkuktojas (6571)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6571

De jòt nevettem .-))) DDDD Ilyen elnevezését még nem hallottam:)  Köszi

Előzmény: palisander (6570)
palisander Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6570

"zöld vadász" ?    Nos zöldre festett, hagyományos, öntöttvas díszes nyilvános WC. :-)

Előzmény: kakkuktojas (6569)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.09 0 0 6569

Kedves Palisander !...... kezdem beàztatni a zàszlòmat /james 36 / utàn :-)) fa nagysàga engem is meggyőzni làtszik ugyanis ha az épület ott lett volna ahol én mondom akkor a fàknak kevés helyük maradt vagy nem lennének ott. A màsik amit ìrtàl a 6114 es képen levő fehèr épületről. Igen, arra gondoltam és azért kàpolnàra gondoltam mert az eszemben ùgy van, ennek az épületnek valamelyik oldalàn egy szent szobor vagy kép volt de most, hogy " meglökted az eszemet " valòban nekem is trafò ugrik be. Ami ehhez kapcsolò kérdèsem lenne mi a "zöld vadàsz "? -erről kérnék töled felvilàgositàst mert arra nem emlékszem. Padokra meg a kis parkra igen . A gombaszerü épitményre is a villamos megàllònàl.

Mèg a tetőteraszos részhez mint James 36 is ìrja...... ott volt a lejàrò és arra csőre egy ròzsalugas volt felfutatva. Ez a lejàrò a hàzikò elött volt jobbra le-fel ,  igy az épület nem takarja azt. nekem egy kis élözene is az eszembe motoszkàl bàr ahogy a teraszt nézem nem làtom hol lehetett az. Még probàlom felidézni, de nem sikerül........ha abbòl a sarki étteremböl volt a feljàrò a teraszra  ugyan hol lehetett? Nekem ugy van az emlékeimben ha szemben àllok/àlltam az épülettel a baloldalàn volt a feljàrò ami ezen a hajlitott csövön felfutattatott ròzsafüzéren keresztül ment a teraszra.

Na nehéz 50 valahàny évet elővenni a sutbòl :)))

Előzmény: palisander (6564)
james 36 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6568

A lépcső az első kép jobb szélén látható.

Az ívelt cső.

Előzmény: palisander (6566)
james 36 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6567

Elnézést, hogy ily lassú vagyok.

Az első kép a legrégebbi, 40-es évek nagy valószínűséggel, a másik kettő későbbi, gondoljatok a képeken látható csuklós buszokra.

Nem sok időkülönbség lehet a 3-as és 4-es kép között, szerintem időrendi sorrendben lettek most felrakva (?).

r tamás érve, a képzeletbeli vonal egy döntő érv arra, hogy a „kakukktojás” mossa ki a fehérzászlót. :  ))

Hogy miért szüntették meg a teraszt azt nem tudom, valószínű az átalakítás során bontották le a kis épületet a tetőn.

Sok kérdésre nem találom a választ, konyha volt e, vagy étellifttel hozták fel a kaját, már nem emlékszem.

Elővenni a Nagyapákat, Nagymamákat és kérdezgetni. : ))

Sajnos a testvérbátyám pár éve elment, ő sok mindenre tudná a választ, az összes korabeli kőbányai vagány a haverja volt.

Legalább is, nagyrészük. Ők már táncolni jártak.

Előzmény: kakkuktojas (6560)
palisander Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6566

A teraszon lévő házikó szerű építmény szerintem a lépcsőt fedi le. Mintha egy ferde korlátot látni vélnék a fényképen.

palisander Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6565

Bocsánat...."kis sziget"

palisander Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6564

Kedves Kakkuktojás!

Meglátásom, hogy a "kis parknak" ellentmond a helyén lévő fák nagysága is. Szerintem a "Korponai büffé" tetején működött a tetőterasz valamikor, amit később megszüntettek, és elbontottak róla minden, csak a kéményt hagyták meg. A fotókon is úgy tünik, hogy a kémény valamikor körbe volt építve.

A kápolnáról. A zöld terület Hölgy u.-i részén volt egy trafóház. zslevi 6114, rtamás 6115 fotóján látszik az épület. Homlokzata díszes, erre gondoltál mint kápolna? Mellette a Kőrösi felé a zöldben volt a "zöld vadász", előtte a Kőrösi járdájánál padok. Kb. a zöld terület közepén volt egy trafik, a 60-as években már megvolt. A villlamos megállónál volt egy " gomba ", erről korábban már szó esett.

doncike Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6563

Lehet, hogy ez a felépítmény később/korábban volt ott.

Ha tudnánk, hogy melyik kép mikor készült (az egyik 71-ben, a felirat szerint), akkor közelebb kerülnénk a megoldáshoz.

