Keresés

Részletes keresés

freex Creative Commons License 2009.08.14 0 0 11123
Szia!

Én itt találtam egy 15 oldalas fórumvitát a visszatápláló inverter készítésről:

http://www.electro-tech-online.com/alternative-energy/86777-grid-tie-inverter-schematic.html

Üdv.
Előzmény: tuutuu (11115)
Inoxy Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11122

Szia Athes.

A szélnyomásból származó erőt így tudod számolni.

Magyarországon a torlónyomás referencia értéke 250 N/m2. Tehát ezt az értéket szorozd meg a súrolt felülettel (m2) és az lesz a toronyra ható vizszintes erő. Ha ezt megszorzod a torony magasságával, akkor megkapod a forgatónyomatékot a befogási pontra nézve (ahol be van betonozva a füldbe)

Előzmény: Athes (11070)
Inoxy Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11121

Szia Athes.

Hát ez az, saját gyártásúra gondoltam.

Előzmény: Athes (11118)
Inoxy Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11120

Szia freex.

"Pár V-ot nem érdemes (az én esetemben) átalakítani, mert rögtön megáll a szélkerék, egyszerűen nincs elegendő energia a szélben."

Egyetértek veled. Ez az alapja mindennek Ha nincs energia a szélben, nincs mit tenni mint várni addig amíg lesz.

Előzmény: freex (11119)
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11119
Persze tudom, bár nem vagyok egy elektronikai szakember, holott minden végzettségem erre utal. Világ életemben számítógépeken, szervereken dolgoztam, most próbálom behozni a mulasztásokat...
Na de komolyra fordítva, szerintem csak úgy érdemes dc/dc átalakítással foglalkozni, ha van energia a szélben. Pár V-ot nem érdemes (az én esetemben) átalakítani, mert rögtön megáll a szélkerék, egyszerűen nincs elegendő energia a szélben. Ha tudtok valami jó de egyszerű dc átalakítót 24V-ra, szívesen venném. Én is inkább 24V-ban gondolkodnék. Mondjuk ez meg felveti az akkuvásárlás kérdését...
Előzmény: tuutuu (11114)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11118
"sehol egy működő berendezés"

Lásd egyel lejjebb.
Előzmény: Inoxy (11116)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11117
"Csakhogy soha nem akkor fúj a szél, amikor neked igényed támad az energiára, amúgy meg mi a francnak keverjem bele az invertert??"

Ezért van az akku. Egy ház majdnem mindíg fogyaszt (hűtő, adsl modem, router, standby eszk, stb), annyit nyomsz bele, a maradékot az akkuba. Ezért van belekeverve az inverter, ami egyben töltőelektronikával is bír.

Működő modell:
http://www.solarelectronic.hu/pc_3000.pdf

Csak csinálná már meg valaki negyedpénzből :(
Előzmény: tuutuu (11113)
Inoxy Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11116

T. kollégák.

Az a baj ezekkel a "vissztermelős, UPS-es, Smart-os stb." hozzászólásokkal (nekem az a bajom) hogy alig van konkrét kézzel fogható, használható tartalmuk.Sehol egy kipróbált kapcs. rajz, sehol egy működő berendezés. Ezzel szemben van 12 vagy esetleg 24 V néhány tiz W-al. Hogy lehet ezt visszatáplálni stb. Nem volna jobb direktben a ház körül felhasználni. Én erre bíztatnálak benneteket.

tuutuu Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11115

Mondjuk ezért a félszínuszért letekerném a tökét az áramszolgáltató helyében, mert ez egyenárammal előmágnesezi a trafót, annak meg előbb-utóbb füst lesz a vége, ha sokan csinálják.

Valami linket tudnál adni?

Megköszönném...

Előzmény: freex (11105)
tuutuu Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11114

Ember, nem mechanikával kell 24V-ra menni, hanem elektronikával.

Ha 2V-ot nyom a gép, abból is lehet 24 ( najó, több) voltot drehálni...

Előzmény: freex (11105)
tuutuu Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11113

Csakhogy soha nem akkor fúj a szél, amikor neked igényed támad az energiára, amúgy meg mi a francnak keverjem bele az invertert??

...:}}

Bonyolult ez, arról nem szólva, hogy a műszaki átvétel idejére biztosan lehet kölcsönkapni elfogadott invertert...

Ettől még persze a házinak tökéletesnek kell lennie, ez nem játék.

Előzmény: Athes (11104)
jani 5 Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11112

Szerintem az invertert meg lehetne úgy csinálni, hogy annyit töltsön vissza a hálózatba amennyit elhasználsz. Egyszerűen mint egy áramváltó T.r. szekunder oldalán kijövő fesz./áram vezérelné a viszatöltés áramát.

Ha ez nem működne, akkor úgy mint az egyfázisú asszinkron motorok segédfázisreléje, csak egy adott terhelés felett kapcsol be, és tölt vissza a hálózatba.

