Keresés

Részletes keresés

WendelkeS Creative Commons License 2013.03.23 0 0 50230

"Elmondta, hogy a fatüzelésűnél nincs rostély.

Ma kipróbáltam a kazánnál mindjárt más a leányzó fekvése.

Éveken keresztül csak pocsékoltam a fát."

 

Ezt majd fejtsd ki bővebben, biztos más is felkapta rá a fejét.

 

Előzmény: ja nyugi (50228)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.23 0 0 50229

Örülök, hogy nálad bevállt, egyszer majd ránézek a nyári szezonban az én lengőnyelveseimre is, hogy esetleg nem-e az a probléma, hogy nem zárnak valami miatt tökéletesen. De mivel több embernél is volt ilyen, hogy a vcs. ellenére visszamelegedett a kazán, a korábban írt okok miatt nem okoz nagy fejfájást:)

Előzmény: szukibazso (50226)
ja nyugi Creative Commons License 2013.03.23 0 0 50228

Sziasztok!

 

Elfelejtett fűtésmód?

http://www.cserepkalyhas.net/fatuzelesu-cserepkalyha-szerkezete.html

 

Tegnap beszélgettem egy cserépkályhással a vegyes tüzelésű cserépkályha, és a fatüzelésű cserépkályha közti különbségről. Elmondta, hogy a fatüzelésűnél nincs rostély.

Ma kipróbáltam a kazánnál mindjárt más a leányzó fekvése.

Éveken keresztül csak pocsékoltam a fát.

Fatüzelésnél, begyulladás után, alsó primer levegőnyílást becsukni, a secunder levegőnyílás picit nyitva, a különbség egy órán belül észrevehető.

Szénnel együtt égetni meg szerintem vétek, teljesen felesleges pénz kidobás.

 

Üdv:

Józsi

Gergo.bgy Creative Commons License 2013.03.23 0 0 50227

Köszi, így már érthető.

Előzmény: kingoftailor (50222)
szukibazso Creative Commons License 2013.03.23 0 0 50226
Nálam bevált a lengőnyelves,igaz az elején nem működött,de most már vmiért lezár a fűtés végén, a kazi visszahül.Talán a csövek leszigetelése javíthatott?
Előzmény: WendelkeS (50221)
''csiga Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50225

Kicsit késve írok ( válaszolok) , de csak ritkán jutok  a fórumra időhiány miatt.

 

Nekünk is  KZ3 lengyel öntöttvas  kazánunk van. 7 tagos, 32 vagy 35 KW, nem tudom pontosan.

Amikor ide költöztem, akkor csak 4 tagja volt meg, mert egyszer felrobbantották. ( nem nyitották meg a csapot, nem keringett a víz, aztán észrevették és megnyitották rá a hidegvizet).

 

A négy taggal  fűtöttünk,  így a legnagyobb hidegben is  kb 26 C fokot csinált, igaz az volt a max. 

 ( akkor még szigeteletlen volt a ház)   Nagyon nem tetszett, hogy 20-25 centire kellett vágni a fát a kicsi tűztér miatt, ezért kerestem egy jóhírű kazánost, akivel megcsináltattam, eredeti állapotot visszaállítottam.

Bár a kazános ajánlotta, hogy elég lenne egy,  max kettő tag, én azért „okos”  voltam, és az eredeti 7 tagot kértem, hogy ne kelljen kicsire vágnom a fát.

 

Házunk kétszintes, alul kb 60 m2, felül kb 80 m2 van  ténylegesen fűtve. Az alsó szinten a garázs ( 25 m2)   a „veszteséghővel”  fűtött, 12-14 fok közötti.

B30 tégla, rajta 8 cm nikecell  ( igaz majdnem  lépésálló, ilyet tudtam szerezni olcsón), a födémen 20 cm ugyanilyen nikecell.

Ablakaink hagyományos kétrétegűek, kb 15 m2.

Amatőr számításom szerint  -15 fokban 16-20 KW lehet a max hőigényünk.

 

A kémény cirka  12 méter  magas,  15*25-ös, régi kazánkémény, egyenlőre béleletlenül. ( épült 1986 )

 

Szóval a lényeg.  3-4 óránál többet ( nagy hidegben  5 óra) nem tudok tüzelni, mert megforr a víz, és/vagy 30 fok fölötti a házban a hőmérséklet. A rendszerben 460 L  van+ ami  kazánban van. Az alsó levegőztetője a kazánnak  éppencsak  nyitva van, pontosan 7,9 mm a legnagyobb rés. ( legalul mérve)

A felső ajtón a levegőrostélyt csak annyira nyitottam meg, hogy icipici rés legyen.  Így  kormol, kátrányol  a legkevésbé. ( érdekes, a kátrány csak a tűztér oldalán van,  a tetején, füstjáraton csak korom)   Ugyanis nekem az a gondom, hogy túl nagy a teljesítménye. Fojtom állandóan.

 

Ami még a lényeg. A kazán bekötése a kéménybe vízszintes, ha jól emlékszem 180 mm-es cső, de igazi  fax módon pont felette megy keresztbe  a csatornacső.  A bekötőcső így  meg lett „felezve” ,  így a keresztmetszete kb a fele lett.   Akár begyújtás, akár üzemközben vagyunk, a füstcső előtti  pillangó szelep  a lehető legjobban még így is  elzárva.   

Ebben az állapotban, ha kinyitom a felső ajtót, szabályosan kanyarodik a füst és a láng a füstjáraton a kémény felé. Most próbáltam ki, hogy a takarítóajtót kinyitottam, ami a füstcső alatt van.  ( természetesen be van gyújtva).  A nagy szél miatt akkora  a huzatom, hogy beszívta, becsukta az ajtót. Ha  kitámasztom, akkor is visszafüstölés nélkül  ég a tűz a kazánban.

A füstcsövem  min. 110 fok kívűlről, ami kb 150 fokos füstgáz lehet. ( infra hőmérővel mérve) Ez a minimum.

 

A kazánnál nincs vízhőfokmérőm, a felfelé jövő cső külsejét mérem infra hőmérővel  a lakótérben.  Az 63-67 fok közötti a begyújtás után 45-50 perc múlva. A radiátorokon kb 15-20 fokot  esik a vizhőmérséklet

 

Két éve száradt, fedett helyen tárolt nyár és tölgyfám van.  Ha 3-4 hasábnál többet teszek rá a begyújtás utáni parázsra, akkor gyakorlatilag  szinte megforr a vizem.

A rendszer nyitott, gravitációs, semmilyen szelep nincs benne.

 

Meglátásom szerint ez a kazán könnyedén kifűtene még egy  ilyen házat, megkoctáztatom még kicsit tartalék is lenne benne.

A száraz fával, főleg a nyárral,  igazi gyehenna van benne, még ha csak 3-4 hasábot is  teszek bele.

 

Nem hozzáértő véleményem az, hogy a kéményed nagyon karcsú ehhez a kazánhoz.

 

 

Előzmény: Abstrax (49895)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50224

Ugye akkor neked 3 fázisú szivattyúid vannak?

Előzmény: coccy (50197)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50223

Na igen. Viszont a 6/4-es csövön lévő lengőnyelvesem nem tett volna jót a gravitációs vészkeringésnek. Nekem a kazán bent van a házban. Nagy hőveszteség nem ér.

Előzmény: WendelkeS (50221)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50222

Módosítottam a rajzot a szivattyú körül.

Előzmény: Gergo.bgy (50219)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50221

Nekem 3 db lengőnyelves van beépítve, az itt látható módon, de szerintem ez sem fogja meg a kazán puffer felőli visszamelegedését. Már nem is izgat különösebben, mert a lakótér alatt a házban van a rendszer.

 

Előzmény: kingoftailor (50218)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50220

köszi a tapasztalatot

Előzmény: atis7508 (50217)
Gergo.bgy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50219

Köszi, h megosztottad velünk ezt az infót. Ha megoldható, akkor módosítanád a rajzot a leírás alapján, csak, h teljesen egyértelmű legyen, h miről ír a kolléga, m nekem nem minden világos. 

Előzmény: kingoftailor (50215)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50218

Kezdeném ezzel:

 

"A rugós vcs.ra a kazánszivattyú után,. szerintem a pufferes beépítés után nem lesz szükség, mert a pufi a rajzod alapján
hidrováltóként (is) működik, ezzel a fűtéskör és a gázkazán hidraulikai szempontból teljesen leválasztódik a vegyeskazánról."

 

 

a "felszabadul" a két visszacsapó szelep, akkor a rugósat át lehetne rakni a VTC elé a puffer felőli oldalra és a 6/4-es lengőnyelves visszacsapót meg ki kell szerelni, hogy szivattyú hiba esetén a kazán-puffer körön tudjon keringeni gravitációsan is a víz.

Előzmény: kingoftailor (50216)
atis7508 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50217

Én egy villanybojlerrbe tekertem 15-ös rézcsövet kb. öt métert. Símán rákötöttem a kazán előremenő és visszatérő csővezetékre

gyönyörűen üzemel .

Előzmény: bnorci71 (50205)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50216

Ha valaki hirtelen nem találná a rajzot, akkor itt megnézhető.

Előzmény: kingoftailor (50215)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50215

Valaki, aki csak olvasója a fórumnak, tett pár észrevételt a pufferes rendszer tervemmel kapcsolatban. Az engedélyével megosztom veletek, hogy megvitassuk és a tapasztalatok segíthessenek másoknak is. Ezúton is köszönöm neki az észrevételeket.

 

Azért írom Neked ezeket a sorokat,mert az én pufferes rendszerem már 2 éve működik,most már jól.Az általad készített komplett rajzhoz annyi lenne a megjegyzésem,hogy nekem is így volt az első boyler bekötésem,és merülő puffernél megkeverte a tartály összes vizét a boyler szivattyú,mert a visszatérő a boylerből a pufi aljába ment.Ezt átalakítottam úgy, hogy a boyler visszatérőt a pufi fölső kb. 1/3-ados magasságába kötöttem át, így nem tudja csak ezt a fölső részt keverni,összességében jobb,hatékonyabb lett ez a bekötési mód.Még azt megjegyezném, hogy a boyler szivattyút és a visszacsapót az előremenőbe tettem, mert így mindig a legmelegebb vizet szívja ki  a pufiból.Még egy észrevételem lenne a puffer-kazán körre vonatkozóan: teljesen jó így a bekötés az én tapasztalatom szerint is,de a rugós visszacsapó a szivattyú után-gondolom- a visszahűlés miatt van beépítve.Szerintem ez a vcs.nem fogja a pufi visszahűlését teljesen meggátolni,mert amig az ESBE VTC 511 nem hűlik nyitási hőmérséklet alá, addig a puffer tetejéből a meleg ágon a hideg felé visszagravitál a pufi aljába a víz!, sőt mivel a VTC  kb.3%-nyit a hideg ágat állandóan nyitvatartja,folyamatos a pufi “önkisülése”,azaz hűlése!  Ez tapasztalat az én első bekötésem alapján.A megoldás egy második nyelves visszacsapó 1” méretben a VTC hideg ágába a Mofém golyóscsap és a 6/4”-os cső közé a rajzon az 1”os csőszakaszba,így viszont a rugós visszacsapó elhagyható, még a szivattyú tömegárama is megnő!Ezek az én saját tapasztalataim egy így kialakított rendszerről,ami kiválóan működik a módosítások óta!Még egy dologról írnék,ami nekem sok gondot okozott az első pufferbekötésnél,hogy a kazánom (Viadrus)üzem közben a felfűtési szakaszban gőzbuborékokat termelt,melyeket a szivattyú visszaforgatott a kazánba,sokszor olyan mértékben levegős volt a puffertöltő szivattyúm,hogy csak 3.fokozatba kapcsolva tudta kiforgatni magából a levegőt,néha majdnem túlmelegedett a kazán,mivel a levegős szivattyú nem szállított eleget.Ezen a dolgon én egy külső vészhűtő tetejébe beépített aut.legtelenítővel segítettem,jó lett,az összes buborék ezen távozik,nem kellett drága mikrobubi leválasztó.Egyébként a Laddomat beépítési tanácsai között is megtalálható ez a probléma, sőt mások is tapasztalják ezt,a Te esetedben javaslom,hogy az előremenőből való lecsatlakozó T idomot a VTC felé ne ebben a formában építsétek be, hanem úgy, hogy 90 fokban jobbra elforgatva és innen függőlegesen fel a pufi felső bekötése felé,a könyök utáni vízszintes szakaszt folyamatosan emelkedve a puffer felé,így a képződő buborékok a pufi tetején lévő aut.légtelenítőn tudnak távozni. Így csináltunk egy ismerősnél meg egy bekötést,tökéletesen működik!Elnézést a sok szövegért,csak azért írtam le ezeket a dolgokat,mert tapasztalatok ezeket mutatják,ne ess a kivetelezés során ilyen hibákba,mint én az elején.

 

A VTC körön való visszahűlés nálam jelentkezett,igaz kis mértékben,viszont állandó jelleggel,amin segített a nyelves vcs.

 

A rugós vcs.ra a kazánszivattyú után,. szerintem a pufferes beépítés után nem lesz szükség, mert a pufi a rajzod alapján
hidrováltóként (is) működik, ezzel a fűtéskör és a gázkazán hidraulikai szempontból teljesen leválasztódik a vegyeskazánról.

trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50214

Hali!

 

Milyen (mekkora) frekvencián ?

Előzmény: coccy (50212)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50213

hát van huzatom bőven azzal nincs gond

 

azért ez olyankor van amikor a hsz már elvette a levegőt a kazántól és 80° a víz

a lemez azért nem lesz fél egy perc alatt 4-500 fokos, hogy álapotváltozás történjen a lemezben

Előzmény: lala1961 (50208)
coccy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50212

Frekiváltók is mind négyszög jelet produkálnak (kapcsoló IGBT-k dolgoznak)

 

egyébként a teljesítmény 1/3-a veszteség lenne

Előzmény: trakisbandi (50207)
coccy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50211

Tudtommal a fekete smart a sinus

Előzmény: hetmann64 (50210)
hetmann64 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50210

Az APC-nél az 500-as fölötti smartok valódi sinusosak.

Előzmény: Törölt nick (50196)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50209

Köszönöm átnézem őket, van szünetmentesem most is a rendszerben, de ezekkel pont az a baj, hogy pl. 150W-ot feltételezve egy 75 ezres cucc bír mondjuk 40 percet és kész. Pont a kicsi akksi miatt. Legyen mondjuk 13A terhelés az akksin  (13*12=156W) a 180Ah teherautó akksi így bírna 14 óra működést, de mivel nem megy egész nap így gondoltam elég lehet 1-2 napra ha beüt valami durva kimaradás.

Előzmény: trakisbandi (50201)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50208

Én itt már az anyagváltozásra is gondolok(vas-szén állapotábra tanulmányozása),ami biztos nem tesz jót kazának.Milyen kéményed van?Mert ezt csak óriási O2 bevitellel lehet elérni.Mindenképpen szerelj valahová BAROMETRIKUS h zs hogy ne az utcát fütsd.

Előzmény: bnorci71 (50202)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50207

Hali !

 

A számítógép szünetmentesek mégcsak nem is "jellegű" hanem négyszög.

A keringetőnek sokkal rosszabb.

 

Bocs ezen a kérdésen átsiklottam.

Előzmény: Törölt nick (50196)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50206

én is a vastagságra értettem

 

na meg inkább az ellen véleményeket várom :)

nem tudom lenne-e értelme időt pénz energiát ölni bele, csak ötleteltem.....

Előzmény: gmkiev (50204)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50205

a másik nyárra tervezett projekt

 

az előremenőből ki akarok venni hőcserélőn keresztül a hőtárolós gázboylernek betápvizet, így előmelegített vagy akár kész melegvizet kapna.

A kérdés csak az a hőcserélőből kijövő vizet a visszatérőbe kössem be vagy vissza eresszem az előremenőbe?

Gyakorlatilag csak akkor működne a hőcserélő ha használjuk a vizet.

 

Miért így?

-hőcserélő kerülne ergo nem igényel anyagi befektetést

- a vegyes kazánon addigra amikor már zuhanyozni szoktunk simán van ennyi "hulladékhő"

-nem akarom eygenlőre bonyolítani a dolgot hőérzékelőkkel szivatyúkkal stb, majd ha lesz pufi meg fagáz akkor lesz indirekt tároló is

gmkiev Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50204

A vastagság a baj.

 

Előzmény: bnorci71 (50203)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50203

azt mondod a rakodókamrának is kevés?

 

hamusnak meg kicsit sok :)

Előzmény: gmkiev (50192)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50202

ez most szénnel volt, de szerintem a megrakott rendesen begyulladt fával is hozható érték

orosz barna +orosz fekete~20%ban ~4-4,5+5,5eKcal

 

na nem tartósan csak kíváncsi voltam meddig megy fel a füstgáz

ekkor azért már a korom is elkezd leégni a kémény belsejáből így inkább nem feszgettem a dolgot nem akartam kéménytüzet

Előzmény: lala1961 (50198)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50201

hali !

 

Vannak felújitott szinuszos szünetmentesek garanciával, csak nagyobb akku meg + hűtés kell rá. én is itt vettem .

 

http://www.sosups.hu/termekek/csoport/2/kat/felujitott/perpage/10/order/Price/sort/asc

 

Sokkal olcsóbb megbízhatóbb mint panelokból meg relékből összehozni egyet de ez csak egy vélemény.

Előzmény: Törölt nick (50199)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50200

Hali !

 

"Ácsi, a szivattyúk már egy ideje szaladnak frekiváltóról"

 

Nem tudom mennyire ismered a lelkivilágukat (frekiváltó), de szerintem nemártana utánaolvasnod mielőtt sok emberben megkevered a sebességet !!!

 

Csak azért nem fejtem ki mert nem a Vegyes tüzelésű  ...témája.

 

 

Előzmény: coccy (50197)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50199

Nekem olyan kell, hogy ha külföldön vagyok több napra és elmegy a villany akkor a család biztonságban és melegben legyen 1-2 napot amíg esetleg nincs áram. Én elrángatom az agregátort de az asszony bepánikolna már akkor ha meglátná a benzintankot rajta. :-)

 

Ezért építenék nyáron valami ilyesmit 180Ah talán kitartana addig...

Előzmény: trakisbandi (50195)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50198

Hogy és milyen fütőanyaggal lehet ezt a höfokot elérni.Az biztos ,hogy a 600-700 c fokkal érintkező fémfelületeknek nem tesz jót ez a höfok,itt elsősorban a nagy hötágulásra gondolok és föleg,hogyha ez redszeresen történik akkor elöbb v utobb valami "engedni"fog.

Előzmény: bnorci71 (50187)
coccy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50197

Ácsi, a szivattyúk már egy ideje szaladnak frekiváltóról,

na azok sem szinuszt csinálnak, mégis megy a motor

 

nekem évek óta megy APC szünetmentesről a gázkazán

mikor megvettem az új kondis gázkazánt, forgalmazót megkérdeztem, ráköthető szünetmentesre

egyértelműen igent mondott, le is teszteltem, valóban működik szünetmentesről

 

Nem értem az aggájaitokat, simán megy a szivattyú róla,

legfeljebb más a hangja, de a frekiváltóról üzemelő motort meg sem közelíti

Előzmény: trakisbandi (50195)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50196

A sz.gép szünetmentes színuszos vagy az is csak jellegű?

Előzmény: trakisbandi (50195)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50195

Hali !

 

A linkelt inverter módosított szinuszhullám ami nem valós szinusz, a keringető szivattyúk nem szeretik bár vannak kivételek.

Ez szinuszos  

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=513128

Csak  129 900,- Ft + még kell az átkapcsoló + a töltő egység ennyiből fizetek egy embert aki rángatja az agragátorom :-))  


A kazánházi szünetmentesnek inkább biztonsági szerepe van, ne forrjon meg a kazán ha elmegy a villany és nem vagyunk a közelben. Az agregátort meg ráérsz berángatni amikor nincs vész és mehet róla a lakás meg ami  kell.

 

Előzmény: Törölt nick (50186)
Wolf1160 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50194

Hello Coccy,

 

2.5 e.m3 ronkfabol 4 m3 (1x1x1)? ..az egy kicsit keves...

nallam tavaly 3 e.m3 romkfat miutan szethasitottak es folvagtak szepen osszerekva csak 4 e.m3 nek megfelelo tarolo rekeszbe tudtam csak berakni...igaz a negyedik nem volt egesszen tele (nagyon keves hianyzott)...

Előzmény: coccy (50179)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50193

Van egy 800W-os kétütemű aggregátorom (olyan ami ha akar beindul, ha meg akar akkor nem, berántós típus), de az emberi beavatkozást igényel. Olyat szeretnék ami automata. Ha napokig áram nélkül maradok, úgyis be kell azt is röffenteni, de az lenne a legutolsó fázis.

Előzmény: aratóbab (50189)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50192

Te jó ég!!!

2.-es lemez???

Hamuládának! Esetleg.

Előzmény: bnorci71 (50188)
Wolf1160 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50191

Nekem meg kell szereznem tarsakat hozza, de nagyon rugalmas amugy + ide dragabb (19500Ft/e.m3)mert messzebb vagyok (Sopron) sajnos...:)

A lerakashoz meg be kell szerezni egy par havert...

Előzmény: 42tibcsi (50185)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50190

~2 1x1x1-es kallodát tudsz vele telerakni

 

tavaly előtt 5erdei m3 fát vettem -rönkre volt köbölve ami gyak pontosan 5m3 netto fa >> 5x1x1m tömör fakocka,

felhasogatva egy 8m3 térbe tudtam bepakolni illetve a gyerekek szóval pontos szoros összerakásról nem lehet beszélni

Előzmény: Zoli7806 (50157)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50189

Szia!

Gyors összeadtam amiket belinkeltél, nem lenne ólcsobb egy aggregátor akár használt is.

Előzmény: Törölt nick (50186)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50188

Kardos mester

 

 

-Szerinted egy Totya szerű lemezkazán alá lehetne barkácsolni egy faelgáz részt, lenen értelme?

Foglalkoztat a dolog nagyon. Az alja ugye nincs szétégve ott még hegeszthető a lemez a a vízteret se kell megbontani

-Vagy csinálni egy rakodóteret+égőteret és onnan a hamuzóajtón átvezetni az égésterméket, de akkor, hogy tisztítom?

Mellé lenne talán a legjobb.

-Vagy amennyi barkácsolással anyagi ráfordítással járna lehet egy komplett kazán rentábilisebb lenne?

1tábla 2-es lemez van itthon abból meglenne a rakodótér az égéskamrának kellene csak lemezt venni.

-Mit szólna a lemez ahoz hogy nincs körülőtte vízhűtés csak a samott/beton?

bnorci71 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50187

ha megnézel egy Defro Optima Pluszt/OPOP-t abba azért van hőcserélő felület minnél nagyobb annál jobb a hatásfoka szerintem, ha a Totyának odahúzod a levegőt a láng vége a kémény tetején a varjak seggét melegíti simán 600-700C°-os füstgázt lehet vele elérni :(

Előzmény: Amperszag (50152)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50186

Sziasztok! A mi fűtésrendszerünk egy zárt rendszerű (vékony réz csövekkel) kialakított központi fűtés rendszer, amely végén párhuzamosan van egy 24kW gázkazán és egy vegyestüzelésű kazán. 14 radiátor van a lakásban szerte szétszórva 10 helységben. Puffer nincs. A rendszer csak keringető szivattyúval üzemel -nem gravitációs-. Ha nincs áram akkor egy kis számítógéphez kapható 1800W-os szünetmentes tápegység kapcsol be ami rövidebb áramszünetek alatt megfelelő (szerencsére eddig errefelé csak ilyenek voltak) de hosszútávon (mivel egy kicsike méretű akksi van csak benne) hamar lemerülne.

 

Azt tervezem, hogy építek egy nagyobbat házilag. Lenne benne egy inverter: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=512970

lenne egy inteligens töltő: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=852080

egy 220V relé: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=503945

és egy 180 Ah 12V akksi: http://autoakku24.hu/termek/136/varta-promotive-silver-akkumulator-12v-180ah-tgk

 

Működése annyi lenne, hogy a töltő 24 órában az akksin lenne (tud csepptöltést) a relé egyik ága az invertert kapcsolná be/ki. A másik ága pedig a háózati 220V és az Inverter 220V kapcsolná a kazán keringető szivattyúnak. Alap állapotban a hálozati 220V behúzott állapotban tartaná a relét. Ilyenkor a hálózat táplálná a kazánt és kikapcsolva lenne az inverter. Ha elmegy a hálózat, bekapcsol az inverter és ő adja a 220V-ot.

 

Kérdésem lenne, hogy egy ilyen 180Ah akksival kb mennyi ideig működne a rendszer és hogy csinált-e már ilyesmit valaki? Van-e valami ötlet, stb. Azon kívül, hogy az érintésvédelemre triplán ügyelni kell majd.

42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50185

 

Neked mennyit vitt?

 

 

Előzmény: Wolf1160 (50182)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50184

Úgy tudom 24em3 hoz. Gödölő nem nagy kitérés neki, én se mesze vagyok az MO tól, nekem elég lenne a fele ha neked is.

 

Előzmény: joevagyok68 (50178)
sur5al Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50183

Esetleg ez? Kb. 13e-re jön ki. Bár csak 1 kamion (35m3/24t) rendelhető és vállalkozásoknak, ami nem tudom mit jelenthet. Cégként kell számlázni? Megveszed és eladod az utcában.:D 300-as euróval 455eHUF egy fuvar.

Előzmény: 42tibcsi (50176)
Wolf1160 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50182

42Tibcsi,orulok hogy segithettem.

udv.

Előzmény: 42tibcsi (50176)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50181

Köszi neked is. Én is hasonlóan akarom használni a rendszert. Mondjuk nálam a csövekben és a radiátorokban kb 70 liter víz van, ha jól emlékszek.

Előzmény: trakisbandi (50177)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50180

Nálam is lesznek termofejek felszerelve, amikor be lesz építve a puffer.

Nem erőltette a szerelő, csak javasolta. Én meg kíváncsi voltam a véleményekre.

Előzmény: 42tibcsi (50175)
coccy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50179

Tavaly hozta a tüzépes a méterfát, azt mondta 2,5 em3-ból 4 sima m3 konyhakészt csinál

 

Én nem mértem, ill. nem tapasztaltam ekkora méret gyarapodást

de én összeraktam fainan

Előzmény: Zoli7806 (50157)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50178

Mennyit is kéne rendelni ?

