Keresés

Részletes keresés

kisbetu Creative Commons License 2020.03.20 0 0 9572

Elmész a picsába.

Mással nem tudsz szórakozni?

Mondjuk dolgozhatnál...

Előzmény: György barát (9571)
György barát Creative Commons License 2020.03.20 -2 0 9571

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2020.03.19 0 0 9570

Ez így elég zavaros nekem. Nem tudom, mi ez a program. Link?

,1-gyel próbáltad tölteni?

Előzmény: Sanya333 (9569)
Sanya333 Creative Commons License 2020.03.19 0 0 9569

Köszönöm a segítségetek! Amit Zoli írt,már elvégeztem előzőleg és nem olvasta vissza. Érdekes hogy ma már tökéletesen működött a magnó több órás használat után is ami fogalmam sincs mitől lehetett viszont nagyon örülök neki! :-) De egy új hiba ütötte fel a fejét amivel ne haragudjatok amilért ezzel is titeket traktállak de  az elmúlt bő 30 év szinte minden rutint elmosott a fejemben,ráadásul a google sem volt az én barátom a megoldásában. :-) 

Szóval a Fast Tape programot kéne tudnom valahogy elindítani ahhoz hogy bármit is be tudjak tölteni a kazikról,de  a "run" parancsra "?syntax error in 21324" hibaüzenetet kapom. Listázáskor a "21324 TSAF" sort írja a gép.

 

Előre is köszi a segítséget!

 

Üdv

 

Sanyi

 

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.03.19 0 0 9568

Legyegyszerűbben úgy tudod ellenőrizni, hogy írsz egy rövid BASIC programot ("hello world") és kimented kazettára, utána visszatöltöd.

 

Ezzel a datasette és a gép működőképességét ellenőrizted, a korábbi felvételek visszatölthetősége már fejállástól, vagy a kazetta felvételének az állapotától függ (gyenge minőségű szalag, esetlet hangszóró/TV közelében volt tárolva és demagnetizálódott)

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2020.03.18 0 0 9567

0622-n adc #$38 legyen!

Előzmény: Sanya333 (9566)
Sanya333 Creative Commons License 2020.03.18 0 0 9566

Köszi a gyors reagálást!

 

0620 LDA $01

0622 ORA #$30

0624 STA $FF11

0627 STA $FF19

062A JMP $0620

 

Üdv

 

Sanya

Előzmény: tanárnéni kedvence (9565)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2020.03.18 0 0 9565

Hardvert nem tudok távgyógyítani, de legalább a programod mutasd, hogy lássuk, az jó-e! És a képernyőre is tedd a jelet a biztonság kedvéért (pl. $ff19)!

Előzmény: Sanya333 (9564)
Sanya333 Creative Commons License 2020.03.18 0 0 9564

Sziasztok!

 

Nem vagyok sajnos profi,kb 30 éve volt utoljára Commodore Plus 4 gépem de most gyorsan kettő is hozzám került,mindkettő magnóval együtt amik mechanikusan tökéletesen működnek de valamiért egyik sem olvassa a magnószalagokat. Állítgattam a fejet,beírtam monitor módban egy pár soros programot ami által hallani lehet a tv-n keresztül ami a szalagon van de egyik sem ad életjelet. Mindkét magnót teszteltem a két géppel de sajnos nem jártam így se sikerrel. Akkora pechem van hogy két hibás magnóm lett amiknek ugyanaz a problémája vagy valószínűleg demagnetizálnom kéne őket? Ha tudtok,kérlek segítsetek ha esetleg más is szóba jöhet.

 

Előre is köszi:

 

Sanyi

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.03.16 0 0 9563

A SID kártyán levő port működőképes, egy SID-ez zenelejátszó használja is.