Előzmény: Athes (11107)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11111
Biztos a fia hozza el biciklivel, és kell egy kis költőpénz az útra :D
Előzmény: freex (11110)
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11110
Válaszolt a tapolcai ember.
Először a STECA-ból ajánlott 500W-osat 534/577 EUR-ért, majd amikor mondtam, hogy nekem a SWEA 250W-os kell, adott egy 306 EUR-os ajánlatot, ami már magában is nagyon magas ár (és az még nem derült ki, hogy nettó vagy bruttó), meg dobott hozzá egy 250 EUR-os (!!!) szállítási költséget. No comment...
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11109
b verzió:
Csak annyit termelsz, amennyi a ház standby fogyija, így nagyon kevés megy feleslegesen veszendőbe, erre jó a lentebbi 1-200W-os cucc.
Előzmény: freex (11106)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11108
A zajt egy aluláteresztő szűrő kiszedi.
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11107
"Az óra megállítás nem rossz, csak nem tudod mekkora teljesítményt kell visszanyomni, azaz mennyi a lakás pillanatnyi fogyasztása."

A teljes lakást az inverterre kell kötni. Figyelni kell, hogy mennyi áramot vesz fel, és ha annál többet termelsz, akkor a felesleget nem a hálózatba, hanem az akkukba kell irányítani egy áramosztó áramkörrel.

Ha kevesebbet termelsz, akkor az akkukat kell először kisütni, és utána lehet vételezni a "nagy" hálózatból. Ha üresek az akkuk, de van fogyasztás és termelés is, akkor nem az akkukat töltöd, hanem a pillanatnyi fogyasztást szolgálod ki, a hiányt a "nagy" hálózatról fedezve.
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11106
Nekem engedélyt eszem ágában nem volna kérni. Zajt ne vigyen a hálózatba, ha kell azonnal váljon le, a többi nem érdekel. Évekig tartó harc az eon-nal, utána új doboz, óra, kiszállás, párszáz ezer Ft-ban benne lenne. Meg 26Ft-ért vennék át az áramot, soha nem térülne meg.
Az óra megállítás nem rossz, csak nem tudod mekkora teljesítményt kell visszanyomni, azaz mennyi a lakás pillanatnyi fogyasztása. Ha meg nyomod teljes gőzzel, legtöbb esetben ingyen adod az áramot a szolgáltatódnak.
Előzmény: Athes (11104)
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11105
24V-ról mindenképp jobb lenne, csak nekem 12V-os a szélkerék. Fel lehetne áttételezni 2x-re, vannak nagy lapátjaim is, csak már annyira megutáltam az áttételesdit. Folyamatosan állt a gép, már a szomszédok is mondták, hogy nem nagyon akar forogni.

Úgy tudom a biztonsági előírás 20ms, azaz egy teljes szinusz perióduson belül kell a leválást megcsinálni. Láttam a neten kapcsolásokat, amelyek félhullámú visszatáplálásban dolgoznak, azaz a szinuszhullámnak csak az egyik felében dolgoznak.
Az egyik felében vizsgálják a feszültséget, ahogy megtörténik a nullátmenet, nyomnak egy félszinuszt magasabb amplitúdóval a másik félhullámban. Ez a vizsgálati intervallum akár arra is felhasználható, ha nincs szinusz, azonnali leválás. Persze ez a kapcsolás nem 4 fetből meg 2 trafóból állt...
Előzmény: tuutuu (11103)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11104
Szerintem a barkács inverterre úgysem kapsz engedélyt, ezért inkább úgy kellene megcsinálni, hogy maximum annyit tápláljon vissza, hogy éppen megálljon az óra, a többit akkuba tenni. így kifele nem is termelsz, amit barkács cuccal nem is engednek. Innentől viszont az inverter és a töltőelektronika szoros összhangban kell működjön.

Előzmény: tuutuu (11103)
tuutuu Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11103

Azzal egyetértek, hogy "egyenáramú betét" legyen visszatápláláskor, van ugye a töltőkör, amelyik csak az akku töltésével bíbelődik, és van a visszatápláló, ami meg csak azt figyeli, nehogy leszopja az akkut.

Mindenesetre én legalább 24 V-ról kezdeném a mókát, a töltőoldalon meg lehet azt oldani, hogy kis termelésnél is töltsön ( ránézésre a töltőoldal egyszerűbb, bár ugye jó esetben eleinte fölfele kell a feszt tornázni, aztán meg lefele...

A visszatáplálásban egyedül azt látom bonyolultnak, hogy leálljon, ha a hálózatról eltűnt a feszültség.