Mert én "útba" esnék felétek..vagy ha nem is, legalább nem lakunk messze egymástól !:-)

Előzmény: 42tibcsi (50176)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50177

Hali !

 

2"-os előremenő és visszatérő, 4 vizoszlopos dunaújvárosi radik a fűtőkörben ~600 liter víz.

Ha alacsonyan tartom az előremenö hőfokot A2 szivattyúval nem fűt túl nincsenek lengések szerintem nem lenne annyival jobb, mint amennyivel drágább !!

 

Előzmény: kingoftailor (50164)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50176

Még egyszer kössz. Ez tényleg jó ár csak meg kellene osztanom valakivel, mert nekem a fele is bőven elég volna.

 

Előzmény: Wolf1160 (50171)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50175

 

Persze az is sokat számit, hogy nálam 1 kivételével az összes radiátoron van termo fej.

 

Ha jól be vannak hangolva nincs gond a leg távolabbi is jól reagál, azt nem tudom van e ennek a lomhaságnak jelentősége bizonyos határokon belül. Hiszen ha bekapcsol a termosztát megy egy jó pár percig a fűtés nem mp percekig (persze ez is termosztát függő). Nálam „Beryl” termosztát van, minimális a hő lengés. (tized fokokat is mutat) Én azt javaslom ezt a szerelőt ha tudod cseréld le. Ne, hogy má lecserélje az összes csővet ha azok nem rohadtak szét, több olyan rendszert láttam ahol eredetileg gravitációsan ment a fűtés (2” os csövekkel) korszerűsítés után nem kellet azokat kicserélni ha jók voltak. Nagyon a zsebedben akar ez kotorászni kérdezzél meg más szakit hátha mást mond.

 

 

 

Előzmény: kingoftailor (50172)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50174

 

Kösz, utána nézek mert lassan be kell szereznem a következő szezonra. Sajnos én sem tudok többet tárolni.

 

 

Előzmény: Wolf1160 (50171)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50173

Akkor mi ebből a szempontból "jobb" helyen lakunk !

Gödöllőn 16.-án  -5 fok volt reggel...

ÉS a térkép is annyit mutat oda/ide..  Tehát igaz..  :-)

Előzmény: Törölt nick (50168)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50172

Nem is azt mondta a szerelő, hogy a puffer nem fog működni vastag radiátor csövezéssel, hanem, hogy a rendszer lomha marad és jobb lenne egy gyorsabb reagálású rendszer, ami jobban tudja követni a szobatermosztátot.

 

A pufferem még csak tervben létezik.

 

Itt van normális méretben is (nagyítható scrollozással is).

Előzmény: 42tibcsi (50170)
Wolf1160 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50171

Hello 42Tibcsi,

A faelgaz topik ba kozzetettem egy fa beszerzesi linket, ahonnan nagy valoszinuseggel lehet erdei m3 kent 16000Huf. aron beszerezni hasitott (meteres ronkok) fat valasztas szerint kulonbozo fajtabol....

Udv.

Előzmény: 42tibcsi (50106)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50170

 

Semmi köze a fuffernak a rendszered cső méretéhez, a puffer és a kazánközt már igen.(főleg ha gravitációsan akarod meg oldani a töltését)

 

Nálam még távolabb van a műhelyben lévő radiátorok, 1” vas csővel megy minden hova a fő gerinc a radiátorok osztása útán már ¾ es. Wilo piko viszi az egészet.

 

Szigetelésnélküli puffert már elég elfogadható áron be tudsz szerezni, szigeteléséhez pedig nem kell nagy szakértelem, de 1000L alatt ne kezdjél bele. Nem tudom van e az előremenődben termo keverőd? Azzal is sokat lehet spórolni, pufferosnál meg szükséges, mert nem kell 80°al fűteni.

 

 

 

 

Előzmény: kingoftailor (50164)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50169

A gerinc 1"-os a legtávolabbi, 5. radiátornál 1/2", kb 20m-re.

Előzmény: kingoftailor (50164)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50168

Volt.

Előzmény: joevagyok68 (50163)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50167

 

Most már kezdem ki ismerni a B-steelt, ma reggel a pufferok 40°alatt voltak. ¾ ig raktam meg a kazánt ha televan 34kg férne bele de mivel a hasábok van amelyik 25cm es van amelyik 32 ezért hézagos. Üzem idő 2óra 15perc, minden 75°on van és közben ment a lakás fűtés és a HMV re is. Mivel nálam nem T osztón megy az előremenő, így 20-25 percig csak 40°os volt a fűtési előre menőm majd utána ment feljebb 50°ra.

 

Nyáron ha átkötöm sorosra a fufferokat nem tudom még érdemes e a szakszeres T bekötést alkalmazni, mert a kis pufferban a felső kivezetés belül egy hosszú csővel fel ér a tartály tetejéig, onnan meg már hamarabb tud meleget szívni. Most a nagy ból szív de itt csak egy kis terelő lemez van a be vezetésnél és nem közvetlen ér fel a leg tetejére, ezért kell várnom 20-25percet.

 

 

 

kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50166

Nem akarom, de azért kíváncsi lennék mennyiből jöhet ki. A radiátorok újak.

Előzmény: joevagyok68 (50165)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50165

Most akkor az egész fűtésrendszert (radiátorokat) újra akarod csövezni/csöveztetni ?

Előzmény: kingoftailor (50164)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50164

Pufferral kapcsolatban.

Szerelő azt mondta, hogy a pufferhez jobb lenne vékony csöves radiátorbekötés.

Korábban dilemmáztam már ezen én is, főleg mert a vastag előremenő csövezésem a szigetelt gipszkarton álmennyezet fölé került. Persze raktam rá csőhéjat, de biztos okoz hőveszteséget.

 

A fő visszataró nyilván az anyagi oldala. Az a baj, hogy a ház hosszú. A legtávolabbi radiátor kb 27 méterre van.

 

Arra lennék kíváncsi, hogy akinek hasonló adottságú (hosszú ház) a rendszere annak milyen vastagságú csövezése van.

 

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50163

"Debrecen, 0C, +-5C, néha éjszaka -10C."

Március 15 óta volt nálatok -10 IS ? 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (50160)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50162

Még a régi kazánnál néztem széntüzelőt, csak a zsákos orosz tetszett, az ára az nem.

Végül a szén kilőve némi környezettudat és a kevésbé tiszta tárolás miatt.

Előzmény: 42tibcsi (50159)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50161

Újabban a hozzá értök szerint a pufferba épített inox a jó, részben azért mert nem pang benne a víz és a baktériumok nem tudnak el szaporodni (60°nál is) mint pl: nálam a 300L ben, bár kitudja. A hő érzékelők az nem mindegy hol van, a solarnak mivel alul van a höcsi. ezért alul van az érzékelő. Ráfűtésnél pedig a felinél.  (ha alul lenne soha nem kapcsolna ki)

 

Előzmény: sur5al (50158)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50160

107 m2 a fűtött terület, ikerház, bruttó 150 m2 a külső méreteket alapul véve, egyszintes. Éjjel-nappal csak az opop fűtött, nyilván a fojtott üzemmódnak maradtak hatékonysági tartalékai. Debrecen, 0C, +-5C, néha éjszaka -10C.

A puffer vs kiépítés ktségei, vagy puffer vs opop tuning még képlékeny állapotú, mindig fejlesztődik a rendszer.

Előzmény: joevagyok68 (50156)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50159

 

Nálam is 5cm a szigetelés és 30cm gázbeton, 140nm + 50nm műhely. Átlag hőm. 21,5C°. 80q (8erdei kaloda) és még van 3X 1m3 (1X1X1). Vajon a -2°számit csak v. el kéne neked is egy puffer, hogy max on tud nyomatni az Opop-ot. Mert ha csak folytogatod és a hátsó viztáskákat ki kerülöd szerintem nem gazdaságos, nálam az Opop nál ha fullon ment (alul nyitva a hamuzó ajtó) akkor érte el a kilépőnél a 200-210°ot a fűst. A vejem szerint kevesebb fa fogyott mint a Lignoval, csak óránként kellet etetni.

 

Nagy hidegben 06 órától éjjel 01 óráig, és csak 500L puffer volt akkor még csak és fával 14kW ot adott le a kazán. Szénnel probáltad már? Állitolag arra tervezték úgy adja le a tied is a 24kW ot akár az én régim a 18-at. A régi Cseh brikett nagyon jó vólt (3800Ft/q) a Cseh dió már nem jött be, de ha esetleg kevered a Lengyel dióval talán jó, csak Lengyel diót nem javaslom mert nem lemezkazánnak való iszonyatos energia van benne.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (50154)
sur5al Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50158

Az érzékelő vagy a csőkígyó? Érzékelőről volt szó. Alul van egy másik a szolárnak? Végül is, logikus ha ott is van egy hőcsi. Ha van. Asszem itt szimpláról van szó. Ezért első körben a régi bojler tipusra gondoltam (ez volt a konkrét példában a konkrét rajzon), hogy vagy az lesz átalakítva (én ezt tenném, mert kaptam egy 200-ast ajándékba) vagy egy eleve 1db belső hőcserélőt tartalmazó tartály lesz, ami a kép alapján megint csak úgy áll, hogy az érzékelője alul van (nekem úgy fest). Innen indultunk.

 

Ahogy írtam is már, szerintem nincs tökéletes megoldás ezen a fronton, csak jók, a maguk előnyeivel és hátrányaival. Kinek mi fontosabb. Az előzőekben vázolt vad megoldásom (kazánból és pufferból is tölthető HMV) nem is annyira vad, mert a kazán oldalt lezáró szelep nyitását össze lehet kötni a kazán oldali keringető vezérlésével, az nyitná. Ha valaki villany nélküli megoldásban (gravitációsan) is akar (és elvileg tud is) puffert tölteni, akkor viszont a szelep mellé be kell tenni egy elkerülő csapos ágat, mint a kazánvédő megkerülésére alul. A bojlernek persze kell saját keringető és sajnos a fűtőspiráljának visszatérője abban az esetben, amikor a kazán nem megy és a pufferből tölt, akkor a pufi aljába megy vissza, ami széttúrja a rétegződést...

 

Valahogy úgy érzem, hogy erre a problémára (kazánnal vagy pufferrel csináljunk-e a HMV-t) a kombi puffer a legjobb. Ill. egy olyan, aminél pl. a felső részbe be van tekerve 20+ méternyi Inox cső és azon átfolyva kapja egy normál bojler vagy a cirkó a tápot (az csinálná a finom beállítást igény szerint). Kardos75-nél nem valami ilyesmi van?

 

Egy nagy kombiba alulra mehet még a szolár (nem kell Inox neki), a víztér maga meg lehet közös a kazánnal és a radiátorokkal. Esetleg a fűtés kivét szintén egy csőkígyó és csak a puffer-kazán víztér közös ha nem akarjuk a padlófűtést a kazántestből koszolni. Persze tudom, van szűrő, meg a padlófűtést egyébként is le lehet választani egy külső hőcserélővel...

 

Vagy mindenkinek egy csőkígyó?:DDD Kazán, HMV, szolár, radiátor/padló. Ennél talán nem lehet jobban bonyolítani:D

Előzmény: 42tibcsi (50151)
Zoli7806 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50157

Sziasztok!

Most olvastam tegnap elég nagy hangsúlyt fektetetek a tüzifa beszerzésre, h melyik éri meg jobban. Engem is érdekelne mivel még újnak számítok fával való fütésben. Mennyiségileg érdekelne pl: ha az erdészettől veszek 1m tölgyfát ami(1x1x1,7) faátmérőre azt mondták az erdészeten 5-30cm között vannak, ha azt felkuglizom(33cm hosszra) és felhasogatom az mennyi lenne 1x1x1 méteres kalodába rakva?

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50156

"107 m2"

Ez egy szint...több szint...tetőtér egy része?

"17 normál m3 fa ment el március 15-ig, +azóta megy a rádius 25 gázkazán, átlag 14 m3 gáz/nap,"

Március 15-ig gáz nem is fogyott a fa mellé ?

És március 15 óta 14m3-ek elmennek naponta ??  Mert brutál soknak tűnik...

Mekkora minimum hőmérsékletek voltak nálatok azóta ?

Hol is lakol kishazánkban?  :-)

 

 

Előzmény: Törölt nick (50154)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50155

 

Kétségtelen kazán és kazánközt van különbség. Joe Atmosa az fára van kihegyezve, nem véletlen van fabrikettes Atmos nyilván más eredmény lenne vele. A fa nagy lánggal ég a keményfa brikett meg csak szinte izzik, tehát más az égési tulajdonságuk, egy vegyes lemezkazán nyilván nem érzékeny annyira mint egy fagázos. Én sem vagyok brikett párti, akkor 4500Ft/q vólt, (most nem tudom) még mindig jobb mint a vizes fa. A gázhoz képest meg éri e majd ő eldönti. Kiváncsiságból majd 1X ki probálom a B-steel nél, itt nincs kerámia meg beton, azonnal tud hasznosulni a rövid láng.

 

 

Előzmény: pajaci (50145)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50154

107 m2 5-7 cm szigetelés, új termoüveges ablakok, padlás még nem teljesen leszigetelve.

17 normál m3 fa ment el március 15-ig, +azóta megy a rádius 25 gázkazán, átlag 14 m3 gáz/nap, nyilván napjainkban emelkedni fog. Eddig 244 eFt a fűtésszámla. Létezik brikett 35 Ft/kg árban, de már kitakarítottam az opop-ot az újabb tuningra. A szokásos nappali helyiség hőfok 23,5 C, ehhez kell azért fűteni, ennyit igényel a csapat.

Előzmény: bnorci71 (50147)
coccy Creative Commons License 2013.03.22 0 0 50153

Viszonylag régi konstrukció

legtöbb vegyes kazán ebből fejlődött ki, tovább (nem a fagáz)

 

szerintem a csöves hőcserélővel nagyobb felületet, hatásfokot lehet elérni (lásd fagáz kazán)

Előzmény: Amperszag (50152)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50152

Még a 40 kW-os is. Miért nem profi a Totya kazán? Illetve akkor melyik a profi és mitől? A faelgáz egy külön kategória, azokat kezeljük külön.

Előzmény: Törölt nick (50149)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50151

 

A HMV tárolókban azért van felül mert alul van a solárnak.

 

Tehát ha nincs solár jobb ha alul van, mert így az egészet feltudod melegíteni, ha viszont felül van a tartály felső részét jó esetben a felét tudod felmelegíteni. Tehát a méreteknél ezt is figyelembe kell veni. Magyarán egy 300L es HMV tartályból (mint nálam) télen csak 150L el lehet számítani mivel felül van a pufferból jövő hőcserélő. Ez 5 főnek zuhanyozásra elég.

 

 

 

Előzmény: sur5al (50144)
beze_s Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50150

Úgy gondoltam, hogy a 200L-es villanybojlert alakítom át (amúgy átfolyós gázos vízmelegítőnk van, kombi kazán) úgy, hogy a vegyes kazánkörről fűtöm télen a hőcserélővel, nyáron pedig egy másik, a tartályba rakott hőcserélőn keresztül egy napkollektorral. Nem ilyen csillivilli napkollektorral, saját gyártmány lesz, horganyzott lemez+puha rézcső, egyik ismerős kreált már ilyet, határozottan jól működik, nyáron 50 fokos vizet produkál átlagban. Azt nem tudom még hogy a kijövő melegvizet engedjem át a kombi vízmelegítő körén, gondolom az nem melegít rajta, ha meg van a megfelelő hőfok? Vagy nem méri a hőmérsékletet?

Előzmény: joevagyok68 (50117)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50149

no most itt a jót inkább a teljesítményre értettem,   mert egy 30 kw totya kazán azért kijön ennyiből  .

ha azt vesszük már azért az sem házi barkács szigeteletlen, ha nem is profi ,de jól használható kategória .

 

Előzmény: bnorci71 (50148)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50148

no most egy igazán jó vegyes is 200 körül, ez pontosan 110 volt drágább ennyit sztem megér a modernizáció

 

melyik kazánt tartod jónak ennyiért?

amiket én jónak találok azok 300e felett vannak 30KW kategóriába, de van amelyik a 450 közelébe van -Defro-

Előzmény: Törölt nick (50099)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50147

hány m2 fűtesz és milyen kazánnal

 

gondollom ha ennyi elment nincs szigetelés, ablak milyen

 

nekem ha időjárás is úgy akarja

28+12q orosz barna 4q orosz feketeszén ~5,5-6m3 tölgy ment el 

ja meg vagy 200-250m3 gáz

ez olyan 350eHuf

ha csak a forintot számolom át fára akkor olyan 15m3 kell majd jövő télre

160m2 tetőteres beépítés nincs szigetelés müa ablak házi lemez kazán

Előzmény: Törölt nick (50134)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50146

na ezt nem értem meg én soha :S

Itt a Bükk köpésre a Zemplén 100Km, de mégis itt a legdrágább a fa szinte az országba :(((

 

vagy itt kereslet van és ezért?

Előzmény: Törölt nick (50133)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50145

Joe-nak és Blue-nak is drágábbra jött ki az összes brikett, még a régifajta gázkazánhoz hasonlítva is.

Drikett és brikett között is van különbség.

Majd ki okoskodja végül is, hogy melyik a jobb neki.

Előzmény: 42tibcsi (50141)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50144

Bocsánat, ez is attól függ. Szóval a bojlerben általában alul van, a HMV indirekt tárolókban meg fenn. Persze ez így logikus, mert egymáshoz képest 180 fokban el vannak forgatva.:D Bár mittomén. A bojler ezek szerint melegebbet, az indirekt hidegebbet csinál összességében ha mindkettő 60 fokra van állítva, nem? Mindegy is. Mindkettőnknek igaza van valahol. A képen amúgy bojler volt:D

Előzmény: joevagyok68 (50124)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50143

bocsánat hülyeséget számoltam kihagytam a kötésbe rakást :(

és nem emlékszem a kötésnél mennyivel kevesebb van benne, de talán -20% a saranghoz képest erdeim3-nél

Előzmény: bnorci71 (50142)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50142

az 25e/em3 vagy nettóm3-re jön ki

Előzmény: 42tibcsi (50082)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50141

 

Ha a táblázatott nézed én a Ligno adataihoz kalkuláltam. Abban is biztos vagyok az Opop kazán még hatékonyabb a hátrányaival egyűt (nagy huzat igény, kis rakodótér) ezt gyakorlatból is mondhatom, nekem a 18-as volt. Ez köszönhető az átlag feletti hosszú fűst járatának. Az tény nem tudjuk milyen gázkazánja van, de ha az átlag Fég C sorozat azok új korukban 86% osak voltak ha ez van még inkább megéri a fabrikett. (mivel most nehéz száraz fát venni).

 

 

Előzmény: pajaci (50138)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50139

Akkora házra, már nem is olyan soknak tűnik. Sőt!

Előzmény: lala1961 (50137)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50138

Szerinted. És a táblázat szerint?

 

Előzmény: 42tibcsi (50135)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50137

170m2 fütök a nyílászárok szerintem megfelelőek(VELUX, termoplánüveges ablakok) csak nincs szigetelve amire egyenlőre nem is tellik.A 14m3 fa szerintem is sok,de szerintem hosszú tél volt relatíve alacsony hömérséklettel.Most már van 10 em3 fám ,de február végi vágás,igy a mai naptól duruzsol az olcsó gáz.

Előzmény: pajaci (50078)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50136

"Hali !

 

"45-47 C fokosra"

 

Azzal már nehezen lehet 50 fokos HMV-t csinálni hiába van belőle 1000 liter.

Ha mindennap begyújtunk akor semmi gond."

 

Ez a puffer alja, felette mindig melegebb:) Egyébként nálam addig tud menni az indirekt fűtése, amig a pufferközép 60 C fok feletti, ekkor a teteje még 80 C fok körüli. Egyébként én az indirektet 60 C fokig fűtöm.De az valóban igaz, hogy napi fűtésnél semmi probléma.

 

 

Előzmény: trakisbandi (50128)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50135

 

Szerintem még mindig jobban jársz ha fa brikettel fűtesz mint gázzal.

 

Az Opop kazán gazdaságos csak az a baja, hogy gyakran kell etetni. 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (50134)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50134

Unoka már meglovagolta a csomót, érte kicsit magasabb a helyiséghőfok.

15-étől gázzal fűtök, na az lesz egy élményszámla. 17 m3 rakott fa ment el a szezonra, ~ 92q.

Előzmény: t.zsolti (50102)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50133

no igen mi helyzeti előnyben vagyunk errefelé, (somogy zala ) itt sok az erdő, sok a maszek erdőbirtokosság és van piaci

harc  e téren is . nyáron még ennél is jobb árat ki lehet fogni ,nemrég hoztak a szomszédnak tényleg jó akácot 16 000-ft

házhoz szállítva ! én tavaly 5600 -ft vágtam akácot igaz ott a kitermelés hazaszállítás az enyém volt ,de önköltségi áron

kb 7000 -be volt köbje .

Előzmény: 42tibcsi (50106)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50132

Egy kis gyakorlattal csak kézbe veszed a fát, és tudod hogy kb mennyi.

Előzmény: coccy (50131)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50131

Max. ahogy az erdész tette, mérleggel, majd sütőben szárította, újra mérte

nem kell túlbonyolítani az életet, elektronika nélkül is volt, van élet (csak minek)

Előzmény: pajaci (50122)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50130

Bojlerbe alul van a hőmérő, hol is lehetne máshol

Hajdu 200 l sima vill bojler átalakított alaplap

 

Több hőcserélős indirekt tárolóban a használt hőcserélő aljához közel illik tenni a hőmérését

Előzmény: joevagyok68 (50124)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50129

Nálam 73 °C-nál indul a kazán szivattyú, tehát 65 °C-ra gond nélkül fel lehet fűteni vele

Előzmény: beze_s (50115)
trakisbandi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50128

Hali !

 

"45-47 C fokosra"

 

Azzal már nehezen lehet 50 fokos HMV-t csinálni hiába van belőle 1000 liter.

Ha mindennap begyújtunk akor semmi gond.

 

Előzmény: WendelkeS (50127)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50127

Nekem az indirektből a visszatérő a pufi aljába van kötve, így amikor fűtődik az indirekt, a pufi aljában lévő 28-30 C fokos vizet felnyomja 45-47 C fokosra, de szerintem ez  a gyakorlatban semmiféle problémát nem okoz,  sőt később sem, amikor nem megy a kazán.

trakisbandi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50126

Hali !

 

300 literes 2 hőcserélős HMV, alsó hőcserélőt napkoli birizgálja felsőt pufferről külön szivattyúval visszatérő pufi derekába.

Mert nem gyújtok be mindennap, a lányok meg nem szeretnek hidegvízben fürödni.

A felső érzékelő 55 fokon van, ha a nap többet csinál nem pocsékolja a puffert.

Gáz Villany nincs rákötve a HMV-re.

Hogy mennyi fogy a melegvízből azt csak a jóég tudja, de lehet teszek bele egyszer vízórát.

 

Előzmény: coccy (50111)
beze_s Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50125

Úgy gondoltam hogy a hmv-ben nem lesz hőcserélő, de még vetyengek rajta...

Előzmény: joevagyok68 (50117)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50124

"tehát alul lesz ennyi a bojlerben, ahol az érzékelő van)

Az érzékelő NEM alul van !  :-)

A víz rétegződik, hamerabb lekapcsol a termosztát, "alul" mindíg "hidegebb" a víz..

Előzmény: sur5al (50121)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50123

Hát, azt hogy hogyan számolja, nem tudom (ellenállás/vezetőképesség?), de kijelezni nem azt jelzi, ahogy írtad. Te a nettó nedvességtartalomról írtál, tehát a full száraz tömeghez viszonyítva a víz tömege, a nedvességmérő meg azt jelzi ki, hogy a bruttó össztömeghez (száraz fa + víz) viszonyítva hogyan áll a cucc vízzel. Ezért téveszti meg itt a népeket, ha valaki beírja  80-90-100%-os nedvességet, mert az ugye nem az, amit a műszer mér... Persze igaz, csak nem úgy.

 

Amúgy vannak rá módszerek. A nagykönyvben (Ebert) ha jól emlékszem láncfűrészes forgács sütőben szárítását ajánlja, de magam is csináltam már fa szeleteket, amit kiszárítás (sütés) előtt és után meg lehet mérni egy konyhai mérleggel is. Nem 100% egyik módszer sem, de az órákig 100 fok felett tartott vékony faanyag már nem sok vizet tart magában. Asszem az erőműveknél (apríték, fűrészpor, brikett gyártás) is valami ilyesmi a hivatalos eljárás.

Előzmény: pajaci (50122)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50122

A nedvességmérőd úgy számolja, ahogy én írtam. Anélkül meg hogy méri meg a köznép?

Előzmény: sur5al (50118)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50121

Azért ebbe ne legyél olyan biztos. Ha 60 fokos vizet akarsz előállítani (tehát alul lesz ennyi a bojlerben, ahol az érzékelő van), akkor a visszatérőnek bőven 60 felett kell lennie. Azt betolod a pufi 30-as aljára, hááát....

Előzmény: joevagyok68 (50114)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50120

Persze, igazad van. Azonban neki is igaza van, mert átmeneti időben nem gyújt be minden nap, viszont fürdik minden nap. Szerintem nincs tökéletes megoldás. Ill. igen, de az bonyolult. Vagy nem? Ha úgy építenénk ki a HMV-t, hogy csöveznénk a kazán-puffer körbe és vezérelt motoros szelepekkel döntenénk el, hogy a pufi-kazán melegebb pontját szívja (fűtéskor, egyfajta 2T variáns) vagy csak a pufit szívja (kazán kör zárva, pufiból jön csak a meleg). Igazából csak a kazán ágba (előremenő, VTC leágazástól a pufi felé) kéne egy vezérelt záró, hogy a hideg kazánt ne szívja meg. Persze ez biztonsági kockázat, mert ha valami gond lesz a szeleppel, amikor a tűz ég, akkor megvan a baj...

Előzmény: coccy (50111)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50119

Háááát mint már írtam...nem1x.....:-)

A kazán előréből veszi ki az előremenőt, és az esbe elé van bekötve a visszatérő.

De nálunk 2 tartály van 125 literes (gáz melegíti fel), és 250 literes felső felét a vegyes.