Sajnos a program működését tesztelni nem nagyon tudom, mert szerintem az emulátorok közül sem kezeli így az 1351 egeret, 1351 egeret meg nem vettem, így nincs mit rádugni a valós hardverre (az egész RS232 egér téma meg nálam onnan indult, hogy az 1351 már baromi drága 20-40e között mozog + posta. igaz, mostanra már az RS232 egerek is megdrágultak :-) ).

MMSZoli2 Creative Commons License 2020.03.16 0 0 9562

Hello,

 

 A plus4world-ön levő bitang nagy doboz csak kamu lehet, ha a joystick portra kell dugni, azon ugyanis nincs analóg bemenet, tehát legjobb esetben is csak egy joystick-ként emulált (vagy joystick módban működő 1351-ről) lehet szó és a doboz ugyanazt csinálja, mint a mezei joystick átalakító kábel.

 

 TCFS valamelyik programjának az elején volt a vezérlés választás, vagy a Terra-X vagy a Blue Angel 69 lehetett, mert akkoriban csak azokkal játszottunk a tesómmal.

 

 Az RS232 a User Port-on egér működhetne, de nincs rá program, vagy működő rezidens kód. Elég sokat kell toszogatni jobbra-balra a biteket. Nulláslapba nem fért el, amit kaptam, illetve farigcsáltam, de nem vagyok valami nagy kóder... Maga az RS232 egér által küldött adatok elég alaposan ki lettek vesézve, csak szerintem valahol elrontom a kalkulációt, valami túlcsordul, vagy rossz helyre fut ki és BRK...

 Esetleg kiírhatunk egy pályázatot, a nyertes kap tőlem egy működő RS232 IBM vagy A4Tech dobozos egeret (csak mondom, hogy már csak aranyáron lehet ilyesmit szerezni) és egy karton középkategóriás sört vagy vele egyenértékű akármit. (nem vicc!) 

 

 

siz Creative Commons License 2020.03.16 0 0 9561

igen, valaki alatt én is őt értettem :D másra nem emlékszem (közben a plus/4 world-ön találtam joystick portos egérillesztőt, bitang nagy dobozban van és nem tudom, hogy soros vagy C64 egeret fogad, mert semmi infó nincs róla)

Előzmény: IEC-ATA (9560)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.03.15 0 0 9560

Én is csak bszggg user portos egéradapterét ismerem a saját programjával. De valahol láttam egy játékot is aminek az elején lehet választani, hogy egér, joy vagy keyboard-ról akarom irányítani! Minden esetre érdekes! 

Előzmény: siz (9559)
siz Creative Commons License 2020.03.15 0 0 9559

Szerintem nem nagyon van ilyen. C64 egeret nem lehetett illeszteni, mert az összes joystick adapter a föld jelet kötötte a select kimenetre, azaz folyamatosan megszaggatta a földet. A C16-on user port sincs. Proof-of-concept szinten láttam, hogy RS232 egeret illesztett valaki user-portra, de valami saját demóján kívül más nem használta. BSz tett ilyet a saját SID-kártyájának a teszt programjába, mert arra tudsz C64-es 1351, Amiga vagy Atari ST egeret dugni.

 

Előzmény: IEC-ATA (9558)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.03.15 0 0 9558

Egér és a C16. 

Tudtok olyan programot ami C16, Plus/4-en egérrel is játszható, használható? Nem nagyon volt elterjedve ezeken a gépeken!

György barát Creative Commons License 2020.03.09 0 0 9557

OFF 

 

És van még a spájzban abból a néhány tucatból? Mennyiért adsz egy maréknyit? (Bár a 8568-as jobban érdekel.) 

 

UFF 

 

Előzmény: MMSZoli2 (9556)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.03.08 0 0 9556

C128 OFF

 Ehhez még tegyük hozzá, hogy a C128-nál az első kiadásakor (16k) semmilyen nagy felbontású VDC grafikus módot sem említettek meg hivatalosan, egyszerű 80 karakteres kijelzést támogató RGB kimenetes termékként volt a C128 reklámozva (a CP/M kompatibilitás miatt).