De biztosan ez is kezelhető, csak látni kéne valami kész megoldást...:}}}

Előzmény: freex (11101)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11102
Ahogy látom, lesz még több Ampered is :D
Előzmény: freex (11101)
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11101
Én mindenképp úgy csinálnám - ha összejönne - , hogy a szélkerékkel a meglévő akkuimat tölteném alapból. A visszatáplálást is az akkukról hajtanám meg, mivel az 12V (mondjuk 11-14V), nem mászkál 6-30V-ig. Így elég egy áramkört a 12V körüli üzemre tervezni, nem kell akkora működési intervallumra beállítani. Mivel vannak itthon egyéb inverterként használható ups-ek is, ez a megoldás azért is jó, mert áramszünet esetén el tudom látni magamat.
Meg amúgy nem tudom a gyári visszatáplálós inverter karakterisztikáját, azaz hogy a visszatáplálás teljesítményét mitől teszi függővé, talán attól mit bír a forrás. Sajna a szélben elég ritkán vannak komoly teljesítmények (felénk), én már annak is örülök, ha időnként 50-100W lejön belőle. Eddig 15A volt a max. amit a mostani szélkerékkel láttam, ehhez kellett olyan 5-7-es szél saccra. Attól félek, ha gyári gépet kellene használni, az lefogná a szélkereket, nem engedné fel rendes fordulatra, ezáltal a hatásfoka is sokkal rosszabb lenne. Egy saját építésűt mindenki a saját szélkerekéhez tudná igazítani, azaz pl. az enyém 12V-os, de tudom, hogy amíg az üresjárási feszültség el nem éri a 14-15V-ot nem lenne értelme visszatáplálni, hiszen jóformán energia sincs a szélben, csak a gépet fogná vissza.
Előzmény: Athes (11097)
freex Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11100
Már ezen is gondolkodtam. Van is itthon pár ups-em, közülük 3 apc szinuszos. Mindegyiket mikrokontroller vezérli, sőt ha jól értelmezem a rajzot, hidegindításkor a szinuszt is a kontroller csinálja d/a átalakítóval. Ha ennek a szoftverét meg lehetne piszkálni meg kicsit belematatni az áramkörbe, talán...
De pár hetet írtam az apc-nek, csak annyit szerettem volna, hogy a pártized A (!!!) töltőáramot hogyan lehetne megemelni 2A-ra, visszaírtak, hogy nem támogatják az ups szétszerelését. Ezek után a szoftverre rá sem merek kérdezni...
Pedig az ups alapból jó, mert benne a 230-as trafó, h-híd izmos fet-ekből stb. Megpróbálok úgy keresni, hogy ups->visszatápláló inverter, hátha másnak is eszébe jutott.
Előzmény: Bazarghai (11095)
Athes Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11099
Igen, ezt a 10-20V-ra reagáltam. Szerintem fáziseltolással a legegyszerűbb megoldani a nagyobb feszt, az elmős hálózatra kell egy nullátmenet kapcsoló, és ahoz igazítani a visszatáplálást.

Megcsinálja valaki? :D

A kereskedelmi forgalomban kapható eszközöknél nem érzem reálisnak az árképzpst a teljesítmény függvényében. Egy 2000W-os mitől kerül 2x annyiba, mint egy 1000W-os? Ha valakinek lenne egy tuti kapcsolása/nyákterve, biza megérné belefogni, még akkor is, ha nem 90%, hanem 85% a hatásfok, de nem 500eFt, hanem 100eFt...
Előzmény: tuutuu (11098)
tuutuu Creative Commons License 2009.08.13 0 0 11098

1-2V is meghatározza az áram irányát.

Már 1 mikrovolt is.

Előzmény: Athes (11097)
Athes Creative Commons License 2009.08.12 0 0 11097
1-2V is meghatározza az áram irányát.

Freex, már csak egy áramosztót kellene tenned bele, hogy szinkronizálás után a többletet ne a hálózatba, hanem az akkukba táplálja. Akkor nem kell vacakolni a szolgáltatóval :)
Előzmény: Bazarghai (11095)
Athes Creative Commons License 2009.08.12 0 0 11096
A második is jó, sőt, ha elmegy az áram, akkor megszűnik a visszatáplálás, ha jól látom. Sajnos nekem nincs kapacitásom kísérletezni, de minden részlet érdekel :)
Előzmény: freex (11094)
Bazarghai Creative Commons License 2009.08.12 0 0 11095
Figyi freex!

Nem lenne egyszerűbb/kivitelezhető megpiszkálni egy kiselejtezett UPS-t, hogy 10-20 volttal többet adjon le? Ha működik az elméleted akkor lehetne visszatáplálni...

B
Előzmény: freex (11094)
freex Creative Commons License 2009.08.12 0 0 11094
Elvileg müxik. A netről egy angol elektronikai fórumról szedtem le a rajzot. Sajnos ott sem voltak értékek. Igazából azért raktam be, mert sokan azt hiszik, hogy egy alap visszatápláló inverter megépítéséhez processzor hegyek kellenek. Akik pedig jól értenek az elektronikához, ki tudják sakkozni az alkatrészek értékeit. Még mindig olcsóbb, mint megvenni 400e-ért egy Sunnyboy-t.
Ma megpróbáltam az első verziót. Fetek hijján pc tápból szedtem ki tranzisztorokat. Szépen billeg az áramkör, a gond, hogy a szekunder oldalon csak 170-180V jön ki. Ha kicsivel többet ki tudnék csikarni, mint 230V...
Utána már csak finomítani kellene, pár biztonsági dolgot beépíteni, aztán fillérekből meglenne.
Előzmény: Athes (11091)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!