DE a 2 tároló össze van kötve a cirkulációs csonkjain keresztül egy szivattyúval, és a nagyból áttudom kergetni a meleget a kicsibe.

Így a felfűtés végére lehet akár 250 liter melegvizem . Az meg elég másnapig..

Ha fogy a kicsiből, a nagyból meleg megy át, tehát a gáz nem kapcsol be..

Egy kis hőszigetelés elférne még mindkét tartályon....:-(

Előzmény: kingoftailor (50116)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50118

Ki hogy számolja. Van nettó és bruttó nedvességtartalom. Ld. a linket a másik topikra. A köznép bruttót használ a faipar nettót.

Előzmény: pajaci (50112)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50117

Most akkor lesz egy hőcserélő a tárolóban és egy a kazán előrében ?

Előzmény: beze_s (50115)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50116

Azt hittem elvesztél. Nálad hova van kötve?

Előzmény: joevagyok68 (50114)
beze_s Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50115

Nekem nagyon tetszik ez a rajz. Viszont - lehet hogy rossz módszer - de én a kazánkörbe fogom tenni a hmv tárolót, egy hőcserélővel leválasztva.

Úgy tervezem, hogy csak akkor forgatja a vizet a hmv-ben, ha a kazántól jövő víz már minimum 60 fokos.

Üdv:

bz

 

ui.: pl ilyennel: http://www.argep.hu/popup.asp?pid=165112135&pnr=10001&foto=1

Előzmény: kingoftailor (50083)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50114

"Szerintem jobb volt a kazán oldalon. VTC előtt vagy után, ízlés kérdése."

 

De ebben az esetben csak akkor tudsz HMV-t csinálni, ha "meleg" a kazán, megy a puffer kör .

 

Szerintem ha a tárolóból fűti a HMV-t, akkor a visszatérőt jobb alulra kötni.

Az indirekt visszatérője az életbe nem lesz 60 fokos...

 

 

Előzmény: sur5al (50108)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50113

Nekem a szerelő (is) ezt javasolta.

Logikailag is jobbnak tűnik, mert amit este kifürdök, az a pufferból pótlódni tud akkor is, ha nem ég a tűz a vegyesben. ha a kazánkörről lenne levéve, akkor amit este kifürdök, azt az elektromos fűtőszál pótolná automatikusan.

Pufferből azonnal pótlódni tud a kifogyasztott víz a bojlerben, míg a kazánról fűtöttnél csak akkor, ha ég a tűz.

Szerintem átmeneti időben az is előfordulhat, hogy csak 2 naponta kell begyújtani, akkor ez még inkább eltolódik a bojler elektromos fűtése felé, ha nem a pufferről lenne fűtve.

Előzmény: coccy (50111)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50112

Azt nem úgy számolják.

Ha egy bizonyos fafajta nullára kiszárítva 500kg, akkor az abból 80%-os nedvesség tartalmú, az 900kg. (500kg 80%-a 400kg.)

Mindig a száraz fa tömegéhez viszonyítva adják meg.

Frissen vágott nyárfa 120%-os is lehet, tehát több vizet tartalmaz, mint a saját súlya.

Előzmény: coccy (50107)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50111

Bocs, de egy indiszkrét kérdés, mindenkihez

 

mért kell a pufiból fűteni a HMV-t?

kicsi?

nagy a melegvíz felhasználás

 

kinél mennyi melegvíz fogy egy nap alatt?

 

200 l 65°C-ra feltolva egy napot kibir (ha nem feljebb állítom)

minden nap fűtök, mehet meleg a bojlerbe is

Előzmény: sur5al (50108)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50110

ennyiért nálunk román erdeit, konyhakészen, hoz a tüzépes

Előzmény: 42tibcsi (50106)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50109

Dehogy. Majd mindjárt eljutsz a megoldásig. Az olvasásban. Ott a link:D

Előzmény: coccy (50107)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50108

VTA, nem VTC.

 

Ja, ez gond, de így sem tökéletes, mert amikor a bojler "hideg" szépen betolja neked a 30-40 fokos visszatérőt a 80-as közepébe. Persze az is igaz, hogy így legalább a bojler fűtésének végéhez közeledve nem nyomja a 60 fokosat a puffer aljára. Szerintem jobb volt a kazán oldalon. VTC előtt vagy után, ízlés kérdése.

 

Ill. van még egy vad ötletem. Amit már említettem is. Mi van ha az egész VTA-s fűtőkör elé teszed be a bojlert sorosan? Elindul a fűtés, elindul a bojler. Ha a bojler elég meleg, az ág lekapcsol és egy sönt ágon megy direktben a VTA-ra (ide kéne 3 járatú szelep, de nem kell külön keringető meg VCS). Ez tuti nem piszkálja meg a puffert. Nagy hátránya, hogy csak akkor megy ha fűteni kell a lakásba:D

 

Úgy érzem nem nagyon van egy tökéletes megoldás csak többféle, többféle kompromisszummal.

Előzmény: kingoftailor (50104)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 -1 0 50107

Tehát akkor 1108,4 kg-ból 975,39 kg Víz (133,008 kg a fa)

 

ez faxa

Előzmény: Törölt nick (50087)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50106

 

Sajnos Pestmegyében nincs (ill. nem tudok) ilyen ajánlatott (16e 1erdeit).

 

De amit írtam valóban drága mert erdeiben 25e lenne és még fűrészelni is kell.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (50101)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50105

Attól függ hogyan számolod. Mihez képest? A bükk és tölgy nettó nedvességtartalma friss vágás esetén 110%-ig is elmehet, míg a bruttó nedvességtartalma 50-55% körül van. Általában az utóbbival szoktunk számolni, de ugyanaz a víz mennyisége:D

 

Tűzifa szárítás gyorsan: hogyan?

Előzmény: coccy (50084)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50104

Köszi. Már kaptam is egy-két észrevételt emilben.

Javaslat szerint egy légtelenítő a VTC leágazás elé és a bojler visszatérő a puffer felső harmadába kötése az alja helyett, mert ha alulra van kötve, akkor kihűlő félben lévő puffernél megkeveri a rétegződést a bojler töltő szivattyú.

Megfogadtam a javaslatokat.

Íme.

Előzmény: Tízenhármaska (50097)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50103

azt nem írta ,hogy egy télen elfogy :::)))

Előzmény: t.zsolti (50102)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50102

szigetelj, ez egy erdőre való fa , ( "unokáink sem fogják látni" )

Előzmény: Törölt nick (50095)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50101

ez így ahogy írod drága ! sztem ne vedd meg . igaz nem tudom felétek

hogyan adják a fát, felénk Somogy 16 000 -ft ki lehet alkudni már egy erdei köböt 1x1x1.7 méter .

no ahhoz képest 1x1x1 méter még hézagosra is rakva nagyon drága !

Előzmény: 42tibcsi (50082)
Tízenhármaska Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50100

Szia!

 

Igen, hatékony,gazdaságos és körzenyetkimélő fűtésszempontok alapján illik/illene a két éves tűzelő betárolása.

De!

Ugye vannak akit az anyagiak miatt nem tudják megoldani. Sajnos -szerintem - ők/mi vagyunk többségben.

Vannak akik megengedhetnék maguknak,de helyhiányuk van.

És sajnos vannak akik helyhiány és anyagiokok miatt nem tudnak kétévre előre gondolkodni.

Én általában,ha van egy kis megunt "kedvem",akkor veszek 15-20q-át.

Most kb a következő télre is megvan a tűzelőm,így ha tudok, kicsit bekkelek,hátha ráakadok a jófogás-apród oldalakon egy nem "kamus" faárúra.

Helyem és fatárolom van,szóval tudnék tárolni.

Én sajnos azokközé tartozom,akiknek átkell gondolnia,mikor hová költsön,és mennyiért.

 

Jobb világot és olcsóbb tűzelőtt mindenkinek!

 

Üdv: Gyula

Előzmény: Amperszag (50080)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50099

majd ki kell tapasztalnom a rendszerben is elég sok a víz ,  az idén szerencsém volt mivel lábonszáradt és 6-7 éves cser-tölgyfám volt fűteni .

ezért gondoltam amit az egyik emberke csinál, a lábonszáradt fenyőre, nála is az volt a bibi a tölgyfa megforralta a vizet és a kazán letiltott .

ha más nem, fél , 3/4 töltet na bumm a hatásfok lemegy 85 % és akkor mi van :) semmi ,igazából az én fő szempontom ez ügyben ne kelljen

állandóan kiszaladgálni mint ehhez a pici vegyeshez persze azért döntöttm a fagáz mellett mert az mégis egy előremutatóbb modernebb

dolog.  ha a vegyeshez akartam volna pufit ahhoz valószínű ez a kicsi kazán kevés, tehát kazánt mindenképp cserélnem kellett volna .

no most egy igazán jó vegyes is 200 körül, ez pontosan 110 volt drágább ennyit sztem megér a modernizáció .

Előzmény: joevagyok68 (50081)
Tízenhármaska Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50098

Elnézést,természetesen ez King topiktársnak szólt elsődlegesen :-))

Előzmény: Tízenhármaska (50097)
Tízenhármaska Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50097

Szia!

 

Én is csak gratulálni tudok Neked.

Van türelmed ez biztos,illetve nem sajnálod az idődet sem.

Még biztos lesz rajta még mit "simítani", de ebben majd a szakemberek,illetve azok a topiktársak fognak tudn segíteni,i akiknek van rálátásuk.

Ez arajz amit Te készítel,nem olyan sokára etalon lesz,nagyon sok leendő vegyestűzes,fagázas tulajdonosnak nagy-nagy segítség lesz.

 

Üdv: Gyula

Előzmény: arsenelupin (50093)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50096

valahogy így ! nézd meg pl a vörösfenyőt , régebben olvastam valahol ,hogy

ennek ellenére azért nem süllyednek el a vízben, mert molekuláris szinten oxigén

is tapad hozzá és ennek a felhajtóereje nem engedi elsüllyedni !

 

szárítás, gőzölés: a fa-víz kapcsolat fizikai összefüggéseinek ismerete ... a nedves faanyag tömege m. 0 ... A száraz tömeghez viszonyított nedvességtartalmat (u) ... Nyár. 72. 89. Nyír. 72. 65. Juhar. 90. 75. Bükk. 119. 54. Vörösfenyő. 115. 37 ..


Előzmény: Jnika0101 (50090)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50095

 

 

A darabolatlan csomó a tölgy méterfa, 9,58 m3, 56q.

 

 

A kuglizott fa a bükk, 9,47 m3 volt hasított méterfa korában, 59q.

pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50094

"A frissen vágott fa nedvtartalma ? 40-60%"

 

Ez így nem igaz!

Előzmény: Jnika0101 (50090)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50093

Elismerésem, nagyon pöpec a rajzod!

Előzmény: kingoftailor (50083)
nemkezd Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50092

Egy kis adalék részemről.

Ezen a télen elfogyott:

58 mázsa tölgyfa

10 körbála zabszalma.

435 köbméter földgáz.

A 11-edik bálát kedden kezdtem meg, egy hetet bír ki valszeg és minden kifogyott!

Az épület 180 négyzetméter, tetőtér beépítéssel, + egyébb 58 négyzetméter, hőmérséklet 18-19 ha nincs othon senki, ha vagyunk 21-től, 25-ig helyiségenként változó.

Kell jövőre tartalékot képezni az eddigiekhez képest, hiszen nem is volt igazi tél.

Előzmény: Tízenhármaska (50077)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50091

Az összepakolva = 33 cm husszúra, 6-12 cm vastagra hasogatott fa, hasábfa, szorosan berakva 1x1x1 m-es, 1 m3 térbe, tehát nem az adott fa sűrűségére vonatkozik az adat.

670 kg/m3 hasábfa sorbapakolva.

Lehet idézni táblázatokból %-okat, nem keverve a nedvességtartalmat a víztartalommal, de attól még a 670 kg/m3 tényadat, és az is, hogy a fán maradó kis oldalhajtás elkezdett rügyezni, ami nem kiszáradt fára utalt.

Előzmény: Jnika0101 (50090)
Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50090

Darabolás elektromos láncfűrésszel, hasogatás géppel, összepakolva a bükk 670 kg/m3,

a tölgy 628 kg/m3.

Néhány hasznos adat a különböző fafajok azonos nedvességtartalmát (15%) figyelembe véve:

Bükk: 15,62MJ/kg 710kg/m3 

Tölgy: 15,1MJ/kg 714kg/m3 

A frissen vágott fa nedvtartalma ? 40-60% a tiéd hogy lehet 88%????

 

Ezek szerint mégis csak légszáraz fát vettél, vagy a 88% nedvességtartalomnál sokkal nagyobb súlyának kellene lennie m3-ként

 

Előzmény: Törölt nick (50068)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50089

Az 1. sor tavalyi vásárlás, kevésbé vizes, 2. 3. az ezévi tölgy-bükk. Élőnedves vágás után ennyi a nedvességtartalom.

A fűtőérték és a víztartalom összefüggése

 A frissen kitermelt zöld, ún. élőnedves fa tömegének felét a víz adja. Egyéves szakszerű, megfelelően szellőztetett szárítás után a víztartalom még mindig 15-20%. Az ilyen víztartalmú fát légszáraz fának nevezik. A fa higroszkopikus szerkezete miatt a levegő ter- mészetes páratartalmából vizet tud felvenni, ezért a légszáraz fa víztartalma az őszi időszakban 20% fölötti értékre növekszik. Ezért célszerű a fát közvetlenül tüzelés előtt belső térben előszárítani.Nedves fával történő tüzelés esetén az alábbi veszteségforrásokkal kell számolni.A fában levő vizet forráspontig kell hevíteni, majd el kell párologtatni, és a gőzt is tovább kell hevíteni. Minden liter víz esetében ezért mintegy 700 Wh energiaveszteséggel számolhatunk, amely a kéményen gőz alakban távozik. Minden 10%-os többletnedvesség 9%-os fűtőérték-csökkenéssel jár. A víztartalom az égéskamra hőmérsékletét csökkenti. El nem égett gázok távoznak a kéményből vagy csapódnak le kátrány formájában. Energiát tartalmazó farészek nem égnek el, további veszteséget okozva. Az el nem égett kátrány és korom a tüzelőberendezés füstcsatornáiban és kéményében lerakódik, hőleadó fűtőfelületeket szigetel, veszteséget okoz. Az el nem égett korom és a fagáz elégtelen égése miatt megmaradt részei a kéményen keresztül távozva a környezetünket szennyezik. 

 

Előzmény: Törölt nick (50087)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50088

Nekem sincs több fedél alatt viszont van ponyva amivel letakarom a többit. Amikor a fedél alatt lévőt eltüzelem a helyére átpakolom a ponyva alattit és a frissen feldolgozott megy a ponyva alá. Csak úgy tud száradni a fa ha nem lábon áll az erdőben. 

Előzmény: coccy (50085)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50087
  1. 913,84     448,35 784,61    551,38           372,99         55,00
  2. 1043,54   511,98 895,97    629,64           425,94         77,00
  3. 1108,40   543,80 951,65    668,77           452,41         88,00
  4. kg/em3                                rakott kg/m3                     nedvességtartalom %
Előzmény: coccy (50084)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50086

Amen

 

Legalább nem leszel konkurencia

Előzmény: gmkiev (50065)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50085

Jó neked, van hely hova raknod

Nekem kb 10-11 em3 fér fegél alá

 

Többi az ég alatt

Előzmény: Amperszag (50080)
coccy Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50084

88 % ????

 

nem sok egy picit?

vagy a tiszai uszadékfa volt?

Előzmény: Törölt nick (50068)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50083

Következő szezonra 7 em3-t tervezek. Ideire 5,5 volt. Nálam a vegyessel fűtésnél nem nagyon volt fogyasztás különbség a -10 és a 0 fok kinti hőmérséklet között.

 

Más. Egyeztettem a fűtésszerelővel, akivel csinálni fogom a pufferesítést. Javaslatai szerint módosítottam a rajzot és egyberaktam a két kört.

Itt megnézhető nagy méretben (nagyítható).

Előzmény: Tízenhármaska (50077)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50082

Most van fa ajánlat 15e / 1m3 (1x1x1) ki szállítással.(10km belül)

A gond az, hogy 1m-esek hasítva, és kötésben vannak rakva, így sok a holt tér.

Szerintem nem éri meg és még fűrészelhetem is (1,5éves vágás tölgy/bükk).

Mi a véleményetek?

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50081

"viszont  nagy a tűztér és a csúcsteljesítmény 31 KW"

"én kb 5 köbnél tartok  szigetelt ház"

 

Akkor kevés lesz az 1000literes puffer !

Vagy nem rakod tele, de akkor meg a gázosítás/hatásfok nem lesz az igazi..

Előzmény: Törölt nick (50079)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50080

Arról nem is beszélve, hogy illik legalább 2 télnyi tüzelőt beraktározni hogy mindig legyen 2 évet száradt fa.

Én kb. 24 m3-rel indultam neki a télnek és a fele megmaradt azt pont jó száraz lesz a következő télre, de már itt vár feldolgozásra az újabb 10 m3 amit csak 2014/15 telén szándékozom eltüzelni.

Előzmény: Tízenhármaska (50077)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50079

ebben igazad van hideg az nem volt  , viszont hosszúra nyúlik, ahogy nézem  mivel megint jön a hideg és a mínuszok .

ahogy az előrejelzést vizsgálva  egész március bizony hidegekkel megy ki, talán áprilisban lesz kicsit jobb idő .

tehát ha ezt nézzük bizony több ideig kell fűteni még havat is mondanak, március végére azért ez nem jellemző ,

(vagy legalább is eddig nem volt az ) ! nekem szerencsém van  van még 2 köb 6-7 éves tölgyfám és 2 éves akácból is van bőven

azt tegnap mértem olyan 20 % környékén van, lehetne jobb is ,de azt azért már lehet használni , én kb 5 köbnél tartok 

szigetelt hát kb 100 nm és nem túl magas 2.5 méteress átlagmagasság .

Előzmény: Tízenhármaska (50077)
pajaci Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50078

Mekkora házat fűtessz? Abalakok, szigetelés milyen?

Előzmény: lala1961 (50067)
Tízenhármaska Creative Commons License 2013.03.21 0 0 50077
Sziasztok

Egy picit szeretnek en is hozzaszolni a tuzelo elfogyasahoz.
Akiknek elfogyott,illetve ha a napokban elfog fogyni az picit gondolkodjon el azon,hogy ˝alig˝ volt tel. Talan itt szabolcsban 10-12 nap igazabol hideg.
Nem kioktataskent irom ezt.
De, legalabb 1-2m3 faval tobbet kell venni,hogy meleg biztonsagban erezzuk magunkat.

Udv: Gyula

Ui: elnezest de telorol irtam.
mislenyi Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50076

Úgy látszik, többen jártunk így. Én is le dobáltam pár száraz deszka- és léc hulladékot a padlásró, meg vettem 3 festékes vödör szenet. 3 napig nem voltam itthon, ment a gáz óra, naponta 10-12 m3.

Van már hasogatva 4 erdei új fa, de januári vágás, az már jövő télre.Én is többet fogok venni, ez volt az első teljes tél. Tavaly 7 erdeit vettem.

Előzmény: kingoftailor (50074)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50075

Szerelvényesnél lehet kapni „soudal” nevű kályha és kazán tömítőt és ragasztót, 1500°ig hő álló. Hasonló kiszerelésben van mint a szilikon,tehát kell hozzá kinyomó pisztoly.

Egyenlőre nem szándékozom a rakodó teret kibélelni, bár kátrányosodik, de állítólag minden fagázos csinálja. Most néha átkapcsolom vegyesbe így csak a rakodó térben ég és le égetem kronox-al. A víztáskákat csak por lepi be, nem kátrányosak.

Előzmény: sur5al (50054)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50074

Nekem is elfogyott szinte az összes fám (van még 15db). Vennem kellett fabrikettet és kötegelt német szenet.

Idén több fát veszek.

Előzmény: lala1961 (50067)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50073

Messziről jött ember azt mond amit akar. Különben is ki emlékszik már erre. ;-)

Előzmény: WendelkeS (50066)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50072

De hová tűnt Damon Hill  Joe?

 

Kinek milyen szűrő van beépítve a rendszerbe?

WendelkeS Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50071

 

Vagy ha szokványos "K" tip. érzékelővel kaptad, akkor a csavar hatlap feje felett ellapított fém hüvelyt (ami a csavart tartja az érzékelőn) kicsit visszanyomod kör keresztmetszetre, és le is csúszik az érzékelőről a csavar.  Most néztem meg jobban az enyémet:)

Előzmény: WendelkeS (50070)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50070

Merülőhüvelybe tedd bele az érzékelőt úgy, hogy a csavar sarkait lereszeled/ leköszörülöd.

Előzmény: lala1961 (50067)
q.zsolti Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50069

Köszönöm.

 

Előzmény: kingoftailor (50041)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50068

A saját táblázatom szerint pl a bükk 88 % nedvességtartalmú, egyáltalán nem száraz.

Előzmény: Jnika0101 (50049)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50067

Van egy jó és egy rossz hírem ,kezdem a jóval: megjött az első REX 100 -om és szeretném ha megírnátok ,hogy a kazánba ,hogy a legcélszerübb bekötni(a programozásról majd mikor esedékes akkor érdeklődök).Én most láttam élőben elöször ilyet és arra gondoltam,hogy legalább metrikus mennettel küldik ,de ez nem jött be.A másik,hogy én azt hittem,hogy a csavarral légmentessen van összeépítve az érzékelö,hogy rakjam a nyomás alatt lévő kazánba?Kiváncsi vagyok a megoldásokra ,ami remélem nem az,hogy dugjam a szigetelés alá OSZT JÓNAPOT.És akkor a nekem rossz hír ,hogy elfogyott az utolsó relatíve száraz fám is az utolsó darabig.(14 erdei m3)És ami még sajnálatos ,hogy eltüntekv olyan IKONOK a fórumról mind a kun+ a blue ,nekem hiányoznak.

WendelkeS Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50066

"A dilemma eldőlt. Pont most tudta megnézni a fűtésszerelő a rajzot. Azt mondta, hogy kössük a puffer kimenőre a VTA szelep elé.

Így ha lesz melegvíz a pufferben, akkor a bojlert fel is tudja fűteni.

Viszont a motoros szelep helyett szivattyú kell és egy visszacsapószelep."

 

 

Én mondtam......:)))

Előzmény: kingoftailor (50061)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50065

Na ja! Valami "uraságtól levetett" sz@rt!

Előzmény: coccy (50064)
coccy Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50064

Vakerán (kis szerencsével)

Előzmény: aratóbab (50063)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50063

Hol tudok legolcsobban bevásárolni, szerelvényeket a fűtéshez. Főleg zárt tágulási kellene 180-200l.

coccy Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50062

Mint enlítettem (annó), 2 hőcserélőt csináltattam a 200-as hajdúba, tehát az egyik felszabadítható szolárra

 

Itt azon agyaltam, nincs kazánvédőm, de akarok berakni, na most hova kerüljön a bojler fűtése?

 

ha marad az eredeti helyén, addig nem fűtöm, amíg az ESBE nem nyit, nem kezdi szívni a szivattyú a bojler visszatérőt is

és fennál a veszély, pufi a 2"-os csővel kisebb ellenállást képvisel, mint a bojler a 18 -as 5 rétegű csővel.

Akkor meg szivattyú kell, az meg visszafelé fogja keringetni a vizet a pufi kazán előremenő csőben ( amíg nem nyit az ESBE)

 

Akárhogyan is variál az ember, a legkisseb melóval, átalakítással ez jár ( + 1 T idom)

de jó megoldás a pufiból fűteni, de akkor is kell az a fránya szivattyú (+ hegesztés)

 

Úgyhogy kompromisszum, kevés meló, kicsi átalakítás, az is ott, ahol egyébként is tervben van az átalakítás,

bojler előremenő marad ahol és ahogy van

Előzmény: sur5al (50057)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50061

A dilemma eldőlt. Pont most tudta megnézni a fűtésszerelő a rajzot. Azt mondta, hogy kössük a puffer kimenőre a VTA szelep elé.

Így ha lesz melegvíz a pufferben, akkor a bojlert fel is tudja fűteni.

Viszont a motoros szelep helyett szivattyú kell és egy visszacsapószelep.

Előzmény: sur5al (50060)
sur5al Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50060

Nem azt írtam, hogy ez gond, csak van egy ilyen oldala. A fűtési oldalra csak akkor tenném ha a keverő elé tudod, de ahhoz meg saját keringető kellene neki gondolom.

 

A váltószelepről mi a véleményed?

Előzmény: kingoftailor (50059)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50059

"Akkor viszont a bojler víztartalma is majdnem egy lesz a kazánnal. Már legalábbis az ESBE működése szempontjából. Amíg a szelep ki nem nyit, azaz amíg a kazán + bojler fel nem melegszik, addig e kettő között keveri a vizet, tehát a kazán tovább kap hideget, mintha csak önmagát kellene felmelegítenie."

 

Ezen gondolkoztam én is és nem tudom mi lenne a jobb megoldás. 

Még abban sem vagyok biztos, hogy rá akarom kötni a bojlert a rendszerre.

Ha igen, akkor bojlernek lesz elektromos fűtőszála is, vezérelt áramra kötve, vagyis elvileg nem lesz benne hideg víz.

Az előbb begyújtottam és megnéztem a bojlert. Közel 50 fokos víz van benne. Úgy tervezem, hogy általában délutánonként gyújtok majd be, hogy felfűtsem a puffert. Tegyük fel, hogy fűti a bojlert egy órát. Aztán este fürdünk. Kihasználunk x mennyiségű forró vizet, aztán az éjszakai áram ugyanúgy pótolja. Spórolhatok a kazánra kötéssel 1-2 ezer forintot.

 

 

Arra is gondoltam, hogy a pufferre kötöm. Akkor meg az a baj, hogy a keverőszelep lekorlátozza az előremenőt mondjuk 50 fokra, amivel tuti nem tudom felfűteni a bojlert 60-65 fokra.

Előzmény: sur5al (50057)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50058

kalodás vs. rönkfa

 

ugy tudom erdőn lábon állva ~13-15e/m3 a fa

na azt valaki ugye letermeli kikközelíti felrakja lehozza a városba stb, fatelepen már 17-19e/m3

 

ha valaki ezt felvágja+felhasgatja+kallodát csinál hozzá+belepakolja az biztos nem a vevő 2szép szeméért teszi ergo nem lehet olcsóbb mit a rönkfa, szerintem ez józan paraszti ésszel belátható innentől talán nem is kérdés melyik éri meg jobban.