 

http://www.spacious-mind.com/html/commodore_c128.html


Egyébként a C128 fejlesztés során (az IC abbab afázisában) sorra döglöttek meg a VDC chip-ek, úgyhogy mindig volt egy tucatnyi tartalékban. Talán emiatt nem is erőltették annyira a dolgot.

Magyarul ha valakik nem fejtik ezt meg, és nem publikálják, akkor talán a 64K-s VDC kiadás sem történik meg a Commodore részéről.

Törölt nick Creative Commons License 2020.03.07 0 0 9555

A GATE-In a végső, piacra került gépekben mind kvázi szükségtelen.

Az újabb 8501 procin már kb semmit nem is csinál. Ideoda el van vezetve a fémezésen, és be is van kötve a tokon belül, de mintha egy kamu lenne az egész.

 

Hogy miért kellett egy céges szintű  önátb@szás végig evvel kapcsolatban, azt a titkot szerintem "sírba viszik magukkal" a MOS szakemberei.

 

Roppant érdekes anekdota lenne, de kb már az sem emlékszik semmire,  aki anno a 80as évek elején naponta benne dolgozott.

IT mércével felfoghatatlan sok idő telt azóta el, akik akkor +negyvenes középkorú vezető mérnökök voltak, már agastyánok vagy nem élnek. Plusz rengeteg gányolás, hekkelés, és belső, ennél jelentősebb botrány volt (pl a 6522-k shift regiszter hibája)

 

 

A VDC "csodálatos memóriabővítése" azon az egyszerű tényen alapszik ,hogy a VDC egy teljesen másra szánt chip, amit hirtelen bedobtak a C128-ba, mellé némi dedikált ramot.

Különösebb erőfeszítés nélül képes sokkal többet címezni és használni, ez megint egy olyan ,hogy eredetileg nem tervezték bele a gébe, amit a chip tud, de utólag pótolható. (mint a gyors IEC busz, a shift regiszter hiba javítása után, vagy a kétoldalas 1541-II, amihez az író-olvasóerősítőn megvan a második fej helye, csak nincs oda bekötve semmi, stb,stb)

 

IEC-ATA Creative Commons License 2020.03.06 0 0 9554

A gate_in jel nélkül is teljesen jól működik a 6510-es processzor helyettesítés. Megcsináltam én is és még a kenelt is átírtam, hogy legyen floppy vezérlés. Amit beraktam lentebb képet a 7501-es proci működéséről ott látszik, hogy amikor az órajel Q0 alacsony, az AEC szinén, és amikor a MUX magasból alacsony jelre vált, akkor az R/_W jelet "HOLD"-ba rakja, mindaddig amíg a ugyanez a 3 jel magasba nem vált. Hogy az R/_W jelnél a "HOLD" állapot mi, az gondolom mindig az adott jelszint. Szerintem! De majd az okosabbak megmondják! :-)

Előzmény: György barát (9553)
György barát Creative Commons License 2020.03.05 0 0 9553

A múlt héten szóba került a 8501-es GATE IN bemenete.

Találtam hozzá egy magyarázatot. C=újság 92/10. 

 

Olvastam Törölt nick hozzászólását (2014. 01. 03. #6915). 

Feltételezem, a kísérlet azért nem sikerült, mert a CPU-nak esze ágában sincs adatot forgalmazni a jel érkezése előtt. 

 

György barát Creative Commons License 2020.03.05 0 0 9552

Köszönöm a fölvilágosítást. Innen már csak egy "nyíllövésnyi" a tapasztalat.     :-) 

 

Előzmény: O.R. (9549)
György barát Creative Commons License 2020.03.05 0 0 9551

Az elmúlt napokban a RAM-ok cserélgetéséről beszélgettünk. (Arról jutott eszembe.) 