Persze ha valaki emlékszik is rá, akkor úgy könnyebb lesz ;-)

Előzmény: kakkuktojas (6562)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6562

Erre a felépitményre gondolok ami a màsik kettö képen nem làtszok és cserepes tehàt télen sem bontjàk le. A màsik kettön csak csupasz kéményeket làtni a lapos tetön :-)

r_tamas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6561

Mind a 3 kép ugyanaz lesz.
(ha az épület hosszabbik oldalát képzeletbe továbvezetve pont az auljáró közepéhez ér)

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6560

Köszönöm mindenkinek a hozzàszòlàst és megvagyok alapjaimban ingatva  de még nem kapitulàlok :)

Kèpeket letöltöttem és addig nagyitìttam mig a pixel ki nem verte a szemem:-)

Ami Palisander mellett szòl:

1, az az étterem is lapos tetejü

2, két étterem hülyén nézett volna ki egymàs mellett /konkurrencia /

Ami mellettem szòl:

1, mindkét lapostetejü épìtményen csak egy kéményt làtok a lapos tetön,se székeket se asztalokat (persze lehet ösz vagy tél amikor a tetöteraszos üzem nem müködik.

2,Ahol terìtett asztalok és székek vannak természetesen lehet nyàr, de ha jol megnézìtek felnagyitva a képet van egy hàzikò egy olyan bàrszerü épitmény amit szerintem télen sem bontanak le csak azért ,hogy a kémèny làtszòdjon:-))

Igy a fehér zàszlòt nem tudom végleg kitüzni :)))

vàrok mig James 36 bàtyàm is beleszòl(hiszen ö ült ott fent ha jòl olvastam) vagy valaki màs aki a kis parkra is meg a kàpolnaszerü épitményre is emlékszik azon a kis szigeten.

Mindenesetre köszönöm a komunikativ hozzàszòlàsokat az alapjaim màr ingadoznak de mèg nem döltem le .))))

r_tamas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6559

5595-ös  hozzászólásban is a terasz épüet van

Előzmény: palisander (6558)
palisander Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6558

dengelegi 3437 fotóján is jól látható ez az épület.

Előzmény: palisander (6557)
palisander Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6557

Kedves Kakkuktojás!

Megerősítem, hogy az 50-es - 60-as évek az az időszak ami él emlékezetemben. Változatlanul nem tudom emlékeimből előszedni az általad leírt "kis sziget" történéseit.

Ellenben a 32-e végállomásánál, (a busz bal oldalánál) közvetlenül a Korponai sarkon volt egy vendéglő. (Később inkább kocsma.) A bejárati ajtaja pont a sarkon volt, és ha beléptünk balra szemben volt a söntéspult. ;-))  A Korponai u. oldalánál a saroktól nem messze lángost sütüttek 1 Ft-ért, és fel voltunk háborodva mikor 1,20 lett. :-) Ez az épület lapostetejű épület volt, és ennek a tetőteraszát ábrázolhatja a fénykép. Korábbi fotón is jól látható ez a lapostetejű épület. ( A kémény alapján is beazonosítható)

Én úgy vélem erről a vendéglátóipari egységre gondoltál.

Előzmény: kakkuktojas (6551)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6556

jelmagyaràzat  szenyor 73 nak

lila szin = elöbb villamos/Beszkàrt/ kocsiszìn késöbb Tefu vagy valami ilyesmi teherautok parkolòja

piros= Stefània majd Gizella szülőkòrhàz ahol  születtem.Késöbb elfekvő majd mozg.sérültek rehabilitàciòja

narancssàrga= ahol az orvosi rend int. és Bagi bàcsi trafikja volt

hosszù kék csik = a Kőrösin itt volt a villamos megàllò régen /kevesen tudjàk egy idöben nem a 28 as hanem a 37 es jàrt itt aztàn megcserèlték

barna szìn= a villamos megàllòval szemben a hùsbolt de és HENTES-re emlékszem, hogy az volt kiìrva.

zölddel hàz= a màsodik telken àllt a Gidro Dr.hàza és ahogy ìrtad sebèsz és egyben körzeti orvos is volt.

sötétzöldpont= Szabò trafikos

vilàgoskék= Gidro dr.hàtamögött de az màr Ònodi utcàròl bejàrò hàzban lakott Kòtziàn Tamàsné gimis tanàrnő

sàrgaval = körbekerìtett rèsz a Làszlò gimi

vilàgos majd sötétzöld  középpel és pink sétaùttal a Rotyi

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6555

Mèg valami eszembbe jutott :  cogito ergo sum  - gondolkodom tehàt vagyok .-))) ennek a kis szigetnek a hàtsò baloldali részén mintha egy kis kàpolnaszerü épìtmény /valami lett volna ha megpiszkàlom az agysejtjeimet .-))