Feltéve, hogy van az embernek eszköze, ideje, energiája a munkára.

sur5al Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50057

@coccy, king

 

Akkor viszont a bojler víztartalma is majdnem egy lesz a kazánnal. Már legalábbis az ESBE működése szempontjából. Amíg a szelep ki nem nyit, azaz amíg a kazán + bojler fel nem melegszik, addig e kettő között keveri a vizet, tehát a kazán tovább kap hideget, mintha csak önmagát kellene felmelegítenie. Nem tudom, hogy ez baj-e, valszeg nem, csak megjegyeztem, hogy így a bojler töltésen (ami végül is egy kisebb fajta puffer) nincs kazánvédelem. Mondjuk annyira nem lesz azért hideg, mint egy puffer alja direktben. Az előnye is tagadhatatlan. Nem kell nagy tüzet csinálni a kazánba, hogy a bojler felé menjen a meleg, bár 6O fok alatt nem nagyon érdemes fűteni azt sem. Az elsőbbség viszont tényleg meglesz:D

 

Nem tudom nem-e egy 3 utas szeleppel kellene dönteni, hogy bojler vagy puffer töltés megy éppen (tehát párhuzamos kapcsolás)? Csak kérdezem.

 

Szolár rásegítés nem lesz idővel a bojlerban? Vagy az külön hőcserélő, külön keringető?

Előzmény: coccy (49969)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50056

Második évemet zárom kalodással, nekem jóval drágábban jött ki a kaloda mint amit írsz (32e, kiszállítással együtt). Ezért púposra van rakva a kaloda, centire mérve belső oldalon is több mint 1.7m3, nagyon jól fel van hasogatva és annyira sűrűre rakva hogy mikor átraktuk az egyik kalodát, az istennek se bírtuk ugyanoda visszatenni :P

 

Bükkfa, szlovák amúgy, és ami a lényeg, nincs a közepén jó pár durva tuskó. Ahonnan korábban rendeltem ott jól nézett ki kívül a kaloda, de a középső soron (ugye 33-asra van vágva) volt jó pár drabális tuskó benne. Mérgemben bevágtam egyben a látványkandallóban na azt soha többet, 28 fok, jól kiégett a kandalló :)

 

De viccet félretéve kívülről nem látod a belső sort, ott átvághatnak.

 

Volt olyan haver aki kalodás fát vett és kisebb szikla csomag volt a közepén. Vazzz

 

Szóval ne csak az árat nézd.

 

A másik nem mindegy milyen fa, hasogatásnál meg főleg nem mindegy hogy pl. a tölgynek jó nagy kérge van, a bükknek meg semmi.

Előzmény: Jnika0101 (50055)
Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50055

Nem azt mondtam, h a pénz nem számít, hanem arra lettem volna kíváncsi mennyiségilek melyik több vagy kevesebb. Mert ha az 1méter erdei fa összevágva, felhasogatva, összerakva kevesebb mint a kalodás akkor nem bíztos,h érdemes megvenni a méterfát.

Én arra szeretnék választ mennyiségileg melyik mennyi, jelentős külömbség lehet e a kettő között, melyik javára???

 

 

Előzmény: Amperszag (50052)
sur5al Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50054

Mivel ragasztottad a lapokat?

 

Rakodótérbe nem teszel?

Előzmény: 42tibcsi (49831)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50053

Szerintem megéri.

Előzmény: Jnika0101 (50050)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50052

Ezt döntsd el magad. Szerény matematikai tudásom alapján a 23000 több mint a 20500.

Viszont ha a pénz nem számítana akkor én gázzal fűtenék.

Előzmény: Jnika0101 (50050)
Destroyah2 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50051

érdekes ez a méterfa is.

 

a minap vettem kerítésdeszkának akácrönköt, bizony neki kellett vetkőzni a pakolásnak, mert 10ből 2 volt meg 100cm a többi 92 és 95-96 közt volt minden.

kamion tételnél azért sok az.

Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50050

Ha a méteres fa 20.500Ft-ért megéri szállításal, akkor a kalodás(1x1x1,7) felvágva összehasogatva, rendesen összerakva 23000Ft szállításal nem????

 

Előzmény: Amperszag (50048)
Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50049

Ezek szerint a súly alapján neked sikerült teljesen száraz fát venned?

 

Előzmény: Törölt nick (50047)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50048

Kérdés van-e lehetőséged, energiád és időd feldolgozni a méteres fát? 

A badarság hogy 1x1x1,7 m ölfa hasogatva összerakva 1x1x1 m! Úgy igaz hogy 1 m3 tömör fának felel(ne) meg.

Szerintem méteres fa 20.500-ért leszállítva jó ár.

Előzmény: Jnika0101 (50038)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50047

A következő szezonra hasított méter hosszú fát vettem q-ra, 1650 Ft/q árban.

Így 16912 Ft/em3 leszállítva debrecenbe.

5-45 cm vastagságú, vegyesen hasítva és rönkben.

Darabolás elektromos láncfűrésszel, hasogatás géppel, összepakolva a bükk 670 kg/m3,

a tölgy 628 kg/m3.

Előzmény: Jnika0101 (50045)
coccy Creative Commons License 2013.03.20 0 0 50046

UPS impulzussal tölt, tesztel 24 óránként (lassúra állítva)

mikor összeraktam 2 nap alatt töltötte fel az üres akkukat, ilyenkor ki volt iktatva a rendszerből

azóta gond nélkül megy, analóg műszerekkel folymatosan figyelem az akkuk állapotát,

Akkun van egy 300 mA folyamatos fogyasztás is ( vegyes kazán vezérlése)

27,8 V -on van folyamatosan az akku fesz

Előzmény: t.zsolti (50009)
Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50045

A képeken szépen össze van rakva, de majd felhívom és elmegyek megnézem személyesen is. Nekem furcsa, hogy szinte alig van külömbség az erdészeti és a kalodás között.

Előzmény: WendelkeS (50043)
q.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50044

Köszönöm

Előzmény: kingoftailor (50041)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50043

Azért jól nézd meg azt a kalodásat, mert lehet, hogy csak bele van hányva( általában így szokott lenni) és akkor már kicsit mást mutat összerakva.

Alapesetben mindig a méterfa szokott a legolcsóbbra kijönni.

Előzmény: Jnika0101 (50042)
Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50042

Akkor mennyiségileg kb azonos lehet a kettő??? mert ha igen akkor érdemesebb a kalodásat szerintem mivel csak 2000Ft drágább és szinte nem kell csinálni vele semmit.

Előzmény: kingoftailor (50040)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50041

Az Esbe termosztatikus keverőszelep arra való, hogy a kazánból/pufferből kifelé jövő forróvíz hőfokát csökkentsd arra a tartományra, ami a nevében szerepel. Hogy ez jó-e neked, azt nem tudom.

 

Előzmény: q.zsolti (50039)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50040

"erdészetnél az ugye 1x1x1,75 ami összevágva felhasogatva, összerakva lesz 1m3(1x1x1)"

 

összerakva is 1*1*1,75 lesz kb., ami megfelel egy 1*1*1-es teljesen tömör kockának. (összerakáskor is lesz légrés bőven.)

 

Kalodás árnak nem rossz a 23000Ft. Nálunk 28000. Kérdés, hogy a kaloda belmérete mekkora pontosan, mert, ha kívül mérve 1*1*1,7 akkor az valójában mindjárt lehet akár 0,95*0,95*1,7 is.

 

A legolcsóbb az erdészetnél, de neked kell eldönteni, hogy fűrészelni és hasogatni akarod-e. Ha nem, akkor vegyél kalodásat.

 

Én tavaly kuglizottat vettem mázsára. Tüzépen megnéztem pár darabnak a nedvességtartalmát. Kb 22500-ra jött ki em3-e.

Idén lehet, hogy kalodásat veszek én is.

Előzmény: Jnika0101 (50038)
q.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50039

Üdv segítséget szeretnék kérni. Sokat keresgetek, de valódi megoldást nem találok. Szóval:

Adott egy vízteres kandalló, amivel eredetileg nappali légfűtése, 3 szoba radiátor, törölközőszárító radiátorfűtése lett volna a cél. Jobban sikerült.

Ez akkor derült ki, amikor a radiátor termosztátos szelepe eléri a beállított értéket lezár. Keletkezik nekem többlet, hő ami gyorsan megnőhet veszélyesen, mert nem tud hová menni. Na, ezt szeretném a padlófűtéshez nappaliban használni hőcserélőn keresztül (lassabban hűl ki a helyiség, ha átmelegszik a padló). Vagyis használom is de golyós csap nyitás-zárással szabályozok. Ami problémás, ha nem vagyok otthon, mert figyelni kell, hogy nő vagy csökken a vízhőfok.(csapot nyitok zárok.) Olyan szelepben gondolkodom a mi lehetőleg mechanikus, de lehet motorosan szabályozható szelep is. Szabályozható  vagy fix nyitási és zárási hőmérséklettel kb. 60 foknál nyitna, és e környékén zárna is. Hőcserélő végett a padlófűtésnek 60 fokos víz kell legalább, de 50 foktól hidegebb vizet nem szeretnék engedni oda. Automatikusan nyisson-zárjon. Motoros szelepen gondolkodtam cső termosztáttal nyittatni 60 foknál. De fölmerült bennem hogy záratom el 50 foknál? Hasonló megoldás lenne jó, mint az autóknál a termosztát. Vannak ezek a kapilláris kazánvédő szelepek, de 95 foknál nyit.

 

Találtam ilyet is. Ezt is használhatom?  Erről állok le a harmadik kötéssel a padló felé ?

 

Esbe termosztatikus keverőszelep 35-60 C° R Csatlakozás: 1" külső menet

Állítható tartomány: 35-60 C

 

Köszönöm segítséget.

 

Jnika0101 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50038

Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni, tüzifa vásárlás elött állok a következő szezonra. Nagy tapasztalatom még nincs bennt, mivel ez volt az első szezon amit fával fütöttem. Eddig azt mondta minden ismerősöm, hogy az erdészetnél vegyem mert ők a legkorrektebbek és a legolcsobbak. Megkérdeztem őket 1méter tölgy-cser 16500Ft+fuvar, a 6méter fa fuvarral együtt 123000Ft-ba kerül, így máris 20500Ft-ra jön ki 1méter. Azt olvastam egy oldalon, hogy 1méter fa az erdészetnél az ugye 1x1x1,75 ami összevágva felhasogatva, összerakva lesz 1m3(1x1x1) . A neten találtam egy tüzifa hirdetést ami kalodás 1x1x1,7 tölgy fa 23000Ft szállításal.

 

http://aprod.hu/hirdetes/kalodas-tuzifa-akcio-23000ft-a-keszlet-erejeig-IDMruz.html#e27c0f3194;r:18;s:

Nem érné meg ezt jobban????

Előre is köszönöm.

 

t.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50037

azzal a feláramló égéstermékkel kell megforgatni ami amúgy is nehezen akar kitalálni a kéményből , és még végezzen munkát a forgatással??

ha túl alacsony az az M a kémény tetőn az is ronthat a huzatonszerintem legalább 2D kellene ami szabad hely legyen a füst távozásához.

Előzmény: Abstrax (50032)
ja nyugi Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50035

Hali Péter!
Nem megy át az Email, ezért itt válaszolok.
Azóta is van benne samot tégla. oldalt 200x400x20 lett beszabva, hátul 200x400x40.
Nekem öntött vas , táskás vizterű a kazánom. Samot dara, vizüveg, anyag, homok malterral ragasztottam be. Nekem bevált, csak a lengyel szenet nem birja, mert szét égeti.  Egyébként tapasztalatom szerint vagy szénnel, vagy fával érdemes tüzelni. Vegyessen csak pocsékolás.
A két fajta tűzelő anyag, másfajta készüléket, vagy beállitást igényel. a szénnél nagyobb tőmegű gáz távozik, nem lehet lefolytani, a fa csak ellobban. A fánál ínkább úgy müködtrettem, m,int egy kályhát, szinte teljessen le van folytva. A Következő idényre barnaszenet veszek. Ja a kérdésedre válaszolva akkor csak kitámasztottam. A samottal jobb a huzat.
üdv:

lala1961 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50034

Ha jó lesz a kéményed akkor nem kell állandóan takarítani az ötvény kazánt.Ha extra huzatu kéményed lenne akkor még az is elöfordulhatna,hohy szürkére égne belül a tüztér ,ugyhogy még a kéményedet sem kellene tisztítani.

Előzmény: Abstrax (50032)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50033

szerintem a kalap nem osz-nem szoroz a keresztmetszettel van gond, vagy a hosszal, egyszóval a huzattal

 

járd körbe a kéménytémát shiedel és egyéb kerámia kémény vagy szerelt fémkémény

Előzmény: Abstrax (50032)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50032

Ahhaaaa.....értem. Anno nekem az öntvény kazán felsőbbrendűségét tömték azelőtt a fejembe az "öregek". Ugyanakkor sok - akár házi készítésű - lemezkazánt láttam, amivel remekül lehetett fűteni. Abszolút aláírom a belső bordázatos öntvény takaríthatatlanságát (kábé úgy néz ki nálam, mintha valami Aliens-film díszlete lenne - ember legyen a talpán aki kikapirgálja...:o(

A kémény árakkal kapcsolatban nem voltak illúzióim... vagyis egy jó kazán árában van egy jó kémény is- vagy mi...

Igen, az erről szóló topicban azt írják, hogy hivatalosan kéményre piros lap jár a huzatfokozóért...:o(

Bennem is megfordult, hogy esetleg nem rontja-e le még jobban az amúgy is szegényes huzatot. Mi van, ha lekormolódik, eltömődnek a lamellák? Hogy a francban fogom én azt tisztogatni, karbantartani? Mi lesz ha a folyamatos forgástól majd beáll a siklócsapágy meg nyiszogni kezd már egy kis fuvallatban...stb.

Noshát akkor - szerintetek levegyem azt a francos dupla-hupnis M-alakú betonfedelet, jobb lesz a huzat, vagy tökmindegy? Valami bádogkalap azért gondolom kéne rá eső-hó-döglött madár miatt...

 

Előzmény: Amperszag (50024)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50031

Én már az első beírásodra is azt mondtam ,hogy a kémény lehet a bünös ,mert más a légtechnikájuk és ezért jóval nagyobb huzatigényü egy öntvény kazán.Én elöször a kéményt csinálnám meg és ha akkor sem üzemelne jól a Ö K akkor azt is kicserélném.Különben etz már leírtam ,hogy megveheted a világ legjobb kazánját ha nincs megfelelő kéményed csaak pislákol benne a láng.Én azt mondom bizz az öreg öntvény kazánba mert az lehet ,hogy 100 évig még kazán ha van egy 220 -as kéményed ,és egy VTC -d akkor lehet hogy csodákra lesz képes a rendszered.

Előzmény: Abstrax (50022)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50030

Ja és még annyi elötte soha nem kornoltam kazánt,

Ennek a füstjáratai 1 hét alatt elkormolódnak.

NEM KÁTRÁNY.

Előzmény: Dolmar__fan (50029)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50029

Azt hiszm Én sem.

Anno volt egy 20 éves maszek gyártmányú lemezkezánom.

Kicsit megpuposítottam olaj égővel(90-es évek)

Aztán a gáz és nem használtam 10 egynéhány évig.

Amikor a pufferes projectnak nekiálltam sikerült venni egy 6 tagos 3 hónapos demrad solid+plus kazánt 90000 ft-ért.

Boldog voltam.

Amig el -nem kezdtem vele fúteni.

Egy öntvény monstrum.

40 L víz van benne.

Egy nagy tehetetlen öntvény tömeg.

fával fütve szinte lehetetlen kordában tartani az égést.

 

Előzmény: gmkiev (50026)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50028

Mekkora házat fűtesz, hogy 35KW kell (szerinted) hozzá? És milyen szigeteltségű?

 

Előzmény: Abstrax (50021)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50027

azt is elárulod miért?

:)

én se, mert nem szimpatikus, meg csak, de ezek nem igazán ész érvek

Előzmény: gmkiev (50026)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50026

Soha nem vennék ÖV kazánt.

Előzmény: Amperszag (50024)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50025

huzatfokozóról mintha azt olvastam volna, hogy kéményen tilos alkalmazni

Előzmény: Abstrax (50016)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50024

A lemezkazánoknak jellemzően hosszabb a füstjáratuk és nagyobb a tűzterük. Az egyenes belső alakzatok mitt jóval könnyebb a takarításuk. És szerintem az is előny, hogy több víz van bennük.

A fentieket bizonyára többen vitatják, de nekem nem szimpatikus az öntvény kazán látva a millió belső bordát. Azokat élmény lehet takarítani. Tudom a hatásfok miatt kell a felület.

Alsó hangon egy 7 m-es 180-as szerelt kémény 250 ezer+ a munka.

Én a helyedben azt csinálnám hogy visszabontanám a régi kéményt és a helyére felhúznék egy 5 vagy 6 téglás hagyományosat. Annak már lenne tisztességes huzata és téged kiszolgál.

Huzatfokozóval ne kínlódj, úgyis új kémény lesz a vége.

Előzmény: Abstrax (50022)
smith Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50023

Huzatfokozóról esetleg még vélemény?

 

A baloldalt levő keresőmezőt használva számtalan kérdésre választ kapnál.

A huzatfokozóról pl. ezt találja:

http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9147701&aq_ext=1&aq_text=huzatfokoz%F3

Előzmény: Abstrax (50022)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50022

OK, mea culpa, én még úgy szocializálódtam, hogy "..az öntöttvas kazán a valami kisfiam!..", bár aláírom, hogy a céljaimra egy jó lemezkazán is megfelene...gondolom a tömege is jóval kisebb, pincében installálni is talán kényelmesebb...

Mit értesz azon, hogy fatüzelésre alkalmasabb a lemezkazán? Mi lehet ennek az oka?

Kezdem elfogadni a szomorű tényt, hogy kicsi a kémény, és lehet kell majd egy új (utólagos, külsőt) építenem a fal mellé valahogy.

Mennyire húzós egy ilyen (Schindler, vagy milyen pl.), mondjuk 7m magasan (gondolom métere x-ezer Ft - így van megadva)?

A tetőgerinc főlé kell hogy érjen ugye, mennyivel? fél-1 m-rel?

Vegyes tüzeléshez (na jó, akkor fatüzeléshez), kell az új kéményt már bélelni, mint a gázhoz? Vagy szabad?

Huzatfokozóról esetleg még vélemény?

Köszi az eddigieket!

 

Előzmény: Amperszag (50018)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50021

Igazad van, utánailvastam, hogy a kör keresztmetszetű kémény volna a spirális-füstáramlás miatt ideális...akkor tehár 14cm átmérőjű körrel számolva valóban még kisebb, 154cm2 körüli felület adódik, ami marha kevés....

Ennek a csodának asszem' 180-as füstcső kimenete van, ez összeszűkül a kéménybe érve. 130-as füstcsövű meg ugye kisebb teljesítményű lesz vszínűleg, de legalább fog égni rendesen.

Köszönöm a tippeket.

Előzmény: kingoftailor (50015)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50020

Egy részét, ha nem az egészet magad megválaszoltad.

ESBE?

Előzmény: tomika880525 (50019)
tomika880525 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50019

Sziasztok! Kátrányosodás ügyben kérném a segítségeteket!

 

A történet lényege, hogy a faterom és én is ugyanazzal a fával fűtünk mindd a ketten(akác- fenyő) vegyesen (ugyan annyi időt száradt fáról van szó) neki otthon régi etás fűtése van a kazánja is ugyan akkora mint az enyém nekem keringető szivattyúval működik csak.

 

A kéményem azt tudom hogy rettentő kicsi az előírthoz képest, mivel a  kazán az 35 kw a kémény meg 5 méter 14*14-es a fater kazánja ugyan ez az ő kéménye viszont négyzet keresztmetszető ha jól tudom 5 téglás nagyon jó huzattal.

 

Na most, az én kéményem a múlthónapban teljesen el is dugult a  kátránytól a kéményseprő égette ki, a kazán is eléggé kátrányos, pedig a kazán ritkán van teljesen lefojtva, mert alul a huzatszabályzós ajtón adok neki egy kis levegőt, hogy a hőfokot tartsa, ellenben a faterék meg ha eléri a kívánt hőfokot teljesen lefojtják a kazánjuk egy minimálisan kátrányos, a kémény meg eggyáltalán nem. 

 

Mi okozza nálam a kátrányosodást? a  keringető szivattyú miatt hirtelen a kazánba visszatérő hideg víz, amikor bekepcsolom? vagy nem tudom! en erre tippelek

Amperszag Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50018

Mire értetted azt, hogy "...vacak lemezkazánt" ?

200 ezerért nagyon jó lemezkazánokat lehet kapni újonnan és semmivel sem rosszabbak mint az öntvénykazánok, sőt fatüzelésre még jobbak is.

A 14x14-es 7 m magas kémény elég karcsú, de ha tiszta akkor egy 25kW körüli kazánnak megfelel. Az más kérdés, ha neked jóval nagyobb teljesítményű kell akkor ahhoz megfelelő kémény is kell.

Előzmény: Abstrax (50016)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50017

Kedves nemkezd!

Igen, lehet h még a 32kW is karcsú, de nagyobb kazánhoz tuti h új (külső) nagyobb kémény kéne...

A nagy lengyel batár adattábláján 28Mcal/h szerepel, ha igaz ez 32kW.

A bypasst meg fogom csinálni nyári időszakban, gondolom minimum le kell hozzá az egész rendszert engednem...

A csőtermosztátot feljebb fogom tekeni, hogy ne kezdje el a hideg vizet már az elején visszaforgatni.

Megcsináltam a huzat-tasztet is. Hááááát, nekem ha a primer levegő ajtó tök zárt, néha akkor is szálldogál ki a felsőn némi füst. bár az ajtó feletti 2-részre osztott füstelvezetőbe szinte "belehúzza" a láng tetejét.

Szóval mintha lenne huzat, ugyanakkor teljesen nyitott hátső füst-csappantyúval is jön ki némi füst, ha ajtót nyitor pl. rárakni.

Ez volna az a bizonyos 80%? Egyébként 7vége a kéménykotrásé, kíváncsi vagyok mivel van tele...

Itt is megkérdem: utólagos passzív (légturbinás) huzatfokozóról mi a meglátás?

Köszönöm a tanácsokat,üdv!

Előzmény: nemkezd (49918)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50016

Igazad lehet, hogy ez már régi kiszolgált vacak, dehát ez volt ingyé'.....pontosabban a bútorszállítók pénzébe került, akik a 400 kilós batárt levitték csigalépcsőn a pincébe... Úgy nézet 150-200 e alatt nem kapok még egy vacak lemezkazánt se, főleg hogy én a 25kW-őt nagyon karcsúnak érzem ebbe a hodályba. Ez a 32-es szeneskazán talán, ha rendesen működne. Egy régi ÉTI T25-ös gázkazánnal küzdötte régebben, az marha kicsi volt - talán egy szintet jól elvitt.

A Celsius-kazánokat is nézegettem, meg a Totyákat (!) mondta még valaki, nem tudom jók-e.

Most huzatfokozóban gondolkodom, (mint írtam az előbb), van esetleg tapasztalat ebben?

Köszi a hozzászólást, üdv!

Előzmény: kingoftailor (49919)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50015

A 14*14-es kémény keresztmetszet túl kicsi még akkor is, ha tiszta. Ne a négyzetcentit számold, mert a szögletes kémény rosszabb áramlású, mint a kör keresztmetszetű. Ez a kémény csak kb 150 cm2-nek felel meg.

Korábban már megírtam, hogy vegyél egy másik kazánt, aminek a füstcsöve 130-as és akkor majd tudsz fűteni rendesen.

Ha nincs rá pénzed, akkor kb. így jártál, mert a huzatfokozó sem fogja neked megoldani. 

Előzmény: Abstrax (50001)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50014

98-ban vettem, Electrolux. Néhány éve elég sűrűn pattog és hangosan. Amúgy hűt rendesen. A napi 1kWh-t bekajálja.

 

Előzmény: zordonC3 (50008)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50013

gratula az 50000-ik hozzászóláshoz :P

Előzmény: kly666 (50000)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50012

"mert nem akkorára van a töltő tervezve. "

 

A komolyabb külső akkupakkos UPS-eket nem a belső töltővel töltik hanem külsővel, és a UPS saját töltője meg észre sem veszi hogy fogyna az akku, ő abban a hitben él hogy végtelen kapacitású akku van rákötve...

 

A gond ami szokott lenni mikor a UPS 24h-nként csinál egy durva tesztet, na egy ilyen teszt nálam kinyírta a külső töltő elektronikáját... ... ...

Előzmény: t.zsolti (50009)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50011

:P Akkor meg kéne nézned a fogyasztását mert a régi hűtőket nem azért szokás cserélni mert elromlik / elmegy belőle a gáz, hanem az új fele annyit fogyaszt és pár év alatt megjön az ára + soha nem purcan ki a hűtőd :)

 

Le kéne mérned egy nap alatt mennyit eszik, utána elmenni egy bótba' és megnézni az ottaniak mennyit esznek. Osztani szorozni és az új hűtő árát pár év alatt elutalod villanyszámlában :) 

Előzmény: t.zsolti (50010)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50010

újj cuccok, 2 éve cseréltem a régi ( 72-es ) hűtőt egy ujjabbra ( 82-es ) -)))))))

Előzmény: zordonC3 (50007)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50009

és vissza is tölti az akukat? mert nem akkorára van a töltő tervezve. Vagy van áramkorlát az ups töltőjében ?

Előzmény: coccy (50003)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50008

tudod mi lehet még, kevés a töltés a cuccosban és emiatt indul húzósan (még hűt, de....)

Előzmény: Amperszag (50006)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50007

az enyém sem, az egyik 2005-ös, a másik talán 2007-es.

Előzmény: Amperszag (50006)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50006

Akkor az én hűtőm hogy úgy mondjam nem modern mert a kompresszor indulást még a világításon is észreveszem.

Előzmény: zordonC3 (50004)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50005

APC

Előzmény: zordonC3 (50004)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50004

Nálam az APS SmartUPS 1000-es szinuszos (persze 24V-nyi teherautóakkuról) egy előre bejelentett egész napos áramszünet alatt egészen jól bírta a két hűtőt (álló fagyasztó + közepes méretű kombihűtő). Még csak nem is jelzett túlterhelést.