Ez a kütyü is akkor lenne hasznos, ha a beépített memóriákkal össze lehetne lapozgatni. 

 

 

Előzmény: ergoGnomik (9547)
O.R. Creative Commons License 2020.03.05 0 0 9550

Amúgy dióhéjban a dolog lényege csak annyi, hogy az MMU-nak vannak regiszterei, ahol egyszerűen beállítható, hogy a verem és a nulláslap is külön-külön melyik bankban és azokon belül melyik lapon legyen, és attól kezdve azok tartalma virtuálisan megcserélődik az eredeti lapok tartalmával.

Előzmény: György barát (9543)
O.R. Creative Commons License 2020.03.05 0 0 9549

Itt írtam róla néhány mondatot (a 40. oldaltól):

 

http://istennyila.hu/dox/cbmcode.pdf

 

Vagy ha nem elég a fenti, akkor teljes leírás a C128 Programmer's Reference Guide-ban, de ott már a "néhány mondat" helyett több száz oldal van:

 

http://pagetable.com/docs/Commodore%20128%20Programmer's%20Reference%20Guide.pdf

Előzmény: György barát (9543)
siz Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9548

Ja, ezt én másoltam be az enciklopédiába :D

Előzmény: MMSZoli2 (9539)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9547

Azon túl, hogy ez itt témaidegen, úgy gondolom a VDC alá kell betenni, és nincs szükség más módosításra. Ennek SaRuMan-VDC a neve. Meg kellene keresned a kitalálóját és vele egyeztetni a továbbfejlesztésről.

Előzmény: György barát (9546)
György barát Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9546

Találtam egy hirdetést. C=128-nak a 16 KB-nyi VDC memóriája helyett 64 KB-ot kínál. (Kép mellékelve.) 

 

Ki ismeri?

– A meglévő 16 KB-tal mit csinál? (Elvágja az ereit?) 

 

Ki tudná reprodukálni? 

– Akkor érdekelne a továbbfejlesztett változata. 

 

 

György barát Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9545

Speed-et fölfogtam. Köszönöm. 

 

Commodore 128 DCR > 128(DC)R > 128R.

 

Előzmény: ergoGnomik (9544)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9544

Nem volt övön aluli, mert nem a Z80 és a blokk mozgatási képessége volt a téma, hanem a rugalmas memória lapozás. Azt meg mindegy milyen processzoros rendszerben valósítják meg, a lényeg a memória szabad átszervezhetősége.

 

Egyébként bár nem vagyok teljesen képben a Z80 programozásával, de egyszer mintha olvastam volna valahol olyasmit, hogy a blokkmozgató utasításoknál lehet gyorsabbat írni, és ott is talán a PUSH-sal trükköztek valamit.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

@9543

Speed kód alatt általában azt értjük, amikor a rendszerint ciklusba szervezett műveleteket "kigörgetjük" (unrolled loop), vagyis a ciklus magot többször (sokszor) egymás után lekódolod úgy, hogy a ciklusszervezésre "elpocsékolt" időt megspórold.

 

Bocsi a tudatlanságért, de mi az a 128R?

Előzmény: György barát (9542)
György barát Creative Commons License 2020.03.04 0 0 9543

Ezek szerint "föltaláltam" a CBM-II-t.     :-) 

 

A C=128-ban kijelölheted, hogy a 2×64 KB memóriának valamennyi része közös legyen. De a nullás lap és a verem áthelyezésére nem emlékszem. Ugyanúgy a speed kódra sem. Írnál ezekről néhány mondatot? (!!!) 

 

Ellenben az 1750-es bővítőben a DMA gyorsan tölt, ment, cserél. Ugyancsak érdemes átkapcsolni a beépített Zilogra, ha nagyobb területet akarsz mozgatni (és nincs bővítőd). Ha pedig 128R féle géped van, akkor a VDC-ben is tudsz egynéhány képet váltogatni. 

 

Előzmény: O.R. (9541)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!