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6554

A felvétel nem az én érdemem. A légifotòsoknàl talàltam, de nagyon megtetszett mert jòl làtszik a temlom  szép Zsolnai cserepes teteje, hajòi, az egèsz karaktere,dimenziòja . Gratulàlok a fotòsnak aki ezt csinàlta.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6553

Kedves Palisander ! Erről a kis szigetről beszéltem mert az volt . Itt a kettő bodé  között àllt a teraszos étterem ahonnan kellemes kilàtàs volt Zalka minden területére. E kép valòszinű a Kőbànya- alsò vasùti töltéséröl készült a Pest felé menő vonatok megàllòjàbòl. Kevesen tudjàk az étterem mögött kis csinos park volt az akkori àruhàz felé eső oldalon padokkal ahol megpihenhetett a fàradt bevàsàrlò vagy utas. A sziget / ha szembe nézzük/ jobb oldalàn a villamos megàllòval szemben buszmegàllò volt.Làtszik is annak vàròja.

Summa summàrum az egész Zalkànak hangulata volt ma ebböl semmi sem maradt. Làsd a koszfészket amit koràbban feltettem Kőrösi - Kàpolna utca sarok.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6552

Kedves senyor 73 bàr a 73 om biztos csak az ellenség megtévesztésére szolgàl :))) mert akinek ilyen évszàma van a neve mögött az nem emlékezhetne olyan dolgokra mit Te :-)) Hozsànna néked igazhitű ! ;:-)))

Làtom (olvastam ìràsaidat) milyen nagy precìzìtàssal ìrod le a mùltat ismersz embereket, helyeket, épületeket, tereket. Az ilyen ember "originàl" Köbànyai aki velem együtt megélte még a régi , hogy szabadna ùgymondja Köbànya city-t (Èlessaroktòl -Zalkàig hosszàban , Korponai ùtcàtòl - Ihàsz utcàig szélességében terjedő területet hìvom én igy). Ùgy érzem veled még sokat fogok "csàmcsogni" a mùlton hiszen Te is imersz minden kővet és esetleg mikor Kőbànyàn jàrsz II. Jànos Pàl pàpa mòdra leburulsz és megsmacizod az utolsò macskakövet is:-))

Nos titkos keresztrejvényedre a vàlasz : "Ki volt Csoszogi ?" :-) originàl neve Bagi Jòzsef volt és kis köpcös alacsonyabb ember aki jàràsa miatt kapta e becenevett. Trafikos volt. Ha a Rotyibòl kijöttél a pàr lépcsön keresztül a Körösi föbejàraton, balra a Kőrösi màsik oldalàn srég, az orvosi rendelő mellett volt a trafikja. Minden Pataky-s ismerte mert suli elött vagy utàn odament cukit vàsàrolni. Nagy szeretettel volt a gyerekek irànt. Ez az amirél beszélek és ma nincs! Az emberek tömegével ismerték egymàst és bàr szegények voltunk mert Kőbànya sosem volt gazdag terület, mègis mindenki pucolta a kis vackàt ès kicsit romossak voltak ugyan az épületek /arròl mi nem tehettünk/ de mindki szerettel volt egymàs irànt. Ma ez tabu !!!! Akkoriban egy falu, egy közösség volt Kőbànya ma szedett vedett lakossàga tisztelet a kivételnek.

Még Gidro doktorhoz annyit: ö is alacsonyabb emberek közé tartozott màr termetre gondolok. Előd utca 6 ban lakott ha Kőrösi felöl mész akkor a baloldalon mert jobbra a Rotyi volt csak. Rotyi leìràsàra majd külön visszatérek mert az hosszabb keletű.

Gidro dr.sokszor szùrta fel a fülemet mert fülfàjòs voltam. Hàzhoz is kijött.

Lehet, hogy együtt is hintàztunk bàr nem vagyok "hintàs " ? .)))

A hùsboltròl annyit ,maszek volt és nem pontosan a gimivel szemben volt mert ott az Ònodi utca volt mig a nagy ronda silò el nem vàgta a külvilàgtòl, hanem az Ònodi és Előd utca között akkoriban kis tér volt és ott àllt meg a villamos nem ahol most.Evvel a villamos megàllòval volt pontosan szembe. Megtudod mondani mi történt velük ?, - hogy a titkos feladvànyt visszadobjam :-)))) Egyébként a helyet jòl be lehet azonosìtani azon a kis térképen ahol a kocsiszìn is làthatò. Ott làtszik ,hogy silòt hovà préselték be:-(((

Na, majd kèsöbb is csevegünk mert nagyon hosszù lesz !

bye

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!