Előzmény: Amperszag (50002)
coccy Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50003

persze, úgy van ahogy mondod

csak nálam nem gyári aksi van benne, 2 db 200 Ah-s van alá pakolva

ez nem 15 percig megy. 3 nap után eszembe jutott, lekapcsoltam a kisautómatáját

addig tolta a rákötött dolgokat, persze nem ment minden folyamatosan

minden a megszokott életvitelben működtetve

már nem kapcsolt be semmi, letiltotta a kimeneti terhet

 

ha nem bírja, vár a sorára egy 2200 VA-os, csak kell neki még 2 aksi

Előzmény: kly666 (50000)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50002

Azért egy 60W-os keringető szivattyú és egy hűtőkompresszor indulása között van némi különbség. Nekem 3000VA-es Siemens szünetmentesem van de úgy leülteti a hűtő induláskor mint a huzat.

Viszont szerintem vannak már olyan modern hűtőgépek amelyekben van valami lágyíndító bár nem tudom ki hajlandó fizetni ezért pluszban.

Előzmény: coccy (49999)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50001

Hello,

köszi az ötleteket, igen a fa még biztos nem csontszáraz, bár az elmúlt 1 évben rengeteget száradt.

A kéményt meg fogom nézni 7végén, a tükrős-világítós módszert már hallottam, még arra gondoltam, hogy leengedek valami olcsó vacak kis kamerát (!), és monitotron nézem, milyen a kémény belülről...

Vettem egy 5m-es kéményseprő-kefét, majd azzal áppucolom. A padlástérben is, meg a pincében is van ajtó (tisztítónyílás, majd 2-félből)... Amúly a kéményem síma, 14x14cm-es (az ugye 196cm2 felület), ami elmyrad a kazángyártó 250 körüli ajánlásától...:o(

Ja! Mi a vélemény a (passzív) huzatfokozó-turbinákról??? Ér az valamit? Valami hő-meg füstálló lassú fordulatú ventillátorra gondoltam először hátha javítana az elégtelen huzaton. Aztán láttam ezt a hagymakupola-alakú lamellás fémszínű forgó izét, amit a kürtő tetejére kéne szerelni... Horror pénz, de ha segítene....

Amúgy a kazánt szét fogom szedni (a borkolatot, szigetelést legalábbis), hogy lássam, nincs-e valami trükk, ami eddig elkerülte a figyelmemet. Az alsó rotély tényleg elég "zárt" - nem eléggé áttört. Ha jól meg van pakolva, lehet h nem szelel át rendesen.

Különben Pest megye, M0-tól 5 km Gyömrőn vagyok.

Mind1, tovább kísérletezem, és köszi mindent.

Előzmény: Törölt nick (49944)
kly666 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 50000

Ez milyen már? Rákötöd a fél házat és nem húzod le a kismegszakítót az óránál hogy kipróbáld mikor elkészült.

Ez sántít. 

Egyébként a 800VA szünetmentes semmire sem elég. Ennyit szokás tenni egy jobb számítógépes munkaállomás mellé.Ott is csak arra való hogy menteni tudj és lekapcsolni a gépet.

Nálam szerverszobában 2500VA-es van 3db számítógépre kötve (HP szerverek) ,jó ha bírják 15 percig.

Persze egy kringető elmehet róla pár órát de a házra felesleges rákötni (még egy 2500VA-est is),oda aggregátor kell.

Előzmény: coccy (49999)
coccy Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49999

Hűtőt még nem teszteltem, most készült el

nem volt még áramszünet, de a keringető 60 W-os, az évek óta szünetmentesről kap villanyt

jól teljesít

Pc és a többi észre sem veszi a váltást

Plazma nyűglődik átálláskor, kicsire állítottam az átkapcsoló feszültséget, így kikapcsol, utánna gond nélkül megy

Előzmény: t.zsolti (49996)
coccy Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49998

igen, ha nincs vellany, akkor a szünetmentes vált akkura

800 VA-os a gép

Előzmény: pajaci (49993)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49997

A lakás felé tuti nem megy el gravitációsan a tervezett puffr rendszernél a meleg, mert ugye a szivattyú után pont azért van a rugós visszacsapó, hogy megakadályozza a gravitációs keringést.

Előzmény: nyárimádó (49990)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49996

mekkora teljesítményű a szünetmentes?

a hűtőt próbáltad már? üzem közben lehet 55W de induláskor a sokszorosa az áramfelvétel.

Előzmény: coccy (49992)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49995

kellene a vastag cső  2", nekem a 28-as rézen megindúl , persze 25  kw ennyin nem megy át, meg szelepen +12db 90fokos idomon, és a többit nem is számoltam.

Előzmény: Amperszag (49985)
T-omti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49994

Hali

 

Mégsem 36eft a 6/4-es méretű iszapleválasztó.

20-23eft alatt:

 

http://www.epuletgepeszaruhaz.hu/index.php/flamco-clean-iszap-levalaszto-6-4.html

 

 

http://vezuv.hu/termek/far_iszaplevalaszto_64.html

 

Az FAR típusú iszapleválasztót ismeri valaki ??

 

üdv

Előzmény: kingoftailor (49945)
pajaci Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49993

Tehát ezek folyamatosan a szünetmentesről mennek?

Előzmény: coccy (49992)
coccy Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49992

Nálam a lakás kapott egy különálló szünetmentes hállózatot,

nálunk csak egy éjszakás áramszünet volt motiváló tényező

De azóta behállóztam a lakást vele,

legutóljára az új hűtő kapott szünetmentes betáp lehetőséget (55 W-os csak!)

Fűtés, kompletten vegyes és gáz is

TV, DVD

PC, monitor

Internet, rúter

Hűtő

 

Per pillanat ezek kaptak szünetmentes betápot, külök kisautómatás védelemmel, (2 A)

külön fázis és nulla kiépítés

Előzmény: joevagyok68 (49989)
coccy Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49991

Vannak kifejezetten erre gyártott kontaktorok

4 polus. 2 munkaérintkezővel, 2 bontóérintkező (pár)

24 V dc és 230 AC behúzóval

Előzmény: Dolmar__fan (49988)
nyárimádó Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49990

Nagyon örültünk pénteken, hogy gravitációsan tudtunk fűteni, akár mi is lehettünk volna 5 napig áram nélkül.

Nálunk kb 4 óra volt csak.

Üdv

Előzmény: kingoftailor (49987)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49989

"mondjuk a tv-hez menne egy csúnya, mindent átszelő vezeték"

 

AZ a legfontosabb !

Azt építsd ki legelőször....  :-))

Előzmény: félkifli (49986)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49988

Ahogy mindketten írtuk(coccy) egy relé ami váltóérintkező (min 10 A) ha van hálózat be van húzva.

Ha elmegy relé kiejt Váltóérintkező alaphelyzetbe áll ezen keresztül megy szünetmentes vagy az agregát.

Ha a hálózat visszajön relé behú áramfejlesztöt bontja hálózatot visszakapcsolja.

Előzmény: félkifli (49986)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49987

Én a gravitációs keringés lehetőségének megtartását csak biztonság miatt akarom, ha esetleg nincs áram, akkor is át tudjon menni a meleg a pufferbe a kazánból.

Nálam is kb 1,1 méteren van a kazán teteje. A puffer felső belépője meg kb 3 méteren lesz (előre láthatólag).

Előzmény: Amperszag (49985)
félkifli Creative Commons License 2013.03.19 0 0 49986

Köszönöm szépen a válaszokat, mindenkinek!

 

Az nagyon jó hír, hogy el kell, hogy vigye a kazánt.

Valójában én először egy egyszerű, "gány" megoldásra gondoltam, nem kötném rá a házban már kiépített vezetékre az aggregátort, csak leraknám a ház mögé, falátfúr, bejövő aggregátor-vezetékre 3-as 4-es elosztó, abba időkapcsoló órák, majd közvetlenül hosszabbítókkal bekötve a fogyasztók. (hát igen, nem szép látvány, de működne, a kazán és a hűtő így is 1-1 méterre lenne a bejövő külön vezetéktől - szintre észrevétlen lenne, hogy máshonnan kap áramot, mondjuk a tv-hez menne egy csúnya, mindent átszelő vezeték :) ), viszont hogy így felvetettétek, elgondolkodom rajta, hogy kicsit kultúráltabban oldjam meg.

 

 

Előzmény: Dolmar__fan (49959)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49985

Erről van szó, nem csoda a gravitációs keringés hiszen évtizedekig úgy csinálták a fűtéseket, de vannak szabályok, mert a fizika az már csak olyan :). Nekem a kazán kilépő kb. 1,1 m-en van a puffer felső belépő csonkja pedig 1,7 m-en. Gravitációs keringés szempontjából ez nem túl ideális.

Előzmény: lala1961 (49968)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49984

Erre gondoltam

Előzmény: kingoftailor (49983)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49983

Átraktam a rajzon.

 

Kazán-puffer kör

Előzmény: coccy (49978)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49982

én nem tartom jó ötletnek a hollandis golyóscsapot,

mérted már a golyón a fúratot van vagy 16mm, és persze rögtön 2db, szegény szivattyú, az egész rendszer ellenállása nem lessz annyi mint a két szelepé együtt.

Előzmény: kingoftailor (49947)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49981

 

Ha a visszatérőben van a szivattyú akkor eléje tegyed a szűrőt, így már szűrt vizet kap az is és csak egy golyós csapot kell raknod a szűrő elé. 

 

 

Előzmény: coccy (49979)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49980

 

A samott lapokat azért ragasztottam az ajtókra, hogy ne vetemedjenek, így a hőt nem közvetlenül kapják, jobban tömítenek azóta, nincs fűst szag. Nem hiszem, hogy szét égtek volna. A leg több kazán ajtó ha nem öntvény van rajtuk hőálló beton, hogy merevebbek legyenek ne vetemedjenek. Úgy néz ki bevált, most elégedett vagyok vele.

 

Alul sincs még nyoma, hogy szét égne, a fúvóka is bírja a nagy hő attól távolabb keletkezik ott meg vízteres lemez van. Hogy mennyire tartós arra várnunk kell.

 

 

 

Előzmény: gelicsán (49975)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49979

Ez rendben is van,de akkor inkább a visszatérő és a keverő hideg ága közé tenném.

 

Nálam maradt a régi lakás rendszer, tehát a visszatérőbe van a szivattyúm

Előzmény: 42tibcsi (49977)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49978

Igen

oda kötném

Előzmény: kingoftailor (49974)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49977

A szennyeződés v. esetleg fém maradványok nehezebbek a víznél. És mivel nem folyamatos az áramlás le ülepednek, tehát nem felül hanem alul vannak és így kerülnek a visszatérő ágba ill. a puffer aljába. Ezért kell a visszatérőbe rakni, ráadásul a előre menő termo keverő a visszatérőből is kever hozzá, ezért ha nem szűrjük be kerülhet a szennyeződés  a szelep be meg a keringetőbe is és ott komoly károkat tud okozni.

Nézd meg a szakszeres bekötést.

Előzmény: coccy (49971)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49976

"Normális helyelen ezt úgy oldják meg hogy van egy relé ami öntartó."

szerintem meg csak a bejövő 230-al simán meghuzatom,

 

Málad meg van oldva???

Előzmény: Dolmar__fan (49959)
gelicsán Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49975

Tibcsi a kazánba belül nem kell még samott,vagy bírja így  is.Nem ég szét a lemez?

Előzmény: 42tibcsi (49970)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49974

Jól értem, hogy a VTC szelep szivattyú felőli kimenete és a szivattyú közé kötnéd be a bojler visszatérőt?

Előzmény: coccy (49969)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49973

 

Én a Photoshop munkáját értékeltem. És főleg ennyi bizbaszt össze gyűjteni hozzá. (már kép anyagra gondoltam)

 

 

Előzmény: gmkiev (49964)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49972

Meg jó nagy aggregát is kell, ellátni az egész falut,

ugyanis kitáplálod a villanyt a kálózatba is

ezért is érdemes az autómatákat lekapcsolni (óra alattit elég)

Előzmény: Törölt nick (49943)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49971

Nekem a radiátorokhoz menő "előremenő" ágba van egy DN32 Y szürő, előtte utánna 1-1 golyóscsappal, radiátorból visszatérőbe minek, ugyis beleül a radiátorba a retek, (már ha van) ha meg lejön, elfér a pufiban

 

Puffertöltő szivattyú előtt van DN50 Y szürő, közvetlenül a pufi után

persze itt is előtte utána golyóscsap, ahogy illik

Előzmény: 42tibcsi (49938)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49970

Elhiszem, de mint írtam nem mindegy a távolság és a törések száma és hogy 6/4 es v. 5/4 es. Tapasztalatom nincs csak láttam. Úgy tudom Zsolt is gravitációsan nyomatja a Lignot, talán ő többet tudna mondani. Biztos vannak buktatói és ezekkel tisztában kell leni, ahol régen az egész lakás fűtűsét oldották így meg na ahhoz kellet aztán érteni.

Egyébként kipróbáltam a Lignot ön keringetővel (tehát ki kapcsoltam a Laddomat kergetöjét) tűz még rendesen volt benne bírta nem emelkedett meg a víz hő, pedig csak 28 as csővel van, de fél méterre vannak egymástól. (azért az is igaz akkor még nem volt rajta a spiro és alul a flankoven iszap leválasztó valószínű ezek is fojtanak valamit).

3 hete beszéltem Kiss úrral nem tud e közreműködni a Ligno értékesítésében és kérdezte 2” e a kazán kilépője, mert régebben kisebb méretben készítette. Ezt azért kérdezte mert most már gravitációsan köti be az általa készített pufferokba. Gondolom nem 1-2db. ot csinált már.

Előzmény: Amperszag (49960)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49969

puffertöltő szivattyú szívó csonkja és az ESBE szelep kevert ága közé kötném

a bojler hőcserlő visszatérő ágát

Így 1 szivattyú lekezelné a két tartálytöltését, bíztosítva van, a melegvíz előállítás elsőbsége a pufival és a lakásfütéssel szemben

és még nyári szemétégetésből is lehetne melegvizet králni

 

Én mágnesszelepet rakok majd a bojler visszatérőre, de ez részletkérdés, kinek mi van

nekem ez (3/4")

 

Bocs a rajz hiánért, örülök ha az öreg laptopom gépelésre alkalmas

Előzmény: kingoftailor (49936)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49968

Ha ugyanazon szinten van a kazán + a pufi akkor még a 6/4 -es vezetéken is nagyo nehezen vagy talán megsem fodul a viz.Egyetértek veled ebben a témában és én csak ott ajánlanám a grvitációs megoldást ahol legalább 2 m szitkülömbség van és a vezetékek legalább 5/4 -ek.Persze szuvattyu t ide is érdemes beépíteni,hogy tempossan is fellehessen tölteni a pufit ha azt ugy szeretnénk.

Előzmény: Amperszag (49960)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49967

HA már eddig eljutottál meg fogod tudni csinálni.

Előzmény: kingoftailor (49965)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49966

Spec én 3db 20 literest vettem gondolva a bővítésre.

És olcsóbb volt mint 1db  60 L-es

Előzmény: kingoftailor (49965)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49965

20 literen nem fog múlni. Ha biztosabb a 200 liter, akkor annyi lesz. Csak azt írtam le amit az a gépész mondott. 

Valószínűleg nem Ő fogja csinálni nálam a rendszert. Megkérdezte, hogy a bojler visszatérőbe minek a motoros szelep.

Előzmény: Dolmar__fan (49961)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49964

"mert ezt össze szedni nem semmi."

 

Nem értem mi ebben a kunszt. Kimész a kocsidba és beviszed beszereled. Ami marad, megy a következő munkához! :))))))

Előzmény: 42tibcsi (49962)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49963

Köszi. A képeket gugliztam, körbevágtam, a környezetet leradíroztam és átméreteztem.

 

A bojler a kazán előremenőre van kötve éa a puffer töltő szivattyú keringteti abban is a vizet, mint egy radiátorban. Ez az elképzelés.

Előzmény: 42tibcsi (49962)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49962

Látványos (már mint a rajz) gratula. És a be illesztett képeket te készítetted v. van valami forrásod? (még a karmanatyukról-hollandiról is) mert ezt össze szedni nem semmi.

Még egyszer gratulálok. (ezt ojan valaki mondja aki több mint 20 éve vele dolgozik)

 

Előzmény: kingoftailor (49954)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49961

Tágulási tartály ügyben érdemes elolvasni a Biosolar fórumot is.

VAn ott egy Sándor nevű úriember aki sok okos dolgot írt már ott le.

Pl: hány forkról- mennyire tágul a víz.

Sok nagytudású kollegánk is oda járt annak idején okosodni.

 

 

 

Előzmény: kingoftailor (49949)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49960

Azért ezzel a gravitációs kazán-puffer keringéssel érdemes egy kicsit óvatos lenni mert nem mindegy mekkora teljesítményű a kazán és éppen hogyan "durrantunk be". Nekem 5/4" van a kazán pufi körben 2 m a távolság és a szivattyú bypass ágban 6/4"-os nyelves visszacsapó, de ha begyújtáskor nagyon odapakolok a kazánnak akkor mire elkezdene keringeni már majdnem forr a víz. Ha felülről gyújtok be és lassan ég le a tűz akkor talán győzné az öncirkuláció, de 80 foknál már nem volt türelmem várni illetve bátorságom nem volt így elvetettem a gravitációs keringés hamis biztonságérzetét, marad a 2 szivattyú és a 2 szünetmentes.

Előzmény: 42tibcsi (49951)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49959

Normális helyelen ezt úgy oldják meg hogy van egy relé ami öntartó.

(ha van hálózat behúzva -van ha nincs kiejt)

Ha visszajön a hálózat újra behúz--hálózatra kapcsol .

Áramfejleszto megszakít.

 

 

 

????????????????

Előzmény: Törölt nick (49943)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49958

A bojlert még nem értem, hőcserélővel akarod? Csak rá akarsz segíteni? Az gravitációsan nehezen fog menni, gondolom az már egy adott helyen van?

A nevezzük HMV nek én a puffer tetejéről külön keringetővel táplálom, a visszatérő már nem egyszerű, mivel minimális a visszatérő és az előre menő közötti hő különbség, ezért én nem alulra vezetem vissza (minek kavarja fel a rétegződést) hanem a ¾ részénél vezetem vissza. (ez függ a hőcserélő méretétől)

Minden esetre nem egyszerű a lakás HMV el látása és vezérlése figyelembe kell venni a család létszámát, és mivel a HMV clor tartalmú erősen korrodál ezért tűz zománcozott v. kor v. (esetleg réz) alkalmas erre. Tehát nagyon sok variáció létezik, külső/belső hőcserélő, pufferban lévő hőcserélő, solar rásegítéses, különböző költségekkel.

 

Előzmény: kingoftailor (49954)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49957

egy normális áramfejlesztőről semmi baja nm szabad, hogy legyen a kazánnak vagy bármilyenmás elektromos készüléknek, stabil 230V 50Hz kell tudnia

cégnél hondák vannak 1-2 Bosch számítőgép vezérlésű hegesztőgépek üzemelnek róla minden gond nélkül a teljesítmény legyen megfelelő

egy kazán 100w nem hiszem, hogy töbet igényel egy hűtő is 1-200w lehet szerintem

Előzmény: félkifli (49932)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49956

Miket nem lehet ezzel a photoshoppal.......

Előzmény: kingoftailor (49954)
T-omti Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49955

Hali

 

Már többször írtam, hogy nekem a viadrusznál fel is volt tüntetve, hogy vtc kötelező, különben nincs garancia.

Gondolom az öntvényrepedés miatt.

Így van kazánköri szivattyú is.

 

 

üdv

Előzmény: 42tibcsi (49951)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49954

photoshoppal

Előzmény: aratóbab (49953)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49953

Szia.

Szépek a rajzok,  én is a nyáron akarom csinálni nekem is hasonlók a paramétereim (1700l) legalább látom hogy is kell megcsinálni.

Gratula. Mivel raktad össze?

Előzmény: kingoftailor (49946)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49952

Na szóval. Felhívtam egy másik szerelőt és elmondtam neki, amit emez szerelő mondott. Azt mondta, hogy hülyeséget beszélt. Megfordul az gravitációsan is, ha nem megy a szivattyú.

 

joe: 

Rákérdeztem a zárható szivattyúhollandira is. Azt mondta, hogy nem szereti azt használni. Nálad 3/4-es csővel van bekötve a bojler, ha jól emlékszek. Ugye nem kell több óra a felfűtéséhez? Én sokallom az 1"-os csövet oda.

 

 

 

 

Este módosítok egy-két apróságot (T idomokat kiveszem) és elküldöm neki a rajzot. Azt is mondta, hogy segédmunkázhatok neki, akkor olcsóbban megcsinálja.

Előzmény: 42tibcsi (49951)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49951

A leg egyszerűbb és sok helyen alkalmazott megoldás. Puffer és kazán közti  6/4” csővel és ha közel, kevés töréssel és egy szinten vannak összekötve tökéletesen fog működni gravitációsan mindegy, hogy zárt v. nyitott.

Ráadásul ez a leg olcsóbb és biztonságos, mert ha áramszünet van ez akkor is működik.

Kazán védés szempontjából már vitatható (alulról ha a puffer is hideg folyamatosan kapja a hideg vizet, tehát alul kátrányosodhat). Kiss úr a Ligno gyártója ahol a szerelést is ő végezte mind így kötötte be, a B-steel né is a bemutató kazán is így volt bekötve.

Tehát kazánköri szivattyút nem is használnak. Ha meg teszel kell kazánvédő is.

Előzmény: kingoftailor (49947)
T-omti Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49950

Szia

 

halgass joe-ra, ő van talán közöttünk a legrégebben a topikban.

A tapasztalatok alapján fejlődik a rendszerépítés, fejlesztés.

Sok szerelő hozzá se tud szagolni.

 

Nyugodj bele, hogy zárt rendszerben is meg fog fordúlni a víz.

Kazán pufit csak nyugodtan 6/4-essel.

Munkahelyemen az 50Kw-os kazán 2"-os kivezetését 5/4"-ra csökkentették, és szivattyú mellett már az óra szerint 70 foknál is pezseg a víz.

Nincs rendes keringése.

 

180l, az határeset, lehet nagyobb nyomáson is működtetni a rendszert, de 200felettivel nyugodtabb lennél.

 

üdv

Előzmény: kingoftailor (49947)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49949

Még a radiátorok felé sem érzek számottevő gravitációs keringést.

10 perccel előbb kapcsol az érzékelő a kazán felett 20 centivel, mint 80 centivel, tehát lényegében 10 perc alatt tesz meg a víz 60 centit gravitációsan.

Tesóm szerint, ha a pincében lenne a kazán, akkor működne gravitációsan is. A puffer viszont egy szintben lesz a kazánnal.

 

"Van 180 literes tágulásija ?  :-)"

Nincs. Nekem van egy 100-as. A vizafogós kalkulátor ezt számolta ki:

 

"Ezt már más is írta...és azt is, hogy van akinél ezek az elzárós hollandik elkezdtek csöpögni !"

Lehet.

Előzmény: joevagyok68 (49948)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49948

King Saga...

 

"Szivattyút elkerülő ágba rakni felesleges, mert a zárt rendszerben úgyse fog átmenni a pufferbe a víz gravitációsan."

Nem igaz...szerintem

 

"szivattyú bekötése zárható hollandival (csapok kiváltva)"

Ezt már más is írta...és azt is, hogy van akinél ezek az elzárós hollandik elkezdtek csöpögni !

 

"Zárt tágulási elég a 180 liter az össz. 1700 literhez"

Van 180 literes tágulásija ?  :-)

Előzmény: kingoftailor (49947)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49947

Voltam a fűtés boltba, aminek a tulaja a gépész és átnéztük a rajzokat.

 

Röviden összefoglalva:

  • Szivattyút elkerülő ágba rakni felesleges, mert a zárt rendszerben úgyse fog átmenni a pufferbe a víz gravitációsan.
  • Kazán-puffer összekötése 5/4-es csővel.
  • VTC leágazás a kazán előremenőből nem T idommal, hanem hegesztéssel
  • Bojler bekötése 1"-os csővel a 3/4 helyett
  • Y szelep nem ér semmit. Helyette vagy iszapleválasztó vagy egy másik fajta szűrő
  • szivattyú bekötése zárható hollandival (csapok kiváltva)
  • Több hollandi felesleges, mert a vascsövet úgyse bírjuk elhúzni oldalra. Csak az alkatrészek közelébe kell hollandi
  • Zárt tágulási elég a 180 liter az össz. 1700 literhez
Előzmény: kingoftailor (49946)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49946

Beleraktam a rajzokba az Y szűrőket.

 

Kazán-puffer kör

 

Puffer-radiátor kör

Előzmény: 42tibcsi (49940)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49945

kazán-puffer kör:

 

A 6/4-es spiro iszapleválasztó 36000Ft. Ennyit én biztos nem adok érte.

 

http://www.poly-mix.com/aruhaz/index.php?inf_cszam=13040100-44&inc=egytermek&tcs_id=113&cnev=SPIR.iszaplev%E1laszt%F3%206/4%22

 

A 6/4-es Y szűrő 6100Ft. Na ez még belefér.

 

Puffer-radiátor kör:

 

Az 1"-os Y szűrő 1800Ft. Ez is belefér.

Előzmény: 42tibcsi (49940)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49944

az ilyen dolgok sokszor nüanszokon múlanak ! mondod 1.5-2 éves csertölgy akác szárazzal fűtesz .

az a helyzet ,hogy az a fa nem száraz, a kötött víznek 3 év kell száraz szellős helyen ha mondjuk

ez idő alatt felét még rönkben töltötte hasítatlanul akkor az meglehetősen vizes még !!

hasíts egyet el, és mérd meg nedvességmérővel ha 20% alatt van az már jó, az ideális 10-15% között amit el lehet érni .

a huzat kérdése  a régi tükrös módszerel meg kell nézni ha rendesen kilátsz rajta és nincs sehol beleesve tégla stb

akkor jónak kell lenni . a kazánt is át kell vizsgálni -e téren nincs-e hőcserélő olyan helyen amit nem vettél észre

mondjuk a tűztérből lehet tisztítani stb . a másik az alsó rostély nem -e dugul el üzem közben pl nálam kicsi a rostély rész

és szét kellett lapítanom egy piszkavasat avval néha megpiszkálom alúlról  ha nem hallom a ,,dübörgést,, és és föld

a huzat ha kicsik a rések és el tud dugulni . ezeket nézd meg valahol itt van a hiba . olvasom fórumtárs írta kicsi a kazán

ebben is lehet valami oda azért kellene egy nagyobb ,de , hogy ennyire ne  működjön az nem lehet csak annak a következménye,

hiszen azért folyamatos fűtés mellet javulni kéne ,de nem teszi .

amúgy melyik megyében vagy ha nem titok ?

Előzmény: Abstrax (49895)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49943

tudsz üzemeltetni mindent agregátorról  csak előtte ne felejtsd el az automatákat lekapcsolni mert ha

visszajön az áram az nem tesz jót az aggregátnak és a rendszernek ! javaslom ,hogy csak eredeti

Honda motorost vegyél és vigyázz mert nagyon sok hamisítvány van a piacon (kínai szarok ) .

A Honda tök egyszerű, nekem volt egy 3 fázisú 5.5 KW az vitte az egész házat ha kellett ,semmi nincs

rajt mindent automatán szabályoz, ami tele van műszerrel gombbal kapcsolóval no az a hamisítvány.

ha vásárolsz vigyél műszert valami nagyobb fogyasztót mondjuk 2.2 kw flexet villanymotort  és terhelés

alatt mérjél feszültséget a hálózat 230 volt  ha az alatt van az jó  ha kicsit felette az is 240v felett az már gáz

akkor nem jó a feszszabályzó .

Előzmény: félkifli (49932)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49942

Köszi.

Előzmény: 42tibcsi (49938)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49941

 

Ha felváltva (mint írtad) szándékozol a fogyasztókat használni a leg olcsóbb generátor is meg teszi (20-30e.) Ha viszont egyszerre akkor össze adod a fogyasztók Watt értékét és ennek megfelelően kell választanod generátort. Javaslom hosszú ideig ne tárolj benne benzint, tehát kannában és ha szükséges akkor töltöd fel.

 

 

Előzmény: félkifli (49932)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49940

 

Az iszap leválasztóst pedig ide.

 

 

Előzmény: kingoftailor (49935)
pajaci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49939

Agregátorról mindent lehet működtetni, az szép szinuszos feszültséget ad.

Az erőmű ahonnan kapod az áramot, tulajdonképpen egy nagy agregátor.

Előzmény: félkifli (49932)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49938

Én ide raknám.

Előzmény: kingoftailor (49936)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49937

A visszatérőbe feltétlen még mielőtt a keverőhöz megy, az elő rébe én nem raktam, mivel úgyis a puffer tetejéről szív, ott pedig nem nagyon van felül mechanikai szennyeződés amit kiszűrne. Sokat kétségtelen nem folyt de ha 1 el nagyobb méretű még annyit sem.

A szenny az le ülepszik előbb utóbb v. a radiátorokban v. a pufferba, ezért alul a puffer és a kazán közé is kell tenni, de oda inkább iszap leválasztósat.

Előzmény: kingoftailor (49924)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49936

Ja és bejelölhetnéd esetleg az Y szűrő helyét is, hogy szerinted hova kellene berakni.

 

Itt a puffer-radiátor kör képe is kicsiben:

 

Előzmény: coccy (49927)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49935

Bejelölnéd a képeken, hogy hova gondoltad?

 

A kazán-puffer kör rajzon én már a kazán előremenő csőre raktam rá a bojler előremenőt, csak nem T idommal, hanem egy menetvéggel csatlakoztatva.

 

Előzmény: coccy (49929)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49934

Köszi. Utánaolvasok ennek.

Előzmény: Geosmaci (49928)
pajaci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49933

Nekem is van szűrő, egy szóval sem mondtam, hogy nem kell.

Előzmény: coccy (49926)
félkifli Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49932

Sziasztok!

 

Quadriga T2 23 MFFI kazánom van, a jelenlegi időjárási helyzetben kerültünk abba a szép kis pácba, hogy 4 és fél napon keresztül nem volt áram. A szomszéd tegnap már leengedte a rendszerét, hogy az ne fagyjon szét, nekünk annyi szerencsénk volt, hogy a nyáron készíttettünk kéményt és vettünk egy kis kályhát, így tudtunk fűteni (hogy ez milyen macerával jár, azt most nem sírom el), de mivel a kombi kazán nem ment, ezért a melegvíz is a gáztűzhelyen készült, mint 30 évvel ezelőtt, gyerekkoromban, falun.

 

A kérdés az lenne, hogy egy ilyen kazánt tudnék-e működtetni aggregátorról, (ésszerű méretezésű és bekerülési költségű aggregátorra gondoltam, 50-75e Ft között valahol). Fog-e működni egyáltalán a kazán az aggregátorról, van-e biztonsági kockázata (tönkrevágja az elektronikát, vagy induláskor kap egy nagyobb áramlöketet és leég az egész, stb.) Nem akarok még nagyobb kárt okozni a hozzá nem értésemmel.

 

A helyi kisbolt pl. áramfejlesztőröl ment a hétvégén, a hűtőpultokat még elbírta, de a pénztárgép már nagyon visított néha, hogy nem kap elég mannát. Nekem az is megfelelne, ha kb. 4 óránként időzítve kapna felvátva áramot a hűtő/kazán/egyéb. Sajnos az utóbbi évek tapasztalata alapján úgy tűnik nem tudom kikerülni az aggregátort, mert minden évben van hosszabb áramszünetünk a szolgáltató jóvoltából. (az utóbbi 3 évben volt olyan is, hogy télidőben 1.5 hétig napi 6 órában, esetleg csökkentett feszültséggel kaptunk áramot - a lámpa pislákolt, a kazán meg nyöszörgött, és nem bírt belobbanni, szóval 2-3 naponta volt negyed napra áram, ez arra volt elég, hogy ne fagyjon szét a rendszer), én kicsit többet szeretnék.

 

Bocs a sok meséért, az áramszolgáltatót szidó részeket így is kitöröltem :)

 

Ha nem jó helyen járnék, irányítsatok át nyugodtan más fórumba, de már körbenéztem, és ezzel kapcsolatban máshol se találtam iránymutatást.

 

coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49931

Attól függ, menyi retek van benne, hány mikronos a betét benne

 

elég jelentős a fojtás

Előzmény: kingoftailor (49924)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49930

Szerintem nincs semmi baj a villanyos segédenergiával

Hőcserélő ugysem kering gravitációval,

szivattyú is segédenergiát igényel (villannyal működik)

Előzmény: Geosmaci (49928)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49929

Javallatom:

a keringető és az esbe közé beraknák egy 1"-os T-t is (tarcsiba, dugóval)

Én oda kötném a bojler visszatérőt, így elsőbséget élvez a puffer és a lakás előtt

 

Mint ahogy a kombi cirkóknál is ez a hejzet, bojler elsőbséget élvez a fűtéssel szemben

Nyáron a retek elégetésével lehet melegvizet kreálni, már a felfűtési szakaszban is!

Előzmény: kingoftailor (49913)
Geosmaci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49928

"Elkészültem a puffer-radiátor kör részletrajzával."

 

Nekem tetszik, de egy dolgot másképp csinálnék: a bojlerhez nem motoros szelepet tennék, hanem egy segédenergia nélkül működő, kapilláriscsöves zónaszelepet, aminek az érzékelője a bojler hőmérsékletét nézné és az alapján zárná a szelepet. Ez ugyanolyan, mint amit a radiátoroknál használnak, csak erre egy 60 foknál záródó termófejet kell tenni. Zónaszelepet többféle méretben is lehet kapni, van DN20-as is, ha az ábrán feltüntetett méretnél akarsz maradni.

 

Előzmény: kingoftailor (49913)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49927

nekem is van a kazán és a pufi, pufi és a lakás között is 1-1 Y szűrő

Előzmény: WendelkeS (49915)
coccy Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49926

Én már szedtem szét keringetőt, mert nem működött, teljesen tele volt retekkel a járókereke és a járatok is

teljesen beszorult a szerkezet

Ezért kell a szűrő

Előzmény: pajaci (49921)
pajaci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49925

Nálam 18-as rézből van az egész rendszer, 3/4-es golyóscsapokkal, szűrőkkel.

2-es fokozaton viszi a keringető.

Előzmény: kingoftailor (49923)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49924

Hova kell inkább beszerelni őket, az előremenő, vagy a visszatérő ágba?

 

"hasznos dolog de nem árt egy mérettel nagyobbat beépíteni hiszen minden szűrő kis fojtással jár"

Nem hiszem, hogy ez jelentős lenne.

 

Előzmény: 42tibcsi (49922)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49923

"Ugyancsak a kazán felett a 6/4-es patentív helyett is Hg. ívet."

A patentív az a hegeszthető ív.

 

"Láttál már rugós visszacsapó átfolyási nyílást ?"

Láttam. Mielőtt beszerelték megnéztem, nehogy fordítva kerüljön be. Simán kering a víz rajta keresztül.

 

A keringető szivattyú 1"-os. ha már egyetlen ponton 1"-os, akkor már mindegy, hogy a többi alkatrész mekkora (szerintem). ha nem így van és ezt mások is megerősítik, akkor áttervezem 5/4-esre és a meglévő 1"-os alkatrészeket átrakom a puffer-lakás körre, ahol már 1"-os a rendszer.

 

Ráadásul a 6/4-es cuccok jelentősen drágábbak, az 1"-osnál (pláne, hogy azok már megvannak).

 

Köszi az észrevételeket.

Előzmény: T-omti (49920)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49922

Ez az nem csak ízlés d. hanem hasznos is. A termo szelepek (meg a keringetők) érzékenyek a szennyeződésre,  sérülékenyek. Vannak típusok amikben beépített szűrő van, csak ezt szétszereléssel lehet takarítani úgy, hogy az Y szűrő hasznos dolog de nem árt egy mérettel nagyobbat beépíteni hiszen minden szűrő kis fojtással jár. Én az 1” os rendszerbe 5/4” szűrőt raktam, mágnes gyűrőkkel, szezon végén kiveszem, kíváncsi vagyok mit szedett össze.

Előzmény: WendelkeS (49915)
pajaci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49921

"A kergető igen nagy lyukkal rendelkezik"

 

Hol?

Előzmény: T-omti (49920)
T-omti Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49920

Szia

 

Nagyon szép rajz, de én módosítanék rajta pár dolgot.

 

A kazánvédő körben a Hg.könyök helyett Hg. ívet használnék, a kisebb ellenállás végett.

Ugyancsak a kazán felett a 6/4-es patentív helyett is Hg. ívet.

A kazánvédő kört vastagabbra csinálnám, van egy 5/4-es VTC-d, de leszűkítesz mindent 1"-ra.

Láttál már rugós visszacsapó átfolyási nyílást ?

Nem nagy ,az biztos.

A kergető igen nagy lyukkal rendelkezik, csak a csatlakozása szűkül 1"-ra.

Ha hollandival csatlakoztattod, akkor igen nagy marad au átfolyási keresztmetszeted.

 

Ez az én véleményem, én 6/4"-lal szereltem ott is , és a kergetőnél a legkisebb az átfolyási keresztmetszet.

 

Üdv

Előzmény: kingoftailor (49761)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49919

Vegyél egy rendes 25KW-os lemezkazánt. Az a régi kazán már egy öreg, rossz technika.

A celsius pv-30-asnak, ami nekem van, 130-as a füstcsöve. 140*140-es, 6m magas kéménnyel is úgy ég, mint a bolond.

Tavalyi szezonban, amikor nedves akáccal fűtöttem egy hónapot, akkor nem bírtam 50 fok fölé vinni a vizet. Idei szezonban április-májusban vett akáccal már folytanom kell. 

Előzmény: Abstrax (49916)
nemkezd Creative Commons License 2013.03.18 0 0 49918

Kedves Abstrax!

A meglátásom a következő:

Az a kazán teljesítmény neked kevés.

A vízhőfok különbségen lehet segíteni a kazán ki és belépő vezetékket összekötő "baypas" vezeték beépítésével. A kazánvédő szelep is ezt a célt szolgálná, csak jóval több pénzbe kerül.

Nem értem miért kell neked már 30 fokon indítani a szivattyút!

------

Nálam 70 fokon indul, a visszatérőm 30 egynéhány fokos az indulást követő felfűtési idő alatt.

Nyitott baypas vezeték esetében ebből 45 fok lessz.

Ha beáll a rendszer, változatlan előre menő esetén (70-60 fok), 55-48 fok körül ketyeg.

Nem kátrányosodik és nem rohad szét a kazán a páralecsapódástól.

Ha becsukott alsó ajtó esetén ha kinyitod a felső tüzelő ajtót és elhúzza a füst 80 %át a kéményhuzat ép elégséges.

Előzmény: Abstrax (49895)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49917

Az az igazság, hogy erre nem gondoltam. Pont a mellékelt képed (is) volt az egyik alapja a tervezésnek, de másnál nwm láttam még ezt, ezért nem is foglalkoztam vele. Na de majd holnap belerakom. Nem is túl drága. Köszi az észrevételt.

Előzmény: WendelkeS (49915)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49916

Kedves gmkiev, lala1961 és Amperszag!

 

Köszönet az ötleteitekért, és hogy próbáltok segíteni!

Az ESBE-keverőszelepet több helyen is hallottam, tapasztalataim szerint nem kicsi a csőrendszerem hossza, és talán ezért is a hőmérséklet különbség az előremenő és a visszatérő vízhőfok között.

2-szintes a ház, 250m2, és számos radiátor lóg rajta. A visszatérőben lévő szivattyúm Grundfos UPS 25-60, 3-fokozatú. Eddig legmagasabbon járt, de ma kíváncsiságból visszatettem közepes 2-esre, hogy lassabban hajtsa a vizet. Hmmm.

Főleg az elején, már meleg a kimenő cső, de a visszatérő még relatíve hideg. Nálam sajna vissza kellett venni a csőtermosztáton, hohy már olyan 35 fok körül kezdje keringetni, mivel ma (rekord) 50 fokos vizet sikerült stabilan elérnem...

A másik két hozzászólást is jogosnak érzem, sejtem, h a kéményem nem az igazi.

Ha hidegen, begyújtás előtt beteszem a kezem a kazántérbe, érzek ugyan valamennyi huzatot, de nem tudom mi az elég jó, lehet-e ezt mérni valahogy (ill. tapasztalati úton van-e valami próba, pl. gyugát elfújja, mittudomén...)?

A hozzávezetés sajnos adott volt, jó nagy átmérőjű a vascső, de a kéményt meg kell valóban piszkálnom, nem szűkült-e be.

Elvileg volt seperve, de lehet h az alacsony hőfokú tüzelés miatt tiszta kormos.

A kazán füstjáratait végigpucoltam, hát vol benne.

A füstcső-kimenetnél a csppantyúnál ki lehet szedni egy ajtót, onnan is kilapátoltam sok kormot.

Asszem' veszek egy olyan hosszú kéményseprő-kefét, és tavasszal kipucolom az egészet.

A kémény különben elég magas (több, mint 7 méter), csak olyan másfeles(?) csak - talán ha 130-as béléscsövet lehetne csak beletenni azt mondták... a kazán lengyel (!) műszaki leírásában ennél nagyobbat ad meg sajnos....

Érdemes valamivel trükközni (szívó-ventillátor, ilyesmi)?

Ja, és van a kémény tetején egy hülye McDonald's M-betű szerű betonsapka. Leszedjem, jobb lesz a huzata?

Amúgy meg még tavaly be-Dryvitoltam a padlási, meg a külső kéményszakaszt kívülről, hátha az is javít valamit....

A huzat-tárgyban is tovább nyomozok,

addig is köszi mindannyiótoknak!

WendelkeS Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49915

A kazán visszatérőből hiányolom az "Y" szűrőt. Illetve én a puffer-radiátor körre is tettem kettőt a biztonság kedvéért. De ez már egyéni izlés dolga.:)

 

 

Előzmény: kingoftailor (49913)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49914

Ahogy jo mondja, éppen így gondoltam.

Előzmény: joevagyok68 (49909)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49913

Elkészültem a puffer-radiátor kör részletrajzával.

Annyit tennék hozzá a rajzokhoz, hogy a kazán bekötésénél a hollandikat nem raktam rá, mert azok adottak, a menetvégek vagy hegesztett menetvégek lesznek, vagy vágva lesznek a menetek, a gázkazán rákötése a a rendszerre szintén adott.

 

Itt vannak a rajzok:

 

Kazán-puffer kör

 

Puffer-radiátor kör

 

A kazán-puffer rajzot már észrevételezték többen, de, ha van új észrevétel, azt szívesen veszem.

 

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49911

"Mint látom a kazán és a puffer között gravitációs a keringtetés."

Ugyan azt a rajzot nézzük ?  :-)

Előzmény: Törölt nick (49910)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49910

Nagyon köszönöm a rajzt. Mint látom a kazán és a puffer között gravitációs a keringtetés. Elég a csővastagság és elég gyors a keringés sebessége?

A pufferben a víz hőmérsékletét az alsó és felső réteg között nem lenne értelme összekeverni egy keringető szivattyúval a víz hőmérséklet egyenletessége végett?

 

Csa kérdeklődöm.

Előzmény: kingoftailor (49762)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49909

Mondjuk úgy válaszoltál, hogy azt nem is írta, hogy mit mire köt !  :-)

 

Mert ha pl . úgy gondolta, hogy a vegyessel fűti a puffer teljes vízmennyiségét ÉS a fűtőkör a hőcserélőn keresztül veszi ki a meleget a pufferból....

Akkor is ez a válasz ?

 

Gondolom azt fogod írni, hogy IGEN !  :-)

Csak abban reménykedek, hogy az elmúlt napok hóhelyzete miatt , az emberi együttérzés hevétől meglágyult szíved engedi, hogy egy (1) szavasnál hosszabb választ írj végre....

Előzmény: gmkiev (49901)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49908

Szerintem harmatgyenge huzatod van. Vagy a kéményed alacsony/szűk vagy a kazán füstjáratai is el vannak tömődve.

Jó huzatú kémény simán elbír 1,5 m-es füstcső bevezetést. Nekem is kb. annyi van 2 kanyarral és még így is küzdök a nagy huzattal.

Előzmény: Abstrax (49895)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49907

A szakik majd megmondják,én csak amit tapasztaltam abból kiindulva ,szerintem a kéménnyel van gondod,eleve az átméröje elégséges-e és szerintem távol is van a kazán a kéménybekötéshez és nem tudja felmelegíteni a kéményt igypedig nem lesz huzat és csak pislákol a láng a kazánban.

Előzmény: Abstrax (49895)
goldline Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49906

köszönöm a segítséget! megkeresem

Előzmény: gmkiev (49905)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49905

Szatmári Váci út. Keresd Gergőt.

Előzmény: goldline (49904)
goldline Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49904

sziasztok! ma reggelre elrepedt egy öntvénytag a kazánomban. demrad solitec egy éves. tudnátok segíteni hogy pesten hol találok hozzá tagot meg normális szerelőt?  illetve milyen kiadásra számíthatok?     köszönöm

gmkiev Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49903

Utálom mikor valaki tíz szóból mondja el az, amit egy szóból is el lehet.

Meg aztán korábban 5,5 órás előadásokat tartottam, igaz nem unta a hallgatóság.

De az egy más történet.

 

Előzmény: aratóbab (49902)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49902

Köszi. Elég rövid de a lényeg benne van.

Előzmény: gmkiev (49901)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49901

Az.

 

Előzmény: aratóbab (49900)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49900

Van egy gondolatom, a zárt tágulási helyett  teszek a pufferba egy csőkigyot és nyitott lesz a rendszer a fűtés marad zárt. Ez nagyon buta gondolat. 

aratóbab Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49899

Köszi. Kiszámoltam az én adataimmal 178l, hasra 150 gondoltam.

Előzmény: WendelkeS (49898)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49898

Ki kell számolni!

 

Itt egy kis segítség.:)

 

http://vizfarago.hu/zart-tagulasi-tartalyok-meretezese/

Előzmény: aratóbab (49897)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49897

Jól olvasom , hogy  1650l pufferhez 200l tágulási tartályt ajánlanak.

 

 

gmkiev Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49896

Elsőkörben egy ESBE beépítése, vagy egy hidrováltó + icipici elektromos vezérlés. Lényeg, hogy a kazánba visszatérő vízhőmérsékletet megemeld.

Előzmény: Abstrax (49895)
Abstrax Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49895

Üdvözlet!

A segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni.

Tavaly télre beszereztem egy régi ('86-os) lengyel öntöttvas kazánt (Fakora KZ-3K), 32 kW-os, és eredetileg szeneskazán.

Olajégőfej volt benne előtte, jó kátrányos, kormos volt - igyekeztem jól kivakarászni.

Aztán bekötöttük egy béleletlen normál méretű kéménybe (nem kandallókémény, sajnos) - olyan 1,5m-nyi oldalirányú hozzávezetéssel vastag kandalló-füstcsővel.

Zárt, keringtetett kp-i fűtés rendszerre lett kötve - gázkazán mellé, alternatívaként.

A 2 rendszer golyóscspokkal átkonfigurálható, a vegyesbe a visszatérőbe külön keringtető szivattyú került, amit csőtermosztát kapcsol.

1,5-2 éves, száraz csertölggyel ill. akáccal fűtök.

A gondom az, hogy az átlagos előremenő vízhőfok csak nagyon nehezen hajlandó 40 fok fölé menni, az 50 már nagy szám, és talán 1-2-szer érte csak el a minimális 60-at.... így ugye jól kátrányoz-kormol, sehogy se jó.

Sok mindennel megpróbálkoztam már, e topic alapján is, de minimális a javulás.

"Megérzéseim":

1.) túl kicsi a kéményem átmérője, talán nem is megfelelő a huzat - nem ég rendesen.

2.) valami részleges elzáródás-dugulás lehet esetleg a vízkörben?

3.) kipróbáltam sok kombinációt a kéménycsappanytyú-primer levegő-szekunder levegő hármasban, de sehol sem volt áttörés...rontani sokszor sikerült viszont a helyzeten! :o((((

4.) esetleg már a kéményben-füstcsőben ill. a kazánban lehet olyan mértékű mégis (a tisztogatás ellenére) a kátrány-korom, stb. hogy szigetel, áramlást gátol...

Nem tudom, más kazánokkal már ennél sokkal sikeresebben is fűtöttem, nem most csinálom először.

Van esetleg valami ötlet-javaslat?

Előre is köszönöm,

Péter

 

gmkiev Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49894

Persze egy része, ez általában az anyag ár, a próbakor meg leltár, elszámolás és mosolyogva kiegyenlítése a különbözetnek. Nekem ez eddig bevált. De volt egy két "kész átverés show" Most is épp ezzel próbálkozik valaki! :))))))

Előzmény: bnorci71 (49891)
kislisztes Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49893

Időközben megtaláltam. Látom, hogy az.

Előzmény: kislisztes (49892)
kislisztes Creative Commons License 2013.03.17 0 0 49892

Az ESBE VTC 511 cserélhető patronos változat???

bnorci71 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49891

na az nem semmi...

és mikor kell utalni?

 

ami még eszembe jutot de ilyenről magánember-szaki viszonylatba nem hallottam -SK csinálok szinte mindent a ház körül

kollégámtól átvett vezérel "Pénzből a hülye is tud"-

a visszatartot garancia pénz, ami ugye sok helyen működik

Előzmény: gmkiev (49866)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49890

Elfogadom,hogy valoszinü hogy nagyobb a veszteség.de akkor a puffert minek vettem,hogy mondjuk csak 70-80c vízzel üzemeljen ,és 3-4 órával elöbb kiürül a pufim, és a következő velfütés(Langyos kazán) nem-e jelent nagyobb veszteséget.

Előzmény: WendelkeS (49887)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49889

Az Ok legalább ott is van padló fűtés . :-))

Előzmény: lala1961 (49888)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49888

Jó lenne olyan rendszer ami az összes megtermelt hőt felköldené a lakásba.Lehet,hogy nem igy van de SZERINTEM ez elhanyagolható,és ráadásl az előszoba és a konyha alatt van és azt alulról melegíti.

Előzmény: Gogol69 (49886)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49887

Minél magassabb a pufferhőmérséklet adott szigetelésnél, annál nagyobb a veszteséged is. Erre gondolt Joe. Illetve a többi elemnél,ami nem közvetlenül a lakást fűti.

Előzmény: lala1961 (49885)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49886

A Joe gondolom arra gondolt hogy a hő nem csak a lakás felé megy el. Ha nem a környezetében is leadhat elég sokat.

Persze ha tévedek úgy is kiigazít. :-))

Előzmény: lala1961 (49885)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49885

Én nem érzek ellentmondást,mert szerintem elhanyagolható az a veszteség ami átlagossan 12 óra alatt veszit a puffer.A házhoz most már tudom ,hogy legalább2 m3 pufi lett volna jó ,de nakem is a helyhiáhy akadályozott ebben a dologban.1 cm van a felső légtelenítő és a plafon közt.(205cmm belmagasság).

Előzmény: joevagyok68 (49881)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49884

Ahol feltettem a kérdésemet ott írtam a keverő szelepről is.VTA 572 45-65 c fokos .Hát a müanyag csövekröl nem tudok pontos infot ,mert 2002-ben volt és több fajtát is használtunk,Volt olyan is amihez gép préselte a rézidomokra a csövet,meg volt sima nem 5rétegő müanyagcsö is.

Előzmény: joevagyok68 (49882)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49883

Nics vészhütöm,és a régi(kazánkör)is van tágulási tartálya biztonsági lefuvatoval,és az újpuffer tarálynak is van egy 2,5 bar-os lefuvatója.

Előzmény: Gogol69 (49879)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49882

"a tetötér meg a padlófütés vékonycsöves 5 rétegő cső."

Milyen keverőszeleped van a fűtőkörben ?

Hány fokos víz megy arra ?

Mert ha véletlen 95 fokos megy az ötrétegúbe, akkor abból lehet baj !

Előzmény: lala1961 (49878)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49881

"mert addigra kifogy belöle a melegvíz. Azért fütöm minnél magasabbra a pufit,hogy a z áthidalási idő minnél hosszabb legyen"

 

Lássuk be , ebben azért van némi ellentmondás !

Nem ?  :-)

Előzmény: lala1961 (49880)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49880

Mire gondolsz a tárolási veszteségnél,mert az szerintem nem lehet számottevő(gyári szigetelés) mert addigra kifogy belöle a melegvíz. Azért fütöm minnél magasabbra a pufit,hogy a z áthidalási idő minnél hosszabb legyen (1000l-es) és 170m2 a fütendő.

Előzmény: joevagyok68 (49875)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49879

 Mennyi biztonsági szeleped van és hol  ? (1,5 bár 2,5 bár. Melyik ??)

A kazán bírja a nyomást ?

Előzmény: lala1961 (49878)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49878

Mind a kazán,mind a fütéskör zárt, a földszint vastagcsöves(gravitációs) a tetötér meg a padlófütés vékonycsöves 5 rétegő cső.A puffer az bolgár gyári 3mm-es lemez lehet vele probléma vagy mire figyeljek???

Előzmény: Gogol69 (49874)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49877

A két utolsó kérdés fordítva értelmezendő . :-))))

A nyitott az uccsó a zárt az előző.

Előzmény: Gogol69 (49876)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49876

,, 90-95 c -ig szoktam a pufit" Ezek szerint nincsen vészhűtöd . Ugye ??

Mert akkor a kazán már lehet időnként talán 100C is .

Ha nyitott mennyi biztonsági szeleped van és hol ?

Ha zárt a kazánt mekkora kereszt metszet köti össze a nyitott tágulásival ?

 

Előzmény: Gogol69 (49874)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49875

Ha esetleg tagolnád az irományod, és nem lenne eldugva a leíró szövegben egy kérdés.....akkor esetleg könnyebb lenne azt meglátni !  :-)

 

"Egy kérdésem lenne van-e valamilyen höfok ami már károsítja a fütési redszert?"

Amúgy meg attól függ..

Van aki szerint a mofém csapok müa tömítése/betét nem szereti a túl meleg vizet. Főleg ha nyitogatva-zárogatva is vannak közben..De azokban legelább cserélhető a betét, van hozzá felújító klt.

A nagyon felfűtött puffer esetleg növelheti a tárolási veszteséget.

 

 

 

Előzmény: lala1961 (49873)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49874

Szia !

Attól függ miből van a rendszered ?

Nyitott-e vagy zárt ?

Előzmény: lala1961 (49873)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49873

Nehéz,rossz,megválaszolhatattlan mert mindegyik más vagy csak érdektelen a kérdésem???

Előzmény: lala1961 (49853)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49872

Tudom!! :-))

 Ügyesen teszed.

Rácsatlakozol az intermentre. :-))

(Mentális adatbázisra)

Valamikor volt a Révai Lexikon. Ma ez . :-))

Ha én nem tudok valamit én is a neten keresem.

 

Előzmény: kingoftailor (49871)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49871

Én ezért tervezem meg a rendszert itt a többiek segítségével. Kissebb a hiba lehetősége.

Előzmény: Gogol69 (49865)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49870

Az utólsó egy esztendőben, többet javítottunk, mint szereltünk.

Én szeretem.

Mert valamit elkészíteni is szép, de az elfuseráltat helyretenni, gyönyörű.

Előzmény: Gogol69 (49869)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49869

Már mint aki az ajánlatott készítette .

Mi nem ismerjük egymást.

Te biztos jó szaki vagy !!

Szépek a munkáid, amiket megmutattál itt.

Előzmény: Gogol69 (49868)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49868

Szia !!

A munkát Ő csinálta !!

Csak az eredmény nem tükrözte az ajánlatát . :-((

Bár nem volt olcsó , sőt.

Én ezen nem nevetek . :-((

Előzmény: gmkiev (49867)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49867

:)))

Előzmény: Gogol69 (49865)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49866

Az már azért valami. De én szinte ragaszkodom ahhoz, hogy az ügyfeleim valamilyen módon jöjjenek el az üzletünkbe. Itt láthatja, hogy nem egy-két hónapos vállalkozásról van szó.

Még egy biztonságot lehet nyújtani. Az átutalásos fizetési lehetőséget! Ezen mégy a megrendelők is lepődnek "megfele"! :))))

Előzmény: bnorci71 (49864)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49865

Szia !

Egyet értek veled !!! :-)

Nálam a  szakival szerencsém volt.

Ha valami nem jött össze, újra lett csinálva.

Később a  családban egy másik szaki dolgozott.

Megnyerő volt a megjelenése , szavai szerint értett hozzá.

+ Volt aki ajánlotta.

Az ajánlatába leírt egy idézetett ,, Az olcsón elvégzett munka során megtakarított pénz rövid távonhoz örömöt. A rosszul elvégzett sok bosszuságothoz."

Az idézet sajnos nem szó szerinti lett.

Az ár nem volt kevés , sőt.

Azt hiszem azért a bosszuság így is sokáig fog tartani. :-((

Persze vannak azért jó szakik is.

Mint az elején említettem . :-))

Előzmény: bnorci71 (49862)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49864

és egy barátod ajánlotta akinél már dolgozott

:)))

 

Előzmény: gmkiev (49863)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49863

Sajnos itt ebben a témában, mindenkinek igaza látszik. De soha nem engednék be a lakásomba olyan iparost, akinek a "kapcsolat" rovat egy feltöltős mobil telefonszámban merül ki.

Legyen fizikálisan megközelíthető elérhetősége. Ha nincs akkor jónapot!

Előzmény: bnorci71 (49862)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49862

agysebész felemeli a telefonkönyvet és kinéz belőlle egy szakit

jó esetben esetleg 3-t és eldönti kivel csináltatja

majd amikor kész, kifizeti

télen meg kiderül nem működik.......

 

 

szóval nem olyan egyszerű ez, ha a fodrász munkája nem tetszik következő hónapban máshová ülsz be, de a fűtés és sok minden más nem ilyen

 

ja és attól, hogy drágán dolgozik nem biztos, hogy jól is

hallottam olyat hogy 3 konvektort 25e gyújt be ősszel a szerelő.

OK ez a másik véglet

Előzmény: gmkiev (49859)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49861

gmkiev 

A leírtak, sajnos fedik a valóságot, de nem feltétlen indokai a saját kivitelezésnek.

Te egy eberrel találkoztál, aki a szakma alja. Egyenesítsd ki a derekadat és a feljebbieket is megleled.

Azok viszont nem osztanak tanácsot. Már én is egyre ritkábban. Ha nem nekem kell, elkészítenem, akkor törje a buksit az, aki majd felel érte. Feltéve, ha fellehető marad.

Mindezt csak tisztánlátás végett írtam, nem bántásként: :)

 

Ez is így van. Nyilván Te más nézőpontból látod ezeket a dolgokat, mint Mi, akik itt tanultunk meg sok értékes dolgot.

 

hadhazik1 

Egy kivitelezésnél mindig felmerül az anyagiak függvényében a kivitelező kérdése. Lehet profi, kontár-profi, amatőr és kontár színvonalú, az eredmény ennek következménye.

Az érdekes, hogy a támogatások legkevésbé a fogyasztót hozzák könnyebb helyzetbe.

 

A kutya valóban itt van elásva, mert a szűkös anyagiak miatt, sokan inkább az olcsóbb kivitelezőt válasszák, úgy, hogy a szakmai felkészültségét nem ellenőrzik le, illetve hozzáértés híján nem is tudják leellenőrizni. 

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49860

Egy kivitelezésnél mindig felmerül az anyagiak függvényében a kivitelező kérdése. Lehet profi, kontár-profi, amatőr és kontár színvonalú, az eredmény ennek következménye.

Az érdekes, hogy a támogatások legkevésbé a fogyasztót hozzák könnyebb helyzetbe.

Előzmény: WendelkeS (49849)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49859

A leírtak, sajnos fedik a valóságot, de nem feltétlen indokai a saját kivitelezésnek.

Te egy eberrel találkoztál, aki a szakma alja. Egyenesítsd ki a derekadat és a feljebbieket is megleled.

Azok viszont nem osztanak tanácsot. Már én is egyre ritkábban. Ha nem nekem kell, elkészítenem, akkor törje a buksit az, aki majd felel érte. Feltéve, ha fellehető marad.

Mindezt csak tisztánlátás végett írtam, nem bántásként: :)

Előzmény: WendelkeS (49849)
hhfer Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49858

 A képecske az egy kezes

Előzmény: WendelkeS (49836)
hhfer Creative Commons License 2013.03.16 0 0 49857

 Jó szerszámmal öröm dolgozni!   6/4

Előzmény: WendelkeS (49836)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49856

Én speciel drótokat ,,kötözgetek" + programozok.

Ha kell hydraulikát szerelek , vagy vizet. igaz nem passzol.

:-)

Előzmény: kingoftailor (49855)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49855

" Viccet félre téve nem volt szándékom megkérdőjelezni hogy az megy, avagy nem."

Nehogy azt hidd, hogy megsértődtem. :-)

Amúgy meg biztos olcsóbb és biztosabb menetet vágni, mint hegeszteni menetvéget. Majd ha aktuális lesz akkor el lesz döntve, hogy ki csinálja és hogy.

Egyenlőre még a szerelvények összekaparásánál tartok.

 

" Akkor bizonyára az összeszerelés sem gond."

Azért mégse fűtésszerelő.

Előzmény: Gogol69 (49854)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49854

Üdv.

,, Elég jól tudok hegeszteni."

Ennek örülök . Én nem. :-(

 Talán ha többet gyakorolnák ??

 Viccet félre téve nem volt szándékom megkérdőjelezni hogy az megy, avagy nem.

 Csak leírtam hogy olcsóbb a metszéssel elkészíteni. + a hegesztésnél lévő hibák is kimaradnak. 

 ,,15 évig vas és fémszerkezet lakatos"

 Akkor bizonyára az összeszerelés sem gond.

Sok sikert és minden jót

Gogol

Előzmény: kingoftailor (49852)
lala1961 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49853

Pár napja probáltam győzködni az olvtársakat,hogy aki teheti szereljen be VTA keverő szelepet a rendszerébe.Akkor emlitettem,hogy nekem egy ESBE VTA 572-s 45-65 c fokos van. A mai napon kíváncsiságból kipróbáltam a hőfoktartományt,és nem kis meglepetésre az alsó az 40 c a felső határa meg 72 c fok.Igy még jobban hasznosítható a szerelvény amit mindenkinek csak ajánlani tudok.Egy kérdésem lenne van-e valamilyen höfok ami már károsítja a fütési redszert?Én a 90-95 c -ig szoktam a pufit felmelegíteni és igy az áthidaló idöt próbálom megnövelni.

kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49852

15 évig vas és fémszerkezet lakatosként dolgoztam. Elég jól tudok hegeszteni. Amúgy sem biztos hogy SK fogom csinálni a rendszert, vagy nem az egészet. Lehet, hogy így is kölcsönzök, ha van itt a kölcsönzőnél. Meglátom milyen árajánlatot kapok majd a szerelőtől.

Mindettől függetlenül megtervezem a rendszert a többiek segítségével, aztán majd a fűtésszerelő kezébe nyomom. Így a hibás rendszer eséje kissebb. A szerelés még képlékeny.

Előzmény: Gogol69 (49850)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49851

Az idéző jel lemaradt ,,hegyesztek" + :-)).

Előzmény: Gogol69 (49850)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49850

Szia !

Nekem sincsen metszőm .

 Az utolsó alkalommal viszont megfogadtam , hogy legközelebb inkább megint kikölcsönzök 1-et.

 Olcsóbb is + elég sokat szívtam mire, sehol sem csöpögött. :-((

 Ugyan is sajnos aparátom sincs .(Tehát egy inverteres hegesztőt használtam )

 Persze nekem a hegesztés annyira nem megy + naon ritkán hegyesztek. (Évente kb. 1-2)

 Gondold át neked mi áll kézre.

 

Előzmény: kingoftailor (49843)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49849

"Nem támogatom a fűtésszerelést sem saját kivitelezésben!"

 

Alapvetően egyetértenék veled, de kettő dolgot azért megemlítenék.

 

1. Akinek van némi műszaki vénája, esetleg még végzettsége is, némi tanulás árán azt hiszem, hogy jól és biztonságosan meg tudja otthon építeni a rendszerét.

 

2. Ha nem lenne annyi kókler, aki magát fűtésszerelőnek hívja, - roszabb esetben ez is a végzettsége -, miközben azt sem tudja, hogy mi az a puffer, meg a VTC VTA stb.(És itt most természetesen nem Rád gondolok)

 

Amikor megkérdeztem egy, szerintem egyébként jó viz-gáz-fűtés szerelőt a pufferről, azt kérdezte, hogy minek az. Amikor kész lett az enyém, megmutattam neki és úgy tűnt, hogy most sikerült neki újat mutatni.

 

A kazánomat ahol vettem, tettem egy látogatást a kazángyártó cégnél, beszélgettünk erről, arról, ahol is mondtam, hogy pufferre fogom kötni a kazánt. Válasz: minek a puffer, az hülyeség....

 

Viszont rá egy évre már elkezdték forgalmazni a puffereket is:-)

Előzmény: gmkiev (49845)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49848

Egyet értek veled maximálisan, én is ugyezt írtam volna. Viszont neked akkor lehet, hogy még új volt a menetmetsződ:) Az enyém már erősen használt kivitelű.:)

Előzmény: Amperszag (49846)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49847

Kösz a jó tanácsot! Igazából a kazánt és a puffert kell összekötni és bekötni a rendszerbe. Volt vegyes csak a zárt rendszer végett, ki kellett dobni. Pár helyen érdeklődtem a kazán iránt és rákérdeztem a beszerelésre, sokaltam a 100ezer forintot.

Előzmény: gmkiev (49845)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49846

A kazán-puffer kör nálam végig 5/4"-os és bizony kellet néhány menetet is vágni, de az még nem az a méret ami közben átgondolja az ember, hogy tulajdonképpen kell-e nekem ez a variálás :)  A 2"-os az már igen, abba bele kell kapaszkodni rendesen.

Nekem sem volt nagy kedvem a menetmetszéshez, de azt még mindig jobban meg tudtam oldani magam mint a hegesztést.

Megmondom őszintén nagyobb bizodalmam van a jól bekócolt, faggyúzott 5-6 menetet fogó kötések iránt mint a forrasztott rézcső kötések iránt. 

Előzmény: WendelkeS (49836)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49845

Tudod mióta egy műtétet sem végezhettem magamon, pedig ambícionáltam a dolgot.

Nem támogatom a fűtésszerelést sem saját kivitelezésben!

De nem javítok, Tv.-t rádiót autót és nem építek házat.

Nem azért írtam hogy megharagudj, csak elgondolkodtatásnak.

Előzmény: aratóbab (49844)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49844

Gondolod van nekem gépészem? Magam akarom megoldani. 

Előzmény: gmkiev (49841)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49843

Nincs menetmetszőm. Az előző fűtésszerelő se vagdosta a menetet, hanem menetvéget hegesztett a csövekre.

Előzmény: Dolmar__fan (49835)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49842

Tudom, hogy van KB hollanderes golyóscsap, de az nem illeszkedik a pufferhez, ahogy mások jelezték. 

Ha a hollander a puffer felé van, akkor a csap elveszti a funkcióját. Ha kifelé, akkor plusz csavarzat kell a bal oldalon, hogy a csap hollander külső menetét csatlakoztatni lehessen a cső végén lévő menethez.

 

Előzmény: Dolmar__fan (49834)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49841

No, ettől egyszerűbb kötés nincs is! Itt legalább egyszázszor került szóba. De a gépészed is ismerheti. Ha vacillál, akkor keress olyat aki magabiztos a dologban. No ettől még elbaltázhatja, akkor nyomd az orra alá a "szakszeres" rajzot. :)

Előzmény: aratóbab (49840)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49840

Azt hogy oldod meg hogy először a lakás felé fűtök ha az nem kér akkor a pufferba, amikor még hideg a puffer. 

Előzmény: 42tibcsi (49839)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49839

Működik ez egy egyszerű termo karos (láncos) huzat szabályzó vall is, nálam egy hétig úgy ment. A Laddomat keringetőjét meg egy kapcsolóval indítottam. Csak nekem meg volt ill. megmaradt a régi kazánomról a rexik. (meg az elektronika egy része)

Most viszont így nem kíván felügyeletet, biztonságos, ha túlmelegedne megszólal a sziréna, meg fent a nappaliban a csipi, de van még egy extra ha le csőken a fűst hőfoka 110°ra a csipi jelzi, így ha szükséges még utána tudok rakni a kazánra mert még nem aludt ki, fent is van info a pufferok töltött ségéről. Nem kell le fel futkosnom tudod egy bizonyos kor után az ember el kényelmesedik.

Előzmény: aratóbab (49838)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49838

Igen, olvastam a fórumon a hózzászolásaidat tudtam az ajtókról. Én a szabályzástól tartok így olvasva kínai (rexi + sestos) azt se tudom mik ezek. De majd belejővök, remélem. Bekötés szerinted jó lessz így , csak nekem zárt rendszerem van.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: 42tibcsi (49837)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49837

 

Bár jeleztem a gyártónak ezt az ajtó problémát, kérdés reagálnak e. Valaki említtette , hogy ipari tanuló szerűen hegesztették én örülnék ha így tudnák hegeszteni. (persze védőgázossal biztos könnyebb). Az ajtók vízszintes részeinél az a gond, hogy le köszörülték a varratott és így el gyengült. Régebben fikáztam a Hajdut, hogy bádog ból van az ajtaja igen ám de mögötte jó vastag hőálló beton van amire a bádog rá van dolgozva így az nem vetemedik. A B-teel nél 4mm lemezből van a belső rész valószínű vékonyabb de ha közte gyárilag lenne beton v. samott biztos merevebb lenne. Lehet, hogy a beton szilárdabb főleg ha nem három részből van hanem egyben majd a gyakorlat el dönti. A zsanér megoldásra ezt javasoltam, bár én csak a csapszeget alul oda heftőltem,úgy sem lötyög.

   Az eredeti

 A megegoldás

 

Előzmény: aratóbab (49832)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49836

Én is úgy vágtam a  menetet, kézzel:) Az 5/4"-os csővel megszenvedtem, pedig nem vagyok nyámnyila gyerek. A 6/4"-os nem semmi lenne kézzel, bár edzésnek nem rossz:)

Előzmény: Dolmar__fan (49835)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49835

Menetet vágni nem akarsz, vagy nem tudsz?

(mármint nincs menetmetsződ?)

A hegesztéseknek sem lesz egyszerű a nyomáspróbája.

Előzmény: Dolmar__fan (49834)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49834

Tegnap leírtam miért kell ennyi idomot használni?

Van K-B hollanderes golyós csap 6/4-ben is.(puffer bekötés)  alul- fölül

Előzmény: kingoftailor (49833)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49833

Na, frissítettem is a rajzon a bojler bekötést. Kevesebb lett az alkatrész és a kémény kiugrás is meg van oldva így.

Köszönöm az ötleteket.

Előzmény: kingoftailor (49828)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49832

Szia tibcsi!

 

Gratulálok, nagyon frappáns lett ha nem haragszol majd koppintom az ötletedet. A nagy kazán agyalásnak egy B-steel 28Kw  lett a vége.

Előzmény: 42tibcsi (49831)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49831

Össze jött a tuning a B-steelnél, most tökéletesen zárnak az ajtók, nincs fűst szag.

Ajtók ként ez a 3 db 2cm vastag samott lapot sikerült jól felragasztanom + alul megfogattam kis fém lapokkal. Így nem vetemednek.

Most egy rakattal (30kg) sikerült felfűtenem a két puffert és ment a fűtésre és a HMV re is, ezt a Lignoval nem tudtam elérni. A fűst az végig 170°alatt van tehát valahol ez biztos hasznosul de nem akarom most már ezt számszerűsíteni mert csak kételyeket ébresztenék másokban.

Tehát nem bántam meg a cserét, ha ezt az ajtós problémát megoldaná a gyártó nyugodtan  ajánlanám másoknak is.

 Eredeti

Át alakitott

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49830

Semmi. Amikor megy a keringető, ami 65 C-nál indul, fűtődik a boiler a tápvíz hőfokán, ha leáll, meg nem. Olyan 50-56 C-ra a külső hőmérő szerint. A kialakított vízzsák álló szivattyúnál  megakadályozza a visszahűlését. Kb 1-2 óra alatt fűtődik fel 25>50 C-ra, a visszatérőn levő csappal lehet csökkenteni a rá jutó szivattyúteljesítményt.

Előzmény: kingoftailor (49826)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49829

Jóvanna... Mindig elhatározom, hogy rendes csőbilincsek, meg távtartók, de ami már működik, az nem kér enni, majd, ha nyugdíjas leszek, ráérek szépészkedni.

Előzmény: gmkiev (49824)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49828

Át is alakítom 5 rétegű csövezésre a rajzot. Nem is értem miért nem ez jutott eszembe előbb. :-(

Előzmény: WendelkeS (49827)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49827

Én így csináltam meg, a pufferből fűtöm, úgy hogy hidrováltós a bekötés.

 

 

A szürke csövek 5 rétegű műanyag csövek, csak szigetelve vannak. A bejövő hideg víznél látható szigetelés nélkül.

kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49826

Akkor mi szabályozza a bojler hőfokát?

Valószínűleg én is 5 rétegű csővel fogom bekötni a bojlert, mert azt lehet tekergetni és sokkal olcsóbban jön ki, mint vascsővel.

A gázkazán most be van kötve a bojler elé ötrétegű csővel és semmi probléma nincs vele. Úgysem fogom 95 fokos vízzel fűteni a bojlert.

Előzmény: Törölt nick (49822)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49825

kaposvár melletti faluban , nálunk is a szomszédban kb 1.5 méter van a pajta mellett .

nálam ,,csak,, 50-60 cm voltak ,de már kiástam  . a helyzet nálunk is olyan ,hogy én még hazaértem

tegnap ,de utánam 1 órával már nem bírtak lemenni a belső faluba akkora hófal ,hogy hómaró kellene !

ami a gond ,hogy még mindig orkánerejű a szél , épp ,ost voltam fent a padláson mivel sajna nincs lefóliázva

hááát mit mondjak 6-8 vödör havat szórtam ki a tetőre (felemeltem 4 cserepet ) a fürdő sarkában +

sikeresen leáztunk . 24 éve lakom a házban ilyen még nem volt ! ez van, ez is csak elmúlik egyszer  persze

a nyáron festettünk mindenhol, mondanom se kell !

Előzmény: WendelkeS (49823)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49824

Nagyon szép!

Előzmény: Törölt nick (49822)
WendelkeS Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49823

Te merre vagy Somogyban? Én a 65-s út mellett, Siófok alatt, nem kicsit durva a helyzet.:( Az utca végén 2.5 m-s hófalat emelt a szél.

Előzmény: Törölt nick (49818)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49822

Nálam így van bekötve a boiler, felülről jönnek a csövek az ellenkező oldalról. Nincs semmilyen visszacsapó, vezérlő, a szivattyú leállása után visszahűlnek a csövek, nincs visszahűlés a boilerből.

Előzmény: kingoftailor (49813)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49821

Szia!

 

Jó gondolat, megfogadom. Köszönöm.

Előzmény: Gogol69 (49820)
Gogol69 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49820

Szia .

Szerintem először te is rajzolj és tedd fel véleményezni.

Inkább töbször papiron szerkessz, mint belefáradj az össze és szétszerelésbe + megmaradjon egy csomó kacatod. :-(((

 Semmi sem occó. Jól át kell gondolni.

 Egy kis átszervezéssel elég sokat megtakaríthatsz.

 Én is magam faragom, már a rendszert.

Sok sikert.

Előzmény: aratóbab (49819)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49819

Úgy terveztem, megveszek mindent (kazán, pufi) majd leviszem a pincébe, és a nyáron megpróbálom összerakni, ha elakadók jőn egy szerelő. Most próbálok okosodni,de rengeteg idő átolvasni mindent, nem igazán értem hogy tudom majd szabályozni stb.....

Előzmény: Törölt nick (49818)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49818

jóóó akkor te is nekiállhatsz ha vége a fűtési szezonnak ! én is erre készülök meg egyébb másra

fatároló építése ,kazánházat átépítem egy kicsit, elég alacsony,stb ...........

az anyagot megvettem a tárolóhoz is beszéltem a kőművessel erre tegnap megjött a tél

méteres hófalak az udvaron, 80-100 km szél egy kicsit még  tolódik a dolog ::))

Előzmény: aratóbab (49817)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49817

B-STEEL 28kw 1300  vagy (1750) puffival. 

Előzmény: Törölt nick (49816)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49816

oksi, akkor az már rendben van  ! megosztod velünk ,hogy végül is mi lett a döntés !?

Előzmény: aratóbab (49801)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49815

Most, hogy így mondod nem kell kiszerelni a javításhoz, lehet helyszínen is.... :-)

 

 

 

 

Előzmény: joevagyok68 (49811)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49814

"A pufin alul és felül található 6/4"csapokat fordítva kell berakni, a csap legyen a pufinál a hollandi kívül. A 6/4" nyelvest így nem lehet cserélni...."


Igazad van. Ennek a hollandis csapnak így nincs is értelme, ha a hollandi befelé van, mert ugye a működés az lenne, hogy cap elzár és a kívül lévő hollandi szétcsavarása után szerelhető a csaptól balra lévő rész (előtte a kazánon lévő leeresztőn le kell engedni azt a kb 100 liter vizet).

Visszaállítottam a rajzon a puffer csap bekötést.

Előzmény: arsenelupin (49804)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49813

Ez bonyolult dolog, mert nálam a bojlerhez bekötéshez a kéményt is ki kell kerülni. Így vízszintesen és függőlegesen is több könyököt kell berakni, mint ami ezen a rajzon van (csak nem akartalak terhelni ezzel is titeket.

 

Felülnézetben így néz ki:

 

kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49812

Megnézegetem amiket írtatok. Köszi.

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49811

"mi történek, ha a 6/4" visszacsapót cserélni kell ...."

Abban mi is romolhat el ? 

A "lengő" vagy a "nyelv" ?  :-))

 

DE most komolyan...

Igazad van... Nálunk is van a kazán előrén-visszán csap !

Mondjuk ha ne zavarja, hogy elenged 60-80 liter vizet, akkor ok is lehet... :-)

De ha jobban megnézzük, az esbe "körüli" csapok árából inkább kettőt kéne venni a kazánra.

És akkor max az lesz amiben "1etértünk", hogy a csövekből lengedi a vizet !   :-)

Előzmény: arsenelupin (49809)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49810

Ebben egyettértünk! :)

Előzmény: joevagyok68 (49808)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49809

Én pont fordítva gondolom, nálam a pufi a "biztos" pont ezért inkább a csövekből és csapokból engedném le szívesebben a vizet és úgy nehéz, ha a csap a csövön van....

Szerintem a különböző kütyüknek nagyobb esélyük van a meghibásodásra mint a pufinak.

Nézzd meg King ábráját, gondold végig mi történek, ha a 6/4" visszacsapót cserélni kell ....

 

Előzmény: joevagyok68 (49807)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49808

Mintha valami hasonló irtam volna én is..  :-)

"De szerintem ez a csapos-kiszakaszolom dolog egy kicsit túl van lihegve...

Puffert- kazánt -  fűtőkört/gázkazánt kell tudnod kiszakaszolni... Még a kazánt se biztos, hogy kell..."

Előzmény: arsenelupin (49805)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49807

Miért is a KELL ?

 

Szerintem nálunk is így van !  :-)  (majd lemegyek megnézem)

Abból indultam, ki, hogy ...ha nem jön be a puffer (vagy kilikad, szerelni kell és leengedni belőle a vizet ), akkor csak csapokat elzárom, és a puffer leválasztható a rendszerről !

Nyomás megmarad , gáz, de még a vegyes is mehet tovább !

Mivel a puffer 2Ts bekötésű, az esbe-szivattyú körben van lengőnyelves, még úgy is LEHETNE fűteni, hogy csak a fűtőköri szivattyú megy, a keverőszelep legmagasabb hőmérsékletre állítva, és a víz a lengőnyelvesen át kering...

Igaz akkor nincs használatban a kazánvődő szelep !

 

Mennyiven is jobb/előnyösebb ha "fordítva" van a csap ?

Előzmény: arsenelupin (49804)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49806

A tegnapi fiaskó után egyből azzal kezdem, hogy "ha jól látom"... :-)

 

De pl. a HMv előrébe minek is annyi hollandi ?

 

A csőszakaszokat is cserélni akarod időszakonként ?

Vagy minek ?

Simán mehetne úgy, hogy > Csap belső menet- cső -BB könyök - cső - hollandis csap és már meg is érkeztél a mágnesszelephez... kevesebb kötés-kevesebb kóc-kevesebb csöpögés nyomáspróbakor .

Minek annyi hollandi ? 

Vagy szeretsz "kócolni" ?  :-)

Előzmény: kingoftailor (49803)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49805

Nem tudom, de én inkább szakaszokban gondolkodnék... a kazánra tenni egy-egy hollandis csapot, a pufira úgyszintén. A csapok elzárása után a kettő között lehet szerelgetni, ha szükséges.

Előzmény: arsenelupin (49804)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49804

A pufin alul és felül található 6/4"csapokat fordítva kell berakni, a csap legyen a pufinál a hollandi kívül. A 6/4" nyelvest így nem lehet cserélni....

 

 

 

Előzmény: kingoftailor (49803)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49803

"jobb felső sarok hollandi +könyök + menetvég.( nem kell)"

Meg is találtam, köszi az ötletet.

 

Kicseréltem a rajzon a két felső könyököt.

 


Előzmény: Dolmar__fan (49773)
szukibazso Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49802
Szünetmentesből én használtat vettem,13000-ért sikerült elcsípnem.24 voltos,2 2 használt 45-ös autó akksi van ráakasztva.Valódi szinuszos.próbánál 6-7 órát ment vele a szivattyú,aztán meguntam vissza kapcsoltam hálozatra.Azt hiszem apc smart 1200.
Előzmény: sasfalvi (49797)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.15 0 0 49801

Köszi. Nagyon rendes vagy, de hosszas agyalás után a kazán kérdés megoldodott.

Előzmény: Törölt nick (49779)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49800

Bár ha részletesen el olvasuk erre az van írva, hogy valódi sinusos. Akkor csupán az árat kell viszonyítani

Előzmény: sasfalvi (49797)
zordonC3 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49799

smartups használtan, és új akkuk (nekem smartups 1000i van, kemény 20e ft volt)

Előzmény: 42tibcsi (49798)
42tibcsi Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49798

Valódi sinusost:www.panelectron.hu (egyben a gyártok is) viszonteladóknál felárral kapod meg.

Előzmény: sasfalvi (49797)
sasfalvi Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49797

Sziasztok!

 

Amikor UPS-t kerestem a szivattyúmhoz, akkor erre a típusra esett a választásom, mivel ajánlották is, és a külső akkumulátortól függ az áthidalási ideje. Végül nem vettük meg, de tervbe van véve. 

http://www.spsups.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=7:sh-800&catid=6:hir

42tibcsi Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49796

Ezt már régebben lerágtuk, röviden nem.

 

Előzmény: batar76 (49794)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49795

"Módosított szinusz hullám."

Szerintem nem. de majd a szakik megmondják a tutit...

Előzmény: batar76 (49794)
batar76 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49794
Előzmény: joevagyok68 (49792)
batar76 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49793

Köszi.

 

Írtam a hírdetően pontos típus miatt.

Előzmény: joevagyok68 (49792)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49792

http://www.aplusups.hu/products_ups.htm

 

mivel nincs típus, kép alapján keresd ki, és ha azt írják, hogy szinuszos...akkor jó.

Előzmény: batar76 (49791)
batar76 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49791
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49790

-)))))))

kibugyborékol a tartályba.

nekem az előző rendszer előremenőjén volt a tágulási , kb 8-10m-re a kazántól, a rendszer közepén. A 2"-ról felfelé lekötve és kész, kiment a levegő is megy minden. 

Előzmény: joevagyok68 (49753)
morgen66 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49789

Jólvan srácok, most már látom, felvettem a szemüvegem:-)

Előzmény: kingoftailor (49786)
pajaci Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49788

Fentről lefelé van fényképezve.

Előzmény: morgen66 (49784)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49787

A kazán mellett állt, felülnézetből fotózott! Jól van beszerelve a szivattyú!

Előzmény: morgen66 (49785)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49786

Nem úgy van, ahogy bekeretezted, hanem a tőle balra lévő.

 

TIGweldING próbálta elmondani neked humorosan:

 

"

No igen.

 

Az oldalfalra miért ragasztottál járólapot?

A kazánt pedig miért csavaroztad az oldalfalra?

:-))))))))))"

 

Lényeg, hogy ez felülről van fényképezve. Hogy te is lásd:

 

Előzmény: morgen66 (49785)
morgen66 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49785

Bocs a kép lemaradt

Előzmény: morgen66 (49784)
morgen66 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49784

"Jó az a szivattyú elhelyezés csak a fényképet kell kicsit alaposabban tanulmányozni."

 

Felőlem nem az enyém.Bekereteztem most hogy van.

 

 


Előzmény: TIGweldING (49783)
TIGweldING Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49783

No igen.

 

Az oldalfalra miért ragasztottál járólapot?

A kazánt pedig miért csavaroztad az oldalfalra?

:-))))))))))

 

Jó az a szivattyú elhelyezés csak a fényképet kell kicsit alaposabban tanulmányozni.

 

Inkább a villanyszerelő kezére kellene néhányat koppintani!

 

Ennyire igénytelen nem lehet!

Előzmény: kingoftailor (49775)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49782

amerre tud :)

 

tavaly sikerült a kazán kicsit túlmelegíteni, mire bekapcsolt a szivatyú már gőzt "keringetett"

 

kazánon 2" rugós visszacsapó ezt nem bírta leküzdeni így a visszatérőn terjeszkedet :(

a tágulási az "utolsó" radiátor lekötése után meg felfelé még a cső és ott van gyakorlatilag az előremenő végén

igaz a kazán után szétágazik a rendszer 5 körre

Előzmény: joevagyok68 (49753)
morgen66 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49781

Vízszintes de így nem jó.Ajámlom figyelmedbe a 62.oldalt,de a többi is hasznos.

 

http://www.vizpumpaszerviz.hu/grundfos%20szereloi%20kezikonyv.pdf

Előzmény: kingoftailor (49780)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49780

Nem úgy van?

Előzmény: morgen66 (49778)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49779

ezt nézd meg ha még nem találtál kazánt !! ez szerinte megéri az árát lehet még alkudni is tudsz !!

 

http://www.jofogas.hu/csongrad/Uj_minosegi_Atmos_faelgazosito_kazan_olcson_8695414.htm

Előzmény: aratóbab (49745)
morgen66 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49778

Egy jótanács szivattyú szerelésekor.

 

 

"A szivattyút csak vízszintes tengellyel szabad beépíteni.Üzembehelyezéskor a légrésbetétcsõ a motor végén lévõzárócsavar eltávolításával légteleníthetõ.A szivattyúban maradt levegõ –rövid idõn belül – a tengelyenkeresztül a rendszerbe távozik."

 

Grunfos.

 

Előzmény: kingoftailor (49775)
bnorci71 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49777

na ma eldöntöttem a nyáron egy vészhűtőt is be kell szerelni, vagy a rugós visszacsapó helyett egy nyelveset berakni....

 

pillanatokra van csak áramszünet.

2 szünetmentes sorbakötve -jó ez így?- abba dugtam be a kergetőt, az aksik nem voltak feltöltve fél óra után próbáltam, úgy érzem megy a szivatyú, de csúnya zúgó hangja van nagyon :(

kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49776

Pont arra gondoltam én is, hogy a kazánt és a puffert együtt ki tudjam zárni a fűtésből, mert most úgy van bekötve a vegyes, ha gond lenne vele, akkor a gázzal se tudnék fűteni (vegyes menne a gázkazán nélkül, mert annak vannak csapok berakva az előremenőbe és a visszatérőbe.

Előzmény: joevagyok68 (49774)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49775

"Ilyenkor viszont minden vized lefolyik ami a kettő között van. "

 

Kibírom azt az 50 liter vizet, ha netán szerelni kell.

 

"A baloldali golyóscsap kiesik,jobboldalt kiesik egy közcsavar+1 olyan hollander amit nem jelöltél(olcsóbb)"

 

ezek már most is meglévő csapok:

 

"jobb felső sarok hollandi +könyök + menetvég.( nem kell)"

Ennek utánanézek, köszi.

 

"A kazán visszatéröböl hiányzik egy T ."

Hol hiányzik?

 

"Nem kötekedni akartam"

Meg se fordult a felyemben. Pont azért raktam fel, mert több szem többet lát + még fűtésszerelő se vagyok.

 

joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49774

"Puffertöltő szivattyú két réz elzárható hollandi.(imbuszkulcsos)" Ez miért?"

Gondolom, ha cserélni kéne a szivattyút..

DE én nem raknék olyat...egy az, hogy nagyon leszűkíti a keresztmetszetet,

kettő lehet akkora méretben mint neked kell, nem is kapható,

3 a fagázosban valakinek csak úgy (csavargatás nélkül) elkezdett csöpögni...mind2..

 

Ennyi erővel akkor azt IS kiszakaszolhatnád !  Az elzárható szivattyú hollandit....  :-)

 

De szerintem ez a csapos-kiszakaszolom dolog egy kicsit túl van lihegve...

Puffert- kazánt -  fűtőkört/gázkazánt kell tudnod kiszakaszolni... Még a kazánt se biztos, hogy kell...

Már ez is 6x5000Ft....ha mofém...ha olasz akkor fele...

Ha esetleg puffer körben kell cserélned valamit...ezeket kizárod (kazán-puffer-fútőkör ) és a maradék 3-4 liter vizet kiengeded...

Na bummm...majd utántöltöd.

Amíg szerelsz, a gázkazán mehet nyugodtan...

Előzmény: kingoftailor (49771)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49773

Kazán előre visszába nem tartottam fontosnak a csapot, mert, ha a kazánnal lenne bármi, akkor a puffer csapokat elzárom és a kazánról le is lehet engedni a vizet.

 

Ilyenkor viszont minden vized lefolyik ami a kettő között van. 

 

 

"Puffertöltő szivattyú két réz elzárható hollandi.(imbuszkulcsos)" Ez miért? 

A baloldali golyóscsap kiesik,jobboldalt kiesik egy közcsavar+1 olyan hollander amit nem jelöltél(olcsóbb)

 

 

"indirektbe könyökhollandi." Ez miért?

 

jobb felső sarok hollandi +könyök + menetvég.( nem kell)

A kazán visszatéröböl hiányzik egy T .

Kérdés?

A gyakorlatban elfordul -e az egész visszabontáskor?

 

 

Nem kötekedni akartam, csak hidd el amikor az ember szerel és vannak fizikai korlátok : fal, másik cső,  a valóság sokszor mást hoz ki.

A lényeg, minden kötéskor gondolj a visszabontás lehetőségére

 

 



Előzmény: kingoftailor (49771)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49772
Előzmény: Dolmar__fan (49766)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49771

Kazán előre visszába nem tartottam fontosnak a csapot, mert, ha a kazánnal lenne bármi, akkor a puffer csapokat elzárom és a kazánról le is lehet engedni a vizet.

 

"Puffertöltő szivattyú két réz elzárható hollandi.(imbuszkulcsos)" Ez miért? 


"indirektbe könyökhollandi." Ez miért? 

 

"Rugós visszacsapó ----hogyan cseréled?"

A szivattyú bal oldali hollandiját szétcsavarom és onnan balra haladva széttekerem az alkatrészeket.

Előzmény: Dolmar__fan (49766)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49770

Nem biztos, hogy mindegyik mofém lesz. Pl a puffer 6/4-es csap lehet, hogy inkább KB-s import lesz.

A hollandis csap drágább, mint egy csap + egy hollandi.

Előzmény: joevagyok68 (49763)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49769
Előzmény: Törölt nick (49765)
pajaci Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49768

Gondolom kicsit hamar írtál.

Előzmény: Törölt nick (49765)
pajaci Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49767

Micsoda türelmed van! Klassz lett.

Előzmény: kingoftailor (49762)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49766

Csak úgy hirtelen:

Kazán előre- visszatérőbe golyós csap.

Puffertöltő szivattyú két réz elzárható hollandi.(imbuszkulcsos)

indirektbe könyökhollandi.

Kazán -puffer hollandis golyós csap

Esbe meleg ág hollandis golyós csap

Rugós visszacsapó ----hogyan cseréled?

 

 

Én anno úgy oldottam emg hogy a boltban számlát nyitottam, amit elvittem felírták.

Ami kellett hozzáírták, ami megmaradt visszavittem leírták.

 

Természatesen befizettem egy megfelelő összeget letétként.

Előzmény: kingoftailor (49761)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49765

Köszönjük az ábrát,de a felbontása túl kicsi , így olvashatatlan lett.

Előzmény: kingoftailor (49761)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49764

A puffernél is nem 1xűbb lenne a csonkot külső menetesre csináltatni...és egyből arra mehet a csap ?

 

Előzmény: kingoftailor (49761)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49763

Mi van ? Vateráztál egy csomó hollandit ?  :-)

 

Azért azt megkérdezném, hogy - mivel mofém csapot rajzoltál be - azt miért kell(het) cserélni ?

Elég abban felújítókészletet cserélni és OK.

 

Meg van ám olyan csap is ami hollandis.. :-)

http://www.pf-epuletgepeszbolt.hu/elzaro-es-szabalyozo/golyoscsap/mof-m-goly-scsap-hollandis.html

Előzmény: kingoftailor (49761)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49762

Ezen a linken meg lehet nézni nagyban.

 

Előzmény: kingoftailor (49761)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49761

Megnéznéd/tek a következő ábrát:

 

 

Kazán hollandi csatlakozásait nem raktam rá.

Előzmény: Dolmar__fan (49759)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49760

Most vettem észre. Én meg rajzolás közben válaszoltam korábban.

Előzmény: joevagyok68 (49755)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49759

Sajnos ez szerelés közben jön ki.

Ahogy szereltem folyamatosan gondolkodtam.

Azon:  hogyan lehet szakaszolni hogy a lehető legkevesebb vizet kelljen leengednem (levegő).

A másik a visszabontás.

Egy idő után úgy összerohad, hogy ha lehet felesleges dolgokat ne feszegessünk )ne kelljen visszanyitni )

Elfér e minden egymás alatt fölött? (elfordul-e).

Vért izzadtam sokszor kezdtem újra.

Lehetóleg sok K-B idom .

Minél kevesebb a tömítendő rész annál kevesebb szivárgási lehetőség.

Pl: próbálkozások

 

 

 

 

 

Előzmény: kingoftailor (49752)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49758

És én még meg sem szólaltam:)))

 

 

(pedig békét kötöttünk)

Előzmény: joevagyok68 (49755)
sur5al Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49757

Az a motoros szelep, amit ő vesz, öntartó és kétlábú. Trigger jön az egyikre, lezár, majd ha megszűnik a delej, úgy marad zárva, amíg újabb impulzust nem kap a másik lábára (nyitás). Ebből az is következik, hogy nincs alapállapota ill. emlékező van. Onnan indul, ahol hagytad. Csak akkor van ciki, ha félállásban marad.:D

Előzmény: hbbst (49734)
hbbst Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49756

Hát ako a zasszony gáztűzhelyen melegít vizet a gyerekeknek. :)

De igaz is, felesleges gombbal szórakoznom. Sajna csak 140 literes az indirekt, nem is fűtöm fel nagyon, szóval minden nap rá kell fűtenem. Akkor meg tényleg felesleges a startgomb.

Előzmény: coccy (49748)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49755

Egyikőtök se venné észre a szógálati közleményt utánna ! 

rúgjatok még belém néhányan ! :-)))

Előzmény: kingoftailor (49754)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49754

Ezt nem én rajzoltam, de nekem jónak tűnik. 

A sorba kötött kazán és bojler termosztát szakítja meg a fázist ami megy a szivattyúba.

A bojler elektromos fűtése meg úgy tűnik, mintha külön működne (de ebben nem vagyok biztos).

Előzmény: joevagyok68 (49742)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49753

Jóvanna szar ötlet...:-)

de most komolyan... rendes nyitottnál, ahol nincs gőzvezeték egyenesen a tágulásiba...ott hova megy ?

Előzmény: t.zsolti (49751)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49752

Sasszem. Azt bezzeg nem vetted észre, hogy a bojler rosszul van bekötve. Az előremenő csőre rajzoltam a bojler visszatérőt. :-)

Közben dolmar javaslata szerint hollandikat raktam be és a bojler előremenőt átraktam a vtc leág elé.

Fél óra múlva kész lesz az új rajz.

Előzmény: joevagyok68 (49743)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49751

az ötlet megfontolandó,

DE mi van akkor amikor megtelt a zárt/nyitott tartály, vagy fő a leves? a gőz merre menjen??

Előzmény: joevagyok68 (49740)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49750

van ott egy szivattyú és egy fűtőbetét is sorosan, az már elég szok lenni

közbe rájöttem !  :-)  lásd 49744 !

kell nekem meló mellett=közben fórumozni...csak a kapkodás...

Előzmény: coccy (49747)
t.zsolti Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49749

nincs ujj a nap alatt-)))

Előzmény: szukibazso (49717)
coccy Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49748

Nem olyan kacifántos az,

Hőfokszabályzóval huzass meg egy relét, aminek van 2 morse érintkezője (legalább)

egyik "COM" pontra fix fázist, a másik "COM" pontra a szivattyú vezérelt fázisát kell kapcsolni

Fix fázisról relé húzó kapcsáról bezár a motoros

vezérelt fázisról relé nyugvú (bontó) kapcsán keresztül nyitod a motorost

Ha hőfokszabályzó kéri a pufiba a meleget, meghúz a relé, de a motoros csak akkor nyit, ha a kazán szivattyú is elindul

Motoros nyitást kösd a szivattyúval párhuzamosan, ha működik a szivattyú, csak akkor tudjon nyitni a motoros,

zárást kötheted direkt fázisra is, ha megvan a HMV hőfoka, mindenkép lezárjon a motoros, ha megy a szivattyú, ha nem

 

De a tiéd is jó, de mivan ha nem nyomod meg a gombot?

Előzmény: hbbst (49734)
coccy Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49747

Nézegesd még azt az álmos könyvet egy picikét

 

hátha észreveszel valamit közben

 

van ott egy szivattyú és egy fűtőbetét is sorosan, az már elég szok lenni

Előzmény: joevagyok68 (49742)
coccy Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49746

Nem is panaszkodnák, ha annyi lenne

csak sajna az olvtársnál annyi, nálam 210 körüli, úgy, hogy a tálcákat megpakoltam u vasakkal

azelőtt meg egyszer mértem, akkor 380 at mértem, lézeressel

Előzmény: mislenyi (49724)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49745

Köszi. Pedig jártam arra is, de elkerülte a figyelmem.

Előzmény: Dolmar__fan (49733)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49744

Figyelem !

Szolgálati közlemény !

Én néztem el valamit ! :-))

de nagyon....

Előzmény: joevagyok68 (49742)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49743

coccynak igaza lesz

 

"de fűtése valószínű csak a esbe teljes kinyitásával lessz maximális"

 

És eleinte amikor még a puffer alja hideg - ha olyanok a hidraulikai viszonyok - nem is kering arra a víz..

Pedig pont a HMV-nek kéne elsőbbsége legyen...

Vagy legalább párhuzamosan készülhetne, amint már annyi az előremenő hőmérséklte, hogy megfelelő.

Előzmény: kingoftailor (49696)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49742

Most lehet én nézek rosszul valamit a rajzodon..

DE az álmoskönyvek szerint nem jelent túl jót, ha a fázist és a nullát csak "úgy" összekötöd ! 

Mintha a rajzon az lenne !

Nem ?

Előzmény: kingoftailor (49736)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49741

tehát akkor a kazán keringetője keringeti arra  a vizet . ?

 

Vegyél egy pontosabb termosztátot - mondjuk rex c100 - ( +-1 fok hiszterézis) és kapcsoltasd a vegyest 45 foknál... :-)

Akkor nem fog 45 fok alá hülni a tároló !

 

Ennél olcsóbb megoldás nem lesz !

 

 

Előzmény: Jaszicsum (49738)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49740

"1700 L rendszerben lévő víz esetén a szintemelkedés 13 centi ez nagyjából 37 liter."

 

Közben azon gondolkodtam....

Ha csak ennyit tágul, akkor ha már úgy sem csinálják meg normálisan a nyitott tágulásit szinte soha ( előremenőből "gőz" vezeték, visszatérőből "táguló"...akár azt is meglehetne csinálni, hogy:

- venni egy 80 literes tágulásit..

- szelepet kivenni a membránból, nyomás nincs benne

- feltölteni a rendszert úgy, hogy a vízszint éppen a tágulási "szájáig" érjen..

- a víz a membránba tágulna

 

És már kész is a zártrendszerű nyitott tágulási !  :-))

Előzmény: Amperszag (49737)
arsenelupin Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49739

Szvsz.

A bojler vizének hőfoka meg a bojlert melegítő spirál hőfoka, két külön dolog. Előfordulhat olyan eset hogy a tároló vize 40fokos a melegítő spirál meg 90.

 

Előzmény: kingoftailor (49732)
Jaszicsum Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49738

Zártrenszer 1 bar nyomás induláskor, a cső termosztát 30 C fokra van állítva, de a kazán hőmérőja szerint 40 c foknál lapcsol a keringtető szivattyú.

Előzmény: joevagyok68 (49735)
Amperszag Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49737

Zárt rendszerben lehet, de ha jól gondolom neked nyitott rendszerbe kell, nekem is olyan van.

Eddig még senki nem tudta igazolni a zárt rendszer előnyeit, viszont jó drága tágulási tartály kell hozzá.

 

Előzmény: lili0010 (49729)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49736

Itt egy bojler kapcsolási rajza:

 

Előzmény: hbbst (49734)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49735

Mivel a vegyesesben vagyunk...gondolom vegyeskazánnal fűtöd...

DE még mindíg nem tudjuk, hogy:

-mi keringeti arra a vizet ?  A vegyes szivattyúja ?

-mitől hül vissza ?  megy a szivattyú , vagy csak simán gravitációsan ?

 

Ha megy a szivattyú, akkor a kérdés az, hogy miért megy 30 fokos víznél is ?

Előzmény: Jaszicsum (49730)
hbbst Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49734

Igen, neked is egy motoros szelep kellene. Csak a villanyos részét kacifántosabb megvalósítani, hiszen ha elérte a hőfokot a bojler, akkor oké, hogy lezár, és nem hűti le a fűtésrendszer a HMV-det, de ha hűl a bojler, és nyitja a motorost, a fűtés meg már leállt, akkor megint le fog hűlni.

Én a következő nyárra ezt úgy fogom megvalósítani, hogy egy öntartó kapcsolással fogom indítani a HMV felfűtését. Mikor begyújtok, nyomógomb megnyom, öntartó relé behúz, és a bojlertermosztát fogja bontani az öntartót.

Remélem a katasztrófavédelemnek nem kell ezért (is) az adóm 1%-át utalni... ;)

Előzmény: Jaszicsum (49731)
Dolmar__fan Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49733

Nem árt néha keresgetni leírtam hogy pl 2 eltérő méretű tartályt hogyan oldottam meg

itt elolvashatod:http://forum.index.hu/Article/showResultList?o=4&aq_text=&aq_cre=&user_id=1372722&topic_id=&forum_id=0&aq_ext=0&t=9173884

Előzmény: aratóbab (49728)
kingoftailor Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49732

Szerintem semmi köze ahhoz, hogy a fűtés hány fokon megy. A bojler hőfokkapcsolója lezárja a motoros szelepet, ha a bojlerben a víz elérte a kívánt 60 fokot.

Előzmény: arsenelupin (49723)
Jaszicsum Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49731

Jaszicsum Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49730

Köszönettel veszem a segitséged.

A kép alapján egy BUDERUS indirekt 160 l tároló Így lett bekötve.

 

Fentről lefelé:  1  Használati melegvíz ki

                        2  Cirkulációs vezeték ledugózva

                        3  Fűtés előremenő  be

                        4  Hőmérő óra

                        5  Fűtés visszatérő ki

                        6  Hidegvíz  be

 

A fotó alapján biztosan jól látszik minden. Az este elzártam a fűtés előremenőt és reggelre még 40-42 C fok volt a tárolóban. De amikor nincs elzárva az előremenő, reggelre visszahűl 30 C fokra.

Előzmény: gmkiev (49690)
lili0010 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49729

kösz!

azt mondják az okosok a rendszerben lévő víznek 7%át kell számolni a tágulási tartálynak

Előzmény: Amperszag (49727)
aratóbab Creative Commons License 2013.03.14 0 0 49728

Akkor ha kettő puffert telepitek alkalmazható a kővetkező bekötés.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!